Nokia C3 (C3-00) – recenze manažerky s prostředím S40

Recenze telefonu Nokia C3 se zaměřuje na manažerské funkce, především email, správu kontaktů a datové funkce. Jak si stojí Nokia C3 na poli levných telefonů s prostředím S40, nabízející Wi-Fi, integrované sociální sítě, QWERTZ klávesnici či Ovi Obchod?

Nokii C3 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.

Nokia C3 se objevuje v trojici barevných provedení – Slate Grey (šedá), Golden White (zlato-bílá), Hot Pink (růžová). Telefon je založen na prostředí S40, má plnohodnotnou QWERTZ klávesnici pod displejem, podporuje sítě Wi-Fi. Naopak zcela schází GPS s Ovi mapami a rychlá data HSDPA. Potvrdí i tak ambice a bude z řad manažerů chtěným pracovním nástrojem?


Nokia C3 (C3-00) – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia C3

Rozměry 116 x 58 x 13,6 mm
Hmotnost 114 g
Displej TFT, rozlišení QVGA (320 x 240 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Procesor a paměť 55 MB + paměťové karty microSD až 8 GB
Operační systém ne, prostředí S40 5th Edition
Fotoaparát 2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, 2GB microSD karta
Cena a dostupnost 3 500 Kč, říjen 2010

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia C3:

Co se nám líbilo: plnohodnotná QWERTZ klávesnice, všechny běžné funkce telefonu, kvalitní výdrž, pevná konstrukce, přítomnost Wi-Fi, 3,5 mm Jack, integrace sociálních sítí

Co se nám nelíbilo: absence rychlých dat HSDPA, horší 2 Mpx fotoaparát, chybějící čtečka Office souborů

Obsah balení:

V modré krabici se s telefonem Nokia C3 nalézá baterie BL-5J, standardní 2,5 mm nabíječka AC-3, stereo headset WH-102, 2GB microSD karta a návod. Chybí nepochopitelně datový USB kabel, který je pro spojení telefonu s počítačem nezbytný.

Vzhled a konstrukce:

Nokia C3 je telefon s klasickým manažerským rozložením klávesnice (QWERTZ) a displejem položeným na šířku. Proto má rozměry 115,5 x 58 x 13,6 mm a hmotnost 114 gramů. Konstrukce působí, jako by byla na přední straně kovová, nicméně se jedná o plast s imitací lesklého kovu. Zadní strana telefonu je plastová od pohledu, vyjma krytu baterie, který je opravdu kovový. Zpracování je pevné v každém místě a nic nevrže.

Na levém boku telefonu pozorujeme microUSB konektor pro připojení k počítači a slot na microSD kartu. Horní hrana nese 2,5 mm konektor pro nabíječku a 3,5 mm konektor Jack pro přípojení sluchátek. V pravém spodním rohu je umístěn otvor pro poutko. Na obou bocích přístroje jsou tlačítka pro sejmutí zadního krytu. Stačí je obě současně stlačit.

Testovaná verze telefonu s tmavě modrou metalízou působí více konzervativním dojmem, avšak jsou na ní vidět téměř všechny otisky prstů. Líbí se mi, jak výrobce zkosil nepatrně přední stranu telefonu po obou bocích, stejně tak zadní stranu, kterou zkosil více.

Displej a ovládání:

Displej je přetočený o devadesát stupňů, proto má rozlišení 320 x 240 px (QVGA). Úhlopříčka 2,4“ je naprosto dostačující. Displej zobrazuje 262 tisíc barev a je typu TFT. Úprava jasu je pouze manuální, senzor výrobce do telefonu nezahrnul. Stejně tak se obraz automaticky nepřetočí při otočení telefonu.

Předností telefonu je QWERTZ klávesnice s polštářkovými tlačítky. Ta jsou příjemná na dotek (mírně pogumovaná) a i přes miniaturní rozměry se na nich dá skvěle psát. Chce to zprvu trochu cviku a úsilí, pokud přecházíte z telefonu s klasickou klávesnicí.

Baterie a výdrž:

V telefonu je baterie BL-5J s udávanou kapacitou 1320 mAh. Dle výrobce to znamená až závratných 800 hodin pohotovostního režimu či 7 hodin hovorů. Přehrávání hudby by bylo možné až 30 hodin při offline režimu telefonu. Po vyjmutí baterie se dostaneme k SIM kartě, kterou drží kovová vrátka.

Prostředí telefonu:

Nokia C3 disponuje prostředím S40, které se na první pohled může plést s operačním systémem Symbian. Telefon tedy potěší ty, kteří nepožadují v telefonu OS a spokojí se s prostředím S40, nabízející srovnatelné funkce. Aktualizace firmwaru probíhá jako FOTA (firmware update over the air), software se aktualizuje přes Nokia Software Updater v počítači. Vnitřní paměť 55 MB je rozšiřitelná microSD kartou o velikosti 8GB.

K zapnutí telefonu slouží tlačítko červeného telefonu. Telefon naběhne zhruba do půl minuty po zapnutí. Domovská obrazovka ukazuje stav baterie, operátora, čas, zvolený profil a tři pod sebou oddělená okna se zvolenými aplikacemi. Standardně jsme zde měli kontakty, komunity a patero nejdůležitějších aplikací. V nastavení lze každou ze zkratek nahradit jinou.

Do menu vstoupíme středovým tlačítkem. Menu je tvořené celkem dvanácti ikonami ve třech řadách pod sebou s popisky (mřížka s popisky). Zobrazení hlavního menu může být nicméně také formou po sobě jdoucích velkých ikon, seznamu či mřížky bez popisek. Pokud nevyhovuje rozložení ikon, zvolte možnost uspořádat a přemístěte je tak, jak chcete. V nastavení telefonu můžeme nastavovat profily telefonu, motivy (výběr ze čtyř), tóny, displej, čas, připojení či např. účet Nokia. Pro rychlý výmaz a originální nastavení telefonu slouží příslušná volba.

Telefonování a zprávy:

Jak už je patrné z označení telefonu, přístroj je určen především na volání, psaní zpráv a emailů. V drtivé většině tak telefon bude plnit funkci služebního. V kontaktech se dá rychle vyhledávat zadáním prvotních písmen. Přidáváme-li kontakt nový, je vyžadováno nejprve číslo, pak jméno a příjmení. Po uložení lze teprve volit další informace u kontaktu – další čísla, email, webovou stránku, tón, obrázek, video, osobní informace. Celkem se do telefonu vejde 1000 kontaktů. Kontakty se zobrazují z telefonu, SIM karty či zároveň. Seznam kontaktů se zobrazuje buďto jako jmenný, jmenný s číslem, jmenný s obrázkem. Pokud nevyhovuje zvolená velikost písma, doporučuji přenastavit na velké, které přečte snad každý. Nechybí skupiny kontaktů, zrychlené volby, má čísla či kopírování kontaktů na či z telefonu a SIM karty. Telefon uchovává zmeškané hovory, volaná a přijatá čísla.

Pro emailové účty je připravena aplikace Pošta Nokia (verze 2.0.8), ve které si lze vybrat z připravených nejběžnějších emailových serverů, případně přidat další. Nokia také láká na vytvoření účtu Ovi, není to však podmínkou. Vyzkoušeli jsme konkrétní účet Gmail a správa v telefonu byla jednoduchá, s mnoha funkcemi navíc (Google Talk, historie událostí, atd.).

Zprávy v telefonu mají logické rozdělení na přijaté a konverzace, každému se může líbit jiný druh zobrazení zpráv. Součástí složky zpráv je také Chat, kde je nutné mít účet na Ovi. V nabídce vytváření zpráv je kromě klasických textovek možnost zaslání zprávy přímo na displej mobilního telefonu nebo poslat zprávu zvukovou. Na QWERTZ klávesnici je psaní zpráv velice rychlé, pokud s tím máte praxi. Do zprávy lze zahrnout další obsah, jako fotografie, nahrávky, vizitky, záznam z kalendáře. Zprávy mohou být zvukově přehrány. Nové funkce oproti starším modelům, manažersky cíleným, jsem nenalezl.

Fotoaparát, zábava:

Telefon má 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu a LED diody. Fotografie s rozlišením 2 Mpx (1600 x 1200 px) se ukládají s příponou .jpeg a zabírají každá okolo 500 kB. Fotoaparát má 4x digitální zoom, samospoušť, efekty, vyvážení bílé, dobu náhledu fotografie či úpravu zvuku uzávěrky. Nastavit lze také název fotografií a videí. Funkcemi a především kvalitou tedy fotoaparát rozhodně neoslní, v telefonu je spíše do počtu. Video pořizuje v maximálním rozlišení QVGA s 15 snímky/s (přípona .3gp).

Zkušební fotografie – Nokia C3:

Zkušební video ke stažení (3GP, rozlišení 320 x 240 px, velikost 590 KB)

Pro volné chvíle je připraven hudební přehrávač s podporou formátů MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, stejně tak FM rádio s RDS, fungující po připojení sluchátek. K poslechu přes vlastní sluchátka poslouží 3,5 mm konektor Jack. Přibalená obyčejná pecková sluchátka na extra poslech nejsou určena. Nokia přidala ještě trojici her – Bounce, Sudoku a Block’d, další nabízí v obchodě Ovi. Vyzvánění může být ve zmíněných formátech, případně 64-polyfonní vyzvánění.

Organizace, pracovní možnosti:

Funkce určené k organizaci zastupuje v telefonu kalendář se zobrazením poznámek, nastavením upozornění se zvoleným tónem a automatickým odstraněním poznámky po skončení. Dále je zde budík s opakováním a prodloužením opětovného buzení, kalkulačka s vědeckými funkcemi, záznamník, seznam úkolů, poznámky, odpočítávací měřič, stopky, převodník, světový čas a služby Flickr, hledání na webu, My Nokia, Ovi Obchod. Přímo na domovské obrazovce je možné zobrazit účet na Facebooku či Twitteru. Co mi ovšem zcela zásadník způsobem chybí, je podpora Office souborů. Aplikace Quickoffice v telefonu není.

Dobře organizované jsou fotografie a videa, uskupená ve složce Fotografie. V ní jsou soubory řazeny dle data nebo alb. Pracovní možnosti vyzdvihuje také internetový prohlížeč Opera Mini, který je do telefonu implementován. Součástí je rychlé vyhledávání, podpora JavaScriptu 1.3 a 1.5.

Datové funkce:

Nokia C3 podporuje datové přenosy GPRS/EDGE přes operátora a bezdrátové sítě Wi-Fi. Přenosy na kratší vzdálenost zaručuje Bluetooth 2.1, s podporou stereo poslechu. Telefon lze použít jako modem. Přes microUSB se telefon spojí s počítačem, včetně možnosti rychlých datových přenosů (High Speed 2.0).

Závěr recenze Nokie C3

Nokia C3 se jednoznačně hodí jako pracovní telefon, jehož funkce bude plnit dle očekávání. Práce s emaily, volání a dobrá výdrž je samozřejmostí. Absence rychlých dat je vykompenzována Wi-Fi. Výrobce nezapomněl na sociální sítě Facebook a Twitter, naopak na podporu Office souborů nějakým předinstalovaným programem ano. Fotoaparát je zde rozhodně jen do počtu, kvalitou a funkcemi nemůže nijak nadchnout. Líbí se mi naopak QWERTZ klávesnice je skvěle ovladatelná a na dotek příjemná, psaní na ní je radost. Za cenu kolem tří a půl tisíce se telefon nejen jako firemní vyplatí zakoupit.

Koupit Nokii C3 na značkovém eShopu Nokia.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
QWERTZ klávesnice chybí autofocus
pevná konstrukce absence rychlých dat
3,5 mm Jack Office soubory
Wi-Fi
microSD slot
výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Nokia C3 (C3-00) – recenze manažerky s prostředím S40

Recenze telefonu Nokia C3 se zaměřuje na manažerské funkce, především email, správu kontaktů a datové funkce. Jak si stojí Nokia C3 na poli levných telefonů s prostředím S40, nabízející Wi-Fi, integrované sociální sítě, QWERTZ klávesnici či Ovi Obchod?

Nokii C3 do recenze zapůjčil oficiální eShop Nokia.

Nokia C3 se objevuje v trojici barevných provedení – Slate Grey (šedá), Golden White (zlato-bílá), Hot Pink (růžová). Telefon je založen na prostředí S40, má plnohodnotnou QWERTZ klávesnici pod displejem, podporuje sítě Wi-Fi. Naopak zcela schází GPS s Ovi mapami a rychlá data HSDPA. Potvrdí i tak ambice a bude z řad manažerů chtěným pracovním nástrojem?


Nokia C3 (C3-00) – oficiální fotografie

Základní parametry – Nokia C3

Rozměry 116 x 58 x 13,6 mm
Hmotnost 114 g
Displej TFT, rozlišení QVGA (320 x 240 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“
Procesor a paměť 55 MB + paměťové karty microSD až 8 GB
Operační systém ne, prostředí S40 5th Edition
Fotoaparát 2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, 2GB microSD karta
Cena a dostupnost 3 500 Kč, říjen 2010

Krátké postřehy z testování telefonu Nokia C3:

Co se nám líbilo: plnohodnotná QWERTZ klávesnice, všechny běžné funkce telefonu, kvalitní výdrž, pevná konstrukce, přítomnost Wi-Fi, 3,5 mm Jack, integrace sociálních sítí

Co se nám nelíbilo: absence rychlých dat HSDPA, horší 2 Mpx fotoaparát, chybějící čtečka Office souborů

Obsah balení:

V modré krabici se s telefonem Nokia C3 nalézá baterie BL-5J, standardní 2,5 mm nabíječka AC-3, stereo headset WH-102, 2GB microSD karta a návod. Chybí nepochopitelně datový USB kabel, který je pro spojení telefonu s počítačem nezbytný.

Vzhled a konstrukce:

Nokia C3 je telefon s klasickým manažerským rozložením klávesnice (QWERTZ) a displejem položeným na šířku. Proto má rozměry 115,5 x 58 x 13,6 mm a hmotnost 114 gramů. Konstrukce působí, jako by byla na přední straně kovová, nicméně se jedná o plast s imitací lesklého kovu. Zadní strana telefonu je plastová od pohledu, vyjma krytu baterie, který je opravdu kovový. Zpracování je pevné v každém místě a nic nevrže.

Na levém boku telefonu pozorujeme microUSB konektor pro připojení k počítači a slot na microSD kartu. Horní hrana nese 2,5 mm konektor pro nabíječku a 3,5 mm konektor Jack pro přípojení sluchátek. V pravém spodním rohu je umístěn otvor pro poutko. Na obou bocích přístroje jsou tlačítka pro sejmutí zadního krytu. Stačí je obě současně stlačit.

Testovaná verze telefonu s tmavě modrou metalízou působí více konzervativním dojmem, avšak jsou na ní vidět téměř všechny otisky prstů. Líbí se mi, jak výrobce zkosil nepatrně přední stranu telefonu po obou bocích, stejně tak zadní stranu, kterou zkosil více.

Displej a ovládání:

Displej je přetočený o devadesát stupňů, proto má rozlišení 320 x 240 px (QVGA). Úhlopříčka 2,4“ je naprosto dostačující. Displej zobrazuje 262 tisíc barev a je typu TFT. Úprava jasu je pouze manuální, senzor výrobce do telefonu nezahrnul. Stejně tak se obraz automaticky nepřetočí při otočení telefonu.

Předností telefonu je QWERTZ klávesnice s polštářkovými tlačítky. Ta jsou příjemná na dotek (mírně pogumovaná) a i přes miniaturní rozměry se na nich dá skvěle psát. Chce to zprvu trochu cviku a úsilí, pokud přecházíte z telefonu s klasickou klávesnicí.

Baterie a výdrž:

V telefonu je baterie BL-5J s udávanou kapacitou 1320 mAh. Dle výrobce to znamená až závratných 800 hodin pohotovostního režimu či 7 hodin hovorů. Přehrávání hudby by bylo možné až 30 hodin při offline režimu telefonu. Po vyjmutí baterie se dostaneme k SIM kartě, kterou drží kovová vrátka.

Prostředí telefonu:

Nokia C3 disponuje prostředím S40, které se na první pohled může plést s operačním systémem Symbian. Telefon tedy potěší ty, kteří nepožadují v telefonu OS a spokojí se s prostředím S40, nabízející srovnatelné funkce. Aktualizace firmwaru probíhá jako FOTA (firmware update over the air), software se aktualizuje přes Nokia Software Updater v počítači. Vnitřní paměť 55 MB je rozšiřitelná microSD kartou o velikosti 8GB.

K zapnutí telefonu slouží tlačítko červeného telefonu. Telefon naběhne zhruba do půl minuty po zapnutí. Domovská obrazovka ukazuje stav baterie, operátora, čas, zvolený profil a tři pod sebou oddělená okna se zvolenými aplikacemi. Standardně jsme zde měli kontakty, komunity a patero nejdůležitějších aplikací. V nastavení lze každou ze zkratek nahradit jinou.

Do menu vstoupíme středovým tlačítkem. Menu je tvořené celkem dvanácti ikonami ve třech řadách pod sebou s popisky (mřížka s popisky). Zobrazení hlavního menu může být nicméně také formou po sobě jdoucích velkých ikon, seznamu či mřížky bez popisek. Pokud nevyhovuje rozložení ikon, zvolte možnost uspořádat a přemístěte je tak, jak chcete. V nastavení telefonu můžeme nastavovat profily telefonu, motivy (výběr ze čtyř), tóny, displej, čas, připojení či např. účet Nokia. Pro rychlý výmaz a originální nastavení telefonu slouží příslušná volba.

Telefonování a zprávy:

Jak už je patrné z označení telefonu, přístroj je určen především na volání, psaní zpráv a emailů. V drtivé většině tak telefon bude plnit funkci služebního. V kontaktech se dá rychle vyhledávat zadáním prvotních písmen. Přidáváme-li kontakt nový, je vyžadováno nejprve číslo, pak jméno a příjmení. Po uložení lze teprve volit další informace u kontaktu – další čísla, email, webovou stránku, tón, obrázek, video, osobní informace. Celkem se do telefonu vejde 1000 kontaktů. Kontakty se zobrazují z telefonu, SIM karty či zároveň. Seznam kontaktů se zobrazuje buďto jako jmenný, jmenný s číslem, jmenný s obrázkem. Pokud nevyhovuje zvolená velikost písma, doporučuji přenastavit na velké, které přečte snad každý. Nechybí skupiny kontaktů, zrychlené volby, má čísla či kopírování kontaktů na či z telefonu a SIM karty. Telefon uchovává zmeškané hovory, volaná a přijatá čísla.

Pro emailové účty je připravena aplikace Pošta Nokia (verze 2.0.8), ve které si lze vybrat z připravených nejběžnějších emailových serverů, případně přidat další. Nokia také láká na vytvoření účtu Ovi, není to však podmínkou. Vyzkoušeli jsme konkrétní účet Gmail a správa v telefonu byla jednoduchá, s mnoha funkcemi navíc (Google Talk, historie událostí, atd.).

Zprávy v telefonu mají logické rozdělení na přijaté a konverzace, každému se může líbit jiný druh zobrazení zpráv. Součástí složky zpráv je také Chat, kde je nutné mít účet na Ovi. V nabídce vytváření zpráv je kromě klasických textovek možnost zaslání zprávy přímo na displej mobilního telefonu nebo poslat zprávu zvukovou. Na QWERTZ klávesnici je psaní zpráv velice rychlé, pokud s tím máte praxi. Do zprávy lze zahrnout další obsah, jako fotografie, nahrávky, vizitky, záznam z kalendáře. Zprávy mohou být zvukově přehrány. Nové funkce oproti starším modelům, manažersky cíleným, jsem nenalezl.

Fotoaparát, zábava:

Telefon má 2 Mpx fotoaparát bez autofocusu a LED diody. Fotografie s rozlišením 2 Mpx (1600 x 1200 px) se ukládají s příponou .jpeg a zabírají každá okolo 500 kB. Fotoaparát má 4x digitální zoom, samospoušť, efekty, vyvážení bílé, dobu náhledu fotografie či úpravu zvuku uzávěrky. Nastavit lze také název fotografií a videí. Funkcemi a především kvalitou tedy fotoaparát rozhodně neoslní, v telefonu je spíše do počtu. Video pořizuje v maximálním rozlišení QVGA s 15 snímky/s (přípona .3gp).

Zkušební fotografie – Nokia C3:

Zkušební video ke stažení (3GP, rozlišení 320 x 240 px, velikost 590 KB)

Pro volné chvíle je připraven hudební přehrávač s podporou formátů MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, stejně tak FM rádio s RDS, fungující po připojení sluchátek. K poslechu přes vlastní sluchátka poslouží 3,5 mm konektor Jack. Přibalená obyčejná pecková sluchátka na extra poslech nejsou určena. Nokia přidala ještě trojici her – Bounce, Sudoku a Block’d, další nabízí v obchodě Ovi. Vyzvánění může být ve zmíněných formátech, případně 64-polyfonní vyzvánění.

Organizace, pracovní možnosti:

Funkce určené k organizaci zastupuje v telefonu kalendář se zobrazením poznámek, nastavením upozornění se zvoleným tónem a automatickým odstraněním poznámky po skončení. Dále je zde budík s opakováním a prodloužením opětovného buzení, kalkulačka s vědeckými funkcemi, záznamník, seznam úkolů, poznámky, odpočítávací měřič, stopky, převodník, světový čas a služby Flickr, hledání na webu, My Nokia, Ovi Obchod. Přímo na domovské obrazovce je možné zobrazit účet na Facebooku či Twitteru. Co mi ovšem zcela zásadník způsobem chybí, je podpora Office souborů. Aplikace Quickoffice v telefonu není.

Dobře organizované jsou fotografie a videa, uskupená ve složce Fotografie. V ní jsou soubory řazeny dle data nebo alb. Pracovní možnosti vyzdvihuje také internetový prohlížeč Opera Mini, který je do telefonu implementován. Součástí je rychlé vyhledávání, podpora JavaScriptu 1.3 a 1.5.

Datové funkce:

Nokia C3 podporuje datové přenosy GPRS/EDGE přes operátora a bezdrátové sítě Wi-Fi. Přenosy na kratší vzdálenost zaručuje Bluetooth 2.1, s podporou stereo poslechu. Telefon lze použít jako modem. Přes microUSB se telefon spojí s počítačem, včetně možnosti rychlých datových přenosů (High Speed 2.0).

Závěr recenze Nokie C3

Nokia C3 se jednoznačně hodí jako pracovní telefon, jehož funkce bude plnit dle očekávání. Práce s emaily, volání a dobrá výdrž je samozřejmostí. Absence rychlých dat je vykompenzována Wi-Fi. Výrobce nezapomněl na sociální sítě Facebook a Twitter, naopak na podporu Office souborů nějakým předinstalovaným programem ano. Fotoaparát je zde rozhodně jen do počtu, kvalitou a funkcemi nemůže nijak nadchnout. Líbí se mi naopak QWERTZ klávesnice je skvěle ovladatelná a na dotek příjemná, psaní na ní je radost. Za cenu kolem tří a půl tisíce se telefon nejen jako firemní vyplatí zakoupit.

Koupit Nokii C3 na značkovém eShopu Nokia.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
QWERTZ klávesnice chybí autofocus
pevná konstrukce absence rychlých dat
3,5 mm Jack Office soubory
Wi-Fi
microSD slot
výdrž

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."