Na trhu vítězí starší Li-Ion baterie, modernější Li-Pol brzdí vysoká cena

Luboš Srb

Na českém trhu jasně převládají Li-Ion baterie, které jsou využity u 85% ze všech prodávaných elektronických přístrojů. Novější Li-Pol baterie s nižším objemem a hmotností jsou používány pouze v 10 % případů.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Do elektrických přístrojů jsou tradičně používány tři druhy akumulátorů, a to Li-Ion, Li-Pol a Ni-MH. Využití nejstaršího typu niklmetalhydridových baterií za posledních pět let pokleslo o 54%. Podle průzkumu obchodu BatteryShop.cz jsou letos Ni-MH akumulátory instalovány pouze do 5% přístrojů, nejčastěji pak do aku nářadí. V tuzemsku v současné době dominuje využití lithium-ionových baterií, které mají oproti starším typům delší životnost i vyšší kapacitu. Navíc nejsou ohroženy paměťovým efektem, je tedy možné akumulátor dobíjet i před úplným vybitím.

„U běžné elektroniky již klasické Ni-MH baterie nenajdeme, zde převažují Li-Ion a nově se začínají prosazovat Li-Pol. Lidé však nejsou o rozdílných vlastnostech baterií informováni a stále nabíjejí mobily až po úplném vyčerpání kapacity baterie,“ sdělil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který se specializuje na prodej baterií. „Lze očekávat, že jakmile se sníží cena Li-Pol akumulátorů, tak zcela vytlačí ostatní druhy z trhu,“ podotkl Radim Tlapák.

Nejnovějším typem baterií jsou lithium-polymerové akumulátory, které mají oproti ostatním druhům vylepšenou technologii jádra. Díky tomu jsou při stejné kapacitě baterie výrazně lehčí a tenčí. Kvůli vysoké ceně jsou však Li-Pol akumulátory využívány pouze pro hi-tech elektroniku. Do standardních modelů notebooků, mobilních telefonů či fotoaparátů nejsou využívány, protože by výrazně navyšovaly jejich cenu, čímž by se snížila jejich dostupnost. Výjimkou jsou však mobilní telefony Sony Ericsson, které již řadu let nabízejí modernější Li-Pol baterie. Konkurenční výrobci jako je Nokia, Samsung, LG, HTC a další využívají stále starší Li-Ion baterie. Hodnota baterie dnes představuje přibližně 5 až 20% z ceny přístroje podle typu.


Zleva: Ni-MH baterie, Li-Ion baterie (Nokia) a Li-Pol baterie (Sony Ericsson)

„Do našich produktů jsou v 90% používány Li-Ion akumulátory, Li-Pol využíváme pouze minimálně. Tyto akumulátory používáme kvůli vyšší hustotě energie, díky tomu jsou menší a lehčí,“ uvedl Michal Zbijowski, produktový manažer netbooků a notebooků společnosti Samsung. „Nevýhodou je pouze stárnutí akumulátoru, při čemž se snižuje maximální kapacita a samozřejmě jeho vyšší cena. Akumulátory tvoří až 10% z ceny notebooku, u netbooku je to dokonce více než 15 %,“ doplnil Zbijowski.

V současnosti používané typy baterií vytlačily z trhu původní olověné a niklkadmiové akumulátory, jejichž výroba byla omezena kvůli negativnímu dopadu na životní prostředí. „Dopady baterií a akumulátorů na životní prostředí jsou přirozeně zásadní, především u baterií s obsahem těžkých kovů rtuti, kadmia a olova. Od loňska jsou baterie a akumulátory na trhu důsledněji monitorovány, v příštím roce tak bude mít ministerstvo statistický přehled jejich distribuce,“ uvedla Jarmila Krebsová z Ministerstva životního prostředí s tím, že regulaci akumulátorů a baterií upravuje novela zákona o odpadech č. 297/2009 platná od září 2009.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články