Recenze Alcatel One Touch Star: stylový klon

Michal Maňák

“Co jmelí, ale Alcatel! Všimli jste si, kolik se ho letos urodilo?” Na recenzi se nám už objevil větší, 4,5” bratříček One Touch X’Pop, nedávno jste si mohli přečíst recenzi na LG Optimus L5 II. Všechny je pojí čip od Mediateku – 1 GHz, 512 MB RAM – skoro až vypadají na armádu klonů, která se liší jen vzhledem. Zdá se, že na poli levnějších Androidů se schyluje k boji o každého zákazníka. S čím se do bitvy vloží Alcatel?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Přiznám se, že po posledním Alcatelu jsem si tohoto výrobce zaškatulkoval do pozice masového chrliče mobilů. Jeden jako druhý, hlavně pokrýt všechny velikosti displejů. Dnes recenzovaný One Touch Star cílí na menší ručky či kapsy a troufám si říci, že by se do kýženého cíle dostat mohl. Račte přistoupit.

Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu X-Store.cz, kde si jej můžete zakoupit.

Základní parametry – Alcatel One Touch Star

Rozměry117,9 × 60,8 × 9,7 mm
Hmotnost119,5 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), AMOLED, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměťdvoujádrový 1 GHz procesor Mediatek MT6577, grafika PowerVR SGX531, 512 MB RAM, vnitřní paměť 4 GB + slot pro paměťové karty microSD (maximálně 32 GB)
Operační systémAndroid 4.1 Jelly Bean
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah baleníkrátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel, pecková sluchátka
Cena a dostupnost?, červen 2013

Obsah balení: nic, co by překvapilo

Alcatel se prodává v papírové krabici lehce podlouhlých rozměrů proti otevření překryté průhledným plastovým rukávem. Na jejím víku je vyportrétován One Touch Star v podživotní velikosti, na přebalu se navíc objevuje symbol dvou SIM karet a typu displeje AMOLED. Samotná krabice je poměrně nízká, ač uspořádání uvnitř je typicky dvoupatrové. Její útroby ničím nepřekvapí. Pecková sluchátka, stručná příručka v češtině a slovenštině, záruční list a nabíječka. Ta od posledně ještě ubrala na rozměrech, tvarově i velikostně připomíná velký klíč od auta.

Design a konstrukce: možná nejkrásnější ve své třídě

Ač je vzhled a design subjektivní záležitost, u mě One Touch Star obstál. Velikost zařízení v ruce je ideální k ovládání jednou rukou, v dlani nikde netlačí, jediná škoda je, že zdrsněný materiál zadního krytu není použit i na boky. Jinak je telefon příjemně jednoduchý, což se odráží i v pevnosti konstrukce. Nic nevrže, na první pohled vás kvůli skrytému otevírání krytu možná napadne, jestli tento model vůbec můžete otevřít.

Na čelní straně si hoví 4” AMOLED displej. Sám vlastním telefon stejných rozměrů, při přímém srovnání na něj Alcatel ztrácel. Napadly mě myšlenky, jestli si náhodou v TCL (vlastník Alcatelu) neoblíbili zaokrouhlování a seznámil jsem Star s metrem. A kupodivu, přesně 4” palce.

Nad displejem, klasicky uprostřed, je reproduktor pro telefonování, vpravo od něj VGA kamera, vlevo senzor okolního světla. Pod displejem je trojice ovládacích kláves zpět, domů a seznam aplikací. Při vypnutém podsvícení si jich sotva všimnete, ostatně, pokud na telefon nesvítíte jako při výslechu, těžko rozeznáte i přechod mezi displejem a jeho rámečkem.

Boky telefonu obepíná stříbrný pruh imitující kov. Pravá strana Alcatelu OT Star je tentokrát prosta jakýchkoli ovládacích prvků, dvojtlačítko hlasitosti se přesunulo doleva. Horní hrana patří audio jacku a tlačítku power u pravého rohu. Na něj si budete chvíli zvykat – je poměrně zapuštěné a hmatově nenápadné, stejně jako volume klávesa na boku. Na horní straně se přesto oproti boku mačká poměrně jistě, telefon je natolik tenký, že je přirozené mačkat obecně roh, ne jen tlačítko. Na spodní straně nechybí vstup pro microUSB, vedle kterého se krčí mikrofon. Zadní strana už je ale fádně nevýrazná. V jedné lince vedle sebe dlí zleva doprava reproduktor, čočka fotoaparátu, přisvětlovací dioda a logo 5.0 MP, bokem linie ještě červotoč vyhloubil dírku pro druhý mikrofon. Prostředek krytu pak doplňuje logo One Touch, pod kterým je, abyste se opravdu nespletli, logo Alcatelu.

 

One Touch Star si vyplýtval všechnu krásu na přední stranu. Na té ale vizuálně odvedl dobrou práci, fanoušci Apple snad odpustí, když budu tvrdit, že se iPhonu OT Star podobá.

Musím zmínit ještě uložení SIM karet. Obě se vkládají vedle sebe při vyjmuté baterii. Zprvu jsem měl při jejich vyndavání problémy, na druhý pokus jsem ale zjistil, že jsou aretovány podobně jako SD karty ve čtečce – po zatlačení je mechanismus sám vystrčí ze slotu.

Baterie a výdrž: ani sprinter, ani vytrvalec

Abych otestoval výdrž telefonu v plném provozu, podrobil jsem ho následujícím úkolům: hodinku přehrávání hudby, 8 hodin push synchronizace s exchange serverem, zapnuté Wi-Fi, GPS i 3G, dostupnost na dvou SIM kartách zároveň a jas displeje nastavený na maximální hodnotu. Po osmi hodinách ikona baterie hlásila lehce nad 30%. S poměrně často rozsvíceným displejem, pořizováním screenshotů a focením, je to výkon, který neoslní. Život baterie se mi sledoval těžce: při nízkém stavu nabití položka baterie v Nastavení působila pád a nepodařilo se proto rozdělit celkovou spotřebu mezi různé využití. Telefon jsem proto musel restartovat a hle, z původních 34% najednou baterie hlásila 45%. To jsou kouzla…

Druhá potíž byla s hlídáním teploty baterie. Když jsem měl telefon položený v posteli se spuštěnou Wi-Fi a prohlížel webové stránky, hlásil Alcatel přehřátí baterie.

 
 

Displej a ovládání: není všechno AMOLED, co se třpytí

Při zmínění AMOLED technologie jsem si představil až nereálně přeycené barvy. Nevím, zda je to volbou grafiky menu, která se kombinuje modrou, šedou a “vyšisovanou”. Nemůžu si pomoct, rád bych řekl bílou, ale nebyla by to pravda. I při nejvyšším možném jasu displej místo bílé šilhal odstín po zelené. Bohužel si Alcatel řeže větev sám pod sebou, na notifikační liště působí bílá ikona baterie na černém pozadí přesvědčivěji, než kdekoli v menu, které bílou hojně používá. Zkrátka očekávané “omalovánky” se nekonaly. Ostatní barvy přitom vypadají čistě a výrazně, ona pseudo-bílá bohužel kvality displeje strhává.

Prostředí telefonu Android 4.1 Jelly Bean: lehce přibarvený základ

Operační systém zajišťuje verze Androidu 4.1, upravená jen minimálně, a pokud, tak spíše barevně. Vlastní iniciativa Alcatelu se projevuje nejvíce ve widgetu přepínačů a zamykací obrazovce.

Power widget obsahuje přepínač jasu, časového limitu podsvícení, automatického otočení, Wi-Fi, access pointu Wi-Fi, Bluetooth, GPS, datového připojení, režimu letadla a čtyř zvukových profilů. Ty si můžete v nastavení přizpůsobovat, samotné zástupce v notifikacích ale odebírat nemůžete, ani upravovat jejich pořadí. Samotné přepínače s časem a datumem zaberou třetinu veškeré plochy, pro akutní notifikace mnoho místa nezbývá, zvlášť, když jedno místo zabírá upozornění na energetický režim. Naštěstí ho můžete skrýt.

 

Po svém si One Touch Star přetvořil i zámek obrazovky. Je velmi efektní i praktický, k dokonalosti mu ale chybí poměrně zásadní schopnosti. Funguje jednoduše – pokaždé stahujete určitý prvek dolů. Pokud chytíte za světlý pruh s datem, odemknete telefon bez spuštění čehokoli, pokud posunete čtverec se symbolem fotoaparátu, zpráv a telefonu, spustíte příslušnou aplikace. Pokud je telefon v nabíječce, animace ukazuje doplňující se stav zelené lišty energie. Skoro bych řekl i roztomilé.

Tak příjemná už není přizpůsobitelnost. Chtěli byste místo telefonu otevírat třeba emailového klienta? Smůla. Líbilo by se vám, kdyby se na lockscreenu objevoval stav baterie i když nenabíjíte? Žádné takové, leda na liště vedle hodin.

Prostředí je orientované do modré, šedé a oné polo-bílé. Ve stejně zbarveném menu nastavení se dají objevit i užitečné volby. Ztišení vyzvánění telefonu či budíku položením na displej se pomalu stává klasikou, v případě One Touch Star Alcatel nevynechal ani plánované vypnutí i zapnutí telefonu.

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor MediaTek taktovaný na 1 GHz s grafickým čipem PowerVR SGX531. Oproti čtyř a půl palcovému stájovému kolegovi je běh systému mnohem plynulejší. S přibližně třicítkou nainstalovaných aplikací se pracovní obrazovky lehce trhaly, pokud nejste perfekcionista, možná si drobných přeskočení ani nevšimnete. Oproti verzi 4.0 Ice Cream Sandwich je Android 4.1 mnohem lépe optimalizovaný. Pro srovnání jsem opět nainstaloval Shadowgun a překvapivě, fungoval naprosto plynule. Oblíbený Fruit Ninja ale kulhal. Náročnější 3D hra bez jediného škubnutí a jednoduchá hříčka s 15 snímky za vteřinu? V Číně to zřejmě možné je.

Konkurence s podobným hardwarem je početná. Jmenujme Vodafone Smart III, ZTE Blade III velmi podobného výkonu, Xperia L s dvojnásobnou RAM, prakticky identický LG Optimus L5 II a sourozenci z rodiny Alcatelu. Obhájit mezi nimi svou pozici může Star hlavně povedeným vzhledem a podporou dvou SIM karet. Marketingově významný AMOLED displej však plusové body nepřidá.

Jak si Star stojí ve výkonnostních testech? Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
Sony Xperia Z 2167 b
Samsung Galaxy S4 1935 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V1904 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
Huawei Honor 2 1572 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Alcatel One Touch Star 1340 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Druhý test, tedy GPU Mark od Silicon Studios, který je rozdělen na dvě části, se zaměřuje na grafický výkon. Ta první sestává z tří po sobě jdoucích testů, kdy je každý zaměřený na jinou část grafického zpracování obrazu a vždy bude každý test proveden 3x, a to na nastavení High, Medium a Low. V nastavení vysokých detailů (HIGH) každý test využívá vyhlazování hran, rozlišení 1280×720, maximální nastavení pro detailnost textu a má zapnuté veškeré post procesy. Na střední (MID) nastavení klesne rozlišení na 800×450, vyhlazování je vypnuté, klesá ostrost textur. Nízké nastavení (LOW) využívá základní rozlišení 420×234, vyhlazování je vypnuté, textury mají nízké rozlišení.

První test, RigidGems, se zaměřuje na zpracování odlesků, kolizi předmětů, vyhlazování hran, práce s průhlednými texturami. Druhý test, Dead Park, který je náročnější, pracuje s hloubkou ostrosti, s více modely najednou na scéně a světelnými zdroji. Třetí, nejnáročnější test, NaturBone, se zaměřuje na antialiasing pomocí MSAA technologie, odlesky, rozmazání pozadí při pohybu, tzv Motion Blur, vysoký dynamický rozsah, neboli HDR a v neposlední řadě též dynamické nasvětlení scény. Každý z těchto testů tedy zatíží grafický čip jiným způsobem. Nutno podotknout, že hrana plynulosti, kde už lidské oko vnímá pohyb bez trhání, se považuje minimálně 25 snímků za vteřinu.

Třetí test, tzv. YEBIS test, využívá všechny zmíněné efekty výše, pouze mění rozlišení, bez změny detailů, či post procesů. Tento test ukazuje schopnost přístroje pracovat s 3D grafikou v různém rozlišení.

Telefonování a zprávy: změny jen kosmetické

Při telefonování vychází One Touch Star z nativního prostředí Androidu. Přesto pár změn provedl, veskrze kvůli přehlednosti provozu se dvěma SIM kartami. Pokud se tedy dostanete k vytáčení, v notifikační liště bude svítit barva čísla, ze kterého budete vytáčet.

V seznamu hovorů už narazíte na první výraznější úpravu. Seznam můžete třídit na odchozí, přijaté a odmítnuté, čistý Android zobrazuje všechny dohromady. Ikonou dole uprostřed můžete telefonáty vyfiltrovat i podle použitého čísla. Nepatrných změn dostál i seznam všech kontaktů, u čísel uložených na SIMce se objevuje piktogram karty, na které kontakt dlí.

Aplikace pro práci s SMS je tradiční, de facto jen přebarvená. V duchu skeumorfismu se snaží imitovat papírky, ale celá iluze je průhledná – datum zprávy na papírku není, z pole pro text vyčnívá růžek ke straně adresáta, jako by nestačilo odlišení barvou. A box pro editaci nové zprávy je na truc úplně obyčejný, jen černobílý řádek s blikajícím kurzorem. Veškeré texty jsou ke všemu dosti roztáhlé, na displej se vám vejdou přibližně dvě zprávy. Ale budiž, jestli jsou vám podobné drobnosti u šosu, budete potkávat jen rutinní schéma schodné pro všechny Androidy.

Hudební a video přehrávač: méně je někdy více

Jak si One Touch Star poradí s hudbou? Vzhledem se přehrávač blíží aplikaci Hudba Play. Pochválil bych na ní přehledně zpracovaný notifikační pruh, kdy se ovládací prvky roztáhly přes celý prostor. Na svém telefonu používám PlayerPro, který tři klávesy vměstnává do cca pětiny šířky displeje. Teoreticky by Hudba měla ukazovat i texty písní, mně zobrazovala jen větu “Přidejte soubor s textem” a nenabídla ani nápovědu, v jakém formátu by měl být. Chyběla mi i funkce přepínání skladem podržením kolébky hlasitosti, na widget na plochu jsem rovnou rezignoval, na to, co ukazuje, si tak obrovský prostor displeje nezaslouží.

Na první poslech zní hudba jakoby zahuhlaně, neostře. Abych odfiltroval subjektivní dojmy, na srovnávání zvukových kvalit používám skladbu Beauty School od kapely Deftones. V podání Alcatelu zní činely mdle, z originálu je znám jako řízné a osvěžující. Doladění ekvalizérem by tuto nevýraznost mohlo napravit, Hudba ale žádným neoplývá.

V souvislosti s lockscreenem ale stejně u tohoto přehrávače nejspíše zakotvíte. Stejně tak se na aplikaci nejde hněvat, pokud zohledním, komu a k jakému účelu má posloužit. V tramvaji zvukové niance budou trápit málokoho.

Pokud by Galerie nestačila na pouštění filmů, můžete přehrávat i programem Přehrávač videa. Bohužel v jakékoli aplikaci po změně pozice ve filmu jakoby One Touch Star ztratil dech a snímky za vteřinu jdou dolů. Poradí si s formátem avi i mp4, na externí titulky je krátký. Nechybí mu tlačítko pro sdílení, pod trojtečkou nastavení ale najdete jen zastavení a přehrávání jednoho souboru stále dokola. Svými kvalitami přehrávač nijak neoslnil, nabízí jen minimum funkcí a ještě menší význam.

Bonusové aplikace: povinná výbava pro ty, kteří mají do Google Play daleko

Na bonusových aplikacích v Alcatelu nešetří. Že si ale při zapnutí neřekne o připojení ke Google účtu, je raritou. Pojďme si je aspoň ve stručnosti projít.

Adobe Reader – rozšířená čtečka dokumentů v PDF, volně stažitelná na Google Play

AVG Antivirus – ochrana před škodlivým softwarem, umí proskenovat obsah telefonu a říci, zda je vše v pořádku či nikoli a přijmout protiopatření

Barcode Scanner – snímač čárových a QR kódů fotoaparátem. Úspěšně zachycené informace nabízí vyhledávat na internetu či sdílet.

Bezdrátová klávesnice – utilita pro připojení Bluetooth klávesnic

Evernote – patrně nejrozšířenější aplikace na poznámky

Facebook, Google+, LinkedIn, Twitter – mobilní klienty sociálních sítí

Filmové studio – aplikace, která umí videa zařadit za sebe, nalepit na ně efekty a obalit vlastní hudbou. Vystříhnout jen záběr z videa neumí.

Gameloft Live – obchod s aplikacemi tohoto vývojářského studia

Chrome – kromě běžného prohlížeče máte k dispozici i tuto alternativu na brouzdání internetem

Little Big City – hra na budování městečka

Office Suite – prohlížeč nejrozšířenějších formátů dokumentů

OI Nákupní seznam – abyste nezapomněli kromě brambor i na pomeranče

One Touch Radio – aplikace na přehrávání internetových rádií

Onetouch Manager – utilita pro zálohování a komunikaci s počítačem

PicSay – aplikace na přidávání textíků a efektů k obrázkům

Poznámky – aplikace pro zaznamenání textových informací

Radio – aplikace pro příjem zvuku po FM vlnách. Umí vyhledat stanice i nahrávat. Názvy stanic si ale zjistit nedokáže.

Shark Dash – jednoduchá hra na principu Angry Birds

Shazam – rozpoznávač hudby zachycené mikrofonem telefonu

Spořič baterie – podobné utility zřejmě zažívají svůj boom. Tato aplikace dokáže připravit profily s různou spotřebou a na základě stavu baterie či času mezi nimi automaticky přepínat. Technicky vzato se ale jedná jen o automatický power-widget. Veškeré možnosti úspory energie totiž pramení z vypínání bezdrátových sítí, jasu displeje a GPS. Bizarně působí položka Orientace, mám dojem, že vypnutí otáčení displeje se příliš na prodloužení intervalu mezi návštěvami nabíječky neprojeví. Žádné vychytávky jako podtaktování procesoru se nekonají.

Talk, Viber,Pokec – klienty sítí pro štěbetání nemohl Alcatel vynechat

Záznam zvuku – jednoduchý diktafon, nahrává do formátů ogg, 3gpp a amr. Zajímavě je měření hlasitosti v reálném čase.

Fotoaparát a kamera: možností větší, než malé množství

Ani aplikace fotoaparátu ničím výrazná není, přesto funguje stabilně a uživatelsky je přívětivá. Přepínač režimem kamery a foťáku je trestuhodně prezentován šoupátkem, nestačí tedy ťuknout na symbol videokamery, jinak jsou ovládací prvky tam, kde je čekáte.

K dispozici máte několik scénických režimů, korekci expozice v sedmi krocích, vyvážení bílé a režimy snímání. Že si pod tímto svouslovím nic nepředstavíte? Nevadí, po rozkliknutí už budete vědět, odkud vítr vane – HDR režim je novou modlou fotografie, detekce tváří a úsměvů také není novinkou. Přesto smysl “automatické detekce scén” a “nejlepšího snímku” mi uniká, pojmenovat detekci obličeje jako “krásná tvář” je též dosti zavádějící. V menu se skrývá i možnost focení s různým stupněm expozice a následným vybráním optimálních barev. Fotoaparát umožňuje i focení panoramatických snímků, buď v rozsahu 360 stupňů, které natáčí stejným stylem, jako video, nebo řadu devíti snímků po sobě. Při focení panoramat je ale Alcatel hodně citlivý. Ke znázornění, kdy uloží další snímek, používá šipku, která vyžaduje mnohem větší přesnost, než by bylo třeba k trefení se dvou rámečků do sebe.

Hardwarovou spoušť Star nemá. Lze ji ale nahradit stisknutím tlačítka hlasitosti, které tak nemůže plnit funkci zoomu. Subjektivně jsem za to rád, digitální zoom si u mě svůj význam zatím neobhájil. Fanouškům adrenalinových sportů přijde vhod sekvenční focení – stačí držet spoušť a telefon cvaká jeden obrázek za druhým. Jejich ukládání už sice bleskové není, ale ani se vyloženě neloudá.

Jako malé plus bych ještě zmínil možnost vypnutí zvuku spouště. Maličkost, ale ne všichni tuto volbu nechávají na uživateli. A jaké jsou výsledky tohoto telefonu? Při venkovních detailech blížích se makru vypadají fotky na počítači pěkně. Zbytek je s vyšším šumem, než jsme zvyklí a nepomáhá ani nejlepší přírodní blesk – slunce.

Zkušební fotografie – Alcatel One Touch Star:

Zkušební video – Alcatel One Touch Star:

Organizační a datové funkce: tady někdo přemýšlel

Možnosti bezdrátového připojení Alcatel One Touch Star klonuje od svých kolegů. Wi-Fi modul komunikuje ve specifikacích b, g, n, na krátké vzdálenosti se domluví i přes Bluetooth ve verzi 4.0. Spojení se světem na delší vzdálenosti pak obstarává quad-band vysílač/přijímač, neznámá mu není žádná z frekvencí 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Samozřejmá je i komunikace v sítích třetí generace, 3G spolupracuje s kmitočty 900 a 2100 MHz. Alcatel podporuje i vysokorychlostní upload i download HSUPA a HSDPA. Jak jinak.

 

Pro organizaci každodenních starostí je tento model připraven už od výrobce. Kalendář je androidí klasikou beze změn, poznámky bez časových údajů můžete zaznamenat do dvou elektronických bloků, případně nahrát diktafonem. Rozumí si dobře i s nejpoužívanějšími formáty dokumentů v režimu čtení. Méně zkušeným uživatelům část předinstalovaných aplikací přijde vhod, pokročilejší (či vybíravější) mohou nadbytečné programy odinstalovat.

Závěr recenze Alcatel One Touch Star

Nač chodit kolem horké kaše, tento telefon si mě získal designem. Jednolitá přední strana, boky imitující kov vyzařují styl v cenové kategorii okolo čtyř tisíc nevídaný. Za podmanivým vizuálem už Alcatel nepřekvapí. Pojí v sobě přívětivost Androidu Jelly Bean s hardwarem dostatečně silným na to, aby telefon neobtěžoval a sloužil – jako telefon. Jestliže jste z recenze získali dojem, že tento smartphone spíše haním, je jednoduší nimrat se v často nepodstatných detailech, které obecný chod telefonu narušují jen minimálně. Přesto bych se nebál tvrdit, že model One Touch Star si zaslouží oblibu i pozornost, protože co ztrácí na detailech, dohání stylem.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vzhledPlus přístupná interní paměť jen 2,3 GB
Plus odladěný Android Jelly BeanPlus špatné podání bílé
Plus dual SIMPlus neupravitelný lockscreen
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články