Nový voděodolný materiál by mohl změnit mobilní odvětví
Apple při představení iPhone 7 a 7 Plus udělal z voděodolnosti zásadní vlastnost, kterou se bude ještě dlouho chlubit. Přesto je tento postup ochrany telefonu podle australských vědců zastaralý. Ti totiž právě oznámili objev nového materiálu, který má pozoruhodné vodu odpuzující vlastnosti.
Tip: iPhone 7 má velký háček. Na voděodolnost se nevztahuje záruka
Na trhu je spousta hydrofobních nátěrů, bohužel na těle telefonu nevydrží věčně. Důvodem jsou nanostruktury, které v průběhu času degradují a rozpadají se. Ale nová vrstva, vyvinutá týmem vedeným Williamem Wongem na národní australské výzkumné univerzitě strojního inženýrství, kombinuje dva plasty, jeden flexibilní a druhý tvrdý, což ji dělá podstatně robustnější.
„Je to jako dvě propletené rybářské sítě, vyrobené z různých materiálů.“ Existují dva způsoby, jak ho vytvořit, oba jsou levnější a jednodušší, než současné výrobní procesy. Navíc je tato vrstva průhledná a vysoce odolná vůči ultrafialovému záření. „Můžeme ji rovněž použít prakticky na všechno. Například na papír, lepenku, kámen, jíl, cihly, plasty, okna, stavební materiály jakéhokoliv druhu. Cokoliv si dokážete představit,“ dodává Wong.
Tip: Máme pro vás tip na levný voděodolný smartphone pod 5 000 Kč
To znamená, že váš další telefon by mohl být podstatně odolnější, než současné telefony. Tím ovšem potenciál tohoto materiálu nekončí. „Klíčovou novinkou je, že tento transparentní potah je schopný stabilizovat i velmi křehké nanomateriály, tím se vytvoří mimořádně odolné nanotextury s řadou reálných aplikací,“ řekl Antonio Tricoli, který na projektu spolupracoval. „Udrží skla mrakodrapů čisté nebo zabrání zamlžení zrcadla v koupelně.“ Mohlo by to také zabránit usazování ledu na letadlech, či chránit lodě před korozí.
Stejné principy používané při výrobě tohoto materiálu by mohly pomoci rozvinout širokou škálu dalších nátěrů. „Spousta funkčních vrstev je dnes příliš slabých, ale budeme schopni aplikovat stejné principy a vytvořit například antikorozní, samočistící nebo olejofóbní povlaky,“ řekl Wong.
Celý výzkum je shrnutý v následujícím videu.
Zdroj: Techradar