Recenze CAT B25: Slečinky z cesty. Tohle není pro vás.
V dnešní recenzi si ukážeme, že CAT B25 si na nic nehraje. Tento mobil nemá operační systém, nemá dobrý fotoaparát, není tenký, neumí vám objednat lístky na koncert. Je ale opravdu odolný a umí se vypořádat s okolním prostředím, ve kterém jste. A je mu jedno, jaké je.
Různí výrobci čas od času vyrobí telefon, který si, buď vzhledem nebo papírově, říká o to, aby byl zařazen mezi tzv. odolné přístroje. Osobně si pamatuji souboj na život a na smrt mezi Nokií, Siemensem a Ericssonem v tom, kdo vyrobí lepší outdoorový mobilní telefon. Opancéřovaná Nokia 6250, Siemens M65 s kovovou uzamykatelnou externí výztuhou či Ericsson R310s s žraločí ploutví místo antény.
Všechny tyto telefony se vyznačovaly jednak tím, že byly odolnější než drtivá většina telefonů své doby a taktéž faktem, že odolnost dávaly světu okatě najevo svým vzhledem. Kromě robustního materiálu se používaly taktéž výrazné barvy převažující od žluté po oranžovou. Prostě nešly přehlédnou. Dnes recenzovaný CAT B25 sice na první pohled neupoutá svojí barevnou kreativitou, ale jedním si můžete být jistí. Nikdo jej nepřehlédne a něco vydrží.
Základní parametry – CAT B25
Rozměry | 125 x 55 x 22 mm |
---|---|
Hmotnost | 161 g |
Displej | 2″ TFT LCD s odolným antireflexním krytem Asahi Strengthened Glass |
Procesor a paměť | slot pro paměťové karty microSD |
Operační systém | ne / proprietární prostředí |
Fotoaparát | 2 Mpx (1600 x 1200 px) |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 2 700 Kč, od podzimu 2012 |
Obsah balení: Vše potřebné
V jasně žluté krabičce s výrazným logem firmy Caterpillar naleznete vše, co byste od této kategorie telefonů očekávali. Kromě samotného přístroje a baterie tedy očekávejte samozřejmě microUSB kabel a redukci do zásuvky. Taktéž v balení naleznete sluchátka, která bohužel nejsou klasická s 3,5 mm Jackem, ale jsou redukovaná do microUSB, které v telefonu slouží jako zvukový výstup. Svá klasická sluchátka tedy k telefonu nepřipojíte a jelikož zdířka microUSB je v telefonu opravdu hodně utopená, nepřipojíte ani jiná sluchátka s touto koncovkou.
Taktéž zde naleznete velmi stručný návod k použití, který je ale bohužel natolik miniaturní, že jedincům kteří mají nějakou tu dioptrii, může jeho čtení působit zcela vážné problémy. Dále v krabičce najdete černou sponu s krátkým páskem s logem CAT a malým kompasem.
Design a konstrukce: Obrněný transportér
První, co vás napadne při pohledu na CAT B25, bude něco ve smyslu obrněného vozidla armády. Pevný a zdrsněný plast obepínající celý telefon po bocích, na očích vystavené šrouby, či masivní poutko v horní části přístroje nenechají nikoho na pochybách. TOHLE musí mít spousty možnosti použití… Osobní zbraň krátkého doletu (pokud dotyčného netrefíte, může se vám CAT B25 vrátit rychleji, než byste si přáli), struhadlo na měkké materiály díky zdrsněným okrajům, kladivo pro použití na menší hřebíky, škrabka na led na voze, těžítko na papíry při práci pod širým nebem, klín pod náklaďák, aby se vám nerozjel z kopce, malá svítilna pro práci pod rouškou tmy, nouzová lopatka, podložka pod kolečko s maltou, vycpávka přehrady, pokud by někde protékala apod. MacGyver by měl radost a fantazii se meze nekladou.
Pojďme se ale, opět více vážněji, podívat na vzhled přístroje. Nad displejem nelze přehlédnout kromě výše zmíněného poutka, taktéž logo CAT a výdech reproduktoru. Pod touto trojicí najdeme displej o úhlopříčce 2” s rozlišením 240 x 320 pixelů. Čeho si nelze nevšimnout je hluboké zapuštění zobrazovací jednotky pod ochranné sklíčko, aby se v případě prudšího nárazu předešlo poškození samotného zobrazovače.
Pod displejem najdeme křížový ovladač s potvrzovacím středem, dvě kontextové klávesy pod displejem a samozřejmě zcela typické zelené a červené pro příjem či zamítnutí hovoru. Pod ovládacím blokem se nachází klasická numerická klávesnice. Příjemné jsou mírně vystouplé boky z tvrdé gumy, které obepínají celý telefon a svým mírným vystoupnutím nad povrch přístroje, jej chrání jak při pádu, tak při položení na drsnější podložku. Ve spodní části nenalezneme nic, tak jako v horní, která je tvořená jedním velikým poutkem. To je naneštěstí dost úzké, byť masivní, a je tedy problém skrz něj protáhnout něco většího, než je kus látky.
Levý bok obsahuje microUSB konektor, který je chráněný krytkou, a klávesu pro spuštění fotoaparátu. Pravý bok obsahuje pouze klávesu pro aktivaci zadní diody jako baterky na svícení. Pokud se ještě vrátím k microUSB konektoru, ten bohužel disponuje dvěma pořádnými ALE, které se asi moc potencionálním kupcům líbit nebudou. V první řadě v sobě sdružuje též audio výstup, takže klasická sluchátka s 3,5 mm Jackem nemáte na přístroji kam připojit. Za druhé, je umístěný opravdu hluboko pod krycí gumou. Což bohužel znemožňuje připojení libovolného microUSB kabelu a budete nuceni používat ten dodávaný s telefonem, který je náležitě seseknutý a prodloužený, aby se vešel do úzkého otvoru a dosáhl až na kontakty. Což se může někde na stavbě, kde bude mít kolega standardní microUSB nabíječku, stát osudným, protože byť má CAT B25 identický konektor, velmi těžko jej přes úzké gumové těsnění dostanete až ke kontaktům.
Na zadní straně telefonu CAT B25 najdete, kromě krytu baterie, který je doslova přišroubován dvěma kovovými šrouby k přístroji, taktéž čočku 2 Mpx fotoaparátu, bez autofocusu, ale za to s LED přisvětlením. Vedle LED diody je ještě výdech reproduktoru.
Baterie a výdrž: Tak tohle je pro mě téměř sci-fi
CAT B25 obsahuje baterii o kapacitě 1.300 mAh, což na první pohled vypadá jako málo. Opak je pravdou. B25 mi vydržel při mém běžném používání na jedno nabití celých 6 dní, měl jsem ale dost hovorů. Pokud by hovorů bylo méně, týden na jedno nabití by nebyl žádný problém. Telefon se zcela nabije během cca dvou hodin, nepatří tedy mezi rychlíky, nejpomalejší taktéž ale není. Samozřejmě, na výdrži se hlavně podepisuje fakt, že mobil téměř nic neumí a jedná se opravdu po funkční stránce o základní kousek, což ale může být pro spousty lidí naopak velikou výhodou a baterie díky tomu vydrží opravdu dlouho.
Displej a ovládání: Vzhůru do minulosti
Displej, jak jsem již předeslal, má úhlopříčku 2” a rozlišení 320 x 240 px, což činí jemnost zobrazení 200 PPI. Rastr je sice při troše snahy viditelný, nicméně na trhu jsou rozhodně přístroje s hrubším displejem. Ovládání celého přístroje se soustředí do funkčního bloku nad numerickou klávesnici, kdy se směrovými šipkami pohybujete v menu, které z hlavní obrazovky vyvoláte stiskem středové klávesy uprostřed šipek, případně zmáčknutím levé kontextové klávesy. Následně si s touto skupinkou kláves vystačíte téměř při ovládání celého přístroje. Pouze dlouhé podržení mřížky vpravo dole aktivuje na přístroji tichý režim.
Pokud delší dobu podržíte klávesu svítilny na pravém boku, aktivujete zadní LED diodu, která slouží jako nouzové osvětlení, stejným způsobem jí lze i deaktivovat. Bohužel, světlo má opravdu slabý dosah a nejedná o čistou bílou, ale o bílou s velmi jemným nádechem do modré barvy. Díky tomu světlo působí nepřirozeně, barvy okolních předmětů získávají trošku jiný barevný nádech než ve skutečnosti.
Fotoaparát aktivujete naopak krátkým stisknutím klávesy na levém boku a poté se již ovládá pouze skrz křížový ovladač na přední straně. Zamykání přístroje, jako kdyby z oka vypadlo starším Nokiím… Tedy “Menu” + “hvězdička” a je zamčeno / odemčeno.
Prostředí telefonu. Zlaté devadesátky.
Celé menu přístroje je laděné do žluto-černé barvy tak, jak bychom od CAT očekávali. Na hlavní obrazovce můžete mít zobrazené buď analogové nebo digitální hodiny, případně je z plochy lze odstranit, čas máte tak jako tak v horní notifikační liště. V té se mimo jiné nachází indikace Bluetooth, síly signálu obou SIM karet, stav baterie, případně symbol zapnutých vibrací, či vypnutého zvuku. Bohužel tyto ikonky jsou velmi drobné a číst je činí problémy spoustě lidem.
Na hlavní obrazovku si ještě můžete uložit obrázek dle svého uvážení a tím jsme výčet funkcí na domovské obrazovce vyčerpali. Pouze dodám, že ještě na spodní straně máte neustále vyobrazené popisy obou kontextových kláves pod displejem, což silně připomíná zašlou slávu telefonů Siemens, které používaly stejnou logiku ovládání.
Menu nabídky je sestaveno z mřížky 12-ti ikon o složení 3×4. Najdeme zde vše důležité, byť pro člověka zhýčkaným ze smartphonů, může být strukturované menu B25 menší nezvyk. Jednotlivé ikony v menu totiž nejsou jednotlivé programy, ale dalo by se říct tzv. složky, přednastavené od výrobce, které v sobě obsahují další textové menu, které již obsahuje většinou další aplikace. Ale někdy se můžete v menu nořit ještě hlouběji. Zástupce na plochu přidávat nemůžete, na druhou stranu, křížový směrový ovladač umožňuje nastavit, co stisknutí kterého směru provede, pokud tak učiníte přímo na hlavní obrazovce. Lze si takto nastavit na stisk nahoru třeba zkratky programů, na stisk doprava kalendář apod. S trochou snahy jde tedy ovládání přizpůsobit jednotlivým uživatelům a jejich potřebám.
Telefonování a zprávy: Funkční klasika
Telefonní seznam splní to, dle čeho je pojmenovaný. Tedy přehledně zobrazí jednotlivé kontakty a jejich čísla. Nové kontakty můžete ukládat jak na SIM, tak přímo do přístroje. U jednotlivých kontaktů si můžete měnit jejich vyzváněcí tón, přiřadit k nim obrázek (včetně animovaného GIFu), narozeniny, adresu, email, několik čísel apod. V telefonním seznamu si taktéž můžete vytvářet skupiny, kterým opět jde přiřadit vyzváněcí tón (ten je v tomto případě nadřazen tónům, které máte u kontaktů). U každého kontaktu je navíc viditelné, jestli je uložen v přístroji, či na SIM kartě, případně na jaké.
Co se týká dvou SIM karet, lze si na každou z nich nastavit odlišné vyzvánění pro odlišení z jaké přichází hovor, to samé lze nastavit na SMS. S oběma SIM pracuje mobil najednou a nikde vás v ničem neomezuje. Prostě máte dvě čísla v jednom mobilu. Bohužel, u SMS nejde vybrat jiný zvuk než ty, které jsou v přístroji přednastavené. Jejich kvalita je spíše diskutabilní a je škoda, že je nelze změnit. Při psaní SMS jsem každopádně neměl žádné problémy a lze psát i v rukavicích, což může být pro některé potencionální kupce důležitá informace.
Z došlé SMS lze rovnou vytvořit událost v kalendáři, lze rovnou volat odesílateli, či si zjistit podrobnosti zprávy. Při psaní zpráv CAT B25 poslušně odpočítává jednotlivé znaky, včetně informace, do kolika SMS je zpráva rozdělená. Jakmile napíšete libovolný znak s diakritikou, okamžitě se délka zprávy změní z 160-ti znaků na 70 znaků. Mobil diakritiku nijak neořezává.
Hudební a video přehrávač: Hraje to, víc netřeba
Hudební přehrávač je velmi jednoduchý. Na druhou stranu dokáže přehrávat nejenom MP3, ale též AAC a AMR soubory. Přehrávání dokáže probíhat na pozadí, takže během hudební reprodukce můžete dál s telefonem pracovat. B25 dokonce dokáže hudbu odeslat do BT sluchátek. Videopřehrávač je ještě jednodušší. Dokáže přehrávat pouze 3GP videa v nízkém rozlišení, zvládá přehrávat ale i soubory vytvořené jiným přístrojem, neomezuje se tedy pouze na ty “své”.
Fotoaparát: Zbytečnost, která zde být nemusela
V rámci fotografování si můžete nastavit vyvážení bílé barvy, zvuk závěrky, kompenzaci EV, kontrast, sekvenční focení apod. Jenže, k čemu vám to je, když B25 fotí prostě strašlivě? 2 Mpx snímač bez autofocusu s LED diodou mnoho parády neudělá již dle parametrů. Skutečnost je ale ještě horší. Fotografie jsou rozmazané, přepálené, špatně barevně vyvážené. Navíc, pokud použijete “blesk”, který má absolutně tragický dosah, dočkáte se speciálního efektu, který jen tak jinde nenajdete. Světlo z diody totiž uvnitř přístroje prosvětluje přímo na snímač fotoaparátu, tím pádem celá levá část fotografie je zbarvená do modrého odstínu. Použití LED diody při focení je tak totálně nepoužitelné, a na co jí využijete, je pouze svítilna, jak jsem zmínil dříve.
Video, které dosahuje rozlišení 320 x 240 px je navíc velmi trhané, přesně obsahuje 5 snímků za vteřinu a při jeho sledování může slabší jedince začít bolet hlava. Při přechodu ze světelné scény do stínu a obráceně velmi dlouho trvá, než B25 správně nastaví jas celé scény. Osobně si myslím, že na takto koncipovaném telefonu si výrobce velmi špatný fotoaparát mohl odpustit a nemohu se zbavit pocitu, že zde je prostě pouze proto, aby bylo co napsat do marketingových materiálů.
Zkušební fotografie pořízené telefonem CAT B25
Zkušební video pořízené pomocí CAT B25
Organizační a datové funkce: Velmi jednoduchý základ
Jako první vypíšu data, bude to totiž rychlé psaní. GPRS, EDGE, Bluetooth. Víc telefon neumí, nehledejte zde Wi-Fi, nehledejte zde sdílení připojení apod. Za tímto účelem ani nebyl B25 vyroben. Naopak, kalendář, byť je opravdu jednoduchý, je v měsíčním náhledu překvapivě použitelný, pod kalendářem totiž vidíte vždy naplánované schůzky, jakmile na daný den najedete kurzorem. Navíc, při plánování si lze zvolit z typu schůzky (jednání, výročí apod.) a tím pádem na daném dnu máte malý obrázek, který na první pohled evokuje, jaký typ schůzky je naplánován. Přehledné, toto chválím.
Týdenní přehled je naopak použitelný velmi špatně. Umožňuje sice 10-ti hodinový náhled v rámci časové osy, což neumí některé smartphony, na druhou, stranu, musíte vyloženě kurzorem najet na danou schůzku, abyste viděli její detail. Což je při ovládání posunu celého týdne i ovládání kurzoru pomocí mechanických kláves věc relativně krkolomná. Pochválit naopak musím přítomnost Úkolovníku a Poznámek. Sice nemáte nic synchronizované, ale minimálně je možnost využívat kalendář na relativně slušné úrovni.
Odolnost: Předčasné hodnotit
CAT B25, stejně jako jeho bratříček CAT B10, dle specifikací splňuje normu IP67. Tedy, měl by být zcela odolný proti vniknutí prachu a měl by vydržet až 30 minut pod vodou do hloubky jednoho metru. Bohužel při testu odolnosti námi vlastněný kus této certifikaci nedostál a voda se do něj dostala již při pouhém smočení pod kohoutkem a vykoupáním ve vodě po dobu několika minut. Jelikož stejný problém postihl i model CAT B10, po dohodě s dodavatelem nám budou doručeny nové kusy na testování, které tedy prověříme opožděně a do této recenze pak vložíme informace ohledně odolnosti, včetně videa, až následně. Samozřejmě vás, naše čtenáře, o tomto budeme informovat.
Závěr recenze CAT B25
Tento telefon je natolik specifický, že závěr bude velmi jednoduchý. Potřebujete přístroj, který budete moci používat i ve velmi špatných podmínkách? Chcete mobil, který se dobře ovládá v rukavicích? Chcete mobil, který umí pořádně vlastně pouze volat, psát SMS, obstojně pracovat s kalendářem a bez větších problémů obsluhuje dvě SIM? Pak je pro Vás CAT B25 pravděpodobně to pravé.
B25 si na nic nehraje a kromě nesmyslného fotoaparátu, který je opravdu použitelný velmi ztěžka, zvládá ty věci, které umí, bez větších problémů a bude vám dobrým parťákem do nepohody a to doslova. Pokud ale jenom trošku přemýšlíte nad přístrojem, který by uměl i nějaká ta multimédia, CAT B25 si nekupujte. Nebudete si navzájem vyhovovat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |