OnePlus 12 bylo oficiálně představeno již v prosinci 2023, ale jednalo se o ryze čínskou premiéru a na náš trh tento kousek dorazil až koncem ledna 2024. Tento telefon byl jedním z prvních, který se mohl pochlubit novým procesorem Snapdragon 8 Gen 3 a rozhodně má potenciál pokračovat v sérii zabijáků vlajek, jak se vrcholným telefonům OnePlus často přezdívá.
Konstrukce | sklo a kov, 163,3 × 75,8 × 9,2 mm, 220 g |
---|---|
Displej | 6,82″, LTPO AMOLED, HDR10+, 1 – 120 Hz, 3168 × 1440 px, 20:9, jemnost 510 PPI |
Operační systém | Android 14 + ColorOS 14 |
Čipset | 8jádrový, 3.3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 12/16/24 GB RAM (LPDDR5X), 256/512 GB / 1 TB úložiště (UFS 4.0) |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 48 Mpx ultra-širokoúhlý 114° + 64 Mpx periskopický teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.2 + f/2.6, OIS, PDAF, umělá inteligence, zoom: až 3× optický, 6× bezztrátový, 120× digitální, LED blesk, kalibrace Hasselblad; přední 32 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Bluetooth 5.4, USB-C, NFC, Wi-Fi 7, GPS, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 5 400 mAh, rychlonabíjení 100 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena a dostupnost | 26 990 korun, leden 2024 |
OnePlus 12 vám dorazí ve stylové, sytě rudé krabičce, která je přiměřeně velká a obsahuje víceméně vše podstatné. Jediné, co schází, je nějaký silikonový obal, což ale není nic zásadního a daleko důležitější je, že výrobce i nadále zahrnuje do prodejního balení nabíječku. Dostanete tedy adaptér s výkonem 100 W, který doplňuje rudý USB-A / USB-C kabel, nějaká ta literatura a špendlík na otevření SIM slotu. Prodejní balení je tedy zcela v pořádku.
Drtivá většina vlajkových telefonů z Číny je v otázce designu navržena dle velmi podobného receptu. Ten zahrnuje obří, kruhový fotomodul umístěný doprostřed zad. OnePlus 12 ho má také, také je více než velký a z šasi výrazně vystupuje, ale není umístěný uprostřed, nýbrž na levé straně (při pohledu přímo na záda) a je součástí platformy, která navazuje přímo na rám. Vypadá to skvěle, díky umístění fotomodulu na straně je design silně asymetrický a za mě osobně je OnePlus 12, hlavně tedy ve tmavě zelené barvě s mramorovým vzorem, nejhezčí současná vlajka.
Hlavní ovládací prvky, tedy tlačítko pro zapnutí / vypnutí displeje a kolébka pro regulaci hlasitosti, jsou vpravo a vlevo se pak nachází pro OnePlus typická věc, a sice fyzický přepínač profilů vyzvánění. Má tři polohy – vyzvánění zapnuto, vibrace a tichý režim a jedná se o velmi praktickou věc, kterou jsem osobně hodně často využíval. Konstrukce je velmi kvalitní, vsází na kombinaci hliníkového rámečku s odolným sklem vpředu (Gorilla Glass Victus 2) i vzadu a neschází ani zvýšená odolnost, byť jen IP65. To je škoda, protože v této třídě je standardem IP68.
I přes větší rozměry telefonu je ergonomie v pořádku, všechny ovládací prvky jsou po ruce a OnePlus 12 se, díky zaoblenému displeji i zádům, drží velmi příjemně. Chválím také čtečku otisků prstů, která není utopená zbytečně nízko, jak bývá občas zvykem, ale nachází se v ideálním místě a mimo to je bleskově rychlá, přesná a spolehlivá.
Naopak, jedná se o jeden z nejlepších displejů v mobilní branži. Úhlopříčka osazeného OLED panelu je 6,82 palce a na první dobrou zaujme vysokým rozlišením, jež čítá 3168 × 1440 pixelů při poměru stran 19.8:9. Co to znamená? V první řadě parádně ostrý obraz s jemností 510 ppi, na který je opravdu radost pohledět a mimo to mu neschází ani LTPO technologie, díky které umí dynamicky přizpůsobit obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. V neposlední řadě pak určitě stojí za zmínku i podpora standardů HDR10+ a Dolby Vision.
