Nexus 4 v redakci: ptejte se na vlajkovou loď Googlu
Těsně před odletem na MWC 2013 se nám podařilo získat nový Nexus 4, který pro Google tentokrát vyrábí jihokorejské LG. Hardwarová výbava je až na chybějící slot pro microSD karty ultimátní a Nexus 4 se tak staví přímo proti nové vlně top smartphonů.
Nexus 4 se sice již nějakou dobu v některých zemích Evropy prodává, u nás je ale stále nedostupný a jeho prodej bude zahájen v březnu. A i když nedosahuje ve všech aspektech na absolutní vrchol, tak pro spousty fanoušků firmy z Mountain View a pro příznivce čisstého Androidu je právě Nexus 4 tím, co považují za to nejlepší co si lze dnes koupit. V takový moment jdou stranou nedostatky typu chybějící slot na microSD kartu, jehož absence se u Nexus přístrojů stala již standardní, či slabší fotoaparát.
Lidé, kteří si kupují Nexus, si jej nekupují proto, že má více bodů v kdejakém benchmarku, nebo že má o něco lepší fotografie než konkurenti. Síla Nexusu vždy byla a je v bezchybné aktualizaci systému, o kterou se v případě všech „Nexů“ stará přímo Google a firma, která daný model vyrobila, v našem případě tedy LG, je zde braná pouze jako ten, kdo to vyrobil a kdo na to bude poskytovat záruční servis.
Je tedy otázka, jestli je pro firmy vyrábějící Nexus přístroje, toto spíše čest s tím, že vyrobí referenční telefon Googlu, nebo spíše trpce sladká odměna za možnost vyrobit čistokrevný Android, ale připravit se tím o slušný zástup kupujících, kteří místo identického telefonu, ale pod vlastní značkou, dají přednost Nexusu. V případě LG to bude model LG Optimus G, kde může LG přímo kontrolovat distribuční kanály, ale u vlastně identického Nexusu 4 prodávaném na Google Play za velmi zajímavou cenu, již takovou kontrolu nemá.
Ať tak nebo tak, Nexus 4 s přehledem patří na současnou mobilní špičku. Procesor od Qualcommu Snapdragon S4 Pro se čtyřmi jádry Krait na frekvenci 1,5 GHz, jako GPU je zde použité Adreno 320 a paměť RAM je o kapacitě 2 GB. Tato výkonná trojka zajisťuje telefonu bleskurychlé reakce, navíc podpořené jakkoli neupraveným Androidem, aktuálně ve verzi 4.2.2 Jelly Bean.
Dílenské zpracování též působí velmi dobře, Nexus série se nyní vymanila z plastů a obě strany telefonu by mělo krýt odolné sklo Gorilla Glass ve své druhé verzi. Navíc, pod zadním krytem jsou uložené různě usazené malé krystalky, které při různých úhlech pohledu odráží světlo a jelikož jsou usazené nesouměrně, dá se říct, že zadní kryt Nexusu 4 hraje pod přímým světlem všemi odlesky. Vypadá to velmi efektně a kryt působí opravdu originálním dojmem. Přední strana s mírně zaoblenými okraji je příjemná na omak a velmi špatně zachytává otisky prstů. Pokud se to již podaří, jdou setřít jedním tahem, případně stačí mobil dát do kapsy u kalhot, po chvíli vyndat a je vyleštěno. Co jsem měl možnost vyzkoušet, Nexus 4 je v tomto opravdu výjimečný.
V rámci připravované recenze se samozřejmě podíváme na všechny aspekty tohoto smartphonu. Jelikož máme k dispozici finální vzorek určený pro český trh, nemělo by se na specifikacích již nic měnit. Pokud vás tedy cokoli zajímá, ptejte se. Pokusím se na všechny vaše dotazy odpovědět Nexus 4 již nyní používám jako svůj hlavní mobil na veletrhu MWC v Barceloně, kde vznikly též i fotografie testovaného kusu.