Recenze Asus Padfone 2: nekompromisní hybrid

První Asus Padfone byl po několika měsících prodeje nahrazen druhou generací. Jaký je nový Asus Padfone 2? Vyplatí se připlatit si za novější generaci?

Pravidelný roční cyklus, který dodržuje například Samsung nebo Apple, tchajwanskému výrobci nic neříká. Před půl rokem se začal na našem trhu prodávat první Padfone. Již dnes zde máme Padfone 2 a podle uniklých informací plánuje Asus představit třetí generaci.

Za zapůjčení Padfonu 2 děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si toto zařízení můžete zakoupit.

Pro ty, kteří neznají Padfone, se pokusím toto velmi zajímavé zařízení jednoduše charakterizovat. Jedná se o plnohodnotný smartphone, který lze zasunout do děla tabletu a využít tak větší obrazovku. Asus Padfone je tedy určen především pro uživatele, kteří nechtějí platit za dvě zařízení a preferují jednotné úložiště dat. Stejně tak jako například u hybridních aut si ale i v tomto případě za originalitu připlatíte. Cena základní verze telefonu a tabletové části se pohybuje okolo 20 000 korun.

Vysoké ceně odpovídá naštěstí také výbava telefonu v čele s 4,7“ Super IPS+ displejem s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Dostatečný výkon má na starosti čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, který má k dispozici grafiku Adreno 320 a 2 GB operační paměti RAM.

Pro ukládání dat je určena v našem případě 32 GB interní paměť bohužel bez možnosti dalšího rozšíření pomocí microSD karet. Pokud by vám 32 GB nestačilo, Asus nabízí také verzi s 64 GB, za kterou si však řádně připlatíte.

Za zmínku stojí také 13 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou. Jako operační systém pak slouží samozřejmě Android ve verzi 4.1 Jelly Bean. Parametry vypadají tedy velmi slušně. Pojďme se ale na Asus Padfone 2 podívat podrobněji.

Základní parametry – Asus Padfone 2

Rozměry telefon: 138 x 69 x 9 mm
tablet: 263 x 181 x 10,4 mm
Hmotnost telefon: 135 g
tablet: 514 g
Displej telefon: dotykový (kapacitní, multi-touch), Super IPS+, rozlišení HD 720p (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“
tablet: dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS, rozlišení HD (1280 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 10,1“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro Krait, grafika Adreno 320
2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB
Operační systém Android 4.1 Jelly Bean + grafická nadstavba od Asusu
Fotoaparát 13 Mpx (4128 x 3096 px), autofocus, nahrávání FullHD 1080p videa při 30 snímcích/s a HD 720p při 60 snímcích/s
Obsah balení telefon, tablet, krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost 20 000 Kč (32 GB verze), 22 500 Kč (64 GB verze)

Obsah balení: zklamání

Nejdříve si musíme zmínit, že Padfone 2 bude na českém trhu dostupný pouze společně s tabletovou částí, kterou Asus pojmenoval Padfone Station. Samostatně si telefon nekoupíte. Uvnitř prodejního balení najdete kromě telefonu a tabletu pouze nabíječku, microUSB kabel, špuntová sluchátka a nezbytné manuály. Za téměř 20 000 korun bychom však čekali více.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=DjpACIJkpQo

Design a konstrukce: Padfone 2

Co se designu týče, patří Padfone 2 mezi absolutní špičku. Kvalitou a použitými materiály mě opravdu příjemně překvapil. Líbil se mi hlavně kovový rámeček, který se směrem dolů zužuje a vytváří tak dojem, že je telefon v dolní části tenčí. Ve skutečnosti tomu tak samozřejmě není. Tím samozřejmě nechci říci, že telefon o rozměrech 137,9 x 68,83 x 8,89 mm a hmotnosti 135 gramů působí nějak těžkopádně. Opak je pravdou.

Přední strana je kompletně celá pokryta ochranným sklem Gorilla Glass 2, pod kterým se skrývá 4,7“ Super IPS+ displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Pod ním se nachází trojice senzorových tlačítek a logo výrobce. Nad displejem má své místo reproduktor pro telefonování, 1,3 Mpx kamerka pro videohovory a senzor přiblížení a okolního osvětlení.

Zadní strana je vyrobena z plastu, který nabídne zajímavé kruhové zdobení. V horní části zadního krytu je umístěn 13 Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a hned vedle se nachází výdech hlasitého reproduktoru. Dole je to pak pouze elegantní stříbrné logo Padfone. Bohužel zadní kryt nelze sundat, ale to bych osobně neviděl jako překážku. Naopak oceňuji opravdu špičkovou kvalitu zpracování.

Na pravém boku se nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje a kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Levý bok Padfonu 2 zůstal holý.

Horní hranu obsadil slot pro microSIM kartu a 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek. Nakonec jsem si nechal dolní hranu, která nabídne kromě otvoru pro mikrofon také netradiční konektor. V minulé generaci se pro spojení používaly dva nevzhledné konektory a Asus byl za to často kritizován. Padfone 2 je proto vybaven pouze jedním microUSB konektorem. Ten je navíc z obou stran doplněn o další dva drobné konektory, které slouží pro připojení bezdrátových antén v Padfone Station.

Design a konstrukce: Padfone Station

Vzhledově Padfone Station nijak nevybočuje z designu běžných tabletů. Na přední straně se nachází 10,1“ IPS displej s rozlišením pouze 1280 x 800 px. Je škoda, že na tabletu je takřka shodné rozlišení, ačkoliv na mnohem větší úhlopříčce. Takové Full HD 1080p rozlišení by tomuto tabletu slušelo mnohem více.

Ovládání tabletu probíhá samozřejmě pomocí softwarových tlačítek na displeji. V horní části tabletu se proto nachází pouze 0,7 Mpx kamerka pro videohovory, senzor okolního osvětlení a opět logo výrobce.

Pravý bok obsadilo tlačítko pro regulaci hlasitosti a výdech hlasitého reproduktoru. Na opačném boku se nachází pouze otvor pro mikrofon. Na horní hraně je umístěno tlačítko pro vypnutí a zapnutí displeje. Dole je to pak pouze microUSB konektor.

Zadní strana je zajímavá hlavně díky novému způsobu uchycení telefonu. Padfone 2 již nepoužívá složité uchycení pomocí nepraktických dvířek, ale telefon se do tabletu pouze zasune. Díky speciálním zarážkám drží Padfone 2 v těle tabletu opravdu pevně a nemusíte se bát, že vám někde vypadne. Celý proces se tak velmi zjednodušil a za to musíme Asus pochválit.

Nesmíme zapomenout také na 5.000 mAh baterii, která se ukrývá uvnitř těla tabletu o rozměrech 263 x 180,8 x 10,4 mm a hmotnosti 514 gramů. Pokud připojíte Padfone 2, hmotnost se vyšplhá na snesitelných 649 gramů, což je o 204 gramů méně než u předchozí generace.

Abych pořád jen nechválil, zklamala mě konstrukce tabletu. Nejvíce mi vadily ostré hrany tabletu a v našem případě také špatně slícování. Co se použitých materiálů týče, je tablet vyroben z matného plastu, na kterém tolik neulpívají otisky prstů. Naštěstí alespoň uchycení telefonu je z kovu.

Baterie a výdrž: silná stránka Padfonu

Asus Padfone 2 je vybaven baterií s kapacitou 2.140 mAh, což je o 620 mAh více než u předchozí generace. Přestože telefon nabídne velký 4,7“ displej a čtyřjádrový procesor, pohybovala se průměrná výdrž okolo dvou dnů. Při testování jsem měl na telefonu nastavenou automatickou synchronizaci, zapnutou Wi-Fi a automatický jas displeje. Pokud se však obejdete například bez synchronizace, výdrž telefonu se prodlouží. Samozřejmě není také žádný problém telefon vybít za den.

Další baterie s kapacitou 5.000 mAh se nachází uvnitř Padfone Station. Energii v ní lze využít několika způsoby. První položkou v nastavení je inteligentní režim, který udržuje obě baterie nabité. Druhou možností je upřednostnit baterii v telefonu. Energie bude tedy při práci s tabletem proudit do telefonu. Pokud byste chtěli pouze nabít telefon, Padfone Station se vypne a vynaloží veškerou svou energii pro nabití telefonu.

Zhodnotit celkovou výdrž obou zařízení je velmi těžké, protože každý je bude používat jinak. Někdo využije více tablet a druhý zase telefon. Bez problémů vám však energie vystačí na náročný pracovní den. Výdrž Asusu Padfone 2 mě tedy velmi mile překvapila.

Displej a ovládání: nádherné IPS+

Asus Padfone 2 disponuje 4,7“ Super IPS+ displejem s jemným rozlišením 1280 x 720 pixelů. Vylepšená technologie IPS mu zajišťuje výborné podání barev a špičkové pozorovací úhly. Displej také nabídne speciální Outdoor režim, při kterém se zvýší jas a displej je tak dobře čitelný i na přímém slunci. Displej je opravdová chlouba telefonu a musím za něj Asus pochválit.

Mé nadšení však brzo opadlo při pohledu na 10,1“ IPS displej na Padfone Station, který nabídne pouze průměrné rozlišení 1280 x 800 pixelů. Není to však nic hrozného. Jak podání barev, tak i pozorovací úhly jsou naprosto dostačující. Ani v tomto případě nechybí Outdoor režim a možnost automatické regulace jasu. Potěší také přítomnost ochranného skla Gorilla Glass II, které chrání i displej telefonu.

Ovládání telefonu probíhá pomocí trojice senzorových tlačítek pod displejem, která jsou samozřejmě podsvícená a nabídnou také vibrační odezvu. Z leva je to šipka zpět, domeček pro návrat na domovskou obrazovku a tlačítko po vyvolání nabídky multitaskingu. Tablet se pak ovládá stejnými tlačítky, která se ale zobrazují přímo na displeji. Nesmíme zapomenout také na čtvrté tlačítko na displeji, které vyvolává nabídku „plovoucích“ aplikací. Více se ale dozvíte až v následující kapitole.

Prostředí telefonu: Android na steroidech

Asus Padfone 2 je poháněn operačním systémem Android 4.1 Jelly Bean, který je doplněn o decentní uživatelskou nadstavbu. Vzhled prostředí se však nijak nezměnil. Hlavní obrazovka se opět skládá z maximálně 7 ploch, na které lze umisťovat různé widgety, zástupce aplikací a složky. Naštěstí nechybí možnost si upravit jejich počet a nastavit hlavní plochu, na kterou se vždy vrátíte při stisku domečku. Stiskem pravého tlačítka pak vyvoláte nabídku spuštěných aplikací.

  

Do nabídky všech aplikací se dostanete pomocí tlačítka v dolní části displeje. Seznam je rozdělen na tři záložky: Aplikace, Jen pro Pad (není zde žádná aplikace) a Widgety, kterých Asus připravil opravdu mnoho a vybere si zde každý. Bohužel seznam aplikací nelze nijak měnit.

  

Zato notifikační lišta je opravdu nabitá funkcemi. Nechybí zde praktické přepínače bezdrátových modulů, rychlé nastavení jasu a tlačítko pro vstup do nastavení. Hlavní účelem notifikační lišty je ale samozřejmě zobrazování zmeškaných nebo právě probíhajících událostí, které lze jednoduše tažením prstu do strany smazat.

 

Naší prohlídku prostředí zakončíme zamykací obrazovkou, která nabídne pouze informace o času a datu. Pro odemčení telefonu stačí chytnout ikonku zámku a táhnout prstem do prava. Při opačném směru se spustí fotoaparát. Pokud byste chtěli rychle využít službu Google Now, stačí posunout zámek směrem nahoru.

 

Co se rychlosti a odladěnosti prostředí týče, předčil Padfone 2 moje očekávání. Všechny animace jsou naprosto plynulé a na nic nečekáte. Za to si Asus zaslouží obrovskou pochvalu.

Prostředí tabletu: dokonalá spolupráce

Po připojení Padfonu do těla tabletu se samozřejmě změní také prostředí. Není to však nic nového. Prostředí je opět tvořeno maximálně sedmi plochami, které můžete zaplnit widgety, aplikacemi a složkami. Plochy na telefonu a tabletu nejsou jednotné. Pokud si tedy nastavíte například widget na telefonu, na tabletu se vám nezobrazí.

 

Do seznamu všech aplikací se dostanete pomocí tlačítka v pravém horním rohu displeje. Vlastnosti seznamu se shodují s telefonem, a proto je nemá smysl znovu představovat. Musím však Asus pochválit za užitečné widgety, které ukazují stav baterie v Padfonu a tabletu. Očekával bych také, že po připojení telefonu se zobrazí nějaké aplikace v záložce „Jen pro Pad“. Opak je bohužel pravdou.

 

Notifikační lišta se přesunula do pravého dolního rohu. Výbava je opět totožná s telefonem. Nechybí zde rychlé přepínače bezdrátových modulů, možnost regulovat jas displeje a ikonka pro vstup do nastavení. Ani zamykací obrazovka nenabídne nic nového. Jediným vylepšením oproti telefonu je zobrazení stavu baterie.

 

Nesmím ale zapomenout také zmínit praktické „plovoucí“ aplikace, které spustíte pomocí čtvrtého tlačítka v dolní liště. Na výběr máte z pouze šesti aplikací: Kalkulačka, Kalendář, E-mail, Slovník, BuddyBuzz (klient pro sociální sítě) a AudioWizard (nastavení zvuku). Aplikace se po spuštění vznášejí nad prostředím a dovolují vám normálně používat tablet. Stejný koncept používá již několik let například Samsung.

Rychlost prostředí je opět na velmi dobé úrovni. Je vidět, že čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 Pro od Qalcommu má výkonu na rozdávání. Hry jako například Dead Trigger, N.O.V.A. 3 nebo NFS: Most Wanted nedělaly Padfonu 2 žádný problém. Výkon jsme otestovali také v benchmark testech AnTuTu a Quadrant Standard. Jejich výsledky můžete vidět na přiložených screenshotech.

 

Telefonování a zprávy: klasika

Aplikace Lidé a Telefon jsou laděny do bílo-modré barvy a nabídnou přehledné prostředí. Jako první si představíme aplikaci Lidé, která sdružuje všechny vaše kontakty. Nechybí možnost třídit kontakty do skupin nebo do oblíbených. Samozřejmostí je v dnešní době také propojení s online účty Google, Microsoft Exchange a Facebook. Aplikace Telefon pak v sobě ukrývá číselník, historii hovorů a další jednoduchý seznam kontaktů.

  

Pro psaní zpráv je určena aplikace SMS a MMS. Jednotlivé zprávy se řadí do přehledných konverzací. Potěší také přítomnost praktického počítadla znaků a zpráv, do kterých se text rozdělí. V horní části aplikace se pak nachází ikonka pro rychlé volání, přidání přílohy a nastavení.

 

Správu vašich e-mailových účtů má na starosti aplikace E-mail. Pro e-mail od Googlu je určena samostatná aplikace Gmail. Prostředí obou je však velmi podobné a každý se v něm snadno zorientuje.

 

Zadávat text můžete několika způsoby. Nejčastěji však využijete základní českou QWERTZ klávesnici, která disponuje vibrační i zvukovou odezvu. Klávesnice nabídne také automatickou korekturu, dokončování slov nebo například automatické psaní velkých písmen. Mnohem více než tyto funkce jsem však ocenil praktický řádek s čísly a podporu technologie Swype, díky které píšete tažením prsu po klávesnici.

Pokud by vás přestalo psaní na QWERTZ klávesnici bavit, je zde také možnost psát jednotlivá písmena ručně, což mi ale nepřipadá tak pohodlné a hlavně rychlé. Posledním způsobem je zadávat text hlasem. Bohužel pro tuto funkci je nutné internetové připojení.

 

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: multimédia bez hranic

Přehrávání hudby má v základu na starosti aplikace Hudba Play, kterou najdete také v „čistém“ Androidu. Vaší hudební sbírku vám aplikace rozdělí podle data přidání, interpretů, alb, skladeb a žánrů. Nechybí ale také možnost vytvořit si vlastní seznam stop nebo nastavit přítomný ekvalizér. Přehrávání pak můžete rychle ovládat v notifikační liště a na zamykací obrazovce.

  

Pokud vás přestane bavit poslech vaší hudby, je zde FM rádio, které samozřejmě funguje pouze s připojenými sluchátky. Potěší také automatického ladění a možnost uložit si oblíbené stanice.

 

Co se kvality zvuku týče, byl jsem spokojen. Reproduktor v telefonu je dostatečně hlasitý a kvalitní. Samozřejmě ještě lepší zvukový zážitek nabídne reproduktor na Padfone Station, který je větší a hlasitější. Bohužel vadilo mi jeho umístění, protože při držení tabletu ho bez problémů zakryjete. Kvalitu zvuku můžete také vylepšit aplikací AudioWizard, která mě však moc nepřesvědčila. Na výběr máte mezi hudbou, filmem, záznamem, hrou a řečí. Bohužel rozdíl je opravdu zanedbatelný.

Videopřehrávač nabídne opravdu pouze základní funkce. Dostatečný výkon mu zajistí plynulé přehrávání Full HD videa. Problém ale nastane při přehrávání externích titulků nebo MKV videa. Nic vám však nebrání v tom, stáhnout některý z alternativních přehrávačů. Dobré zkušenosti mám například s přehrávačem MX Player.

Asus Padfone 2 zjistí vaší polohu podle satelitů GPS do 15 sekund, což je dobrý výsledek. Pro navigování pak můžete využít navigaci od Googlu, která bohužel vyžaduje internetové připojení. Nově lze ale některé úseky uložit do telefonu a používat off-line. Pokud byste však chtěli plnohodnotnou off-line navigaci, není problém stáhnout si nějakou z Obchodu Play.

 

Bonusové aplikace: Asus se snažil

Předinstalovaných aplikací je v telefonu opravdu mnoho. Některé z nich možná ani nepoužijete a budou vám zbytečně zabírat místo. Samozřejmě najde se zde ale také několik užitečných aplikací. Pojďme se tedy na ně ve zkratce podívat.

App Locker: Aplikace dokáže všechny vaše aplikace chránit heslem, které si sami nastavíte.

 

ASUS Studio: Tato aplikace v sobě sdružuje galerii a video přehrávač. Multimédia pak lze třídit podle času, místa nebo alb.

 

BuddyBuzz: Jedná se o předinstalovaného klienta pro sociální sítě Facebook, Twitter a Plurk. Aplikace disponuje také praktickým widgetem a najdete jí také v seznamu mini aplikací.

 

Movie Studio: Pokud rádi v telefonu upravujete a stříháte video, bude tato aplikace právě pro vás.

 

MyBitCast: Tato aplikace slouží pro zaznamenávání poznámek. Pro její použití si však musíte vytvořit účet ASUS WebStorage, do kterého se budou poznámky ukládat.

 

MyLibrary: Aplikaci využijete převážně na tabletu a poslouží vám pro čtení knih. V základu zde najdete pouze Alenku v říši divů, která je bohužel v angličtině.

 

MyNet: Tato aplikace umožňuje sdílet multimediální obsah telefonu do jiných přístrojů pomocí technologie DLNA.

 

Okamžitý slovník: Velmi užitečná aplikace, která vám vždy, pokud se na displeji objeví text v cizím jazyce, nabídne možnost rychlého překladu. Stačí pouze prstem označit dané slovo. Jednoduché a praktické.

  

Úsporný režim: Díky této aplikaci můžete ušetřit drahocennou energii v baterii. Na výběr mát mezi nastavením od Asusu nebo vlastním, ve kterém si upravíte úsporný režim podle sebe.

 

Press Reader: Na rozdíl od obchodu Zino, který je také dostupný v telefonu, nabídne tato aplikace několik českých časopisů. Najdete zde například MF Dnes nebo Rytmus Života.

 

Seznam blokovaných: Tato aplikace umožňuje vytvořit si seznam nežádoucích volajících a hovorů. Hovory od těchto osob pak budou automaticky odmítnuty.

 

Správce souborů: Jednoduchý a přehledný správce souborů, který zvládne data kopírovat, vyjmout, odstranit nebo sdílet.

 

WebStorage: Jedná se o cloudové úložiště, na kterém při registraci získáte 50 GB volného místa. Lze do něj ukládat například fotky nebo zálohovat celý telefon.

Zálohování aplikací: Tato aplikace dokáže zálohovat a posléze i obnovit vaše aplikace a data.

Fotoaparát a kamera: poctivých 13 Mpx

Asus Padfone 2 je vybaven 13 Mpx fotoaparátem, kterému nechybí automatické ostření ani přisvětlovací LED dioda. Mnoho uživatelů také potěší možnost využít tlačítko pro regulaci hlasitosti jako hardwarovou spoušť. Výslednou kvalitou se Padfone 2 řadí do nadprůměru. Fotografie jsou ostré a dobré je také podání barev. Samozřejmě kvalita klesá společně s ubývajícím světlem, ale to je problém většiny dnešních telefonů.

Prostředí fotoaparátu je rozděleno do dvou sloupců. Po pravé straně se nachází softwarová spoušť, tlačítko pro nahrávání videa, rychlý vstup do galerie, nastavení blesku a možnost přepnout fotoaparáty. Na druhé straně je to pak podrobnější nastavení režimů, efektů, rozlišení a vyvážení bílé. Je možné také například vypnout zvuk závěrky nebo zapnout detekci tváře. Bohužel pokud vložíte telefon do Padfone Station, nelze nastavit vyšší rozlišení než 5,5 Mpx, což je rozhodně škoda. Snad tuto chybu Asus brzo opraví.

 

Díky dostatečnému výkonu zvládne Padfone 2 nahrávat také video až v rozlišení Full HD s 30 snímky za sekundu. Při nahrávání 720p videa nabídne telefon vyšší snímkovací frekvenci 60 FPS. Pokud by vám to ale přesto připadalo málo, při nahrávání 480p videa telefon zvládne až 90 FPS. S výslednou kvalitou jsem byl opět nad míru spokojen.

Zkušební fotografie Asusu Padfone 2

Zkušební video (720p se 60 fps) natočené tabletem Asus Padfone 2

Zkušební video (1080p s 30 fps) natočené tabletem Asus Padfone 2

Organizační a datové funkce: mobilní kancelář

Pro organizaci času je určena aplikace Kalendář, na které si mohl výrobce dát trochu více záležet. Při měsíčním náhledu jsou totiž naplánované události zobrazeny pouze barevným proužkem. Pokud budete chtít vědět, co máte na daný den v plánu, budete si muset den otevřít, což práci moc neusnadňuje. Kalendář samozřejmě nabídne také náhled na den a týden. Poslední možností je nechat si události zobrazit v přehledném seznamu.

  

Pokud ale budete prohlížet kalendář na tabletu, zobrazí se i názvy událostí. Dobrou zprávou je také podpora více kalendářů, které jsou pak barevně odlišeny. Aplikace samozřejmě nabídne i synchronizaci s online účty Google, Microsoft Exchange a Facebook.

 

Aplikace jako jsou Hodiny (budík) a Kalkulačka asi nemá smysl podrobně představovat. Umí přesně to, co od nich očekáváte. Mnohem zajímavější je aplikace SuperNote pro tvorbu poznámek, která nabídne opravdu mnoho funkcí. Při vytváření poznámky máte možnost vybrat si velikost stránky a dokonce i linkování. Do poznámky pak lze přidávat různé obrázky, audio záznamy nebo například videa. Potěšilo mě také povedené převádění psaného textu a napojení na cloudové úložiště Asus WebStorage.

 

Dokumenty vám zobrazí plná verze aplikace Polaris Office, která dokáže dokumenty nejen prohlížet, ale i vytvářet a editovat. Problém aplikaci nedělají ani tabulky a prezentace. Poradí si také s dokumenty uloženými na Dropboxu, Boxu a Google Docs.

 

Po stránce datové konektivity je Asus Padfone vybaven opravdu velmi dobře. Nechybí mu Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 ani NFC. Výrobce nezapomněl také na rychlé LTE připojení, které zatím bohužel v České republice nevyužijete.

 

Prohlížení internetu na telefonu je opravdu pohodlné a rychlé. Pochválit musím také funkce základního prohlížeče, mezi které patří například ukládání stránek pro čtení off-line, automatické zobrazování verzí webů pro PC nebo vyhledávání na stránce. Při přiblížení stránek se text automaticky přizpůsobí, což je velmi praktické. Pokud ale zasunete Padfone 2 do tabletu, prohlížení internetu nabyde díky většímu displeji úplně jiný rozměr.

Závěr recenze Asus Padfone 2: příjemná evoluce

Asus Padfone 2 ušel oproti první generaci opravdu pořádný kus cesty. Zmizela složitá konstrukce, kterou nahradil jednoduší a rychlejší způsob spojení telefonu a tabletu. Musím také pochválit celkovou optimalizaci systému. Zrychlilo se i přepínání mezi prostředím telefonu a tabletu.

Za cenu pohybující se okolo 20 000 korun tedy dostanete naprosto špičkový smartphone v čele s výkonným čtyřjádrovým procesorem Snapdragon S4 Pro a nádherným IPS+ displejem. Za zmínku také stojí opravdu kvalitní konstrukce a dobrá výdrž. Hlavním plusem je ale samozřejmě možnost udělat z telefonu tablet a mít vždy svá data při sobě. Bohužel k tabletové části mám několik výhrad.

Nelíbilo se mi zpracování a ostré hrany, které byly opravdu nepříjemné při delším držení. Také reproduktor mohl být umístěn lépe. Hlavním nedostatkem je však nižší rozlišení. Oproti minulé generaci z nepochopitelných důvodů zmizela také hardwarová klávesnice a praktický Bluetooth stylus. Výhody však v tomto případě převládají, a proto můžu s klidným svědomím Asus Padfone 2 doporučit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 konstrukce telefonu  ostré hrany Padfone Station
 design  chybějící klávesnice
 výkon a rychlost  rozlišení displeje tabletu
 fotoaparát  vyšší cena
výdrž telefonu
 NFC, LTE

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Asus Padfone 2: nekompromisní hybrid

První Asus Padfone byl po několika měsících prodeje nahrazen druhou generací. Jaký je nový Asus Padfone 2? Vyplatí se připlatit si za novější generaci?

Pravidelný roční cyklus, který dodržuje například Samsung nebo Apple, tchajwanskému výrobci nic neříká. Před půl rokem se začal na našem trhu prodávat první Padfone. Již dnes zde máme Padfone 2 a podle uniklých informací plánuje Asus představit třetí generaci.

Za zapůjčení Padfonu 2 děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si toto zařízení můžete zakoupit.

Pro ty, kteří neznají Padfone, se pokusím toto velmi zajímavé zařízení jednoduše charakterizovat. Jedná se o plnohodnotný smartphone, který lze zasunout do děla tabletu a využít tak větší obrazovku. Asus Padfone je tedy určen především pro uživatele, kteří nechtějí platit za dvě zařízení a preferují jednotné úložiště dat. Stejně tak jako například u hybridních aut si ale i v tomto případě za originalitu připlatíte. Cena základní verze telefonu a tabletové části se pohybuje okolo 20 000 korun.

Vysoké ceně odpovídá naštěstí také výbava telefonu v čele s 4,7“ Super IPS+ displejem s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Dostatečný výkon má na starosti čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro, který má k dispozici grafiku Adreno 320 a 2 GB operační paměti RAM.

Pro ukládání dat je určena v našem případě 32 GB interní paměť bohužel bez možnosti dalšího rozšíření pomocí microSD karet. Pokud by vám 32 GB nestačilo, Asus nabízí také verzi s 64 GB, za kterou si však řádně připlatíte.

Za zmínku stojí také 13 Mpx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou. Jako operační systém pak slouží samozřejmě Android ve verzi 4.1 Jelly Bean. Parametry vypadají tedy velmi slušně. Pojďme se ale na Asus Padfone 2 podívat podrobněji.

Základní parametry – Asus Padfone 2

Rozměry telefon: 138 x 69 x 9 mm
tablet: 263 x 181 x 10,4 mm
Hmotnost telefon: 135 g
tablet: 514 g
Displej telefon: dotykový (kapacitní, multi-touch), Super IPS+, rozlišení HD 720p (1280 x 720 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“
tablet: dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS, rozlišení HD (1280 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 10,1“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,5 GHz procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro Krait, grafika Adreno 320
2 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB
Operační systém Android 4.1 Jelly Bean + grafická nadstavba od Asusu
Fotoaparát 13 Mpx (4128 x 3096 px), autofocus, nahrávání FullHD 1080p videa při 30 snímcích/s a HD 720p při 60 snímcích/s
Obsah balení telefon, tablet, krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, špuntová sluchátka
Cena a dostupnost 20 000 Kč (32 GB verze), 22 500 Kč (64 GB verze)

Obsah balení: zklamání

Nejdříve si musíme zmínit, že Padfone 2 bude na českém trhu dostupný pouze společně s tabletovou částí, kterou Asus pojmenoval Padfone Station. Samostatně si telefon nekoupíte. Uvnitř prodejního balení najdete kromě telefonu a tabletu pouze nabíječku, microUSB kabel, špuntová sluchátka a nezbytné manuály. Za téměř 20 000 korun bychom však čekali více.

Oficiální video:

https://www.youtube.com/watch?v=DjpACIJkpQo

Design a konstrukce: Padfone 2

Co se designu týče, patří Padfone 2 mezi absolutní špičku. Kvalitou a použitými materiály mě opravdu příjemně překvapil. Líbil se mi hlavně kovový rámeček, který se směrem dolů zužuje a vytváří tak dojem, že je telefon v dolní části tenčí. Ve skutečnosti tomu tak samozřejmě není. Tím samozřejmě nechci říci, že telefon o rozměrech 137,9 x 68,83 x 8,89 mm a hmotnosti 135 gramů působí nějak těžkopádně. Opak je pravdou.

Přední strana je kompletně celá pokryta ochranným sklem Gorilla Glass 2, pod kterým se skrývá 4,7“ Super IPS+ displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Pod ním se nachází trojice senzorových tlačítek a logo výrobce. Nad displejem má své místo reproduktor pro telefonování, 1,3 Mpx kamerka pro videohovory a senzor přiblížení a okolního osvětlení.

Zadní strana je vyrobena z plastu, který nabídne zajímavé kruhové zdobení. V horní části zadního krytu je umístěn 13 Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a hned vedle se nachází výdech hlasitého reproduktoru. Dole je to pak pouze elegantní stříbrné logo Padfone. Bohužel zadní kryt nelze sundat, ale to bych osobně neviděl jako překážku. Naopak oceňuji opravdu špičkovou kvalitu zpracování.

Na pravém boku se nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí displeje a kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. Levý bok Padfonu 2 zůstal holý.

Horní hranu obsadil slot pro microSIM kartu a 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek. Nakonec jsem si nechal dolní hranu, která nabídne kromě otvoru pro mikrofon také netradiční konektor. V minulé generaci se pro spojení používaly dva nevzhledné konektory a Asus byl za to často kritizován. Padfone 2 je proto vybaven pouze jedním microUSB konektorem. Ten je navíc z obou stran doplněn o další dva drobné konektory, které slouží pro připojení bezdrátových antén v Padfone Station.

Design a konstrukce: Padfone Station

Vzhledově Padfone Station nijak nevybočuje z designu běžných tabletů. Na přední straně se nachází 10,1“ IPS displej s rozlišením pouze 1280 x 800 px. Je škoda, že na tabletu je takřka shodné rozlišení, ačkoliv na mnohem větší úhlopříčce. Takové Full HD 1080p rozlišení by tomuto tabletu slušelo mnohem více.

Ovládání tabletu probíhá samozřejmě pomocí softwarových tlačítek na displeji. V horní části tabletu se proto nachází pouze 0,7 Mpx kamerka pro videohovory, senzor okolního osvětlení a opět logo výrobce.

Pravý bok obsadilo tlačítko pro regulaci hlasitosti a výdech hlasitého reproduktoru. Na opačném boku se nachází pouze otvor pro mikrofon. Na horní hraně je umístěno tlačítko pro vypnutí a zapnutí displeje. Dole je to pak pouze microUSB konektor.

Zadní strana je zajímavá hlavně díky novému způsobu uchycení telefonu. Padfone 2 již nepoužívá složité uchycení pomocí nepraktických dvířek, ale telefon se do tabletu pouze zasune. Díky speciálním zarážkám drží Padfone 2 v těle tabletu opravdu pevně a nemusíte se bát, že vám někde vypadne. Celý proces se tak velmi zjednodušil a za to musíme Asus pochválit.

Nesmíme zapomenout také na 5.000 mAh baterii, která se ukrývá uvnitř těla tabletu o rozměrech 263 x 180,8 x 10,4 mm a hmotnosti 514 gramů. Pokud připojíte Padfone 2, hmotnost se vyšplhá na snesitelných 649 gramů, což je o 204 gramů méně než u předchozí generace.

Abych pořád jen nechválil, zklamala mě konstrukce tabletu. Nejvíce mi vadily ostré hrany tabletu a v našem případě také špatně slícování. Co se použitých materiálů týče, je tablet vyroben z matného plastu, na kterém tolik neulpívají otisky prstů. Naštěstí alespoň uchycení telefonu je z kovu.

Baterie a výdrž: silná stránka Padfonu

Asus Padfone 2 je vybaven baterií s kapacitou 2.140 mAh, což je o 620 mAh více než u předchozí generace. Přestože telefon nabídne velký 4,7“ displej a čtyřjádrový procesor, pohybovala se průměrná výdrž okolo dvou dnů. Při testování jsem měl na telefonu nastavenou automatickou synchronizaci, zapnutou Wi-Fi a automatický jas displeje. Pokud se však obejdete například bez synchronizace, výdrž telefonu se prodlouží. Samozřejmě není také žádný problém telefon vybít za den.

Další baterie s kapacitou 5.000 mAh se nachází uvnitř Padfone Station. Energii v ní lze využít několika způsoby. První položkou v nastavení je inteligentní režim, který udržuje obě baterie nabité. Druhou možností je upřednostnit baterii v telefonu. Energie bude tedy při práci s tabletem proudit do telefonu. Pokud byste chtěli pouze nabít telefon, Padfone Station se vypne a vynaloží veškerou svou energii pro nabití telefonu.

Zhodnotit celkovou výdrž obou zařízení je velmi těžké, protože každý je bude používat jinak. Někdo využije více tablet a druhý zase telefon. Bez problémů vám však energie vystačí na náročný pracovní den. Výdrž Asusu Padfone 2 mě tedy velmi mile překvapila.

Displej a ovládání: nádherné IPS+

Asus Padfone 2 disponuje 4,7“ Super IPS+ displejem s jemným rozlišením 1280 x 720 pixelů. Vylepšená technologie IPS mu zajišťuje výborné podání barev a špičkové pozorovací úhly. Displej také nabídne speciální Outdoor režim, při kterém se zvýší jas a displej je tak dobře čitelný i na přímém slunci. Displej je opravdová chlouba telefonu a musím za něj Asus pochválit.

Mé nadšení však brzo opadlo při pohledu na 10,1“ IPS displej na Padfone Station, který nabídne pouze průměrné rozlišení 1280 x 800 pixelů. Není to však nic hrozného. Jak podání barev, tak i pozorovací úhly jsou naprosto dostačující. Ani v tomto případě nechybí Outdoor režim a možnost automatické regulace jasu. Potěší také přítomnost ochranného skla Gorilla Glass II, které chrání i displej telefonu.

Ovládání telefonu probíhá pomocí trojice senzorových tlačítek pod displejem, která jsou samozřejmě podsvícená a nabídnou také vibrační odezvu. Z leva je to šipka zpět, domeček pro návrat na domovskou obrazovku a tlačítko po vyvolání nabídky multitaskingu. Tablet se pak ovládá stejnými tlačítky, která se ale zobrazují přímo na displeji. Nesmíme zapomenout také na čtvrté tlačítko na displeji, které vyvolává nabídku „plovoucích“ aplikací. Více se ale dozvíte až v následující kapitole.

Prostředí telefonu: Android na steroidech

Asus Padfone 2 je poháněn operačním systémem Android 4.1 Jelly Bean, který je doplněn o decentní uživatelskou nadstavbu. Vzhled prostředí se však nijak nezměnil. Hlavní obrazovka se opět skládá z maximálně 7 ploch, na které lze umisťovat různé widgety, zástupce aplikací a složky. Naštěstí nechybí možnost si upravit jejich počet a nastavit hlavní plochu, na kterou se vždy vrátíte při stisku domečku. Stiskem pravého tlačítka pak vyvoláte nabídku spuštěných aplikací.

  

Do nabídky všech aplikací se dostanete pomocí tlačítka v dolní části displeje. Seznam je rozdělen na tři záložky: Aplikace, Jen pro Pad (není zde žádná aplikace) a Widgety, kterých Asus připravil opravdu mnoho a vybere si zde každý. Bohužel seznam aplikací nelze nijak měnit.

  

Zato notifikační lišta je opravdu nabitá funkcemi. Nechybí zde praktické přepínače bezdrátových modulů, rychlé nastavení jasu a tlačítko pro vstup do nastavení. Hlavní účelem notifikační lišty je ale samozřejmě zobrazování zmeškaných nebo právě probíhajících událostí, které lze jednoduše tažením prstu do strany smazat.

 

Naší prohlídku prostředí zakončíme zamykací obrazovkou, která nabídne pouze informace o času a datu. Pro odemčení telefonu stačí chytnout ikonku zámku a táhnout prstem do prava. Při opačném směru se spustí fotoaparát. Pokud byste chtěli rychle využít službu Google Now, stačí posunout zámek směrem nahoru.

 

Co se rychlosti a odladěnosti prostředí týče, předčil Padfone 2 moje očekávání. Všechny animace jsou naprosto plynulé a na nic nečekáte. Za to si Asus zaslouží obrovskou pochvalu.

Prostředí tabletu: dokonalá spolupráce

Po připojení Padfonu do těla tabletu se samozřejmě změní také prostředí. Není to však nic nového. Prostředí je opět tvořeno maximálně sedmi plochami, které můžete zaplnit widgety, aplikacemi a složkami. Plochy na telefonu a tabletu nejsou jednotné. Pokud si tedy nastavíte například widget na telefonu, na tabletu se vám nezobrazí.

 

Do seznamu všech aplikací se dostanete pomocí tlačítka v pravém horním rohu displeje. Vlastnosti seznamu se shodují s telefonem, a proto je nemá smysl znovu představovat. Musím však Asus pochválit za užitečné widgety, které ukazují stav baterie v Padfonu a tabletu. Očekával bych také, že po připojení telefonu se zobrazí nějaké aplikace v záložce „Jen pro Pad“. Opak je bohužel pravdou.

 

Notifikační lišta se přesunula do pravého dolního rohu. Výbava je opět totožná s telefonem. Nechybí zde rychlé přepínače bezdrátových modulů, možnost regulovat jas displeje a ikonka pro vstup do nastavení. Ani zamykací obrazovka nenabídne nic nového. Jediným vylepšením oproti telefonu je zobrazení stavu baterie.

 

Nesmím ale zapomenout také zmínit praktické „plovoucí“ aplikace, které spustíte pomocí čtvrtého tlačítka v dolní liště. Na výběr máte z pouze šesti aplikací: Kalkulačka, Kalendář, E-mail, Slovník, BuddyBuzz (klient pro sociální sítě) a AudioWizard (nastavení zvuku). Aplikace se po spuštění vznášejí nad prostředím a dovolují vám normálně používat tablet. Stejný koncept používá již několik let například Samsung.

Rychlost prostředí je opět na velmi dobé úrovni. Je vidět, že čtyřjádrový procesor Snapdragon S4 Pro od Qalcommu má výkonu na rozdávání. Hry jako například Dead Trigger, N.O.V.A. 3 nebo NFS: Most Wanted nedělaly Padfonu 2 žádný problém. Výkon jsme otestovali také v benchmark testech AnTuTu a Quadrant Standard. Jejich výsledky můžete vidět na přiložených screenshotech.

 

Telefonování a zprávy: klasika

Aplikace Lidé a Telefon jsou laděny do bílo-modré barvy a nabídnou přehledné prostředí. Jako první si představíme aplikaci Lidé, která sdružuje všechny vaše kontakty. Nechybí možnost třídit kontakty do skupin nebo do oblíbených. Samozřejmostí je v dnešní době také propojení s online účty Google, Microsoft Exchange a Facebook. Aplikace Telefon pak v sobě ukrývá číselník, historii hovorů a další jednoduchý seznam kontaktů.

  

Pro psaní zpráv je určena aplikace SMS a MMS. Jednotlivé zprávy se řadí do přehledných konverzací. Potěší také přítomnost praktického počítadla znaků a zpráv, do kterých se text rozdělí. V horní části aplikace se pak nachází ikonka pro rychlé volání, přidání přílohy a nastavení.

 

Správu vašich e-mailových účtů má na starosti aplikace E-mail. Pro e-mail od Googlu je určena samostatná aplikace Gmail. Prostředí obou je však velmi podobné a každý se v něm snadno zorientuje.

 

Zadávat text můžete několika způsoby. Nejčastěji však využijete základní českou QWERTZ klávesnici, která disponuje vibrační i zvukovou odezvu. Klávesnice nabídne také automatickou korekturu, dokončování slov nebo například automatické psaní velkých písmen. Mnohem více než tyto funkce jsem však ocenil praktický řádek s čísly a podporu technologie Swype, díky které píšete tažením prsu po klávesnici.

Pokud by vás přestalo psaní na QWERTZ klávesnici bavit, je zde také možnost psát jednotlivá písmena ručně, což mi ale nepřipadá tak pohodlné a hlavně rychlé. Posledním způsobem je zadávat text hlasem. Bohužel pro tuto funkci je nutné internetové připojení.

 

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: multimédia bez hranic

Přehrávání hudby má v základu na starosti aplikace Hudba Play, kterou najdete také v „čistém“ Androidu. Vaší hudební sbírku vám aplikace rozdělí podle data přidání, interpretů, alb, skladeb a žánrů. Nechybí ale také možnost vytvořit si vlastní seznam stop nebo nastavit přítomný ekvalizér. Přehrávání pak můžete rychle ovládat v notifikační liště a na zamykací obrazovce.

  

Pokud vás přestane bavit poslech vaší hudby, je zde FM rádio, které samozřejmě funguje pouze s připojenými sluchátky. Potěší také automatického ladění a možnost uložit si oblíbené stanice.

 

Co se kvality zvuku týče, byl jsem spokojen. Reproduktor v telefonu je dostatečně hlasitý a kvalitní. Samozřejmě ještě lepší zvukový zážitek nabídne reproduktor na Padfone Station, který je větší a hlasitější. Bohužel vadilo mi jeho umístění, protože při držení tabletu ho bez problémů zakryjete. Kvalitu zvuku můžete také vylepšit aplikací AudioWizard, která mě však moc nepřesvědčila. Na výběr máte mezi hudbou, filmem, záznamem, hrou a řečí. Bohužel rozdíl je opravdu zanedbatelný.

Videopřehrávač nabídne opravdu pouze základní funkce. Dostatečný výkon mu zajistí plynulé přehrávání Full HD videa. Problém ale nastane při přehrávání externích titulků nebo MKV videa. Nic vám však nebrání v tom, stáhnout některý z alternativních přehrávačů. Dobré zkušenosti mám například s přehrávačem MX Player.

Asus Padfone 2 zjistí vaší polohu podle satelitů GPS do 15 sekund, což je dobrý výsledek. Pro navigování pak můžete využít navigaci od Googlu, která bohužel vyžaduje internetové připojení. Nově lze ale některé úseky uložit do telefonu a používat off-line. Pokud byste však chtěli plnohodnotnou off-line navigaci, není problém stáhnout si nějakou z Obchodu Play.

 

Bonusové aplikace: Asus se snažil

Předinstalovaných aplikací je v telefonu opravdu mnoho. Některé z nich možná ani nepoužijete a budou vám zbytečně zabírat místo. Samozřejmě najde se zde ale také několik užitečných aplikací. Pojďme se tedy na ně ve zkratce podívat.

App Locker: Aplikace dokáže všechny vaše aplikace chránit heslem, které si sami nastavíte.

 

ASUS Studio: Tato aplikace v sobě sdružuje galerii a video přehrávač. Multimédia pak lze třídit podle času, místa nebo alb.

 

BuddyBuzz: Jedná se o předinstalovaného klienta pro sociální sítě Facebook, Twitter a Plurk. Aplikace disponuje také praktickým widgetem a najdete jí také v seznamu mini aplikací.

 

Movie Studio: Pokud rádi v telefonu upravujete a stříháte video, bude tato aplikace právě pro vás.

 

MyBitCast: Tato aplikace slouží pro zaznamenávání poznámek. Pro její použití si však musíte vytvořit účet ASUS WebStorage, do kterého se budou poznámky ukládat.

 

MyLibrary: Aplikaci využijete převážně na tabletu a poslouží vám pro čtení knih. V základu zde najdete pouze Alenku v říši divů, která je bohužel v angličtině.

 

MyNet: Tato aplikace umožňuje sdílet multimediální obsah telefonu do jiných přístrojů pomocí technologie DLNA.

 

Okamžitý slovník: Velmi užitečná aplikace, která vám vždy, pokud se na displeji objeví text v cizím jazyce, nabídne možnost rychlého překladu. Stačí pouze prstem označit dané slovo. Jednoduché a praktické.

  

Úsporný režim: Díky této aplikaci můžete ušetřit drahocennou energii v baterii. Na výběr mát mezi nastavením od Asusu nebo vlastním, ve kterém si upravíte úsporný režim podle sebe.

 

Press Reader: Na rozdíl od obchodu Zino, který je také dostupný v telefonu, nabídne tato aplikace několik českých časopisů. Najdete zde například MF Dnes nebo Rytmus Života.

 

Seznam blokovaných: Tato aplikace umožňuje vytvořit si seznam nežádoucích volajících a hovorů. Hovory od těchto osob pak budou automaticky odmítnuty.

 

Správce souborů: Jednoduchý a přehledný správce souborů, který zvládne data kopírovat, vyjmout, odstranit nebo sdílet.

 

WebStorage: Jedná se o cloudové úložiště, na kterém při registraci získáte 50 GB volného místa. Lze do něj ukládat například fotky nebo zálohovat celý telefon.

Zálohování aplikací: Tato aplikace dokáže zálohovat a posléze i obnovit vaše aplikace a data.

Fotoaparát a kamera: poctivých 13 Mpx

Asus Padfone 2 je vybaven 13 Mpx fotoaparátem, kterému nechybí automatické ostření ani přisvětlovací LED dioda. Mnoho uživatelů také potěší možnost využít tlačítko pro regulaci hlasitosti jako hardwarovou spoušť. Výslednou kvalitou se Padfone 2 řadí do nadprůměru. Fotografie jsou ostré a dobré je také podání barev. Samozřejmě kvalita klesá společně s ubývajícím světlem, ale to je problém většiny dnešních telefonů.

Prostředí fotoaparátu je rozděleno do dvou sloupců. Po pravé straně se nachází softwarová spoušť, tlačítko pro nahrávání videa, rychlý vstup do galerie, nastavení blesku a možnost přepnout fotoaparáty. Na druhé straně je to pak podrobnější nastavení režimů, efektů, rozlišení a vyvážení bílé. Je možné také například vypnout zvuk závěrky nebo zapnout detekci tváře. Bohužel pokud vložíte telefon do Padfone Station, nelze nastavit vyšší rozlišení než 5,5 Mpx, což je rozhodně škoda. Snad tuto chybu Asus brzo opraví.

 

Díky dostatečnému výkonu zvládne Padfone 2 nahrávat také video až v rozlišení Full HD s 30 snímky za sekundu. Při nahrávání 720p videa nabídne telefon vyšší snímkovací frekvenci 60 FPS. Pokud by vám to ale přesto připadalo málo, při nahrávání 480p videa telefon zvládne až 90 FPS. S výslednou kvalitou jsem byl opět nad míru spokojen.

Zkušební fotografie Asusu Padfone 2

Zkušební video (720p se 60 fps) natočené tabletem Asus Padfone 2

Zkušební video (1080p s 30 fps) natočené tabletem Asus Padfone 2

Organizační a datové funkce: mobilní kancelář

Pro organizaci času je určena aplikace Kalendář, na které si mohl výrobce dát trochu více záležet. Při měsíčním náhledu jsou totiž naplánované události zobrazeny pouze barevným proužkem. Pokud budete chtít vědět, co máte na daný den v plánu, budete si muset den otevřít, což práci moc neusnadňuje. Kalendář samozřejmě nabídne také náhled na den a týden. Poslední možností je nechat si události zobrazit v přehledném seznamu.

  

Pokud ale budete prohlížet kalendář na tabletu, zobrazí se i názvy událostí. Dobrou zprávou je také podpora více kalendářů, které jsou pak barevně odlišeny. Aplikace samozřejmě nabídne i synchronizaci s online účty Google, Microsoft Exchange a Facebook.

 

Aplikace jako jsou Hodiny (budík) a Kalkulačka asi nemá smysl podrobně představovat. Umí přesně to, co od nich očekáváte. Mnohem zajímavější je aplikace SuperNote pro tvorbu poznámek, která nabídne opravdu mnoho funkcí. Při vytváření poznámky máte možnost vybrat si velikost stránky a dokonce i linkování. Do poznámky pak lze přidávat různé obrázky, audio záznamy nebo například videa. Potěšilo mě také povedené převádění psaného textu a napojení na cloudové úložiště Asus WebStorage.

 

Dokumenty vám zobrazí plná verze aplikace Polaris Office, která dokáže dokumenty nejen prohlížet, ale i vytvářet a editovat. Problém aplikaci nedělají ani tabulky a prezentace. Poradí si také s dokumenty uloženými na Dropboxu, Boxu a Google Docs.

 

Po stránce datové konektivity je Asus Padfone vybaven opravdu velmi dobře. Nechybí mu Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 ani NFC. Výrobce nezapomněl také na rychlé LTE připojení, které zatím bohužel v České republice nevyužijete.

 

Prohlížení internetu na telefonu je opravdu pohodlné a rychlé. Pochválit musím také funkce základního prohlížeče, mezi které patří například ukládání stránek pro čtení off-line, automatické zobrazování verzí webů pro PC nebo vyhledávání na stránce. Při přiblížení stránek se text automaticky přizpůsobí, což je velmi praktické. Pokud ale zasunete Padfone 2 do tabletu, prohlížení internetu nabyde díky většímu displeji úplně jiný rozměr.

Závěr recenze Asus Padfone 2: příjemná evoluce

Asus Padfone 2 ušel oproti první generaci opravdu pořádný kus cesty. Zmizela složitá konstrukce, kterou nahradil jednoduší a rychlejší způsob spojení telefonu a tabletu. Musím také pochválit celkovou optimalizaci systému. Zrychlilo se i přepínání mezi prostředím telefonu a tabletu.

Za cenu pohybující se okolo 20 000 korun tedy dostanete naprosto špičkový smartphone v čele s výkonným čtyřjádrovým procesorem Snapdragon S4 Pro a nádherným IPS+ displejem. Za zmínku také stojí opravdu kvalitní konstrukce a dobrá výdrž. Hlavním plusem je ale samozřejmě možnost udělat z telefonu tablet a mít vždy svá data při sobě. Bohužel k tabletové části mám několik výhrad.

Nelíbilo se mi zpracování a ostré hrany, které byly opravdu nepříjemné při delším držení. Také reproduktor mohl být umístěn lépe. Hlavním nedostatkem je však nižší rozlišení. Oproti minulé generaci z nepochopitelných důvodů zmizela také hardwarová klávesnice a praktický Bluetooth stylus. Výhody však v tomto případě převládají, a proto můžu s klidným svědomím Asus Padfone 2 doporučit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 konstrukce telefonu  ostré hrany Padfone Station
 design  chybějící klávesnice
 výkon a rychlost  rozlišení displeje tabletu
 fotoaparát  vyšší cena
výdrž telefonu
 NFC, LTE

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."