Nokia C1-01 – recenze běžného telefonu se základními funkcemi
Nokia C1-01 poslouží nenáročným uživatelům. Recenze Nokia C1-01 prozradí, jak si telefon vede v běžných funkcích volání, posílání SMS. K nim přidává i fotoaparát, FM rádio, webový prohlížeč a hudební přehrávač. V telefonu je klasické prostředí S40.
Mobilní telefon Nokia C1-01 do recenze zapůjčil e-Shop Nokia.
Nokia C1-01 je zástupce low-end telefonů v cenové hladině lehce nad tisícem korun. Uživateli poskytne nejzákladnější funkce, zabalené do prostředí S40. Telefon má webový prohlížeč, hudební přehrávač, FM rádio, standardní 3,5 mm konektor Jack, slot na microSD, VGA fotoaparát a několik her. Zajímavý telefon nejen pro seniory.
Nokia C1-01 – oficiální fotografie
Základní parametry – Nokia C1-01
Rozměry | 108 x 45 x 14 mm |
---|---|
Hmotnost | 79 g |
Displej | TFT, rozlišení 128 x 160 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 1,8“ |
Paměť | 20 MB vnitřní, operační paměť RAM 16 MB + paměťové karty microSD až 32GB |
Operační systém | ne, prostředí S40 |
Fotoaparát | VGA (640 x 480 px), nahrávání videa (128 x 96 px) s 10 snímky/s |
Obsah balení | uživatelská příručka, baterie, nabíječka, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack |
Cena a dostupnost | 1 300 Kč, od února 2011 |
Krátké postřehy z testování Nokie C1-01
Co se nám líbilo: jednoduchost, poměrně přesná klávesnice, výdrž telefonu, slot na microSD, alespoň GPRS data, Bluetooth 2.1, standardní 3,5 mm Jack a microUSB, hudební přehrávač a FM rádio
Co se nám nelíbilo: VGA fotoaparát, čitelnost displeje, 2 mm konektor k připojení nabíječky
Obsah balení: jen to nejnutnější
Sympatická malá krabička, vyrobená z 80% z recyklovatelných materiálů, v sobě ukrývá samotný telefon, baterii, pecková sluchátka, nabíječku a návod. To je takřka vše, co k telefonu potřebujete. Navíc už se hodí snad jen paměťová karta či USB kabel.
Vzhled a konstrukce: velmi lehká krabička
Nokia C1-01 není žádná extra kráska, nečerpá z dražších modelů výrobce, ale jde si vlastní cestou. Tomu odpovídají použité plastové materiály s převážně matnými zády a leštěným předkem. I přes jednoduchost se nezapomnělo na kvalitní zpracování bez vrzání a zbytečných mezer. Pro běžné použití je telefon připraven vzorově.
Dnes začneme pohledem telefonu na zadní stranu, kde je VGA fotoaparát a zabudovaný reproduktor. Na horní hraně telefonu je umístěn standardní 3,5 mm konektor Jack (port). Tak už i do takto levných telefonů nám tento, kdysi opomíjený konektor, dorazil. Na pravé straně telefonu vidíme 2 mm konektor pro připojení nabíječky a zakrytý microUSB port. Nabíjet lze pouze přes 2 mm konektor, microUSB slouží pouze pro připojení k počítači.
Na levé hraně telefonu nenacházíme žádné funkční klávesy, pouze otvor na poutko v samém horním okraji krytu. Spodní hrana přístroje má otvůrek s mikrofonem. Přední stranu tvoří displej, klávesnice a vystouplé čtyřsměrné tlačítko včetně potvrzovacího středu a kontextových kláves.
Displej a ovládání: rozlišení nic moc
Telefon má TFT displej s úhlopříčkou 1,8“ a rozlišením 128 x 160 px. Zobrazuje přitom 65 tisíc barev. Čitelnost je nejlepší při pohledu zpříma, jinak na displeji není mnoho vidět. Jas nelze upravovat, je daný výrobcem natrvalo.
Baterie a výdrž: nevysílíte ho
Výdrž je jednou z předností telefonu. Baterie s udávanou kapacitou 800 mAh dokáže telefon udržet v pohotovostním režimu klidně týden, pokud denně jen sem tam odešleme SMS a krátce zavoláme. Při větším zatížení zhruba 4-5 dní vydrží. K baterii se dostaneme tak, že sejmeme zadní kryt směrem od dolního okraje. Slot na SIM kartu je ukryt pod baterií, zatímco microSD slot zboku, takže je přístupný kdykoliv.
Prostředí telefonu: staré známé S40
Telefon má klasické, jednoduché, nokiácké prostředí S40. Znamená to, že je k dispozici jedna domovská obrazovka s možností přidání několika zkratek pod sebou, zobrazující stav baterie, signál sítě, profil, čas a datum. Ve spodním okraji pak jsou tlačítka Jdi na, Menu a Jména, která se ovládají příslušnými kontextovými klávesami a potvrzovacím středem. Lze volit i čtyři směry, ke kterým si každý dle libosti přiřadí funkce.
Menu je rozloženo na tři řádky a tři sloupce ikon (celkem 9). Dá se říci, že obsah telefonu demonstruje právě těchto několik ikon, i když třeba FM rádio je schováno až pod položkou Hudba. Telefon není rychlík ani ploužák, reaguje přijatelně za každé situace. Od low-endu se v podstatě nic jiného ani neočekává.
Vnitřní paměť telefonu, kterou může uživatel využít, je zhruba 20 MB, operační paměť RAM 16 MB (to není vtip). U podobného telefonu zní nemyslitelně údaj o paměťové kartě microSD, s podporou až 32 GB. Je tomu ale opravdu tak.
Telefonování a zprávy: na to ten telefon je
Do telefonu se vejde rovných 1000 kontaktů. U nového kontaktu je celá řada informací včetně dodatečného přidání několika dalších čísel, webových adres, poznámek, funkcí, atd. Samozřejmostí je také fotografie. Zprávy se strukturně řadí podle data. Na přehlednosti přidává řazení do konverzací dle odesílatele. U zpráv je vždy ikonka informující o zobrazení zprávy či jejím neotevření a po celou dobu se v pravém horním rohu objevuje ikonka dopisu, která upozorňuje na nepřečtené zprávy. Odesílat a přijímat lze i MMS zprávy. Změna velikosti písma také nechybí.
Fotoaparát: VGA v roce 2011 opravdu komické
Fotoaparát působí u jedné z nejlevnějších Nokií jako zjevení. Tomu odpovídá rozlišení VGA (640 x 480 px) a nahrávání videa v rozlišení 128 x 96 px, s 10 snímky za vteřinu. Fotoaparát má samospoušť, efekty, vyvážení bílé, možnou změnu kvality fotografií, zvuku závěrky, paměť pro ukládání a název fotek. Narovinu však říkám, že fotoaparát bude pro majitele telefonu znamenat asi tolik, jako otvor pro poutko.
Zkušební fotografie – Nokia C1-01
Multimédia, hry, aplikace: až 32 GB karta
Pro zpříjemnění chvil je v telefonu hudební přehrávač a FM rádio, které nutně potřebuje ke spuštění připojená sluchátka. Díky standardnímu 3,5 mm konektoru Jack není problém připojit kterákoliv vlastní sluchátka. Hudební přehrávač můžete naplnit hudbou, a to až do kapacity 32 GB paměťové karty microSD, kterou telefon podporuje.
Fotografie a videa jsou řazena v souhrnné složce Fotografie, která se teprve dál rozvíjí na fotografie a videa, nechybí ani časová přímka a vlastní alba. Nokia přibalila několik jednoduchých her, které mohou posloužit ve chvílích nudy, a to Block’d, Glamour Pinball, Sudoku. Mezi aplikacemi jsou zařazeny: převodník, správce výdajů, světový čas.
Organizační a datové funkce: s GPRS hurá na web
Posun kupředu jsme u tohoto low-endu zaznamenali i po stránce datové. Telefon podporuje datové přenosy přes operátora, a to GPRS. Můžete s ním tedy navštívit webové stránky přes prohlížeč. Rychlost to nebude, nicméně v nejnutnějších případech to bohatě postačí. V telefonu je také Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu pro stereo poslech se sluchátky. Přes microUSB připojíme telefon k počítači (jako velkokapacitní úložiště či v Nokia Ovi Suite), nabíjet jej budeme přes 2 mm konektor.
A co organizační funkce? Ani na ty nesmíme zapomenout K dispozici je budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznamník, seznam úkolů, poznámky, odpočítávací měřič a stopky. Do telefonu můžete doinstalovat obyčejné Java aplikace.
Závěr recenze telefonu Nokia C1-01
Nokia C1-01 je určena pro nenáročné uživatele, jejichž hlavními smysly užívání telefonu jsou – volání a zprávy. Další přídavné funkce jako fotoaparát, hudební přehrávač, FM rádio či různé aplikace a obyčejné hry jsou v telefonu navíc. Za cenu lehce nad tisícem korun si myslím, že je to dobrá koupě. Pro seniory bych volil spíše jiný model nebo značku, jelikož displej není dvakrát velký a jeho čitelnost může být pro starší uživatele komplikovaná.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |