Nedávno se nám v recenzi objevil telefon Alcatel One Touch Idol 6030D. Dnes hodnocený X’Pop 5053D je jeho slabší kolega, řadící se mezi nižší a střední třídu. Nejsilnější argument ke koupi? Opět především velký, 4,5” displej či funkce dual SIM. Vyplatí se více, než výkonnější bratr?
Alcatel zažíval doby své největší slávy okolo roku 2000 díky low-endové řadě One Touch. Popularita této francouzské značky s rozšířením barevných displejů poklesla, čemuž nepomohlo ani odkoupení čínským výrobcem TCL. Po přestávce, výrobě telefonů přímo pro operátory a jednom nevydařeném comebacku, se Alcatel znovu vrací. Jakou má šanci na úspěch?
Hranice mezi nižší a střední třídou je sporná, okolo cenovky čtyř a půl tisíce je možné najít i dražší low-endový smartphone i překvapivě výkonný střed. Mezi oba extrémy bych zařadil Alcatel One Touch 5035D X’Pop. Od dražších kolegů si vypůjčil poměrně velký displej, od slabší konkurence přejal už zastarávající Android Ice Cream Sandwich.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu X-Store.cz, kde si jej můžete zakoupit.
Základní parametry – Alcatel One Touch X’Pop
Rozměry
131 × 68 × 10,9 mm
Hmotnost
139 g
Displej
dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT TN, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 mil. barev, úhlopříčka 4,5“
5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení
krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, pecková sluchátka
Cena a dostupnost
?, květen 2013
Obsah balení: Copak máme v krabičce?
Alcatel OT X’Pop 5053D se prodává v klasické dvoupatrové krabičce, kde horní patro zabírá vanička s telefonem, v přízemí pak bydlí menší papírová krabička s nabíječkou, 1 metr dlouhým USB kabelem a peckovými sluchátky. Bohužel k nim výrobce nepřidal žádné molitanové polštářky, nepoužil ani in-ear konstrukci, sluchátka tak působí o kousek nouzovějším dojmem než u většiny novějších telefonů. K plusu ale musím zmínit zahnutý 3,5 mm Jack. Řečnickou otázkou je, jestli podobným sluchátkům ulomení konektoru vůbec hrozí, když je pravděpodobně ani nevybalíte.
Design, konstrukce: neurazí
U nižší třídy se stalo skoro zvykem použít konzervativní vzhled, který nezaujme, ani neurazí. Alcatel X’Pop 5035D nepoužívá ostré hrany ani výrazné barvy. Přední strana s rámečkem je v černé barvě, obvodový proužek a zadní kryt jsou tvořeny matným, tmavě šedým plastem s povrchovou úpravou soft touch. Na pohled i omak působí příjemným dojmem, po estetické stránce záda Alcatelu vypadají honosněji než přední strana.
Té vévodí 4,5“ displej s rozlišením qHD, tedy 540 x 960 px, který zobrazí 16 milionů barev. Přesto, že se jedná o TFT zobrazovač typu TN (Twisted Nematic), subjektivně mi přišel jemnější než stejné rozlišení na 4“ displeji v PenTile uspořádání. Po stranách je orámován okraji širokými půl centimetru, od oka byste ale hádali nižší číslo, rozměry rámečku odpovídají poměrově k velikosti displeje.
Nad displejem, kromě loga Alcatel, vykukuje kovová mřížka reproduktoru a objektiv kamery pro videohovory s rozlišením 640 x 480 px. Při dobrém nasvícení zaregistrujete i čidlo okolního světla.
Na spodní straně displeje se usídlila tlačítka zpět, domů a spuštěné aplikace. Poměrně zajímavě vypadá jejich zpracování. Na první pohled působí, jako by byly pod sklem displeje do černého povrchu proryty až na bílou podkladovou vrstvu. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že jsou tlačítka jen průhledným místem v černě zbarveném sklu. I tak ale působí originálně plasticky. Několikrát jsem ale zaregistroval, že si nepohlídají podsvícení – párkrát se zapomnělo vypnout a zářilo i při zhasnutém displeji.
Displej je na přední straně pozicován vyváženě, neměl jsem pocit, že při běžném úchopu má telefon „bradu“, nebo se schovává v dlani.
