Recenze Acer Liquid Jade: Z plastu vybroušený drahokam
Acer Liquid Jade vyjde na necelých sedm tisíc. Na to, že má pětipalcový displej, čtyřjádrový procesor a slot na 2 SIM, jde o velmi zajímavý produkt. Budou však údaje na papíře stačit i v praxi?
Oproti svým předchůdcům ušel Acer Liquid Jade notný kus cesty. Stále však zůstává otázkou, zda „notný kus“ bude na konkurenci stačit. Pojďme se tedy podívat na to, jak si Acer představuje přístroj, který by se měl stát prodejním trhákem.
Základní parametry: Acer Liquid Jade Dual
Rozměry | 141 x 69 x 7,5 mm |
Hmotnost | 110 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5“, rozlišení 1280 x 700 px (294 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 1,3 GHz MediaTek MT6582, grafika Mali-400MP2 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16 GB + slot na karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat + nadstavba Acer Float UI |
Fotoaparát | 13 Mpx, LED blesk, Full HD video, 2 Mpx přední kamerka |
Baterie | 2 100 mAh |
Obsah balení | microUSB, nabíječka, sluchátka |
Cena a dostupnost | ?, září 2014 |
Design a konstrukce: Vše má rub a líc
Když jsem Acer Liquid Jade dostal poprvé do ruky, srdce mi zaplesalo. Nebylo to tím, že bych byl velkým sympatizantem tohoto výrobce (ačkoliv jeho produkty jiných kategorií používám a jsem s nimi vcelku spokojen), ale tím, jak dobrou práci zde designová divize Aceru odvedla.
Zpředu působí Liquid Jade jako dominantní smartphone – velký displej, stříbrný rámeček s imitací kovu či velmi tenké provedení. Vše skvěle lícuje, nikde nic nevrže. Do ruky též padne telefon skvěle, a to díky ergonomicky tvarovaným zádům a jen 7,5 mm tenkému tělu. Zadní strana je ovšem jen z obyčejného lesklého plastu a nepůsobí tak nejluxusnějším dojmem, spíše odkazuje na nižší prodejní cenu telefonu. Ale je to jen zadní část. Naopak na přední straně se Aceru povedlo přinést zakřivené ochranné sklo displeje – obdobně jako u iPhonu 6, zakřivení je postupně k hranám telefonu. Je to po této stránce opravdu takový vybroušený šperk. Ale levnější i s přihlédnutím na použité materiály.
Bohužel nepříjemností může pro někoho být vystouplý fotoaparát na zadní straně, který ze smartphonu doslova trčí, čímž hrozí snadné poškrábání. Šuplíček pro SIM kartu a microSD kartu je na jednu stranu praktický, na druhou však velmi nešikovný. Můžete do něj vložit dvojici nanoSIM karet či nanoSIM kartu a microSD kartu. Manipulace s ním je ale pro otrlé. Nechápu též umístění zamykacího tlačítka na horní stranu – u smartphonu těchto rozměrů má být rozhodně na boku. Pochvalu si ale zaslouží notifikační dioda.
Díky odolnému šasi, nízké hmotnosti a opravdu tenkému tělu, není problém nosit Acer Liquid Jade jen tak v kapse. Ani nepoznáte, že v kapse něco nesete, což by vás snad i mohlo někdy vylekat. Na druhou stranu při držení v telefonu v ruce je to jasná výhoda oproti těžším telefonům. Liquid Jade je zkrátka takový plastový, tenký a hlavně také lehký drahokam, který si nejspíše zamilujete.
Displej, prostředí, baterie: Jednoznačná účelnost
V případě displeje musím sejmout pomyslný klobouk a zároveň Aceru aplaudovat. Zde byla odvedena opravdu mistrovská práce. Ano, na trhu jsou smartphony, které nabídnou lepší rozlišení na menší úhlopříčce, a tedy větší jemnost. Rozhodně ale nestojí méně než sedm tisíc. Jestli je tedy něco opravdovou největší zbraní tohoto krasavce, je to jednoznačně kvalitní displej.
HD rozlišení 1280 x 720 px na 5″ úhlopříčce znamená jemnost 294 ppi, a tedy dobře ostrý obraz. Displej používá technologii IPS, a tak je velmi dobře čitelný i z různých úhlů. Oproti AMOLED displejům pak nabídne reálnější barvy, ačkoliv jeho černá není tak sytá, jako právě na organických dispelejích. Co se citlivosti týče, je displej na velmi dobré úrovni. Reaguje svižně, jen má občas problém s rozpoznáním multi-dotykových gest.
