Představujeme Vanir ROM: Android od Vikingů (4. díl našeho seriálu)
Android je záležitost 21. století. Přesto do jejího vývoje zasáhli i loupeživí Skandinávci z 10. století. Ne, nepřišli jsme v redakci o rozum, jen si pro sebe čtvrtý díl seriálu o custom ROM „dobyl“ Vanir.
Že je tato modifikace AOSP distribuce něco jiného, se dozvíte už z bootovací animace. Modrému robotovi Androidu na hlavě přibude rohatá helma a mocný plnovous, u nohou vzplanou ohně a meče v pozadí taktéž mírumilovně nepůsobí.
Bootovací animace střídá Vanir jako ponožky, ale Android převlečený za Vikinga je nejroztomilejší
Co je smyslem této agresivní rétoriky? Vlastními slovy vývojářů čistý a maximálně optimalizovaný výsledek, který nebude jen sbírkou všeho možného, co se hodí, mohlo hodit a dalších modifikací „někdo říkal, že by našel příklad, kdy by se to mohlo hodit“. Na stupnici od jedné do desíti, kde jedničku reprezentuje minimalistický AOSP a desítka by patřila custom ROM, na které nebude chybět jediná existující modifikace, bych Vanir zařadil mezi čtyřku a pětku. Čtyřku za různé vnitřní úpravy kódu zaměřené na rychlejší chod systému a skromnost, s jakou interpretují počet funkcí vývojáři, pětku za skutečnou variabilitu Vaniru.
Na plné plachty
Vanir ROM jsem používal už před rokem, kdy jméno Kitkat nikdo nebral vážně a název Key Lime Pie byl chápán jako nepotvrzená pravda. Bohužel ani tehdy, ani dnes nechápu, jaká tajemství se schovávají pod výkonnostními optimalizacemi, jako je –fstrict-aliasing nebo OptiPNG, mé programátorské (ne)schopnosti nerozeznají ani efekt jednotlivých „toolchains“ pro vytváření samotné ROM ze zdrojového kódu, ale všimnul jsem si vyšších skóre v benchmarcích. Když se zvedne bez přetaktování u LG 4X HD skóre o dva tisíce, mohly by optimalizace už něco znamenat. Na Nexusu 5 se hodnocení v Antutu posunulo o tři tisíce nahoru. Nevěříte benchmarkům? Já také ne, ale Vanir byla první ROM, kde jsem mohl používat modifikaci Halo, aniž bych měl pocit trhaného prostředí.
Samozřejmostí novějších ROM je update vzduchem, neboli OTA
Ani Vaniru nechybí nastavení frekvencí či governoru. Než se ale pustíte do podtaktování ve snaze prodloužit výdrž, zamyslete se, jestli pak telefon nebude zatěžovat procesor déle
Drobná, ale praktická vylepšení
Celý tento seriál postupuje cestou od nejjednodušších k bohatším ROMkám. Tentokrát představím novou funkci, která vylepšuje uzamčenou obrazovku. Ještě před pár měsíci byla inovativní, po zveřejnění kódu k Androidu L už takový dojem nevzbudí. Přesto ji řadím mezi funkci, která by mi na telefonu hodně chyběla.
Upozornění na odemykací obrazovce jsou znázorněna čtverečky u strany displeje
Po vysunutí hned zjistíte, jestli je zpráva důležitá, vysunutím doleva můžete notifikaci zrušit
Podržením můžete zobrazit rozšířenou notifikaci, v tomto případě screenshot
Na většině telefonů uzamčený displej ukazuje čas, někdy počasí a zámeček, jehož pohybem můžete spustit vybrané aplikace. V převaze případů ale potřebujete spíše reagovat na došlé zprávy. Lockscreen notifications imitují roletu upozornění ve zmenšené verzi. Ke straně displeje zarovnávají čtverečky, které lze tahem ke straně rozbalit a přečíst si třeba doručenou SMS. Pokud povolíte jejich rozšíření (Expanded notification view), dokážete si i bez odemykání přečíst i delší zprávy.
Jestli se bojíte o soukromí, umožňují tyto notifikace naházet aplikace dle výběru do blacklistu, aby neobtěžovaly. První doporučuji zablokovat přehrávač hudby, jeho schopnosti dokáže podat Kitkat kvalitně i v nezměněné podobě.
Jak nenabourat Android
Jsou funkce šikovné, i naprosto nepraktické. A některé jsou obojí zároveň. Příkladem jedné takové budiž On-The-Go mode. Nemá nic společného s portem USB, jak by se podle názvu mohlo zdát – tento režim se pokouší chránit naše zdraví, když máme příliš těžké oči na to, abychom je odlepili od displeje.
Režim On-The-Go lze spustit např. z nabídky vypnutí
Zvládnete hlídat dvě věci, nebo nestihnete ani jednu?
Jinými slovy, On-The-Go je prevencí proti boulím na čele od drzých pouličních lamp, které odmítly uhnout vaší maličkosti. Nápad jest to geniální – dění na displeji jakoby zprůhlední a překrývá výhled z fotoaparátu. Zároveň tak můžete vidět jak obsah displeje, tak dění za ním. Jenže to tak úplně nefunguje.
Za prvé, nemáte-li rozdělenou nervovou soustavu, těžko váš mozek vstřebá dva obrazy najednou. Alespoň já jsem nedokázal sledovat louže na chodníku zároveň s textem na displeji. Za druhé, v momentě, kdy se na telefonu objeví překážka, hlava už bude jen pár centimetrů od kolize a celá vychytávka poslouží maximálně z psychologického hlediska, když se stačíte připravit na bolest.
Průhlednost si můžete nastavit podle potřeby
On-The-Go režim může používat i přední kameru. Že by zpětné zrcátko?
Spousta malých Vikingů
Vanir samozřejmě zvládá spoustu dalších vylepšení, která v AOSP chybí, některé z nich budete znát z předchozích dílů tohoto seriálu, představím je tedy jen v krátkosti na obrázcích:
Navigační lišta přesně podle chuti včetně přiřazení funkce k dlouhému stisku
I do navigačního kruhu si můžete zvolit funkce. Mně se osvědčilo rychlé spuštění fotoaparátu a rozsvícení diody.
Quick Settings jsou evergreen. Ne každá ROMka ale zvládá změnu počtu přepínačů na řádek.
Nabídka rychlých přepínačů je luxusně bohatá
Testovaná verze 4.4.2 KVT49L ještě používala HALO, novější aktualizace přechází na Hover
Ne všechny funkce jsou počeštěné, ale nastavit densitu displeje zvládne každý, kdo angličtině vládne byť jen minimálně.
Správce aplikací může doplňovat lišta s využitím RAM nebo tlačítko pro ukončení všech aplikací
Zbavte se systémových aplikací, jen opatrně, ať si nesmažete třeba ovládací software k Bluetooth. Dokážete si představit, že by se tato funkce objevila v TouchWiz?
Jak se Vanir liší od AOSP? Jedním zmáčknutím tlačítka to můžete zjistit.