Recenze Acer Liquid Jade S: Překvapení roku? Moc nechybělo!

Tomáš Drahoňovský

Inovovaná verze taiwanské žiletky je pro mě překvapením roku. Vypadá skvěle, bez zaváhání zvládá všechny úkoly, které si vymyslíte, a k tomu přidává i pár vychytávek pro technické hračičky. Na trhu najdete jen málo vyváženějších telefonů než právě Acer Liquid Jade S. K zásahu přesně do černého chybí Aceru jen pár drobností. Jaké to jsou? Prozradí dnešní recenze.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Devatero řemesel – desátá bída. Pamatujete si na tolikrát omílané přísloví našich babiček? Přeloženo do dnešní češtiny: věnuj se pořádně jednomu oboru. Umět všechno, ale jen trochu, stojí za zlámanou grešli a starou bačkoru návdavkem k tomu.

Ve světě smartphonů však tato úměra většinou neplatí. Výkonné herní mašiny selhávají ve výdrži na jedno nabití. Energetičtí vytrvalci vám zase utrhnou kapsu a nevejdou se do ruky. Štíhlé stylovky pak často neumějí skoro nic. Mezi těmito extrémy se však teď vyloupl Acer Jade S s jiným heslem: Práce všeho druhu a jen jediná chyba.

Základní parametry: Acer Liquid Jade S

Rozměry143 x 69 x 7,8 mm
Hmotnost116 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 5,0“, rozlišení 1280 x 720 px (294 ppi)
Procesor8 jádrový 1,5 GHz procesor MediaTek MT6752M, grafika Mali-T760MP2
Paměť2 GB RAM, paměť 16 GB + microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 4.4 KitKat + nadstavba výrobce
Fotoaparát13 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 5 Mpx přední kamerka
Baterie2 300 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost?, zima 2015

Je to manekýn

Acer Liquid Jade S vypadá jednoduše skvěle. A to téměř ve všech ohledech. Stříbrná imitace kovu na bocích v kombinaci se zaobleným tvarem oblázku šikovně fakt, že na trhu už najdeme i štíhlejší telefony. Ani hodnota 7,9 mm však nepatří mezi nejhorší. Navíc za ni může jen výrazně vystouplý objektivy – zbytek těla je o pár milimetrů užší.

Největší pozornost však nebudí celkový vzhled přístroje, ale drobné detaily, jež ho rozvíjejí. První trkne do očí na okrajích displeje efektně zakulacené krycí sklíčko Gorilla Glass. Ještě více však každého, komu jsem telefon půjčil, zaujala kulatá mřížka sluchátka, která jako by evokovala staré přístroje v telefonních budkách. Motiv kruhu se navíc opakuje i na zádech v podobě výrazné čočky objektivu v horní a hlasitého reproduktoru ve spodní polovině. Do této skládanky skvěle zapadá i dílenské zpracování vše drží, ačkoli Jade S na Taiwanu nesestavili z bůhvíjak hodnotných materiálů. Pochvalu si na druhou stranu zaslouží záda přístroje. Lesklý plast z původního Liquidu Jade nahradil matný materiál kartáčovaného vzhledu.

Nenápadnou eleganci Aceru Liquid Jade S je těžké vystihnout textem i na fotografiích. Každopádně se jen tak neokouká a skvělý dojem kazí jen několik málo drobností. Mezi ty fatálnější se řadí nepochopitelné umístění zamykacího tlačítka na horní hranu přístroje. Něco podobného by u telefonů s pětipalcovými úhlopříčkami mělo být trestné. Jade S lze sice odemknout také tažením prstu po displeji, to však funguje velmi nespolehlivě a stisku tlačítka a předcházejícímu přehmatávání se často stejně nevyhnete.

Z pohledu designéra i odborníka na ergonomii se příliš nepovedl ani šuplíček na SIM karty a paměťovky v jednom. Ten působí vzhledem ke zbytku telefonu možná až příliš plastově a pojme buď dvě SIM karty velikosti nano, nebo jednu SIMku a jednu paměťovou microSD kartu. Musíte si tak vybrat mezi konektivitou a pamětí. Ovšem pozor: lehkou náplastí budiž fakt, že oba sloty na SIM karty zvládají LTE na frekvencích 800, 1 800, 2 100 a 2 600 MHz. Z českých frekvencí chybí jen pásmo 900 MHz, které v několika málo lokalitách používá Vodafone.

Přezdívejte mu vytrvalec

Jak dlouho může stylovka typu Aceru Liquid Jade S vydržet na jedno nabití? To je otázka, kterou si logicky položí každý, komu se telefon dostane do ruky. Jenže Acer klame tělem. Akumulátor o kapacitě 2300 mAh se překonává a dělá hotové divy. Ani během nejnáročnějšího „business“ dne se mi telefon nepodařilo do večera vybít. V nejhorším případě jsem ulehal v jedenáct večer do postele s pěti procenty baterky po protelefonovaných dvanácti hodinách. Obvykle jsem však z práce přicházel se zbylou třetinou baterie. V minimalistickém provozu můžete s klidem počítat se dvěma dny na jedno nabití. Všechy tyto hodnoty jsem naměřil se zapnutou GPS, Wi-Fi a Bluetooth. Klobouk dolů.

Vědátor

Čas od času si v recenzích postesknu, že telefony patřící do třídy tzv. vlajkových lodí nepřinášejí žádnou výraznou inovaci. To sice platí i pro Acer Liquid Jade S, u telefonu za necelých 7,5 tisíce však očekávám jiné přednosti. Některé vychytávky totiž bývají i u telefonů za desetitisíce jen těžko použitelné. Pokud o inovacích v uživatelském prostředí hovoříme u Aceru, většinou jde o funkci, která má praktický význam a rychle si na ni zvyknete. To platí třeba pro zástupce vybraných aplikací na úvodní obrazovce nebo možnost některé z nich spouštět gestem z uspaného displeje. Paradoxně: spuštění konkrétní aplikace na rozdíl od obyčejného odemknutí displeje, na které jsem si už stěžoval, většinou funguje hned napoprvé.

 

Fanouškům multitaskingu pak Acer Liquid Jase S nabídne například plovoucí okna s miniaplikacemi. Na výběr má uživatel hned z osmi typů, mezi něž patří například i návykové mapy: v otevřeném okně browseru si tak můžete nechat otevřenou například adresu, zatímco jí zadáváte do mapové miniaplikace. Možná ale patříte spíše mezi ty, kteří by ocenili možnost nechat si telefon v pravý čas vypínat a zapínat, i na vás pak v Aceru mysleli.

 

Osobně se mi zamlouval i vestavěný dts systém vylepšení zvuku. Pokud jej používáte s mírou, dokáže zvukové nahrávky příjemně obohatit. Už jen proto, že původní zvuk je trochu zahuhlaný a správně nastavený poměr přidaných výšek a basů ho dokáže k lepší kvalitě dovést velmi přirozenou cestou bez větších deformací. Jen k jezdci nastavujícímu výšky ja potřeba chovat se trochu obezřetněji, jinak vám svou nepřirozeností proříznou bubínky.

 

 

To vše Acer v modelu Liquid Jade S zabalil do velmi plynulého a odladěného kabátku. Na rozdíl od čínských společností nenaleznete v prostředí grafické nadstavby žádná nečekaná překvapení, vše připomíná čistou verzi Androidu. Díky kombinaci 2 GB RAM a 8 jádrovému čipsetu MediaTek, který mě vůbec poprvé přesvědčil o tom, že tato číská firma dovede produkovat i kvalitní železo, běhá jako po másle a větší záseky zpozorujeme snad jen během instalace aplikací z Google Play. S tím však mívají problémy i výrazně výkonnější mašiny. I složitější hry běhají bez problémů, jen snahy o spuštění Dead Trigger 2 skončily vždy pádem aplikace. Je potřeba také neustále připomínat, že tohle 8 jádro jako vůbec první MediaTek netrpí většími chybami GPS – snímá polohu trochu pomaleji než konkurenční čipsety, ty tam jsou ale problémy s přesností, které tolik trápily starší generace MediaTeků.

Focení mu jde od ruky

Také fotoaparát disponuje něčím, čemu jsem si u Aceru zvykl říkat „opravdu chytrá výbava“. Tedy funkce, které nejsou přítomny jen na efekt, ale dokážou opravdu usnadnit práci s telefonem. Mezi takové patří bezesporu hlasové ovládání foťáku. Nejen, že dokáže (jako například u telefonů LG či Samsung) vybraným slovem cvaknout závěrkou. Pokud řeknete „selfie“, telefon sám přepne na přední fotaparát a po třech vteřinách pořídí autoportrét. Už žádné trefování se ikonky přehození čočky, anebo lovení v menu. Je to jedna z těch funkcí, u nichž si řeknete: „Jak je možné, že to nikoho nenapadlo dřív?“.

Snímky pořízené s telefonem

Za výbavou nezaostávají ani fotografie samotné. Nepatří mezi špičku, ale na momentky bohatě stačí. Potěší na nich zejména vysoká světelnost, která umožňuje vyfotit poměrně dobré fotografie i v horších světelných podmínkách. Ano, pokud bychom chtěli být škarohlídi, nejspíš bychom si povšimli přepálené červené a fialové, popřípadě i šumu v tmavších scénách.

Jedinou chybou je displej

Všechno dobré jednou končí. I výčet pozitivních vlastností nového Aceru střední třídy. Ta největší moucha Jade S se nazývá obrazovka, a to je u celodotykového pětipalcového telefonu poměrně zásadní problém. HD rozlišení totiž jako by z neznámých důvodů Aceru na jemné zobrazení nedostačovalo. Hned po zapnutí vás trkne do očí velmi hrubý rastr. Dodnes nechápu proč: něco podobného jsem u žádného pětipalcového zobrazovače se stejnou jemností zobrazební nikdy neviděl. Nemůžu zamlčet ani mizerný kontrast a vymyté barvy.

Čitelnost na slunci ještě navíc zhoršuje nedostatečná oleofobní vrstva na sklíčku, které se hodně patlá a dost se leskne. Na maximální jas naštěstí displej Aceru září opravdu silně, a jen tak tak utekl z lopaty hrobníkovi v podobě odsudku za nedostatečnou čitelnost na přímém slunci.

Závěrečné shrnutí

Během své recenzentské kariéry jsem narazil na špičkové nabušené mašiny, kterých jsem se nemohl nabažit. Na druhé straně jsem zažil i telefony, od nichž jsem si musel dát během testu vždy na pár dní pauzu: tak moc mě štvaly. Aceru Liquid Jade S jsem ale zkrátka nevěděl. Tak moc mi přešel do krve, zvykl jsem si na jeho ovládání, dlouhou výdrž a přesně do ruky a kapsy padnoucí design. Není to modelka, je to příjemná vtipná holka, kterou se nestydíte vyvést do společnosti ani na túru. Určitě mi dáte za pravdu, že takových není mnoho.

Samozřejmě, mezi logické konkurenty patří třeba LG G2 nebo Sony Xperia Z1 Compact. Ani jeden z těchto telefonů však nedisponuje dvěma sloty na SIM, nemluvě o tom, že oba zvládají LTE. Na druhou stranu, existuje také Lenovo S90, které do písmene kopíruje hardwarovou výbavu Aceru a je o tisícovku levnější. U něj si však budete muset zvykat na přeci jen poněkud „čínskou“ nadstavbu nad operačním systémem.

Tak jako celé řadě žen, i Aceru Liquid Jade S nezbývá než doporučit menší náročnost na peněženku. Teprve potom s ním půjde strávit život.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus užitečné funkcePlus nepovedený displej
Plus dlouhá výdrž bateriePlus trochu přestřelená cena
Plus elegantní design
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články