Operačním systémem Aceru Liquid Jade je Android 4.4.2 KitKat, který je navíc doplněn o grafickou nadstavbu Acer Float UI. Nemusíte se tak bát, že byste měli nouzi o různé animace a pohyblivé ikonky. Celé prostředí je i poměrně plynulé. Samozřejmě čas od času trochu zaškobrtne či si počkáte při prvním spouštění různých aplikací, ale nejedná se o nikterak závažný problém. Prostředí tedy nelze hodnotit jinak, než dobře odladěné, což se o předcházející generaci smartphonů Aceru říci nedalo.
Přesto je stále co zlepšovat, i když jsou to spíše už jen detaily. Acer například nasadil novou podobu multitaskingu v podobě mřížky spuštěných aplikací, které můžete ukončovat vyhozením do kterékoliv strany. Po tomto vyhozením aplikace však zůstává prázdné místo a další aplikace se nijak neposouvají, jako se tomu děje u prakticky každého multitaskingu. V telefonu také může poměrně dost obtěžovat zbytečný balast v podobě předinstalovaných aplikací, které bohužel normální uživatel ze systému neodinstaluje.
Za pochvalu naopak stojí cloudové služby přímo od Aceru. I když jejich praktický smysl tak trochu nabourávají zavedené služby přímo od Googlu (které navíc využijete i kdekoliv jinde, nejen na zařízeních od Aceru), a také špatné překlady, respektive chybějící lokalizace – místo češtiny mají některá tlačítka maďarské popisky. Snahu na poli cloudu ale oceňujeme.
A jak je na tom Acer Liquid Jade s výdrží? Ve svých útrobách nese uživatelsky nevyměnitelný akumulátor, který disponuje na dnešní dobu už ne zrovna velkolepou kapacitou 2 100 mAh. To ale především kvůli tomu, že na něj v nitru velmi tenkého těla logicky nezbylo příliš místa. Jak se říká, něco za něco…
Na slibnou dvoudenní výdrž můžete myslet jen tehdy, když omezíte užívání funkcí smartphonu opravdu na minimum. Při běžném denním používání se můžete dostat na den a půl výdrže, může se vám ale také velmi snadno stát, že vybijete telefon ještě dříve, než jste čekali. Pro většinu uživatelů tedy platí spíše jen jednodenní výdrž baterie. Výrobce zkrátka nemohl telefon osadit v tak tenkém těle baterií s vyšší kapacitou, a pro uživatele to pak jednoduše znamená pečlivěji sledovat doslova každé procento baterie.
Fotoaparát: Nebudete chtít přestat fotit
Jednou z hlavních předností nového Aceru je bezesporu foťák. Disponuje 13 Mpx rozlišením a ve video režimu zvládne zaznamenávat ve Full HD. Vzhledem k jeho kvalitám mu tedy snadno odpustíte, že trčí ze zad přístroje. Koneckonců není jediným telefonem s tímto nepraktickým a možná i nebezpečným provedením.
Za denního světla pořídíte s Liquidem Jade fotky, které jsou prostě skvostné, a to se nebudete muset ani moc snažit. Ostření fotoaparátu je na velmi dobré úrovni a především funguje vskutku svižně. V případě rychlosti focení také není důvod stěžovat si. Za horších světelných podmínek je patrný šum, není ale neúnosný. Především fotky v přítmí nechytají ohavné odstíny, na něž jsme zvyklí z jiných smartphonů. Inu posuďte sami.
Snímky pořízené s Acerem Liquid Jade
Závěr a konkurence
Acer z rukávu vytáhl eso, které se jen těžko přebíjí. V dané cenové kategorii najdete srovnatelný smartphone pro Acer Liquid Jade jen horko těžko. Obdobně stavěný telefon v podobné cenové relaci najdeme jen u čínského Huawei – jeho letošní model Ascend P7 však vychází na 10 tisíc korun a je už s výbavou trochu výše, než Liquid Jade. Pak je tady loňská generace Ascendu P6, která vychází o tisíc korun dráž než Acer – a to je tedy největší konkurence.
Acer Liquid Jade se odlišuje svým osobitým vzhledem, velmi tenkým provedením se zakulacenými zády i zakřiveným displejem, také zejména kvalitním 5″ displejem a poměrně dobře odladěným prostředím. V neposlední řadě pak láká podpora dual SIM. Uživatelům se nemusí líbit jen vystouplý fotoaparát, který může být tak trochu na obtíž a může dojít k jeho poškození, či horší výdrž baterie. Oba kompromisy však při pohledu na cenu 7 tisíc korun můžete s přehledem nechat být.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |