BlackBerry se již delší dobu potýká s finančními problémy, a proto vsází všechny své naděje do nového operačního systému BlackBerry 10. Vyplatilo se investovat do vývoje, nebo jsou současné operační systémy o kus dále? Jaký je první telefon s tímto operačním systémem?
Dnešní doba přeje dotykovým telefonům především s operačním systémem Android a iOS. Klasické smartphony s hardwarovou klávesnicí již prostě nejsou „cool“ a to si uvědomili také manažeři ve společnosti BlackBerry, nebo chcete-li dříve RIM. Na rozdíl však od ostatních výrobců se BlackBerry nevydalo cestou použití již zaběhnutých operačních systémů, jakým je například právě již zmíněný Android, ale vložili všechno své úsilí do vývoje zcela nového operačního systému, který nazvali BlackBerry 10.
Prvním telefonem s tímto operačním systémem je právě BlackBerry Z10. Po stránce hardwaru může telefon nabídnout 4,2“ IPS displej s rozlišením 1280 x 768 pixelů, dvoujádrový 1,5 GHz procesor Snapdragon S4 Plus, 2 GB operační paměti RAM nebo například 8 Mpx fotoaparát. Pro ukládání dat je uvnitř připraveno 16 GB úložiště, které lze navíc rozšířit pomocí microSD karet. Bohužel z interního úložiště si samozřejmě něco ukousne operační systém a pro uživatele je dostupných zhruba 14 GB.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si jej můžete zakoupit.
Parametrově se tedy BlackBerry Z10 řadí spíše do minulého roku, ale jak se dozvíte v následující recenzi, telefonu rozhodně výkon nechybí. Bude to však stačit na silnou konkurenci? Dokáže nová „ostružina“ s operačním systémem BlackBerry 10 opět vydobýt ztracené pozice?
Rozměry | 130 x 66 x 9,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 135 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS, rozlišení HD (768 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,2“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | BlackBerry 10 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | 15 000 Kč, duben 2013 |
Uvnitř malé černé krabičky nečekejte žádné zázraky. Nachází se zde pouze samotný telefon, nabíječka, microUSB kabel pro spojení s počítačem, pecková sluchátka a nezbytné manuály. To je bohužel vše.
https://www.youtube.com/watch?v=BDtxZr5TS7E
BlackBerry Z10 nabídne spíše konzervativnější vzhled, který však zákazníci z řad převážně manažerů rozhodně ocení. Telefon jako takový působí opravdu reprezentativně a ostudu vám neudělá. Někteří odpůrci BlackBerry Z10 vyčítají až příliš podobný design s iPhonem 5 nebo HTC One. Posouzení samozřejmě nechám na vás, ale mně osobně toto tvrzení přijde jako naprosto absurdní.
Díky mírně zakulaceným hranám se telefon velmi pohodlně drží. Pochválit také musím použití matných lehce pogumovaných povrchů, na kterých neulpívají otisky prstů. Tělo BlackBerry Z10 o rozměrech 130 × 66 × 9,7 mm je kompletně vyrobeno z plastu a tomu samozřejmě odpovídá také hmotnost, která se vyšplhala na příjemných 135 gramů. Konstrukce se však bát nemusíte, telefon působí opravdu robustním dojmem a vše drží tam, kde má.
Naší klasickou prohlídku telefonu začneme na přední straně, které dominuje 4,2“ IPS displej. Pod ním se nachází pouze otvor pro mikrofon a velké logo BlackBerry. Nad displejem má své místo reproduktor pro telefonování, 2 Mpx kamerka pro videohovory a senzory okolního osvětlení a přiblížení. Také se divíte, kam zmizela ovládací tlačítka? Operační systém BlackBerry 10 žádná nepotřebuje a vše se tak ovládá pomocí různých gest a displeji, ale o tom až později.
Zadní stranu obsadila čočka 8 Mpx fotoaparátu a logo výrobce. Mnohem zajímavější je pohled pod zadní kryt, kde se nachází baterie s kapacitou 1.800 mAh, slot pro microSD kartu a SIM kartu. Telefon je také vybaven NFC anténou, která je přilepena na zadním krytu.
Pravý bok telefonu obsadila trojice tlačítek. Krajní dvě slouží pro regulaci hlasitosti a tlačítkem uprostřed pak spustíte hlasového asistenta. Líbila se mi také možnost použít tlačítka pro regulaci hlasitosti jako hardwarovou spoušť fotoaparátu. Všechny konektory se pak přesunuly na levý bok, kde najdeme microUSB a microHDMI.
Dolní hrana nabídne pouze otvor pro hlasitý reproduktor. Na horní hraně se pak nachází 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek, otvor pro mikrofon a tlačítko pro odemknutí/zamknutí displeje. Jeho umístění však považuji spíše za špatný vtip. Naštěstí telefon lze odemknout přímo na displeji a to přejetím prstu přes logo BlackBerry směrem nahoru.
BlackBerry Z10 drží při životě Li-Ion baterie s kapacitou 1.800 mAh, což v dnešní době rozhodně není mnoho. Pokud jste tak zvyklí na vícedenní výdrž starších BlackBerry telefonů, možná budete nemile překvapeni. Při intenzivnějším používání vydrží BlackBerry Z10 bez problémů celý pracovní den. Pokud se však obejdete bez online synchronizace, zapnuté Wi-Fi, GPS, nebo bez dokonce mobilních dat, není problém s telefonem vydržet přes dva dny. Vše tedy opět záleží na vás. Musím ale přiznat, že jsem očekával více.
Ano je to tak, BlackBerry Z10 disponuje největším displejem v historii BlackBerry. Konkrétně se jedná o 4,2“ displej s rozlišením 1280 x 768 pixelů. Díky technologii IPS LCD nabídne displej opravdu věrné podání barev a špičkové pozorovací úhly. Spokojen jsem byl také s viditelností na přímém slunci.
BlackBerry u displeje použilo technologii Touch on Lens, která používá místo dvou skel pouze jedno, na které je nanesena dotyková vrstva. Tento proces umožňuje vyrobit tenčí, lehčí a také levnější displej. Pro uživatele se však nic nemění a vše funguje naprosto stejně jako u ostatních dotykových telefonů. Samozřejmostí je také přítomnost ochranného skla a senzoru pro okolní osvětlení, který se stará o jas displeje.
Ovládání telefonu probíhá kompletně pomocí tlačítek a různých gest na displeji. Pojďme tedy pěkně od začátku. Z10ku můžete odemknout buď klasicky pomocí tlačítka, nebo stačí pouze přejet prstem od dolního okraje směrem nahoru. Toto gesto budete využívat v prostředí asi nejčastěji, protože pomocí něj lze také aplikace ukončovat. Celkové ovládání telefonu bylo koncipováno pro ovládání jednou rukou a tak většinu nabídek naleznete právě v dolním okraji. Výjimkou je pouze nastavení aplikací, které se nachází v horní liště. Pro představu, jak se ovládá operační systém BlackBerry 10, doporučuji shlédnout následující video, ve kterém je vše detailně popsáno.
https://www.youtube.com/watch?v=cXlB2Au6tK8
Nový operační systém BlackBerry 10 sebou přináší také zcela přepracované prostředí, které se skládá z jedné pracovní plochy. Ta je rozdělena na část, ve které se shromažďují ikonky aplikací, na nabídku naposledy spuštěných aplikací a vstup do BlackBerry Hubu. Pojďme se tedy na jednotlivé části operačního systému podívat podrobněji.
Začneme seznamem aplikací, který podporuje vlastní rozložení ikonek a také vytváření složek. Aplikace lze samozřejmě nakupovat v obchodě BlackBerry World, ve kterém se v současnosti nachází něco přes 100 000 aplikací. Výhodou, a možná v budoucnu také hendikepem operačního systému BlackBerry 10, je možnost spouštět aplikace pro Android. Problém je v tom, že Android používá zcela odlišnou filosofii ovládání než operační systém od BlackBerry, a proto se některé aplikace ovládají trochu odlišně. Podle vicepresidenta BlackBerry se ale v obchodě nachází pouze 20% aplikací pro Android. Pro nás je však zásadní, že zde najdeme základní aplikace jako například Facebook, Twitter, Foursquare nebo Angry Birds. Přislíbený je také Skype a WhatsApp.
Ze seznamu aplikací se plynule dostanete do nabídky multitaskingu, která zobrazuje vždy pouze 8 naposledy spuštěných aplikací, což je trochu škoda, protože pokud spustíte další, první se vždy automaticky ukončí. Operační systém BlackBerry 10 se od ostatních liší použitím reálného multitaskingu, při kterém se aplikace neuspávají, ale běží stále na pozadí. Pokud aplikaci pomocí gesta od spodní hrany zavřete, zobrazí se její živý náhled právě v nabídce naposledy spuštěných aplikací. Tuto vlastnost BlackBerry označuje jako Active Frame a vývojáři s ní mohou dále pracovat. Náhledy aplikací tak mohou s trochou nadsázky sloužit jako widgety. Například zminimalizovaný kalendář vám zobrazuje nadcházející události. Aplikace lze ale také samozřejmě zcela ukončit.
Notifikační lištu v tomto případě nahradila vysouvací roletka s rychlými přepínači bezdrátových modulů, která vám navíc zobrazí také informace o datu a umožní vstup do nastavení. Bohužel roletku lze vysunout pouze na domovské obrazovce. Pokud se o to pokusíte v nějaké aplikaci, většinou se zobrazí pouze nabídka pro nastavení dané aplikace.
Asi nejzajímavější částí operačního systému BlackBerry 10 je BlackBerry Hub, který v sobě sdružuje všechny notifikace, zprávy a události. Na jednom místě tak máte informace ze sociálních sítí Facebook, Twitter nebo LinkedIn, e-maily, naplánované události nebo poznámky z Evernote. Pokud například e-mail podržíte, z pravé strany se vysune lišta s nabídkou a poté stačí pouze najet na správnou ikonku a vykonat danou akci. Zprávy lze samozřejmě také různě filtrovat a nechat si tak třeba zobrazit pouze zprávy z Facebooku. Velmi jednoduché a intuitivní, za to musím BlackBerry pochválit.
https://www.youtube.com/watch?v=cXlB2Au6tK8
Na domovské obrazovce se v dolní části nachází stálá lišta se třemi ikonkami pro vstup do aplikace telefon, vyhledávání a fotoaparátu. Představení aplikací telefonu a fotoaparátu si necháme na později a pojďme si něco říci o vyhledávání, na kterém si dalo BlackBerry opravdu záležet. Konkrétně se jedná o fulltextové vyhledávání a telefon tak dokáže najít požadovaný výraz v každé části paměti, ať už je jedná o aplikaci, zprávu, dokument nebo například obrázek.
Na závěr našeho krátkého popisu operačního systému BlackBerry 10 jsem si nechal zamykací obrazovku. Jak už jsem již zmínil, telefon lze odemknout pomocí tlačítka, nebo pouhým tažením prstu. Pokud však zvolíte druhou variantu, připravíte se o možnosti zamykací obrazovky, které nejsou rozhodně k zahození. Kromě informace o času a datu vám zamykací obrazovka umožní rychlý vstup do fotoaparátu a zobrazí také zmeškané událost, do které se bohužel přímo nedostanete. Poslední zajímavostí je roletka budíku, kterou vysunete z horního okraje.
https://www.youtube.com/watch?v=NmbZJVSPimY
Hlavní výhodou operačního systému BlackBerry 10 je jeho bezpečnost, které důvěřují instituce po celém světě. Za zmínku také rozhodně stojí možnost vytvořit si pracovní a domácí plochu, což se rozhodně může některým uživatelů hodit. Celkově ve mně zanechal nový operační systém opravdu dobrý dojem. Ze začátku jsem trochu zápasil s netradičním ovládáním, ale po čase jsem si zvykl a ovládání pro mě nebylo problémem. Trochu mi vadili pouze roztříštěné nabídky po všech stranách displeje.
Pochválit musím perfektní odladěnost celého prostředí. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s výraznými záseky nebo zpomalením. Vše je plynulé tak, jak má být. V tomto ohledu se tedy BlackBerry Z10 může s přehledem postavit papírově výkonnější konkurenci.
Aplikace kontakty nabídne přehledné prostředí a opravdu mnoho informací o daném kontaktu. Kromě klasického jména, čísla, e-mailu, nebo adresy si můžete ke kontaktu přidat například pager, BlackBerry PIN, webovou adresu či výročí. Kontakty lze třídit do složky oblíbené nebo podle zdroje. Aplikace také samozřejmě podporuje vyhledávání a synchronizaci s online účty Microsoftu, Googlu nebo Yahoo.
Samostatnou kapitolou je pak spolupráce se sociálními sítěmi Facebook, Twitter a LinkedIn. Aplikace vám u kontaktu zobrazí poslední status ze sociální sítě a dokonce také poslední akci, které se daný kontakt zúčastnil. Aplikace pro správu kontaktů tak patří rozhodně k těm nejlepším, které jsem měl možnost otestovat.
Pokud se rozhodnete někomu zavolat, využijete pro to nejspíše aplikaci Telefon, která je rozdělena na výpis hovorů, seznam kontaktů a samozřejmě nesmí chybět ani číselník. Při hovoru potěší také zobrazení fotografie kontaktu nebo možnost vytvořit si rychlou poznámky. Co se kvality hovoru týče, nemám BlackBerry Z10 co vytknout.
Pro psaní SMS je určena aplikace Textové zprávy, která nijak nevybočuje z dnešního standardu. Jednotlivé zprávy se řadí do přehledných konverzací a zobrazují se také v BlackBerry Hubu. K SMS zprávě lze připojit přílohu a vytvořit z ní MMS.
Tak jako všechny ostatní telefony od BlackBerry je i Z10ka vybavena aplikací BBM, nebo chcete-li BlackBerry Massanger, která umožňuje komunikovat, posílat obrázky nebo sdílet různé soubory mezi ostatními uživateli Blackberry telefonů. Nově je zde také funkce BBM Voice a BBM Video. První zmíněná slouží pro hovory přes Wi-Fi nebo 3G. BBM Video pak využijete pro videohovory. Kvalitu hovorů jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet. Zjistil jsem však, že BBM Voice podporují i starší telefony s operačním systémem BlackBerry 6 a výše.
Jedna z nejdiskutovanějších částí telefonu je klávesnice. Současní majitelé BlackBerry jsou zvyklí používat pro psaní hardwarovou klávesnici. Nebude pro ně tedy přechod na Z10ku šok? BlackBerry si tento problém uvědomilo, a proto vytvořilo softwarovou klávesnici, která patří opět k tomu nejlepšímu na mobilním trhu.
Pochválit musím skvělé rozložení kláves, které tak využívá celou plochu displeje. Největší překvapení však nastane hned po napsání prvního znaku, protože nad ostatními klávesami se začnou objevovat navrhovaná slova, která si vyberete pomocí tažení prstu směrem nahoru přes dané písmenko. Tím ale klávesnice v BlackBerry Z10 nekončí, právě naopak, nabídne mono dalších gest jako například tahem prstu po klávesnici směrem do leva vymažete celé slovo nebo pomocí tahu směrem dolů zobrazíte alternativní znaky. Líbila se mi také funkce automatického zobrazování číslic, pokud například zadáváte heslo nebo PIN.
Psaní na klávesnici v BackBerry Z10 je opravdu velmi pohodlné, a to jak v režimu na výšku, tak i na šířku. Odezva je samozřejmě špičková. Jedinou výtku bych měl možná k hlasovému zadávání, které nepodporuje češtinu. I přesto však budu na tuto klávesnici vzpomínat se slzou v oku.
Po připojení k počítači vám BlackBerry Z10 nabídne instalaci aplikace BlackBerry Link, která slouží pro synchronizaci a správu dat v telefonu. Podporovány jsou operační systémy Windows a Mac. Pokud by vám však tento způsob nevyhovoval, není problém data přesouvat klasickým způsobem, kdy pouze soubor přesunete do paměti telefonu. Vždy však budete muset aplikaci nainstalovat.
Hudební přehrávač nabídne přehledné prostředí, které je rozděleno na tři záložky. První z nich zobrazuje šest naposledy přidaných a šest naposledy přehrávaných alb. Další záložka již obsahuje vaší hudební sbírku, která je roztřízena podle interpretů, alb a žánrů. Poslední část přehrávače zobrazuje seznamy skladeb, které si lze samozřejmě také v telefonu vytvořit. Přehrávač podporuje formáty: MP3, WMA, MKA, OGG, WMV, AAC, AMR, AWB, WAV a FLAC.
Při přehrávání hudby vám aplikace zobrazí velký náhled alba a klasická tlačítka pro ovládání. Potěší také možnost ovládat přehrávač pomocí tlačítek pro regulaci hlasitosti. Bohužel výrobce zcela zapomněl na ekvalizér, který v BlackBerry Z10 bohužel nenajdete.
Zvuk vycházející z reproduktoru, který se nachází na dolní hraně telefonu, je dostatečně hlasitý a celkem kvalitní. Horší je to při poslechu hudby pomocí přibalených sluchátek, která svou kvalitou nikoho neoslní. Pokud však použijete svá vlastní kvalitnější sluchátka, poslech hudby získá zcela jiný rozměr.
Video přehrávač v BlackBerry Z10 zvládne díky výkonnému hardwaru přehrát videa až ve Full HD rozlišení. Podporovány jsou formáty: M4A, M4V, MOV, MP4, MKV, MPEG-4, AVI a WMV. Prostředí přehrávače se nese ve stejném duchu a je rozděleno opět do tří částí. První zobrazuje naposledy přehrávaná a přidaná videa. Druhá pak videa, která jste pořídili pomocí telefonu, a poslední část zobrazuje všechna videa v telefonu. Videopřehrávač obsahuje také velmi užitečný editor, pomocí kterého máte možnost upravit délku, jas, polohu, hlasitost, kontrast nebo saturaci barev videa. Zamrzí snad pouze absence podpory titulků.
Velké zklamání přichází při nutnosti využít BlackBerry Z10 pro navigování. Telefonu totiž zcela chybí mapové podklady pro Českou republiku. Pokud tedy telefon pomocí GPS zjistí vaší polohu, zobrazí vám pouze tečku uprostřed šedé plochy. Nic vám však nebrání stáhnout si aplikace třetích stran přímo z BlackBerry Worldu, nebo nainstalovat aplikaci Google Maps pro Android.
Documents To Go: Aplikace slouží pro vytváření a editaci dokumentů Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Potěší také propojení s cloudovými úložišti.
Story Maker: Pokud rádi vytváříte různá videa, rozhodně oceníte přítomnost této aplikace. Do videa lze vložit fotografie, různé efekty nebo hudbu. Pochválit musím také celkovou rychlost a možnost vytvářet videa až v HD rozlišení.
Hry: Aplikace je učená převážně pro vášnivé hráče, které však současná nabídka her v obchodu BlackBerry World moc neohromí.
Obrázky: Aplikace nabídne kromě klasického seznamu obrázků a fotografií také zajímavý editor, který umožňuje fotografie ořezávat, otáčet, použít různé efekty, odstranit červené oči, nastavit jas, kontrast nebo sytost barev.
Newsstand: Jedná se o obchod s různými časopisy, které jsou ale bohužel většinou pouze v angličtině.
Hlasové ovládání: BlackBerry si pro svůj vlajkový model připravilo také hlasového asistenta, který zvládne například zobrazit předpověď počasí, naplánovat vám schůzku nebo odpovědět na zprávu. Bohužel česky se s ním nedomluvíte.
Počasí: Jednoduchá a přehledná aplikace pro předpověď počasí.
Print To GO: Aplikace umožňuje bezdrátově posílat dokumenty, obrázky nebo webové stránky z počítače přímo do telefonu. Pro fungování této služby je však nutné stáhnout další software ze stránky výrobce. Soubor pak stačí pouze „vytisknout“ na tiskárně Print To Go a ten se ve formátu PDF přenese do vašeho telefonu.
Správce souborů: Povedená aplikace, která umožňuje spravovat soubory uložené v telefonu a na paměťové kartě. Jednotlivé soubory si lze nechat zobrazit v seznamu, nebo v mřížce. Nechybí samozřejmě také možnost kopírování, přesouvání, přejmenování či vytváření nových složek. Potěší také napojení na cloudová úložiště Dropbox a Box.
Connect to Dropbox: Tuto aplikaci využijete pro přístup ke svému Dropbox účtu a navíc při prvním přihlášení získáte 50 GB zdarma, což se rozhodně hodí.
Box: Na rozdíl od Dropboxu nezískáte cenné GB zdarma, ale za to aplikace podporuje automatický upload vašich fotek, videí a hudby.
Inteligentní značky: Aplikace kromě ovládání NFC čipu obsahuje také praktickou čtečku QR kódů.
Facebook, Twitter, LinkedID a Foursquare: Sociální sítě zvládá BlackBerry Z10 opravdu na jedničku, Již v základu telefon obsahuje aplikace pro přístup k sociálním sítím Facebook, Twitter, LinkedID a Foursquare.
Smartphony od BlackBerry nikdy nepatřily mezi fotografickou špičku, ale hoďme předsudky za hlavu a pojďme se podívat na nový fotoaparát v BlackBerry Z10, který nabídne rozlišení 8 Mpx, automatické ostření a přisvětlovací LED diodu. Potěší také světelnost F/2.2, která se ale v praxi moc neprosadila, protože na fotografiích s ubývajícím světlem rychle přibývá šum. Za dobrých světelných podmínek však fotoaparát podává slušný výkon. Fotografie jsou dostatečně ostré s věrným podáním barev.
Prostředí aplikace fotoaparátu nabídne pouze tlačítko pro vstup do nastavení, náhled na naposledy vyfotografovanou fotografii a tlačítko pro přepnutí na režim nahrávání videa a TimeShift. Za zmínku také rozhodně stojí funkce stabilizace obrazu a možnost sériového snímání s rychlostí až 5 snímků za sekundu. Samotné fotografie pořídíte klepnutím na displej, nebo můžete využít tlačítka pro regulaci hlasitosti, kterými se však v systému pořizují také screenshoty, a proto se tentokrát budete muset bez nich obejít.
https://www.youtube.com/watch?v=v74SHnotDIA
Samostatný odstavec věnujeme režimu TimeShift, který oceníte při vytváření portrétních nebo skupinových fotografií. Fotoaparát v tomto režimu vytvoří několik snímků za sebou a vy pak máte možnost vybrat si u každého obličeje ten správný výraz.
Fotoaparát v BlackBerry Z10 zvládne také natáčet videa až ve Full HD rozlišení s 30 snímky za sekundu. Při nahrávání máte navíc možnost využít softwarovou stabilizaci a průběžné ostření. Výsledek je ale řadí spíše do průměru. Posuďte sami.
Kalendář v BlackBerry Z10 nabídne jednoduché a přehledné prostředí doplněné o praktické funkce jako například možnost nechat si zobrazit pouze pracovní dny nebo různé velikosti číslic, které značí náročnost daného dne. Prostředí je samozřejmě rozděleno na denní, týdenní a měsíční náhledy. Další zajímavostí je například možnost nechat si zobrazit pouze osoby, se kterými se máte daný den sejít.
Samozřejmostí je také podpora synchronizace s online účty Microsoftu a Gmailu. Jednotlivé události jsou pak v kalendáři vyznačeny různými barvami podle toho, ve kterém kalendáři jsou naplánovány. Organizační funkce tedy BlackBerry Z10 zvládá s přehledem.
Zajímavá je i aplikace BlackBerry Remember, která na jednom místě shromažďuje všechny vaše poznámky a úkoly. Navíc si ke každé položce lze přidat hlasovou poznámku, fotografii nebo termín splnění. Pochválit musím také provázanost s celým operačním systémem BlackBerry 10. Není problém si tedy například do aplikace uložit dokument nebo webovou stránku. Třešničkou na dortu je pak synchronizace s Microsoft Exchange a integrovaná aplikace Evernote.
Další silnou stránkou BlackBerry Z10 je bezesporu práce s e-maily. Prostředí aplikace se nese opět v jednoduchém a přehledné stylu a nabídne mnoho funkcí. Podporovány jsou protokoly POP, IMAP či SMTP a účty Microsoft Exchange nebo Gmail. Pro někoho dobrou a pro špatnou zprávou je konec služeb BlackBerry Internet Service a BlackBerry Enterprise Server, které byly dříve doprovázeny speciálními davovými tarify od operátorů. Nyní si vystačíte pouze s běžným datovým tarifem nebo Wi-Fi.
Budík lze nastavit přímo na zamykací obrazovce, nebo využít aplikaci Hodiny, která kromě budíku obsahuje také informace o světovém času, stopky a časovač. Vraťme se ale zpět k budíku, u kterého si můžete zvolit interval opakování, tón nebo čas pro odložení. Vytknout snad můžu pouze nemožnost vytvořit si více budíků. Nejen pro počítání příkladů je pak v telefonu připravena praktická kalkulačka, která nabídne také režim pro počítání spropitného a převody jednotek.
Po stránce datové konektivity je BlackBerry Z10 vybaveno opravdu velmi dobře. Nechybí mu Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 ani NFC. Výrobce nezapomněl ani na 3G připojení (HSDPA: 21 Mb/s a HSUPA: 5,76 Mb/s).
Internetový prohlížeč se BlackBerry opravdu povedl. Prohlížení internetu je na relativně velkém displeji pohodlné a hlavně velmi rychlé. Nejvíce však asi většinu uživatelů potěší plnohodnotná podpora Flashe, takže videa, ale bohužel také většina reklam, se zobrazuje bezchybně. Aplikace dále disponuje jednoduchým správcem stahování a režimem čtečky, který vám text z webové stránky zobrazí ve formátu, který je pro čtení na displeji telefonu rozhodně pohodlnější. Samozřejmostí je pak také možnost vytvářet si různé záložky, které lze umístit také na domovskou obrazovku.
BlackBerry Z10 to nebude mít na trhu vůbec lehké, protože přichází v době, kdy většina výrobců již představila své nové vlajkové lodi s Full HD displeji a čtyřjádrovými procesory. Otázkou však je, zda tento papírový výkon vůbec využijete. Po stránce hardwaru tedy BlackBerry Z10 asi nikoho neohromí, a to hlavně při pohledu na cenovku pohybující je okolo 15 000 korun.
Na druhou stranu BlackBerry Z10 v sobě obsahuje zcela nový operační systém, který se opravdu povedl. Vše je rychlé a jednoduché. Malou nevýhodu vidím pro uživatele ostatních operačních systémů jako například Android nebo iOS, kteří mohou z počátku trochu zápasit s netradičním ovládáním. Samostatnou kapitolou je pak výborná klávesnice a kancelářské funkce, které může konkurence jen závidět.
BlackBerry Z10 ocení hlavně uživatelé hledající smartphone nejen pro zábavu, ale také pro práci, kterou telefon zvládá s přehledem. Zamrzí snad pouze slabší výdrž baterie a průměrný fotoaparát. Celkově se však jedná o velmi příjemně vyvážený telefon, který bude vašim dobrým společníkem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
displej | výdrž |
nový OS BlackBerry 10 | vyšší cena |
možnost spouštět Android aplikace | průměrný fotoaparát |
2 GB operační paměti RAM | chybějící mapy pro ČR |
dostatečný výkon, rychlost | |
klávesnice |
BlackBerry se již delší dobu potýká s finančními problémy, a proto vsází všechny své naděje do nového operačního systému BlackBerry 10. Vyplatilo se investovat do vývoje, nebo jsou současné operační systémy o kus dále? Jaký je první telefon s tímto operačním systémem?
Dnešní doba přeje dotykovým telefonům především s operačním systémem Android a iOS. Klasické smartphony s hardwarovou klávesnicí již prostě nejsou „cool“ a to si uvědomili také manažeři ve společnosti BlackBerry, nebo chcete-li dříve RIM. Na rozdíl však od ostatních výrobců se BlackBerry nevydalo cestou použití již zaběhnutých operačních systémů, jakým je například právě již zmíněný Android, ale vložili všechno své úsilí do vývoje zcela nového operačního systému, který nazvali BlackBerry 10.
Prvním telefonem s tímto operačním systémem je právě BlackBerry Z10. Po stránce hardwaru může telefon nabídnout 4,2“ IPS displej s rozlišením 1280 x 768 pixelů, dvoujádrový 1,5 GHz procesor Snapdragon S4 Plus, 2 GB operační paměti RAM nebo například 8 Mpx fotoaparát. Pro ukládání dat je uvnitř připraveno 16 GB úložiště, které lze navíc rozšířit pomocí microSD karet. Bohužel z interního úložiště si samozřejmě něco ukousne operační systém a pro uživatele je dostupných zhruba 14 GB.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si jej můžete zakoupit.
Parametrově se tedy BlackBerry Z10 řadí spíše do minulého roku, ale jak se dozvíte v následující recenzi, telefonu rozhodně výkon nechybí. Bude to však stačit na silnou konkurenci? Dokáže nová „ostružina“ s operačním systémem BlackBerry 10 opět vydobýt ztracené pozice?
Rozměry | 130 x 66 x 9,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 135 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS, rozlišení HD (768 x 1280 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,2“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, grafika Adreno 225 2 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | BlackBerry 10 |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, sluchátka |
Cena a dostupnost | 15 000 Kč, duben 2013 |
Uvnitř malé černé krabičky nečekejte žádné zázraky. Nachází se zde pouze samotný telefon, nabíječka, microUSB kabel pro spojení s počítačem, pecková sluchátka a nezbytné manuály. To je bohužel vše.
https://www.youtube.com/watch?v=BDtxZr5TS7E
BlackBerry Z10 nabídne spíše konzervativnější vzhled, který však zákazníci z řad převážně manažerů rozhodně ocení. Telefon jako takový působí opravdu reprezentativně a ostudu vám neudělá. Někteří odpůrci BlackBerry Z10 vyčítají až příliš podobný design s iPhonem 5 nebo HTC One. Posouzení samozřejmě nechám na vás, ale mně osobně toto tvrzení přijde jako naprosto absurdní.
Díky mírně zakulaceným hranám se telefon velmi pohodlně drží. Pochválit také musím použití matných lehce pogumovaných povrchů, na kterých neulpívají otisky prstů. Tělo BlackBerry Z10 o rozměrech 130 × 66 × 9,7 mm je kompletně vyrobeno z plastu a tomu samozřejmě odpovídá také hmotnost, která se vyšplhala na příjemných 135 gramů. Konstrukce se však bát nemusíte, telefon působí opravdu robustním dojmem a vše drží tam, kde má.
Naší klasickou prohlídku telefonu začneme na přední straně, které dominuje 4,2“ IPS displej. Pod ním se nachází pouze otvor pro mikrofon a velké logo BlackBerry. Nad displejem má své místo reproduktor pro telefonování, 2 Mpx kamerka pro videohovory a senzory okolního osvětlení a přiblížení. Také se divíte, kam zmizela ovládací tlačítka? Operační systém BlackBerry 10 žádná nepotřebuje a vše se tak ovládá pomocí různých gest a displeji, ale o tom až později.
Zadní stranu obsadila čočka 8 Mpx fotoaparátu a logo výrobce. Mnohem zajímavější je pohled pod zadní kryt, kde se nachází baterie s kapacitou 1.800 mAh, slot pro microSD kartu a SIM kartu. Telefon je také vybaven NFC anténou, která je přilepena na zadním krytu.
Pravý bok telefonu obsadila trojice tlačítek. Krajní dvě slouží pro regulaci hlasitosti a tlačítkem uprostřed pak spustíte hlasového asistenta. Líbila se mi také možnost použít tlačítka pro regulaci hlasitosti jako hardwarovou spoušť fotoaparátu. Všechny konektory se pak přesunuly na levý bok, kde najdeme microUSB a microHDMI.
Dolní hrana nabídne pouze otvor pro hlasitý reproduktor. Na horní hraně se pak nachází 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek, otvor pro mikrofon a tlačítko pro odemknutí/zamknutí displeje. Jeho umístění však považuji spíše za špatný vtip. Naštěstí telefon lze odemknout přímo na displeji a to přejetím prstu přes logo BlackBerry směrem nahoru.
BlackBerry Z10 drží při životě Li-Ion baterie s kapacitou 1.800 mAh, což v dnešní době rozhodně není mnoho. Pokud jste tak zvyklí na vícedenní výdrž starších BlackBerry telefonů, možná budete nemile překvapeni. Při intenzivnějším používání vydrží BlackBerry Z10 bez problémů celý pracovní den. Pokud se však obejdete bez online synchronizace, zapnuté Wi-Fi, GPS, nebo bez dokonce mobilních dat, není problém s telefonem vydržet přes dva dny. Vše tedy opět záleží na vás. Musím ale přiznat, že jsem očekával více.
Ano je to tak, BlackBerry Z10 disponuje největším displejem v historii BlackBerry. Konkrétně se jedná o 4,2“ displej s rozlišením 1280 x 768 pixelů. Díky technologii IPS LCD nabídne displej opravdu věrné podání barev a špičkové pozorovací úhly. Spokojen jsem byl také s viditelností na přímém slunci.
BlackBerry u displeje použilo technologii Touch on Lens, která používá místo dvou skel pouze jedno, na které je nanesena dotyková vrstva. Tento proces umožňuje vyrobit tenčí, lehčí a také levnější displej. Pro uživatele se však nic nemění a vše funguje naprosto stejně jako u ostatních dotykových telefonů. Samozřejmostí je také přítomnost ochranného skla a senzoru pro okolní osvětlení, který se stará o jas displeje.
Ovládání telefonu probíhá kompletně pomocí tlačítek a různých gest na displeji. Pojďme tedy pěkně od začátku. Z10ku můžete odemknout buď klasicky pomocí tlačítka, nebo stačí pouze přejet prstem od dolního okraje směrem nahoru. Toto gesto budete využívat v prostředí asi nejčastěji, protože pomocí něj lze také aplikace ukončovat. Celkové ovládání telefonu bylo koncipováno pro ovládání jednou rukou a tak většinu nabídek naleznete právě v dolním okraji. Výjimkou je pouze nastavení aplikací, které se nachází v horní liště. Pro představu, jak se ovládá operační systém BlackBerry 10, doporučuji shlédnout následující video, ve kterém je vše detailně popsáno.
https://www.youtube.com/watch?v=cXlB2Au6tK8
Nový operační systém BlackBerry 10 sebou přináší také zcela přepracované prostředí, které se skládá z jedné pracovní plochy. Ta je rozdělena na část, ve které se shromažďují ikonky aplikací, na nabídku naposledy spuštěných aplikací a vstup do BlackBerry Hubu. Pojďme se tedy na jednotlivé části operačního systému podívat podrobněji.
Začneme seznamem aplikací, který podporuje vlastní rozložení ikonek a také vytváření složek. Aplikace lze samozřejmě nakupovat v obchodě BlackBerry World, ve kterém se v současnosti nachází něco přes 100 000 aplikací. Výhodou, a možná v budoucnu také hendikepem operačního systému BlackBerry 10, je možnost spouštět aplikace pro Android. Problém je v tom, že Android používá zcela odlišnou filosofii ovládání než operační systém od BlackBerry, a proto se některé aplikace ovládají trochu odlišně. Podle vicepresidenta BlackBerry se ale v obchodě nachází pouze 20% aplikací pro Android. Pro nás je však zásadní, že zde najdeme základní aplikace jako například Facebook, Twitter, Foursquare nebo Angry Birds. Přislíbený je také Skype a WhatsApp.
Ze seznamu aplikací se plynule dostanete do nabídky multitaskingu, která zobrazuje vždy pouze 8 naposledy spuštěných aplikací, což je trochu škoda, protože pokud spustíte další, první se vždy automaticky ukončí. Operační systém BlackBerry 10 se od ostatních liší použitím reálného multitaskingu, při kterém se aplikace neuspávají, ale běží stále na pozadí. Pokud aplikaci pomocí gesta od spodní hrany zavřete, zobrazí se její živý náhled právě v nabídce naposledy spuštěných aplikací. Tuto vlastnost BlackBerry označuje jako Active Frame a vývojáři s ní mohou dále pracovat. Náhledy aplikací tak mohou s trochou nadsázky sloužit jako widgety. Například zminimalizovaný kalendář vám zobrazuje nadcházející události. Aplikace lze ale také samozřejmě zcela ukončit.
Notifikační lištu v tomto případě nahradila vysouvací roletka s rychlými přepínači bezdrátových modulů, která vám navíc zobrazí také informace o datu a umožní vstup do nastavení. Bohužel roletku lze vysunout pouze na domovské obrazovce. Pokud se o to pokusíte v nějaké aplikaci, většinou se zobrazí pouze nabídka pro nastavení dané aplikace.
Asi nejzajímavější částí operačního systému BlackBerry 10 je BlackBerry Hub, který v sobě sdružuje všechny notifikace, zprávy a události. Na jednom místě tak máte informace ze sociálních sítí Facebook, Twitter nebo LinkedIn, e-maily, naplánované události nebo poznámky z Evernote. Pokud například e-mail podržíte, z pravé strany se vysune lišta s nabídkou a poté stačí pouze najet na správnou ikonku a vykonat danou akci. Zprávy lze samozřejmě také různě filtrovat a nechat si tak třeba zobrazit pouze zprávy z Facebooku. Velmi jednoduché a intuitivní, za to musím BlackBerry pochválit.
https://www.youtube.com/watch?v=cXlB2Au6tK8
Na domovské obrazovce se v dolní části nachází stálá lišta se třemi ikonkami pro vstup do aplikace telefon, vyhledávání a fotoaparátu. Představení aplikací telefonu a fotoaparátu si necháme na později a pojďme si něco říci o vyhledávání, na kterém si dalo BlackBerry opravdu záležet. Konkrétně se jedná o fulltextové vyhledávání a telefon tak dokáže najít požadovaný výraz v každé části paměti, ať už je jedná o aplikaci, zprávu, dokument nebo například obrázek.
Na závěr našeho krátkého popisu operačního systému BlackBerry 10 jsem si nechal zamykací obrazovku. Jak už jsem již zmínil, telefon lze odemknout pomocí tlačítka, nebo pouhým tažením prstu. Pokud však zvolíte druhou variantu, připravíte se o možnosti zamykací obrazovky, které nejsou rozhodně k zahození. Kromě informace o času a datu vám zamykací obrazovka umožní rychlý vstup do fotoaparátu a zobrazí také zmeškané událost, do které se bohužel přímo nedostanete. Poslední zajímavostí je roletka budíku, kterou vysunete z horního okraje.
https://www.youtube.com/watch?v=NmbZJVSPimY
Hlavní výhodou operačního systému BlackBerry 10 je jeho bezpečnost, které důvěřují instituce po celém světě. Za zmínku také rozhodně stojí možnost vytvořit si pracovní a domácí plochu, což se rozhodně může některým uživatelů hodit. Celkově ve mně zanechal nový operační systém opravdu dobrý dojem. Ze začátku jsem trochu zápasil s netradičním ovládáním, ale po čase jsem si zvykl a ovládání pro mě nebylo problémem. Trochu mi vadili pouze roztříštěné nabídky po všech stranách displeje.
Pochválit musím perfektní odladěnost celého prostředí. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s výraznými záseky nebo zpomalením. Vše je plynulé tak, jak má být. V tomto ohledu se tedy BlackBerry Z10 může s přehledem postavit papírově výkonnější konkurenci.
Aplikace kontakty nabídne přehledné prostředí a opravdu mnoho informací o daném kontaktu. Kromě klasického jména, čísla, e-mailu, nebo adresy si můžete ke kontaktu přidat například pager, BlackBerry PIN, webovou adresu či výročí. Kontakty lze třídit do složky oblíbené nebo podle zdroje. Aplikace také samozřejmě podporuje vyhledávání a synchronizaci s online účty Microsoftu, Googlu nebo Yahoo.
Samostatnou kapitolou je pak spolupráce se sociálními sítěmi Facebook, Twitter a LinkedIn. Aplikace vám u kontaktu zobrazí poslední status ze sociální sítě a dokonce také poslední akci, které se daný kontakt zúčastnil. Aplikace pro správu kontaktů tak patří rozhodně k těm nejlepším, které jsem měl možnost otestovat.
Pokud se rozhodnete někomu zavolat, využijete pro to nejspíše aplikaci Telefon, která je rozdělena na výpis hovorů, seznam kontaktů a samozřejmě nesmí chybět ani číselník. Při hovoru potěší také zobrazení fotografie kontaktu nebo možnost vytvořit si rychlou poznámky. Co se kvality hovoru týče, nemám BlackBerry Z10 co vytknout.
Pro psaní SMS je určena aplikace Textové zprávy, která nijak nevybočuje z dnešního standardu. Jednotlivé zprávy se řadí do přehledných konverzací a zobrazují se také v BlackBerry Hubu. K SMS zprávě lze připojit přílohu a vytvořit z ní MMS.
Tak jako všechny ostatní telefony od BlackBerry je i Z10ka vybavena aplikací BBM, nebo chcete-li BlackBerry Massanger, která umožňuje komunikovat, posílat obrázky nebo sdílet různé soubory mezi ostatními uživateli Blackberry telefonů. Nově je zde také funkce BBM Voice a BBM Video. První zmíněná slouží pro hovory přes Wi-Fi nebo 3G. BBM Video pak využijete pro videohovory. Kvalitu hovorů jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet. Zjistil jsem však, že BBM Voice podporují i starší telefony s operačním systémem BlackBerry 6 a výše.
Jedna z nejdiskutovanějších částí telefonu je klávesnice. Současní majitelé BlackBerry jsou zvyklí používat pro psaní hardwarovou klávesnici. Nebude pro ně tedy přechod na Z10ku šok? BlackBerry si tento problém uvědomilo, a proto vytvořilo softwarovou klávesnici, která patří opět k tomu nejlepšímu na mobilním trhu.
Pochválit musím skvělé rozložení kláves, které tak využívá celou plochu displeje. Největší překvapení však nastane hned po napsání prvního znaku, protože nad ostatními klávesami se začnou objevovat navrhovaná slova, která si vyberete pomocí tažení prstu směrem nahoru přes dané písmenko. Tím ale klávesnice v BlackBerry Z10 nekončí, právě naopak, nabídne mono dalších gest jako například tahem prstu po klávesnici směrem do leva vymažete celé slovo nebo pomocí tahu směrem dolů zobrazíte alternativní znaky. Líbila se mi také funkce automatického zobrazování číslic, pokud například zadáváte heslo nebo PIN.
Psaní na klávesnici v BackBerry Z10 je opravdu velmi pohodlné, a to jak v režimu na výšku, tak i na šířku. Odezva je samozřejmě špičková. Jedinou výtku bych měl možná k hlasovému zadávání, které nepodporuje češtinu. I přesto však budu na tuto klávesnici vzpomínat se slzou v oku.
Po připojení k počítači vám BlackBerry Z10 nabídne instalaci aplikace BlackBerry Link, která slouží pro synchronizaci a správu dat v telefonu. Podporovány jsou operační systémy Windows a Mac. Pokud by vám však tento způsob nevyhovoval, není problém data přesouvat klasickým způsobem, kdy pouze soubor přesunete do paměti telefonu. Vždy však budete muset aplikaci nainstalovat.
Hudební přehrávač nabídne přehledné prostředí, které je rozděleno na tři záložky. První z nich zobrazuje šest naposledy přidaných a šest naposledy přehrávaných alb. Další záložka již obsahuje vaší hudební sbírku, která je roztřízena podle interpretů, alb a žánrů. Poslední část přehrávače zobrazuje seznamy skladeb, které si lze samozřejmě také v telefonu vytvořit. Přehrávač podporuje formáty: MP3, WMA, MKA, OGG, WMV, AAC, AMR, AWB, WAV a FLAC.
Při přehrávání hudby vám aplikace zobrazí velký náhled alba a klasická tlačítka pro ovládání. Potěší také možnost ovládat přehrávač pomocí tlačítek pro regulaci hlasitosti. Bohužel výrobce zcela zapomněl na ekvalizér, který v BlackBerry Z10 bohužel nenajdete.
Zvuk vycházející z reproduktoru, který se nachází na dolní hraně telefonu, je dostatečně hlasitý a celkem kvalitní. Horší je to při poslechu hudby pomocí přibalených sluchátek, která svou kvalitou nikoho neoslní. Pokud však použijete svá vlastní kvalitnější sluchátka, poslech hudby získá zcela jiný rozměr.
Video přehrávač v BlackBerry Z10 zvládne díky výkonnému hardwaru přehrát videa až ve Full HD rozlišení. Podporovány jsou formáty: M4A, M4V, MOV, MP4, MKV, MPEG-4, AVI a WMV. Prostředí přehrávače se nese ve stejném duchu a je rozděleno opět do tří částí. První zobrazuje naposledy přehrávaná a přidaná videa. Druhá pak videa, která jste pořídili pomocí telefonu, a poslední část zobrazuje všechna videa v telefonu. Videopřehrávač obsahuje také velmi užitečný editor, pomocí kterého máte možnost upravit délku, jas, polohu, hlasitost, kontrast nebo saturaci barev videa. Zamrzí snad pouze absence podpory titulků.
Velké zklamání přichází při nutnosti využít BlackBerry Z10 pro navigování. Telefonu totiž zcela chybí mapové podklady pro Českou republiku. Pokud tedy telefon pomocí GPS zjistí vaší polohu, zobrazí vám pouze tečku uprostřed šedé plochy. Nic vám však nebrání stáhnout si aplikace třetích stran přímo z BlackBerry Worldu, nebo nainstalovat aplikaci Google Maps pro Android.
Documents To Go: Aplikace slouží pro vytváření a editaci dokumentů Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Potěší také propojení s cloudovými úložišti.
Story Maker: Pokud rádi vytváříte různá videa, rozhodně oceníte přítomnost této aplikace. Do videa lze vložit fotografie, různé efekty nebo hudbu. Pochválit musím také celkovou rychlost a možnost vytvářet videa až v HD rozlišení.
Hry: Aplikace je učená převážně pro vášnivé hráče, které však současná nabídka her v obchodu BlackBerry World moc neohromí.
Obrázky: Aplikace nabídne kromě klasického seznamu obrázků a fotografií také zajímavý editor, který umožňuje fotografie ořezávat, otáčet, použít různé efekty, odstranit červené oči, nastavit jas, kontrast nebo sytost barev.
Newsstand: Jedná se o obchod s různými časopisy, které jsou ale bohužel většinou pouze v angličtině.
Hlasové ovládání: BlackBerry si pro svůj vlajkový model připravilo také hlasového asistenta, který zvládne například zobrazit předpověď počasí, naplánovat vám schůzku nebo odpovědět na zprávu. Bohužel česky se s ním nedomluvíte.
Počasí: Jednoduchá a přehledná aplikace pro předpověď počasí.
Print To GO: Aplikace umožňuje bezdrátově posílat dokumenty, obrázky nebo webové stránky z počítače přímo do telefonu. Pro fungování této služby je však nutné stáhnout další software ze stránky výrobce. Soubor pak stačí pouze „vytisknout“ na tiskárně Print To Go a ten se ve formátu PDF přenese do vašeho telefonu.
Správce souborů: Povedená aplikace, která umožňuje spravovat soubory uložené v telefonu a na paměťové kartě. Jednotlivé soubory si lze nechat zobrazit v seznamu, nebo v mřížce. Nechybí samozřejmě také možnost kopírování, přesouvání, přejmenování či vytváření nových složek. Potěší také napojení na cloudová úložiště Dropbox a Box.
Connect to Dropbox: Tuto aplikaci využijete pro přístup ke svému Dropbox účtu a navíc při prvním přihlášení získáte 50 GB zdarma, což se rozhodně hodí.
Box: Na rozdíl od Dropboxu nezískáte cenné GB zdarma, ale za to aplikace podporuje automatický upload vašich fotek, videí a hudby.
Inteligentní značky: Aplikace kromě ovládání NFC čipu obsahuje také praktickou čtečku QR kódů.
Facebook, Twitter, LinkedID a Foursquare: Sociální sítě zvládá BlackBerry Z10 opravdu na jedničku, Již v základu telefon obsahuje aplikace pro přístup k sociálním sítím Facebook, Twitter, LinkedID a Foursquare.
Smartphony od BlackBerry nikdy nepatřily mezi fotografickou špičku, ale hoďme předsudky za hlavu a pojďme se podívat na nový fotoaparát v BlackBerry Z10, který nabídne rozlišení 8 Mpx, automatické ostření a přisvětlovací LED diodu. Potěší také světelnost F/2.2, která se ale v praxi moc neprosadila, protože na fotografiích s ubývajícím světlem rychle přibývá šum. Za dobrých světelných podmínek však fotoaparát podává slušný výkon. Fotografie jsou dostatečně ostré s věrným podáním barev.
Prostředí aplikace fotoaparátu nabídne pouze tlačítko pro vstup do nastavení, náhled na naposledy vyfotografovanou fotografii a tlačítko pro přepnutí na režim nahrávání videa a TimeShift. Za zmínku také rozhodně stojí funkce stabilizace obrazu a možnost sériového snímání s rychlostí až 5 snímků za sekundu. Samotné fotografie pořídíte klepnutím na displej, nebo můžete využít tlačítka pro regulaci hlasitosti, kterými se však v systému pořizují také screenshoty, a proto se tentokrát budete muset bez nich obejít.
https://www.youtube.com/watch?v=v74SHnotDIA
Samostatný odstavec věnujeme režimu TimeShift, který oceníte při vytváření portrétních nebo skupinových fotografií. Fotoaparát v tomto režimu vytvoří několik snímků za sebou a vy pak máte možnost vybrat si u každého obličeje ten správný výraz.
Fotoaparát v BlackBerry Z10 zvládne také natáčet videa až ve Full HD rozlišení s 30 snímky za sekundu. Při nahrávání máte navíc možnost využít softwarovou stabilizaci a průběžné ostření. Výsledek je ale řadí spíše do průměru. Posuďte sami.
Kalendář v BlackBerry Z10 nabídne jednoduché a přehledné prostředí doplněné o praktické funkce jako například možnost nechat si zobrazit pouze pracovní dny nebo různé velikosti číslic, které značí náročnost daného dne. Prostředí je samozřejmě rozděleno na denní, týdenní a měsíční náhledy. Další zajímavostí je například možnost nechat si zobrazit pouze osoby, se kterými se máte daný den sejít.
Samozřejmostí je také podpora synchronizace s online účty Microsoftu a Gmailu. Jednotlivé události jsou pak v kalendáři vyznačeny různými barvami podle toho, ve kterém kalendáři jsou naplánovány. Organizační funkce tedy BlackBerry Z10 zvládá s přehledem.
Zajímavá je i aplikace BlackBerry Remember, která na jednom místě shromažďuje všechny vaše poznámky a úkoly. Navíc si ke každé položce lze přidat hlasovou poznámku, fotografii nebo termín splnění. Pochválit musím také provázanost s celým operačním systémem BlackBerry 10. Není problém si tedy například do aplikace uložit dokument nebo webovou stránku. Třešničkou na dortu je pak synchronizace s Microsoft Exchange a integrovaná aplikace Evernote.
Další silnou stránkou BlackBerry Z10 je bezesporu práce s e-maily. Prostředí aplikace se nese opět v jednoduchém a přehledné stylu a nabídne mnoho funkcí. Podporovány jsou protokoly POP, IMAP či SMTP a účty Microsoft Exchange nebo Gmail. Pro někoho dobrou a pro špatnou zprávou je konec služeb BlackBerry Internet Service a BlackBerry Enterprise Server, které byly dříve doprovázeny speciálními davovými tarify od operátorů. Nyní si vystačíte pouze s běžným datovým tarifem nebo Wi-Fi.
Budík lze nastavit přímo na zamykací obrazovce, nebo využít aplikaci Hodiny, která kromě budíku obsahuje také informace o světovém času, stopky a časovač. Vraťme se ale zpět k budíku, u kterého si můžete zvolit interval opakování, tón nebo čas pro odložení. Vytknout snad můžu pouze nemožnost vytvořit si více budíků. Nejen pro počítání příkladů je pak v telefonu připravena praktická kalkulačka, která nabídne také režim pro počítání spropitného a převody jednotek.
Po stránce datové konektivity je BlackBerry Z10 vybaveno opravdu velmi dobře. Nechybí mu Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 ani NFC. Výrobce nezapomněl ani na 3G připojení (HSDPA: 21 Mb/s a HSUPA: 5,76 Mb/s).
Internetový prohlížeč se BlackBerry opravdu povedl. Prohlížení internetu je na relativně velkém displeji pohodlné a hlavně velmi rychlé. Nejvíce však asi většinu uživatelů potěší plnohodnotná podpora Flashe, takže videa, ale bohužel také většina reklam, se zobrazuje bezchybně. Aplikace dále disponuje jednoduchým správcem stahování a režimem čtečky, který vám text z webové stránky zobrazí ve formátu, který je pro čtení na displeji telefonu rozhodně pohodlnější. Samozřejmostí je pak také možnost vytvářet si různé záložky, které lze umístit také na domovskou obrazovku.
BlackBerry Z10 to nebude mít na trhu vůbec lehké, protože přichází v době, kdy většina výrobců již představila své nové vlajkové lodi s Full HD displeji a čtyřjádrovými procesory. Otázkou však je, zda tento papírový výkon vůbec využijete. Po stránce hardwaru tedy BlackBerry Z10 asi nikoho neohromí, a to hlavně při pohledu na cenovku pohybující je okolo 15 000 korun.
Na druhou stranu BlackBerry Z10 v sobě obsahuje zcela nový operační systém, který se opravdu povedl. Vše je rychlé a jednoduché. Malou nevýhodu vidím pro uživatele ostatních operačních systémů jako například Android nebo iOS, kteří mohou z počátku trochu zápasit s netradičním ovládáním. Samostatnou kapitolou je pak výborná klávesnice a kancelářské funkce, které může konkurence jen závidět.
BlackBerry Z10 ocení hlavně uživatelé hledající smartphone nejen pro zábavu, ale také pro práci, kterou telefon zvládá s přehledem. Zamrzí snad pouze slabší výdrž baterie a průměrný fotoaparát. Celkově se však jedná o velmi příjemně vyvážený telefon, který bude vašim dobrým společníkem.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
displej | výdrž |
nový OS BlackBerry 10 | vyšší cena |
možnost spouštět Android aplikace | průměrný fotoaparát |
2 GB operační paměti RAM | chybějící mapy pro ČR |
dostatečný výkon, rychlost | |
klávesnice |