Recenze Asus Zenfone Selfie: autoportréty rychle a kvalitně?
Asus se rozhodl podniknout odvážný pokus o průnik mezi mládež. Vstupenku mezi teenagery vidí v kvalitním předním foťáku pro pořizování autoportrétů. Návdavkem k tomu přidává štědré hardwarové parametry. Jak ale ukáže dnešní recenze, ani kvalitní optika jistou trefu do černého nezaručuje.
Asus sice nepatří ve světě smartphonů mezi giganty, o to více však dokáže překvapit zajímavými přístroji. Jeho poslední model Zenfone 2 jsme v nedávné recenzi vyhodnotili jako jeden z nejlepších poměrů cena/výkon. Například 4 GB operační paměti v tu dobu nikdo jiný nenabízel a ani dnes, o pár měsíců později, nepatří tato hodnota mezi běžnou výbavu.
Eufemisticky řečeno, Zenfone Selfie pokračuje v designovém směru, který Zenfone 2 nastavil. Výstižnější by ale asi bylo říci, že Asus v podstatě jen vzal původní model a vyvrtal mu do čela větší díru. Selfie také přišel o 1 GB operační paměti a pohání ho o něco méně výkonné železo v podobě procesoru Qualcomm Snapdragon 615. Bude to stačit na úspěch?
Asus ZenFone Selfie: specifikace
Konstrukce | plast, 157 x 77 x 10,8 mm, 170 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 5.0 Lollipop + nadstavba |
Procesor | 8 jádrový, 1,0/1,7 GHz, Snapdragon 615 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 16/32 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, laserový autofocus + přední 13 Mpx s bleskem |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, Q3 2015 |
Design a zpracování: plast kam se podíváš
Pokud Asus zamýšlel vytvořit sexy telefon pro sexy mladé lidi, šlápl se Zenfonem Selfie bohužel vedle. Jak se říká: proti gustu žádný dišputát. Podle mého názoru je však současný designový směr společnosti opravdu ošklivý. Zepředu černočernou plochu přístroje osvěžuje jen zvrásněná „brada“, která pod různými úhly pohledu hází odlesky v disko stylu. Zadní kryt pak imituje kartáčovaný kov a můžete jej mít hned v několika barvách. Každému však dojde, že skutečně kovový kryt by pravděpodobně nevrzal. Ten na Zenfone Selfie to ke své smůle zvládá obstojně a drobné pazvuky se ozývají při každém silnějším stisku.
Taková je však daň za nepopiratelnou výhodu nového Asusu. Zadní kryt se dá sejmout a pod ním se nacházejí nejen dva sloty na SIM karty a jeden na kartu paměťovou, ale hlavně vyjímatelná baterie. Tou původní Zenfone 2 nedisponoval a snímání zadního krytu tak částečně postrádalo smysl.
Tady však dobré zprávy na chvíli končí. Tělo Asusu je protkáno celou řadou drobných nelogičností, které dohromady skládají ne zcela dobrý dojem. Tak například: umístit ovladač hlasitosti na zadní stranu přístroje, tak aby se nacházel pod ukazováčkem, je bezesporu skvělý nápad. Nesmělo by jej ovšem vyvažovat zamykací tlačítko na horní hraně, kde se na něj u tak rozměrného telefonu naopak dosáhnout téměř nedá. Anebo: Asus zaslouží pochvalu za to, že nepodlehl módnímu trendu virtuálních ovládacích prvků na displeji, kde jen zbytečně zabírají místo. Home button, tlačítko Zpět a spouštěč přehledu posledních aktivních aplikací se vešly ve fyzické podobě pod displej. Bohužel se pod ně už nevešla světelná dioda, a tak musíte ve tmě ovladače lovit poslepu.
K tomu všemu se přidávají ještě poměrně silné okraje kolem displeje a lesklá plastová lišta, která tvoří obvod celého telefonu a velmi ráda zachytává ťukance a záseky. Podtrženo, sečteno – Zenfone Selfie by mohl na pohled působit lépe. Z rukou něžného pohlaví ho kromě vzhledu navíc diskvalifikují také relativně vysoká hmotnost 170g a rozměry. Zejména pak velká hloubka, kterou na první pohled poměrně dobře maskují zeslabené okraje. Víc než centimetr v nejsilnějším místě zaoblených zad je však na dnešní poměry opravdu příliš.
Displej a prostředí, výdrž baterie: výlet do hračkářství
V displeji Zenfone Selfie jsem však našel opravdové zalíbení. Full HD panel o úhlopříčce 5,5 palce se samozřejmě vlastnostmi nedá srovnat s dvakrát dražší kategorií mobilních telefonů, v dané cenové rovině ale nabídne maximum. Nemluvím pouze o velmi přirozených barvách a skvělé čitelnosti. Velmi podrobné nastavení barevných režimů zobrazení například umožní částečně vyfiltrovat odstíny modrého světla. Ptáte se, k čemu je to dobré? Naplno se rozdíl projeví v okamžiku, když si chcete číst při zhasnuté lampě. Zmíněný barevný režim je šetrnější k očím a částečně tak vynahrazuje nepříliš velký rozsah nastavení jasu zobrazovače. K samozřejmé výbavě asijských telefonů už také patří rychlé spouštění aplikací psaním vybraných znaků na uspané obrazovce, ale i odemykání poklepáním na krycí sklo. A protože lze Zenfone Selfie poklepáním také zamknout, částečně se tím vynahrazuje nepraktické umístění zamykacího tlačítka.
Výše zmíněné nastavování displeje už naznačuje, že Asus Selfie je ten pravý telefon pro technologické hračičky. Kdo chce stále něco zkoumat, nastavovat, zkoušet a štelovat, bude v prostředí Androidu Lollipop 5.0.1 překrytém vlastním launcherem jako doma. Začněme od obvyklých věcí, jako je možnost personalizovat vzhled prostředí včetně vzhledu ikon a fontů. O něco méně obvyklé je možnost změnit funkcionalitu jednotlivých ovládacích prvků a dokonce přidělit funkci dvojímu klepnutí na tři androidovská funkční tlačítka. Po vzoru iPhonu tak lze kupříkladu dvojím poklepáním na Home Button spustit režim ovládání jednou rukou.
Uživatelům telefonů značky Apple se bude určitě zamlouvat i možnost nechat displej telefonu rozsvěcet při příchozích e-mailech a zprávách stejně jako na telefonech z dílny v Cupertinu. Jakkoli to vzhledem k přítomnosti stavové diody není nevyhnutelně nutné, lehko se na to zvyká. Jako zcela nevídanou pak musím popsat možnost zvolit si mezi dvojím zobrazením nainstalovaných aplikací: buď v samostatném seznamu, anebo tak, jak si to zvykli dělat všichni čínští výrobci, tedy přímo na domovské obrazovce. Je to navýsost praktická záležitost: každý tento způsob totiž tradičně ty, kteří na něj nejsou zvyklí, neuvěřitelně obtěžuje.
I za tyto široké možnosti však musejí uživatelé zaplatit daň. Asus do vínku svému Zenfonu Selfie přibalil notnou dávku bloatwaru. Po zapnutí tak v menu naleznete desítky (ano, opravdu je jich více než třicet) aplikací, které většina uživatelů nikdy nepoužije a ne všech se lze jednoduše zbavit. Mezi ně patří proprietální variace na poznámkové programy, videostřižny nebo cloudová úložiště, hned za nimi pak více či méně užitečné gadgety jako laserové pravítko, výčet pak končí zcela zbytečnými záležitostmi, které zastupuje například webový prohlížeč pochybného původu.
Těžko říci, zda za to může právě obtěžkání zbytečným nákladem, ale Zenfone Selfie na rozdíl od svého staršího bratra Zenfone 2 rozhodně nepatří k nejrychlejším telefonům, které si můžete koupit. Ba naopak, v kategorii „větší RAM než 2GB“ dokonce patří k tomu nejpomalejšímu, co si můžete pořídit. Samotný pohyb v menu je ještě v pořádku, jakmile však dojde na otevírání aplikací, Asus si nevysvětlitelně staví hlavu a občas se zasekne k nepoužitelnosti. Než se zase rozeběhne, je potřeba i deset vteřin čekat. To by se u telefonu s tak vysokými ambicemi stávat nemělo.
Už jen proto, že další důležitý parametr, tedy výdrž na jedno nabití, je zcela v pořádku. Pokud se omezí v hraní her, nebude většině uživatelů činit problém udržet Zenfone Selfie naživu dva dny. Skutečně. Ačkoli kapacita 3000 mAh představuje u podobně rozměrných phabletů spíše průměrnou hodnotu, Asus se chová úsporně. I pokud budete svůj telefon týrat hodinami prohlížení webu a sociálních sítí, nedělá mu potíže vydržet jeden den v plném zápřahu.
Fotoaparát a multimédia: Zenfone ne-Selfie
Na papíře disponuje Asus Selfie vším, co si mobilní fotograf může přát. A nemám tím na mysli jen olbřímí oko na čele přístroje. Zadní fotoaparát na Tchaj-wanu vybavili laserovým zaostřováním, senzorem od Toshiby a čočkou se světelností f/2.0, pětičlenným objektivem Largan a k tomu všemu dvoutónovou přisvětlovací diodou. O jejím účelu by se daly vést spory – téměř nikdy se mi za její pomoci nepodařilo vyfotit aspoň částečně přirozený obrázek. V ostatních režimech ale zadní fotoaparát nového Asusu vůbec nepůsobí špatným dojmem. Nečiní mu dokonce problémy ani zachycení rychlého pohybu, disponuje působivým makrem a hračičkové se mohou vyblbnout i s hloubkou ostrosti. Snad jen noční režim zcela nenaplňuje mé představy o tom, jak by měl podobný mód vypadat. Fotografie jsou i tak zrnité a rozmazané.
Proč ale nemluvím o tom, co by mělo být největší devizou přístroje, tedy o přední kamerce? Není totiž téměř o čem hovořit: telefon, jenž dovede pohotově zaznamenávat autoportréty, si totiž představuji jinak. Asus Selfie totiž v módu předního fotoaparátu trpí hned několika zásadními problémy. Ten první se jmenuje slabá výbava.
Selfie nadšenci zde sice najdou hned několik škálovatelných režimů zkrásnění fotek, ty je však omrzí hned poté, co zjistí, že se na paměťovou kartu zapisují jen obrázky zpitvořených zrůdiček. Zeštíhlení obličeje v kombinaci se zvěštním očí a vyhlazením tváře dohromady tvoří nechutný barbie-efekt, a to i zarostlých mužů. Účelné funkce, jako je například asistent širokoúhlé fotografie, nebo náhledové okno, které se u přístrojů konkurence dokáže během zachycování obrázku objevit nedaleko objektivu a přinutit fotografovaný objekt dívat se správným směrem, bychom zde hledali marně.
Snímky pořízené se Zenfonem Selfie
Přesto však jakoby celý systém přední kamerky trpěl softwarovou obtěžkaností. Fotoaplikace se spouští dlouho, několik vteřin trvá i expozice, nemluvě o tom, že v jedné čtvrtině případů se Zenfone Selfie vůbec nesnaží zaostřit a výsledná fotka je tak pokryta mlhou, co by se dala krájet. Výslednému dojmu nepomáhá ani přední blesk, který portrétky vždy spolehlivě přepálí.
Závěr a konkurence
Asus Zenfone Selfie není ani ryba, ani rak. Neví, kam chce patřit, a tak vlastně nepatří nikomu. Technoidi si pořídí našlapanější model, co se nekouše, stylové slečny sáhnou po menším hezčím a skutečně kovovém telefonu, fotografičtí maniaci pak brzo odhalí nectnosti, které schopnosti telefonu degradují. Povedený displej, plejáda funkcí a dlouhá výdrž na jedno nabití přesvědčí jen nenáročné zákazníky.
Do karet hraje Asusu relativně příznivá cena. Sehnat za 8500,- telefon s 3 GB RAM, 32 GB úložištěm a slotem na dvě SIMky není jednoduché. Stačí si však připlatit 1000 korun a do hry rázem vstupuje i Lenovo Vibe Shot nebo výběhové LG G3. Přejme proto Asusu hodně štěstí a lepšího designéra. Bez této kombinace to bude mít do budoucna hodně těžké.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |