Nobelista: Smartphony poškozují naši psychiku, dávejme si pauzy
Nositel Nobelovy ceny za lékařství, Thomas Südhof, poskytl rozhovor listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, v němž hovoří o chronickém stresu a syndromu vyhoření. A viní z nich částečně i smartphony.
Lidé podle Südhofa příliš závisejí na svých chytrých telefonech. Nosí je s sebou všude, takže jsou pořád dostupní a vlastně si nikdy nedopřejí opravdový klid. V dnešní době je člověk non-stop dostupný nejen na svém telefonním čísle, ale třeba i na e-mailu nebo Facebooku. A všichni proto jaksi automaticky předpokládají okamžitou odpověď či reakci na podnět na sociálních sítích.
Südhof říká, že syndrom vyhoření (burnout syndrome) je důsledkem nesouladu naší psychiky s novými požadavky. „Normální selský rozum mi říká, že v dlouhodobém horizontu nemůže být dobré pracovat v takovém rozsahu jako dnes,“ tvrdí. „Se smartphony nikdy nejsme nedosažitelní, nikdy mimo službu. Tento kontinuální stres vede k chronickému stresu, který mění člověka a jeho mozek. Život v rychlém pruhu nemůže dobře dopadnout.“
Nobelista doporučuje zaměřit se preventivně na plánovaný oddechový čas. Zaměřit se na sport, hudební nástroj či jógu. Každý, kdo se zaměřuje na podobné vyplnění volného času, podle Südhofa ví, že soustředění na míč nebo noty znemožňuje distrakci mysli jiným směrem – jde tak o víceméně vynucenou meditaci. A vypněte při tom telefon. Nebo jej alespoň přepněte do letadlového režimu.
Zdroj: Frankfurter Allgemeiner Zeitung (FAZ.net)