Projekt BioPhone vám změří tep i v kapse nebo batohu
Patříte k lidem, kteří bez pocitu, že je jim měřen tep, počet ušlých kroků nebo ušlá vzdálenost, ani nevylezou z postele? Tak to by vás mohla zajímat studie pojmenovaná „BioPhone“. Díky ní prý možná odzvoní všelijakým fitness náramkům…
Tip: Poznejte budoucnost nositelné elektroniky, je více než zajímavá
Na projektu pracuje skupina vědců z elitního Massachusettského technologického institutu (MIT). Místní vědci si dali poněkud pozoruhodný cíl – vytvořit z bězně prodávaných telefonů zařízení, která budou schopna přesně monitorovat jak náš srdeční tep, tak také naše dýchání.
A to nikoliv žádný přikládáním či laserovým měřením, nýbrž pouze s pomocí akcelerometru a gyroskopu. Ač to zní jako pohádka, prý je možné na základě velice jemných, pravidelných výkyvů a pohybů, srdeční tep i lidské dýchání rozpoznat. Pro tyto účely si vědci vyvinuli i vlastní aplikaci, kterou je možné nainstalovat na prakticky jakýkoliv dnešní smartphone.
Vybaveni telefonem a aplikací se vydalo 12 „pokusných králíků“ testovat funkčnost konceptu. Měli za úkol konat běžné činnosti jako chůzi, sezení či ležení nebo třeba vybít trochu adrenalinu při jízdě na kole.
První výsledky naznačují určité kolísání mezi skutečnými a naměřenými hodnotami. Co je pro běžného smrtelníka nepostřehnutelný a zanedbatelný rozdíl, je pro elitní vědce-profesionály rozdíl mezi fukčností a nefunkčností. Když totiž porovnali výsledky naměřené telefonem a certifikovaným fitness senzorem, počet naměřených úderů srdce se lišil asi o jeden úder za minutu, u dýchání to pak byla 1/4 dechu za minutu.
Jak výzkumníci dodávají, celý projekt musí být ještě pořádně otestován a doladěn, a může tak trvat i roky, než se skutečně (a jestli vůbec) uplatní v praxi. Vedoucí týmu také vysvětlil, že přesnost celého měření klesá s tím, jak daleko se mobil nachází. Pokud se podaří vychytat všechny mouchy, výsledný software by měl být schopen rozpoznat, kdy je člověk ve stresu, a navrhnout cestu ven.
zdroje: Engadget, TechnologyReview