Recenze BlackBerry Classic: Návrat do budoucnosti
BlackBerry se rozhodlo přestat vycházet vstříc uživatelům nejrozšířenějších platforem a upřít svou pozornost na ty, kdo kanadské přístroje milovali před lety. Cílovou skupinou Classicu jsou majitelé zařízení s obstarožním BBOS7, kteří se zdráhali přejít na novou platformu. Těm nabízí nejnovější ostružina maximum. Ale co těm ostatním? To ukáže dnešní recenze.
„A teď se podíváme zpátky do minulosti na to, jak to vypadalo, když telefony ještě neměly dotykové displeje,“ chtělo by se při pohledu na BlackBerry Classic říct spolu s moderátory rozhlasové show. A skutečně: takhle žádný nový telefon už dlouho nevypadal. Classic ze všeho nejvíce připomíná přifouklou verzi čtyři roky starého modelu Bold, který někdo vzal a pod velkým tlakem sloučil s jeho novější inkarnací, modelem Q10.
Přesně tak Classic i funguje. Každý si může vybrat, zda bude telefon ovládat skrze dotykovou obrazovku, anebo postaru klávesnicí a tlačítky funkčního pásu pod displejem. Na první pohled tato dichotomie působí chaoticky. Jakmile se ale do práce s Classicem trochu dostanete, zjistíte, že oba systémy se mohou organicky doplňovat a navzájem vykrývat své nedostatky. Pro koho má ale nákup Classiku opravdový smysl? Coby dlouhodobý majitel BlackBerry Q10, jemuž prošla rukama už všechna sériová zařízení se systémem BBOS 10, se pokusím být co nejobjektivnější.
Základní parametry: BlackBerry Classic
Rozměry | 131 x 72 x 10,2 mm |
---|---|
Hmotnost | 177 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 3,5“, rozlišení 720 x 720 px (294 ppi) |
Procesor | 2 jádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon, Adreno 225 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | BlackBerry 10.3.1 OS |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 2 Mpx přední kamerka |
Baterie | 2 515 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, 2015 |
Za zapůjčení telefonu BlackBerry Classic děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz, kde si jej můžete zakoupit.
Vzhled a konstrukce: Pracovní tank
Kolik by vážil ocelový kvádřík o velikosti 131 x 72 x 10,2 mm? Určitě ne o mnoho víc, než samotné BlackBerry Classic, chtělo by se říct. Právě obří hmotnost 178 gramů a o fous větší rozměry jsou prvním dojmem, který si majitel starších ostružin z Classiku odnese. Jenže zatímco váhu díky ocelovému rámu a celkové odolnosti konstrukce nové ostružině snadno odpustíme, s velikostí je to o něco horší. Ačkoli objektivně patří Classic k těm menším telefonům na trhu, k nekompromisní ovladatelnosti jednou rukou, jíž předvádí třeba jeho přímý „předchůdce“ Q10, má skutečně daleko. Ne snad, že by jej jednou rukou nešlo ovládat vůbec (od toho má BlackBerry ve svém portfoliu Passport), jen to už zkrátka není taková pohoda.
A to je škoda, protože například klávesnice je bez diskuse skutečně ta nejlepší, jakou u BlackBerry pamatuji. Na první pohled vypadá na vlas stejně jako ta u Q10, už na ten druhý si však všimnete, že tlačítka jsou trochu větší, jejich stisk přesnější (a hlavně u všech stejný, což se mi u žádného z mých čtyř postupně vlastněných Q10 nepoštěstilo) a výsledkem rovnice je vyšší rychlost psaní. Oproti tomu trackpad bych si dovedl představit trochu větší.
Abychom ale jen nenadávali: v BlackBerry konečně přišli na to, že umístění nabíjecího konektoru na bok představuje u telefonů, které držíte výhradně na výšku, něco navýsost nepraktického. Proto jej na Classicu nalézáme standardně na spodní hraně mezi velmi hlasitými a hlavně čistě a bez rezonancí hrajícími reproduktory. Na rozdíl od starších ostružin může někoho překvapit přítomnost šuplíků na nanoSIM a microSD karty až do velikost 128 GB. Bystrému čtenáři ale nejspíš už došlo, že příjemně pogumovaná záda Classicu nejdou odejmout, a tak si sloty musely najít své místo jinde.
Bohužel ani pevné přichycení zadního krytu nezabránilo tomu, že jde přibližně o pár desetinek milimetru promáčknout směrem dovnitř. Protože ale nijak nevrže a vůle mezi ním a baterií je minimální, pochybuji, že si toho všimne někdo jiný, než testující šťoural. Daleko důležitější je fakt, že Classic skvěle drží a neklouže ani po mírně nakloněných rovinách, a díky mírně zaobleným bokům zadního krytu se také skvěle drží.
Displej, ovládání, baterie: Skvělý a blbější
Pokud bychom sestavovali žebříček věcí, co se na Classicu nepovedly, o zlatém medailistovi by se rozhodlo rychle. 3,5 palcový čtvercový displej sice oproti modelu Q10 změnil zobrazovací technologii z AMOLED na IPS LCD a nafoukl své rozměry o 4 desetiny palce, rozlišení 720 x 720 pixelů však zůstalo stejné. Hodnota DPI se tak zastavila na hodnotě 291, a upřímně: je to znát. Malé fonty jsou sice příkladně vyhlazené, ale pixely při detailním pohledu už rozeznáte pouhým okem. Pro Classic by ideální volbu představoval zobrazovač o rozlišení 960 x 960 pixelů, který by klidně snesl i větší rozměry. BlackBerry jde bohužel proti aktuálnímu trendu minimálních rozměrů rámečku kolem obrazovky – místa kolem i nad displejem je skutečně požehnaně. Na druhou stranu, tak jako téměř u každého Blackberry se na displeji skvěle čte i na přímém slunci.
Také ovládání zůstalo stejné – všude si vystačíte s gesty přejíždění prstem, kterými nejen, že se přesouváte v rámci celého systému, ale přenesou vás i na úvodní obrazovku, popřípadě dokážou telefon i odemknout. Teď ale přichází to nejdůležitější: gesta doplňuje „belt“ s tlačítky, jak je známe ze starých ostružin operačního systému verze 7. K dispozici jsou tedy tlačítka přijetí a odmítnutí hovoru, návrat zpět a symbol ostružiny, pod nímž nalezneme volbu Options. Všemu pak vévodí nevelký trackpad uprostřed.
Právě on se stává hlavním ovladačem Classicu, zvláště pak, pokud často pracujete s textem (což se u majitelů BlackBerry automaticky předpokládá). Nebudu lhát: při prvním seznámení s konceptem tohoto duálního ovládání vyvstane uživateli na mysli jediné slovo: zmatek. Do operačního systému BBOS 10, který kanadští inženýři od začátku koncipovali jako plně dotykový, najednou přibyly prvky, které mají usnadňovat ovládání klávesnicí – například přesunovací zvýraznění volby tak, jako jsme ho znali na klasických klávesových telefonech. Takhle nějak to vypadalo, když se v Nokii snažili na nedotykový Symbian naroubovat dotykové ovládání v modelu 5800 XpressMusic, pomyslí si pamětník.
Takový odsudek by ale znamenal hrubé nepochopení toho, oč BlackBerry šlo. Srovnání někdejší Nokie Tube s modelem Classic totiž kulhá na obě nohy. Jakmile si dualitu ovládání necháte přejít do krve, zjistíte, že na rozdíl od pravěkého Symbianu to život nekomplikuje, ale naopak usnadňuje. O snadné práci s textem, jeho označování, kopírování a přesunování už řeč byla. Zvyknete si ale také na rychlý přesun na domovskou obrazovku tlačítkem ukončení hovoru a ukončování aplikací tlačítkem Zpět. V browseru vám zase při klikání na titěrné odkazy pomůže objevivší se kurzor, který ovládáte trackpadem jako na notebooku. Pomocí zmíněného trackpadu si díky jeho nastavitelné citlivosti brzy zvyknete i scrollovat dlouhými seznamy bez toho, aby palec zacláněl při čtení textu na displeji. Naštěstí trackpad Classiku není citlivý na nízké teploty, jako senzorická klávesnice modelu Passport. Ta často vypovídá svou dotykovou službu jakmile na teploměru klesne rtuť pod nulu. Dotykový trackpad Classicu ale jede dál.
Kromě trackpadu si na nových zařízeních BlackBerry odbývá premiéru i operační systém ve verzi 10.3.1. A opět jsou tu staří známí, kteří pro určitou část hardcore manažerů, obchodníků, mluvčích a ostatních „komunikátorů“ mají cenu zlata. Například BlackBerry Hub: killer feature všech kanadských ostružin, který shromažďuje veškerou komunikaci na jednom místě a umožňuje tak bleskurychle reagovat na jakoukoli zprávu z jakéhokoli účtu. Omlazení se v posledních verzích operačního systému dočkal také BlackBerry Assistent, který v anglickém jazyce zvládá funkce podobné těm, které proslavila Siri od Apple. I nadále však ale umožňuje příkazy také vyťukávat. Jde celkově o nejrychlejší možnost, jak se s někým spojit – stačí jen napsat SMS + jméno kontaktu, a můžete hned psát.
Nová verze systému ovšem přináší také novinky, jež funkcionalitu operačního systému z Kanady ještě o něco rozšiřují. Spíš než mainstream však potěší skalní příznivce značky. Přivítejte například zvukové profily. Ty umožní chování telefonu skutečně plně personalizovat, a to včetně chování LED diody a jednotlivých aplikací. K dokonalosti jim schází snad jen časová aktivace – tu se snaží suplovat režim schůzka, který ztiší notifikace podle událostí v kalendáři. OS 10.3.1 také hlásí návrat jedné z nejoceňovanějších funkcí starších telefonů BlackBerry: možnosti namapovat si na dlouhý stisk některé z hardwarových kláves libovolnou aplikaci nebo funkci. Šíře možností je opravdu dechberoucí: od obyčejné zpuštění programu, přes aktivaci úsporného režimu, až po napsání zprávy z libovolného účtu libovolnému kontaktu.
Ten, kdo nemůže přijít ostružinám na jméno, ocení zase o něco širší podporu instalací aplikací ve formátu APK, tedy nativního formátu Androidu. Nově umožňuje třeba změnu velikosti aplikace tak, aby co nejlépe využila na dnešní poměry přeci jen trochu skromnou velikost displeje Classicu. Je ale nutné na tomto místě připomenout, že většina androidovských aplikací nepočítá s přítomností trackpadu. Někde proto ovládání jeho prostřednictvím nefunguje vůbec, a někde jen částečně.
V neposlední řadě pak BlackBerry Classic konečně přináší do ostružinového světa úsporný režim, jenž pomáhá prodloužit život telefonu na jedno nabití baterie. Tak jako u jiných přístrojů sníží frekvenci procesoru. Ke svému velkému zklamání však musím konstatovat, že Classic v disciplíně, která bývala smartphonům BlackBerry vlastní, selhává na plné čáře. Při velkém zatížení má potíže přežít do večera i se zapnutým úsporným režimem. Oproti modelu Q10, který dokázal z 2100 mAh baterie vykouzlit jeden a půldenní výdrž, se Classic s akumulátorem o 450mAh větším stěží dostává na hranici jednoho dne. Tento stav bohužel přetrval i po „zahoření“ baterie. Ani o víkendu s minimem hovorů, kdy telefon jen klidně odpočíval na skříňce, jsem se nedostal na plné dva dny výdrže.
Nezbývá než zkroušeně zakroutit hlavou. Classic totiž pohání navlas stejný hardware jako Q10, tedy dvoujádrový Qualcomm 8960 o frekvenci 1,5 GHz spolu se 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti. Prostředí operačního systému šlape stejně bleskurychle jako na starších BlackBerry, ani plnohodnotný multitasking osmi aplikací najednou, který je ostružinám vlastní, telefon nijak nezpomalí. Doufejme tedy, že zvýšení výdrže baterie přijde s některou příští verzí operačního systému.
Fotoaparát a multimédia: Konečně pokrok
Jak už plyne z předchozích řádků, spíše než nový model představuje Classic jakousi evoluci dva roky starého modelu Q10. Pokud však existuje oblast, ve které můžeme mluvit o generačním skoku, je to bezesporu fotoaparát. Ponechme stranou, že na Classicu můžete konečně fotit s HDR nebo natáčet velmi povedená videa při vyšším framerate 60 fps. Ostružinová novinka totiž fotí zkrátka hezky. Konečně. Oproti rozmazaným zrnitým obrázkům z Q10 představují obrázky z osmimegapixelového fotoaparátu BlackBerry Classic opravdový posun vpřed. Nepatří mezi fotografickou špičku, ale neurazí. Kamerka velmi rychle exponuje, a to i v režimu HDR, a dokonce ani potíže se zaostřováním nejsou takové, jako některé recenze uvádějí. Rychlost zaostřování bych popsal jako mírně horší než u Q10, ale na hony vzdálenou ostřícímu průšvihu s názvem BlackBerry Passport.
A co další média? Nelžeme si do kapsy: jen málokdo asi bude sledovat videa na čtvercovém displeji, i když technické vybavení na to BlackBerry Classic rozhodně má. Rozlučte se sice s titulky, nicméně hudební klipy ve formátu MKV si klidně na kartě ponechte. K dispozici vám bude dokonce i jakýsi pokus o ekvalizér nabízející 17 zvukových předvoleb.
Snímky pořízené s BlackBerry Classic
Ty se shodují s těmi, které jsou k dispozici pro přehrávač hudby. Stejně jako u jakéhokoli jiného BlackBerry platí, že zvuk, který se z Classicu line, předčí všechna očekávání, jež by nepoučený uživatel vkládal do business komunikátoru. Čisté a jasné výšky a konkrétní středy se sice ve spektru vyskytují více než trochu nečitelné basy, pokud však posloucháte také něco jiného než Kayneho Westa, nejspíš vám to příliš vadit nebude. Celý zvukový projev Classicu jako by byl nastavený na co největší srozumitelnost mluveného slova. Podobný charakter má totiž i hlas volajícího ve sluchátku – ostružiny v tomto ohledu ke světové špičce. Volajícím jsem vždy skvěle rozuměl i v tom nejhlučnějším prostředí.
Zhodnocení
Jen čas ukáže, zda BlackBerry Classic je právě tím přístrojem, po kterém někdejší uživatelé přístrojů na platformě BBOS 7 volali. Oproti starším ostružinám hodně přibral na váze a rozměrech, trackpad představuje v novém systému spíše vzpomínku na staré zlaté časy, než aby nějak výrazně urychloval a zjednodušoval práci v původně zcela dotykovém systému a ani výdrž baterie nepatří mezi nejskvělejší na světě.
Na druhou stranu jeho cena u některých obchodníků cena padla už pod deset tisíc, a to je na schopnosti tohoto pracanta hodně dobrý kauf. Jediný, kdo na jeho prodejích může parazitovat, je dosluhující model Q10, který ale zákazníci nikdy tak úplně nepřijali. Excentričtí majitelé někdy trochu nepraktického Passportu o Classic stát rozhodně nebudou. Vedení kanadské společnosti tedy nezbývá než doufat, že věrných konzervativců zbývá na světě stále dost.
Ne u každého manažera totiž skvělá klávesnice a vychytaná komunikace převáží nad tunami aplikací a propojený ekosystémem Googlu a Applu. Integrovaný Amazon Store, ve kterém například zcela scházejí české aplikace, to nezachrání. Příští roky a sázka na věrnost fanoušků ukážou, zda se vedení BlackBerry skládá z vizionářů, nebo zoufalých krizových manažerů.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |