Nokia Lumia 610 – recenze oškubaných Windows Phone

Nokia se snaží na poli Windows Phone prorazit s levným smartphonem Nokia Lumia 610. Jenže, jak recenze ukáže, některými rozhodnutími si finský výrobce pod sebou řeže větev. Přeřízne jí nebo včas odloží pilu?

Nokia nám v pořadí třetí přírůstek do řady chytrých telefonů Lumia s operačním systémem Windows Phone, který se dostává na český trh, představila na únorovém kongresu MWC 2012 v Barceloně.

Nokia Lumia 610 a její barvy

Nokia Lumia 610 má zájemce zlákat zejména na pestré barvy svého ladného těla ve spojení s operačním systémem Windows Phone. Měla to být také nízká cena, která by tento model posunula k lepším prodejním výsledkům. Jak se ale v recenzi dočtete, Nokia si dobře nezmapovala svojí konkurenci a trochu přestřelila.

Díky horší hardwarové výbavě se očekávalo, a stále se dá očekávat, že bude Nokia Lumia 610 jakousi vstupenkou do světa Windows Phone. Microsoft totiž udělal jisté ústupky v požadované minimální hardwarové výbavě. Navíc s dostupností pestrých barevných variant, které osloví široké publikum.

U starších verzí Windows Phone požadoval například 1 GHz procesor, 512 MB RAM, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem, spoušť fotoaparátu či trojici systémových kláves pod displejem. Nokia Lumia 610 má „jen“ 800 MHz procesor a 256 MB RAM. Jaký to bude mít vliv na používání telefonu? To prozradí následující odstavce recenze.

Základní parametry – Nokia Lumia 610

Rozměry 119 x 62 x 12 mm
Hmotnost 132 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Procesor a paměť jednojádrový 800 MHz procesor Qualcomm Snapdragon
256 MB RAM, 8 GB vnitřní paměť bez možnosti rozšíření
Operační systém Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky a náhradními špuntíky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 5 900 Kč, červen 2012

Krátké postřehy z testování Nokie Lumia 610:

Co se nám líbilo: dvojice mikrofonů (sekundární pro redukci okolního hluku během hovoru), použití vysokorychlostního HS-USB 2.0, ostření dotykem u fotoaparátu, herní místo Xbox Live

Co se nám nelíbilo: pouze TFT displej, občas pomalejší reakce díky slabšímu hardwaru, schází informační LED dioda pro upozornění na zmeškané události, synchronizace obsahu pouze přes program Zune, internetovému prohlížeči IE9 chybí Flash, u hudebního přehrávače nenajdeme ekvalizér

Obsah balení: lumiácká krabička

Nokia zabalila svoji nejnižší Lumii 610 do stejné krabičky, jako modely Lumia 800 a Lumia 710. Celá rodinka Lumií tak obrazně drží pohromadě za jedno, nikdo nevybočuje. Krabička je kompaktních rozměrů a výrobce k ní uvádí, že je ze 100 % recyklovatelných materiálů, což ale v případě použití kartonu není až zas tak překvapivé.

Co se samotného obsahu balení týče, je na chlup stejné, jako u Lumie 710. V jednotlivých oddílech krabičky tak najdeme postupně návod, stereo headset s peckovými sluchátky a náhradními špuntíky, datový USB kabel a malý adaptér k nabíječce, který spolu s USB kabelem vytvoří klasickou nabíječku. Další příslušenství nebude asi u většiny majitelů potřeba dokupovat. Sluchátka jsou velmi kvalitní a takovou microSD kartu do telefonu nevložíme kvůli absenci slotu.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=FlS4e7N-cjY

Design a konstrukce: finský skvost

Design nové Lumie 610 se narovinu finskému výrobci podařil. Ať už jsem dal telefon do ruky mladšímu/staršímu či ženě/muži, každý kvitoval ladné křivky a zaoblené rohy, které jsou navíc krásně vyvedené v jedné z pestrých barev. Dostupná barevná provedení: černé, bílé, modré, růžové, dělají na designu této Lumie hodně, ale i bez nich by se neměl telefon za co stydět. Nokia tak po této stránce může s Lumií 610 sklidit úspěch.

Rozměry telefonu činí 119 x 62 x 12 milimetrů a hmotnost 132 gramů. To zkušenějším čtenářům napovídá, že nejde o zrovna nejkompaktnější telefon. V ruce se ale Lumia 610 drží i přesto (nebo spíše právě proto) celkem dobře. Díky zaobleným rohům mobil krásně padne do ruky a nepůsobí tak neohrabaně jako některé jiné designové skvosty, které jsou ale naopak hranaté konstrukce.

Nokia Lumia 610 má celé tělo z plastu, přičemž na zadní straně jde v případě námi testované modré varianty o obyčejný plast se světlejší barvou, než je použit na bocích s přechodem na přední stranu. Ten pak nepůsobí tak obyčejně, ba co víc, dokonce věrohodně imituje kov. Barevné varianty modrá, bílá a růžová se odlišují od konzervativní černé barvy v jedné podstatné věci, zadní stranu mají lesklou, zatímco u černé verze je zadní kryt matný, jak jsme nafotili na tiskové konferenci v Praze při uvedení Lumie 610 na český trh.

Nejen designéři, ale také konstruktéři odvedli dobrý kus práce. Konstrukční zpracování Lumie 610 je na dobré úrovni. Plasty působí pevným dojmem, krásně na sebe jednotlivé části lícují a nikde se nic neprohýbá ani neskřípe. Časem ale logicky můžeme v případě plastových krytů očekávat při horším zacházení zhoršení těchto dobrých vlastností. To už ale musejí posoudit reální dlouhodobí majitelé tohoto telefonu.

Dostáváme se k popisu prvků na Lumii 610. Na přední straně, jak jinak, dominuje 3,7“ dotykový displej, pod ním je k dispozici trojice systémových senzorových kláves, zleva: vracečka, klávesa Windows a tlačítko pro vyhledávání ve webovém prohlížeči. V úplně spodní části, ještě pod trojicí senzorových kláves, nechybí mikrofon.

Nad displejem najdeme reproduktor, senzor vzdálenosti pro automatické vypnutí displeje během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru po přiložení k uchu, a světelné čidlo, které automaticky reguluje podsvícení displeje. Co ale naopak schází, a to docela citelně, je informační LED dioda, která by informovala o zmeškanách událostech. Musíte tak pokaždé telefon probouzet, abyste zjistili, zdali máte novou zprávu, nepřijatý hovor apod.

Pravý bok Lumie 610 přináší klávesy pro regulaci hlasitosti, které jsou dobře odlišené, takže je lze i poslemu hmatem od sebe rozeznat a pohodlně ovládat. Dále je tu vypínací klávesa, sloužící tradičně i jako zámek telefonu, a mechanická spoušť fotoaparátu. Za tu musíme výrobci obzvlášť poděkovat. Jiní výrobci už ji přestali dávat zcela úplně. I když v případě Lumie 610 jsem trochu na pochybách, zdali to nebylo ze strany Nokie zkrátka jen nutné dodržení pravidel Microsoftu na systém Windows Phone.

Na levém ani spodním boku nic nehledejme. Nic bychom nenašli. Naopak na horní bok toho výrobce umístil hodně: port pro microUSB konektor, 3,5 mm konektor Jack, malý otvor se sekundárním mikrofonem pro redukci okolního hluku během hovoru a druhý, větší, otvor pro protažení poutka.

Na zadní straně nic nepřekvapí. Ve spodní části je dobře umístěný reproduktor, neboť po uchopení telefonu do ruky se zvuk krásně díky dlani roznáší okolím a o dlaň se jakoby zesílí. V horní části nechybí objektiv fotoaparátu s LED bleskem. Pod zadním krytem se pak skrývá slot na microSIM kartu, nikoliv na běžně velkou SIM, proto počítejte s ořezem či výměnou SIM karty. Slot na paměťovou microSD kartu pak v telefonu chybí.

Baterie a výdrž: žádné zázraky nečekejme

Nokia vybrala pro nejnižšího zástupce řady Lumia baterii Li-Ion s kapacitou 1300 mAh. To na první pohled není moc. Aspektů, které ovlivňují výdrž, je však více, než jen kapacita baterie. Musíme připočíst displej typu TFT s úhlopříčkou 3,7“, jednojádrový procesor s nižším taktem 800 MHz, než má konkurence, a zejména pak optimalizaci systému, u které však těžko bez měření říci, zdali pomáhá či naopak škodí výdrži.

V praktickém testu bylo potřeba telefon dobíjet každý den, pokud jsme Lumii 610 zatěžovali méně, nebyl problém s ní vydržet jeden a půl dne, někdy i dny dva. Každý den jsme při denní výdrži používali zhruba půl hodiny hudební přehrávač, půl hodiny internetový prohlížeč s připojením přes mobilní data, uskutečnili hovory o celkové délce kolem 15 minut a poslali několik SMS zpráv a emailů. Kdybychom například zapnuli GPS navigaci a aktivně ji používali včetně hlasového navigování, rapidně by šla výdrž dolů. To samé platí i o hraní her.

Displej a ovládání: škoda TFT, chvála za Gorillu

Finský výrobce dělal ústupky ve výbavě, aby dosáhl co nejnižší ceny, resp. spíše co největší úspory. Jedním takovým ústupkem je použití obyčejného TFT displeje, který kvalitou příliš nenadchne, spíše přesně naopak. Barevné podání, zejména u černé barvy, je narovinu nehezké.

To samé platí pro horší pozorovací úhly a čitelnost na přímém slunci. Takový OLED displej, který má Nokia na skladě, by byl lepší volbou. U konkurenčního Samsungu Omnia W najdeme dokonce Super AMOLED displej.

Z dalších parametrů displeje nutno zmínit rozlišení WVGA (480 x 800 px), schopnost zobrazení až 16 milionů barev a úhlopříčku 3,7“. Tyto parametry k Lumii 610 sedí jako „zadek na hrnci“. Co nás pak mile překvapilo, je přítomnost odolného sklíčka Gorilla Glass, které ochrání displej před všelijakými nástrahami.

Ovládání displeje je pro člověka s, řekněme, středně velkou rukou velmi pohodlné. Větší úhlopříčka už by mohla někomu činit problémy, aby palcem obsáhl při držení telefonu v jedné ruce celou plochu displeje. Naopak menší úhlopříčka by mrzela vzhledem k možnostem, co všechno by se vešlo na displej.

Prostředí telefonu: oškubaný OS Windows Phone

Jestli je na Nokii Lumia 610 nějaké hlavní téma, o čem se lidé budou vždy bavit, je to právě operační systém a hardwarová výbava tohoto telefonu. Ta totiž nesplňuje dřívější minimální požadavky od Microsoftu, kterými byl 1 GHz procesor, 512 MB RAM a další požadavky, které už se tolik netýkaly samotného fungování OS.

Microsoft tak musel přijít s ořezanými Windows Phone 7.5 Tango, které slabší hardwarovou výbavu dovolují. V případě Nokie Lumia 610 je nasazen jednojádrový 800 MHz procesor Qualcomm Snapdragon S1 7227A a 256 MB operační paměti RAM. Jistě Vás zajímá, jaký to má v praxi vliv na běhu systému a aplikací.

Pokud používáte základní funkce telefonu a poctivě ukončujete všechny nepoužívané aplikace (přes podržení klávesy zpět, volby spuštěné aplikace a stisknutí tlačítka zpět), ničeho nepěkného si ani nevšimnete. Celý systém poběží stejně svižně jako na těch nejnadupanějších smartphonech, ať už Nokie či konkurence. Pokud ale spustíte náročnější aplikace na výkon, které se nějakou tu dobu načítají, budete čekat ještě o „nějakou“ tu dobu déle. To by také vcelku tolik nevadilo.

Když ale začnete spouštět aplikace náročnější na paměť, systém se v některých případech sekne a nebudete mít moc možností, jak si s telefonem poradit, nebo v horším případě dokonce některá z aplikací spadne. Pokud máte v aplikaci některá důležitá data, přijdete o ně.

Osobně jsem tyto problémy pocítil po spuštění paměťově náročnějších aplikací jako jsou Nokia Mapy, Adobe Reader s nějakým PDF souborem nebo dokonce některých aplikací třetích stran, jako je aplikace WordPress. Pro Lumii 610 už z tohoto důvodu dokonce samotný Nokia zamezila stahování aplikace Skype či Angry Birds. Omezení na používání takto populárních aplikací jsou tak celkem velká.

Vývojáři, kteří při tvorbě zmíněných aplikací logicky nepočítali s tím, že by mohl Microsoft polevit na hardwarových požadavcích, tak mohou být docela nespokojení. Při tvorbě nových aplikací už ale berou ohled na to, aby aplikace běžely i na takovýchto zařízeních s horší hardwarovou konfigurací.

Teď si pojďme blíže představit operační systém Windows Phone ve verzi 7.5 Tango na Nokii Lumia 610. Jak už tomu je o všech ostatních telefonů, po stisknutí odemykacího tlačítka na boku se rozsvítí displej. Potažením prstu směrem nahorů pak telefon odekmneme. Na úvodní obrazovce na nás čekají dlaždice reprezentující různé aplikace.

Problém však u některých z nich je, pokud máme například dlaždici svátky, tak musíme tuto aplikaci nejprve spustit, abychom viděli aktuální informace o svátcích. To samé platí i u dalších dlaždic, které reprezentují bohužel jen aplikace, nikoliv údaje, které dané aplikace přinášejí. U některých českých aplikací jako je Počasí to nějakou dobu nešlo, i když v aplikaci je možnost zobrazení informací přímo na dlaždici, u některých jako například Svátky se to nepodařilo vůbec, i když by to mělo fungovat.

Nevýhodou takto řešených dlaždic pak je, že ani s absencí rychlého správce datových a dalších často používaných funkcí musíte kvůli tak banální věci, jako je aktivace Wi-Fi, pokaždé zavítat do hloubi nastavení a tam aktivovat připojení k Wi-Fi. Microsoft se tak má stále hodně co učit od konkurenčních platforem.

Co je ale naopak na celých Windows Phone pěkné, je jejich plynulost a rychlost. Pokud kineticky skrolujete v menu, nezpozorujete jediný zásek či alespoň náznak záseku. A to ani při horší hardwarové konfiguraci Nokie Lumia 610. Za to klobouk dolů. Také přechodové efekty jsou hezky vyvedené a utváří dobrý a hlavně od jiných platforem odlišný dojem z tohoto systému.

Jelikož má už Nokia Lumia 610 nejnovější verzi operačního systému Windows Phone 7.5 Tango, může se v době zahájení prodeje na českém trhu, což je 1. červen, oproti sesterským modelům Lumia 710 a Lumia 800 pochlubit funkcí Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního připojení k internetu na dalších až 5 zařízení přes Wi-Fi. Paradoxně tak ta nejhůře vybavená Lumia přináší takto zajímavou funkci jako první z rodinky Lumií.

Telefonování a zprávy: dokonalá integrace sociálních sítí

Microsoft už při představení systému Windows Phone poukazoval na velkou integraci sociálních sítí do samotného systému. A Nokia Lumia 610 z toho stejně jako jiné modely těží. Pod dlaždicí „Lidé“ najdeme jakýsi telefonní seznam, i když dnes už to není jen telefonní, nýbrž takový seznam kontaktů, ať už telefonních, tak ze sociálních sítí, emailů apod.

V seznamu můžeme hledat postupným zadáváním znaků, kdy telefon podle toho filtruje kontakty. Hledání ala iPhone pomocí postranní lišty s písmeny abecedy bohužel možné není. Škoda, ale tolik to nevadí. Na logiku řešení Windows Phone se dá zvyknout. Na další záložce této aplikace najdeme jednotný kanál novinek ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, LinkedIn) a emailů.

Ke kontaktům můžeme přidávat hodně informací, kromě telefonu je to například email, vyzváněcí tón, obrázek, web, narozeniny a další údaje. Nelze však přidat tón pro příchozí zprávu. Kontakty se pak dají seskupit do různých skupin. Vyzváněcí profily v Lumii 610 najdeme jen jakési tři: zvonění + vibrace, pouze vibrace a tichý režim (pokud ztišíme hlasitost na nulu). Kde jsou ty doby, kdy bylo možné u Nokie nastavit desítku různých režimů a u nich pak konkrétní funkcionalitu.

Aplikace pro přehled zpráv se nese v dnešní době. Na hlavní obrazovce najdeme přehled zpráv ve formě konverzací, tedy vždy zprávy přiřazené k daným kontaktům, u kterých vidíme celou historii komunikace. Na další záložce aplikace zpráv je připraven chat, do kterého se můžeme jednoduše přihlásit a komunikovat pak takto s přáteli, kteří jsou na Facebooku apod. To se dnešním mladším generacím asi bude líbit.

Editor zpráv je poměrně přehledný. K dispozici je plnohodnotný QWERTY klávesnice zabírající pomalu polovinu celého displeje. Tlačítka na ní jsou dostatečně velká a hlavně od sebe dobře oddělená. Navíc, Microsoft údajně neustále zlepšuje přenost pro zadávání textu tak, že vyhodnocuje, jak se někdy spletete a podle toho se učí, abyste se příště už nepřeklepli.

Nastavení zpráv je velmi strohé. A hlavně ani není přímo v aplikaci se zprávami. Musíte nejprve opustit editor a pak zavítat do nastavení. Že bychom tohle už někde viděli? Ano. U konkurenčního iOS. A nejsme rádi, že tuhle nepěknou funkcionalitu převzal Microsoft do Windows Phone.

Pochválit nemůžeme ani to, že je k dispozici pouze jediná klávesnice, a to QWERTY. Schází možnost přepnutí na alfanumerickou klávesnici, kterou stále hodně uživatelů preferuje společně se slovníkem T9, který mimochodem také u Lumie 610 schází. A nemluvě o odpočtu napsaných znaků. Nevíte tak, do kolika zpráv se vám aktuální text rozdělí.

Galerie, hudba, video, rádio a GPS navigace

U Lumie 610, stejně jako všech dalších Windows Phone telefonů, probíhá synchronizace veškerého multimediálního obsahu s počítačem přes program Zune, podobně jako u Applu je to přes iTunes. Jaké jsou výhody a jaké nevýhody? Jako obyčejný uživatel bych viděl nevýhody ve složitosti tohoto řešení. Člověk si musí nainstalovat program a pak synchronizovat hudbu do hudby, videa do videí a .. a nic dalšího synchronizovat nemůže. Například kancelářské dokumenty si musíte poslat přes email do mobilu nebo si je hodit na cloudové úložiště. To platí i pro soubory dalších typů.

Výhodou ale je rozhodně dobrá správa nad obsahem a bezpečnost. Do telefonu se tak nedostane, nebo alespoň nemělo by se dostat, žádný nebezpečný a nežádoucí obsah. Otázkou je, zdali Microsoft takto nechrání své uživatele zbytečně a zda není až příliš posedlý útoky hackerů proti jeho operačním systémům.

Veškerý multimediální obsah se dá uložit na vnitřní 8 GB paměť, která je však bez možnosti dalšího „přímého“ rozšíření, neboť chybí microSD slot. Dá se ale ukládat soubory na cloudové úložiště SkyDrive či využít jiné cloudové řešení. V našich končinách s tragickou nabídkou mobilních dat od českých operátorů však příliš kaše neuvaříte.

Teď už přejděme k telefonu a jeho správě multimédií. Veškeré multimediální soubory, jako je hudba a video, najdeme ve stejnojmenné aplikaci. Hudební přehrávač je na první pohled a v porovnání s konkurencí rozhodně velmi strohý. Třídí skladby podporovaných formátů MPEG-4 AAC, eAAC, eAAC+, WMA Professional 9 a 10, a DRM Playready do sekcí: umělci, alba, skladby, seznamy stop a žánry.

Z nastavení chybí prakticky vše, co by bylo nějak použitelné. Řeč je například u ekvalizéru či jiné možnosti úpravy reprodukce. Lumia 610 naopak nabízí možnost „lajknout“ svoji oblíbenou hudbu, nastavit opakování či náhodný výběr skladeb. A také jednu funkci nazvanou Smart DJ pro vytvoření mixu skladeb, ovšem ani jednou se nám nepodařilo tuto funkci zprovoznit. Telefon vždy zahlásil, že umělce nebylo možné identifikovat. A přitom šlo o interpreta typu Offspring apod.

Nokia Lumia 610 vedle hudebního přehrávače přináší i FM rádio, pro jeho fungování je už tradičně nutní mít připojení sluchátka sloužící jako anténa. Výrobce v balení dodává poměrně kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a 3,5 mm konektorem Jack. Byl jsem mile překvapen. Kdo ale nemusí špuntová sluchátka, nebude se mnou tento názor sdílet.

Video přehrávač se má hodně co učit. Kromě možnosti roztažení obrazu přes celou obrazovku nenabízí žádné další možnosti nastavení. Dokáže přehrát formáty WMV 9, H.264/AVC, MPEG-4, Formáty 3GPP (H.263), AVI a ASF. Na nějaké pravidelné sledování videí jej ale asi moc lidí nepoužije. Maximálně jen pro ukázku toho, co jste s telefonem natočili.

GPS v Lumii 610 využívá v plném měřítku, a hlavně pro primární využití, hned trojice předinstalovaných aplikací: Bing Mapy od Microsoftu, Nokia Mapy a plnohodnotná navigaci Nokia Autem. První z trojice aplikací je vcelku nepoužitelná, pakliže máme k dispozici zmíněné další dvě aplikace. Nokia Mapy slouží jako mapové podklady, pokud nepotřebujete navigaci, aplikace Nokia Autem vás pak dovede i spolehlivě navigovat.

Po praktickém používání Nokia Map a Nokia Autem je však dojem špatný. Aplikace se načítá déle než 10 sekund a vše v ní dlouho trvá, než se načte a provede. Je zde vidět nejen slabší hardwarová výbava Lumie 610, ale také špatná optimalizace aplikace Nokií, která ji šila doslova horkou jehlou, aby ji dokázala v co nejkratší době přenést ze Symbianu na Windows Phone. A to nebylo správné rozhodnutí. Aplikace není zdaleka tak „user friendly“, jako bývala na Symbianu. A jak už jsme psali v kapitole s operačním systémem, navíc dochází k jejímu sekání či dokonce náhlým pádům.

Bonusové aplikace a hry Xbox Live

Nokia obohatila standardní Windows Phone výbavu o některé zajímavé aplikace, aby se odlišila. V první řadě je to aplikace pro snadný přenos kontaktů, pokud přecházíte z jakéhokoliv jiného non-Windows Phone telefonu. Dále česká Nokia připravila aplikace pro české zákazníky přímo na míru, a to Počasí a Svátky. Dělají přesně to, co byste od nich čekali. Od Nokie je také přídavnou hodnotou aplikace Nokia Mapy a Nokia Autem, o kterých už však řeč v recenzi byla.

U Lumie 610 se ani přes horší hardwarovou výbavu nezapomnělo na koutek Xbox Live, ve kterém najdete všechny hry na jednom místě. V prvních dnech se mi zdálo, jako by se animace v této aplikaci sekala, po týdnu se ale zřejmě dal telefon do kupy a začal vše zvládat na jedničku jako konkurenční smartphony.

Zpátky ale k samotnému Xbox Live. V jedné ze záložek najdeme kolekce her, mezi kterými jsou jako navrhovaní Angry Birds. Jaké to je ale zjištění, když si je chcete stáhnout, všimnete si hlášky, že nejsou pro váš telefon dostupné. Že by se někde stala chyba? Je jasné, že aplikace nebyla dobře optimalizována pro slabší hardwarovou výbavu, tak ji Nokia či tvůrce hry Rovio raději zakázali. Dalších her je ale ke stažení pro Lumii 610 spoustu. Na další záložce jsou pak novinky, žádosti a úvodní obrazovka s vaším avatarem.

Fotoaparát a kamera: postačí

Fotoaparát Lumie 610 přesně splňuje minimální požadavky Microsoftu, tedy rozlišení 5 Mpx (2592 x 1944 px) a k tomu je k dispozici autofocus a LED blesk. Nokia se nesnažila dát něco navíc, všechno je dané tak, aby jen splnila požadavky. I přesto ale fotoaparát nijak neurazí, umožňuje některé zajímavé funkce jako je ostření dotykem, nabízí na výběr z několika scén, efektů a má i další nastavení.

Pochválit musíme také mechanickou dvoufázovou spoušť fotoaparátu a její provedení. Namáčknutím zaostříme a domáčknutím pak pořídíme snímek. Ovládání tlačítka je jisté, není vůbec tuhé apod. Co se kvality fotografií týče, u zkušebních snímků si můžete všimnout, že nezvládají protisvětlo, ale jinak jsou vcelku dobré, zaostřené a i barevné podání je na dobré úrovni. To samé platí pro nahrávání videa, které Lumia 610 zvládá maximálně ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s 30 snímky za sekundu.

Zkušební fotografie – Nokia Lumia 610:

Organizační a datové funkce: krok sum krok

Lumia 610 jakožto Windows Phone telefon je vyzbrojen pouze, řekněme, základní organizační výbavou, čítající: kalendář, budík, kalkulačku a kancelářskou sadu Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote). Pro zobrazení PDF dokumentů stačí zdarma stáhnout Adobe Reader z Marketplace. Bohužel naopak schází například diktafon, stopky či časovač. Ale na Marketplacu třeba najdete aplikace, které tyto funkce přináší.

Z datové výbavy telefon přináší mobilní data v plné sestavě, tedy: GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s). Pro připojení k internetu se dá využít také oblíbené Wi-Fi (standardy b/g/n). Kvalitní datovou výbavu využijeme například u internetového prohlížeče Internet Explorer 9 Mobile. Ten podporuje html5 a umí pracovat s více záložkami najednou, na druhou stranu ale chybí Flash a také nemá správce stahování.

To může být dosti citelné, pokud máte v plánu z internetu stahovat cokoliv nemalého, nesmí vám telefon zhasnout, pak se totiž přeruší stahování a můžete začít znovu. A některé soubory dokonce ani nebylo možné stáhnout neznámo proč. Škoda. Microsoft se má ještě hodně co učit. Doinstalování jiného prohlížeče tak může být pro někoho u Nokie Lumia 610 nezbytné.

Jak už padlo na začátku recenze, tento nejnižší zástupce řady Lumia má paradoxně zatím jako jediný funkci Wi-Fi tethering pro vytvoření hotspotu až pro 5 zařízení naráz. Jednoduše sdílíte mobilní připojení z Lumie 610 na další zařízení přes Wi-Fi. Pro úplnost ještě zbývá z konektivity doplnit přítomnost Bluetooth 2.1 a vysokorychlostního HS-USB 2.0 pro připojení k počítači.

Závěr recenze Nokie Lumia 610

Nokia Lumia 610 je od finského výrobce zajímavý počin. Na jednu stranu se tváří jako parádní designový skvost, kterým bezesporu také je, s nejnovějšími Windows Phone 7.5 Tango. Na stranu druhou je funkcionalita systému za očekáváními a telefon je tak v některých případech nepoužitelný. Musíte si dávat pozor, aby vám nespadla aplikace, pokud máte spuštěných více paměťově náročných aplikací. Telefon tak nebude úplně tím pravým pro člověka, který už měl nějaký ten chytrý telefon. Lumia 610 bude naopak pro lidi jakousi vstupenkou do světa Windows Phone, pokud chtějí pěkně vypadající smartphone a nevadí jim horší výbava.

Není žádným tajemstvím, že chce být Lumia 610 dostupná co největší škále lidí za lákavou cenu. Tu však výrobce moc lákavě nenasadil. Za částku kolem 6 tisíc korun totiž dnes pořídíte, leč starší, modely konkurence s Windows Phone, které jsou navíc lépe vybaveny. Řeč je například o Samsungu Omnia W, starší vlajkové lodi Omnia 7 či novince Omnia M.

Nokia tak na to jde chytře. Snaží se, nebo v Česku se teprve začne snažit, svůj nejnižší Windows Phone model protlačit přes operátory a snaží se zaujmout propracovaným designem spolu s pestrostí barevných variant. Ani to ji však zřejmě nepomůže k tomu, aby se její Lumia 610 stala prodejním trhákem. Alespoň prozatím ne. Od července se ale objeví u všech tří tuzemských operátorů, a to pak může být jiné kafe, pokud se podíváme na zvýhodnění. Ale nepředbíhejme. Uvidíme.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 zaoblený pestrý design  slabší hardware
 jednoduchost OS Windows Phone  8 GB bez možnosti rozšíření přes microSD
 Nokia Mapy a navigace  zatím vyšší cena
 herní tituly Xbox Live
 dostupná barevná provedení
 delší výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Nokia Lumia 610 – recenze oškubaných Windows Phone

Nokia se snaží na poli Windows Phone prorazit s levným smartphonem Nokia Lumia 610. Jenže, jak recenze ukáže, některými rozhodnutími si finský výrobce pod sebou řeže větev. Přeřízne jí nebo včas odloží pilu?

Nokia nám v pořadí třetí přírůstek do řady chytrých telefonů Lumia s operačním systémem Windows Phone, který se dostává na český trh, představila na únorovém kongresu MWC 2012 v Barceloně.

Nokia Lumia 610 a její barvy

Nokia Lumia 610 má zájemce zlákat zejména na pestré barvy svého ladného těla ve spojení s operačním systémem Windows Phone. Měla to být také nízká cena, která by tento model posunula k lepším prodejním výsledkům. Jak se ale v recenzi dočtete, Nokia si dobře nezmapovala svojí konkurenci a trochu přestřelila.

Díky horší hardwarové výbavě se očekávalo, a stále se dá očekávat, že bude Nokia Lumia 610 jakousi vstupenkou do světa Windows Phone. Microsoft totiž udělal jisté ústupky v požadované minimální hardwarové výbavě. Navíc s dostupností pestrých barevných variant, které osloví široké publikum.

U starších verzí Windows Phone požadoval například 1 GHz procesor, 512 MB RAM, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem, spoušť fotoaparátu či trojici systémových kláves pod displejem. Nokia Lumia 610 má „jen“ 800 MHz procesor a 256 MB RAM. Jaký to bude mít vliv na používání telefonu? To prozradí následující odstavce recenze.

Základní parametry – Nokia Lumia 610

Rozměry 119 x 62 x 12 mm
Hmotnost 132 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
Procesor a paměť jednojádrový 800 MHz procesor Qualcomm Snapdragon
256 MB RAM, 8 GB vnitřní paměť bez možnosti rozšíření
Operační systém Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky a náhradními špuntíky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 5 900 Kč, červen 2012

Krátké postřehy z testování Nokie Lumia 610:

Co se nám líbilo: dvojice mikrofonů (sekundární pro redukci okolního hluku během hovoru), použití vysokorychlostního HS-USB 2.0, ostření dotykem u fotoaparátu, herní místo Xbox Live

Co se nám nelíbilo: pouze TFT displej, občas pomalejší reakce díky slabšímu hardwaru, schází informační LED dioda pro upozornění na zmeškané události, synchronizace obsahu pouze přes program Zune, internetovému prohlížeči IE9 chybí Flash, u hudebního přehrávače nenajdeme ekvalizér

Obsah balení: lumiácká krabička

Nokia zabalila svoji nejnižší Lumii 610 do stejné krabičky, jako modely Lumia 800 a Lumia 710. Celá rodinka Lumií tak obrazně drží pohromadě za jedno, nikdo nevybočuje. Krabička je kompaktních rozměrů a výrobce k ní uvádí, že je ze 100 % recyklovatelných materiálů, což ale v případě použití kartonu není až zas tak překvapivé.

Co se samotného obsahu balení týče, je na chlup stejné, jako u Lumie 710. V jednotlivých oddílech krabičky tak najdeme postupně návod, stereo headset s peckovými sluchátky a náhradními špuntíky, datový USB kabel a malý adaptér k nabíječce, který spolu s USB kabelem vytvoří klasickou nabíječku. Další příslušenství nebude asi u většiny majitelů potřeba dokupovat. Sluchátka jsou velmi kvalitní a takovou microSD kartu do telefonu nevložíme kvůli absenci slotu.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=FlS4e7N-cjY

Design a konstrukce: finský skvost

Design nové Lumie 610 se narovinu finskému výrobci podařil. Ať už jsem dal telefon do ruky mladšímu/staršímu či ženě/muži, každý kvitoval ladné křivky a zaoblené rohy, které jsou navíc krásně vyvedené v jedné z pestrých barev. Dostupná barevná provedení: černé, bílé, modré, růžové, dělají na designu této Lumie hodně, ale i bez nich by se neměl telefon za co stydět. Nokia tak po této stránce může s Lumií 610 sklidit úspěch.

Rozměry telefonu činí 119 x 62 x 12 milimetrů a hmotnost 132 gramů. To zkušenějším čtenářům napovídá, že nejde o zrovna nejkompaktnější telefon. V ruce se ale Lumia 610 drží i přesto (nebo spíše právě proto) celkem dobře. Díky zaobleným rohům mobil krásně padne do ruky a nepůsobí tak neohrabaně jako některé jiné designové skvosty, které jsou ale naopak hranaté konstrukce.

Nokia Lumia 610 má celé tělo z plastu, přičemž na zadní straně jde v případě námi testované modré varianty o obyčejný plast se světlejší barvou, než je použit na bocích s přechodem na přední stranu. Ten pak nepůsobí tak obyčejně, ba co víc, dokonce věrohodně imituje kov. Barevné varianty modrá, bílá a růžová se odlišují od konzervativní černé barvy v jedné podstatné věci, zadní stranu mají lesklou, zatímco u černé verze je zadní kryt matný, jak jsme nafotili na tiskové konferenci v Praze při uvedení Lumie 610 na český trh.

Nejen designéři, ale také konstruktéři odvedli dobrý kus práce. Konstrukční zpracování Lumie 610 je na dobré úrovni. Plasty působí pevným dojmem, krásně na sebe jednotlivé části lícují a nikde se nic neprohýbá ani neskřípe. Časem ale logicky můžeme v případě plastových krytů očekávat při horším zacházení zhoršení těchto dobrých vlastností. To už ale musejí posoudit reální dlouhodobí majitelé tohoto telefonu.

Dostáváme se k popisu prvků na Lumii 610. Na přední straně, jak jinak, dominuje 3,7“ dotykový displej, pod ním je k dispozici trojice systémových senzorových kláves, zleva: vracečka, klávesa Windows a tlačítko pro vyhledávání ve webovém prohlížeči. V úplně spodní části, ještě pod trojicí senzorových kláves, nechybí mikrofon.

Nad displejem najdeme reproduktor, senzor vzdálenosti pro automatické vypnutí displeje během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení hovoru po přiložení k uchu, a světelné čidlo, které automaticky reguluje podsvícení displeje. Co ale naopak schází, a to docela citelně, je informační LED dioda, která by informovala o zmeškanách událostech. Musíte tak pokaždé telefon probouzet, abyste zjistili, zdali máte novou zprávu, nepřijatý hovor apod.

Pravý bok Lumie 610 přináší klávesy pro regulaci hlasitosti, které jsou dobře odlišené, takže je lze i poslemu hmatem od sebe rozeznat a pohodlně ovládat. Dále je tu vypínací klávesa, sloužící tradičně i jako zámek telefonu, a mechanická spoušť fotoaparátu. Za tu musíme výrobci obzvlášť poděkovat. Jiní výrobci už ji přestali dávat zcela úplně. I když v případě Lumie 610 jsem trochu na pochybách, zdali to nebylo ze strany Nokie zkrátka jen nutné dodržení pravidel Microsoftu na systém Windows Phone.

Na levém ani spodním boku nic nehledejme. Nic bychom nenašli. Naopak na horní bok toho výrobce umístil hodně: port pro microUSB konektor, 3,5 mm konektor Jack, malý otvor se sekundárním mikrofonem pro redukci okolního hluku během hovoru a druhý, větší, otvor pro protažení poutka.

Na zadní straně nic nepřekvapí. Ve spodní části je dobře umístěný reproduktor, neboť po uchopení telefonu do ruky se zvuk krásně díky dlani roznáší okolím a o dlaň se jakoby zesílí. V horní části nechybí objektiv fotoaparátu s LED bleskem. Pod zadním krytem se pak skrývá slot na microSIM kartu, nikoliv na běžně velkou SIM, proto počítejte s ořezem či výměnou SIM karty. Slot na paměťovou microSD kartu pak v telefonu chybí.

Baterie a výdrž: žádné zázraky nečekejme

Nokia vybrala pro nejnižšího zástupce řady Lumia baterii Li-Ion s kapacitou 1300 mAh. To na první pohled není moc. Aspektů, které ovlivňují výdrž, je však více, než jen kapacita baterie. Musíme připočíst displej typu TFT s úhlopříčkou 3,7“, jednojádrový procesor s nižším taktem 800 MHz, než má konkurence, a zejména pak optimalizaci systému, u které však těžko bez měření říci, zdali pomáhá či naopak škodí výdrži.

V praktickém testu bylo potřeba telefon dobíjet každý den, pokud jsme Lumii 610 zatěžovali méně, nebyl problém s ní vydržet jeden a půl dne, někdy i dny dva. Každý den jsme při denní výdrži používali zhruba půl hodiny hudební přehrávač, půl hodiny internetový prohlížeč s připojením přes mobilní data, uskutečnili hovory o celkové délce kolem 15 minut a poslali několik SMS zpráv a emailů. Kdybychom například zapnuli GPS navigaci a aktivně ji používali včetně hlasového navigování, rapidně by šla výdrž dolů. To samé platí i o hraní her.

Displej a ovládání: škoda TFT, chvála za Gorillu

Finský výrobce dělal ústupky ve výbavě, aby dosáhl co nejnižší ceny, resp. spíše co největší úspory. Jedním takovým ústupkem je použití obyčejného TFT displeje, který kvalitou příliš nenadchne, spíše přesně naopak. Barevné podání, zejména u černé barvy, je narovinu nehezké.

To samé platí pro horší pozorovací úhly a čitelnost na přímém slunci. Takový OLED displej, který má Nokia na skladě, by byl lepší volbou. U konkurenčního Samsungu Omnia W najdeme dokonce Super AMOLED displej.

Z dalších parametrů displeje nutno zmínit rozlišení WVGA (480 x 800 px), schopnost zobrazení až 16 milionů barev a úhlopříčku 3,7“. Tyto parametry k Lumii 610 sedí jako „zadek na hrnci“. Co nás pak mile překvapilo, je přítomnost odolného sklíčka Gorilla Glass, které ochrání displej před všelijakými nástrahami.

Ovládání displeje je pro člověka s, řekněme, středně velkou rukou velmi pohodlné. Větší úhlopříčka už by mohla někomu činit problémy, aby palcem obsáhl při držení telefonu v jedné ruce celou plochu displeje. Naopak menší úhlopříčka by mrzela vzhledem k možnostem, co všechno by se vešlo na displej.

Prostředí telefonu: oškubaný OS Windows Phone

Jestli je na Nokii Lumia 610 nějaké hlavní téma, o čem se lidé budou vždy bavit, je to právě operační systém a hardwarová výbava tohoto telefonu. Ta totiž nesplňuje dřívější minimální požadavky od Microsoftu, kterými byl 1 GHz procesor, 512 MB RAM a další požadavky, které už se tolik netýkaly samotného fungování OS.

Microsoft tak musel přijít s ořezanými Windows Phone 7.5 Tango, které slabší hardwarovou výbavu dovolují. V případě Nokie Lumia 610 je nasazen jednojádrový 800 MHz procesor Qualcomm Snapdragon S1 7227A a 256 MB operační paměti RAM. Jistě Vás zajímá, jaký to má v praxi vliv na běhu systému a aplikací.

Pokud používáte základní funkce telefonu a poctivě ukončujete všechny nepoužívané aplikace (přes podržení klávesy zpět, volby spuštěné aplikace a stisknutí tlačítka zpět), ničeho nepěkného si ani nevšimnete. Celý systém poběží stejně svižně jako na těch nejnadupanějších smartphonech, ať už Nokie či konkurence. Pokud ale spustíte náročnější aplikace na výkon, které se nějakou tu dobu načítají, budete čekat ještě o „nějakou“ tu dobu déle. To by také vcelku tolik nevadilo.

Když ale začnete spouštět aplikace náročnější na paměť, systém se v některých případech sekne a nebudete mít moc možností, jak si s telefonem poradit, nebo v horším případě dokonce některá z aplikací spadne. Pokud máte v aplikaci některá důležitá data, přijdete o ně.

Osobně jsem tyto problémy pocítil po spuštění paměťově náročnějších aplikací jako jsou Nokia Mapy, Adobe Reader s nějakým PDF souborem nebo dokonce některých aplikací třetích stran, jako je aplikace WordPress. Pro Lumii 610 už z tohoto důvodu dokonce samotný Nokia zamezila stahování aplikace Skype či Angry Birds. Omezení na používání takto populárních aplikací jsou tak celkem velká.

Vývojáři, kteří při tvorbě zmíněných aplikací logicky nepočítali s tím, že by mohl Microsoft polevit na hardwarových požadavcích, tak mohou být docela nespokojení. Při tvorbě nových aplikací už ale berou ohled na to, aby aplikace běžely i na takovýchto zařízeních s horší hardwarovou konfigurací.

Teď si pojďme blíže představit operační systém Windows Phone ve verzi 7.5 Tango na Nokii Lumia 610. Jak už tomu je o všech ostatních telefonů, po stisknutí odemykacího tlačítka na boku se rozsvítí displej. Potažením prstu směrem nahorů pak telefon odekmneme. Na úvodní obrazovce na nás čekají dlaždice reprezentující různé aplikace.

Problém však u některých z nich je, pokud máme například dlaždici svátky, tak musíme tuto aplikaci nejprve spustit, abychom viděli aktuální informace o svátcích. To samé platí i u dalších dlaždic, které reprezentují bohužel jen aplikace, nikoliv údaje, které dané aplikace přinášejí. U některých českých aplikací jako je Počasí to nějakou dobu nešlo, i když v aplikaci je možnost zobrazení informací přímo na dlaždici, u některých jako například Svátky se to nepodařilo vůbec, i když by to mělo fungovat.

Nevýhodou takto řešených dlaždic pak je, že ani s absencí rychlého správce datových a dalších často používaných funkcí musíte kvůli tak banální věci, jako je aktivace Wi-Fi, pokaždé zavítat do hloubi nastavení a tam aktivovat připojení k Wi-Fi. Microsoft se tak má stále hodně co učit od konkurenčních platforem.

Co je ale naopak na celých Windows Phone pěkné, je jejich plynulost a rychlost. Pokud kineticky skrolujete v menu, nezpozorujete jediný zásek či alespoň náznak záseku. A to ani při horší hardwarové konfiguraci Nokie Lumia 610. Za to klobouk dolů. Také přechodové efekty jsou hezky vyvedené a utváří dobrý a hlavně od jiných platforem odlišný dojem z tohoto systému.

Jelikož má už Nokia Lumia 610 nejnovější verzi operačního systému Windows Phone 7.5 Tango, může se v době zahájení prodeje na českém trhu, což je 1. červen, oproti sesterským modelům Lumia 710 a Lumia 800 pochlubit funkcí Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního připojení k internetu na dalších až 5 zařízení přes Wi-Fi. Paradoxně tak ta nejhůře vybavená Lumia přináší takto zajímavou funkci jako první z rodinky Lumií.

Telefonování a zprávy: dokonalá integrace sociálních sítí

Microsoft už při představení systému Windows Phone poukazoval na velkou integraci sociálních sítí do samotného systému. A Nokia Lumia 610 z toho stejně jako jiné modely těží. Pod dlaždicí „Lidé“ najdeme jakýsi telefonní seznam, i když dnes už to není jen telefonní, nýbrž takový seznam kontaktů, ať už telefonních, tak ze sociálních sítí, emailů apod.

V seznamu můžeme hledat postupným zadáváním znaků, kdy telefon podle toho filtruje kontakty. Hledání ala iPhone pomocí postranní lišty s písmeny abecedy bohužel možné není. Škoda, ale tolik to nevadí. Na logiku řešení Windows Phone se dá zvyknout. Na další záložce této aplikace najdeme jednotný kanál novinek ze sociálních sítí (Facebook, Twitter, LinkedIn) a emailů.

Ke kontaktům můžeme přidávat hodně informací, kromě telefonu je to například email, vyzváněcí tón, obrázek, web, narozeniny a další údaje. Nelze však přidat tón pro příchozí zprávu. Kontakty se pak dají seskupit do různých skupin. Vyzváněcí profily v Lumii 610 najdeme jen jakési tři: zvonění + vibrace, pouze vibrace a tichý režim (pokud ztišíme hlasitost na nulu). Kde jsou ty doby, kdy bylo možné u Nokie nastavit desítku různých režimů a u nich pak konkrétní funkcionalitu.

Aplikace pro přehled zpráv se nese v dnešní době. Na hlavní obrazovce najdeme přehled zpráv ve formě konverzací, tedy vždy zprávy přiřazené k daným kontaktům, u kterých vidíme celou historii komunikace. Na další záložce aplikace zpráv je připraven chat, do kterého se můžeme jednoduše přihlásit a komunikovat pak takto s přáteli, kteří jsou na Facebooku apod. To se dnešním mladším generacím asi bude líbit.

Editor zpráv je poměrně přehledný. K dispozici je plnohodnotný QWERTY klávesnice zabírající pomalu polovinu celého displeje. Tlačítka na ní jsou dostatečně velká a hlavně od sebe dobře oddělená. Navíc, Microsoft údajně neustále zlepšuje přenost pro zadávání textu tak, že vyhodnocuje, jak se někdy spletete a podle toho se učí, abyste se příště už nepřeklepli.

Nastavení zpráv je velmi strohé. A hlavně ani není přímo v aplikaci se zprávami. Musíte nejprve opustit editor a pak zavítat do nastavení. Že bychom tohle už někde viděli? Ano. U konkurenčního iOS. A nejsme rádi, že tuhle nepěknou funkcionalitu převzal Microsoft do Windows Phone.

Pochválit nemůžeme ani to, že je k dispozici pouze jediná klávesnice, a to QWERTY. Schází možnost přepnutí na alfanumerickou klávesnici, kterou stále hodně uživatelů preferuje společně se slovníkem T9, který mimochodem také u Lumie 610 schází. A nemluvě o odpočtu napsaných znaků. Nevíte tak, do kolika zpráv se vám aktuální text rozdělí.

Galerie, hudba, video, rádio a GPS navigace

U Lumie 610, stejně jako všech dalších Windows Phone telefonů, probíhá synchronizace veškerého multimediálního obsahu s počítačem přes program Zune, podobně jako u Applu je to přes iTunes. Jaké jsou výhody a jaké nevýhody? Jako obyčejný uživatel bych viděl nevýhody ve složitosti tohoto řešení. Člověk si musí nainstalovat program a pak synchronizovat hudbu do hudby, videa do videí a .. a nic dalšího synchronizovat nemůže. Například kancelářské dokumenty si musíte poslat přes email do mobilu nebo si je hodit na cloudové úložiště. To platí i pro soubory dalších typů.

Výhodou ale je rozhodně dobrá správa nad obsahem a bezpečnost. Do telefonu se tak nedostane, nebo alespoň nemělo by se dostat, žádný nebezpečný a nežádoucí obsah. Otázkou je, zdali Microsoft takto nechrání své uživatele zbytečně a zda není až příliš posedlý útoky hackerů proti jeho operačním systémům.

Veškerý multimediální obsah se dá uložit na vnitřní 8 GB paměť, která je však bez možnosti dalšího „přímého“ rozšíření, neboť chybí microSD slot. Dá se ale ukládat soubory na cloudové úložiště SkyDrive či využít jiné cloudové řešení. V našich končinách s tragickou nabídkou mobilních dat od českých operátorů však příliš kaše neuvaříte.

Teď už přejděme k telefonu a jeho správě multimédií. Veškeré multimediální soubory, jako je hudba a video, najdeme ve stejnojmenné aplikaci. Hudební přehrávač je na první pohled a v porovnání s konkurencí rozhodně velmi strohý. Třídí skladby podporovaných formátů MPEG-4 AAC, eAAC, eAAC+, WMA Professional 9 a 10, a DRM Playready do sekcí: umělci, alba, skladby, seznamy stop a žánry.

Z nastavení chybí prakticky vše, co by bylo nějak použitelné. Řeč je například u ekvalizéru či jiné možnosti úpravy reprodukce. Lumia 610 naopak nabízí možnost „lajknout“ svoji oblíbenou hudbu, nastavit opakování či náhodný výběr skladeb. A také jednu funkci nazvanou Smart DJ pro vytvoření mixu skladeb, ovšem ani jednou se nám nepodařilo tuto funkci zprovoznit. Telefon vždy zahlásil, že umělce nebylo možné identifikovat. A přitom šlo o interpreta typu Offspring apod.

Nokia Lumia 610 vedle hudebního přehrávače přináší i FM rádio, pro jeho fungování je už tradičně nutní mít připojení sluchátka sloužící jako anténa. Výrobce v balení dodává poměrně kvalitní stereo headset se špuntovými sluchátky a 3,5 mm konektorem Jack. Byl jsem mile překvapen. Kdo ale nemusí špuntová sluchátka, nebude se mnou tento názor sdílet.

Video přehrávač se má hodně co učit. Kromě možnosti roztažení obrazu přes celou obrazovku nenabízí žádné další možnosti nastavení. Dokáže přehrát formáty WMV 9, H.264/AVC, MPEG-4, Formáty 3GPP (H.263), AVI a ASF. Na nějaké pravidelné sledování videí jej ale asi moc lidí nepoužije. Maximálně jen pro ukázku toho, co jste s telefonem natočili.

GPS v Lumii 610 využívá v plném měřítku, a hlavně pro primární využití, hned trojice předinstalovaných aplikací: Bing Mapy od Microsoftu, Nokia Mapy a plnohodnotná navigaci Nokia Autem. První z trojice aplikací je vcelku nepoužitelná, pakliže máme k dispozici zmíněné další dvě aplikace. Nokia Mapy slouží jako mapové podklady, pokud nepotřebujete navigaci, aplikace Nokia Autem vás pak dovede i spolehlivě navigovat.

Po praktickém používání Nokia Map a Nokia Autem je však dojem špatný. Aplikace se načítá déle než 10 sekund a vše v ní dlouho trvá, než se načte a provede. Je zde vidět nejen slabší hardwarová výbava Lumie 610, ale také špatná optimalizace aplikace Nokií, která ji šila doslova horkou jehlou, aby ji dokázala v co nejkratší době přenést ze Symbianu na Windows Phone. A to nebylo správné rozhodnutí. Aplikace není zdaleka tak „user friendly“, jako bývala na Symbianu. A jak už jsme psali v kapitole s operačním systémem, navíc dochází k jejímu sekání či dokonce náhlým pádům.

Bonusové aplikace a hry Xbox Live

Nokia obohatila standardní Windows Phone výbavu o některé zajímavé aplikace, aby se odlišila. V první řadě je to aplikace pro snadný přenos kontaktů, pokud přecházíte z jakéhokoliv jiného non-Windows Phone telefonu. Dále česká Nokia připravila aplikace pro české zákazníky přímo na míru, a to Počasí a Svátky. Dělají přesně to, co byste od nich čekali. Od Nokie je také přídavnou hodnotou aplikace Nokia Mapy a Nokia Autem, o kterých už však řeč v recenzi byla.

U Lumie 610 se ani přes horší hardwarovou výbavu nezapomnělo na koutek Xbox Live, ve kterém najdete všechny hry na jednom místě. V prvních dnech se mi zdálo, jako by se animace v této aplikaci sekala, po týdnu se ale zřejmě dal telefon do kupy a začal vše zvládat na jedničku jako konkurenční smartphony.

Zpátky ale k samotnému Xbox Live. V jedné ze záložek najdeme kolekce her, mezi kterými jsou jako navrhovaní Angry Birds. Jaké to je ale zjištění, když si je chcete stáhnout, všimnete si hlášky, že nejsou pro váš telefon dostupné. Že by se někde stala chyba? Je jasné, že aplikace nebyla dobře optimalizována pro slabší hardwarovou výbavu, tak ji Nokia či tvůrce hry Rovio raději zakázali. Dalších her je ale ke stažení pro Lumii 610 spoustu. Na další záložce jsou pak novinky, žádosti a úvodní obrazovka s vaším avatarem.

Fotoaparát a kamera: postačí

Fotoaparát Lumie 610 přesně splňuje minimální požadavky Microsoftu, tedy rozlišení 5 Mpx (2592 x 1944 px) a k tomu je k dispozici autofocus a LED blesk. Nokia se nesnažila dát něco navíc, všechno je dané tak, aby jen splnila požadavky. I přesto ale fotoaparát nijak neurazí, umožňuje některé zajímavé funkce jako je ostření dotykem, nabízí na výběr z několika scén, efektů a má i další nastavení.

Pochválit musíme také mechanickou dvoufázovou spoušť fotoaparátu a její provedení. Namáčknutím zaostříme a domáčknutím pak pořídíme snímek. Ovládání tlačítka je jisté, není vůbec tuhé apod. Co se kvality fotografií týče, u zkušebních snímků si můžete všimnout, že nezvládají protisvětlo, ale jinak jsou vcelku dobré, zaostřené a i barevné podání je na dobré úrovni. To samé platí pro nahrávání videa, které Lumia 610 zvládá maximálně ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s 30 snímky za sekundu.

Zkušební fotografie – Nokia Lumia 610:

Organizační a datové funkce: krok sum krok

Lumia 610 jakožto Windows Phone telefon je vyzbrojen pouze, řekněme, základní organizační výbavou, čítající: kalendář, budík, kalkulačku a kancelářskou sadu Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote). Pro zobrazení PDF dokumentů stačí zdarma stáhnout Adobe Reader z Marketplace. Bohužel naopak schází například diktafon, stopky či časovač. Ale na Marketplacu třeba najdete aplikace, které tyto funkce přináší.

Z datové výbavy telefon přináší mobilní data v plné sestavě, tedy: GPRS, EDGE, 3G a HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s). Pro připojení k internetu se dá využít také oblíbené Wi-Fi (standardy b/g/n). Kvalitní datovou výbavu využijeme například u internetového prohlížeče Internet Explorer 9 Mobile. Ten podporuje html5 a umí pracovat s více záložkami najednou, na druhou stranu ale chybí Flash a také nemá správce stahování.

To může být dosti citelné, pokud máte v plánu z internetu stahovat cokoliv nemalého, nesmí vám telefon zhasnout, pak se totiž přeruší stahování a můžete začít znovu. A některé soubory dokonce ani nebylo možné stáhnout neznámo proč. Škoda. Microsoft se má ještě hodně co učit. Doinstalování jiného prohlížeče tak může být pro někoho u Nokie Lumia 610 nezbytné.

Jak už padlo na začátku recenze, tento nejnižší zástupce řady Lumia má paradoxně zatím jako jediný funkci Wi-Fi tethering pro vytvoření hotspotu až pro 5 zařízení naráz. Jednoduše sdílíte mobilní připojení z Lumie 610 na další zařízení přes Wi-Fi. Pro úplnost ještě zbývá z konektivity doplnit přítomnost Bluetooth 2.1 a vysokorychlostního HS-USB 2.0 pro připojení k počítači.

Závěr recenze Nokie Lumia 610

Nokia Lumia 610 je od finského výrobce zajímavý počin. Na jednu stranu se tváří jako parádní designový skvost, kterým bezesporu také je, s nejnovějšími Windows Phone 7.5 Tango. Na stranu druhou je funkcionalita systému za očekáváními a telefon je tak v některých případech nepoužitelný. Musíte si dávat pozor, aby vám nespadla aplikace, pokud máte spuštěných více paměťově náročných aplikací. Telefon tak nebude úplně tím pravým pro člověka, který už měl nějaký ten chytrý telefon. Lumia 610 bude naopak pro lidi jakousi vstupenkou do světa Windows Phone, pokud chtějí pěkně vypadající smartphone a nevadí jim horší výbava.

Není žádným tajemstvím, že chce být Lumia 610 dostupná co největší škále lidí za lákavou cenu. Tu však výrobce moc lákavě nenasadil. Za částku kolem 6 tisíc korun totiž dnes pořídíte, leč starší, modely konkurence s Windows Phone, které jsou navíc lépe vybaveny. Řeč je například o Samsungu Omnia W, starší vlajkové lodi Omnia 7 či novince Omnia M.

Nokia tak na to jde chytře. Snaží se, nebo v Česku se teprve začne snažit, svůj nejnižší Windows Phone model protlačit přes operátory a snaží se zaujmout propracovaným designem spolu s pestrostí barevných variant. Ani to ji však zřejmě nepomůže k tomu, aby se její Lumia 610 stala prodejním trhákem. Alespoň prozatím ne. Od července se ale objeví u všech tří tuzemských operátorů, a to pak může být jiné kafe, pokud se podíváme na zvýhodnění. Ale nepředbíhejme. Uvidíme.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 zaoblený pestrý design  slabší hardware
 jednoduchost OS Windows Phone  8 GB bez možnosti rozšíření přes microSD
 Nokia Mapy a navigace  zatím vyšší cena
 herní tituly Xbox Live
 dostupná barevná provedení
 delší výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."