Nokia jako jedna z mála předních výrobců neopomíjí klasické nedotykové telefony. Jedním takovým je Nokia Asha 201 potažmo totožná Asha 200, jejíž recenze poukáže na silné a slabé stránky telefonu.
Nokia se vloni pustila do výroby dualSIM telefonů, které většinou doplňují totožné běžné verze telefonů. Příkladem je i dvojice modelů Nokia Asha 200 a Nokia Asha 201, které jsou prakticky totožné, jen s tím rozdílem, že číselně nižší model 200 disponuje navíc dvojicí slotů pro SIM karty, tedy funkcí dualSIM.
K recenzi jsme sice dostali číselně vyšší model 201, který postrádá funkcionalitu dualSIM, ale i tak, pokud přemýšlíte o koupi dualSIM modelu Asha 200, by pro vás měl být tento test přínosný. A napoví vám, zdali pořídit spíše „dvoustovku“ či „dvousetjedničku“.
Obě Nokie Asha vypadají na první pohled stejně. V jejich výbavě láká zejména plnohodnotná QWERTY klávesnice v kombinaci s klientem pro přístup na sociální sítě, množství barevných provedení, kterých je dokonce hned 8, či jednoduchost telefonu a nízká cena.
Rozměry | 115 x 61 x 14 mm |
---|---|
Hmotnost | 105 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (320 x 240 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“ |
Procesor a paměť | jednojádrový procesor 32 MB RAM, 10 MB vnitřní + 64 MB ROM, paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | ne, prostředí Series 40 |
Fotoaparát | 2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 1 890 Kč, 1. čtvrtletí 2012 |
Co se nám líbilo: počet barevných variant telefonu, 3,5 mm konektor Jack, FM rádio s RDS a možností nahrávání stanic, slot pro paměťové karty do velikosti až 32 GB
Co se nám nelíbilo: v balení dodávána stále nabíječka se starým 2 mm konektorem, u testovaného kusu nalezeno téměř 20 vadných pixelů na displeji, zadní lesklý kryt baterie se snadno poškrábe, nelze nabíjet přes microUSB konektor
Nokia Asha 201 je cenově dostupný telefon, což se projevilo i u obsahu balení. Kromě nabíječky, dokonce se starým 2 mm konektorem, který již není standardem, a dále stereo headsetu s peckovými sluchátky, nic v malé kartonové krabičce nenajdeme. K dokoupení nás napadá například paměťová karta microSD, pokud by nestačila volná paměť kolem 15 MB.
Nokia Asha 200/201 se snaží zlákat celou řadou barevných variant, od typické černé a bílé barvy přes živou zelenou, dvojici modrých barev a oranžovou až po méně používanou růžovou a béžovou barvu. Celkem je tedy na výběr z osmi barev.
Telefon je klasické konstrukce ve stylu komunikátorů BlackBerry, tedy displej orientovaný na šířku a pod ním plnohodnotný QWERTY klávesnice. Rozměry Nokie Asha 201 činí 115 x 61 x 14 mm a hmotnost 105 gramů. Jedná se tak o středně velký a lehký telefon.
Konstrukce telefonu je spíše průměrná. Na zadní straně námi testovaného modelu Asha 201 bylo vidět, že zadní kryt v levé spodní části ne zcela přesně pasoval k okolí. K posouvání či promačkávání plastového krytu ale naštěstí nedocházelo. Za to z praktického hlediska trpěl lesklý povrch zadního krytu, který byl i přes šetrné zacházení během prvních dnů lehce poškrábán, pokud se podíváme pod určitým úhlem.
Na přední straně najdeme nad displejem už jen reproduktor, naopak pod displejem ovládací blok kláves a plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Na ní se podívám blíže v následující kapitole recenze telefonu Nokia Asha 201. Vedle klávesnice je do těla telefonu zakomponován otvor s mikrofonem.
Na pravém boku je umístěn slot pro microSD kartu, v případě modelu 200 bychom zde našli i slot pro druhou SIM kartu. Námi testovaná verze 201 jej však nemá, jelikož je o funkci dualSIM ochuzena. Levý a spodní strana jsou prázdné. Na horní straně nechybí otvor pro starý 2 mm nabíjecí konektor, 3,5 mm konektor Jack, microUSB konektor a otvor pro uchycení poutka. Na zadní straně je kromě fotoaparátu zajímavě vyveden reproduktor ve spodní části, jehož malé dírky pro průchod zvuku jsou průchozí jen v určité části.
Displej Nokie Asha 201 je typu TFT s rozlišením QVGA (320 x 240 px), zobrazením 262 tisíc barev a úhlopříčkou 2,4“. Tolik k oficiálním parametrům. V praxi je displej v této kategorii zcela dostatečný. Displej je dobře čitelný, pouze na sluníčku hrozí jeho horší čitelnost.
U námi testovaného kusu pak nastal jeden překvapivý problém, a sice, že jsme nalezli téměř 20 vadných pixelů na displeji. V takovémto případě by mohl majitel telefon v záruční době zcela oprávněně reklamovat. Doporučujeme tedy displej Nokie Asha 201 po zakoupení pořádně prohlédnout, nejlépe, pokud pustíte fotoaparát a zakryjete sklíčko objektivu, na černém podkladu jsou pak krásně vidět nefunkční pixely. Pokud jste již majitelem tohoto telefonu, dejte vědět ostatním čtenářům, zdali váš kus trpí tímto neduhem, či nikoliv.
Chloubou telefonu Nokia Asha 201 je bezesporu plnohodnotná QWERTY klávesnice. Skládá se ze čtveřice řad tlačítek, přičemž nechybí ani klávesy jako funkce (pro psaní písmen s diakritikou a další znaky), mezerník, ctrl, enter a další. Psaní ná klávesnici je docela pohodlné, pokud nemáte větší prsty. Stisk a odezva jsou podle představ. V noci pak pomáhá bílé podsvícení všech kláves.
Baterie v telefonu Nokia Asha 201 je typu Li-Ion s kapacitou 1430 mAh. V běžném provozu se výdrž pohybovala mezi dvěma a třemi dny, což je v dnešní době velmi dobrý výsledek. Nabíjení je ale bohužel možné pouze přes starý dodávaný 2 mm konektor, nikoliv přes microUSB, které na telefonu také najdeme.
Nokia Asha 201 spadá do kategorie tzv. feature phonů, tedy levných telefonů bez operačního systému. Mozkem telefonu je uživatelské prostředí Series 40 v nejnovější verzi. Jde o typické jednoduché prostředí s úvodní obrazovkou, na kterou lze přidat jakési widgety, a dále s menu.
Na úvodní plochu si můžete přidat například oblíbené kontakty, ikonky aplikací, klienta pro přístup na sociální sítě typu Facebook a další. Možnosti však nejsou zas tak rozsáhlé, jako v případě operačních systémů jako Android či Symbian.
Do telefonu můžete uložit stovky kontaktů. Ke každému kontaktu pak lze přidat email, webovou stránku, obrázek, speciální tón vyzvánění, datum narozenin, adresu, poznámku, přezdívku a další údaje. Vyzváněcích profilů v telefonu Nokia Asha 201 najdeme hned 5 přednastavených, další si můžeme vytvořit.
Zprávy jsou zobrazeny ve formě jednak klasické (podle přijatých zpráv), tak i v nové formě konverzací s jednotlivými kontakty. K psaní je připravena plnohodnotná QWERTY klávesnice, o které již byla řeč. Zbývající počet znaků do právě psané zprávy vidíme v pravém rohu editoru společně s počtem zpráv, do kterých bude text rozdělen.
Nokia Asha 201 nabízí na telefon za necelé 2 tisíce odpovídající multimediální funkce. Jednoduchý hudební přehrávač (bez ekvalizéru), FM rádio s RDS a nahráváním stanic, video přehrávač a v základu i několik předinstalovaných her.
Z vnitřní paměti telefonu je volných jen zhruba 15 MB, což bude ve většině případů asi nedostatečné a uživatel tak bude nucen si přikoupit paměťovou kartu microSD. Hudební přehrávač je totiž docela dobře využitelný, když k telefonu můžeme přes 3,5 mm konektor Jack připojit i lepší, než obyčejná dodávaný pecková sluchátka.
Video přehrávač Nokie Asha 201 zvládá přehrát DivX videa až v nHD rozlišení (640 x 360). V případě vyššího rozlišení přehraje jen zvuk, bez obrazu. Z her v telefonu najdeme: Asphalt 4 Elite Racing, Diamond Rush, Highroller Casino a Solitaire.
Nokia Asha 201 je vybavena 2 Mpx (1600 x 1200 px) fotoaparátem, který je u telefonu z důvodu průměrné kvality spíše jen povinným doplňkem doby, než prakticky využitelnou funkcí. Prostředí fotoaparátu připomíná prostředí ze Symbianu. Z nastavení je k dispozici vyvážení bílé, různé efekty, samospoušť a další. Videa telefon natáčí v nízkém rozlišení QCIF, tedy 176 x 144 px.
Organizační výbava u Nokií s uživatelským prostředím S40 nezná už řadu let žádných změn. K dispozici je totiž poměrně silná výbava v podobě: kalendáře, budíku s opakováním, kalkulačky, úkolníku, diktafonu, poznámek, stopek, časovače a převodníku veličin.
Z datové výbavy už je to trochu horší. Nokia Asha 201 je vybavena pouze základními mobilními daty GPRS/EDGE, chybí tedy rychlejší 3G. Telefon postrádá i oblíbené Wi-Fi. U telefonu za necelé 2 tisíce ale není důvod sténat. Internetový prohlížeč Nokia Browser je poměrně jednoduchý a umožňuje kompresi dat. V konektivitě nechybí ani Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro připojení bezdrátového headsetu, či USB 2.0.
Nokia Asha 201 splňuje vše, co se od ní očekává. Jednoduchý telefon za necelé dva tisíce přináší poměrně dost zábavy. Jeho primární zaměření je více než jasné – komunikace na každém rohu, a to ať už přes klasické SMS, tak Facebook a jiné sociální sítě a IM klienty, díky QWERTY klávesnici, nebo klidně klasické hovory. Největší konkurenti pocházejí z vlastních řad a jsou to Nokie C3-00 a X2-01.
Nokii Asha 201 si můžete zakoupit na značkovém eShopu Nokia.
Silným argumentem ke koupi se pak klidně může stát množství pro výběr barevné varianty telefonu. Asha 201 je dostupná hned v osmi barvách. Někomu také může přijít vhod sesterská verze Asha 200, která oproti “dvousetjedničce” disponuje funkcí dualSIM pro současné využívání dvou SIM karet v telefonu. Cena totožného dualSIM modelu se přitom liší jen o pár desetikorun.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
jednoduchost | konektivita (chybí 3G a Wi-Fi) |
plnohodnotná QWERTY klávesnice | pouze 2 Mpx fotoaparát |
klient na sociální sítě | |
ve verzi 200 podpora dualSIM | |
nízká cena |
Nokia jako jedna z mála předních výrobců neopomíjí klasické nedotykové telefony. Jedním takovým je Nokia Asha 201 potažmo totožná Asha 200, jejíž recenze poukáže na silné a slabé stránky telefonu.
Nokia se vloni pustila do výroby dualSIM telefonů, které většinou doplňují totožné běžné verze telefonů. Příkladem je i dvojice modelů Nokia Asha 200 a Nokia Asha 201, které jsou prakticky totožné, jen s tím rozdílem, že číselně nižší model 200 disponuje navíc dvojicí slotů pro SIM karty, tedy funkcí dualSIM.
Nokia Asha 200/201 – oficiální fotografie
K recenzi jsme sice dostali číselně vyšší model 201, který postrádá funkcionalitu dualSIM, ale i tak, pokud přemýšlíte o koupi dualSIM modelu Asha 200, by pro vás měl být tento test přínosný. A napoví vám, zdali pořídit spíše „dvoustovku“ či „dvousetjedničku“.
Obě Nokie Asha vypadají na první pohled stejně. V jejich výbavě láká zejména plnohodnotná QWERTY klávesnice v kombinaci s klientem pro přístup na sociální sítě, množství barevných provedení, kterých je dokonce hned 8, či jednoduchost telefonu a nízká cena.
Rozměry | 115 x 61 x 14 mm |
---|---|
Hmotnost | 105 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (320 x 240 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,4“ |
Procesor a paměť | jednojádrový procesor 32 MB RAM, 10 MB vnitřní + 64 MB ROM, paměťové karty microSD (až 32 GB) |
Operační systém | ne, prostředí Series 40 |
Fotoaparát | 2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky |
Cena a dostupnost | 1 890 Kč, 1. čtvrtletí 2012 |
Co se nám líbilo: počet barevných variant telefonu, 3,5 mm konektor Jack, FM rádio s RDS a možností nahrávání stanic, slot pro paměťové karty do velikosti až 32 GB
Co se nám nelíbilo: v balení dodávána stále nabíječka se starým 2 mm konektorem, u testovaného kusu nalezeno téměř 20 vadných pixelů na displeji, zadní lesklý kryt baterie se snadno poškrábe, nelze nabíjet přes microUSB konektor
Nokia Asha 201 je cenově dostupný telefon, což se projevilo i u obsahu balení. Kromě nabíječky, dokonce se starým 2 mm konektorem, který již není standardem, a dále stereo headsetu s peckovými sluchátky, nic v malé kartonové krabičce nenajdeme. K dokoupení nás napadá například paměťová karta microSD, pokud by nestačila volná paměť kolem 15 MB.
Nokia Asha 200/201 se snaží zlákat celou řadou barevných variant, od typické černé a bílé barvy přes živou zelenou, dvojici modrých barev a oranžovou až po méně používanou růžovou a béžovou barvu. Celkem je tedy na výběr z osmi barev.
Telefon je klasické konstrukce ve stylu komunikátorů BlackBerry, tedy displej orientovaný na šířku a pod ním plnohodnotný QWERTY klávesnice. Rozměry Nokie Asha 201 činí 115 x 61 x 14 mm a hmotnost 105 gramů. Jedná se tak o středně velký a lehký telefon.
Konstrukce telefonu je spíše průměrná. Na zadní straně námi testovaného modelu Asha 201 bylo vidět, že zadní kryt v levé spodní části ne zcela přesně pasoval k okolí. K posouvání či promačkávání plastového krytu ale naštěstí nedocházelo. Za to z praktického hlediska trpěl lesklý povrch zadního krytu, který byl i přes šetrné zacházení během prvních dnů lehce poškrábán, pokud se podíváme pod určitým úhlem.
Na přední straně najdeme nad displejem už jen reproduktor, naopak pod displejem ovládací blok kláves a plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Na ní se podívám blíže v následující kapitole recenze telefonu Nokia Asha 201. Vedle klávesnice je do těla telefonu zakomponován otvor s mikrofonem.
Na pravém boku je umístěn slot pro microSD kartu, v případě modelu 200 bychom zde našli i slot pro druhou SIM kartu. Námi testovaná verze 201 jej však nemá, jelikož je o funkci dualSIM ochuzena. Levý a spodní strana jsou prázdné. Na horní straně nechybí otvor pro starý 2 mm nabíjecí konektor, 3,5 mm konektor Jack, microUSB konektor a otvor pro uchycení poutka. Na zadní straně je kromě fotoaparátu zajímavě vyveden reproduktor ve spodní části, jehož malé dírky pro průchod zvuku jsou průchozí jen v určité části.
Displej Nokie Asha 201 je typu TFT s rozlišením QVGA (320 x 240 px), zobrazením 262 tisíc barev a úhlopříčkou 2,4“. Tolik k oficiálním parametrům. V praxi je displej v této kategorii zcela dostatečný. Displej je dobře čitelný, pouze na sluníčku hrozí jeho horší čitelnost.
U námi testovaného kusu pak nastal jeden překvapivý problém, a sice, že jsme nalezli téměř 20 vadných pixelů na displeji. V takovémto případě by mohl majitel telefon v záruční době zcela oprávněně reklamovat. Doporučujeme tedy displej Nokie Asha 201 po zakoupení pořádně prohlédnout, nejlépe, pokud pustíte fotoaparát a zakryjete sklíčko objektivu, na černém podkladu jsou pak krásně vidět nefunkční pixely. Pokud jste již majitelem tohoto telefonu, dejte vědět ostatním čtenářům, zdali váš kus trpí tímto neduhem, či nikoliv.
Chloubou telefonu Nokia Asha 201 je bezesporu plnohodnotná QWERTY klávesnice. Skládá se ze čtveřice řad tlačítek, přičemž nechybí ani klávesy jako funkce (pro psaní písmen s diakritikou a další znaky), mezerník, ctrl, enter a další. Psaní ná klávesnici je docela pohodlné, pokud nemáte větší prsty. Stisk a odezva jsou podle představ. V noci pak pomáhá bílé podsvícení všech kláves.
Baterie v telefonu Nokia Asha 201 je typu Li-Ion s kapacitou 1430 mAh. V běžném provozu se výdrž pohybovala mezi dvěma a třemi dny, což je v dnešní době velmi dobrý výsledek. Nabíjení je ale bohužel možné pouze přes starý dodávaný 2 mm konektor, nikoliv přes microUSB, které na telefonu také najdeme.
Nokia Asha 201 spadá do kategorie tzv. feature phonů, tedy levných telefonů bez operačního systému. Mozkem telefonu je uživatelské prostředí Series 40 v nejnovější verzi. Jde o typické jednoduché prostředí s úvodní obrazovkou, na kterou lze přidat jakési widgety, a dále s menu.
Na úvodní plochu si můžete přidat například oblíbené kontakty, ikonky aplikací, klienta pro přístup na sociální sítě typu Facebook a další. Možnosti však nejsou zas tak rozsáhlé, jako v případě operačních systémů jako Android či Symbian.
Do telefonu můžete uložit stovky kontaktů. Ke každému kontaktu pak lze přidat email, webovou stránku, obrázek, speciální tón vyzvánění, datum narozenin, adresu, poznámku, přezdívku a další údaje. Vyzváněcích profilů v telefonu Nokia Asha 201 najdeme hned 5 přednastavených, další si můžeme vytvořit.
Zprávy jsou zobrazeny ve formě jednak klasické (podle přijatých zpráv), tak i v nové formě konverzací s jednotlivými kontakty. K psaní je připravena plnohodnotná QWERTY klávesnice, o které již byla řeč. Zbývající počet znaků do právě psané zprávy vidíme v pravém rohu editoru společně s počtem zpráv, do kterých bude text rozdělen.
Nokia Asha 201 nabízí na telefon za necelé 2 tisíce odpovídající multimediální funkce. Jednoduchý hudební přehrávač (bez ekvalizéru), FM rádio s RDS a nahráváním stanic, video přehrávač a v základu i několik předinstalovaných her.
Z vnitřní paměti telefonu je volných jen zhruba 15 MB, což bude ve většině případů asi nedostatečné a uživatel tak bude nucen si přikoupit paměťovou kartu microSD. Hudební přehrávač je totiž docela dobře využitelný, když k telefonu můžeme přes 3,5 mm konektor Jack připojit i lepší, než obyčejná dodávaný pecková sluchátka.
Video přehrávač Nokie Asha 201 zvládá přehrát DivX videa až v nHD rozlišení (640 x 360). V případě vyššího rozlišení přehraje jen zvuk, bez obrazu. Z her v telefonu najdeme: Asphalt 4 Elite Racing, Diamond Rush, Highroller Casino a Solitaire.
Nokia Asha 201 je vybavena 2 Mpx (1600 x 1200 px) fotoaparátem, který je u telefonu z důvodu průměrné kvality spíše jen povinným doplňkem doby, než prakticky využitelnou funkcí. Prostředí fotoaparátu připomíná prostředí ze Symbianu. Z nastavení je k dispozici vyvážení bílé, různé efekty, samospoušť a další. Videa telefon natáčí v nízkém rozlišení QCIF, tedy 176 x 144 px.
Organizační výbava u Nokií s uživatelským prostředím S40 nezná už řadu let žádných změn. K dispozici je totiž poměrně silná výbava v podobě: kalendáře, budíku s opakováním, kalkulačky, úkolníku, diktafonu, poznámek, stopek, časovače a převodníku veličin.
Z datové výbavy už je to trochu horší. Nokia Asha 201 je vybavena pouze základními mobilními daty GPRS/EDGE, chybí tedy rychlejší 3G. Telefon postrádá i oblíbené Wi-Fi. U telefonu za necelé 2 tisíce ale není důvod sténat. Internetový prohlížeč Nokia Browser je poměrně jednoduchý a umožňuje kompresi dat. V konektivitě nechybí ani Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro připojení bezdrátového headsetu, či USB 2.0.
Nokia Asha 201 splňuje vše, co se od ní očekává. Jednoduchý telefon za necelé dva tisíce přináší poměrně dost zábavy. Jeho primární zaměření je více než jasné – komunikace na každém rohu, a to ať už přes klasické SMS, tak Facebook a jiné sociální sítě a IM klienty, díky QWERTY klávesnici, nebo klidně klasické hovory. Největší konkurenti pocházejí z vlastních řad a jsou to Nokie C3-00 a X2-01.
Nokii Asha 201 si můžete zakoupit na značkovém eShopu Nokia.
Silným argumentem ke koupi se pak klidně může stát množství pro výběr barevné varianty telefonu. Asha 201 je dostupná hned v osmi barvách. Někomu také může přijít vhod sesterská verze Asha 200, která oproti “dvousetjedničce” disponuje funkcí dualSIM pro současné využívání dvou SIM karet v telefonu. Cena totožného dualSIM modelu se přitom liší jen o pár desetikorun.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
jednoduchost | konektivita (chybí 3G a Wi-Fi) |
plnohodnotná QWERTY klávesnice | pouze 2 Mpx fotoaparát |
klient na sociální sítě | |
ve verzi 200 podpora dualSIM | |
nízká cena |