Boky Alcatelu ničím zajímavé nejsou. Kolébkové dvojtlačítko hlasitosti na pravé straně se příjemně mačká, po hmatu snadno rozpoznáte jeho konce. O to hůř se telefon zamyká a vypíná. Power tlačítko je poměrně malé a utopené v horní hraně, pro menší ruku či kratší prsty jeho přesnému stisku brání i hrana krytu baterie, přístupnost sluchátkového Jacku je bezproblémová.
Pro kompletní popis stran chybí už jen spodní hrana. V jejím středu je microUSB konektor. Matoucí je jeho zapuštění do zkosené hrany, při připojení jsem měl tendence nezasouvat ho v ose displeje, ale kolmo k ploše spodní hrany. Jiná tlačítka Alcatel nepoužívá, vypadá to, že na návrat hardwarových spouští fotoaparátů si ještě jako u většiny Androidů počkáme.
Ani záda Alcatelu X’Pop 5035D nijak originalitou nekypí, v jedné řadě vedle sebe dlí mřížka reproduktoru, vystouplá čočka 5 Mpx fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Malinko stranou je drobná dírka, pravděpodobně od mikrofonu eliminujícího ruchy okolí. Uprostřed krytu neminete obligátní logo OneTouch.
V ruce působí One Touch příjemným dojmem, vzhledem k velikosti je hmotnost 139 g adekvátní. Telefon je pevný, zavrže jen velmi tiše při namáhání ve zkrutu. Výtku bych měl akorát k výrazné hraně na spodním kraji telefonu, při úchopu jednou rukou, kdy si mobil zapřete o malíček, je kontakt nepříjemně ostrý.
Pod zadním krytem, který u zbytku přístroje drží jen drobné packy, je místo pro 1800 mAh baterii, dvě SIM karty a paměťovou kartu do velikosti 32 GB. SIM karty leží jakoby „na palandě“ nad sebou, k jejich výměně je třeba vyjmutí baterie, paměťové médium lze prohodit za chodu.
Baterie a výdrž: dual SIM se projeví
Ptáte se na výdrž? Náročnost na energii jsem měřil ve svém běžném pracovním dnu. K němu patří půl hodina čtení zpráv na RSS, dále 7 hodin připojení k Wi-Fi, z čehož hodina připadá na poslech internetového rádia. To vše s automatickou regulací jasu, v tomto případě i s jednou aktivní SIM kartou a vypnutými mobilními daty. Přeci jen nemám potřebu být online zároveň na Wi-Fi i 3G. Po takto měřených 8 hodinách klesla kapacita baterie z plného nabití na 67%. Klasika, troufám si říct. Neurazí, neoslní. S běžným zatížením tedy může uživatel počítat, že telefon vydrží něco přes 1 den. Pokud vložíme druhou SIM kartu, výdrž je logicky kratší, je pak lepší dobíjet při běžné zátěži telefon každý večer.
Displej a ovládání: tmavý a studený
Po 40 vteřinovém startu Alcatel rozsvítí již zmiňovaný 4,5“ displej, chloubu modelu One Touch X’Pop. Jen rozlišení by se slušelo o level vyšší než qHD (540 x 960 px), což dělá jemnost 245 ppi, ale na danou cenovou kategorii to mínusem rozhodně není.
Displej má poměrně pěkné podání bílé, oceňuji, že nemá ani stopu nádechu do žluta. Tato teplota barev má ale i odvrácenou stranu, oranžová, žlutá a částečně zelená působí chladněji, jakoby zašedle, čemuž nepřidávají ani slabší pozorovací úhly. Při pohledu na svislý displej si drobného tmavnutí ani nevšimnete, při hraní Fruit Ninja na ležato se část displeje bližší k tlačítkům utápěla v temnotách a čerstvé ovoce jakoby chytalo plíseň.
Bohužel v současném období monzunových dešťů nedokážu zhodnotit čitelnost displeje na sluníčku, jehož aktivitu v domácích podmínkách nasimulovat nedokážu. Uklidňující je, že světelné čidlo hbitě reaguje, případně si můžete nastavení jasu displeje doladit v notifikační liště.
Prostředí telefonu: čistý Android, co se dlouho nekoupal
Alcatel One Touch 5035D oživuje operační systém Android v zastarávající verzi Ice Cream Sandwich, konkrétně 4.0.4. Bohužel Alcatel kladnou reputaci, co se týče aktualizací, nezískal, případní zájemci o tento telefon budou po právu zklamáni. Alespoň prozatím. Podle informací však výrobce chystá aktualizaci pro tento model na Android 4.1 Jelly Bean. Kdy to bude, ovšem zatím netušíme.
Základní launcher nabízí 5 pracovních ploch, mezi kterými ale nelze posunovat do nekonečna. Spodní řádek matice ikon zabírá dok, do kterého můžete umístit 4 zástupce aplikací dle své volby, prostřední, páté tlačítko je uzamčeno pro vstup do seznamu aplikací. Horní řádek plochy okupuje vyhledávací widget Google, kterého se nezbavíte, pro zástupce a widgety dle vaší chuti tak zbývá jen prostor 4 x 4 ikon, velikost widgetů v základním launcheru měnit nelze. Nic vám však nebrání uspořádat pouhým přetažením ikony do složek.
Seznam aplikací je rozdělený na aplikace a widgety, třetí karta je odkazem na Google Play. Plusové body, které u mě Alcatel získal za minimální zásahy do Androidu, vzápětí ztratil při pohledu na předinstalované programy. Adobe Reader se hodit může, s repertoárem aplikací, které neodinstalujete, ale z mého pohledu strunu přetáhnul. Co v X’Popu 5035D nad rámec najdete? Tak tady je seznam: Adobe Reader, AVG Antivirus, Barcode Scanner, OneTouch Cloud Backup, Evernote, Facebook, Gameloft Live, Google+, Chrome, LinkedIn, Little Big City,Media Share, Office Suite, OI nákupní seznam,OneTouch Manager, One Touch Radio, PicSay, Pokec, Shark Dash, Shazam, Twitter, Viber.
Mimochodem, po spuštění Gameloft Live skončí u bílé obrazovky a záseku a ještě se drze ptá, jestli chci aplikaci ukončit. “Užitečné.” Jediné schůdné vysvětlení pro tuto plejádu aplikací mě napadá co nejpohodlněji androidím nováčkům zpřístupnit to, co by mohli potřebovat nejdřív.
Naopak notifikační lištu zpracoval Alcatel pěkně a prakticky. Má tři záložky, v první regulujete jas, automatické otočení a délku podsvícení, ve druhé jsou přepínače bezdrátových sítí včetně GPS a módu letadlo, poslední sdružuje volby zvukových profilů. Snad jen přidat svítilnu.
V menu nastavení ale Alcatel překvapil funkcí, kterou jsem zatím u jiného telefonu nepotkal – plánované zapnutí a vypnutí. Pokud vám u telefonů vadí, že budík vypnutého telefonu ani nepípne, X’Pop 5053D má pojistku. Podobné volby, jako má opakovatelný budík, najdete i v této funkci. Nastavíte, ve které dny a v kolik hodin se má telefon zapnout. Už jen, aby stačila baterie.
Hardware a výkon: Rychlý, nebo pomalý?
Dvoujádrový procesor taktovaný na 1 GHz slibuje odpich od nejnižší třídy. Nadšení opadne po doplnění 512 MB operační paměti, velikosti slabšího průměru. Po prvním startu je Alcatel svižný a vy získáte dojem, že výkon procesoru je tak akorát, aby byl pohyb v telefonu rychlý a přitom nenáročný na baterku.
Už ale listování seznamem aplikací nadšení zmírní. Pochybuji, že jen zvyk na Project Butter v Androidu Jelly Bean by měl na svědomí takový rozdíl oproti Ice Cream Sandwich na X’Popu 5035D. Nemůžu ani říct, že by byl pohyb v telefonu brzdou, jen se obrazovky při swipování mezi nimi pokaždé cuknou, jako by odmlouvaly. Použití to nikterak nebrání, jen je takové chování poněkud rozporuplné. Po nainstalování cca 15 aplikací se škubání viditelně nezhoršilo. Teď už ale k našemu standardizovanému výkonovému testu. Jak si bude Alcatel One Touch X’Pop stát?
Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.
Sony Xperia SP
2492 b
HTC One
2408 b
Sony Xperia Z
2167 b
Samsung Galaxy S4
1935 b
Sony Xperia T
1910 b
Sony Xperia V
1904 b
LG Optimus G
1791 b
Sony Xperia L
1797 b
Samsung Galaxy S III
1706 b
Huawei Honor 2
1572 b
Samsung Galaxy S II
1552 b
Huawei Ascend D2
1426 b
LG Nexus 4
1280 b
Huawei Ascend G510
1247 b
Huawei Ascend Y300
1152 b
Alcatel One Touch X’Pop
1032 b
Samsung Galaxy S
551 b
Samsung Galaxy Pocket
371 b
Vellamo test ukázal, jak na tom tento Alcatel je pro práci s webovým prohlížečem. A jednoduše řečeno, dost špatně. Ve srovnání jej předskočily i levnější a hlavně výkonově horší modely od Huawei. I když ne o hodně, můžeme říci, že telefon se příliš nehodí na nějakou dokonalou práci s webem, ve smyslu rychlého načítání stránek, vykreslování a například zoomování. Toho si koneckonců člověk všimne i v samotném prostředí, kde občas grafika jako kdyby zažila dilataci času ve směru zpomalení.
Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.
První test, RigidGems se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv. Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Níže přikládám tabulku, která zobrazuje snímkovou frekvenci v rámci jednotlivých testů a jejich nastavení. Pod tabulkou naleznete graf, který zobrazuje průměr všech tří testů. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu.
One Touch X’Pop v GPU Marku prakticky kopíruje svého vyššího kolegu, model One Touch Idol 6030D. A to znamená, že jde opět o propadák, výkonnější je i prapůvodní Samsung Galaxy S. Telefon se tak příliš nehodí na hraní výkonově náročnějších her. Jisté zlepšení může v tomto směru přijít s aktualizací operačního systému na Android 4.1 Jelly Bean. Uvidíme.
Dalším testem je 3D Mark. Aplikace však nehodlala spolupracovat a na telefonu nebylo možné tento test vůbec uskutečnit, kvůli nekompatibilitě.
Bonusové aplikace: Méně je někdy více
Jak už jsem zmínil v kapitole recenze s popisem prostředí, na aplikacích Alcatel zrovna nešetřil. Stáhnout je lze na Google Play, pro rychlý start se ale začínajícím uživatelům mohou hodit. V nadílce bych přesto pro příště doporučil větší střídmost, zvlášť v kombinaci s kapacitou interní paměti, kterou výrobce ponechal ke “spotřebě”. Ve specifikacích se uvádí hodnota 4 GB, pro uživatele zbyde pouhopouhých 1,3 GB. Velká podpásovka. Čím je zaplněna?
Adobe Reader – praktická čtečka PDF dokumentů.
Roční licence na bezpečnostní program AVG Antivirus. Funguje trošku jako blackbox. Proskenuje obsah telefonu a oznámí, jestli je vše v pořádku. Užitek posoudit nemůžu, stále jsem přesvědčen, že primární zodpovědnost za malware v Androidu má uživatel a jeho volba povolení u jednotlivých aplikací. Umí ale lokalizovat odcizený (nebo zapomenutý) telefon podle GPS.
Barcode Scanner fotoaparátem snímá čárové a QR kódy a nabízí, jak je dalším způsobem zpracovat. Škoda, Google Goggles to umí také a v univerzálnější podobě.
Evernote, aplikace na poznámky. Prima věc, akorát v návaznosti postrádá smysl druhý poznámkovník (na obrázku vpravo).
Gameloft Live. Pravděpodobně rozcestník ke hrám od tohoto vývojáře. První screenshot s bílou obrzovkou není chyba, takhle na Alcatelu Gameloft Live opravdu vypadá.
Bezdrátová klávesnice. Bohužel žádnou nemám k otestování, nezbývá než věřit, že aplikace funguje.
OfficeSuite 6 je aplikace pro prohlížení souborů DOC, Excel a dalších z kancelářských balíků včetně PDF. Předinstalovaná je verze, která dokumenty neumožňuje vytvářet a upravovat.
Little Big City je budovatelskou hrou. Pro hráče jiných žánrů je potěšující, že lze odinstalovat.
One Touch Radio je aplikace pro přehrávání audiostreamů.
Shark Dash je variací na Angry Birds. Hladový žralok musí stihnout sežrat všechny kachničky ve vaně dřív, než je odšpuntována a vypuštěna. Docela zábavné, hra je ale pouze v demoverzi.
Lékem na omezenou paměť a duplicitní aplikace je jejich odinstalování. Naštěstí Alcatel nepoužívá praktiky jiných výrobců, kteří předpřipravené programy zamkne a k jejich vyčištění je třeba root. Nezbavíte se aplikací přímo Alcatelu (One Touch Radio aj.), u her či prohlížečů dokumentů to možné je.
Telefonování a zprávy: Klávesnice navíc
K SMS i telefonním hovorům používá tento telefon základní aplikace Androidu. Pokud jste jim přivyklí, budou vám stačit, máte-li ve větší oblibě vylepšení jiných výrobců, bohužel. Zprávy se řadí tradičně do konverzací, odpočet zbývajících písmen je viditelný vždy, v nastavení aplikace ale chybí možnost diakritiku používat.
K vytváření zpráv kromě standardní klávesnice můžete využít alternativní vstup TouchPal. Ten funguje podobně jako klávesnice Swype či SlideIT, čeština mu nečiní problémy. Kromě QWERTY (Alcatel ani pro češtinu nepoužívá QWERTZ) klávesnice můžete layout přepnout i na směrový kříž doplněný funkcemi kopírovat, vložit apod. Opět bych dal přednost volbě aplikace na uživateli.
One Touch X’Pop 5035D podporuje práci se dvěma SIM kartami najednou, před odesláním se proto táže, ze kterého čísla si přejete zprávu odeslat. Tento dialog můžete obejít nastavením výchozího čísla zvlášť pro SMS, hovory i videohovory. Orientace mezi dvěma SIM kartami je přehledná, informace týkající se jednoho čísla jsou barevně sladěné.
Převratné není ani telefonování, změn oproti čistému Androidu je jako šafránu. Technicky vzato jsem zaregistroval jedinou – při zamčené obrazovce lze hovor přijmout či odmítnout hovor tahem do stran, rozdíl je pouze v grafice. Alcatel zástupce obou aktivit znázorňuje jen minimalistickým obdélníkem v zelené či červené barvě, což zapadá do Holo designu.
Hudba a video: duo stejných přehrávačů
Kromě jednoduché aplikace Hudba Play přidal výrobce do menu posluchačům stejně jednoduchou Hudbu. Tento program člení hudební soubory na interprety, alba, skladby a seznamy stop. Šalamounsky se ale záložka seznamů stop zkracuje na „Sezn. stop“ – na „výběr“ je totiž jediný, sestavený z naposledy přidaných skladeb. Čekal jsem, že po přehrátí pár skladem se objeví třeba nejčastěji přehrávané písně, žel, nestalo se tak.
Třídění podle interpreta, alba či seznam všech skladeb asi netřeba vysvětlovat, přehrávač Hudba umí zvolený soubor přehrát, přidat do seznamu skladeb a smazat. Jediným malým bonusem je volba „hledat“, při které zvolíte, jakou aplikací byste rádi interpreta či album hledali. Dobrý způsob, jak od poslechu hudby přejít ke sledování videoklipů.
Potěší přítomnost FM rádia. Oproti Hudbě je tato aplikace na funkce štědřejší. Vyhledává stanice, potažmo frekvence, automaticky ukládat je lze do seznamu i ručně včetně přejmenování. Využít můžete i RDS k vyhledávání alternativních frekvencí a informacím o kanálu. Zvuk rádia můžete pouštět buď do sluchátek, nebo reproduktoru, nechybí ani možnost nahrávání.
Fotoaparát a kamera: momentky zvládne
Alcatel OT X’Pop 5053D má na zádech 5 Mpx fotoaparát doplněný jednou přisvětlovací diodou. Oceňuji umístění objektivu doprostřed těla, což napomáhá při focení textu. Autofocus už je skoro samozřejmostí, fotoaparátu není cizí ani zaostřování dotykem na displej. Foťák má rychlý start, za necelé dvě vteřiny je připravený. Ovládání obsluhuje nativní aplikace Androidu, výčet funkcí je klasický.
Volit můžete mezi různými scenériemi od západu slunce přes portrét v noci po divadlo. Nebo nechat volbu na automatice. Ladit lze i míra expozice ve třech krocích po každém směru. Nechybí ani vyvážení bílé. Na testovacích snímcích mě rušilo studenější podání, při volbě správné expozice se věrnost barev zlepšila. Posuďte sami na obrázku myši.
Výsledky fotoaparátu jsou celkově rozporuplné. I za relativně dobrého osvětlení byly snímky lehce rozpité a stíny působí temněji než ve skutečnosti. Při 5 Mpx už jsou fotky pro základní zpracování použitelné, na kvalitu snímků z Alcatelu bych bohužel nesázel.
Video natáčí One Touch X’Pop v maximálním rozlišení HD, tedy 1280 x 720 px, i při prohlížení na počítači je plynulé, výrobce udává framerate 30 snímků za vteřinu a nelichotí si. Expozice a vyvážení bílé kopírují možnosti fotoaparátu, scenérie se smrštily na automatiku a noční režim. Poslední ikona zastupuje možnosti časosběrných fotografií, nejdelší interval je 10 sekund.
Alcatel nabízí i možnost panoramatického snímkování. To je intuitivní, po startu pořizování záběrů se vytvoří snímek a zobrazí se rámeček, po jehož zaměření se vytvoří snímek další. Takto se pořídí 9 snímků po sobě. Pokud ale zrušíte focení třeba po třech snímcích, celé panorama se zruší. Na druhou stranu je pořízení fotografie svižnější než pomalým plynulým pohybem jako při natáčení.
Zkušební fotografie pořízené s telefonem
Zkušební video natočené s telefonem
Organizační a datové funkce: dle očekávání, vše kromě NFC a LTE
Možnosti bezdrátových připojení telefonů s Androidem už těžko někoho překvapí, zvlášť, pokud nás neosloví novinky typu Infraportu. Podobně fádní je i X’Pop 5053D. Wi-Fi modul komunikuje ve specifikacích b, g, n, na krátké vzdálenosti se domluví i přes Bluetooth ve verzi 4.0. Spojení se světem na delší vzdálenosti pak obstarává quad-band vysílač/přijímač, neznámá mu není žádná z frekvencí 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Samozřejmá je i komunikace v sítích třetí generace, 3G spolupracuje s kmitočty 900 a 2100 MHz. Alcatel podporuje i vysokorychlostní upload i download HSUPA a HSDPA. Jak jinak.
Pokud by vám něco ve výčtu chybělo, máte pravdu. NFC v telefonu chybí, na druhou stranu bych ho ani v této cenové kategorii nečekal, nemůžu se proto na X’Pop zlobit. Podobně se stavím i k LTE, které pravděpodobně také nikomu žíly trhat nebude.
V organizačních funkcích spoléhá Alcatel na základní aplikace Androidu, nečekejte tak vychytávky z prostředí TouchWiz. Budík opakovaně budí, kalendář se synchronizuje s cloudem, úkolníček chybí, poznámkové bloky jsou k dispozici hned dva, jeden od Alcatelu, druhý od Evernote Corporation.
S dokumenty je Alcatel větší kamarád, než s agendou a organizací času. Jak už bylo řečeno, v předinstalovaných aplikacích je jak Adobe Reader na zpracování formátu PDF, OfficeSuite 6 otevře dokumenty DOC i jejich novější variantu DOCX, nebojí se ani tabulek a prezentací. Nestačí ale na ODT, pokud preferujete volné kancelářské balíky jako OpenOffice.
Závěr recenze Alcatel OT X’Pop: Čím déle používaný, tím blíž k nižší třídě
Zpočátku jsem k Alcatelu OT X’Pop 5053D přistupoval jako k telefonu střední třídy. Sám vlastním podobně vybavený telefon, se kterým mám dobré zkušenosti. Hardware tohoto One Touch není špatný. Dvoujádro slibuje slušnou rychlost, bohužel s počtem aplikací a jejich vzájemným fungováním Alcatel ztratil dech a vrátil se k slabšímu průměru, jehož hřebíčkem do rakve je už zastaralý Android Ice Cream Sandwich.
Vyplatí se tento smartphone? Pro někoho, kdo by rád vyzkoušel Android, stále může být dobrou volbou. Není slabý, aby se dal označit za pomalý low-end a postavil se po boku zařízení, jako je Samsung Galaxy Fame nebo Vodafone Smart a běžný provoz zvládne plynule. Jakmile se ale vaše nároky zvýší, budete na mantinely tohoto modelu narážet čím dál častěji.