Recenze CAT B10: obrněný tank se zastaralým motorem

CAT B10 není ledajaký smartphone. V dnešní recenzi si ukážeme, čím je tak zvláštní. Proč se mu říká tank mezi mobily, a jestli částka, kterou za něj výrobce chce, je adekvátní k tomu, co zákazník dostane. Jedno je ale jisté. V jistém slova smyslu není CAT B10 žádné ořezávátko.

Odolných smartphonů bychom na trhu moc nenašli a pokud vynechám Sony či Samsung, není mnoho těch, kteří by se snažili nějaký takový telefon přivést na trh. Caterpillar rozhodně není tradiční výrobce telefonů, ale naopak je to tradiční výrobce těžké stavební techniky. A jelikož jeho stroje nejsou žádné ořezávátka, nemůže být ani mobil s logem tohoto výrobce nic, co by na první pohled působilo jakkoli křehce.

CAT B10 díky tomu vypadá, jako kdyby byl klasický mobil navlečen do brnění. Na obdiv vystavené šrouby, plátem kovu vyztužené záda, tvrdá guma po celém obvodu telefonu. zdrsněný povrch. Při přímé konfrontaci s libovolným jiným smartphonem by ten druhý byl poslán rovnou do šrotu. B10 je prostě pořádný kus smartphonu.

Po hardwarové stránce si ale CAT B10 už tak jistý není. Obsahuje zhruba dva roky starý low-endový procesor Qualcomm MSM 7627 T18, vyrobený 65 nm technologií, na frekvenci 800 MHz a jako grafický čip je použit Adreno 200. Bohužel, tato výkonnostně nesourodá dvojka, jak si ukážeme dále, je navíc likvidována kapacitou paměti RAM, která činí pouhých 160 MB. Pro operační systém Android 2.3.5, který je použit v čisté podobě, to při nenáročném používání stačí, ale vyšší nároky jsou rychle poslány na zem.

Navíc, vnitřní paměť určená pro instalaci aplikací je taktéž velmi nedostatečná. Dosahuje stejné hodnoty jako paměť RAM, tedy 160 MB, respektive 158 MB, což je pro instalaci více aplikací, zcela nepoužitelné. Po instalaci pár mých oblíbených programů, jako je třeba Google+, Business Calendar, PowerAmp a dalších, včetně několika aktualizací systémových aplikací jako jsou Mapy, Gmail apod., nezbylo již žádné místo pro instalaci dalších. Pro test her jsem tedy instaloval vždy jednu, otestoval jí, musel jí smazat a pak stejně pokračoval s dalšími.

Základní parametry – CAT B10

Rozměry 125 x 65 x 22 mm
Hmotnost 201 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch) s odolným antireflexním krytem Asahi Strengthened Glass, TFT, rozlišení WVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť jednojádrový 800 MHz procesor Qualcomm MSM7627 T18, slot pro microSD karty
Operační systém Android 2.3 Gingerbread
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px)
Obsah balení nabíječka, USB kabel, sluchátka, baterie, karabina s lankem na zavěšení, magnetický kompas
Cena a dostupnost 7 900 Kč, od 2012

Obsah balení: Na nic se nezapomnělo

V jasně žluté ostře řezané krabičce s nápisem CAT naleznete pravděpodobně vše, co budete s takovýmto telefonem potřebovat. Tedy samotný přístroj, baterii, špuntová sluchátka s 3,5 mm Jackem, český návod, USB redukci ze zásuvky a samozřejmě USB kabel s microUSB koncovkou. Navíc zde naleznete malé poutko s kovovou karabinou a menším kompasem. Hezký a stylový doplněk. Výhrady bych měl k návodu, který je velmi, velmi stručný a navíc psaný tak miniaturním písmem, že bych očekával ještě přibalenou lupu. Sluchátka moc kvalitní nejsou, navíc jsou to plastové špunty, které do uší dost tlačí. Většina lidí si ale tento mobil nebude kupovat pro poslech hudby.

Design a konstrukce: Pancéřovaný Android

Konstrukce se svojí logikou nijak neliší od konkurenčních smartphonů. Velký displej, klávesy na boku, senzory pod displejem, na zádech fotoaparát… Čím se ale liší, je samotné provedení, pojďme se na něj tedy podívat. Telefon v první řadě působí opravdu mohutným dojmem. Nad displejem kromě výdechu reproduktoru, čočky kamerky pro videohovory či proximity senzoru najdete taktéž dva šrouby, jenž drží masku přístroje. Identické šrouby samozřejmě najdete i v rozích ve spodní části telefonu.

Pod displejem najdete taktéž trojici senzorů ve složení “Kontextová nabídka”, “Vyhledávání” a “Zpět”. Navíc, pod nimi je další trojice tlačítek, tentokrát mechanických. Kromě klasické “Home” klávesy, která je stylově žlutá, jsou po jejích bocích ještě klávesy pro příjem a ukončení hovoru, tedy obligátní zelené a červené tlačítko. Velmi rychle jsem si na tuto “vymoženost” zvykl a vzpomněl si na doby, kdy pro příjem hovoru nebylo nutné dělat prstem jakýkoli pohyb, čímž narážím na dnešní telefony, kdy musíte vždy na displeji něco někam odsunout, ale stačilo prostě zmáčknout jednu jedinou klávesu.

Levý bok přístroje obsahuje jedinou klávesu, která aktivuje LED diodu na zádech a poslouží tak jako slabá svítilna. Na použití při odemykání zámku ve tmě zcela dostačující. Navíc, klávesa reaguje ihned po zmáčknutí a jakmile jí pustíte, LED dioda zhasne. Geniální je zde fakt, že jí lze použít i při zamčeném telefonu. Ještě geniálnější je skutečnost, že jí lze použít i v momentě, kdy je telefon zcela vypnutý!

V horní části levého boku najdeme ještě microUSB slot, který je překryt krytkou. Bohužel je tak extrémně utopen v pancéřování telefonu, že je vám libovolný microUSB kabel absolutně k ničemu. Originál CAT je totiž v koncovce osekán tak, aby se vešel, jakýkoli jiný je bez šance. Pravý bok obsahuje klávesu pro rychlé spuštění fotoaparátu, která ale nereaguje při zamčeném telefonu. Jako HW spoušť nefunguje. Nad touto klávesou najdeme ještě další dvě, kdy jedna snižuje hlasitost a druhá zvyšuje. Není zde tedy klasická kolébka, ale dvě oddělené klávesy. Důvod je prostý. Vodotěsnost. Všechny klávesy jsou totiž pod silnou gumou a jejich stisk vyžaduje dost síly.

Horní hrana telefonu obsahuje krytou zdířku pro 3,5 mm Jack od sluchátek, spodní strana neobsahuje nic. Mikrofon je umístěn těsně pod zelenou klávesou na přední hraně. Na zadní straně najdeme čočku 5 Mpx fotoaparátu s autofocusem a LED diodou na přisvětlení a samozřejmě výdech hlasitého reproduktoru. Záda, která kryjí baterii, jsou zesílená vnitřním plechem a k mobilu přišroubované dvěma ocelovými šrouby. Jako celek působí telefon CAT B10 opravdu bytelně, robustně, nezničitelně. Navíc je jak designem, tak barevně, opravdu sladěný a působí svým způsobem hezky.

Baterie a výdrž: Nádhera

CAT B10 obsahuje baterii o kapacitě 2.000 mAh, což je na telefon, který je postavený vlastně na low-endových komponentech, kapacita obří. A ve výsledku se projevuje velmi příznivě. Během náročného dne, kdy jsem B10 vytěžoval nonstop 19 hodin, tedy měl neustále zapnuté Wi-Fi a mobilní data, displej na ¾ jasu, absolvoval jsem zhruba 30 min. hovorů, několik SMS, několik zpráv na gTalku a Google+ a přijal několika emailů, navíc jsem zrovna telefon testoval na hry, takže jsem stáhl cca 1,6 GB dat přes Wi-Fi a dobře přes půl hodiny se zasekl u Where Is My Water, tak i přes takovéto vytížení, navíc časově nadstandardně náročné, jsem měl baterii na 54%.

Pokud bych telefon tolik daný den nevytěžoval a šel spát jako normální člověk, věřím, že bych se nedostal pod 65%. Celkově mi CAT B10 běžně vydržel 3 dny bez jediného problému a jakéhokoli omezování, za což si zaslouží pochvalu. Výrobce si zřejmě velmi dobře uvědomil, že potencionální majitel tohoto přístroje nebude mít nabíječku při ruce kdykoli jí bude potřebovat. Pokud totiž budete vypínat data a Wi-Fi, odmění se vám CAT B10 bez problémů pětidenní výdrží.

Displej a ovládání: Zpět v čase

Displej CAT B10 má úhlopříčku 3,2” a rozlišení 480 x 320 px, což by se dalo říct, že je na dané rozměry zobrazovací jednotky ještě přijatelné. DPI činí 180. Displej je vyrobený obyčejnou TFT technologií, nečekejte od něj tedy zázraky. V uměle osvětleném prostředí je displej použitelný bez problémů, venku to již taková sláva není a schopnost displej číst prudce klesá. Pozorovací úhly jsou překvapivě použitelné a byť se logicky nejedná o špičku, je displej bez větších problémů čitelný i pod ostrým úhlem. Pouze klesá sytost barev, zásadní ale je, že barvy neinvertují.

Samotné ovládání je poplatné použité platformě, přesto nabízí B10 určité odlišnosti. Předně, najdeme zde hardwarové klávesy pro příjem a odmítnutí hovoru. Pro někoho, kdo má ruce v rukavicích, a teď nemyslím v těch, které obyčejně nosíme v zimě, může být toto řešení zcela nepostradatelné. Díky němu je totiž schopný i v pracovních rukavicích přijmout hovor a poté jej ukončit. Pro další práci s telefonem je ale nutné si již rukavice sundat, protože se neobejdeme bez práce na dotykovém displeji.

Naopak, veliká nevýhoda B10 je nepodsvícení jak senzorů pod displejem, tak mechanických kláves. Ve tmě tedy budete trojici senzorů a trojici mechanických kláves lovit poslepu. Boční klávesy mají chod velmi tuhý, což ale s ohledem na zaměření telefonu považuji za kladnou vlastnost. B10 si asi nekoupí nějaká drobná dívka a naopak chlap na stavbě ocení odolnost kláves díky jejich zakomponování do gumového obalu.

Prostředí telefonu: Čistý Android ve verzi… ehm, 2.3.5

Výrobce se rozhodl operační systém nijak neupravovat a udělal jedině dobře. Použitý hardware má dost problémů i s tím, aby rozběhal samotný systém na alespoň ucházející plynulosti, byť ne vždy se daří. Třeba otevřít galerii obrázků je trest za to, že jste si CAT B10 vůbec koupili. Jedná se o standardní androidí galerii, ale jednotlivé animace ve vykreslování alb jsou tak příšerně pomalé a trhané, že každý hned začne přemýšlet nad možností, jak jí nahradit… Abych ale potencionálním majitelům ušetřil nervy, zkuste rovnou QuickPic.

K dispozici každopádně máte 5 ploch bez možnosti měnit jejich počet. Lišta ve spodní části pojme pouhé dva vaše zástupce a notifikační lišta, která tak typicky patří k Androidu, je prázdná, zcela prázdná. Neobsahuje tedy žádné rychlé přepínače, tak, jak jsme zvyklí. V menu aplikací se nepohybujete horizontálně, ale vertikálně, kdy najednou lze vidět 12 aplikací. Jsou řazené dle abecedy, jiná možnost není. Složky na ploše nelze vytvářet prostým přetažením dvou aplikací na sebe, ale musíte dlouhým podržením na prázdném místě z následné nabídky vybrat vytvoření složky a až poté do ní lze přetahovat aplikace. Na vymoženost zobrazení minimálně několika aplikací v ikoně složky můžete rovnou zapomenout.

CAT B10 podporuje samozřejmě živé tapety na displeji a kupodivu je zobrazuje relativně plynule. Zamykací obrazovka zobrazuje čas a datum, taktéž názvy obou SIM karet. Ve spodní části máte dva jezdce, kdy jedním provedete odemknutí, druhým přepínáte mezi tichým a klasickým režimem. Když to vezmu kolem a kolem, je na CAT B10 krásně vidět, kam a jak moc se Android za poslední 2 roky posunul. CAT B10 bohužel tím, že nese Android 2.3.5 Gingerbread, mnoho parády neudělá, na druhou stranu, slabý procesor by novější verze neutáhnul a k tomu základnímu stačí.

Telefonování a zprávy: Základní věci zvládá, více nečekejte.

Pokud nemáte vyšší nároky, budete možná spokojeni. Za sebe ale mohu říct, že zastaralost celé platformy křičí na všechny strany. Číselník pro vytáčení čísel třeba vůbec neumí při psaní vyhledávat pomocí T9 v telefonním seznamu, takže opravdu slouží jako hloupý číselník na stařičkých telefonech. V rámci kontaktů lze již samozřejmě vyhledávat, navíc dokáže prohledávat nejenom jméno a příjmení, ale taktéž firmu, ve které dané osoby pracují.

Se skupinami se pracuje naopak velmi těžkopádně, nikde nejsou na první pohled viditelné a až po zmáčknutí kontextové nabídky v telefonním seznamu a následném vybrání “Group Manage” si můžete zobrazit jednotlivé skupiny, které lze navíc samozřejmě též vytvářet a editovat. Zde ale narážím na další neduh telefonu, který vás bude v případě koupě možná trápit a tím je nekvalitní český překlad. Až bude někdo, kdo nevládne angličtinou, bádat nad tím, co to znamená “Delete Group”, a pro jistotu to zkusí, je možné, že si pomocí CAT B10 poničí kus nábytku, to samozřejmě v momentě, kdy ho vzteky zahodí a bohužel se třeba trefí do něčeho, co je křehčí jak B10. Což je v běžné domácnosti skoro všechno.

U práce přímo s kontaktem tak můžete narazit kromě “Upravit kontakt” taktéž na “Edit speed dial” či u zpráv na “TimingSend”, v nastavení telefonu na “Multi Sim Settings”, v nastavení videokamery na položky “Video duration”, v nastavení zpráv si můžete přečíst “Auto-Signature after create a new messages” či pokud se pokusíte spustit rádio bez sluchátek, můžete vidět oznámení “Please plug-in the headset”. Marnost nad marnost. Když si ani výrobce, ani distributor, nedokáže pohlídat pár textů v nativních aplikacích, které s přístrojem dodává, je to opravdu smutné. Samozřejmě, předpokládám že většina lidí tyto nepřeložené texty zvládne bez problémů, jde tu ale o princip.

Pokud se vrátíme ke kontaktům, tak ty samozřejmě můžou být uložené lokálně v telefonu a též v rámci vašeho Google účtu. Taktéž si můžete určité kontakty označit hvězdičkou a poté je najdete v záložce “Oblíbené”. SMS zprávy jsou řazené do konverzací, lze v nich libovolně vyhledávat, nastavit si doručenky, mazat jednotlivé zprávy či celá vlákna, psát SMS více adresátům najednou apod. Zde není nic, co by zcela zásadně chybělo, ale ani přebývalo.

Hudební a video přehrávač, GPS: Absolutně holý základ

Hudební přehrávač zvládá třídění dle interpretů, alb, skladeb, či vašich vlastních seznamů, kam můžete skladby ukládat. Jednotlivé skladby dokáže přiřadit jako vyzváněcí tón, dokáže to pouze ale v rámci globálního vyzvánění. Pokud budete chtít nastavit vyzváněcí tón k jednotlivým kontaktům, musíte v možnostech daného kontaktu vybrat položku “From Music”, případně “From System Ringtone” (mně ta špatná lokalizace nepřestane fascinovat). V rámci práce se skladbou dokáže ještě hudební přehrávač přehrávat všechny skladby náhodně, případně opakovat do omrzení daný seznam či album. Toť vše.

Videopřehrávač je na tom ještě hůře. Podařilo se mi v něm přehrát pouze video vytvořené přímo CAT B10, bohužel nic jiného. V jedné světlé chvilce se mi podařilo spustit HD video v 720p natočené jiným telefonem, po cca 5-ti vteřinách ale přestal přehrávač odpovídat a už se mi dané video nepodařilo nikdy spustit. Po instalaci MX Playeru a potřebných kodeků pro ARMv6 procesory jsem se bohužel dočkal toho samého, pouze místo systémové hlášky, že dané video není podporované, MX Player stále nahrával, nahrával, ale nikdy nic nenahrál.

GPS pozici CAT B10 hledal nadprůměrně dlouho a při horším výhledu jí rád ztrácel. S mapami Google dokázal CAT B10 pracovat bez větších problémů, posuny po mapě a zoomování jsou v rámci možností plynulé a bez větších lagů.

Fotoaparát a videokamera: Exotický low-end

Fotoaparát umožňuje fotit v maximálním rozlišení 5 Mpx, volit si kvalitu fotografie, vyvážení bílé, saturaci či umožňuje nastavit kontrast. Bohužel, kvalita fotografií je spíše opravdu špatná. Výsledné snímky trpí na přepaly, jsou spíše zamlžené, bez kontrastu a se špatnou kresbou. Navíc fotoaparát v CAT B10 má jednu exotickou zvláštnost. Byť na zadní straně telefonu u čočky fotoaparátu najdete LED diodu, fotoaparát jí neumí použít. Neumí jí použít ani jiné programy pro focení, například Camera Zoom FX.

Na druhou stranu, lze při focení využít menší vychytávku. Pokud budete držet B10 naležato, v danou chvíli na spodní straně telefonu budete mít boční tlačítko pro aktivaci svítilny. Jelikož toto tlačítko rozsvítí zadní LED diodu za jakékoli situace, lze si takto nahradit blesk. Postup je jednoduchý. Zmáčknete velmi tuhou klávesu pro aktivaci svítilny a budete jí držet. Tím rozsvítíte LED diodu na zádech telefonu s dosahem cca 50 centimetrů. Během stálého držení se pokusíte nehýbat s telefonem a aktivujete softwarovou spoušť. V momentě, kdy exponujete snímek, můžete klávesu pro aktivaci svítilny pustit… Gratuluji, právě jste ručně odpálili “blesk” na telefonu CAT B10. Pokud vynechám tuto krapet krkolomnou “aktivaci blesku”, pravděpodobně chápu výrobce, proč LED diodu na zádech telefonu nespároval se systémem a neumožnil jí využít v rámci focení. Dosah je totiž opravdu v řádově několika centimetrů a jediné, na co se tato dioda hodí, je při svícení na zámek, abyste si mohli odemknout dveře.

Videonahrávky lze pořizovat v maximálním rozlišení 800 x 480 px a platí o nich de facto to samé, co o fotografiích. Jedná se spíše o nekvalitní schopnost natáčet trhané video a je vidno, že výrobce takto “kvalitní” snímací jednotku do CAT B10 obsadil snad pouze za účelem marketingu. Přepaly, neostré podání, špatná drobnokresba, s tím vším se budete potýkat u videonahrávek pořízené pomocí CAT B10.

Zkušební fotky pořízené telefonem CAT B10

Zkušební video natočené telefonem CAT B10

Organizační a datové funkce: Pro opravdu nenáročné

Kalendář v CAT B10 je poplatný dva roky starému operačnímu systému. Měsíční zobrazení je velmi špatně použitelné z důvodu neoddělené barvy různých kalendářů. V každý den, kdy máte naplánovanou schůzku, tedy vidíte pouze oranžový sloupec a pro zbytek informací musíte daný den potvrdit, abyste se dostali na detaily denního plánu. Jak denní, tak týdenní náhled alespoň zobrazují 10-ti hodinovou časovou osu a zde jsou již kalendáře barevně odlišené. Agenda je použitelná bez problému a dostojí svému názvu.

Z datové výbavy mobil CAT B10 podporuje samozřejmě GPRS, EDGE, Wi-Fi, Bluetooth. V rámci Wi-Fi dokáže vytvořit hotspot, což se může někdy v terénu hodit. Co v rámci Wi-Fi potěší již méně, je velmi špatná citlivost na signál a s CAT B10 musíte být doslova na dohled k Wi-Fi routeru. Již za jednou zdí se signál snížil na hranu použitelnosti (jiné mobily v identickém místě stále plný signál, o dvě místnosti vedle již Wi-Fi u CAT B10 vypadávala, jiné smartphony ve stejné místnosti mají ztrátu jedné čárky v indikátoru signálu a fungují bez problému.

Odolnost: Předčasné hodnotit

CAT B10, stejně jako jeho bratříček CAT B25, dle specifikací splňuje normu IP67. Tedy, měl by být zcela odolný proti vniknutí prachu a měl by vydržet až 30 minut pod vodou do hloubky jednoho metru. Bohužel při testu odolnosti námi použitý kus této certifikaci nedostál a voda se do něj dostala již při pouhém smočení pod kohoutkem a vykoupáním ve vodě po dobu několika minut. Jelikož stejný problém postihl i model CAT B25, po dohodě s dodavatelem nám budou doručené nové kusy na testování, které tedy proběhne opožděně a do této recenze bude vložené, včetně videa, až následně. Samozřejmě vás, naše čtenáře, budeme informovat.

Výkon: Je to bída

CAT B10 obsahuje procesor Qualcomm MSM7627 T18, neboli turbo verzi původního MSM7627, díky čemuž běží na frekvenci 800 MHz, oproti původním 600 MHz. Navíc, vůči procesoru MSM7625, ze kterého po stránce architektury vychází, obsahuje navíc GPU jednotku Adreno 200. V Antutu benchmarku dosáhl CAT B10 na 3.394 bodů, procesor dosáhl na 306 bodů a GPU na 2.488 bodů. Z toho plyne, že relativně silné GPU je brzděné abnormálně pomalým CPU. Největší problém je ale velikost RAM. Operační paměť dosahuje totiž hodnoty pouhých 160 MB RAM, což ve výsledku zničí téměř jakoukoli šanci si na B10 cokoli zahrát. Drtivá většina her, včetně titulů, které nejsou v seznamu níže, jsou nespustitelné. Níže je moje zkušenost s hraním na B10:

Angry Birds Star Wars – Není kompatibilní
Asphalt 6 – Není kompatibilní
Dead Trigger – Není kompatibilní
N.O.V.A. 2 – Není kompatibilní
Minecraft – Není kompatibilní
Modern Combat 3 – Není kompatibilní
Reckless Racing – Hratelné bez problémů
Sprinkle – Není kompatibilní
Shadowgun – Není kompatibilní
Where is my Water – Občas trhané, nicméně hratelné bez problémů.

Pakliže tedy někdy budete mít s CAT B10 delší chvíli, moc vám s jejím krácením nepomůže, pokud budete mít herní náladu. Video v HD na YouTube ale zvládne a taktéž surfování na internetu není, až na občasné záseky při zoomu stránky, nijak omezující.

Závěr recenze CAT B10

CAT B10 je pro mě osobně velmi rozporuplný telefon. Za 7.990,- dostanete totiž smartphone, který vypadá robustně, měl by vydržet opravdu nešetrné zacházení a nelekne se jen tak nějakého prostředí. Uvnitř se ale skrývá opravdu velmi zastaralý nejenom software, ale taktéž hardware. Mobil má navíc nedotaženou lokalizaci, velmi špatný fotoaparát, je ve svých nativních aplikacích díky velmi pomalému procesoru občas až neúnosně pomalý. Interní místo na instalaci aplikací zaplníte pravděpodobně první den a zastaralá architektura procesoru znemožní větší multimediální vyžití, byť na toto není zcela určen.

Pokud by CAT B10 stál řekněme 4.000,- neřekl bych pravděpodobně ani slovo a pochopil bych, že výrobce za danou cenu nabízí velmi podprůměrný HW, ale za cenu vyšší odolnosti. Ale chtít za CAT B10 7.990,- mi přijde jako špatný vtip. Pokud totiž přihlédnu k faktu, že levnější bratříček CAT B25 stojí 2.490,- a disponuje absolutně identickou odolností, vyjde mi z této rovnice skutečnost, že CAT chce za opravdu zastaralý Android smartphone přes 5.000,-. Pokud tedy chcete za každou cenu odolný Android ve stylovém balení, CAT B10 vás pravděpodobně uspokojí. V jiném případě bych si na činnosti, kdy potřebuji odolný telefon, koupil levnější CAT B25 a za zbylé peníze si pro běžné používání rozhodně pořídil podstatně kvalitnější přístroj než je CAT B10.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 podpora 2 SIM karet  velmi slabý výkon
 dobrá výdrž na jedno nabití  zastaralý systém
 certifikace IP 67 (znovu prověříme)  špatná lokalizace
 přemrštěná cena
 špatná čitelnost na slunci
 pouhých 160 MB pro instalaci aplikací
 opravdu špatný fotoaparát

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze CAT B10: obrněný tank se zastaralým motorem

CAT B10 není ledajaký smartphone. V dnešní recenzi si ukážeme, čím je tak zvláštní. Proč se mu říká tank mezi mobily, a jestli částka, kterou za něj výrobce chce, je adekvátní k tomu, co zákazník dostane. Jedno je ale jisté. V jistém slova smyslu není CAT B10 žádné ořezávátko.

Odolných smartphonů bychom na trhu moc nenašli a pokud vynechám Sony či Samsung, není mnoho těch, kteří by se snažili nějaký takový telefon přivést na trh. Caterpillar rozhodně není tradiční výrobce telefonů, ale naopak je to tradiční výrobce těžké stavební techniky. A jelikož jeho stroje nejsou žádné ořezávátka, nemůže být ani mobil s logem tohoto výrobce nic, co by na první pohled působilo jakkoli křehce.

CAT B10 díky tomu vypadá, jako kdyby byl klasický mobil navlečen do brnění. Na obdiv vystavené šrouby, plátem kovu vyztužené záda, tvrdá guma po celém obvodu telefonu. zdrsněný povrch. Při přímé konfrontaci s libovolným jiným smartphonem by ten druhý byl poslán rovnou do šrotu. B10 je prostě pořádný kus smartphonu.

Po hardwarové stránce si ale CAT B10 už tak jistý není. Obsahuje zhruba dva roky starý low-endový procesor Qualcomm MSM 7627 T18, vyrobený 65 nm technologií, na frekvenci 800 MHz a jako grafický čip je použit Adreno 200. Bohužel, tato výkonnostně nesourodá dvojka, jak si ukážeme dále, je navíc likvidována kapacitou paměti RAM, která činí pouhých 160 MB. Pro operační systém Android 2.3.5, který je použit v čisté podobě, to při nenáročném používání stačí, ale vyšší nároky jsou rychle poslány na zem.

Navíc, vnitřní paměť určená pro instalaci aplikací je taktéž velmi nedostatečná. Dosahuje stejné hodnoty jako paměť RAM, tedy 160 MB, respektive 158 MB, což je pro instalaci více aplikací, zcela nepoužitelné. Po instalaci pár mých oblíbených programů, jako je třeba Google+, Business Calendar, PowerAmp a dalších, včetně několika aktualizací systémových aplikací jako jsou Mapy, Gmail apod., nezbylo již žádné místo pro instalaci dalších. Pro test her jsem tedy instaloval vždy jednu, otestoval jí, musel jí smazat a pak stejně pokračoval s dalšími.

Základní parametry – CAT B10

Rozměry 125 x 65 x 22 mm
Hmotnost 201 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch) s odolným antireflexním krytem Asahi Strengthened Glass, TFT, rozlišení WVGA (320 x 480 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměť jednojádrový 800 MHz procesor Qualcomm MSM7627 T18, slot pro microSD karty
Operační systém Android 2.3 Gingerbread
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px)
Obsah balení nabíječka, USB kabel, sluchátka, baterie, karabina s lankem na zavěšení, magnetický kompas
Cena a dostupnost 7 900 Kč, od 2012

Obsah balení: Na nic se nezapomnělo

V jasně žluté ostře řezané krabičce s nápisem CAT naleznete pravděpodobně vše, co budete s takovýmto telefonem potřebovat. Tedy samotný přístroj, baterii, špuntová sluchátka s 3,5 mm Jackem, český návod, USB redukci ze zásuvky a samozřejmě USB kabel s microUSB koncovkou. Navíc zde naleznete malé poutko s kovovou karabinou a menším kompasem. Hezký a stylový doplněk. Výhrady bych měl k návodu, který je velmi, velmi stručný a navíc psaný tak miniaturním písmem, že bych očekával ještě přibalenou lupu. Sluchátka moc kvalitní nejsou, navíc jsou to plastové špunty, které do uší dost tlačí. Většina lidí si ale tento mobil nebude kupovat pro poslech hudby.

Design a konstrukce: Pancéřovaný Android

Konstrukce se svojí logikou nijak neliší od konkurenčních smartphonů. Velký displej, klávesy na boku, senzory pod displejem, na zádech fotoaparát… Čím se ale liší, je samotné provedení, pojďme se na něj tedy podívat. Telefon v první řadě působí opravdu mohutným dojmem. Nad displejem kromě výdechu reproduktoru, čočky kamerky pro videohovory či proximity senzoru najdete taktéž dva šrouby, jenž drží masku přístroje. Identické šrouby samozřejmě najdete i v rozích ve spodní části telefonu.

Pod displejem najdete taktéž trojici senzorů ve složení “Kontextová nabídka”, “Vyhledávání” a “Zpět”. Navíc, pod nimi je další trojice tlačítek, tentokrát mechanických. Kromě klasické “Home” klávesy, která je stylově žlutá, jsou po jejích bocích ještě klávesy pro příjem a ukončení hovoru, tedy obligátní zelené a červené tlačítko. Velmi rychle jsem si na tuto “vymoženost” zvykl a vzpomněl si na doby, kdy pro příjem hovoru nebylo nutné dělat prstem jakýkoli pohyb, čímž narážím na dnešní telefony, kdy musíte vždy na displeji něco někam odsunout, ale stačilo prostě zmáčknout jednu jedinou klávesu.

Levý bok přístroje obsahuje jedinou klávesu, která aktivuje LED diodu na zádech a poslouží tak jako slabá svítilna. Na použití při odemykání zámku ve tmě zcela dostačující. Navíc, klávesa reaguje ihned po zmáčknutí a jakmile jí pustíte, LED dioda zhasne. Geniální je zde fakt, že jí lze použít i při zamčeném telefonu. Ještě geniálnější je skutečnost, že jí lze použít i v momentě, kdy je telefon zcela vypnutý!

V horní části levého boku najdeme ještě microUSB slot, který je překryt krytkou. Bohužel je tak extrémně utopen v pancéřování telefonu, že je vám libovolný microUSB kabel absolutně k ničemu. Originál CAT je totiž v koncovce osekán tak, aby se vešel, jakýkoli jiný je bez šance. Pravý bok obsahuje klávesu pro rychlé spuštění fotoaparátu, která ale nereaguje při zamčeném telefonu. Jako HW spoušť nefunguje. Nad touto klávesou najdeme ještě další dvě, kdy jedna snižuje hlasitost a druhá zvyšuje. Není zde tedy klasická kolébka, ale dvě oddělené klávesy. Důvod je prostý. Vodotěsnost. Všechny klávesy jsou totiž pod silnou gumou a jejich stisk vyžaduje dost síly.

Horní hrana telefonu obsahuje krytou zdířku pro 3,5 mm Jack od sluchátek, spodní strana neobsahuje nic. Mikrofon je umístěn těsně pod zelenou klávesou na přední hraně. Na zadní straně najdeme čočku 5 Mpx fotoaparátu s autofocusem a LED diodou na přisvětlení a samozřejmě výdech hlasitého reproduktoru. Záda, která kryjí baterii, jsou zesílená vnitřním plechem a k mobilu přišroubované dvěma ocelovými šrouby. Jako celek působí telefon CAT B10 opravdu bytelně, robustně, nezničitelně. Navíc je jak designem, tak barevně, opravdu sladěný a působí svým způsobem hezky.

Baterie a výdrž: Nádhera

CAT B10 obsahuje baterii o kapacitě 2.000 mAh, což je na telefon, který je postavený vlastně na low-endových komponentech, kapacita obří. A ve výsledku se projevuje velmi příznivě. Během náročného dne, kdy jsem B10 vytěžoval nonstop 19 hodin, tedy měl neustále zapnuté Wi-Fi a mobilní data, displej na ¾ jasu, absolvoval jsem zhruba 30 min. hovorů, několik SMS, několik zpráv na gTalku a Google+ a přijal několika emailů, navíc jsem zrovna telefon testoval na hry, takže jsem stáhl cca 1,6 GB dat přes Wi-Fi a dobře přes půl hodiny se zasekl u Where Is My Water, tak i přes takovéto vytížení, navíc časově nadstandardně náročné, jsem měl baterii na 54%.

Pokud bych telefon tolik daný den nevytěžoval a šel spát jako normální člověk, věřím, že bych se nedostal pod 65%. Celkově mi CAT B10 běžně vydržel 3 dny bez jediného problému a jakéhokoli omezování, za což si zaslouží pochvalu. Výrobce si zřejmě velmi dobře uvědomil, že potencionální majitel tohoto přístroje nebude mít nabíječku při ruce kdykoli jí bude potřebovat. Pokud totiž budete vypínat data a Wi-Fi, odmění se vám CAT B10 bez problémů pětidenní výdrží.

Displej a ovládání: Zpět v čase

Displej CAT B10 má úhlopříčku 3,2” a rozlišení 480 x 320 px, což by se dalo říct, že je na dané rozměry zobrazovací jednotky ještě přijatelné. DPI činí 180. Displej je vyrobený obyčejnou TFT technologií, nečekejte od něj tedy zázraky. V uměle osvětleném prostředí je displej použitelný bez problémů, venku to již taková sláva není a schopnost displej číst prudce klesá. Pozorovací úhly jsou překvapivě použitelné a byť se logicky nejedná o špičku, je displej bez větších problémů čitelný i pod ostrým úhlem. Pouze klesá sytost barev, zásadní ale je, že barvy neinvertují.

Samotné ovládání je poplatné použité platformě, přesto nabízí B10 určité odlišnosti. Předně, najdeme zde hardwarové klávesy pro příjem a odmítnutí hovoru. Pro někoho, kdo má ruce v rukavicích, a teď nemyslím v těch, které obyčejně nosíme v zimě, může být toto řešení zcela nepostradatelné. Díky němu je totiž schopný i v pracovních rukavicích přijmout hovor a poté jej ukončit. Pro další práci s telefonem je ale nutné si již rukavice sundat, protože se neobejdeme bez práce na dotykovém displeji.

Naopak, veliká nevýhoda B10 je nepodsvícení jak senzorů pod displejem, tak mechanických kláves. Ve tmě tedy budete trojici senzorů a trojici mechanických kláves lovit poslepu. Boční klávesy mají chod velmi tuhý, což ale s ohledem na zaměření telefonu považuji za kladnou vlastnost. B10 si asi nekoupí nějaká drobná dívka a naopak chlap na stavbě ocení odolnost kláves díky jejich zakomponování do gumového obalu.

Prostředí telefonu: Čistý Android ve verzi… ehm, 2.3.5

Výrobce se rozhodl operační systém nijak neupravovat a udělal jedině dobře. Použitý hardware má dost problémů i s tím, aby rozběhal samotný systém na alespoň ucházející plynulosti, byť ne vždy se daří. Třeba otevřít galerii obrázků je trest za to, že jste si CAT B10 vůbec koupili. Jedná se o standardní androidí galerii, ale jednotlivé animace ve vykreslování alb jsou tak příšerně pomalé a trhané, že každý hned začne přemýšlet nad možností, jak jí nahradit… Abych ale potencionálním majitelům ušetřil nervy, zkuste rovnou QuickPic.

K dispozici každopádně máte 5 ploch bez možnosti měnit jejich počet. Lišta ve spodní části pojme pouhé dva vaše zástupce a notifikační lišta, která tak typicky patří k Androidu, je prázdná, zcela prázdná. Neobsahuje tedy žádné rychlé přepínače, tak, jak jsme zvyklí. V menu aplikací se nepohybujete horizontálně, ale vertikálně, kdy najednou lze vidět 12 aplikací. Jsou řazené dle abecedy, jiná možnost není. Složky na ploše nelze vytvářet prostým přetažením dvou aplikací na sebe, ale musíte dlouhým podržením na prázdném místě z následné nabídky vybrat vytvoření složky a až poté do ní lze přetahovat aplikace. Na vymoženost zobrazení minimálně několika aplikací v ikoně složky můžete rovnou zapomenout.

CAT B10 podporuje samozřejmě živé tapety na displeji a kupodivu je zobrazuje relativně plynule. Zamykací obrazovka zobrazuje čas a datum, taktéž názvy obou SIM karet. Ve spodní části máte dva jezdce, kdy jedním provedete odemknutí, druhým přepínáte mezi tichým a klasickým režimem. Když to vezmu kolem a kolem, je na CAT B10 krásně vidět, kam a jak moc se Android za poslední 2 roky posunul. CAT B10 bohužel tím, že nese Android 2.3.5 Gingerbread, mnoho parády neudělá, na druhou stranu, slabý procesor by novější verze neutáhnul a k tomu základnímu stačí.

Telefonování a zprávy: Základní věci zvládá, více nečekejte.

Pokud nemáte vyšší nároky, budete možná spokojeni. Za sebe ale mohu říct, že zastaralost celé platformy křičí na všechny strany. Číselník pro vytáčení čísel třeba vůbec neumí při psaní vyhledávat pomocí T9 v telefonním seznamu, takže opravdu slouží jako hloupý číselník na stařičkých telefonech. V rámci kontaktů lze již samozřejmě vyhledávat, navíc dokáže prohledávat nejenom jméno a příjmení, ale taktéž firmu, ve které dané osoby pracují.

Se skupinami se pracuje naopak velmi těžkopádně, nikde nejsou na první pohled viditelné a až po zmáčknutí kontextové nabídky v telefonním seznamu a následném vybrání “Group Manage” si můžete zobrazit jednotlivé skupiny, které lze navíc samozřejmě též vytvářet a editovat. Zde ale narážím na další neduh telefonu, který vás bude v případě koupě možná trápit a tím je nekvalitní český překlad. Až bude někdo, kdo nevládne angličtinou, bádat nad tím, co to znamená “Delete Group”, a pro jistotu to zkusí, je možné, že si pomocí CAT B10 poničí kus nábytku, to samozřejmě v momentě, kdy ho vzteky zahodí a bohužel se třeba trefí do něčeho, co je křehčí jak B10. Což je v běžné domácnosti skoro všechno.

U práce přímo s kontaktem tak můžete narazit kromě “Upravit kontakt” taktéž na “Edit speed dial” či u zpráv na “TimingSend”, v nastavení telefonu na “Multi Sim Settings”, v nastavení videokamery na položky “Video duration”, v nastavení zpráv si můžete přečíst “Auto-Signature after create a new messages” či pokud se pokusíte spustit rádio bez sluchátek, můžete vidět oznámení “Please plug-in the headset”. Marnost nad marnost. Když si ani výrobce, ani distributor, nedokáže pohlídat pár textů v nativních aplikacích, které s přístrojem dodává, je to opravdu smutné. Samozřejmě, předpokládám že většina lidí tyto nepřeložené texty zvládne bez problémů, jde tu ale o princip.

Pokud se vrátíme ke kontaktům, tak ty samozřejmě můžou být uložené lokálně v telefonu a též v rámci vašeho Google účtu. Taktéž si můžete určité kontakty označit hvězdičkou a poté je najdete v záložce “Oblíbené”. SMS zprávy jsou řazené do konverzací, lze v nich libovolně vyhledávat, nastavit si doručenky, mazat jednotlivé zprávy či celá vlákna, psát SMS více adresátům najednou apod. Zde není nic, co by zcela zásadně chybělo, ale ani přebývalo.

Hudební a video přehrávač, GPS: Absolutně holý základ

Hudební přehrávač zvládá třídění dle interpretů, alb, skladeb, či vašich vlastních seznamů, kam můžete skladby ukládat. Jednotlivé skladby dokáže přiřadit jako vyzváněcí tón, dokáže to pouze ale v rámci globálního vyzvánění. Pokud budete chtít nastavit vyzváněcí tón k jednotlivým kontaktům, musíte v možnostech daného kontaktu vybrat položku “From Music”, případně “From System Ringtone” (mně ta špatná lokalizace nepřestane fascinovat). V rámci práce se skladbou dokáže ještě hudební přehrávač přehrávat všechny skladby náhodně, případně opakovat do omrzení daný seznam či album. Toť vše.

Videopřehrávač je na tom ještě hůře. Podařilo se mi v něm přehrát pouze video vytvořené přímo CAT B10, bohužel nic jiného. V jedné světlé chvilce se mi podařilo spustit HD video v 720p natočené jiným telefonem, po cca 5-ti vteřinách ale přestal přehrávač odpovídat a už se mi dané video nepodařilo nikdy spustit. Po instalaci MX Playeru a potřebných kodeků pro ARMv6 procesory jsem se bohužel dočkal toho samého, pouze místo systémové hlášky, že dané video není podporované, MX Player stále nahrával, nahrával, ale nikdy nic nenahrál.

GPS pozici CAT B10 hledal nadprůměrně dlouho a při horším výhledu jí rád ztrácel. S mapami Google dokázal CAT B10 pracovat bez větších problémů, posuny po mapě a zoomování jsou v rámci možností plynulé a bez větších lagů.

Fotoaparát a videokamera: Exotický low-end

Fotoaparát umožňuje fotit v maximálním rozlišení 5 Mpx, volit si kvalitu fotografie, vyvážení bílé, saturaci či umožňuje nastavit kontrast. Bohužel, kvalita fotografií je spíše opravdu špatná. Výsledné snímky trpí na přepaly, jsou spíše zamlžené, bez kontrastu a se špatnou kresbou. Navíc fotoaparát v CAT B10 má jednu exotickou zvláštnost. Byť na zadní straně telefonu u čočky fotoaparátu najdete LED diodu, fotoaparát jí neumí použít. Neumí jí použít ani jiné programy pro focení, například Camera Zoom FX.

Na druhou stranu, lze při focení využít menší vychytávku. Pokud budete držet B10 naležato, v danou chvíli na spodní straně telefonu budete mít boční tlačítko pro aktivaci svítilny. Jelikož toto tlačítko rozsvítí zadní LED diodu za jakékoli situace, lze si takto nahradit blesk. Postup je jednoduchý. Zmáčknete velmi tuhou klávesu pro aktivaci svítilny a budete jí držet. Tím rozsvítíte LED diodu na zádech telefonu s dosahem cca 50 centimetrů. Během stálého držení se pokusíte nehýbat s telefonem a aktivujete softwarovou spoušť. V momentě, kdy exponujete snímek, můžete klávesu pro aktivaci svítilny pustit… Gratuluji, právě jste ručně odpálili “blesk” na telefonu CAT B10. Pokud vynechám tuto krapet krkolomnou “aktivaci blesku”, pravděpodobně chápu výrobce, proč LED diodu na zádech telefonu nespároval se systémem a neumožnil jí využít v rámci focení. Dosah je totiž opravdu v řádově několika centimetrů a jediné, na co se tato dioda hodí, je při svícení na zámek, abyste si mohli odemknout dveře.

Videonahrávky lze pořizovat v maximálním rozlišení 800 x 480 px a platí o nich de facto to samé, co o fotografiích. Jedná se spíše o nekvalitní schopnost natáčet trhané video a je vidno, že výrobce takto “kvalitní” snímací jednotku do CAT B10 obsadil snad pouze za účelem marketingu. Přepaly, neostré podání, špatná drobnokresba, s tím vším se budete potýkat u videonahrávek pořízené pomocí CAT B10.

Zkušební fotky pořízené telefonem CAT B10

Zkušební video natočené telefonem CAT B10

Organizační a datové funkce: Pro opravdu nenáročné

Kalendář v CAT B10 je poplatný dva roky starému operačnímu systému. Měsíční zobrazení je velmi špatně použitelné z důvodu neoddělené barvy různých kalendářů. V každý den, kdy máte naplánovanou schůzku, tedy vidíte pouze oranžový sloupec a pro zbytek informací musíte daný den potvrdit, abyste se dostali na detaily denního plánu. Jak denní, tak týdenní náhled alespoň zobrazují 10-ti hodinovou časovou osu a zde jsou již kalendáře barevně odlišené. Agenda je použitelná bez problému a dostojí svému názvu.

Z datové výbavy mobil CAT B10 podporuje samozřejmě GPRS, EDGE, Wi-Fi, Bluetooth. V rámci Wi-Fi dokáže vytvořit hotspot, což se může někdy v terénu hodit. Co v rámci Wi-Fi potěší již méně, je velmi špatná citlivost na signál a s CAT B10 musíte být doslova na dohled k Wi-Fi routeru. Již za jednou zdí se signál snížil na hranu použitelnosti (jiné mobily v identickém místě stále plný signál, o dvě místnosti vedle již Wi-Fi u CAT B10 vypadávala, jiné smartphony ve stejné místnosti mají ztrátu jedné čárky v indikátoru signálu a fungují bez problému.

Odolnost: Předčasné hodnotit

CAT B10, stejně jako jeho bratříček CAT B25, dle specifikací splňuje normu IP67. Tedy, měl by být zcela odolný proti vniknutí prachu a měl by vydržet až 30 minut pod vodou do hloubky jednoho metru. Bohužel při testu odolnosti námi použitý kus této certifikaci nedostál a voda se do něj dostala již při pouhém smočení pod kohoutkem a vykoupáním ve vodě po dobu několika minut. Jelikož stejný problém postihl i model CAT B25, po dohodě s dodavatelem nám budou doručené nové kusy na testování, které tedy proběhne opožděně a do této recenze bude vložené, včetně videa, až následně. Samozřejmě vás, naše čtenáře, budeme informovat.

Výkon: Je to bída

CAT B10 obsahuje procesor Qualcomm MSM7627 T18, neboli turbo verzi původního MSM7627, díky čemuž běží na frekvenci 800 MHz, oproti původním 600 MHz. Navíc, vůči procesoru MSM7625, ze kterého po stránce architektury vychází, obsahuje navíc GPU jednotku Adreno 200. V Antutu benchmarku dosáhl CAT B10 na 3.394 bodů, procesor dosáhl na 306 bodů a GPU na 2.488 bodů. Z toho plyne, že relativně silné GPU je brzděné abnormálně pomalým CPU. Největší problém je ale velikost RAM. Operační paměť dosahuje totiž hodnoty pouhých 160 MB RAM, což ve výsledku zničí téměř jakoukoli šanci si na B10 cokoli zahrát. Drtivá většina her, včetně titulů, které nejsou v seznamu níže, jsou nespustitelné. Níže je moje zkušenost s hraním na B10:

Angry Birds Star Wars – Není kompatibilní
Asphalt 6 – Není kompatibilní
Dead Trigger – Není kompatibilní
N.O.V.A. 2 – Není kompatibilní
Minecraft – Není kompatibilní
Modern Combat 3 – Není kompatibilní
Reckless Racing – Hratelné bez problémů
Sprinkle – Není kompatibilní
Shadowgun – Není kompatibilní
Where is my Water – Občas trhané, nicméně hratelné bez problémů.

Pakliže tedy někdy budete mít s CAT B10 delší chvíli, moc vám s jejím krácením nepomůže, pokud budete mít herní náladu. Video v HD na YouTube ale zvládne a taktéž surfování na internetu není, až na občasné záseky při zoomu stránky, nijak omezující.

Závěr recenze CAT B10

CAT B10 je pro mě osobně velmi rozporuplný telefon. Za 7.990,- dostanete totiž smartphone, který vypadá robustně, měl by vydržet opravdu nešetrné zacházení a nelekne se jen tak nějakého prostředí. Uvnitř se ale skrývá opravdu velmi zastaralý nejenom software, ale taktéž hardware. Mobil má navíc nedotaženou lokalizaci, velmi špatný fotoaparát, je ve svých nativních aplikacích díky velmi pomalému procesoru občas až neúnosně pomalý. Interní místo na instalaci aplikací zaplníte pravděpodobně první den a zastaralá architektura procesoru znemožní větší multimediální vyžití, byť na toto není zcela určen.

Pokud by CAT B10 stál řekněme 4.000,- neřekl bych pravděpodobně ani slovo a pochopil bych, že výrobce za danou cenu nabízí velmi podprůměrný HW, ale za cenu vyšší odolnosti. Ale chtít za CAT B10 7.990,- mi přijde jako špatný vtip. Pokud totiž přihlédnu k faktu, že levnější bratříček CAT B25 stojí 2.490,- a disponuje absolutně identickou odolností, vyjde mi z této rovnice skutečnost, že CAT chce za opravdu zastaralý Android smartphone přes 5.000,-. Pokud tedy chcete za každou cenu odolný Android ve stylovém balení, CAT B10 vás pravděpodobně uspokojí. V jiném případě bych si na činnosti, kdy potřebuji odolný telefon, koupil levnější CAT B25 a za zbylé peníze si pro běžné používání rozhodně pořídil podstatně kvalitnější přístroj než je CAT B10.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 podpora 2 SIM karet  velmi slabý výkon
 dobrá výdrž na jedno nabití  zastaralý systém
 certifikace IP 67 (znovu prověříme)  špatná lokalizace
 přemrštěná cena
 špatná čitelnost na slunci
 pouhých 160 MB pro instalaci aplikací
 opravdu špatný fotoaparát

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."