Recenze Apple iPhone 5C: sehrané barvy pro mladé
Nový iPhone už není jen jeden, jsou dva. Jakou úlohu má levnější z dvojice 5C a 5S? Může být plastový a barevný iPhone 5C úspěšný?
Apple po dobu všech generací iPhonu představoval vždy jeden jediný model a šlo vždy o nástupce modelu předchozího. Letos se však firma z Cupertina rozhodla oživit svůj obchodní model a přinesla iPhony hned dva – 5C a 5S. Oba dávají smysl, jeden je levnější a nahrazuje loňský model 5, druhý je dražší a vylepšuje loňskou generaci. Ovšem nečekejte, že by „levný“ iPhone vyšel na desítku..
Levnější iPhone 5C je stále zhruba stejně drahý, jako loňský model 5. Kde je tedy jeho výhoda? Jak chce Apple výrobek prodat? Výbavou a funkcemi, které se shodují s loňským modelem, to zřejmě nebude. Spíše to vypadá, že to Apple zkusí vzhledem a barvami, na které dnes zejména mladí slyší. Nový model 5C s pěticí pestrých barev (zelená, modrá, žlutá, růžová a bílá) působí doslova jako živá voda mezi posledními stereotypními generacemi iPhonu. Jenže telefon dělá telefonem více než jen barva. Jak obstojí po stránce výbavy a v dalších oblastech?
Za zapůjčení telefonu děkujeme obchodu Sunnysoft, kde si můžete iPhone 5C zakoupit.
Základní parametry – Apple iPhone 5C
Rozměry | 124 x 59 x 9 mm |
---|---|
Hmotnost | 132 g |
Displej | dotykový, IPS LCD, rozlišení 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1,3 GHz procesor Apple A6, grafika PowerVR SGX 543MP3 1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32 GB |
Operační systém | iOS 7 |
Fotoaparát | 8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | USB adaptér, USB kabel s konektorem Lightning, sluchátka Apple EarPods, sponka na vyjmutí slotu s nanoSIM kartou |
Cena a dostupnost | ?, září 2013 |
Obsah balení: „ipodovské“ menu
Apple byl vždy dobře známý tím, jak si dává záležet, aby u produktu klaplo vše od samotného balení po poslední prvek na daném produktu. V případě nového iPhonu 5C využil osvědčeného balení používaného u iPodů touch. V horní části najdeme v průhledné části ukotvený samotný telefon, pod ním pak různé prospekty se speciální sponkou pro vyjmutí slotu na nanoSIM kartu.
Zbývající příslušenství je dodáváno ve spodní části balení, do přesných výlisků krásně zapadá USB adaptér, USB kabel s konektorem Lightning i balení se sluchátky Apple EarPods pro jejich bezpečný převoz. U všech barevných variant iPhonu 5C je všechno zmíněné příslušenství vždy v bílém provedení a je navlas stejné s tím, které Apple dodával k loňskému iPhonu 5.
Oficiální video s iPhonem 5C
https://www.youtube.com/watch?v=utUPth77L_o
Design a konstrukce: největší změna
Jestliže podoba balení je jen vypůjčena od iPodu touch, samotný design nového iPhonu 5C je již stoprocentní originál. Apple po několika generacích z hliníku opět sáhl k plastu, který v odlišné podobě používal u druhé a třetí generace iPhonu. Plastový materiál, konkrétně polykarbonát, totiž umožňuje snadnější a rychlejší výrobu pestrobarevných variant.
iPhone 5C je nabízen hned v pěti barevných provedeních: zelené, modré, žluté, růžové a bílé. Až na poslední jmenovanou barvu jsou všechny ostatní velmi křiklavé a osloví spíše mladší a otevřenější lidi, kteří se nechtějí schovávat. A teď jedna hádanka: Která z barev, myslíte, že byla v první fázi prodeje nejpopulárnější? Přihlaste se, kdo říkal zelenou..
Plast v podobě polykarbonátu má své výhody, nejen výrobní, ale také pro uživatele. Pokud by vám iPhone 5C upadl nebo se poškrábal, barva zůstane a nezmizí spolu s povrchní částí. Tím ale asi tak výhody končí. Nevýhodou je vyšší hmotnost, rozdíl mezi loňským modelem 5 a nynějším 5C je přesně 20 gramů a značný podíl na tom má právě rozdílný materiál. Dále se také lesklý povrch hodně upatlává.
Celkově je tedy sice iPhone 5C barevnější a živější, ovšem již nevzbuzuje dojem luxusu, jako poslední hliníkové generace. A to určitě není to, co by chtěl člověk kupující smartphone za více než 15 tisíc korun slyšet. Díky hladkému povrchu také telefon poměrně dost v ruce klouže, takže tendence k vyklouznutí jsou rozhodně vyšší než u bratrského modelu 5. Nahrává k tomu i o 20 gramů vyšší hmotnost (celkem 132 g) a tlustší provedení – 9 mm (ve srovnání s 7,6 mm u hliníkového a lehčího iPhonu 5).
Co se ale povedlo, je dílenské zpracování. Polykarbonát z jednoho kusu je skutečně příkladně pevný, nic nedostane ani sebemenší prostor, aby zaskřípalo nebo se jakkoliv nežádaně pohnulo. Tedy až na používaná tlačítka, která ale působí velmi dobrým dojmem. Koneckonců, u iPhonu a obecně produktů vyšší cenové kategorie to je spíše povinnost.
Žádný rozdíl nenastal v případě rozložení prvků na telefonu. Nad displejem iPhonu 5C najdeme opět reproduktor, 1,2 Mpx přední kamerku pro videohovory, neviditelný senzor jasu a senzor vzdálenosti, který se nachází na stejném místě jako u iPhonu 5, ovšem u modelu 5C není téměř viditelný kvůli černé přední straně u všech variant, u bílého iPhonu 5 byl vidět. Pod displejem pak nechybí klasické tlačítko „home button“.
Na pravém boku si všimneme slotu pro nanoSIM kartu, protější levý bok pak přináší klávesy pro regulaci hlasitosti a přepínač mezi normálním a tichým režimem. Na horní straně se stále vyhřívá vypínací tlačítko, spodní strana nepřišla o 3,5 mm Jack, mikrofon, Lightning konektor a reproduktor. Na zadní straně je 8 Mpx fotoaparát s bleskem a nechybí klasické logo Applu plus textové informace o daném produktu ve spodní části.
Baterie a výdrž: 50 mAh k dobru
Apple vybavil letošní plastový iPhone 5C baterií Li-Ion s kapacitou 1510 mAh, což je o 50 mAh více než u iPhonu 5. Má to nějaký praktický dopad? Bohužel, nijak zásadní. Výdrž iPhonu 5C se stále pohybuje v běžném provozu kolem 2 dnů, pokud telefon používám na maximum, musím už k večeru vyhledat nabíječku.
K nabíjení slouží nabíječka s Lightning konektorem, který je oboustranný, takže nemusíte řešit, jak jej připojit k iPhonu. To je velmi praktické. Nabíjení z 0 na 100 % trvá s dodávanou nabíječkou (output 5V a 1A) zhruba 2 hodiny a 10 minut, což je pochopitelně o něco málo pomalejší než v případě iPhonu 5, který má menší kapacitu baterie.
Displej a ovládání: na pixel stejné
Displej iPhonu 5C je doslova a do písmene stejný jako u iPhonu 5. Tedy parametrově. Při přímém srovnání obou displejů mi přijde, že loňský model má vyšší jas, ale jen nepatrně. Zůstávají výborné pozorovací úhly díky technologii IPS, jedná se tedy o typ LCD. Displej si opět zaslouží díky vyššímu rozlišení 1136 x 640 px označení Retina displej, na 4“ úhlopříčce dosahuje jemnosti 326 ppi.
Pochválit musím také oleofobní vrstvu, díky které prst po dotykové obrazovce „klouže“ mnohem lépe a pokud byste na jejím povrchu zanechali kapku vody a telefon naklonili, kompletně celá sklouzne a nezanechá za sebou stopy jako na běžně upatlaných displejích. Co dále iPhonu 5C nechybí, je ochranné sklo Gorilla Glass (nespecifikované generace), které se díky samotnému iPhonu marketingově prosadilo a dnes jej najdeme na drtivé většině smartphonů.
Prostředí telefonu: sehraný iOS 7
Nejnovější verze operačního systému iOS 7 ze všech iPhonů sedí nejlépe právě na model 5C. Korespondující pestré barvy telefonu s barvami celého prostředí a tapet jdou spolu ruku v ruce. Pokud si na zeleném iPhonu 5C nastavíte prostředí do zelené, působí to skutečně pohledně. Když si ale k zelenému iPhonu nastavíte modrou nebo zkrátka obdobně nesladíte barvy k sobě, nepůsobí to pěkně. Z tohoto důvodu mi přijde lepší pořídit si barevný ochranný kryt, který můžete časem klidně nahradit za jiný a převléct tak svůj telefon do nových barev.
Zpátky ale k samotnému prostředí. O nejnovějším iOS 7 už toho hodně padlo, nejvíce se mluvilo zejména o změně grafické (výraznější a jednodušší výrazně křiklavé ikonky), ale zajímavé jsou i nové funkce. Největší změny jsme rozebrali v článku s představením sedmičkové verze iOS, další informace jsme pak doplňovali v průběhu léta, kdy jsme testovali všechny průběžné beta verze iOS 7. Pojďme se tedy na systém podívat ve stručnosti.
Změnou prošla zamykací obrazovka, kterou odemkneme posunutím prstu zleva doprava kdekoliv po obrazovce, uživatel již tedy nadále není limitován přesnou cestou, po které musí posunout zámek do správné polohy. Na zamykací obrazovce se objevují zmeškané a nové události jako nová zpráva, nepřijatý hovor či informace z různých dalších aplikací, posunutím ikonky dané aplikace přejdete ze zamykací obrazovky rovnou k dané notifikaci.
Po odemknutí telefonu se dostaneme na základní obrazovku s aplikacemi. Už při prvním odemknutí si můžete všimnou nových grafických animací, zejména postupném vyskládání ikonek na plochu. Ploch s aplikacemi můžete mít opět více, aplikace můžete přesouvat do složek a každá složka může mít i více než jen 9 základních aplikací na jedné záložce. Vyhledávání v telefonu se přesunulo ze samostatné plochy a nyní se vyhledává tak, že prstem potáhnete odshora dolů.
Přepracovaný je multitasking (pro vyvolání dvakrát stisknout home button), který nově v iOS 7 zobrazuje plné náhledy spuštěných aplikací a jejich ukončování provedeme jednoduchým swipe gestem odhození směrem nahorů alá Android či původně webOS. Co je však úplně nové, je ovládací centrum, které vytáhneme ze spodní lišty a najdeme v něm rychlé přepínače (režim letadlo, Wi-Fi, Bluetooth, noční režim a zámek rotace), ovládání podsvícení displeje, ovládání přehrávače, AirDrop a zástupce aplikací (světlo, časovač, kalkulačka, fotoaparát). Vše je v ovládacím centru napevno nastavené, uživatel si nemůže nahradit například zástupce časovače za nastavení apod.
Apple dále vylepšil oznamovací centrum, které rozbalíme naopak z horní lišty. Informace jsou zde rozdělené do 3 záložek, na první najdeme vše, co se týká dnešního dne (textový přehled, počasí, schůzky z kalendáře apod.), na druhé záložce jsou veškeré nové události (zmeškaný hovor, nová zpráva, ale i třeba automatické aktualizování aplikací z App Storu, aby o tom člověk věděl) a v poslední třetí záložce jsou pouze zmeškané události. Mezi těmito záložkami se dá rychle procházet swipe gestem.
A návykové swipe gesto použil Apple také ve většině aplikací jako je nastavení, zprávy, hudební přehrávač a další, kde stačí pro krok zpátky pouze táhnout prstem od levého okraje obrazovky doprava a vlastně tak odsunout hierarchicky nižší úroveň v systému.
iOS zůstává dokonale svižným mobilním operačním systémem. Žádné lagy a záseky, které stále doprovázejí i ty nejvýkonnější zařízení s Androidem, nečekejte. Vše je příkladně plynulé a hlavně rychlé. Někomu možná bude připadat, že to je na úkor jednoduchosti, systém nenabízí takové možnosti nastavení a personalizace jako konkurenční Android, jeho výhody jsou však zřejmé.
iPhone 5C se dá stejně jako ostatní novější zařízení výrobce ovládat hlasově přes asistentku Siri. Je-libo nastavit si budík na ráno, zjistit aktuální počasí či zjistit cokoliv na internetu? Siri to spolehlivě dokáže. Bariérou však stále zůstává, že neumí česky, na výběr je jinak z celkem 10 předních jazyků.
Telefonování a zprávy: ušetřete za hovory
iPhony s příchodem nového iOS 7 nabízejí atraktivní možnost volat zdarma v rámci FaceTime služby na ostatní iPhony, platíte jen případně za tarif přenesených mobilních dat svému operátorovi. Jak to funguje? V telefonním seznamu zvolíte u daného kontaktu možnost zavolat a vyberete si možnost, zda běžným hovorem nebo přes FaceTime audio. Hovor je na 3G síti výrazně kvalitnější a prostorovější, než běžný GSM hovor. Pokud máte kolem sebe přátele s iPhony s iOS 7, určitě to pro vás bude velmi zajímavá funkce.
Zbývající část výbavy nového iPhonu 5C se už nijak neliší. V telefonním seznamu můžete ke každému kontaktu přidávat spoustu dalších informací jako je obrázek, vyzvánění, zvuk SMS apod. Pro rychlejší vyhledání kontaktu stačí uchopit postranní lištu s abecedou, nebo si ty nejčastější kontakty přidat do oblíbených. Vyzváněcí profily jsou opět v základní podobě, na výběr je z hlasitého a tichého profilu, vibrace si pak nastavíme přímo v nastavení. Novinkou je, že si v iOS 7 můžete vytvořit zcela libovolnou sekvenci vibrací a tu si pak uložit a použít třeba k vyzvánění či jiným upozorněním.
Zprávy přináší opravu některých dosavadních nedodělků. Doposud například nebylo možné zjistit, v jaký přesný čas přišlo více zpráv od jednoho kontaktu po sobě, objevoval se jen čas u poslední zprávy. Nyní stačí swipe gestem přejet prstem zprava doleva kdekoliv po displeji a vidíme kompletní časy u všech zpráv v daném vlákně. Změnou prošla QWERTY klávesnice, která nyní působí uhlazenějším dojmem. Na 4“ displeji není tolik místa jako na větších konkurenčních smartphonech, takže občas i po již několikaměsíčním používání nejnovějšího iOS 7 u mě stále dochází k překlepům.
Jak už je nějakou dobu zvykem, s iPhony se dají v rámci vestavěné aplikace Zprávy psát nejen klasické SMS zprávy, ale také tzv. iMessage. A to v přehledně rámci jednoho vlákna s daným kontaktem, běžné vaše SMS zprávy jsou zelené, naopak bezplatné iMessage jsou modré. Přes iMessage můžete klidně posílat i obrázky či videa. A tyto způsoby komunikace nejsou rozhodně jediné. Velmi dobře funkční jsou také messengery od Facebooku, Hangouts od Googlu či samozřejmě také běžné emaily. Klient pro správu emailů zastane vše potřebné, můžete využívat vícero účtů a poradí si také s například označováním emailů praporky pro jejich další zpracování či zvýhodnění určitých emailů od VIP kontaktů.
Hudební a video přehrávač, GPS: závislost na iTunes
Veškerý multimediální obsah, který budete chtít do iPhonu dostat, je třeba synchronizovat pomocí programu iTunes (pro Windows/Mac). Od toho se odvíjí zvýšená bezpečnost, ovšem na druhou stranu také značné limity. Nemůžete jen tak vzít video a externí soubor s titulky a přetáhnout oboje do iPhonu, je třeba nejprve vložit titulky do videa pomocí jiného programu a převést jej na některý z podporovaných formátů. Ve finále je to tak náročné, že je jednodušší volbou streamování videa přes Wi-Fi například pomocí VLC playeru. Ale zpátky k jednotlivým médiím.
Hudební přehrávač doznal dílčích změn, nejen ve stylu nového iOS 7. Upravený je režim s nabídkou desek v režimu na šířku displeje, zcela nová a pohodlná je pak možnost ovládání přehrávače rovnou z ovládacího centra vytahujícího odspodu displeje. Jinak je vše z funkčního hlediska bez změn. Přehrávač dokáže přehrát audio formáty AAC, MP3, Apple Lossless, AIFF a WAV, nechybí třídění hudby do sekcí dle interpretů, alb, skladeb, seznamů skladeb a dalších.
V nastavení přehrávače, které je nešikovně stále oddělené od samotného hudebního přehrávače, najdeme například ekvalizér s bohatým počtem přednastavených režimů, ovšem bez možnosti vytvoření si režimu svého. Funkcí přehrávač příliš mnoho nepřináší, ale ono ve finále ani není pro většinu lidí třeba. Důležitý je kvalitní audio výstup do sluchátek, leč ne každý včetně například mě si zvykne na nová dodávaná Apple EarPods sluchátka, ale stačí vzít kvalitnější špunty a budete více než spokojeni. Kvalitou ale iPhone 5C ztrácí u reproduktoru, který nemá tak prostorový a kvalitní zvuk, jako některé telefony s Androidem.
Video dokáže iPhone 5C přehrát ve formátech H.264, MPEG-4 a M-JPEG. Jak už jsem na začátku kapitoly nastínil, není jednoduché si do mobilu přetáhnout seriál či film s titulky. Naštěstí již dnes existují různé programy, které dokáží tento nedostatek odstranit.
A zbývající podkapitolou je GPS. Nový iPhone 5C se prakticky neliší od loňského modelu 5, využívá jak GPS, tak Glonass systém, fixace probíhá v případě asistované GPS (přes mobilní data či Wi-Fi) do deseti vteřin. Slabší stránkou jsou jen Apple Mapy, které stále i po roce obsahují značné nepřesnosti a dokáží vás zavést tam, kam jste neměli v plánu. Lepší volbou je tak mít nainstalované (alespoň pro jistotu) i prověřené Google Mapy. Pokud byste potřebovali určitou část mapy uložit pro následné offline používání, stačí si zazoomovat na potřebný výřez mapy a do vyhledávání napsat „ok maps“ a potvrdit. Na měsíc pak máte po stažení danou oblast k dispozici i bez připojení k internetu. Vztahuje se to však jen pro prohlížení mapových podkladů, nikoliv k například navigaci.
Google Mapy pro iOS na iPhonu 5C
Fotoaparát a kamera: stejných 8 mega
Fotoaparát nového iPhonu 5C pochází doslova z loňského iPhonu 5. A to je dobře, jak jsme se přesvědčili v našem posledním velkém fototestu, stále totiž iPhone patří mezi nejlepší fotomobily na trhu. Dá se tedy očekávat, že stejných výsledků dosáhne i letošní model, opět s 8 Mpx, LED bleskem, autofocusem, světelností f/2.4, až 3x digitálním zoomem či detekcí tváře. Nechybí ani panoramatické fotky o velikosti až 28 Mpx.
Start a prostředí fotoaparátu je rychlé. Během už zhruba 2 vteřin můžete pořídit první snímek, když se do fotoaparátu dostanete hned ze zamykací obrazovky. Nastavení příliš mnoho iPhone 5C po vzoru svých předchůdců nepřináší, na výběr je ale díky novému iOS 7 z režimů: video, foto, čtverec a panorama. K dispozici jsou také různé barevné filtry ala Instagram, funkce HDR pro focení světelně nevyvážených scén a ovládání blesku. Za řeč stojí i následný editor fotek, kde můžete snímek oříznout, otočit, změnit barvy apod. Další úpravy lze dělat po doinstalování bezplatného iPhoto.
Pořízené snímky svojí kvalitou odkazují na zmíněný loňský model iPhone 5. Barevné podání je přirozené, ostrost velmi dobrá, jen v některých případech by nevadilo, kdyby iPhone přidal na kontrastu, ale není problém fotky dodatečně upravit přímo v telefonu.
iPhone 5C – zkušební fotografie
Velmi silný je iPhone 5C také v oblasti natáčení videa. Zvládá maximálně Full HD, tedy 1920 x 1080 px, při 30 snímcích za vteřinu. K dispozici je pokročilá stabilizace obrazu. Stejně jako u fotoaparátu platí, že telefon patří mezi nejlepší na trhu, i když v oblasti videa mu začínají technicky šlapat na paty smartphony, které zvládají plynulejší video při 60 fps. Kvůli staršímu hardwaru a možná i marketingovým důvodům pak Apple vypustil funkci slow-motion, kterou disponuje jen vyšší iPhone 5S. Je to škoda, natáčení zpomalených HD videí při 120 fps by se náramně hodilo.
iPhone 5C – zkušební video
Hardware a výkon, srovnání s konkurencí
iPhone 5C využívá stejný čipset jako iPhone 5, takže se jedná o Apple A6 složený z dvoujádrového 1,3 GHz procesoru s tříjádrovou grafikou PowerVR SGX 543MP3 a operační pamětí 1 GB RAM. Pro doplnění, vnitřní paměť dosahuje dle vybrané verze hodnot 16/32 GB. Další rozšíření pomocí microSD karet není možné stejně jako u každého jiného iPhonu. Změnil se výkon oproti loňskému modelu? Nebo zůstal prakticky stejný?
Z našeho standardizovaného testu můžeme spustit jen dvojici zaměřenou na grafický a celkový výkon. Kvůli absenci aplikace Vellamo pro měření optimalizace pro webový prohlížeč se tak podíváme jen na výsledky z GFX Bench a 3D Marku.
První na řadě je tedy novinka v podobě GFX Bench. Ta jako jediná aplikace z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone), takže si budeme moci udělat lepší obrázek, který ze systémů je jak daleko po stránce optimalizace. Používáme dvojici testů: Egypt HD a T-Rex HD, přičemž vždy bereme výsledky v režimu offscreen, kdy je rendering prováděn za pevně daných podmínek a na obrazovku zařízení se promítá pouze série náhledových obrázků pro vizuální kontrolu. Méně náročný test Egypt HD používá ve velké míře vertex a geometry shadery, soustředí se tedy primárně na stavbu jednotlivých 3D objektů. Dále jsou použity textury ve vysokém rozlišení, měkké stíny apod. Celý test je renderován v 1080p. Složitější T-Rex HD kromě výše zmíněných efektů přidává taktéž dost náročný parallax mapping pro zvýšení plastičnosti povrchu, tak jako Motion Blur, který má na starosti rozmazání obrazu při pohybu. Kromě měkkých stínů v T-Rex HD najdeme taktéž stíny dynamické.
Egypt HD | |
Sony Xperia Z1 | 61 fps |
Sony Xperia Z Ultra | 60 fps |
Samsung Galaxy S4 | 41 fps |
HTC One | 40 fps |
Sony Xperia Z | 37 fps |
Apple iPhone 5 | 29 fps |
Apple iPhone 5C | 29 fps |
HTC One mini | 15 fps |
Sony Xperia T | 14 fps |
Huawei Ascend P6 | 13 fps |
LG Optimus L9 II | 13 fps |
Samsung Galaxy S II | 11 fps |
T-Rex HD | |
Sony Xperia Z1 | 23 fps |
Sony Xperia Z Ultra | 23 fps |
HTC One | 15 fps |
Samsung Galaxy S4 | 15 fps |
Sony Xperia Z | 14 fps |
Apple iPhone 5 | 6,5 fps |
Apple iPhone 5C | 6,5 fps |
HTC One mini | 5,6 fps |
LG Optimus L9 II | 5 fps |
Sony Xperia T | 4,5 fps |
Huawei Ascend P6 | 4,3 fps |
Samsung Galaxy S II | 2,7 fps |
Na chlup stejný hardware znamená v tomto případě i na desetinku stejné výsledky s modelem iPhone 5. Nový iPhone 5C tak zůstává z nejnovějších zařízení mezi těmi výkonnějšími a za výkon se rozhodně nemusí stydět. S hraním nejnovějších her nebude mít naprosto žádné problémy.
Druhým testem je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény, která prověřuje grafický výkon zařízení. Výsledek v rámci testu Ice Storm, který je jako jediný přístupný i na ARM procesory, je přímo porovnatelný s výsledkem, který vám dá váš stolní počítač a notebook. Zkuste si tedy tento test na svém počítači a zjistíte, o kolik že je vlastně v této recenzi testované zařízení, případně váš mobil, méně či více výkonný než klasické PC, které vlastníte. Testy provádíme v obou možnostech testu. Ice Storm renderuje veškerou grafiku v rozlišení 1280×720, používá normální kvalitu textur a normální post-processing. Extreme verze renderuje grafiku v rozlišení 1920×1080, textury používá ve vysokém rozlišení a taktéž je zde použité vysoké nastavení post-processingu.
iPhone 5C je na stejné úrovni jako loňský iPhone 5, výsledek se neliší ani o desetinku. Znamená to však, že již není (tento) iPhone jeden z nejvýkonnějších smartphonů na trhu, výkonově jej předčil například LG Nexus 4 od Googlu či konkurenční Samsung Galaxy S4. V potaz se však musí brát také optimalizace samotného systému a aplikací, nejen papírový výkon, který pak ve standardizovaném testu potvrzují benchmarky.
Organizační a datové funkce: nové aplikace již zdarma
Apple připravil pro nové majitele iPhonů některé placené aplikace zdarma ke stažení. Jedná se o sadu iWork (Keynote, Pages, Numbers) včetně iPhoto (pro editaci fotek) a iMovie (pro editaci videa). To u dřívějších iPhonů nebylo. Jinak jde o klasickou organizační výbavu čítající kalendář, budík, kalkulačku, připomínky, diktafon, poznámky, stopky, časovač a prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) a PDF.
Datová výbava je také o něco lepší, konkrétně o přidání pásem u rychlého LTE. Mobilní data jinak zahrnují GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA, HSUPA), nechybí ani bezdrátové Wi-Fi se standardy a/b/g/n. Z iPhonu 5C pak můžeme udělat hotspot a pomocí jeho mobilního připojení k internetu dostat připojení i na okolní zařízení, ať už pomocí Bluetooth, Wi-Fi či USB konektivity.
Internetovým prohlížečem je Safari, se kterým lze mít otevřených více záložek a přes cloud pak vidět i záložky, které máte spuštěné na svém desktopovém Safari prohlížeči. Nevýhodou pro některé uživatele může být absence webového Flash přehrávače, takže na některých stránkách se vám nezobrazí reklamní bannery vytvořené pomocí této technologie – to by ještě nebylo tak bolestivé, ale některé stránky stále využívají Flash i pro svojí webovou prezentace a v takovém případě pak má bohužel uživatel Safari zkrátka smůlu. Stejná situace je dnes i u nejnovějších zařízení s Androidem a Windows Phone.
Konektivita nového iPhonu 5C dále přináší Bluetooth ve verzi 4.0 LE (low-energy) a USB ve verzi 2.0 (k připojení slouží Lightning konektor). Naopak telefon postrádá Infraport a hlavně technologii NFC či jinou podobnou bezkontaktní technologii na krátkou vzdálenost, která by posloužila pro rychlé párování příslušenství, sdílení dat mezi zařízeními či mobilní platby.
Závěr recenze iPhonu 5C
iPhone 5C není tím věštěným a řadou lidí modleným levným iPhonem, o kterém se dlouho mluvilo. Jde naopak o model, který má Applu přinést ještě další zisky doplňující běžnou verzi iPhonu. Apple se totiž v minulosti potýkal s poklesem zisku po příchodu nové generace iPhonu a s tím souvisejícím zlevněním generace předchozí, kterou po zlevnění lidé kupovali. Nyní plastový iPhone 5C de facto nahrazuje loňský iPhone 5 a coby novinka má co nejdéle udržet konstantní cenu produktu. Ze strany Applu to je chytrý krok, ze strany uživatelů velké zklamání. Proč?
Plastový iPhone 5C již nepůsobí tak luxusním dojmem, jako poslední hliníkové generace telefonu. Zákazník se tak bude muset rozmyslet, jestli má iPhone kvůli jeho funkcím, nebo kvůli jeho zevnějšku a slavnému jménu. První skupině lidí to nebude vadit, ovšem pak má taková skupina lepší si už něco málo připlatit za vyspělejší iPhone 5S, který je po stránce výkonu a funkčnosti o krok dále, nejde jen o odlišení luxusnějším hliníkem. A druhá skupina, která má iPhone kvůli zevnějšku, by si teoreticky měla vybrat atraktivnější hliníkový iPhone. Tak pro koho vlastně plastový iPhone 5C je?
Velkou roli hraje větší použití barev, iPhone 5C je nabízen hned v pětici výrazně pestrých barev. Dnes se začíná hodně lidí rozhodovat na základě dostupných barevných provedeních, takže nový iPhone 5C je vlastně speciálně zacílen na tyto zákazníky. V pomyslné rovnici, která má vést k úspěchu, mi však stále nejde do hlavy výrazně vyšší cena než u konkurence a zejména ve srovnání s loňským iPhonem 5. Samozřejmě z pohledu zákazníka. iPhone 5C již není loňským luxusním smartphonem, jen si ponechal jeho cenovku.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.