Recenze BlackBerry Passport: Zrodila se legenda

Tomáš Drahoňovský

BlackBerry se svým modelem Passport už teď zapsalo do dějin mobilních inovací. Historie dost možná zařadí Passport po boku Nokie 7650, Ericssonu T68, prvního iPhonu nebo řady Note od Samsungu. Ne vždy se novinky povedly na sto procent a ne vždy jsou úplně praktické. Jedno ale musíte nové ostružině nechat: nic podobného jste v ruce ještě nedrželi.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Pokud jste někdy prodělali trénink efektivní komunikace, nejspíš víte, co znamená termín „icebreaker“. Je to něco, co ve společnosti takzvaně „prolomí ledy“. BlackBerry Passport funguje jako takový komunikační ledoborec naprosto spolehlivě. I lidé, kteří nedají dopustit na svou milovanou starou Nokii, se ptají, co to je, jak se s tím telefonuje, a co to umí. A chtějí si to aspoň na chvilku podržet v ruce.

Právě o to šlo BlackBerry především. Po dlouhých měsících, kdy i ta nejrespektovanější média referovala o kanadské společnosti výhradně prostřednictví zpráv o ekonomickém úpadku firmy, jako by mezi námi bylo úplně jiné BlackBerry. BlackBerry, které přivedlo na svět telefon nabitý technickými novinkami. Telefon, který se může měřit s nejlepšími ve své třídě a dokáže je v leckterém ohledu porazit. Jeden z nejočekávanějších přístrojů roku, který má šanci rozbít ledové nehybné kry v nejvyšší třídě.

Základní parametry: BlackBerry Passport

Rozměry128 x 90 x 9,3 mm
Hmotnost196 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 1440 x 1440 px (453 ppi)
Procesor4-jádrový 2,3 GHz Snapdragon 801, grafika Adreno 330
Paměť3 GB RAM, paměť 32 GB + slot na karty microSD (až 128 GB)
Operační systémBlackBerry 10.3 OS
Fotoaparát13 Mpx, LED blesk, Full HD video, 2 Mpx přední kamerka
Baterie3 450 mAh
Obsah balenímicroUSB, nabíječka, sluchátka
Cena a dostupnost?, prosinec 2014

Za zapůjčení BlackBerry Passportu do redakce děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz.

Design a zpracování: Čtvercový ocelový blok

Ledoborec částečně může připomínat Passport i na dotek. Základ celého těla tvoří ocelový rám, který v ruce příjemně chladí a může za to, že celý telefon je nejen příkladně odolný, ale po stisknutí také nevydává žádné pazvuky, jako tomu občas bývá zvykem u konkurence. Zároveň je však zodpovědný i za poněkud vyšší hmotnost telefonu. Ta dosahuje 195 gramů, což na papíře nevypadá zas až tak hrozně. To však jen do chvíle, než si uvědomíte, že je to bezmála čtvrt kila.

To trochu komplikuje přenášení Passportu. V náprsní kapse přístroj stahuje sako na jednu stranu. Opticky sice neznatelně, nositel to však pocítí. Nezvyklá devíticentimetrová šířka způsobuje, že je vyloučené ho nosit v kapse u kalhot – nevěřte nikomu, kdo říká, že to „není až tak strašné“. Ideálním místem je proto zadní kapsa. Do džínů standardní velikosti Passport pasuje natolik dokonale, že lícuje s horní hranou kapsy.

Po týdenním intenzivním používání jsem se však přistihl, že nejčastěji nosím BlackBerry Passport zkrátka v ruce. Spíše než mobilní telefon je Passport přenosný komunikátor. Nemá cenu si lhát do kapsy: v Kanadě nejspíš dobře vědí, že v rukou cílové skupiny se podobný přístroj nejčastěji pohybuje na ose stůl v práci-stůl na poradě-držák v autě. Na nějaké trajdání MHD tenhle chlapík z vyšší společnosti není zvědavý.

Luxusní manažerské třídě odpovídají i další použité materiály. Ačkoli mi v posledních měsících prošla pod rukama hezká řádka telefonů z nejvyšších cenových pater, subjektivně mohu dojem, kterým Passport působí, přirovnat jen k iPhonu. Kromě ocelového rámu na bocích zaujmou na Passportu i matná záda z měkčeného materiálu. Díky němu telefon neklouže a kupodivu se na pogumovaném pevně přichyceném krytu příliš nezachytávají ani ošklivé otisky prstů. Na jednání si proto neutrhnete ostudu – ledaže byste právě dojedli kuřecí stehno. Osobně se mi také moc zamlouvá krycí sklo displeje s jemně zaoblenými okraji – tak jak to známe z přístrojů Nokia (Microsoft) Lumia.

To nejlepší jsem si ale nechal nakonec – spodní čtvrtinu těla pod čtvercovým displejem s poměrem 1:1 zabírá hardwarová dotyková klávesnice. Návyková killer feature, kterou budete po odložení Passportu se slzou v oku na jakémkoli jiném telefonu marně hledat. Umožňuje totiž pracovat s gesty: dotykem přesouváte kurzor v textu, dlouhými tahy scrollujete v seznamech a pohybem prstu zprava doleva mažete slova. Garantuji vám – po několika dnech nebudete věřit tomu, že jste tyto věci někdy mohli dělat na dotykovém displeji. V BlackBerry vyladili přesnost tohoto „polodotykového“ ovládání k dokonalosti a například při označování textu nemá toto řešení jakoukoli konkurenci.

Stejně tak oceníte možnost držet telefon při prohlížení webu naležato a palcem scrollovat po klávesnici ve směru zleva doprava (v této poloze tedy nahoru a dolů). Asi jen málokdy naopak využijete možnost „házet“ do textu našeptávaná slova pohybem prstu nahoru po klávesnici. Slovník BlackBerry totiž nepatří k nejobsáhlejším. Na jedné obrazovce k tomu nabízí naráz jen tři slova, což na obřím displeji působí až téměř komicky.

Zpočátku se však na klávesnici zvyká hodně těžko – zcela na ní schází numerický blok a kromě písmen samotných obsahuje jen enter, backspace a nezvykle umístěný mezerník. První dojem, který říká, že je natlačená až příliš vespod a telefon se při psaní převažuje, také není snadné odbourat. Už po několika dnech se ale uživatel naučí zvláštním rozměrům svůj styl držení přístroje přizpůsobit. Ani po týdnu jsem si však nemohl zvyknout na virtuální část klávesnice. Interpunkční a speciální znaky se totiž zobrazují na displeji a mění se podle toho, v jaké aplikaci právě text vzniká. Když jsem chtěl napsat tečku, čárku, nebo zavináč, vždy jsem se na vteřinku zastavil a hledal. Nejinak tomu bylo i při psaní číslic: numerická klávesnice se na obrazovce objeví poté, co sjedete palcem po klávesnici dolů.

Z předchozích řádků už jste ale nejspíš pochopili, že ovládat Passport jednou rukou je prakticky vyloučené. Jeho fyzické rozměry umožní jen málokomu dosáhnout palcem na protilehlou stranu telefonu. Mimo jakékoli mé fyzické možnosti bylo například napsat písmeno A. Paradoxně pomáhá, když sami sebe přesvědčíte, že vlastně nedržíte v ruce telefon, ale jakýsi druh PDA. Ne snad, že by se potom Passport ovládal lépe. Snad mu jen některé jeho zvláštnosti začnete tolerovat.

Displej, baterie, prostředí: Znovuzrození komunikátoru

BlackBerry na svých propagačních videích rádo ukazuje, že na širokém 4,5palcovém displeji s rozlišením 1440×1440 je toho vidět víc, než na displeji „běžných telefonů“ (které v těchto reklamách až podezřele často připomínají iPhone). Neplatí to však stoprocentně – některé aplikace se zkrátka jen přepočítají a vy, namísto toho, abyste viděli víc, vidíte vše větší (dělá to třeba populární navigace Mireo). Například čtení textových dokumentů se však na displeji nového BlackBerry skutečně dostává na úplně novou úroveň. Díky jemnému rozlišení můžete nastavit i zcela miniaturní font a texty jsou přesto dále čitelné. Čtvercový zobrazovač je také přirozenější pro zobrazování excelovských tabulek. Naopak při sledování videa musíte přetrpět černé pruhy nad a pod filmem.

Samotné provedení displeje však kompromisy nezná. Obrazovka nabízí velmi přirozené barvy podání a to zejména co se bílé týče. V přímém srovnání s BlackBerry Q10 vychází z tohoto souboje starší ze sourozenců na hlavu poražen. Zatímco na Q10 je bílá vždy trochu do žluta nebo do modra (dle nastavené teploty barev), zobrazovač Passportu je zkrátka bílý. Podobně jako se to stalo zvykem u jiných vlajkových lodí, také displej Passportu vyvolává velmi zajímavý dojem, že se ikonek můžete přímo dotknout – to díky minimální vzdálenosti krycího sklíčka od zobrazovací části. Daleko podstatnější výhodu však představuje naprosto bezkonkurenční antireflexní vrstva – venku se tak na Passportu čte naprosto parádně bez nežádoucích odlesků.

Jako vůbec první BlackBerry přichází Passport a trh s předinstalovaným BlackBerry OS v nejnovější verzi 10.3. Ten proti svým předchůdcům přináší hned několik vylepšení, která v jiném telefonu nenajdete.

 

Středobodem systému opět zůstává takzvaný BlackBerry Hub, tedy komunikační centrum, do nějž se řadí všechny nepřečtené zprávy z jakéhokoli zdroje. Oproti starším systémům dostal čistší a modernější tvář a zlepšilo se také ovládání. Tak například: po přečtení zprávy ihned telefon nenápadně nabídne možnosti, co se zprávou udělat: smazat, nebo roztřídit do složky? Právě tyto na první pohled neviditelné drobnosti činí systém BlackBerry OS tak přitažlivý pro ty, jež potřebují telefonem hlavně komunikovat.

Toto krédo ctí i nový BlackBerry Assistant. Stejně jako ve starších verzí BBOS se vyvolává prostě tak, že začnete psát na klávesnici. Dokáže zpracovávat příkazy typu „SMS Jméno“ „Call jméno“ apod., dovede však příkazy přijímat i v hlasové podobě. Jejich spektrum je podobné jako u konkurence v podobě Siri nebo Cortany. Stejně jako u nich však musíte umět anglicky. V češtině zvládá BBOS 10.3 jen přepisovat diktovaný text.

Rozměrnější displej a silný hardware přinesl novinky i do další oblasti, která je pro BlackBerry unikátní. V plnohodnotném multitaskingu můžete spustit až osm aplikací, které nově vidíte na jedné obrazovce. Zatímco u starších verzí operačního systému platilo, že zapnutí nové aplikace tu nejstarší zavře, u Passportu je to jinak. Navzájem se dovedou zavírat jen čtyři naposledy spuštěné aplikace. Ty jsou na domovské obrazovce vidět coby malé čtverečky. Čtyři aplikace, které spustíte jako první, vypadají ve zmenšeném režimu jako velké obdélníčky. Na rozdíl od ostatních je však musíte vypnout nebo přeskládat ručně. BB OS se tak trochu přiblížil Androidu. Ve čtyřech políčcích můžete po celou dobu nechat viset aplikace, které používáte nejčastěji. Ty pak v podobě zjednodušených widgetů zobrazují svou aktivitu. U mě roli „hlavních aplikací“ hrály Facebook, Twitter, počasí a poznámková aplikace synchronizující se s Evernote.

 

Nový operační systém nechává také o něco více otevřené dveře aplikacím z Androidu. Nejen, že Passport dokáže spustit aplikace určené pro Android 4.3, dokáže je ale instalovat z vestavěného Amazon Store. Pokud si však stěžujete na malé množství aplikací v BlackBerry Worldu, Amazon Store tento dojem příliš nevylepší. Některé programy v něm zcela chybějí a pro instalaci českých aplikací je lépe spolehnout se na některý z neoficiálních obchodů (například Aptoide). Bohužel ne všechny tyto aplikace v BlackBerry fungují. Marně jsem se těšil na instalaci betaverze navigačního systému Nokia Here. Ten však Passport spustit nedokáže.

 

 

Není cílem této recenze vyjmenovat všechny novinky v operačním systému verze 10.3. Tu nejdůležitější jsem však nechal nakonec a bohužel to není novinka z nejpozitivnějších. Vůbec poprvé jsem zažil, že se přístroj s BlackBerry OS 10 zasekával. Passport čas od času s oblibou přestával reagovat při prohlížení webu a několikrát se mi ho ani nepodařilo odemknout. Nezbývá však než připomenout, že se jedná o vůbec první oficiální release ostružinového systému a situace se pravděpodobně bude postupem času lepšit.

 

 

Někde ale už téměř není co vylepšovat. Ačkoli BlackBerry ani v nejnovější verzi svého operačního systému nenabízí žádný automatický úsporný režim, překonává Passport co se výdrže na jedno nabití týče všechna očekávání. Celý den v plném zápřahu nepředstavuje pro akumulátor o kapacitě 3450 mAh žádný problém. Ani po jakkoli náročném dni se mi nestalo, že bych telefon připojoval k nabíječce s méně než 25 % zbývající kapacity. Ve víkendovém odpočinkovém režimu pak Passport překonával i sám sebe. Po celém dni focení dětí na výletě, poslání cca 20 SMS, občasného prohlédnutí Twitteru a přehrávání písniček prostřednictvím Bluetooth handsfree zobrazoval ukazatel stavu baterie kolem páté hodiny večerní 80 % zbývající kapacity. Uživatelé, kteří volají po nekompromisní výdrži, právě našli svého šampiona.

Fotoaparát a multimédia: V říši ostružin tají ledy

Zábava představovala pro kanadské inženýry vždy tak trochu zakázané slovo. Ostružiny bývaly tak trochu nudní páprdové s podprůměrným foťákem. Passport ale jako by přišel z jiného světa. Lepší fotky ještě z BlackBerry nikdy nevyšly. Vůbec nejpřesvědčivější je Passport za tmy. Tady nastupuje objektiv s vysokou světelností. Množství detailů, které je čočka Passportu schopná zachytit za špatného světla, opravdu nemá konkurenci.

Kapitolu samu pro sebe představuje záznam videa ve Full HD rozlišení se 60 snímky za sekundu. Ten se může plynulostí pohybu objektů a prokreslení detailů měřit s absolutní špičkou. Snad jen bílá by mohla být méně přepálená.

Během focení může pomoci HDR nebo funkce Timeshift, jejíž pomocí vyberete jeden snímek z rychle vyfocené sekvence. Jeden problém ale fotoaparát Passportu přeci jen má – jmenuje se ostření. Nové BlackBerry nejen že ostří pomalu, v některých případech ale nezaostří vůbec a pokus musíte dvakrát až třikrát opakovat. Spíš než jako vlastnost to vypadá jako chyba, kterou by mohl napravit některý z příštích updatů. Výrobci bych také doporučoval zrychlit zároveň s tím i start fotoaplikace. Zachycování momentek si s Passportem v tuto chvíli příliš neužijete.

Snímky pořízené s BlackBerry Passport

Zkušební video natočené telefonem

Vylepšením oproti minulým verzím prošel také přehrávač hudby. Ten se konečně dočkal ekvalizéru, byť u něj trochu překvapí absence individuálního nastavení. I když předpokládám, že z velkého množství předvoleb si vybere téměř každý, větší variabilita by neškodila. Jakkoli zvukový výstup ve sluchátkách patří k těm lepším a podle mého osobního názoru by ani žádný ekvalizér nepotřeboval, výstupu z reproduktorů objektivně scházejí basy. I starší model Q10 je na tom mnohem lépe. Tento problém se projevuje i na kvalitě reprodukce hlasu. BlackBerry sice tvrdí, že Passport by měl bez problémů utáhnout i skupinovou konferenci, osobně jsem však oproti jiným špičkovým telefonům žádný extrémní posun kvality hlasitého odposlechu nezaznamenal.

Jako standardní lze hodnotit také přehrávač videa, který zvládá všechny základní formáty, a to včetně MKV. Bohužel si nerozumí s titulky ve formátu SRT. Není však potřeba házet flintu do žita – na Passportu funguje bez problémů univerzální androidový VLC Player.

Závěr a konkurence

Passport je opravdu unikátní přístroj, který jen těžko hledá konkurenci. De facto vytváří novou kategorii zařízení, která kombinuje výhody i nevýhody dříve populárních komunikátorů s hardwarovou klávesnicí a rozměrných PDA. Nový operační systém posouvá možnosti BlackBerry na novou úroveň – oproti konkurentům z ostatních stájí působí lehce a svěže a zároveň přináší novinky, které žádný jiný systém neumí. Za všechny lze jmenovat například BlackBerry Blend – aplikaci, která po internetu zabezpečeně propojí telefon s jakýmkoli jiným zařízením, na němž lze posléze vzdáleně spravovat veškerou komunikaci v BlackBerry.

Nelze se však nezeptat, k čemu jsou vlastně dobré extrémní rozměry Passportu. Skutečně je nutné, aby byl přístroj, jakkoli je kvalitní, takhle veliký? Nebo se jedná jen o marketingový trik společnosti, která potřebuje, aby se o ní mluvilo? Excentrickým povahám bude nevšední vzhled nové ostružiny vyhovovat. Nemůžeme ale zamlčet, že praktičnost v tomto případě za vzhledem výrazně pokulhává. Na druhou stranu: pokud chcete přístroj s hardwarovou klávesnicí a poctivou výdrží baterie, jinou možnost v tuto chvíli nemáte. Konzervativnějším zájemcům nezbude než čekat, zda tyto kvality v menším balení dokáže zopakovat chystaný model Classic.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus rychlý OS plný dobrých nápadůPlus extrémní šířka a + ergonomické problémy
Plus excelentní dílenské zpracováníPlus dětské nemoci nové verze OS
Plus dlouhá výdrž na jedno nabitíPlus méně kompatibilních aplikací
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články