První srážka letadla a dronu: Znáte pravidla jejich provozu?

Lumír Kratochvíl

Mnozí si neuvědomují, že dron není pouze hračka pro zábavu, ale i zařízení, na které se vztahují předpisy a omezení vydané úřadem pro civilní letectví. Omezení se liší podle vzletové hmotnosti dronu.

ar.drone-2.0-lifestyle-obr1
ar.drone-2.0-lifestyle-obr1

Londýnská metropolitní policie potvrdila, že vyšetřuje nehodu na letišti Heathrow, poté co do letadla British Airways narazilo bezpilotní letadlo – s největší pravděpodobností dron. Pilot srazil bezpilotní letadlo, když se připravoval k přistání, naštěstí se kapitánovi podařilo bezpečně přistát se všemi 132 pasažéry na palubě. Pokud se potvrdí, že se jednalo o dron, bude to první historicky zaznamenaná srážka dronu s letadlem.

ar.drone-2.0-lifestyle-obr3
ar.drone-2.0-lifestyle-obr3

Každá země má jiné předpisy, které se týkají letového provozu, v České republice se o tuto problematiku stará úřad pro civilní letectví. Konkrétně dronů se týká doplněk X předpisu L2, ten rozlišuje 4 hmotnosti dronů: do 0,91 Kg, od 0,91-7 Kg, 7-20 Kg a 20 Kg a víc. Pro první tři kategorie není nutné dron, ani pilota u úřadu evidovat, nemusíte skládat praktický, ani teoretický test a nemusíte žádat o povolení k létání. Ovšem pozor, to vše se vztahuje pouze na rekreační létání. Pokud budete létat za účelem výdělku, experimentů a výzkumu, musíte tyto zkoušky složit. I přesto, že omezení není moc, stále je nutné dodržovat bezpečné vzdálenosti. U prvních dvou tříd, do kterých spadá prakticky většina rekreačních dronů, není prakticky žádné omezení, můžete létat i nad zástavbou, avšak maximálně do výšky 100 metrů a nesmíte vletět do mraků. Pro zbylé dvě skupiny jsou omezení už přísnější, můžete létat minimálně 150 metrů od budov, 100 metrů od osob a do maximální výšky 100 metrů. Navíc u všech, kromě první třídy, je vyžadována funkce „failsafe“, která dron i v případě chyby dopraví v bezpečí na zem.

Parrot disco drone
Parrot disco drone

Co se ovšem bez výjimky týče dronů všech hmotností je prostor kolem letišť. Kolem letišť je radius ochranného pásma o poloměru 5,5 km, kam se nesmí žádný dron bez povolení dostat. Kromě tohoto omezení vydal úřad pro civilní letectví několik pravidel:

  • Dron musí být stále v dohledu, pokud snímáte kamerou krajinu, musí se letu účastnit kopilot, který bude fyzicky dohlížet na dron.
  • Před každým letem dron zkontrolujte, dbejte na výdrž baterie.
  • V prudkém větru se nelétá.
  • Hlavně v první řadě dbejte na bezpečnost a ochranu soukromí, pokud budete své video chtít zveřejnit na internetu, musíte vystřihnout, rozmazat záběry lidí, kteří vám k publikaci nedali přímý souhlas.

Zdroj: engadget


Komentáře


Nejnovější články