Recenze Asus FonePad: tablet a telefon v jednom

Tomáš Bárta

Po dlouhé době se nám do redakce dostal další tablet od Asusu, který kromě menších rozměrů přináší také možnost běžného volání. Dokáže však tablet zcela nahradit běžný smartphone? To se dozvíte v dnešní recenzi.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Asus patří mezi největší průkopníky nejen v mobilním průmyslu. Nemalý úspěch zažívá tabletová řada Transformer, která nabízí přídavnou klávesnici s další baterií. Nejznámějším hybridem od tohoto výrobce je však smartphone Padfone, který lze zasunout do těla tabletu a získat tak zcela nové zařízení. Asus FonePad se po této stránce drží při zemi a k celkem standardnímu malému tabletu přidává pouze možnost volání a posílání SMS zpráv, což není žádná převratná novinka.

 

Po hardwarové stránce může Asus FonePad zaujmout, nebo naopak odradit především použitým procesorem od společnosti Intel. Konkrétně se jedná o jednojádrový Intel Atom Z2420 s taktem 1,2 GHz a grafikou PowerVR SGX540. Tablet dále nabídne 7“ IPS displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů, 1 GB operační paměti RAM nebo 16 GB interní úložiště s možností dalšího rozšíření pomocí microSD karet. Pokud vzhledem k použitému procesoru očekáváte operační systém Windows, jste na omylu, protože tento tablet pohání klasický Android ve verzi 4.1 Jelly Bean. Krátké představení tedy máme za sebou a pojďme se na tablet podívat podrobněji.

 

FonePad je ve dvou verzích – s fotoaparátem a bez fotoaparátu na zadní straně

Základní parametry – Asus FonePad

Rozměry196 x 120 x 10,4 mm
Hmotnost340 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení 1280 x 800 px, jemnost 216 ppi, úhlopříčka 7“
Procesor a paměťjednojádrový 1,2 GHz procesor Intel Atom Z2420, grafika PowerVR SGX540
1 GB RAM, vnitřní paměť 8/16 GB + paměťové karty microSD (až 32 GB)
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean
Fotoaparátne
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel
Cena a dostupnost?, 2013

Obsah balení: opět klasika

Asus FonePad k nám do redakce dorazil v šedé krabičce, která svými rozměry zhruba kopíruje tělo tabletu. Uvnitř se však nachází pouze základní příslušenství v podobě nezbytných příruček, nabíječky a USB kabelu pro spojení s počítačem a nabíjení. Nic víc zde bohužel nečekejte.

 

Design a konstrukce: konzervativní a kvalitní

Asus FonePad a Google Nexus 7 toho mají mnoho společného, alespoň co se designu týče. Především tvar obou tabletů je velmi podobný a není se čemu divit, když oba přístroje vyrábí Asus. Na rozdíl od kompletně plastové konstrukce Nexusu 7 se FonePad spoléhá na kvalitní hliník, který je vždy příjemně chladný a dodává tabletu hodnotnější dojem. Vzhledem k použití kovu byl však výrobce nucen umístit všechny sloty a antény pod plastovou krytku na zadní straně, která se ani nepokouší imitovat barvu kovu a kazí tak trochu celkový design tabletu.

Asus vyrábí opravdu povedené tablety s kvalitní konstrukcí a FonePad není žádnou výjimkou. Tělo o rozměrech 196 x 120 x 10,4 mm je pevné a nikde nic nevrže ani při hrubějším zacházení. Pochválit musím také příjemnou hmotnost 340 gramů.

 

Naší klasickou prohlídku začneme na přední straně, které dominuje 7“ displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů. Nad displejem se nachází dvojice senzorů, reproduktor pro telefonování a 1,2 Mpx kamerka pro videohovory. Na zadní straně najdeme pouze nezbytná loga a při sundání plastové krytky také slot pro SIM kartu a microSD kartu.

 

Všechna hardwarová tlačítka se přesunula na levou stranu, což není především pro praváky zrovna praktické řešení. Zapnutí tabletu tak někdy může být až několikasekundovou záležitostí. Tento fakt zamrzí především při pohledu na pravou stranu, která zůstala zcela prázdná.

 

Horní hrana ukrývá pouze otvor pro mikrofon. Podstatně lépe je na tom dolní hrana, která nabídne microUSB konektor a 3,5 mm Jack konektor pro připojení sluchátek. Někde na pomezí zadní strany a dolní hrany se nachází také hlasitý reproduktor.

Baterie a výdrž: hlavní zbraň

Asus FonePad je vybaven Li-Pol baterií s kapacitou 4270 mAh, která společně s úsporným jednojádrovým procesorem od Intelu zajišťuje nadstandardní výdrž. Při běžném používání není problém přesáhnout 2 až 3 dny. Pokud však tablet hodláte využívat intenzivněji, budete nuceni vyhledat zásuvku každý den. Při nepřetržitém prohlížení internetu se tablet vybije za zhruba 8-9 hodin, což je opravu velmi dobrý výsledek.

Prodloužit výdrž tabletu lze také pomocí aplikace pro úsporu energie, která nabídne tři režimy. Maximálně úsporný režim automaticky vypíná 3G, pokud tablet nepoužíváte. Optimalizovaný režim připojení neodpojuje. Posledním režimem je osobní, který si můžete nastavit podle svých představ.

Displej a ovládání: povedené IPS

Asus FonePad disponuje 7“ IPS displejem s rozlišením 1280 x 800 pixelů, což znamená hustotu 216 ppi. Displej nabízí výborné podání barev, dobré pozorovací úhly a vysoký jas, který lze ještě zvýšit po zapnutí outdoor režimu. Jas lze samozřejmě manuálně regulovat, nebo vše ponechat na automatice. Dnešním standardem je také přítomnost ochranného skla. Zde tedy není co vytknout.

 

Ovládání tabletu probíhá především skrze trojici softwarových kláves přímo na displeji, což je standardem pro většinu tabletů s operačním systémem Android. Reakce tlačítek jsou okamžité a fungují bez problémů. Asus k základní trojici navíc přidal čtvrté tlačítko, které vyvolá nabídku plavoucích aplikací, ale o tom až později.

Prostředí: téměř čistý Android

Procesor Intel Atom pohání operační systém Android 4.1 Jelly Bean, který se dočkal pouze drobných úprav. Prostředí se tedy opět skládá z několika ploch, na které lze umisťovat widgety, zástupce aplikací a složky. Kromě základních widgetů přidal Asus také několik vlastních, což rozhodně chválím. Seznam aplikací je také zcela standardní bohužel bez možnosti vytvářet složky. Pojďme se tedy zaměřit spíše na odlišnosti a různá vylepšení.

 

Asi největší úpravou prošla notifikační lišta, která kromě zobrazování zmeškaných událostí nabídne rychlé přepínače bezdrátových modulů, nastavení jasu, možnost přepínat režimy a vstup do nastavení. Samotné notifikace lze pak jednoduše smazat pomocí tažení do strany.

 

Praktickým pomocníkem mohou být také „plavoucí“ aplikace, které se jako by vznáší nad prostředím. Není problém tedy například prohlížet internet, nebo koukat na film a při tom si vytvářet poznámky. Nabídka aplikací je celkem bohatá a obsahuje například prohlížeč, kalkulačku, kalendář, hudební přehrávač nebo klienta pro sociální sítě.

 

Prohlídku uživatelského prostředí zakončíme zamykací obrazovkou, která však nic převratného nenabízí. Budete se muset spokojit pouze s informací o čase a možností rychlého spuštění služby Google Now a fotoaparátu, což nemá v tomto případě téměř žádný význam, ale o tom až později.

Telefonování a zprávy: telefon nebo tablet?

Asus FonePad nabízí kromě běžných vlastností tabletu také něco málo ze světa smartphonů a tím je možnost běžného volání a posílání SMS zpráv. Zjednodušeně lze tedy říci, že FonePad je tak trochu přerostlý smartphone. Není to však tak jednoduché, protože 7“ tablet přeci jenom pohodlně do kapsy neschováte a vytahovat ho neustále z tašky také není zrovna pohodlné. Pokud vám však velikost nevadí, není co řešit. Hovory probíhají zcela běžně pomocí reproduktoru nad displejem. Jediné, s čím se budete muset smířit, jsou nevěřící pohledy kolemjdoucích.

 

Aplikace Lidé a Telefon zůstaly beze změn. První zmíněná aplikace v modro bílé barvě slouží pro správu kontaktů a nabídne standardní možnost třídění kontaktů do skupin nebo oblíbených. Samozřejmostí je také propojení s online účty Google, Microsoft Exchange či Facebook. Aplikace Telefon pak kopíruje modrý design předchozí aplikace a umožňuje rychle vytáčet čísla na klávesnici, prohledávat historii hovorů nebo vyhledávat v seznamu kontaktů.

Žádnou revoluci nečekejte ani při psaní SMS zpráv, které se opět řadí do přehledných konverzací. Softwarová klávesnice od Asusu je dostatečně prostorná a píše se na ní celkem pohodlně. Vzhledem k rozměrům však většinou budete potřebovat obě ruce.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace: multimédia s omezením

Poslech hudby má na starosti aplikace Hudba Play, kterou má na svědomí samotný Google. Aplikace nabídne vše potřebné včetně vytváření seznamů stop, ovládání v notifikační liště, nebo možnost nastavit ekvalizér. Po zvukové stránce se pak FonePad řadí spíše do průměru své třídy. Zamrzí především absence stereo reproduktorů a nižší hlasitost.

Asus tak trochu odflákl video přehrávač, který podporuje pouze některé formáty. Dalším omezením jsou filmy ve Full HD, se kterými si FonePad neporadí. Pro přehrávání videí vám tedy poslouží lépe jiné přehrávače. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit například velmi oblíbený MXPlayer.

 

Díky přítomnosti GPS modulu lze FonePad využívat také pro navigování. Satelity tablet našel většinou do deseti sekund, což je velmi dobrý výsledek. Mapové offline podklady standardně tablet nenabízí, ale není problém si opět nějaké stáhnout, nebo používat online mapy od Googlu.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí: krok zpět

Na rozdíl od většiny konkurentů vsází Asus FonePad na jednojádrový procesor Intel Atom Z2420 s taktem 1,2 GHz, který má k dispozici 1 GB operační paměti RAM. Grafické výpočty má na starosti čip PowerVR SGX540. Podle vyjádření zástupců Asusu by měl být procesor výkonnější než například dvoujádrový procesor v tabletu Kindle Fire nebo Samsung Galaxy Tab 2 7.0. Zároveň by měl být procesor až o 1/3 úspornější oproti již zmíněné konkurenci. Pojďme si ho tedy pořádně otestovat.

První test Vellamo od Qualcommu obsahuje výbornou část zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránky po displeji. Tento test má tedy vysokou vypovídající hodnotu o tom, jak si dokáže zařízení poradit s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete svůj tablet používat prioritně pro práci s internetem.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Asus FonePad 1424 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Výsledek testu nedopadl pro FonePad zrovna přívětivě. Výkonem v HTML5 se řadí například k Sony Xperia S nebo Samsungu Galaxy S II, což rozhodně není dobré. Na druhou stranu musím podotknout, že práce s internetem nečiní tabletu žádný problém. Pouze některé náročnější stránky se načítají trochu déle.

Druhým testem je novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami. Bohužel při spuštění testu aplikace oznámila, že tablet není podporován, což je rozhodně škoda.

Posledním, třetím testem, je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme ve dvou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.

Poslední test potvrdil, že FonePad nepatří zrovna k nejvýkonnějším zařízením na trhu. Výkon je tedy achillovou patou celého tabletu a konkurence již dnes nabízí mnohem výkonnější řešení. Asus však musím pochválit za precizní optimalizace operačního systému Android. Reakce tabletu jsou opravdu bleskurychlé a pomalejší procesor téměř nepocítíte.

Organizační a datové funkce: nic nového

Kalendář bude všem uživatelům Androidu velmi povědomý. Nabídne jednoduché světlé prostředí, ve kterém se každý rychle zorientuje. Nechybí opět možnost synchronizace s online účty a možnost zobrazit náhledy na měsíc, týden, či den. Jednotlivé kalendáře jsou pak od sebe barevně odděleny, což přispívá k přehlednosti.

 

Asus do tabletu přidal také několik aplikací pro psaní poznámek. Vyzdvihnout můžu například aplikaci SuperNote, která umožňuje celkem pohodlné zadávání psaného textu. Na druhou stranu výrobce zcela zapomněl na kancelářský balík pro úpravu dokumentů, což je rozhodně škoda.

Kromě poznámkových aplikací si Asus připravil také několik dalších aplikací, které dokáží zpříjemnit používání tabletu. Za zmínku rozhodně stojí aplikace BuddyBuzz, která v sobě integruje více sociálních sítí. Všechny novinky vašich přátel tak máte vždy přehledně na jednom místě. Příjemným překvapením je také funkce okamžitého slovníku, která umožňuje rychlý překlad požadovaného slova. Stačí vždy pouze označit text například v prohlížeči nebo dokumentu.

K internetu se tablet připojuje pomocí Wi-Fi 802.11 b/g/n nebo prostřednictvím 3G. Prohlížení internetu je velmi pohodlné a celkem rychlé. Pochválit musím také dvojici prohlížečů. Oba nabízí téměř srovnatelné funkce jako například podporu pro více karet, záložky, či možnost zobrazit plnohodnotné verze webů. Někomu však může vadit absence Flashe, což je ale dnes nepsaným standardem na poli mobilních zařízení.

 

Závěr recenze Asus FonePad: vyvážený tablet bez výkonu

Asus FonePad ocení především uživatelé, kteří hledají malý tablet s dlouhou výdrží a kvalitní konstrukcí. Vyzdvihnout musím také povedený displej a precizně optimalizovaný operační systém Android. FonePad má však stále eso v rukávu v podobě 3G modulu s možností volání a psaní SMS zpráv. Pokud vám nevadí velikost, může FonePad dokonce zastoupit běžný smartphone. Na druhou stranu zamrzí především absence zadního fotoaparátu a nepřesvědčivý výkon reproduktoru.

 

Hlavní slabinou FonePadu je však jeho výkon, který na náročné 3D hry prostě nestačí. Konkurence ve stejné cenové kategorii nabízí mnohem výkonnější řešení. Když už jsme nakousli cenu, Asus FonePad se na českém trhu prodává již nějaký ten pátek a to za zhruba 6 000 korun, což je celkem adekvátní cena. Asus však před nedávnem představil nástupce, který přináší vylepšený vzhled a především výkonnější procesor. Pokud tedy zvažujete koupi FonePadu, nejspíše se vyplatí počkat na příchod druhé generace.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kovová zádaPlus výkon
Plus optimalizacePlus absence fotoaparátu
Plus voláníPlus horší reproduktor
Plus displej
Plus výdrž
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články