Nokia 701 – recenze omlazené kovové krásky C7

Nokia 701 po výbavové stránce inovuje zhruba rok starý model C7. Zvenčí však vypadá stále stejně. Recenze prozradí, do jaké míry se Nokii povedlo původní chyby odstranit a zdali stojí za to si telefon koupit, ať už jako nový či náhradu za Nokii C7.

Nokia představila smartphone Nokia 701 koncem srpna a už v polovině září zahájila její prodej. Důvod takto rychlého nasazení je prostý, finský výrobce použil kostru modelu C7 a do ní pouze osadil novější komponenty a vylepšený operační systém.

Nokii 701 do recenze zapůjčil značkový eShop Nokia.

 

Nokia 701 – oficiální fotografie stříbrné varianty

Změn se oproti Nokii C7 odehrálo celkem dost. Mezi největší patří rozhodně na slunci čitelnější IPS-LCD displej, rychlejší 1 GHz procesor, dvojnásobné navýšení RAM paměti na 512 MB, výkonnější grafika či rapidně vylepšený operační systém Symbian Belle. Budou však tyto změny stačit? To prozradí až následující odstavce recenze smartphonu Nokia 701.

Základní parametry – Nokia 701

Rozměry 117 x 57 x 11 mm
Hmotnost 131 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS-LCD (s technologií ClearBlack), rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Procesor a paměť 1 GHz procesor ARM 11
512 MB RAM, 1 GB ROM (volných přes 360 MB), 8 GB flash disk a microSD karty až 32 GB
Operační systém Symbian Belle
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), 2xLED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 9 050 Kč, září 2011

Krátké postřehy z testování smartphonu Nokia 701:

Co se nám líbilo: signalizace zmeškaných událostí na středové klávese, hry využívající NFC a akcelerometr, stahovací horní lišta u Symbianu Belle, kvalitní hudební přehrávač s ekvalizérem, telefon podporuje DivX videa včetně titulků, vynikající Nokia Mapy s plnohodnotnou navigací

Co se nám nelíbilo: stále nabíječka s 2 mm konektorem v balení, chybí Wi-Fi tethering, obchod Nokia Store má stále málo aplikací i widgetů a použitelných je ještě méně, nelze nastavit horizontální procházení menu, chybí funkce copy a paste

Obsah balení: nic překvapivého nečekejte

Nokia s dodávaným příslušenstvím u modelu 701 nikterak nepřekvapí. V tradiční modré krabičce (ovšem s novým fontem písma) najdeme návod, baterii, nabíječku, stereo headset s peckovými sluchátky a datový USB kabel. Paměťovou kartu microSD si musí uživatel podle potřeby dokoupit.

Zajímavostí je, že dodávaná nabíječka má stále starý 2 mm konektor. Přední výrobci se sice již před více než rokem domluvili, že budou dodávat v tomto roce již telefony se standardním microUSB konektorem, což Nokia 701 splňuje, ovšem neřekli si, že budou spolu s telefonem dodávat i nabíječku s tímto konektorem. Nokia se tak zřejmě stále ještě zbavuje svých zásob.

Vzhled a konstrukce: design alá C7

Výrobce si nedělal s designem Nokie 701 těžkou hlavu a použil osvědčený vzhled modelu C7. Na první pohled se tak může docela jistě stát, že si oba modely kdekdo splete. Několik prvků je však odlišných.

U námi testované tmavé verze je viditelnou změnou černé provedení celé přední strany, kdežto u tmavé verze C7 je celá přední strana kolem displeje do stříbrné. Dalším poznávacím prvkem jsou klávesy pro přijmutí a ukončení hovoru, které jsou u modelu 701 bezbarvé na rozdíl od barevných kláves u C7. Anebo pak model C7 poznáte i tak, že má nad displejem napsáno přímo „C7“. U Nokie 701 je označení modelu přesunuto na zadní kryt baterie.

Pokud ale vynecháme poznávací prvky, jde doslova o Nokii C7, a to téměř i včetně rozměrů 117 x 57 x 11 mm, kde jen narostla tloušťka z 10,5 mm na 11 mm, a hmotnosti 131 gramů, která také narostla jen nepatrně o 1 gram. Kvalitní kovové tělo z nerezové oceli opět přechází na přední straně ve sklo a působí luxusním dojmem. Nokia 701 má i zhruba stejně dobré konstrukční zpracování. Jednotlivé díly na sebe přesně lícují a zbytečně se nijak neposunují ani nevržou při promáčknutí.

Rozmístění prvků na telefonu je identické s modelem C7. Nad displejem tedy najdeme kamerku pro videohovory, senzor jasu, senzor vzdálenosti a otvor s reproduktorem. Pod displejem je umístěna dvojice kláves pro přijmutí a ukončení hovoru a mezi nimi středová klávesa pro vstup do menu či vyvolání správce spuštěných aplikací. Na pravém boku jsou klávesy pro regulaci hlasitosti, mezi nimi klávesa pro ovládání hlasových pokynů, dále zamykací jezdec (jeho delším přidržení spustíme svítilnu) a spoušť fotoaparátu.

Na levý bok výrobce umístil dnes už pomalu archaickou zdířku pro 2 mm konektor nabíječky. Na horním boku pak najdeme microUSB konektor, přes který se dá telefon také nabíjet, dále 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a vypínací klávesu. Na spodní straně je k dispozici jen otvor pro provlečení poutka.

Zadní strana Nokie 701 je od modelu C7 doslova k nepoznání. Ve stejném rozestavení zde najdeme fotoaparát s dvojicí LED diod a dvojici mřížek po stranách, přičemž reproduktor se skrývá pouze pod levou mřížkou, pravá mřížka je tak pouze atrapa.

Displej a ovládání: skvělý IPS displej čitelný i na slunci

Nokia 701 je prvním telefonem výrobce s IPS-LCD displejem, který vyniká výbornou čitelností na slunečním světle. Parametrově má maximální jas až 700 nitů, což je stejně, jako doposud nejlépe čitelný displej na slunci – tzv. Nova displej od LG, který je také postaven na IPS technologii.

Díky vysokému jasu dosahuje displej Nokie 701 výborných výsledků. Na venkovním světle je o poznání lépe čitelný, než ostatní dnešní displeje: TFT, S-LCD, AMOLED či Super AMOLED Plus. V prostorách budov je však viditelný nižší barevný rozsah, který má dnes nejvyšší Super AMOLED Plus displej, takže displej produkuje méně syté a méně živé barvy. Trochu se v tomto směru snažil výrobce pomoci technologií ClearBlack, ovšem na sytě černou barvu ze Super AMOLED Plus displeje zdaleka nemá.

Vraťme se ještě zpátky k samotným parametrům displeje. Výrobce opět zvolil klasické nHD rozlišení 360 x 640 px při poměru stran 16:9 na úhlopříčce 3,5“, což dělá jemnost zhruba 210 ppi. Dotykový displej používá kapacitní technologii, takže je velmi dobře citlivý na ovládání prsty, a nechybí podpora multi-touch gest. Celý displej je pak chráněn proti poškrábání odolným sklíčkem Gorilla Glass.

Z důvodu nahrazení AMOLED displeje novým IPS displejem však došlo k jedné menší změně k horšímu – chybějí hodiny úsporného režimu, místo kterých lze aktivovat na displeji pouze klasické hodiny jako spořič obrazovky, což ovšem telefon rychleji vybíjí. Další vychytávka od Nokie už ale nechybí. Pro signalizaci zmeškaných událostí se dá použít středová klávesa, která v krátkých intervalech poblikává a informuje tak o novinkách.

Baterie a výdrž: tradiční jeden až dva dny

Finský výrobce osadil Nokii 701 baterií Li-Ion s kapacitou 1300 mAh, což je o 100 mAh více, než u modelu C7. Přesto však tato změna prakticky příliš nepomohla ke zlepšení výdrže baterie. S běžnou denní zátěží čítající několik hovorů o celkové délce 10 minut, dále půlhodinový poslech hudby, půlhodinové surfování na internetu přes Wi-Fi, čtvrthodinové hraní her, 4x synchronizování emailů a nastavením jasu displeje na polovinu nám telefon vydržel jeden až dva dny. Jeden den to byl spíše s intenzivnějším využíváním funkcí. Následné dobíjení je pak možné jak přes 2 mm konektor, tak i přes microUSB. Dobíjení signalizuje informační bílá dioda vedle microUSB portu.

Operační systém Symbian Belle

Nokia 701 jako první přináší na český trh nejnovější operační systém Symbian Belle (PR 3.0) se spoustou novinek a vylepšení, kterých se v příštích měsících dočkají také majitelé posledních telefonů se Symbianem Anna jako jsou modely C6-01, C7, N8, E7 a další.

Pojďme si největší změny představit. Úvodní obrazovky nabízejí konečně vylepšené možnosti s widgety. Nové widgety se dají jednoduše přidávat přidržením prstu na obrazovce a následným vybráním některého z dostupných widgetů. Odstraňování widgetů pak je stejně pohodlné, opět stačí jen přidržet prst na daném widgetu a křížkem jej odstranit.

Počet a hlavně kvalita a použitelnost widgetů však stále pokulhává. Na plochu si nemůžete přidat třeba zkratky pro rychlé nastavení jasu, aktivace GPS, Wi-Fi, mobilních dat apod. Použitelný widget pro počasí existuje zatím snad stále jen jeden stejně jako poznámkový blok. Widgetů na Nokia Storu je jako šafránu a navíc ani ne moc kvalitního. Uživatelé si tak nemohou příliš vybírat.

Další změnou Symbianu Belle je horní stahovací lišta, která dokonale připomíná rozbalovací lištu z Androidu. Nokii to v žádném případě nezazlíváme, naopak jsme rádi, že přináší tuto oblíbenou funkcionalitu i svým zákazníkům. V horní části můžeme po rozbalení roletky rychle aktivovat/deaktivovat mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth či tichý profil. Jediné, co výrobce při integraci této stahovací lišty nedomyslel, je funkčnost v internetovém prohlížeči, kde jednak telefon po kliknutí na horní lištu schová URL lištu a zároveň se také snaží novou roletku rozbalit, což nevypadá zrovna nejlépe.

Změnou prošel také způsob ovládání. Na úvodních obrazovkách se ve spodní liště objevuje vlevo ikonka pro vstup do menu, což je mnohem pohodlnější a hlavně konečně plně konzistentní ovládání než dříve nutné stisknutí hardwarové klávesy, uprostřed lišty pak je sluchátko pro uskutečnění hovoru a napravo možnosti. Po vstupu do menu se změní levá ikonka na šipku doleva (krok zpět v systému) a prostřední na možnost vyhledávání. V hlavním menu pak nově najdeme veškeré aplikace, které si můžeme přesouvat do nově vytvořených složek. V menu se dá pohybovat pouze vertikálně, ať už mezi ikonkami či v seznamu aplikací s malými ikonkami doslova jako na Windows Phone. Horizontální pohyb mezi obrazovkami jako u iPhonu či Androidu bohužel možný není.

Alfou a omegou telefonu je jak právě operační systém, tak i hardwarová výbava. V tomto směru konečně Nokia pokročila vpřed. Nokia 701 a další novinky jsou vybaveny rychlejším jednojádrovým 1 GHz procesorem ARM 11 (dříve 680 MHz), dvojnásobnou operační pamětí RAM (nově 512 MB) i výkonnějším grafickým čipem. Celý telefon je tak rychlejší, posun v menu plynulejší (je znát hlavně u plynulého zpomalujícího dojezdu nabídky) a není problém mít spuštěných více aplikací zároveň a ukončovat je případně přes kvalitního správce spuštěných aplikací (při podržení středové klávesy pod displejem). Po spuštění telefonu totiž Nokia 701 nevyužívá ani 50% RAM paměti, volných je kolem 300 MB. To jsou velké změny oproti dřívějším smartphonům výrobce. Přesto však stále není produkt dokonalý. Během prvního týdne používání jsem s telefonem zažil jedno nepříjemné zamrznutí systému a pomohl až restart.

Možnosti NFC: sdílet, hrát a párovat

Nokia 701 je vybavena NFC čipem, který umožňuje řadu zajímavých funkcí. Technologii NFC využijete například pro snadné posílání souborů mezi telefony vybavenými NFC, při hrách (odemykání nových kol Angry Birds po přiložení jiného zařízení s NFC) či pro spárování telefonu s headsetem, reproduktorem a jiným bezdrátovým příslušenstvím. Asi nejlákavější funkci – mobilní platby přes NFC, však Nokia 701 neumožňuje a ani umožňovat nebude. Softwarová aktualizace to nezmění, integrovaný NFC čip v telefonu totiž není v takové podobě, kterou mobilní platby vyžadují.

Telefonování a kontakty: řešení pro firemní zákazníky od Microsoftu

Telefonní seznam Nokie 701 dokáže opět uložit stovky kontaktů a ke každému kontaktu přidat doplňující údaje jako je email, adresa, vyzváněcí tón, přezdívka, narozeniny a mnoho dalších, nebo třeba i obrázek. Vyhledávání kontaktů probíhá postupným zadáváním písmen, bohužel není k dispozici postranní lišta s písmeny abecedy jako je tomu tak i iPhonu či Androidu. K aplikaci s kontakty je pak stejně jako u některých dřívějších modelů zanesena aplikace Microsoft Communicator sloužící pro například firemní komunikaci. Ohledně kvality hovoru, na naší straně jsme nic neobvyklého nepostřehli, ovšem druhá strana by měla díky funkci Active Noise Cancellation pro redukci okolního hluku slyšet náš hlas lépe, prakticky ale tato funkce pomůže jen trochu.

Zprávy: nová softwarová klávesnice

Pro zprávy je také připraven dostatek místa na vnitřní paměti telefonu. Nokia 701 třídí zprávy přehledně do konverzací, takže pak u každého kontaktu vidíte veškerou vzájemnou předchozí komunikaci. Editor zpráv je přehledný, pro psaní je k dispozici jak klasická alfanumerická klávesnice, tak QWERTY klávesnice, přičemž v režimu na šířku lze použít jen QWERTY. Nechybí ani prediktivní zadávání textu se slovníkem T9 a českou diakritikou. Nad klávesnicí pak je šikovně umístěno odpočítávadlo pro zbývající počet znaků do právě psané zprávy.

Stranou nenecháme ani emailového klienta, který umí pracovat s více schránkami, přehledně třídí poštu podle dnů a nabízí i řadu pokročilých funkcí jako je nastavení dnů pro synchronizaci, čas začátku a konce špičky a frekvence pro synchronizaci ve špičce a mimo špičku. Nepochopitelně složitě je ovšem nastavení účtů. Telefon si neporadí ani s nejznámějšími schránkami u Googlu, Seznamu a dalších, takže nezbývá, než nastavovat ručně veškeré parametry včetně serveru.

Hudební přehrávač, video přehrávač a hry

Nokia 701 má pro multimediální soubory vyhrazeno zhruba přes 360 MB z vnitřní 1 GB paměti ROM a dále pak kolem 6 GB z 8 GB flash disku. Pokud by to nestačilo, dá se paměť ještě rozšířit pomocí paměťových karet microSD až o 32 GB. Pro práci s veškerými soubory je v telefonu připravena aplikace Soubory, která přehledně ukazuje aktuální obsazenost jednotlivých disků a karty a dále přináší možnost zálohovat a obnovit data.

Hudební přehrávač je ve verzi 17 (přesně 17.0.13) a podporuje nejrozšířenější audio formáty MP3, M4A, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA. Hudbu třídí podle ID3 tagů do několika sekcí: alba, skladby, žánry a seznamy skladeb. Pokud je u souboru přidělen i obrázek alba, tak jej zobrazí. V nastavení najdeme ekvalizér s několika přednastavenými režimy (zvýrazněné basy, klasika, jazz, pop a rock), přičemž vlastní nastavení ekvalizéru není možné, dále se dá nastavit stereováha, hlučnost a rozšíření sterea. Nechybí možnost opakování jedné či více skladeb a náhodné přehrávání songů.

Pro rychlejší práci s přehrávanou hudbou je připraven také widget, který se dá umístit kamkoliv na úvodní obrazovky, popřípadě se do hudebního přehrávače dostávat z horní rozbalovací lišty, pokud je přehrávač zapnutý. Nokia 701 dále přináší FM rádio a FM vysílač pro přenos hudby z telefonu do například autorádia. Pro úplnou spokojenost už chybí jen stereo reproduktory (na zadní straně najdeme jen atrapu druhého reproduktoru) a kvalitnější dodávaný headset. Výrobce přibalil jen obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky.

Video přehrávač je už od Symbianu Anna zase docela dobře použitelný pro sledování oblíbených seriálů či filmů. Podporovány jsou vedle klasických formátů MP4, H.263 a H.264 také DivX videa, takže není potřeba ani převádět většinu videí. Ve spodní části obrazovky je pak možné si nechat zobrazit titulky včetně české diakritiky. Přehrávání videí je plynulé a bezproblémové.

Pro zabavení jsou v Nokii 701 předinstalované dvě hry, které využívají NFC, a to Angry Birds Magic a Asphalt 5. U celosvětově populárních naštvaných ptáků se NFC využívá k odemčení dalších kol. Na začátku máte k dispozici jen prvních 5 kol, a dokud neseženete někoho jiného s NFC či jiný produkt s NFC štítkem, nemůžete si další kola zahrát. Naštěstí se to dá šikovně obejít použitím například studentské ISIC karty, která obsahuje kód na podobném principu. U závodní hry Asphalt 5 pak můžete NFC použít k získání více peněz, porovnání výsledků s jinými hráči, k zahájení multiplayeru s někým, kdo má také telefon s NFC, a tak dále.

Fotoaparát: 8 mega bez autofocusu

Nokia použila u modelu 701 stejný fotoaparát, jako u modelu C7. Fotit se tedy dá s maximálním rozlišením 8 Mpx (3264 x 2448 px) a k dispozici je dvojitá LED dioda. Autofocus opět schází a je nahrazen tzv. Full focusem, se kterým pořídíte ostré fotky jen na střední a delší vzdálenost. Makro snímky budou bohužel vždy rozmazané. V nastavení fotoaparátu najdeme z pokročilých funkcí například rozpoznání obličeje. Video se pak dá pořídit v HD rozlišení 720p (1280 x 720 px) s 30 snímky za sekundu.

Zkušební fotografie – Nokia 701:

Organizační a datové funkce, GPS navigace

Základní organizační výbava obsahuje tradičně kalendář, budík, kalkulačku, diktafon, poznámky a slovník. Dále Nokia 701 přináší aplikaci Quickoffice 6, která slouží bezplatně pro prohlížení Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint a PDF) a po zaplacení plné verze pak je možná i editace zmíněných souborů. Operační systém Symbian Belle však zatím bohužel nezvládá kopírování a vkládání textu, takže to práci s textem dělá značně nepohodlnou.

V datové výbavě najdeme mobilní data v plném složení: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA download až 14,4 Mb/s, HSUPA upload až 5,76 Mb/s), oblíbené Wi-Fi (standardy b/g/n) a Bluetooth ve verzi 3.0. Všechny tři tyto bezdrátové technologie se dají rychle aktivovat/deaktivovat v horní rozbalovací liště. Z dnešních bezdrátových funkcí chybí jen možnost sdílení internetu pomocí Wi-Fi, tedy tzv. Wi-Fi tethering, což je celkem škoda.

Internetovým prohlížečem je Nokia Browser ve verzi 7.4. Stejně jako u Symbianu Anna má přesunutou lištu pro zadávání URL adres zespodu nahoru, po kliknutí na horní lištu jej lze schovat, podporuje Flash Lite 4 (zobrazí většinu obsahu pro Flash Player 10.1), lze mít více spuštěných záložek a načítání stránek by pak mělo být údajně rychlejší než dříve. Pohyb po stránkách je však stále nepěkný, při dosažení konce nepřirozeně stránka přeskočí apod.

Jednou z nejsilnějších stránek Nokie je stále kvalitní GPS navigace Nokia Mapy. V telefonu Nokia 701 jsou přednahráté mapové podklady České republiky a další země se dají zdarma stáhnout. Poté již na cestách nemusíte mít zapnuté připojení k internetu, jako například u konkurenčních Google map, a navigace včetně hlasových pokynů jak pro auto, tak pěší navigaci bezproblémově funguje. Načtení pozice trvá několik málo sekund, pokud máte zapnuté A-GPS využívající připojení k internetu a jste na venkovním prostranství. Bez připojení k internetu si musíte chvíli počkat.

Závěr recenze Nokie 701

Nokia 701 vrací finského výrobce zpátky na dobrou cestu. Vylepšený operační systém Symbian Belle se spoustou novinek okoukaných u konkurence podpořila Nokia kvalitnějšími hardwarovými komponenty jako je 1 GHz procesor, dvojnásobná paměť RAM oproti dřívějším modelům či výkonnější grafický čip. Systém tak značně omlazuje zhruba rok starý model C7, ze kterého Nokia 701 vychází.

Design a dílenské provedení se opět povedlo. Jinak by tomu snad ani nemohlo být, když jde kostrou de facto o dříve testovaný model C7. Ještě lépe je na tom Nokia 701 v oblasti displeje. Jasný IPS-LCD displej patří v současnosti celosvětově k nejčitelnějším displejům v mobilech. V dalších oblastech pak Nokia 701 za svým vzorem v žádném případě nezaostává. Opět nechybí jmenovitě kvalitní GPS navigace Nokia Mapy, rychlá data HSPA, Wi-Fi, hudební přehrávač s ekvalizérem a pochválit musíme i video přehrávač s podporou DivX videí včetně titulků s českou diakritikou.

Achillovou patou Nokie 701 ovšem i přes zmíněná zlepšení zůstává fotoaparát, který stále postrádá autofocus. Pořídit kvalitní ostré snímky na kratší vzdálenost tak je prakticky nemožné. Je to velká škoda. I přes tento přešlap však můžeme Nokii 701 zařadit mezi to nejlepší, co dnes Nokia nabízí.

Pokud inklinujete k tomuto finskému výrobci, měla by to být ta nejlepší volba. Majitelé současných Nokií C7 však prakticky nemají žádný důvod ke změně, sami by se měli v příštích týdnech či měsících dočkat vylepšeného Symbianu Belle, který je rozhodně nejpřínosnější změnou. Pokud vám na značce ani tak nezáleží, vyplatí se porozhlédnout také po telefonech s Androidem, které toho většinou v této kategorii přináší více za nižší cenu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
pevná kovová konstrukce chybí autofocus
jasný IPS-LCD displej
vylepšený Symbian Belle
1 GHz procesor, 512 MB RAM
 GPS navigace Nokia Mapy
Wi-Fi, HSPA, Bluetooth 3.0

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Nokia 701 – recenze omlazené kovové krásky C7

Nokia 701 po výbavové stránce inovuje zhruba rok starý model C7. Zvenčí však vypadá stále stejně. Recenze prozradí, do jaké míry se Nokii povedlo původní chyby odstranit a zdali stojí za to si telefon koupit, ať už jako nový či náhradu za Nokii C7.

Nokia představila smartphone Nokia 701 koncem srpna a už v polovině září zahájila její prodej. Důvod takto rychlého nasazení je prostý, finský výrobce použil kostru modelu C7 a do ní pouze osadil novější komponenty a vylepšený operační systém.

Nokii 701 do recenze zapůjčil značkový eShop Nokia.

 
Nokia 701 – oficiální fotografie stříbrné varianty

Změn se oproti Nokii C7 odehrálo celkem dost. Mezi největší patří rozhodně na slunci čitelnější IPS-LCD displej, rychlejší 1 GHz procesor, dvojnásobné navýšení RAM paměti na 512 MB, výkonnější grafika či rapidně vylepšený operační systém Symbian Belle. Budou však tyto změny stačit? To prozradí až následující odstavce recenze smartphonu Nokia 701.

Základní parametry – Nokia 701

Rozměry 117 x 57 x 11 mm
Hmotnost 131 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS-LCD (s technologií ClearBlack), rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“
Procesor a paměť 1 GHz procesor ARM 11
512 MB RAM, 1 GB ROM (volných přes 360 MB), 8 GB flash disk a microSD karty až 32 GB
Operační systém Symbian Belle
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), 2xLED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 9 050 Kč, září 2011

Krátké postřehy z testování smartphonu Nokia 701:

Co se nám líbilo: signalizace zmeškaných událostí na středové klávese, hry využívající NFC a akcelerometr, stahovací horní lišta u Symbianu Belle, kvalitní hudební přehrávač s ekvalizérem, telefon podporuje DivX videa včetně titulků, vynikající Nokia Mapy s plnohodnotnou navigací

Co se nám nelíbilo: stále nabíječka s 2 mm konektorem v balení, chybí Wi-Fi tethering, obchod Nokia Store má stále málo aplikací i widgetů a použitelných je ještě méně, nelze nastavit horizontální procházení menu, chybí funkce copy a paste

Obsah balení: nic překvapivého nečekejte

Nokia s dodávaným příslušenstvím u modelu 701 nikterak nepřekvapí. V tradiční modré krabičce (ovšem s novým fontem písma) najdeme návod, baterii, nabíječku, stereo headset s peckovými sluchátky a datový USB kabel. Paměťovou kartu microSD si musí uživatel podle potřeby dokoupit.

Zajímavostí je, že dodávaná nabíječka má stále starý 2 mm konektor. Přední výrobci se sice již před více než rokem domluvili, že budou dodávat v tomto roce již telefony se standardním microUSB konektorem, což Nokia 701 splňuje, ovšem neřekli si, že budou spolu s telefonem dodávat i nabíječku s tímto konektorem. Nokia se tak zřejmě stále ještě zbavuje svých zásob.

Vzhled a konstrukce: design alá C7

Výrobce si nedělal s designem Nokie 701 těžkou hlavu a použil osvědčený vzhled modelu C7. Na první pohled se tak může docela jistě stát, že si oba modely kdekdo splete. Několik prvků je však odlišných.

U námi testované tmavé verze je viditelnou změnou černé provedení celé přední strany, kdežto u tmavé verze C7 je celá přední strana kolem displeje do stříbrné. Dalším poznávacím prvkem jsou klávesy pro přijmutí a ukončení hovoru, které jsou u modelu 701 bezbarvé na rozdíl od barevných kláves u C7. Anebo pak model C7 poznáte i tak, že má nad displejem napsáno přímo „C7“. U Nokie 701 je označení modelu přesunuto na zadní kryt baterie.

Pokud ale vynecháme poznávací prvky, jde doslova o Nokii C7, a to téměř i včetně rozměrů 117 x 57 x 11 mm, kde jen narostla tloušťka z 10,5 mm na 11 mm, a hmotnosti 131 gramů, která také narostla jen nepatrně o 1 gram. Kvalitní kovové tělo z nerezové oceli opět přechází na přední straně ve sklo a působí luxusním dojmem. Nokia 701 má i zhruba stejně dobré konstrukční zpracování. Jednotlivé díly na sebe přesně lícují a zbytečně se nijak neposunují ani nevržou při promáčknutí.

Rozmístění prvků na telefonu je identické s modelem C7. Nad displejem tedy najdeme kamerku pro videohovory, senzor jasu, senzor vzdálenosti a otvor s reproduktorem. Pod displejem je umístěna dvojice kláves pro přijmutí a ukončení hovoru a mezi nimi středová klávesa pro vstup do menu či vyvolání správce spuštěných aplikací. Na pravém boku jsou klávesy pro regulaci hlasitosti, mezi nimi klávesa pro ovládání hlasových pokynů, dále zamykací jezdec (jeho delším přidržení spustíme svítilnu) a spoušť fotoaparátu.

Na levý bok výrobce umístil dnes už pomalu archaickou zdířku pro 2 mm konektor nabíječky. Na horním boku pak najdeme microUSB konektor, přes který se dá telefon také nabíjet, dále 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a vypínací klávesu. Na spodní straně je k dispozici jen otvor pro provlečení poutka.

Zadní strana Nokie 701 je od modelu C7 doslova k nepoznání. Ve stejném rozestavení zde najdeme fotoaparát s dvojicí LED diod a dvojici mřížek po stranách, přičemž reproduktor se skrývá pouze pod levou mřížkou, pravá mřížka je tak pouze atrapa.

Displej a ovládání: skvělý IPS displej čitelný i na slunci

Nokia 701 je prvním telefonem výrobce s IPS-LCD displejem, který vyniká výbornou čitelností na slunečním světle. Parametrově má maximální jas až 700 nitů, což je stejně, jako doposud nejlépe čitelný displej na slunci – tzv. Nova displej od LG, který je také postaven na IPS technologii.

Díky vysokému jasu dosahuje displej Nokie 701 výborných výsledků. Na venkovním světle je o poznání lépe čitelný, než ostatní dnešní displeje: TFT, S-LCD, AMOLED či Super AMOLED Plus. V prostorách budov je však viditelný nižší barevný rozsah, který má dnes nejvyšší Super AMOLED Plus displej, takže displej produkuje méně syté a méně živé barvy. Trochu se v tomto směru snažil výrobce pomoci technologií ClearBlack, ovšem na sytě černou barvu ze Super AMOLED Plus displeje zdaleka nemá.

Vraťme se ještě zpátky k samotným parametrům displeje. Výrobce opět zvolil klasické nHD rozlišení 360 x 640 px při poměru stran 16:9 na úhlopříčce 3,5“, což dělá jemnost zhruba 210 ppi. Dotykový displej používá kapacitní technologii, takže je velmi dobře citlivý na ovládání prsty, a nechybí podpora multi-touch gest. Celý displej je pak chráněn proti poškrábání odolným sklíčkem Gorilla Glass.

Z důvodu nahrazení AMOLED displeje novým IPS displejem však došlo k jedné menší změně k horšímu – chybějí hodiny úsporného režimu, místo kterých lze aktivovat na displeji pouze klasické hodiny jako spořič obrazovky, což ovšem telefon rychleji vybíjí. Další vychytávka od Nokie už ale nechybí. Pro signalizaci zmeškaných událostí se dá použít středová klávesa, která v krátkých intervalech poblikává a informuje tak o novinkách.

Baterie a výdrž: tradiční jeden až dva dny

Finský výrobce osadil Nokii 701 baterií Li-Ion s kapacitou 1300 mAh, což je o 100 mAh více, než u modelu C7. Přesto však tato změna prakticky příliš nepomohla ke zlepšení výdrže baterie. S běžnou denní zátěží čítající několik hovorů o celkové délce 10 minut, dále půlhodinový poslech hudby, půlhodinové surfování na internetu přes Wi-Fi, čtvrthodinové hraní her, 4x synchronizování emailů a nastavením jasu displeje na polovinu nám telefon vydržel jeden až dva dny. Jeden den to byl spíše s intenzivnějším využíváním funkcí. Následné dobíjení je pak možné jak přes 2 mm konektor, tak i přes microUSB. Dobíjení signalizuje informační bílá dioda vedle microUSB portu.

Operační systém Symbian Belle

Nokia 701 jako první přináší na český trh nejnovější operační systém Symbian Belle (PR 3.0) se spoustou novinek a vylepšení, kterých se v příštích měsících dočkají také majitelé posledních telefonů se Symbianem Anna jako jsou modely C6-01, C7, N8, E7 a další.

Pojďme si největší změny představit. Úvodní obrazovky nabízejí konečně vylepšené možnosti s widgety. Nové widgety se dají jednoduše přidávat přidržením prstu na obrazovce a následným vybráním některého z dostupných widgetů. Odstraňování widgetů pak je stejně pohodlné, opět stačí jen přidržet prst na daném widgetu a křížkem jej odstranit.

Počet a hlavně kvalita a použitelnost widgetů však stále pokulhává. Na plochu si nemůžete přidat třeba zkratky pro rychlé nastavení jasu, aktivace GPS, Wi-Fi, mobilních dat apod. Použitelný widget pro počasí existuje zatím snad stále jen jeden stejně jako poznámkový blok. Widgetů na Nokia Storu je jako šafránu a navíc ani ne moc kvalitního. Uživatelé si tak nemohou příliš vybírat.

Další změnou Symbianu Belle je horní stahovací lišta, která dokonale připomíná rozbalovací lištu z Androidu. Nokii to v žádném případě nezazlíváme, naopak jsme rádi, že přináší tuto oblíbenou funkcionalitu i svým zákazníkům. V horní části můžeme po rozbalení roletky rychle aktivovat/deaktivovat mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth či tichý profil. Jediné, co výrobce při integraci této stahovací lišty nedomyslel, je funkčnost v internetovém prohlížeči, kde jednak telefon po kliknutí na horní lištu schová URL lištu a zároveň se také snaží novou roletku rozbalit, což nevypadá zrovna nejlépe.

Změnou prošel také způsob ovládání. Na úvodních obrazovkách se ve spodní liště objevuje vlevo ikonka pro vstup do menu, což je mnohem pohodlnější a hlavně konečně plně konzistentní ovládání než dříve nutné stisknutí hardwarové klávesy, uprostřed lišty pak je sluchátko pro uskutečnění hovoru a napravo možnosti. Po vstupu do menu se změní levá ikonka na šipku doleva (krok zpět v systému) a prostřední na možnost vyhledávání. V hlavním menu pak nově najdeme veškeré aplikace, které si můžeme přesouvat do nově vytvořených složek. V menu se dá pohybovat pouze vertikálně, ať už mezi ikonkami či v seznamu aplikací s malými ikonkami doslova jako na Windows Phone. Horizontální pohyb mezi obrazovkami jako u iPhonu či Androidu bohužel možný není.

Alfou a omegou telefonu je jak právě operační systém, tak i hardwarová výbava. V tomto směru konečně Nokia pokročila vpřed. Nokia 701 a další novinky jsou vybaveny rychlejším jednojádrovým 1 GHz procesorem ARM 11 (dříve 680 MHz), dvojnásobnou operační pamětí RAM (nově 512 MB) i výkonnějším grafickým čipem. Celý telefon je tak rychlejší, posun v menu plynulejší (je znát hlavně u plynulého zpomalujícího dojezdu nabídky) a není problém mít spuštěných více aplikací zároveň a ukončovat je případně přes kvalitního správce spuštěných aplikací (při podržení středové klávesy pod displejem). Po spuštění telefonu totiž Nokia 701 nevyužívá ani 50% RAM paměti, volných je kolem 300 MB. To jsou velké změny oproti dřívějším smartphonům výrobce. Přesto však stále není produkt dokonalý. Během prvního týdne používání jsem s telefonem zažil jedno nepříjemné zamrznutí systému a pomohl až restart.

Možnosti NFC: sdílet, hrát a párovat

Nokia 701 je vybavena NFC čipem, který umožňuje řadu zajímavých funkcí. Technologii NFC využijete například pro snadné posílání souborů mezi telefony vybavenými NFC, při hrách (odemykání nových kol Angry Birds po přiložení jiného zařízení s NFC) či pro spárování telefonu s headsetem, reproduktorem a jiným bezdrátovým příslušenstvím. Asi nejlákavější funkci – mobilní platby přes NFC, však Nokia 701 neumožňuje a ani umožňovat nebude. Softwarová aktualizace to nezmění, integrovaný NFC čip v telefonu totiž není v takové podobě, kterou mobilní platby vyžadují.

Telefonování a kontakty: řešení pro firemní zákazníky od Microsoftu

Telefonní seznam Nokie 701 dokáže opět uložit stovky kontaktů a ke každému kontaktu přidat doplňující údaje jako je email, adresa, vyzváněcí tón, přezdívka, narozeniny a mnoho dalších, nebo třeba i obrázek. Vyhledávání kontaktů probíhá postupným zadáváním písmen, bohužel není k dispozici postranní lišta s písmeny abecedy jako je tomu tak i iPhonu či Androidu. K aplikaci s kontakty je pak stejně jako u některých dřívějších modelů zanesena aplikace Microsoft Communicator sloužící pro například firemní komunikaci. Ohledně kvality hovoru, na naší straně jsme nic neobvyklého nepostřehli, ovšem druhá strana by měla díky funkci Active Noise Cancellation pro redukci okolního hluku slyšet náš hlas lépe, prakticky ale tato funkce pomůže jen trochu.

Zprávy: nová softwarová klávesnice

Pro zprávy je také připraven dostatek místa na vnitřní paměti telefonu. Nokia 701 třídí zprávy přehledně do konverzací, takže pak u každého kontaktu vidíte veškerou vzájemnou předchozí komunikaci. Editor zpráv je přehledný, pro psaní je k dispozici jak klasická alfanumerická klávesnice, tak QWERTY klávesnice, přičemž v režimu na šířku lze použít jen QWERTY. Nechybí ani prediktivní zadávání textu se slovníkem T9 a českou diakritikou. Nad klávesnicí pak je šikovně umístěno odpočítávadlo pro zbývající počet znaků do právě psané zprávy.

Stranou nenecháme ani emailového klienta, který umí pracovat s více schránkami, přehledně třídí poštu podle dnů a nabízí i řadu pokročilých funkcí jako je nastavení dnů pro synchronizaci, čas začátku a konce špičky a frekvence pro synchronizaci ve špičce a mimo špičku. Nepochopitelně složitě je ovšem nastavení účtů. Telefon si neporadí ani s nejznámějšími schránkami u Googlu, Seznamu a dalších, takže nezbývá, než nastavovat ručně veškeré parametry včetně serveru.

Hudební přehrávač, video přehrávač a hry

Nokia 701 má pro multimediální soubory vyhrazeno zhruba přes 360 MB z vnitřní 1 GB paměti ROM a dále pak kolem 6 GB z 8 GB flash disku. Pokud by to nestačilo, dá se paměť ještě rozšířit pomocí paměťových karet microSD až o 32 GB. Pro práci s veškerými soubory je v telefonu připravena aplikace Soubory, která přehledně ukazuje aktuální obsazenost jednotlivých disků a karty a dále přináší možnost zálohovat a obnovit data.

Hudební přehrávač je ve verzi 17 (přesně 17.0.13) a podporuje nejrozšířenější audio formáty MP3, M4A, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA. Hudbu třídí podle ID3 tagů do několika sekcí: alba, skladby, žánry a seznamy skladeb. Pokud je u souboru přidělen i obrázek alba, tak jej zobrazí. V nastavení najdeme ekvalizér s několika přednastavenými režimy (zvýrazněné basy, klasika, jazz, pop a rock), přičemž vlastní nastavení ekvalizéru není možné, dále se dá nastavit stereováha, hlučnost a rozšíření sterea. Nechybí možnost opakování jedné či více skladeb a náhodné přehrávání songů.

Pro rychlejší práci s přehrávanou hudbou je připraven také widget, který se dá umístit kamkoliv na úvodní obrazovky, popřípadě se do hudebního přehrávače dostávat z horní rozbalovací lišty, pokud je přehrávač zapnutý. Nokia 701 dále přináší FM rádio a FM vysílač pro přenos hudby z telefonu do například autorádia. Pro úplnou spokojenost už chybí jen stereo reproduktory (na zadní straně najdeme jen atrapu druhého reproduktoru) a kvalitnější dodávaný headset. Výrobce přibalil jen obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky.

Video přehrávač je už od Symbianu Anna zase docela dobře použitelný pro sledování oblíbených seriálů či filmů. Podporovány jsou vedle klasických formátů MP4, H.263 a H.264 také DivX videa, takže není potřeba ani převádět většinu videí. Ve spodní části obrazovky je pak možné si nechat zobrazit titulky včetně české diakritiky. Přehrávání videí je plynulé a bezproblémové.

Pro zabavení jsou v Nokii 701 předinstalované dvě hry, které využívají NFC, a to Angry Birds Magic a Asphalt 5. U celosvětově populárních naštvaných ptáků se NFC využívá k odemčení dalších kol. Na začátku máte k dispozici jen prvních 5 kol, a dokud neseženete někoho jiného s NFC či jiný produkt s NFC štítkem, nemůžete si další kola zahrát. Naštěstí se to dá šikovně obejít použitím například studentské ISIC karty, která obsahuje kód na podobném principu. U závodní hry Asphalt 5 pak můžete NFC použít k získání více peněz, porovnání výsledků s jinými hráči, k zahájení multiplayeru s někým, kdo má také telefon s NFC, a tak dále.

Fotoaparát: 8 mega bez autofocusu

Nokia použila u modelu 701 stejný fotoaparát, jako u modelu C7. Fotit se tedy dá s maximálním rozlišením 8 Mpx (3264 x 2448 px) a k dispozici je dvojitá LED dioda. Autofocus opět schází a je nahrazen tzv. Full focusem, se kterým pořídíte ostré fotky jen na střední a delší vzdálenost. Makro snímky budou bohužel vždy rozmazané. V nastavení fotoaparátu najdeme z pokročilých funkcí například rozpoznání obličeje. Video se pak dá pořídit v HD rozlišení 720p (1280 x 720 px) s 30 snímky za sekundu.

Zkušební fotografie – Nokia 701:

Organizační a datové funkce, GPS navigace

Základní organizační výbava obsahuje tradičně kalendář, budík, kalkulačku, diktafon, poznámky a slovník. Dále Nokia 701 přináší aplikaci Quickoffice 6, která slouží bezplatně pro prohlížení Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint a PDF) a po zaplacení plné verze pak je možná i editace zmíněných souborů. Operační systém Symbian Belle však zatím bohužel nezvládá kopírování a vkládání textu, takže to práci s textem dělá značně nepohodlnou.

V datové výbavě najdeme mobilní data v plném složení: GPRS/EDGE, 3G/HSPA (HSDPA download až 14,4 Mb/s, HSUPA upload až 5,76 Mb/s), oblíbené Wi-Fi (standardy b/g/n) a Bluetooth ve verzi 3.0. Všechny tři tyto bezdrátové technologie se dají rychle aktivovat/deaktivovat v horní rozbalovací liště. Z dnešních bezdrátových funkcí chybí jen možnost sdílení internetu pomocí Wi-Fi, tedy tzv. Wi-Fi tethering, což je celkem škoda.

Internetovým prohlížečem je Nokia Browser ve verzi 7.4. Stejně jako u Symbianu Anna má přesunutou lištu pro zadávání URL adres zespodu nahoru, po kliknutí na horní lištu jej lze schovat, podporuje Flash Lite 4 (zobrazí většinu obsahu pro Flash Player 10.1), lze mít více spuštěných záložek a načítání stránek by pak mělo být údajně rychlejší než dříve. Pohyb po stránkách je však stále nepěkný, při dosažení konce nepřirozeně stránka přeskočí apod.

Jednou z nejsilnějších stránek Nokie je stále kvalitní GPS navigace Nokia Mapy. V telefonu Nokia 701 jsou přednahráté mapové podklady České republiky a další země se dají zdarma stáhnout. Poté již na cestách nemusíte mít zapnuté připojení k internetu, jako například u konkurenčních Google map, a navigace včetně hlasových pokynů jak pro auto, tak pěší navigaci bezproblémově funguje. Načtení pozice trvá několik málo sekund, pokud máte zapnuté A-GPS využívající připojení k internetu a jste na venkovním prostranství. Bez připojení k internetu si musíte chvíli počkat.

Závěr recenze Nokie 701

Nokia 701 vrací finského výrobce zpátky na dobrou cestu. Vylepšený operační systém Symbian Belle se spoustou novinek okoukaných u konkurence podpořila Nokia kvalitnějšími hardwarovými komponenty jako je 1 GHz procesor, dvojnásobná paměť RAM oproti dřívějším modelům či výkonnější grafický čip. Systém tak značně omlazuje zhruba rok starý model C7, ze kterého Nokia 701 vychází.

Design a dílenské provedení se opět povedlo. Jinak by tomu snad ani nemohlo být, když jde kostrou de facto o dříve testovaný model C7. Ještě lépe je na tom Nokia 701 v oblasti displeje. Jasný IPS-LCD displej patří v současnosti celosvětově k nejčitelnějším displejům v mobilech. V dalších oblastech pak Nokia 701 za svým vzorem v žádném případě nezaostává. Opět nechybí jmenovitě kvalitní GPS navigace Nokia Mapy, rychlá data HSPA, Wi-Fi, hudební přehrávač s ekvalizérem a pochválit musíme i video přehrávač s podporou DivX videí včetně titulků s českou diakritikou.

Achillovou patou Nokie 701 ovšem i přes zmíněná zlepšení zůstává fotoaparát, který stále postrádá autofocus. Pořídit kvalitní ostré snímky na kratší vzdálenost tak je prakticky nemožné. Je to velká škoda. I přes tento přešlap však můžeme Nokii 701 zařadit mezi to nejlepší, co dnes Nokia nabízí.

Pokud inklinujete k tomuto finskému výrobci, měla by to být ta nejlepší volba. Majitelé současných Nokií C7 však prakticky nemají žádný důvod ke změně, sami by se měli v příštích týdnech či měsících dočkat vylepšeného Symbianu Belle, který je rozhodně nejpřínosnější změnou. Pokud vám na značce ani tak nezáleží, vyplatí se porozhlédnout také po telefonech s Androidem, které toho většinou v této kategorii přináší více za nižší cenu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
pevná kovová konstrukce chybí autofocus
jasný IPS-LCD displej
vylepšený Symbian Belle
1 GHz procesor, 512 MB RAM
 GPS navigace Nokia Mapy
Wi-Fi, HSPA, Bluetooth 3.0

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."