Podaří se Cyanogenu vybudovat „Android bez Googlu“?
Cyanogen nedávno obdržel investiční injekci ve výši 80 milionů dolarů od společností i finančníků velkých jmen jako je Twitter Ventures, Qualcomm, Telefónica Ventures či Rupert Murdoch. Výkonný ředitel společnosti Kirt McMaster může konečně pokračovat v plnění svého snu – vytvoření „Androidu bez Googlu“.
Možná to zní bláhově, ale vedení Cyanogenu to myslí vážně. McMaster není spokojený s monopolem Googlu v open-source operačním systému a tvrdí, že (Cyanogen) „prožene hlavou Googlu kulku.“ Za normálních okolností by takový komentář nemusel vůbec brán v úvahu, ovšem nyní má šéf Cyanogenu k dispozici kulky za 80 milionů dolarů a mlčenlivý souhlas velkých firem investujících proti Googlu.
I když detaily zatím nejsou známy, hovoří se o tom, že americká společnost Blu má v plánu ještě letos vydat telefon na androidové platformě „bez Googlu“ vyvinuté Cyanogenem. Ředitel Blu se nechal slyšet, že doufá, že do zařízení integrují namísto Google Play Amazon Appstore (i když zlí jazykové by mohli tvrdit, že boj proti korporacím vypadá jinak). Mapy bude mít na starosti platforma Nokia Here, prohlížeč bude na bázi Opery, cloudové úložiště OneDrive a Dropbox, pro hudbu bude k dispozici Spotify, vyhledávání bude mít na starosti Bing a osobním asistentem bude Cortana.
Vypadá to, že se Blu o vytěsnění Googlu postaral dokonale. Nicméně americký gigant má dlouhé prsty. Například v roce 2012 zablokoval vydání zařízení Acer A800, které mělo být k dispozici na čínském trhu a běžet na Aliyun OS, tedy jiném upraveném Androidu. Tehdejší šéf Androidu Andy Rubin řekl, že v app storu Aliyunu byly nelegální verze aplikací Google a že platforma využívala framework a nástroje Androidu.
Podle společnosti nyní smartphone běžící na Cyanogenu využívá asi 50 milionů lidí, a někteří analytici předpovídají, že by časem mohlo jít až o miliardu přístrojů.
Zdroj: PhoneArena