OnePlus myslí i na to, aby byl displej co možná nejvíce šetrný ke zraku uživatelů a dopřál mu pulzně-šířkovou modulaci o hodnotě 2160 Hz. No a pak je tu jas, který se může v konkrétních situacích (HDR obsah), vyšplhat až na 4500 nitů. V praxi se s tím samozřejmě víceméně nesetkáte, ale i oněch 1600 nitů, na které se umí při automatické regulaci rozpálit, je skvělá hodnota znamenající bezproblémovou čitelnost i na ostrém slunci. Podání barev je typické pro OLED displej, takže odstíny jsou velmi syté a celkově je obraz opravdu líbivý.
Podání barev je ale možné si upravit k obrazu svému, a to jak pomocí trojice přednastavených režimů (Přirozené, Pro a Živé), tak částečně manuálně. Pohrát si můžete i s rozlišením, které je opět možné nastavit ve třech krocích (3168 × 1440 pixelů, 2376 × 1080 pixelů nebo automatika), což bude mít vliv na výdrž baterie. U obnovovací frekvence je taktéž k dispozici automatika, ale i její „zastropování“ na 60 Hz či konstantních 120 Hz. Displej pak nabízí i technologie umožňující zvýšit ostrost obrázků a zvýraznění barev videa, díky kterým bude obraz zase o kousek líbivější.
OnePlus 12 běží z krabice na Androidu 14, jež je doplněn o nadstavbu OxygenOS a výrobce mu slibuje poměrně solidní podporu v podobě 4 aktualizací systému a 5 let bezpečnostních záplat. Jedná se o ryze čínský systém, takže je barevný, líbivý, plný přepínačů a nekonečných možností personalizace. Není tak to tak masivní nadstavba, jako řekněme například HyperOS od Xiaomi a za mě je to, v rámci čínských systémů, jeden z těch úplně nejpříjemnějších. Hlavně mi vyhovovalo, že dělá spoustu věcí ještě tak trochu postaru.
Není zde žádné dnes velmi populární ovládací centrum à la iPhone, ale normální stahovací lišta, která zobrazuje přepínače a notifikace zároveň. Také AOD (Always-On displej) je vyvedený v tradičním a tak trochu oldschoolovém stylu, což mi opět vyhovovalo a OxygenOS se mi v tomto směru velmi zamlouval. Dostanete i hromadu praktických věcí, jako je možnost provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, mini-aplikace v plovoucím okně a rychlé spouštění aplikací z bočního panelu. Obrovské možnosti úprav písma, ikon či tapet jsou samozřejmostí.
Dorazily i moderní notifikace v podobě rozzáření hran displeje při příchozí události, množství praktických gest (probuzení obrazovky poklepáním, spouštění aplikací nakreslením určitého vzoru), a to i bezdotykových (přijmutí nebo ztlumení hovoru). Zajímavostí jsou pak chytré widgety, které jsou něco jako dynamický výřez u iPhonů. Nevychází přímo ze selfie kamerky a nachází se vedle ní, ale fungují podobně. Aktivují se například u časovače, který když spustíte, tak se přesune právě do chytrého widgetu, nebo u hotspotu. Přes tento widget pak lze přistoupit přímo do aplikace.
Docela mě potěšilo jen velmi malé množství bloatwaru a namísto tun všemožných her a sociálních sítí dostanete spíše jen pár systémových aplikací, obchod OnePlus Store či zajímavou aplikaci Zen Space. Ta má pomáhat uživatelům se soustředěním tím, že omezí rušení telefonem a vypne všechny notifikace. Umožňuje nastavit si několik vlastních profilů a rozhodně se jedná o zajímavý prvek. Je ale trochu škoda, že OnePlus nenabídlo nějaký zajímavý prvek postavený na umělé inteligenci, což aktuálně frčí a většina konkurenčních vlajek nějakou úroveň implementace AI nabízí.
V oblasti výkonu si není absolutně na co stěžovat, protože je ho, díky procesoru Snapdragon 8 Gen 3, opravdu přehršel. Víceméně neexistuje hra či aplikace, která by telefon dostala, co se výkonu týče, do úzkých a i ty nejnáročnější hry si za všech okolností užijete naplno. To ostatně podtrhují i výkony v populárním benchmarku AnTuTu, kde OnePlus 12 překonal hranici 1,6 milionu bodů a spatně na to nebyl ani v zátěžovém testu. V něm dosáhl telefon na stabilitu na hranici 600 %, což je v rámci tohoto procesoru solidní výsledek.
Chlazení, jež se pyšní duální odpařovací komorou a plochou 9140 mm², odvádí velmi slušnou práci a ano, telefon v zátěži pochopitelně hřeje, ale nejedná se o nic extrémního a v tomto ohledu patří určitě do užší špičky mezi vlajkami. Hardwarová výbava je bohatá i co se paměti týče a ke svým potřebám dostanete celých 16 GB RAM a 512 GB ve formě vnitřního úložiště. To již dále rozšířit nejde, ale operační paměť ano, virtuálně a můžete si zvolit rozšíření o 4, 8 nebo 12 GB. Tato funkce jde navíc zcela vypnout, což chválím, protože ne u všech telefonů je to možné.
Chválit budu i v oblasti výdrže a nabíjení. V nitru OnePlus 12 najdeme baterii s nadprůměrnou kapacitou 5 400 mAh, což znamená, že při mírnějším využívání se dostanete i na dva dny na jedno nabití. I při vysoké zátěži se zcela bezpečně a s rezervou přehoupnete přes jeden den, takže výdrž je opravdu výborná a parádní je i nabíjení. To drátové nabízí výkon 100 W a baterii s jeho pomocí zvládnete nabít na 100 % za méně než 30 minut. Ještě lepší zprávou je ale přítomnost bezdrátového nabíjení, které nabízí velmi použitelný výkon 50 W.
To se po absenci v minulém OnePlus 11 tedy vrací na scénu a také umí být pořádně rychlé. Výrobce uvádí, že 50W bezdrátovému nabíjení zvládne nabít baterii na 100 % necelou hodinku (55 minut), což je moc hezký výsledek. Já jsem vyzkoušel 50W bezdrátovou nabíječku od jiného výrobce, která si s OnePlus 12 asi úplně nerozuměla, ale i tak trvalo nabití na 100 % nějakých 90 minut, což je pořád ještě použitelné. Telefonu neschází ani reverzní bezdrátové nabíjení, jež má výkon 10 W a v tomto ohledu si tedy u této vlajky opravdu není na co stěžovat.
Na zádech OnePlus 12 se ve stylovém fotomodulu nachází trojnásobná sestava s rozlišením 50 + 64 + 48 Mpx v kombinaci s laserovým ostřením a nad ní se hrdě skví nápis Hasselblad. Tento švédský specialista na fotoaparáty se postaral o dodatečnou kalibraci barev a níže si prohlédněte kompletní specifikace fotoaparátu.
Než se podíváme na samotné fotografie, musím si trochu postěžovat na aplikaci fotoaparátu. Ta se umí chovat poměrně chaoticky a problémy má hlavně s automatickým makro režimem. Když se přiblížíte k objektu, tak se často stane, že ho začne neustále dokola zapínat a vypínat, jako by se nemohla rozhodnout, jestli makro ano nebo ne. Vy tak musíte odstoupit a celý proces opakovat. Příliš horlivá se mi zdála také s automatickým nočním režimem, který se vám snaží vnutit až příliš brzy, často už s minimálním úbytkem světla. Když se tak stane, naštěstí ho můžete snadno vypnout.
Nejlepší výsledky podává hlavní fotoaparát, který nabízí opravdu moc hezké snímky s vysokou mírou detailů, dobrým prokreslením, ostrostí a minimem šumu. Potěší i příjemné podání barev, které je sice o něco více saturované než ve skutečnosti, ale jen velmi, velmi decentně a pouze tak, aby byly snímky o něco líbivější na oko. Hlavní objektiv nabízí i 2× zoom, který je velmi slušný, ale tak kvalitní, jako 3× optické přiblížení teleobjektivu není. Ten nabízí opravdu skvělou kvalitu, fotografie jsou příkladně ostré, s minimem šumu a hezky detailní.
Další úrovní přiblížení u teleobjektivu je 6násobné, což už není optický, ale bezztrátový zoom a výsledné snímky už jsou sice o něco méně kvalitní, ale pořád bez jakýchkoliv problémů použitelné. Nadprůměrné detaily a jen malé, nijak hrozné zašumění nabízí ještě i 10× digitální zoom a do této hranice si víceméně není na co stěžovat. S rostoucím zoomem pak kvalita samozřejmě ubývá a maximální, 120násobní digitální přiblížení je již prakticky nepoužitelné. Dostanete jen změť softwarových mazanic a brutálního dokreslování, ze kterého bolí oči.
Ultra-širokoúhlý snímač je solidní a produkuje poměrně líbivé snímky s nízkou úrovní šumu, ale nějaké vyložené zázraky nečekejte. Zkrátka nenadchne, neurazí. Makro fotografie, o které se stará také ultra-širokoúhlý snímač, jsou ale rozhodně povedené a nabízí jak vysokou porci detailů, tak hezké barvy a dobrou ostrost. Noční snímky z hlavního fotoaparátu jsou velmi slušné a ani není třeba používat noční režim, který často žádný zásadní rozdíl nepřináší. Díky solidní světelnosti totiž zvládne hlavní objektiv posbírat poměrně dost světla.
K selfie fotoaparátu žádné výhrady nemám, produkuje opravdu líbivé fotografie s množstvím detailů a příjemným, reálně působícím tónem pokožky. Na sociálních sítích si s nimi rozhodně ostudu netrhnete. Co se videí týče, tak OnePlus 12 nabízí až 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu a ty zvládá pouze hlavní fotoaparát. Zbývající dva snímače pak nabízí maximálně 4K záznamy při 60 fps a videa v takto vysokém rozlišení zvládá i selfie kamerka, ale budete se muset spokojit se 30 snímky za sekundu (další možnosti jsou 1080p / 30 fps a 720p / 30 fps).
Tak jak se letošní zabiják vlajek povedl? Za mě velmi dobře. Chybí mu sice jakýkoliv přídavek v označení a možná se tak na první pohled mezi všemi těmi Pro a Ultra modely ztratí, ale ve skutečnosti je jim zdatným konkurentem. Hodně se mi líbil design i zpracování, tradiční prvek v podobě fyzického přepínače režimů zvonění a také parádní displej s vysokým rozlišením i jasem. Baterie i nabíjení jsou bez výhrad, stejně jako výkon v režii Snapdragonu 8 Gen 3. Povedl se také fotoaparát a cena je nastavena slušně, takže OnePlus 12 nabízí dobrý poměr cena / výkon.
Dokonalý telefon ale OnePlus 12 není a bez několika nedostatků se to neobešlo. Ten největší vidím v absenci plného kryti IP68, což je v této kategorii standardem a je škoda, že se u vlajky OnePlus nekoná. Trochu mě také zklamala aplikace fotoaparátu, jež se umí čas od času chovat chaoticky, hlavně při automatickém makro režimu a je škoda, že se výrobce nezaměřil i na nějaké novinky v rámci umělé inteligence. AI se stává nedílnou součástí nových telefonů a většina vrcholných konkurenčních přístrojů s tímto prvkem pracuje lépe (Galaxy AI u Samsungu a podobně).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
stylový design a kvalitní zpracování | zvýšená odolnost jen IP65 |
skvělý displej s vysokým jasem | aplikace fotoaparátu občas zmatkuje |
výborný, univerzální fotoaparát | žádné zajímavé novinky typu AI se nekonají |
vysoký výkon + účinné chlazení | |
výdrž a rychlé drátové i bezdrátové nabíjení |
OnePlus 12 bylo oficiálně představeno již v prosinci 2023, ale jednalo se o ryze čínskou premiéru a na náš trh tento kousek dorazil až koncem ledna 2024. Tento telefon byl jedním z prvních, který se mohl pochlubit novým procesorem Snapdragon 8 Gen 3 a rozhodně má potenciál pokračovat v sérii zabijáků vlajek, jak se vrcholným telefonům OnePlus často přezdívá.
Konstrukce | sklo a kov, 163,3 × 75,8 × 9,2 mm, 220 g |
---|---|
Displej | 6,82″, LTPO AMOLED, HDR10+, 1 – 120 Hz, 3168 × 1440 px, 20:9, jemnost 510 PPI |
Operační systém | Android 14 + ColorOS 14 |
Čipset | 8jádrový, 3.3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 12/16/24 GB RAM (LPDDR5X), 256/512 GB / 1 TB úložiště (UFS 4.0) |
Fotoaparát | trojitý (50 Mpx hlavní + 48 Mpx ultra-širokoúhlý 114° + 64 Mpx periskopický teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.2 + f/2.6, OIS, PDAF, umělá inteligence, zoom: až 3× optický, 6× bezztrátový, 120× digitální, LED blesk, kalibrace Hasselblad; přední 32 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Bluetooth 5.4, USB-C, NFC, Wi-Fi 7, GPS, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktor |
Baterie | 5 400 mAh, rychlonabíjení 100 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Cena a dostupnost | 26 990 korun, leden 2024 |
OnePlus 12 vám dorazí ve stylové, sytě rudé krabičce, která je přiměřeně velká a obsahuje víceméně vše podstatné. Jediné, co schází, je nějaký silikonový obal, což ale není nic zásadního a daleko důležitější je, že výrobce i nadále zahrnuje do prodejního balení nabíječku. Dostanete tedy adaptér s výkonem 100 W, který doplňuje rudý USB-A / USB-C kabel, nějaká ta literatura a špendlík na otevření SIM slotu. Prodejní balení je tedy zcela v pořádku.
Drtivá většina vlajkových telefonů z Číny je v otázce designu navržena dle velmi podobného receptu. Ten zahrnuje obří, kruhový fotomodul umístěný doprostřed zad. OnePlus 12 ho má také, také je více než velký a z šasi výrazně vystupuje, ale není umístěný uprostřed, nýbrž na levé straně (při pohledu přímo na záda) a je součástí platformy, která navazuje přímo na rám. Vypadá to skvěle, díky umístění fotomodulu na straně je design silně asymetrický a za mě osobně je OnePlus 12, hlavně tedy ve tmavě zelené barvě s mramorovým vzorem, nejhezčí současná vlajka.
Hlavní ovládací prvky, tedy tlačítko pro zapnutí / vypnutí displeje a kolébka pro regulaci hlasitosti, jsou vpravo a vlevo se pak nachází pro OnePlus typická věc, a sice fyzický přepínač profilů vyzvánění. Má tři polohy – vyzvánění zapnuto, vibrace a tichý režim a jedná se o velmi praktickou věc, kterou jsem osobně hodně často využíval. Konstrukce je velmi kvalitní, vsází na kombinaci hliníkového rámečku s odolným sklem vpředu (Gorilla Glass Victus 2) i vzadu a neschází ani zvýšená odolnost, byť jen IP65. To je škoda, protože v této třídě je standardem IP68.
I přes větší rozměry telefonu je ergonomie v pořádku, všechny ovládací prvky jsou po ruce a OnePlus 12 se, díky zaoblenému displeji i zádům, drží velmi příjemně. Chválím také čtečku otisků prstů, která není utopená zbytečně nízko, jak bývá občas zvykem, ale nachází se v ideálním místě a mimo to je bleskově rychlá, přesná a spolehlivá.
Naopak, jedná se o jeden z nejlepších displejů v mobilní branži. Úhlopříčka osazeného OLED panelu je 6,82 palce a na první dobrou zaujme vysokým rozlišením, jež čítá 3168 × 1440 pixelů při poměru stran 19.8:9. Co to znamená? V první řadě parádně ostrý obraz s jemností 510 ppi, na který je opravdu radost pohledět a mimo to mu neschází ani LTPO technologie, díky které umí dynamicky přizpůsobit obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu, a to v rozsahu 1 – 120 Hz. V neposlední řadě pak určitě stojí za zmínku i podpora standardů HDR10+ a Dolby Vision.
OnePlus myslí i na to, aby byl displej co možná nejvíce šetrný ke zraku uživatelů a dopřál mu pulzně-šířkovou modulaci o hodnotě 2160 Hz. No a pak je tu jas, který se může v konkrétních situacích (HDR obsah), vyšplhat až na 4500 nitů. V praxi se s tím samozřejmě víceméně nesetkáte, ale i oněch 1600 nitů, na které se umí při automatické regulaci rozpálit, je skvělá hodnota znamenající bezproblémovou čitelnost i na ostrém slunci. Podání barev je typické pro OLED displej, takže odstíny jsou velmi syté a celkově je obraz opravdu líbivý.
Podání barev je ale možné si upravit k obrazu svému, a to jak pomocí trojice přednastavených režimů (Přirozené, Pro a Živé), tak částečně manuálně. Pohrát si můžete i s rozlišením, které je opět možné nastavit ve třech krocích (3168 × 1440 pixelů, 2376 × 1080 pixelů nebo automatika), což bude mít vliv na výdrž baterie. U obnovovací frekvence je taktéž k dispozici automatika, ale i její „zastropování“ na 60 Hz či konstantních 120 Hz. Displej pak nabízí i technologie umožňující zvýšit ostrost obrázků a zvýraznění barev videa, díky kterým bude obraz zase o kousek líbivější.
OnePlus 12 běží z krabice na Androidu 14, jež je doplněn o nadstavbu OxygenOS a výrobce mu slibuje poměrně solidní podporu v podobě 4 aktualizací systému a 5 let bezpečnostních záplat. Jedná se o ryze čínský systém, takže je barevný, líbivý, plný přepínačů a nekonečných možností personalizace. Není tak to tak masivní nadstavba, jako řekněme například HyperOS od Xiaomi a za mě je to, v rámci čínských systémů, jeden z těch úplně nejpříjemnějších. Hlavně mi vyhovovalo, že dělá spoustu věcí ještě tak trochu postaru.
Není zde žádné dnes velmi populární ovládací centrum à la iPhone, ale normální stahovací lišta, která zobrazuje přepínače a notifikace zároveň. Také AOD (Always-On displej) je vyvedený v tradičním a tak trochu oldschoolovém stylu, což mi opět vyhovovalo a OxygenOS se mi v tomto směru velmi zamlouval. Dostanete i hromadu praktických věcí, jako je možnost provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, mini-aplikace v plovoucím okně a rychlé spouštění aplikací z bočního panelu. Obrovské možnosti úprav písma, ikon či tapet jsou samozřejmostí.
Dorazily i moderní notifikace v podobě rozzáření hran displeje při příchozí události, množství praktických gest (probuzení obrazovky poklepáním, spouštění aplikací nakreslením určitého vzoru), a to i bezdotykových (přijmutí nebo ztlumení hovoru). Zajímavostí jsou pak chytré widgety, které jsou něco jako dynamický výřez u iPhonů. Nevychází přímo ze selfie kamerky a nachází se vedle ní, ale fungují podobně. Aktivují se například u časovače, který když spustíte, tak se přesune právě do chytrého widgetu, nebo u hotspotu. Přes tento widget pak lze přistoupit přímo do aplikace.
Docela mě potěšilo jen velmi malé množství bloatwaru a namísto tun všemožných her a sociálních sítí dostanete spíše jen pár systémových aplikací, obchod OnePlus Store či zajímavou aplikaci Zen Space. Ta má pomáhat uživatelům se soustředěním tím, že omezí rušení telefonem a vypne všechny notifikace. Umožňuje nastavit si několik vlastních profilů a rozhodně se jedná o zajímavý prvek. Je ale trochu škoda, že OnePlus nenabídlo nějaký zajímavý prvek postavený na umělé inteligenci, což aktuálně frčí a většina konkurenčních vlajek nějakou úroveň implementace AI nabízí.
V oblasti výkonu si není absolutně na co stěžovat, protože je ho, díky procesoru Snapdragon 8 Gen 3, opravdu přehršel. Víceméně neexistuje hra či aplikace, která by telefon dostala, co se výkonu týče, do úzkých a i ty nejnáročnější hry si za všech okolností užijete naplno. To ostatně podtrhují i výkony v populárním benchmarku AnTuTu, kde OnePlus 12 překonal hranici 1,6 milionu bodů a spatně na to nebyl ani v zátěžovém testu. V něm dosáhl telefon na stabilitu na hranici 600 %, což je v rámci tohoto procesoru solidní výsledek.
Chlazení, jež se pyšní duální odpařovací komorou a plochou 9140 mm², odvádí velmi slušnou práci a ano, telefon v zátěži pochopitelně hřeje, ale nejedná se o nic extrémního a v tomto ohledu patří určitě do užší špičky mezi vlajkami. Hardwarová výbava je bohatá i co se paměti týče a ke svým potřebám dostanete celých 16 GB RAM a 512 GB ve formě vnitřního úložiště. To již dále rozšířit nejde, ale operační paměť ano, virtuálně a můžete si zvolit rozšíření o 4, 8 nebo 12 GB. Tato funkce jde navíc zcela vypnout, což chválím, protože ne u všech telefonů je to možné.
Chválit budu i v oblasti výdrže a nabíjení. V nitru OnePlus 12 najdeme baterii s nadprůměrnou kapacitou 5 400 mAh, což znamená, že při mírnějším využívání se dostanete i na dva dny na jedno nabití. I při vysoké zátěži se zcela bezpečně a s rezervou přehoupnete přes jeden den, takže výdrž je opravdu výborná a parádní je i nabíjení. To drátové nabízí výkon 100 W a baterii s jeho pomocí zvládnete nabít na 100 % za méně než 30 minut. Ještě lepší zprávou je ale přítomnost bezdrátového nabíjení, které nabízí velmi použitelný výkon 50 W.
To se po absenci v minulém OnePlus 11 tedy vrací na scénu a také umí být pořádně rychlé. Výrobce uvádí, že 50W bezdrátovému nabíjení zvládne nabít baterii na 100 % necelou hodinku (55 minut), což je moc hezký výsledek. Já jsem vyzkoušel 50W bezdrátovou nabíječku od jiného výrobce, která si s OnePlus 12 asi úplně nerozuměla, ale i tak trvalo nabití na 100 % nějakých 90 minut, což je pořád ještě použitelné. Telefonu neschází ani reverzní bezdrátové nabíjení, jež má výkon 10 W a v tomto ohledu si tedy u této vlajky opravdu není na co stěžovat.
Na zádech OnePlus 12 se ve stylovém fotomodulu nachází trojnásobná sestava s rozlišením 50 + 64 + 48 Mpx v kombinaci s laserovým ostřením a nad ní se hrdě skví nápis Hasselblad. Tento švédský specialista na fotoaparáty se postaral o dodatečnou kalibraci barev a níže si prohlédněte kompletní specifikace fotoaparátu.
Než se podíváme na samotné fotografie, musím si trochu postěžovat na aplikaci fotoaparátu. Ta se umí chovat poměrně chaoticky a problémy má hlavně s automatickým makro režimem. Když se přiblížíte k objektu, tak se často stane, že ho začne neustále dokola zapínat a vypínat, jako by se nemohla rozhodnout, jestli makro ano nebo ne. Vy tak musíte odstoupit a celý proces opakovat. Příliš horlivá se mi zdála také s automatickým nočním režimem, který se vám snaží vnutit až příliš brzy, často už s minimálním úbytkem světla. Když se tak stane, naštěstí ho můžete snadno vypnout.
Nejlepší výsledky podává hlavní fotoaparát, který nabízí opravdu moc hezké snímky s vysokou mírou detailů, dobrým prokreslením, ostrostí a minimem šumu. Potěší i příjemné podání barev, které je sice o něco více saturované než ve skutečnosti, ale jen velmi, velmi decentně a pouze tak, aby byly snímky o něco líbivější na oko. Hlavní objektiv nabízí i 2× zoom, který je velmi slušný, ale tak kvalitní, jako 3× optické přiblížení teleobjektivu není. Ten nabízí opravdu skvělou kvalitu, fotografie jsou příkladně ostré, s minimem šumu a hezky detailní.
Další úrovní přiblížení u teleobjektivu je 6násobné, což už není optický, ale bezztrátový zoom a výsledné snímky už jsou sice o něco méně kvalitní, ale pořád bez jakýchkoliv problémů použitelné. Nadprůměrné detaily a jen malé, nijak hrozné zašumění nabízí ještě i 10× digitální zoom a do této hranice si víceméně není na co stěžovat. S rostoucím zoomem pak kvalita samozřejmě ubývá a maximální, 120násobní digitální přiblížení je již prakticky nepoužitelné. Dostanete jen změť softwarových mazanic a brutálního dokreslování, ze kterého bolí oči.
Ultra-širokoúhlý snímač je solidní a produkuje poměrně líbivé snímky s nízkou úrovní šumu, ale nějaké vyložené zázraky nečekejte. Zkrátka nenadchne, neurazí. Makro fotografie, o které se stará také ultra-širokoúhlý snímač, jsou ale rozhodně povedené a nabízí jak vysokou porci detailů, tak hezké barvy a dobrou ostrost. Noční snímky z hlavního fotoaparátu jsou velmi slušné a ani není třeba používat noční režim, který často žádný zásadní rozdíl nepřináší. Díky solidní světelnosti totiž zvládne hlavní objektiv posbírat poměrně dost světla.
K selfie fotoaparátu žádné výhrady nemám, produkuje opravdu líbivé fotografie s množstvím detailů a příjemným, reálně působícím tónem pokožky. Na sociálních sítích si s nimi rozhodně ostudu netrhnete. Co se videí týče, tak OnePlus 12 nabízí až 8K záznamy při 24 snímcích za vteřinu a ty zvládá pouze hlavní fotoaparát. Zbývající dva snímače pak nabízí maximálně 4K záznamy při 60 fps a videa v takto vysokém rozlišení zvládá i selfie kamerka, ale budete se muset spokojit se 30 snímky za sekundu (další možnosti jsou 1080p / 30 fps a 720p / 30 fps).
Tak jak se letošní zabiják vlajek povedl? Za mě velmi dobře. Chybí mu sice jakýkoliv přídavek v označení a možná se tak na první pohled mezi všemi těmi Pro a Ultra modely ztratí, ale ve skutečnosti je jim zdatným konkurentem. Hodně se mi líbil design i zpracování, tradiční prvek v podobě fyzického přepínače režimů zvonění a také parádní displej s vysokým rozlišením i jasem. Baterie i nabíjení jsou bez výhrad, stejně jako výkon v režii Snapdragonu 8 Gen 3. Povedl se také fotoaparát a cena je nastavena slušně, takže OnePlus 12 nabízí dobrý poměr cena / výkon.
Dokonalý telefon ale OnePlus 12 není a bez několika nedostatků se to neobešlo. Ten největší vidím v absenci plného kryti IP68, což je v této kategorii standardem a je škoda, že se u vlajky OnePlus nekoná. Trochu mě také zklamala aplikace fotoaparátu, jež se umí čas od času chovat chaoticky, hlavně při automatickém makro režimu a je škoda, že se výrobce nezaměřil i na nějaké novinky v rámci umělé inteligence. AI se stává nedílnou součástí nových telefonů a většina vrcholných konkurenčních přístrojů s tímto prvkem pracuje lépe (Galaxy AI u Samsungu a podobně).
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
stylový design a kvalitní zpracování | zvýšená odolnost jen IP65 |
skvělý displej s vysokým jasem | aplikace fotoaparátu občas zmatkuje |
výborný, univerzální fotoaparát | žádné zajímavé novinky typu AI se nekonají |
vysoký výkon + účinné chlazení | |
výdrž a rychlé drátové i bezdrátové nabíjení |