Recenze Allview V1 Viper S4G: Čínská zmije z Drákulova chovu
Když se řekne Rumunsko, někomu se vybaví krásné hory, někomu nenažraný Oltcit a poruchová Dacia. Producenta stylových telefonů by tu ale asi hledal málokdo. Viper vypadá skvěle a stojí pár korun. Umí ale nabídnout ještě něco navíc? To prozradí dnešní recenze.

S rozmachem čínských OEM výrobců mobilních telefonů si může svou značku telefonů vytvořit vlastně skoro každý. S trochou nadsázky si stačí jen vybrat z širokého portfolia modelů a nechat si na něj natisknout své logo. Na Allview V1 Viper proto můžete na jiných kontinentech narazit třeba pod názvem Walton Primo. Upřímně: pokud telefon splní všechny zákaznické požadavky, není se nad tím potřeba příliš pozastavovat. Co se však kvality týče, měli by si rumunští majitelé značky na své čínské dodavatele pořádně došlápnout. Krása totiž u Viperu rozhodně neznamená vše.
Základní parametry: Allview V1 Viper S4G
Rozměry | 143 x 71 x 6,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 125 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,0“, rozlišení 1280 x 720 px (294 ppi) |
Procesor | 4 jádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 400, grafika Adreno 305 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 1950 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | 3 500 korun, zima 2014 |
Design a zpracování: Miss Transylvánie
Vzhled přesto může řadu uživatelů omámit natolik, že vábení čínské „zmije“ podlehnou. Allview V1 Viper totiž vypadá vážně skvěle. V kategorii do 4 tisíc korun hledá konkurenci jen velmi těžko, a to přesto, že žádné drahé materiály na těle telefonu nenajdeme. Vše je vlastně jen obyčejný tvrdý plast. Kombinace smetanově bílého rámu a stříbrných linek kolem něj to však dokáže dokonale maskovat.

To vše podtrhuje necelých 7 mm tenký pas a zejména prvotřídní dílenské zpracování. Během testu rumunského telefonu jsem si několikrát vzpomněl na Samsung Galaxy S3. Měl jsem tu čest ho testovat před několika lety jen pár dní poté, co přišel na trh. Stál 15 tisíc a po několika dnech vrzal jako stará almara. Zpracování Allview zato mohou závidět i telefony o několik kategorií výše.

Do jaké cenové skupiny Allview patří prozradí snad jen o něco silnější rámeček kolem displeje. I přesto se ale pětipalcový telefon dobře drží a z ruky neklouže, čemuž přispívají i zvrásněná záda telefonu. Také ta jsou vyvedená v plastu, který se uprostřed nad baterií trochu prohýbá – na to jsme si však zvykli i u několikanásobně dražších telefonů.

Zadní kryt lze (vzhledem k pevnosti konstrukce poněkud překvapivě) sejmout, a teprve pod ním nalezneme dva sloty na SIM karty (mini a micro) a k tomu navíc místo na paměťovou microSD kartu.
Displej, prostředí a baterie: Dvakrát měř, jednou řež
Allview vybavilo Viper S4G velkým 5″ IPS LCD zobrazovačem s HD rozlišením, což ve výsledku znamená velmi obstojnou hustotu 294 ppi. Laicky řečeno: na nevyhlazené písmo nebo viditelné pixely si rozhodně stěžovat nebudete. To už spíš zanadáváte na nepříliš dobrou čitelnost na slunci a vymyté nevýrazné barvy. Displej testovaného kusu navíc ve spodní části displeje chytal nažloutlý nádech. Všechny nedostatky navíc zvýrazní nedostatečná oleofobní vrstva na Gorilla Glass 3. Přeloženo: krycí sklíčko se patlá, a to opravdu hodně. Kdyby v Rumunsku místo sluchátek přiložili do trojúhelníkové krabice hadřík, dobře by udělali.

Pro oblast „user experience“ platí vlastně to samé jako pro displej. Na papíře je vše v pořádku, ale jakmile telefon začnete používat, všimnete si malých mušek i pořádných „masařek“. Čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 400 a 2 GB RAM, na nichž běží Android ve verzi 4.4.2 KitKat, slibují plynulé prostředí a dostatek výkonu i na složitější aplikace. Zde Allview nevyřčené sliby plní. Prostředí běhá jako po másle a ani složitější hry nečiní Viperu žádný problém. To ovšem jen do chvíle, než se samovolně restartuje launcher. Nebo rovnou celý telefon. Snad to vyřeší některá z budoucích aktualizací.



Samotné prostředí ze všeho nejvíce připomíná čistý Android. Stačí ale pár kliknutí a vše může rázem vypadat úplně jinak. Allview nabízí ve Viperu množství barevných skinů, které můžete dle libosti střídat včetně vzhledu ikon. Ani jedno grafické téma však nevyřeší asi nejzásadnější problém prostředí operačního systému. V Rumunsku (potažmo v Číně) přeložili do češtiny pouze první vrstvu všech voleb. V nastavení proto například vstoupíte do sekce Úložiště, dále už se ale té samé volbě říká Storage. Kompletně anglické je pak třeba prostředí SMS aplikace. Podtrženo-sečteno: i když zvolíte v nastavení jazyka češtinu, telefon na vás bude dál mluvit v 70 % anglicky a bohužel se s tím nedá mnoho udělat. Cílové skupině, na níž Viper míří, to bude možná vadit víc než další otravné nedodělky: ikonky v seznamu všech nainstalovaných aplikací například nejdou seřadit podle abecedy a notifikační lištu nelze stáhnout na zamykací obrazovce.



Pokud však tato omezení překousnete, odmění vás Allview hned několika praktickými funkcemi. Viper nejen že umí displej odemknout poklepáním na krycí sklo. Zároveň lze určitým gestem už z režimu spánku spouštět čtyři vybrané aplikace. Nejen na vrcholcích rumunského pohoří Fagaraš pak přijde vhod možnost ovládat displej i v rukavicích.



Spíš než pracovní nástroj představuje Allview Viper nenáročnou stylovku do dívčí ruky. Štíhlému profilu proto musela ustoupit i vyšší kapacita baterie. Kamarádky s iPhonem 6 sice budou mít baterii ještě menší, telefon jim ovšem vydrží víc. Alview vybavilo Viper akumulátorem o kapacitě 1950 mAh, a to znamená, že návratu z klubu pozdě v noci už se telefon většinou nedožije. Nedej bože, kdyby chtěl s Allview někdo celý den protelefonovat a do toho ještě brouzdat po internetu. Allview se mnou absolvoval velmi náročný celodenní sobotní marathon na sněmu hnutí ANO, který startoval v sedm ráno. Už ve čtyři odpoledne jsem musel hledat v restauraci zástrčku.



K delší výdrži telefonu bohužel nepomůže ani vestavěný úsporný režim. Ten dokáže jen povypínat bezdrátové moduly a zkrátit dobu podsvícení displeje. Dál ho systém nepustí, a proto Viper zůstává maximálně jednodenním smartphonem. Vyplatí se proto alespoň vypnout LTE, a to mimo jiné proto, že Viper podporuje pouze frekvence 1800, 2300 a 2700 MHz. Pásmo 800 MHz, která na některých místech používají všichni čeští operátoři, a Vodafonních 900 a 2100 MHz, zůstanou majitelům rumunské chlouby zapovězena.
Fotoaparát a multimédia: Yamaha na scéně
Nelžeme si do kapsy, fotoaparát je na zádech Allview Viper spíše z povinnosti, než že by dokázal předvádět bůhvíjaké skvělé výsledky. Přesto umí překvapit, a to zejména za plného slunečního světla. Tehdy vycházejí z 8 megapixelového snímače povedené a ostré fotografie, byť k nedostatečné sytosti barev by mohl mít leckdo výhrady. S mizícím světlem ubývá také ostrosti, zejména v rozích fotografie, a vše začíná zahalovat mlžný opar.

Z úplně jiného světa naopak pochází hudební přehrávač. Těžko říct, nakolik se jedná o schopnosti čipu od společnosti Yamaha, ale prokreslenost a detailnost výsledného zvuku bych u telefonu za tři a půl tisíce rozhodně nečekal. Dokonce i volitelný DTS processing na rozdíl od ekvalizérů v jiných modelech zvuk nezkresluje, ale dovede ho příjemně a přirozeně obohatit o prostorové efekty. Slušné výkony předvádějí dokonce i přiložená špuntová sluchátka, i když oproti dražším modelům nabízejí trochu přepálené a řezavé výšky a nepříjemné basy.
Snímky pořízené s telefonem






Je velká škoda, že skvělý zvuk hudebního přehrávače nedokázali v Allview přenést i do telefonního sluchátka. Volání s Viperem je vždy sázka do loterie: budu rozumět každé druhé, nebo až každé páté slovo? Zvuky se ve sluchátku slévají do nekonkrétního proudu – Allview je zkrátka více „smart“ než „phone“.
Závěr a konkurence
Už z toho, jak Allview Viper S4G vypadá, je jasné, komu bude slušet nejvíce. Stylově oblečené slečně zkrátka padne do ruky daleko lépe než geekovi nebo manažerovi. Allview zkrátka upřednostnilo vzhled před vším ostatním. Jak vyplývá z předchozích řádek, pokud by v tvůrčím týmu nahradil designéra vývojář, bylo by to jen ku prospěchu věci.

I přesto, že se tak nestalo, znamená Allview V1 Viper S4G další krok vpřed v genezi smartphonů čínské provenience. Budí výrazně lepší dojem než třeba nedávno testované THL T6 Pro, a to ve všech ohledech – ať už jde o dílenské zpracování, odladěnost pracovního prostředí nebo design. Pokud by se rumunské společnosti podařilo vychytat některé hardwarové i softwarové nedokonalosti, nebylo by co do schopností telefonu co řešit a Viper by představoval skvělou volbu. Takhle je to ještě na pováženou.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |