Recenze Alcatel One Touch Idol Ultra: mrznoucí modelka?

Stačí dobré jméno a brilantní míry k tomu, aby modelka oslnila publikum? Tak asi takové otázky si klade ultratenký model Idol Ultra od Alcatelu, který chce oslnit, avšak postrádá jiné přednosti jako šarm a půvab, a možná nejen to.

Čínský Alcatel se v letošním roce celkem rozjíždí a aby o něm bylo slyšet co možná nejvíce, rozhodl se jít za každou cenu i do čínských bažin na módní přehlídku. Za každou cenu? Do čínských bažin? Ano, čtete naprosto správně. Idol Ultra je klasickým příkladem toho, že pro krásu se zpravidla musí trpět, tedy pokud už to nemáte v genech. A to jak jistě tušíte, čínští výrobci zatím nemají.

Modelka Idol Ultra má v pase jen 6,5 mm a patří tak na dělené druhé místo v žebříčku nejtenčích smartphonů na světě. Jenže čočka zadního fotoaparátu značně vystupuje nad úroveň povrchu a ani v některých dalších ohledech nemůžu říct nic jiného, než že jde krása (či spíše ultratenké provedení) na úkor jiných předností. Jak moc to vadí? Dokáže tahle modelka v našem konkurzu ze sebe dostat více, než jen míry 90-60-90?

Základní parametry: Alcatel One Touch Idol Ultra

Rozměry 134 x 69 x 6,5 mm
Hmotnost 115 g
Displej AMOLED, HD (1280 x 720 px), jemnost 316 ppi, úhlopříčka 4,7“
Procesor 2-jádrový 1,2 GHz procesor MediaTek 6577, grafika PowerVR SGX531
Paměť 1 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB bez možnosti rozšíření
Operační systém Android 4.1.1 Jelly Bean + nadstavba výrobce
Fotoaparát 8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení USB adaptér, USB kabel, sluchátka, redukce z microUSB na 3,5 mm
Cena a dostupnost ?, léto 2013

Obsah balení: první kompromisy

Alcatel telefon dodává v poměrně zajímavé kartonové krabici, která je schovaná ještě ve tvrdém plastovém obalu. Uvnitř pak najdeme klasicky papírový návod, USB adaptér, USB kabel a sluchátka. Co je ovšem nevídanou (a bohužel i nevítanou) novinkou, je redukce z microUSB na 3,5 mm konektor. Ano, na telefonu samotném nikde není sluchátkový Jack a vy jste tak nuceni si vždy ke sluchátkům balit také tuto menší redukci. Pokud se spokojíte s průměrnými špuntovými sluchátky dodávanými od výrobce, pak vás to zas tolik mrzet nemusí. Já si však stěžoval nejen na kvalitu dodávaných sluchátek, ale také na celkově horší audio výstup (způsobený zčásti také právě kvůli redukci). A co naplat, že špunty mají jen jednu velikost a žádné další násady už v balení nenajdete.

Design a konstrukce: pro krásu se musí trpět

Ne nadarmo v mojí recenzi na Alcatel One Touch Idol Ultra hned několikrát zazní, že pro krásu se musí trpět. Je to tak, dokazovaly to telefony před deseti lety, dokazují to i telefony dnešní. Nechme teď ale stranou, jestli je za tím technologický skluz nebo jen nedbalost (a možná i cílevědomost) na straně výrobce, který zkrátka nechce oslovit top výbavou. U nejtenčího aktuálního Alcatelu však musím pořádně kroutit hlavou, kromě 6,5 mm tenkého těla není u této modelky takřka nic k pozorování. Jde o obyčejnou černou placku, bez jakéhokoliv nápadu a image.

 

tloušťka
Huawei Ascend P6 6,18 mm
Alcatel One Touch Idol Ultra 6,45 mm (zaokrouhleně 6,5 mm)
Sony Xperia Z Ultra 6,5 mm
Vivo X1 6,55 mm
Oppo Find 6,7 mm
Lenovo K900 6,9 mm

V praxi jsem byl ale příjemně překvapen, jak se telefon díky ultratenkému provedení dobře drží, k čemuž přispívá i nižší hmotnost 115 gramů. V kapse tak o telefonu nebudete skoro ani vědět, několikrát jsem i takto zmeškal nové zprávy, když vibrace nepůsobily tak, jako když máte v kapse pořádnou “cihlu”. Jenže když přijdete do společnosti, můžete mít tak trochu dilema – položit telefon na stůl nebo jej raději nechat v kapse? Konzervativní design v mém okolí prakticky nikoho neoslovil, nikdo se mě sám od sebe na tento Alcatel položený na stole nezeptal. Pro srovnání, když jsem měl nejtenčí Huawei Ascend P6, ptali se mě na něj v O2 aréně lidé sedící i ob jedno místo. A pochybuji, že by na takovou dálku rozeznali rozdíl cca 0,3 mm v pase.

 

Idol Ultra tak možná pro krásu trpí zbytečně. Výhodou je jen to, že se telefon lépe drží v ruce. Naopak nevýhody dle mého podstatně převažují. Na telefon se (prý) už nevešel 3,5 mm Jack (i když tenčí Huawei jej má) a ani slot na paměťovou kartu není k dispozici, takže mohou nastat výrazné potíže vejít se do vnitřní 16 GB paměti. A tím ještě nezdařilá přehlídka této modelky nekončí, po čase mi sem tam začala vynechávat vypínací klávesa a krytka microSIM karty začala odstávat. Přitom zbývající část po konstrukční stránce je na tom výborně, tělo je celkově pevné unibody bez možnosti uživatelsky vyměnitelné baterie a nikde nic nevydává pazvuky.

 

Přeci jen má ale tahle modelka eso v rukávu. Šaty z nano-nátěru chrání celé tělo před kapky deště a lehkým postříkáním vodou, takže se nemusíte bát, že by při prvním dešti potřebovala zajít k lékaři. Výrobce však nic žádnou certifikací negarantuje, takže bych se raději na vyšší odolnost ani nespoléhal. Pokud by totiž vyšší odolnost dle známé certifikace telefon měl, určitě by se s ní výrobce pochlubil jako ostatní. Takže tyto nano-šaty berte raději s pořádnou rezervou, o plavky v žádném případě nejde.

 

Míry už jsem uvedl, teď se pojďme podívat, zda je vše na správném místě. Nad displejem je schovaný senzor vzdálenosti, senzor jasu displeje a také notifikační LED dioda (je však jen jednobarevná, svítí vždy bíle, nepomohou ani doinstalované programy), nechybí zde HD kamerka pro videohovory a případné autoportréty, ani reproduktor pro klasické hovory. Pod displejem pak je trojice bílé podsvícených androidích kláves, u kterých jsem nepřišel na chuť zbytečně vysoké intenzitě vibrací (nižší úroveň nelze nastavit).

 

Na pravém boku najdeme slot pro microSIM kartu, levý bok pak přináší tlačítka regulace hlasitosti. A když prozradím, že na spodní straně je jen mikrofon, pro nabíjecí (a s 3,5 mm redukcí i audio) kabel pak zbývá hůře dostupná horní strana. Navíc microUSB port je krytý gumovou krytkou, která zbytečně překážela a při častější manipulaci bych se i obával, že časem upadne. Vedle pak nechybí vypínací tlačítko. Spokojen také úplně nejsem se zadní stranou, na které díky pogumovanému povrchu ulpívají šmouhy od rukou, a to se ani nemusíte nijak potit. Ve spodní části je umístěný reproduktor, v horní pak vystouplý fotoaparát (je tak třeba dávat pozor na poškrábání sklíčka) a LED blesk. Jako člen poroty bych za redakci Mobilizujeme.cz udělil po stránce vzhledu maximálně 6/10.

 

Baterie a výdrž: jíst málo a častěji

Začátek recenze nevyzněl pro Idol Ultra příliš dobře. Bohužel se v podobném duchu nese i další část, u telefonů poměrně podstatná. Výdrž. Jak se říká, z vody se vařit nedá. A stejně tak se ani nedá z méně kapacitní baterie vyždímat více, než 1820 mAh. I když se Alcatel celkem snaží. V nastavení je k dispozici speciální úsporný režim, který dokáže celkovou výdrž telefonu mírně, ale opravdu mírně, prodloužit. Když to vezmu ze své praxe, v normálním režimu při běžném denním používání jsem svůj pracovní den končil dříve, než bych chtěl, kolem čtvrté hodiny. Výdrž se tak pohybovala kolem pouhých 8 hodin. A to jsem telefon nepoužíval na maximum.

  

Při zapnutém úsporném režimu dochází ke snížení taktu procesoru a dalším úsporným opatřením, jenže přesně jak jsem se obával, tak se také stalo – došlo k výraznému zpomalení celého telefonu. Takže ve finále sice možná ušetříte něco z energie procesoru, na druhou stranu vám déle běží displej, kdy čekáte.. a čekáte.. a čekáte. A možná se dočkáte. Fungovat si však dokážu představit jedině při maximálním výkonném režimu. A potíže s výdrží bohužel nenastávaly jen přes den, ale také v noci. Za celou noc, což v mém případě je takových 7-9 hodin, mi pravidelně mizelo klidně přes 20% baterie (zejména, když jsem si nechával v noci automaticky zálohovat data), jinak pak běžně mezi 15-20% baterie. Při tragické výdrži je pak pochopitelně ráno nutné telefon opět připojit do nabíječky. Co jsem vypozoroval, pomáhá vypínání Wi-Fi a mobilních data, pak jsem přicházel za noc jen asi o 5% baterie. I tak je to ale dost. A zřejmě si toho je vědom i samotný výrobce, když do telefonu zahrnul funkci automatického vypnutí a zapnutí. U Idolu Ultra ji považuji za smrtelně důležitou.

Displej a ovládání: to se povedlo

Co se Alcatelu povedlo, je AMOLED displej s HD rozlišením (1280 x 720 px), který na úhlopříčce 4,7“ dosahuje velmi vysoké jemnosti 316 ppi. Nejde ale jen o čísla, v reálu na mě displej působí velmi dobrým dojmem, prim hrají zejména přirozené barvy, které nejsou tak zkreslené, jako například Super AMOLED displeje od Samsungu, přitom černá je i zde skutečně černou, kterou nerozeznáte například u horní lišty od již samotné černé části telefonu.

 

Jediné, co se zde dá vytknout, jsou nepěkné šmouhy, které se po čase objevily na krycím skle Dragon Trail. Nejde ale zatím o vypálený samotný displej, což zde u organického podkladu hrozí. U displeje Idolu Ultra je použita i oleofobní vrstva pro ochranu před usazováním nečistot. Praxe je ale jiná, otiskům prstů se ani tento, ani jiný telefon zatím nevyhl. Takže tomuto marketingovému názvu zatím příliš nelichotím.

Uživatelské prostředí: jako z matrixu

Zajímá vás, co mají společného matrix a Alcatel One Touch Idol Ultra? Nebudu chodit kolem horké kaše, jde o jakýsi zpomalený horizont událostí. Jinými slovy, celý Android 4.1.1 Jelly Bean je s nadstavbou výrobce tak špatně optimalizovaný a neodladěný, že nejen se vše pomaleji načítá, ale některé klasické androidí animace potřebují skokové prokreslení. Na plynulost tedy předem zapomeňte a raději veškeré animace a vykreslení v nastavení zcela vypněte, tak jako jsem to udělal po čase já. A systém je tak nepředvídatelný, že by snad ani vědma z Matrixu nepomohla. Několikrát se telefon sám od sebe restartoval, dokázal jsem jen vypozorovat, že většinou při nabíjení. Při práci s telefonem mě Idol Ultra nachytal jen jednou jedinkrát.

  

Co se týče funkčnosti, nadstavba od Alcatelu nezasahuje do čistého Androidu tolik, jako například známější TouchWiz od Samsungu, Sense od HTC či Optimus UI od LG. Jenže ani to očividně nepomohlo k lepší odladěnosti. Odvděčí se tak systém alespoň bohatšími funkcemi? Ne tak docela. Když začnu s odemykací obrazovkou, potažením části se zámkem dolů dojde k odemknutí. Pro rychlý přechod do fotoaparátu, zpráv či hovorů lze posunout přímo příslušné ikonky níže, jenže zde se ukazuje, jak je vše dělané bez přemýšlení. V nastavení si nikde nemůžete dané zástupce změnit, pokud tak třeba jako já již používáte ke zprávám jen aplikaci Hangouts, která sloučila SMS s chatovací aplikací Googlu, máte smůlu, zástupce na zamykací obrazovce bude stále odkazovat do klasické aplikace zprávy. Na funkční chybu jsem pak narazil při intenzivnějším používání emailového klienta, který se jaksi přepočítal a zobrazoval vždy o jeden email nově k přečtení více. Takže nebylo možné se této notifikace (leč jen na ikonce emailu) za boha zbavit.

  

A omezené nastavení, výrazně více, než co dnes dokáže konkurence, si všimnete i dále. Na úvodních plochách vždy zabírá místo o velikosti jedné celé řady v horní části vyhledávací widget Googlu a jak jinak, nelze se jej normálně zbavit. Ploch máte vždy 5 a nemůžete další přidávat ani naopak některé ubírat. Menu s aplikacemi je pak sice cyklické, ovšem z jedné obrazovky skočíte najednou do další záložky, nikoliv jen například v rámci aplikací. Pokud vás některá tato omezení zkrátka značně limitují, doporučuji si stáhnout z Google Play některý z launcherů třetích stran. Budete tak mít nejen odladěnější prostředí, ale i s výrazně větším počtem využitelných nastavení.

  

Ocenit můžu Idol Ultra potažmo nadstavbu výrobce snad jen za snahu implementace rychlých přepínačů do rozbalovací notifikační lišty. Ovšem i zde dostává pořádně na frak zmíněná tragická plynulost, v tomto případě asi nejlépe vystihující, do jaké míry dokázal Alcatel telefon optimalizovat.

  

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Je chyba na straně hardwaru nebo softwaru? Uvidíme v dalších odstavcích této kapitoly. Modelka od Alcatelu byla obdařena dvoujádrovým 1,2 GHz procesorem MediaTek 6577 s grafikou PowerVR SGX531 a operační pamětí 1 GB RAM. Co je ale už při pohledu trestuhodné, je vnitřní paměť o velikosti 16 GB bez možnosti rozšíření, když reálně navíc uživateli zbývá jen něco málo přes 13 GB. Sám jsem se přesvědčil, že hned při první kompletní záloze dat z telefonu do vnitřní paměti došlo k absolutnímu vyčerpání do posledního volného kB. Nejen v otázce zálohování tak doporučuji zvolit cloudové úložiště. Ono vám však ani nic jiného nezbude.

 

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
LG G2 2898 b
Samsung Galaxy Note 3 2880 b
HTC One Max 2535 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
HTC Desire 601 2261 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
ZTE Grand S Flex 1900 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Thl W11 1556 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Alcatel One Touch Idol Ultra 1218 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
LG Nexus 5 1134 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Prohlížet webové stránky na Alcatelu Idol Ultra? Raději ne, a nemluvím teď nejen podle dosažených výsledků v testu Vellamo, ale i z praxe. Ani jeden z dvojice předinstalovaných prohlížečů nebyl rychlý, plynulý a bezchybný. Kam se hrabe hardwarově slabší a hůře optimalizovaný Android v porovnání třeba že i s těmi úplně nejnižšími Windows Phone telefony.

Druhým testem by byla aplikace GFX Bench, která jako jediná z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone). Ovšem ani 2-jádrový Alcatel One Touch Idol Ultra potřebné testy nedokázal rozjet. To mluví samo za sebe, výkon telefonu patří dnes do podprůměru a v daném cenovém segmentu jde jednoznačně o propadák.

Podobná situace je také u posledního, třetího testu, kterým je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény. Idol Ultra zde dokázal úspěšně podstoupit jen první nejjednodušší kolo Ice Storm se skórem 715 bodů a horší už byl jen low-endový LG Optimus L3 II a telefony, které byly ještě slabší, že na nich ani tato aplikace nešla spustit. Pro hraní her se tak Idol Ultra v žádném případě nehodí, o čemž jsem se přesvědčil ve hrách jako jsou například noví závodní Angry Birds Go.

Galerie, hudba, video a zvuk: od všeho jen něco

Idol Ultra, jak už jsem nastínil, má jen vnitřní 16 GB úložiště. Takže se někteří budou muset s touhle modelkou značně uskromnit. A kompromisy s komplikovanými řešeními očekávejte i dále. Z galerie například při hromadném označení můžete dané soubory jen smazat, nikoliv již sdílet dále (dá se to vyřešit přes správce souborů), u hudebního přehrávače od výrobce chybí ekvalizér, takže raději sáhnete po řešení Hudba Play od Googlu a v případě videa byste nejraději integrovaný přehrávač rovnou odinstalovali. Ale pěkně jedno podruhém.

Pro poslech hudby rovnou doporučuji aplikaci Hudba Play. Nejen, že dokáže to samé, co přehrávač od Alcatelu, tedy třídit hudbu dle různých kritérií, má ale hlavně kvalitní a použitelný ekvalizér, ve kterém dnes už neschází ani takové možnosti jako zvýraznění basů, 3D efekt či nastavení ozvěny. Pro poslech rádia je k dispozici aplikace onetouch radio, která čerpá z internetu stanice celého světa, a nechybí ani klasické FM rádio. A co zvuk? Když vezmu Idol Ultra celkově, tak žádná sláva. Zejména za očekáváním skončila kvalita mikrofonu, který byl řádově horší, než v porovnání mikrofon z populárního a již roky starého Samsungu Galaxy S II. A ani reproduktor nepřekvapil, ačkoliv hlas má tahle modelka značně vysoký, je citelně znát, že postrádá basy a celkovou vyváženost. U sluchátek též poznáte zkreslení.

  

Přehrávání videa je pak disciplína, ve které by se najradši tahle modelka ani neviděla. Výrobce garantuje, že si rozumí s kodeky H.263, H.264 a MPEG4, a to je zkrátka málo. A počítejte ještě k tomu, že jen při maximálním HD 720p rozlišení při 30 fps. Můj oblíbený seriál sice Idol Ultra přehrával, ovšem tak trhaně, že byste asi i přišli o samotný děj, navíc bez zvuku a bez titulků. Naštěstí se ale tahle modelka může spolehnout na Google Play a stáhnout si odsud některý z řádově lepších a vůbec použitelných přehrávačů.

 

Bonusové aplikace: přehršel

Alcatel nechápu. Proč do telefonu předinstaluje takové množství aplikací, které nepocházejí od tohoto výrobce a může si je každý stáhnout z Google Play Storu sám? Pochopil bych, kdyby jako někteří jiní výrobci přinášel například v podobě své aplikace tipy na zajímavé aplikace, které se neustále mění. Pojďme se tedy podívat na ty aplikace, které jsou výjimkou a pocházejí přímo od Alcatelu.

Aktualizace systému – jednoduchá možnost zkontrolovat si aktualizace s nastavením intervalu kontroly. V praxi je to však úplně jedno, Alcatel není Nexus a pokud se vám za rok objeví alespoň 2-3 aktualizace, budete rádi.

 

Cloud Backup –  můžete si nechat zálohovat veškerá data z telefonu na Box.net, Dropbox či do interní paměti (což nedoporučuji vzhledem k malé velikosti úložiště). Vyberete si interval automatických záloh a příslušná data (aplikace, fotografie, hudba, kalendář, kontakty, nastavení systému, seznam volání, video).

 

Onetouch Manager – aplikace pro synchronizování, spravování a zálohování mobilního obsahu mezi telefonem a PC přes Wi-Fi připojení (například kontakty, události z kalendáře, zprávy, fotografie, videa, hudební soubory aj.). Nezapomeňte však tuto aplikace zavírat, nebo budete neustále aktivně připojeni k Wi-Fi síti a už tak tragická výdrž půjde ještě rychleji dolů.

 

OI Nákupní seznam – velmi jednoduchý seznam, ze kterého jednoduše můžete vyškrtat, co již máte například nakoupené. K dispozici je několik motivů, od základního přes motiv imitující klasický blok po androidí motiv.

  

To je přehled těch nejdůležitějších bonusových aplikací přímo od výrobce. Jinak počítejte s tím, že v telefonu najdete předinstalované i takové kousky, jako je Shazam a další, které jsem hned první den milerád odstranil.

Fotoaparát a kamera: nejen na papíře

Jaké jsou fotky od Idolu Ultra? Předem můžu prozradit, že celkem dobré. Alcatel potvrdil poměrně dobré předpoklady: 8 Mpx rozlišení, autofocus a LED blesk. Snímky jsou dobře ostré s dostatečnou dávkou detailů, podání barev je věrohodné. Za horšího počasí a osvětlení počítejte s viditelnou narůstající úrovní šumu, která je asi tak největším nepřítelem tohoto fotoaparátu. Občas jsem ještě zaznamenal zvýšenou úroveň saturace.

 

Ačkoliv jsou snímky jako takové poměrně na dobré úrovni, o to horší je to opět v oblasti odladění, konkrétně rychlosti spouštění. Pro spuštění fotoaparátu ze stavu zamčeného telefonu si vyhraďte alespoň 4 vteřiny. To v lepším případě, často jsem čekal i déle.

 

Zábava ale u fotoaparátu začíná až s deformacemi obličeje. Díky speciálním efektům můžete ostatním zvětšit/zmenšit nos, zvětšit/zmenšit oči apod. Na příležitostné pobavení ideální.

 

Zkušební fotky

 
Ukázka snímku bez HDR (vlevo) a s HDR (vpravo)

 
 

Video s Idolem Ultra natočíte v HD 720p kvalitě, tedy rozlišení 1280 x 720 px při 30 fps, ovšem kvalita je nevalná. Video trpí hlavně značnou mírou šumu a rychle pohybující se auta doskakují (na displeji samotného telefonu byly doskoky výrazně znatelnější). Kvalita obrazu je o něco horší než v případě zkušebních fotek. Jediné, co nebylo tak špatné, je rychlost přeostření z dálky na kratší vzdálenost.

Zkušební video

Telefonování a zprávy: nekonzistence

Idol Ultra je pro mě po nějaké době opět androidem, u kterého můžu něco obdivovat a nad něčím naopak nepochopitelně kroutit hlavou. Začnu jako posel dobrých zpráv. Líbila se mi praktická možnost, kdy po ukončení hovoru okamžitě na displeji vidíte, jak dlouho trval. Ovšem tím to tak asi končí. V seznamu je jinak vše v režii Androidu. Zarazil jsem se až nad tím, že nelze se dostat z telefonního seznamu do zpráv, respektive najdete si nějaký váš kontakt a rádi si vybrali, zda mu poslat zprávu nebo zavolat. Chyba lávky, zde musíte celou roklinu obejít přes prostředí a ve zprávách si znovu vybrat, komu že vlastně chcete psát.

  

Za textového klienta jsem od prvního dne začal primárně používat nové Hangouts, které totiž spojují komunikaci jak SMS zpráv, tak online chatu. Nebude pak pro vás asi nic nového, že veškerá komunikace je tak na jednom místě, přičemž můžete při pohledu na online uživatele ušetřit za klasické SMS zprávy, místo kterých budete s přáteli chatovat.

  

Velkým plusem je předinstalovaná klávesnice TouchPal, která patří aktuálně k tomu nejlepšímu. Můžete si vybrat různé motivy, aby vám co nejvíce dané provedení sedělo. Můžete psát klasicky vyťukáváním, nebo i tahem ala swype technologie, přičemž český slovník vám po jeho bezplatném stažení umožní psát svižně i s českou diakritikou. Zde není co vytknout. Pokud byste přeci jen neměli TouchPal rádi, zůstává k dispozici Android klávesnice.

Organizační funkce: milé překvapení

Modelka Idol Ultra je překvapivě i schopnou manažerkou. Byl jsem spokojen s kalendářem, u kterého považuji za pomyslné měřítko to, zdali dokáže v měsíčním náhledu barevně odlišit různé moje kalendáře a také znázorní, zhruba ve kterou dobu mám danou událost. A to umí tento Alcatel na jedničku. Nejen všechny Windows Phone telefony, ale i řada Androidů zde může závidět. U kalendáře jinak nechybí ani použitelný týdenní náhled či agenda. Jediné, co mohu vytknout, je nemožnost převést již vytvořenou událost z jednoho kalendáře (například pracovního) do jiného (například osobního).

  

Další organizační aplikace už mě ničím nepřekvapily, ať už jde o emailového klienta, poznámky, úkoly, nákupní seznam, diktafon, budík či kalkulačku. Pro prohlížení Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) nechybí Office Suite Viewer, pokud byste chtěli dokumenty i editovat a vytvářet nové, je třeba zakoupit plnou verzi Pro. Co naopak seženete na Google Play zdarma, jsou stopky a časovač. Ale i spoustu dalších použitelných aplikací.

  

GPS a navigace

A modelka se neztratí ani na cestách. S Google Mapami jsem chytal signál na otevřeném prostoru takřka během pár vteřin, v městských zástavbách jsem si občas počkal i přes deset vteřin. Síla a stabilita signálu mě přijde jako průměr.

Datové funkce a webový prohlížeč:

Idol Ultra se v předchozích kapitolách vytáhl. Po stránce konektivity však jde opět o spíše podprůměrný a ničím výrazný smartphone. Mobilní připojení umožňuje GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s) a k připojení dobře slouží i Wi-Fi. Vzhledem k nižší výdrž jsem se však naučil raději při nepoužívání vypínat minimálně Wi-Fi, nepomáhalo zde totiž ani vypnutí automatického upozorňování na nové sítě. A přes noc klidně vypnout i mobilní data.

  

A mobilní připojení můžete směle rozdistribuovat na okolní zařízení přes Wi-Fi. A to celkem efektivně. Při zhruba dvouhodinové cestě autobusem mi totiž při Wi-Fi tetheringu zmizelo překvapivě jen asi 15 % baterie. A úsporná je i technologie Bluetooth 4.0, kterou jsem však v tomto případě nevyužil. A nescházela mi ani tentokrát naopak absence NFC.

  

Webové prohlížeče má Idol Ultra opět hned dva. I když většinou tuto možnost kvituju a vidím jako pozitivum, že do webkitového prohlížeče si může každý pomocí našeho návodu stáhnout plnohodnotný webový Flash a surfovat tak na internetu stále bez omezení, zde už to tak růžově nevidím. Jak webkitový, tak i mobilní prohlížeč Chrome, jsou velmi špatně odladěné a prakticky animace jsou jako z doby kamenné. Pro občasné zjištění informací na internetu to postačí, rozhodně zde ale nemohu mluvit o extra surfařském zážitku. Spíše bych to připodobnil ke hře kdo s koho.

Zhodnocení a konkurence

Je Idol Ultra Idolem? Po několika týdenním testování pro mě rozhodně ne. Když začnu těmi největšími výtkami, vadilo mi zejména neodladěné prostředí, které bylo časem stále více o nervy. Taktéž si nedokážu představit existenci s telefonem, který nevydrží ani jeden celý den při náročnějším provozu. Při pohledu na cenovku kolem 7 tisíc korun to není tak strašné, jako v době začátku prodeje, kdy jste za tentýž telefon museli vypláznout téměř 10 tisíc korun. Idol Ultra se zkrátka snaží být stylovkou za lepší cenu. Jenže pokud vám nejde jen o údaj 6,5 mm v pase, nemůže být řeč ani o nějakém ultradesignovém zážitku.

 

Aktuálně můžete z konkurence za částky kolem 9 tisíc korun zakoupit loňské vlajkové lodě, například HTC One X či Samsung Galaxy S III. A pokud už vám jde o tenké provedení, rozhodně se vyplatí připlatit a zvolit aktuálně rovnou nejtenčí Huawei Ascend P6, který nenese tak velké nedostatky, jako neodladěné prostředí a výrazně kratší výdrž. V čem lze Idol Ultra od Alcatelu pochválit, umí i stylový Ascend P6. Nebývá u mě zvykem, abych takto jednoznačně hodnotil, neboť většinou se snažím alespoň přijít na to, pro koho může být daný telefon přínosem. U tohoto modelu (modelky) však nevidím žádnou relevantní cílovku, ať přemýšlím, jak přemýšlím.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 příjemné tenké provedení  neodladěný systém, malý výkon
 kvalitní AMOLED displej  velmi krátká výdrž baterie
fotoaparát  chybí 3,5 mm Jack na těle telefonu
 předinstalovaná TouchPal klávesnice  16 GB paměť bez rozšíření

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Alcatel One Touch Idol Ultra: mrznoucí modelka?

Stačí dobré jméno a brilantní míry k tomu, aby modelka oslnila publikum? Tak asi takové otázky si klade ultratenký model Idol Ultra od Alcatelu, který chce oslnit, avšak postrádá jiné přednosti jako šarm a půvab, a možná nejen to.

Čínský Alcatel se v letošním roce celkem rozjíždí a aby o něm bylo slyšet co možná nejvíce, rozhodl se jít za každou cenu i do čínských bažin na módní přehlídku. Za každou cenu? Do čínských bažin? Ano, čtete naprosto správně. Idol Ultra je klasickým příkladem toho, že pro krásu se zpravidla musí trpět, tedy pokud už to nemáte v genech. A to jak jistě tušíte, čínští výrobci zatím nemají.

Modelka Idol Ultra má v pase jen 6,5 mm a patří tak na dělené druhé místo v žebříčku nejtenčích smartphonů na světě. Jenže čočka zadního fotoaparátu značně vystupuje nad úroveň povrchu a ani v některých dalších ohledech nemůžu říct nic jiného, než že jde krása (či spíše ultratenké provedení) na úkor jiných předností. Jak moc to vadí? Dokáže tahle modelka v našem konkurzu ze sebe dostat více, než jen míry 90-60-90?

Základní parametry: Alcatel One Touch Idol Ultra

Rozměry 134 x 69 x 6,5 mm
Hmotnost 115 g
Displej AMOLED, HD (1280 x 720 px), jemnost 316 ppi, úhlopříčka 4,7“
Procesor 2-jádrový 1,2 GHz procesor MediaTek 6577, grafika PowerVR SGX531
Paměť 1 GB RAM, vnitřní paměť 16 GB bez možnosti rozšíření
Operační systém Android 4.1.1 Jelly Bean + nadstavba výrobce
Fotoaparát 8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení USB adaptér, USB kabel, sluchátka, redukce z microUSB na 3,5 mm
Cena a dostupnost ?, léto 2013

Obsah balení: první kompromisy

Alcatel telefon dodává v poměrně zajímavé kartonové krabici, která je schovaná ještě ve tvrdém plastovém obalu. Uvnitř pak najdeme klasicky papírový návod, USB adaptér, USB kabel a sluchátka. Co je ovšem nevídanou (a bohužel i nevítanou) novinkou, je redukce z microUSB na 3,5 mm konektor. Ano, na telefonu samotném nikde není sluchátkový Jack a vy jste tak nuceni si vždy ke sluchátkům balit také tuto menší redukci. Pokud se spokojíte s průměrnými špuntovými sluchátky dodávanými od výrobce, pak vás to zas tolik mrzet nemusí. Já si však stěžoval nejen na kvalitu dodávaných sluchátek, ale také na celkově horší audio výstup (způsobený zčásti také právě kvůli redukci). A co naplat, že špunty mají jen jednu velikost a žádné další násady už v balení nenajdete.

Design a konstrukce: pro krásu se musí trpět

Ne nadarmo v mojí recenzi na Alcatel One Touch Idol Ultra hned několikrát zazní, že pro krásu se musí trpět. Je to tak, dokazovaly to telefony před deseti lety, dokazují to i telefony dnešní. Nechme teď ale stranou, jestli je za tím technologický skluz nebo jen nedbalost (a možná i cílevědomost) na straně výrobce, který zkrátka nechce oslovit top výbavou. U nejtenčího aktuálního Alcatelu však musím pořádně kroutit hlavou, kromě 6,5 mm tenkého těla není u této modelky takřka nic k pozorování. Jde o obyčejnou černou placku, bez jakéhokoliv nápadu a image.

 

tloušťka
Huawei Ascend P6 6,18 mm
Alcatel One Touch Idol Ultra 6,45 mm (zaokrouhleně 6,5 mm)
Sony Xperia Z Ultra 6,5 mm
Vivo X1 6,55 mm
Oppo Find 6,7 mm
Lenovo K900 6,9 mm

V praxi jsem byl ale příjemně překvapen, jak se telefon díky ultratenkému provedení dobře drží, k čemuž přispívá i nižší hmotnost 115 gramů. V kapse tak o telefonu nebudete skoro ani vědět, několikrát jsem i takto zmeškal nové zprávy, když vibrace nepůsobily tak, jako když máte v kapse pořádnou “cihlu”. Jenže když přijdete do společnosti, můžete mít tak trochu dilema – položit telefon na stůl nebo jej raději nechat v kapse? Konzervativní design v mém okolí prakticky nikoho neoslovil, nikdo se mě sám od sebe na tento Alcatel položený na stole nezeptal. Pro srovnání, když jsem měl nejtenčí Huawei Ascend P6, ptali se mě na něj v O2 aréně lidé sedící i ob jedno místo. A pochybuji, že by na takovou dálku rozeznali rozdíl cca 0,3 mm v pase.

 

Idol Ultra tak možná pro krásu trpí zbytečně. Výhodou je jen to, že se telefon lépe drží v ruce. Naopak nevýhody dle mého podstatně převažují. Na telefon se (prý) už nevešel 3,5 mm Jack (i když tenčí Huawei jej má) a ani slot na paměťovou kartu není k dispozici, takže mohou nastat výrazné potíže vejít se do vnitřní 16 GB paměti. A tím ještě nezdařilá přehlídka této modelky nekončí, po čase mi sem tam začala vynechávat vypínací klávesa a krytka microSIM karty začala odstávat. Přitom zbývající část po konstrukční stránce je na tom výborně, tělo je celkově pevné unibody bez možnosti uživatelsky vyměnitelné baterie a nikde nic nevydává pazvuky.

 

Přeci jen má ale tahle modelka eso v rukávu. Šaty z nano-nátěru chrání celé tělo před kapky deště a lehkým postříkáním vodou, takže se nemusíte bát, že by při prvním dešti potřebovala zajít k lékaři. Výrobce však nic žádnou certifikací negarantuje, takže bych se raději na vyšší odolnost ani nespoléhal. Pokud by totiž vyšší odolnost dle známé certifikace telefon měl, určitě by se s ní výrobce pochlubil jako ostatní. Takže tyto nano-šaty berte raději s pořádnou rezervou, o plavky v žádném případě nejde.

 

Míry už jsem uvedl, teď se pojďme podívat, zda je vše na správném místě. Nad displejem je schovaný senzor vzdálenosti, senzor jasu displeje a také notifikační LED dioda (je však jen jednobarevná, svítí vždy bíle, nepomohou ani doinstalované programy), nechybí zde HD kamerka pro videohovory a případné autoportréty, ani reproduktor pro klasické hovory. Pod displejem pak je trojice bílé podsvícených androidích kláves, u kterých jsem nepřišel na chuť zbytečně vysoké intenzitě vibrací (nižší úroveň nelze nastavit).

 

Na pravém boku najdeme slot pro microSIM kartu, levý bok pak přináší tlačítka regulace hlasitosti. A když prozradím, že na spodní straně je jen mikrofon, pro nabíjecí (a s 3,5 mm redukcí i audio) kabel pak zbývá hůře dostupná horní strana. Navíc microUSB port je krytý gumovou krytkou, která zbytečně překážela a při častější manipulaci bych se i obával, že časem upadne. Vedle pak nechybí vypínací tlačítko. Spokojen také úplně nejsem se zadní stranou, na které díky pogumovanému povrchu ulpívají šmouhy od rukou, a to se ani nemusíte nijak potit. Ve spodní části je umístěný reproduktor, v horní pak vystouplý fotoaparát (je tak třeba dávat pozor na poškrábání sklíčka) a LED blesk. Jako člen poroty bych za redakci Mobilizujeme.cz udělil po stránce vzhledu maximálně 6/10.

 

Baterie a výdrž: jíst málo a častěji

Začátek recenze nevyzněl pro Idol Ultra příliš dobře. Bohužel se v podobném duchu nese i další část, u telefonů poměrně podstatná. Výdrž. Jak se říká, z vody se vařit nedá. A stejně tak se ani nedá z méně kapacitní baterie vyždímat více, než 1820 mAh. I když se Alcatel celkem snaží. V nastavení je k dispozici speciální úsporný režim, který dokáže celkovou výdrž telefonu mírně, ale opravdu mírně, prodloužit. Když to vezmu ze své praxe, v normálním režimu při běžném denním používání jsem svůj pracovní den končil dříve, než bych chtěl, kolem čtvrté hodiny. Výdrž se tak pohybovala kolem pouhých 8 hodin. A to jsem telefon nepoužíval na maximum.

  

Při zapnutém úsporném režimu dochází ke snížení taktu procesoru a dalším úsporným opatřením, jenže přesně jak jsem se obával, tak se také stalo – došlo k výraznému zpomalení celého telefonu. Takže ve finále sice možná ušetříte něco z energie procesoru, na druhou stranu vám déle běží displej, kdy čekáte.. a čekáte.. a čekáte. A možná se dočkáte. Fungovat si však dokážu představit jedině při maximálním výkonném režimu. A potíže s výdrží bohužel nenastávaly jen přes den, ale také v noci. Za celou noc, což v mém případě je takových 7-9 hodin, mi pravidelně mizelo klidně přes 20% baterie (zejména, když jsem si nechával v noci automaticky zálohovat data), jinak pak běžně mezi 15-20% baterie. Při tragické výdrži je pak pochopitelně ráno nutné telefon opět připojit do nabíječky. Co jsem vypozoroval, pomáhá vypínání Wi-Fi a mobilních data, pak jsem přicházel za noc jen asi o 5% baterie. I tak je to ale dost. A zřejmě si toho je vědom i samotný výrobce, když do telefonu zahrnul funkci automatického vypnutí a zapnutí. U Idolu Ultra ji považuji za smrtelně důležitou.

Displej a ovládání: to se povedlo

Co se Alcatelu povedlo, je AMOLED displej s HD rozlišením (1280 x 720 px), který na úhlopříčce 4,7“ dosahuje velmi vysoké jemnosti 316 ppi. Nejde ale jen o čísla, v reálu na mě displej působí velmi dobrým dojmem, prim hrají zejména přirozené barvy, které nejsou tak zkreslené, jako například Super AMOLED displeje od Samsungu, přitom černá je i zde skutečně černou, kterou nerozeznáte například u horní lišty od již samotné černé části telefonu.

 

Jediné, co se zde dá vytknout, jsou nepěkné šmouhy, které se po čase objevily na krycím skle Dragon Trail. Nejde ale zatím o vypálený samotný displej, což zde u organického podkladu hrozí. U displeje Idolu Ultra je použita i oleofobní vrstva pro ochranu před usazováním nečistot. Praxe je ale jiná, otiskům prstů se ani tento, ani jiný telefon zatím nevyhl. Takže tomuto marketingovému názvu zatím příliš nelichotím.

Uživatelské prostředí: jako z matrixu

Zajímá vás, co mají společného matrix a Alcatel One Touch Idol Ultra? Nebudu chodit kolem horké kaše, jde o jakýsi zpomalený horizont událostí. Jinými slovy, celý Android 4.1.1 Jelly Bean je s nadstavbou výrobce tak špatně optimalizovaný a neodladěný, že nejen se vše pomaleji načítá, ale některé klasické androidí animace potřebují skokové prokreslení. Na plynulost tedy předem zapomeňte a raději veškeré animace a vykreslení v nastavení zcela vypněte, tak jako jsem to udělal po čase já. A systém je tak nepředvídatelný, že by snad ani vědma z Matrixu nepomohla. Několikrát se telefon sám od sebe restartoval, dokázal jsem jen vypozorovat, že většinou při nabíjení. Při práci s telefonem mě Idol Ultra nachytal jen jednou jedinkrát.

  

Co se týče funkčnosti, nadstavba od Alcatelu nezasahuje do čistého Androidu tolik, jako například známější TouchWiz od Samsungu, Sense od HTC či Optimus UI od LG. Jenže ani to očividně nepomohlo k lepší odladěnosti. Odvděčí se tak systém alespoň bohatšími funkcemi? Ne tak docela. Když začnu s odemykací obrazovkou, potažením části se zámkem dolů dojde k odemknutí. Pro rychlý přechod do fotoaparátu, zpráv či hovorů lze posunout přímo příslušné ikonky níže, jenže zde se ukazuje, jak je vše dělané bez přemýšlení. V nastavení si nikde nemůžete dané zástupce změnit, pokud tak třeba jako já již používáte ke zprávám jen aplikaci Hangouts, která sloučila SMS s chatovací aplikací Googlu, máte smůlu, zástupce na zamykací obrazovce bude stále odkazovat do klasické aplikace zprávy. Na funkční chybu jsem pak narazil při intenzivnějším používání emailového klienta, který se jaksi přepočítal a zobrazoval vždy o jeden email nově k přečtení více. Takže nebylo možné se této notifikace (leč jen na ikonce emailu) za boha zbavit.

  

A omezené nastavení, výrazně více, než co dnes dokáže konkurence, si všimnete i dále. Na úvodních plochách vždy zabírá místo o velikosti jedné celé řady v horní části vyhledávací widget Googlu a jak jinak, nelze se jej normálně zbavit. Ploch máte vždy 5 a nemůžete další přidávat ani naopak některé ubírat. Menu s aplikacemi je pak sice cyklické, ovšem z jedné obrazovky skočíte najednou do další záložky, nikoliv jen například v rámci aplikací. Pokud vás některá tato omezení zkrátka značně limitují, doporučuji si stáhnout z Google Play některý z launcherů třetích stran. Budete tak mít nejen odladěnější prostředí, ale i s výrazně větším počtem využitelných nastavení.

  

Ocenit můžu Idol Ultra potažmo nadstavbu výrobce snad jen za snahu implementace rychlých přepínačů do rozbalovací notifikační lišty. Ovšem i zde dostává pořádně na frak zmíněná tragická plynulost, v tomto případě asi nejlépe vystihující, do jaké míry dokázal Alcatel telefon optimalizovat.

  

Hardware a výkon, srovnání s konkurencí

Je chyba na straně hardwaru nebo softwaru? Uvidíme v dalších odstavcích této kapitoly. Modelka od Alcatelu byla obdařena dvoujádrovým 1,2 GHz procesorem MediaTek 6577 s grafikou PowerVR SGX531 a operační pamětí 1 GB RAM. Co je ale už při pohledu trestuhodné, je vnitřní paměť o velikosti 16 GB bez možnosti rozšíření, když reálně navíc uživateli zbývá jen něco málo přes 13 GB. Sám jsem se přesvědčil, že hned při první kompletní záloze dat z telefonu do vnitřní paměti došlo k absolutnímu vyčerpání do posledního volného kB. Nejen v otázce zálohování tak doporučuji zvolit cloudové úložiště. Ono vám však ani nic jiného nezbude.

 

Jako první test přichází na řadu Vellamo přímo od Qualcommu, který obsahuje výbornou část testů zaměřenou na práci s HTML5, včetně testů načítání stránek, práce s Javascriptem, přehráváním videa v rámci webových stránek, zoomování či posun stránek. Tento test tedy bude vypovídající o schopnosti zařízení pracovat s webem jako takovým a jeho výsledky budou důležité pro ty z vás, kteří chcete své zařízení používat prioritně pro práci s internetem. Je záhodno poznamenat, že tyto testy se zaměřují na procesor daného zařízení, můžeme si poté tedy udělat obrázek o výkonnosti CPU části, jelikož je test poměrně komplexní.

Sony Xperia Z Ultra 2952 b
Sony Xperia Z1 2900 b
LG G2 2898 b
Samsung Galaxy Note 3 2880 b
HTC One Max 2535 b
Sony Xperia SP 2492 b
HTC One 2408 b
HTC One mini 2269 b
HTC Desire 601 2261 b
Sony Xperia Z 2167 b
LG Optimus L9 II 2146 b
Samsung Galaxy S4 2089 b
Samsung Galaxy S4 Active 2057 b
Samsung Galaxy S4 mini 1985 b
Samsung Galaxy Mega 1957 b
Sony Xperia T 1910 b
Sony Xperia V 1904 b
ZTE Grand S Flex 1900 b
LG Optimus G 1791 b
Sony Xperia L 1797 b
Samsung Galaxy S III 1706 b
HTC Desire 500 1696 b
Huawei Ascend P6 1639 b
Huawei Ascend Mate 1628 b
Huawei Honor 2 1572 b
Thl W11 1556 b
Samsung Galaxy S II 1552 b
Huawei Ascend D2 1426 b
Samsung Galaxy S II 1410 b
LG Optimus L7 II 1306 b
LG Optimus L5 II 1294 b
Google Nexus 4 1280 b
Huawei Ascend G510 1247 b
Alcatel One Touch Idol Ultra 1218 b
Vodafone Smart III 1215 b
Huawei Ascend Y300 1152 b
LG Nexus 5 1134 b
Alcatel OT X’Pop 1032 b
Samsung Galaxy S 551 b

Prohlížet webové stránky na Alcatelu Idol Ultra? Raději ne, a nemluvím teď nejen podle dosažených výsledků v testu Vellamo, ale i z praxe. Ani jeden z dvojice předinstalovaných prohlížečů nebyl rychlý, plynulý a bezchybný. Kam se hrabe hardwarově slabší a hůře optimalizovaný Android v porovnání třeba že i s těmi úplně nejnižšími Windows Phone telefony.

Druhým testem by byla aplikace GFX Bench, která jako jediná z našeho standardizovaného testu přináší podporu napříč všemi předními mobilními platformami (Android, iOS a Windows Phone). Ovšem ani 2-jádrový Alcatel One Touch Idol Ultra potřebné testy nedokázal rozjet. To mluví samo za sebe, výkon telefonu patří dnes do podprůměru a v daném cenovém segmentu jde jednoznačně o propadák.

Podobná situace je také u posledního, třetího testu, kterým je 3D Mark coby letitá klasika z PC scény. Idol Ultra zde dokázal úspěšně podstoupit jen první nejjednodušší kolo Ice Storm se skórem 715 bodů a horší už byl jen low-endový LG Optimus L3 II a telefony, které byly ještě slabší, že na nich ani tato aplikace nešla spustit. Pro hraní her se tak Idol Ultra v žádném případě nehodí, o čemž jsem se přesvědčil ve hrách jako jsou například noví závodní Angry Birds Go.

Galerie, hudba, video a zvuk: od všeho jen něco

Idol Ultra, jak už jsem nastínil, má jen vnitřní 16 GB úložiště. Takže se někteří budou muset s touhle modelkou značně uskromnit. A kompromisy s komplikovanými řešeními očekávejte i dále. Z galerie například při hromadném označení můžete dané soubory jen smazat, nikoliv již sdílet dále (dá se to vyřešit přes správce souborů), u hudebního přehrávače od výrobce chybí ekvalizér, takže raději sáhnete po řešení Hudba Play od Googlu a v případě videa byste nejraději integrovaný přehrávač rovnou odinstalovali. Ale pěkně jedno podruhém.

Pro poslech hudby rovnou doporučuji aplikaci Hudba Play. Nejen, že dokáže to samé, co přehrávač od Alcatelu, tedy třídit hudbu dle různých kritérií, má ale hlavně kvalitní a použitelný ekvalizér, ve kterém dnes už neschází ani takové možnosti jako zvýraznění basů, 3D efekt či nastavení ozvěny. Pro poslech rádia je k dispozici aplikace onetouch radio, která čerpá z internetu stanice celého světa, a nechybí ani klasické FM rádio. A co zvuk? Když vezmu Idol Ultra celkově, tak žádná sláva. Zejména za očekáváním skončila kvalita mikrofonu, který byl řádově horší, než v porovnání mikrofon z populárního a již roky starého Samsungu Galaxy S II. A ani reproduktor nepřekvapil, ačkoliv hlas má tahle modelka značně vysoký, je citelně znát, že postrádá basy a celkovou vyváženost. U sluchátek též poznáte zkreslení.

  

Přehrávání videa je pak disciplína, ve které by se najradši tahle modelka ani neviděla. Výrobce garantuje, že si rozumí s kodeky H.263, H.264 a MPEG4, a to je zkrátka málo. A počítejte ještě k tomu, že jen při maximálním HD 720p rozlišení při 30 fps. Můj oblíbený seriál sice Idol Ultra přehrával, ovšem tak trhaně, že byste asi i přišli o samotný děj, navíc bez zvuku a bez titulků. Naštěstí se ale tahle modelka může spolehnout na Google Play a stáhnout si odsud některý z řádově lepších a vůbec použitelných přehrávačů.

 

Bonusové aplikace: přehršel

Alcatel nechápu. Proč do telefonu předinstaluje takové množství aplikací, které nepocházejí od tohoto výrobce a může si je každý stáhnout z Google Play Storu sám? Pochopil bych, kdyby jako někteří jiní výrobci přinášel například v podobě své aplikace tipy na zajímavé aplikace, které se neustále mění. Pojďme se tedy podívat na ty aplikace, které jsou výjimkou a pocházejí přímo od Alcatelu.

Aktualizace systému – jednoduchá možnost zkontrolovat si aktualizace s nastavením intervalu kontroly. V praxi je to však úplně jedno, Alcatel není Nexus a pokud se vám za rok objeví alespoň 2-3 aktualizace, budete rádi.

 

Cloud Backup –  můžete si nechat zálohovat veškerá data z telefonu na Box.net, Dropbox či do interní paměti (což nedoporučuji vzhledem k malé velikosti úložiště). Vyberete si interval automatických záloh a příslušná data (aplikace, fotografie, hudba, kalendář, kontakty, nastavení systému, seznam volání, video).

 

Onetouch Manager – aplikace pro synchronizování, spravování a zálohování mobilního obsahu mezi telefonem a PC přes Wi-Fi připojení (například kontakty, události z kalendáře, zprávy, fotografie, videa, hudební soubory aj.). Nezapomeňte však tuto aplikace zavírat, nebo budete neustále aktivně připojeni k Wi-Fi síti a už tak tragická výdrž půjde ještě rychleji dolů.

 

OI Nákupní seznam – velmi jednoduchý seznam, ze kterého jednoduše můžete vyškrtat, co již máte například nakoupené. K dispozici je několik motivů, od základního přes motiv imitující klasický blok po androidí motiv.

  

To je přehled těch nejdůležitějších bonusových aplikací přímo od výrobce. Jinak počítejte s tím, že v telefonu najdete předinstalované i takové kousky, jako je Shazam a další, které jsem hned první den milerád odstranil.

Fotoaparát a kamera: nejen na papíře

Jaké jsou fotky od Idolu Ultra? Předem můžu prozradit, že celkem dobré. Alcatel potvrdil poměrně dobré předpoklady: 8 Mpx rozlišení, autofocus a LED blesk. Snímky jsou dobře ostré s dostatečnou dávkou detailů, podání barev je věrohodné. Za horšího počasí a osvětlení počítejte s viditelnou narůstající úrovní šumu, která je asi tak největším nepřítelem tohoto fotoaparátu. Občas jsem ještě zaznamenal zvýšenou úroveň saturace.

 

Ačkoliv jsou snímky jako takové poměrně na dobré úrovni, o to horší je to opět v oblasti odladění, konkrétně rychlosti spouštění. Pro spuštění fotoaparátu ze stavu zamčeného telefonu si vyhraďte alespoň 4 vteřiny. To v lepším případě, často jsem čekal i déle.

 

Zábava ale u fotoaparátu začíná až s deformacemi obličeje. Díky speciálním efektům můžete ostatním zvětšit/zmenšit nos, zvětšit/zmenšit oči apod. Na příležitostné pobavení ideální.

 

Zkušební fotky

 
Ukázka snímku bez HDR (vlevo) a s HDR (vpravo)

 
 

Video s Idolem Ultra natočíte v HD 720p kvalitě, tedy rozlišení 1280 x 720 px při 30 fps, ovšem kvalita je nevalná. Video trpí hlavně značnou mírou šumu a rychle pohybující se auta doskakují (na displeji samotného telefonu byly doskoky výrazně znatelnější). Kvalita obrazu je o něco horší než v případě zkušebních fotek. Jediné, co nebylo tak špatné, je rychlost přeostření z dálky na kratší vzdálenost.

Zkušební video

Telefonování a zprávy: nekonzistence

Idol Ultra je pro mě po nějaké době opět androidem, u kterého můžu něco obdivovat a nad něčím naopak nepochopitelně kroutit hlavou. Začnu jako posel dobrých zpráv. Líbila se mi praktická možnost, kdy po ukončení hovoru okamžitě na displeji vidíte, jak dlouho trval. Ovšem tím to tak asi končí. V seznamu je jinak vše v režii Androidu. Zarazil jsem se až nad tím, že nelze se dostat z telefonního seznamu do zpráv, respektive najdete si nějaký váš kontakt a rádi si vybrali, zda mu poslat zprávu nebo zavolat. Chyba lávky, zde musíte celou roklinu obejít přes prostředí a ve zprávách si znovu vybrat, komu že vlastně chcete psát.

  

Za textového klienta jsem od prvního dne začal primárně používat nové Hangouts, které totiž spojují komunikaci jak SMS zpráv, tak online chatu. Nebude pak pro vás asi nic nového, že veškerá komunikace je tak na jednom místě, přičemž můžete při pohledu na online uživatele ušetřit za klasické SMS zprávy, místo kterých budete s přáteli chatovat.

  

Velkým plusem je předinstalovaná klávesnice TouchPal, která patří aktuálně k tomu nejlepšímu. Můžete si vybrat různé motivy, aby vám co nejvíce dané provedení sedělo. Můžete psát klasicky vyťukáváním, nebo i tahem ala swype technologie, přičemž český slovník vám po jeho bezplatném stažení umožní psát svižně i s českou diakritikou. Zde není co vytknout. Pokud byste přeci jen neměli TouchPal rádi, zůstává k dispozici Android klávesnice.

Organizační funkce: milé překvapení

Modelka Idol Ultra je překvapivě i schopnou manažerkou. Byl jsem spokojen s kalendářem, u kterého považuji za pomyslné měřítko to, zdali dokáže v měsíčním náhledu barevně odlišit různé moje kalendáře a také znázorní, zhruba ve kterou dobu mám danou událost. A to umí tento Alcatel na jedničku. Nejen všechny Windows Phone telefony, ale i řada Androidů zde může závidět. U kalendáře jinak nechybí ani použitelný týdenní náhled či agenda. Jediné, co mohu vytknout, je nemožnost převést již vytvořenou událost z jednoho kalendáře (například pracovního) do jiného (například osobního).

  

Další organizační aplikace už mě ničím nepřekvapily, ať už jde o emailového klienta, poznámky, úkoly, nákupní seznam, diktafon, budík či kalkulačku. Pro prohlížení Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint) nechybí Office Suite Viewer, pokud byste chtěli dokumenty i editovat a vytvářet nové, je třeba zakoupit plnou verzi Pro. Co naopak seženete na Google Play zdarma, jsou stopky a časovač. Ale i spoustu dalších použitelných aplikací.

  

GPS a navigace

A modelka se neztratí ani na cestách. S Google Mapami jsem chytal signál na otevřeném prostoru takřka během pár vteřin, v městských zástavbách jsem si občas počkal i přes deset vteřin. Síla a stabilita signálu mě přijde jako průměr.

Datové funkce a webový prohlížeč:

Idol Ultra se v předchozích kapitolách vytáhl. Po stránce konektivity však jde opět o spíše podprůměrný a ničím výrazný smartphone. Mobilní připojení umožňuje GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA až 5,76 Mb/s) a k připojení dobře slouží i Wi-Fi. Vzhledem k nižší výdrž jsem se však naučil raději při nepoužívání vypínat minimálně Wi-Fi, nepomáhalo zde totiž ani vypnutí automatického upozorňování na nové sítě. A přes noc klidně vypnout i mobilní data.

  

A mobilní připojení můžete směle rozdistribuovat na okolní zařízení přes Wi-Fi. A to celkem efektivně. Při zhruba dvouhodinové cestě autobusem mi totiž při Wi-Fi tetheringu zmizelo překvapivě jen asi 15 % baterie. A úsporná je i technologie Bluetooth 4.0, kterou jsem však v tomto případě nevyužil. A nescházela mi ani tentokrát naopak absence NFC.

  

Webové prohlížeče má Idol Ultra opět hned dva. I když většinou tuto možnost kvituju a vidím jako pozitivum, že do webkitového prohlížeče si může každý pomocí našeho návodu stáhnout plnohodnotný webový Flash a surfovat tak na internetu stále bez omezení, zde už to tak růžově nevidím. Jak webkitový, tak i mobilní prohlížeč Chrome, jsou velmi špatně odladěné a prakticky animace jsou jako z doby kamenné. Pro občasné zjištění informací na internetu to postačí, rozhodně zde ale nemohu mluvit o extra surfařském zážitku. Spíše bych to připodobnil ke hře kdo s koho.

Zhodnocení a konkurence

Je Idol Ultra Idolem? Po několika týdenním testování pro mě rozhodně ne. Když začnu těmi největšími výtkami, vadilo mi zejména neodladěné prostředí, které bylo časem stále více o nervy. Taktéž si nedokážu představit existenci s telefonem, který nevydrží ani jeden celý den při náročnějším provozu. Při pohledu na cenovku kolem 7 tisíc korun to není tak strašné, jako v době začátku prodeje, kdy jste za tentýž telefon museli vypláznout téměř 10 tisíc korun. Idol Ultra se zkrátka snaží být stylovkou za lepší cenu. Jenže pokud vám nejde jen o údaj 6,5 mm v pase, nemůže být řeč ani o nějakém ultradesignovém zážitku.

 

Aktuálně můžete z konkurence za částky kolem 9 tisíc korun zakoupit loňské vlajkové lodě, například HTC One X či Samsung Galaxy S III. A pokud už vám jde o tenké provedení, rozhodně se vyplatí připlatit a zvolit aktuálně rovnou nejtenčí Huawei Ascend P6, který nenese tak velké nedostatky, jako neodladěné prostředí a výrazně kratší výdrž. V čem lze Idol Ultra od Alcatelu pochválit, umí i stylový Ascend P6. Nebývá u mě zvykem, abych takto jednoznačně hodnotil, neboť většinou se snažím alespoň přijít na to, pro koho může být daný telefon přínosem. U tohoto modelu (modelky) však nevidím žádnou relevantní cílovku, ať přemýšlím, jak přemýšlím.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 příjemné tenké provedení  neodladěný systém, malý výkon
 kvalitní AMOLED displej  velmi krátká výdrž baterie
fotoaparát  chybí 3,5 mm Jack na těle telefonu
 předinstalovaná TouchPal klávesnice  16 GB paměť bez rozšíření

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."