Recenze Motorola Moto E: Odladěná nejnižší kubatura
Motorola Moto E není jako každý druhý smartphone s Androidem. I přes velmi nízkou cenu si jde svou vlastní cestou a zcela se vyjímá ostatním low-endům. Tady se šetřilo opravdu na správných místech! Ale jak v recenzi ukážeme, ani přesto se z Moto E v ČR zřejmě nestane žádný bestseller.
Motorola vrací úder. Díky některým prodejcům se navrací na trhy, kde dříve ještě pod svou vlastní záštitou působila. Dnes firma, která patřila ještě nedávno samotnému Googlu a nyní již čínskému Lenovo, zažívá menší renesanci. A také na českém trhu se objevuje díky chytrým dovozcům. Ti totiž dobře vědí, že na pohled skvěle odladěný smartphone s Androidem za pouhé 3 tisíce korun dává smysl. Co je levné, to Čech musí mít. Je ale Moto E právě pro vás?
Za zapůjčení Motoroly Moto E do recenze děkujeme prodejci CZC.cz, u kterého si telefon můžete zakoupit.
Základní parametry: Motorola Moto E
Rozměry | 125 x 65 x 12,3 mm |
---|---|
Hmotnost | 142 g |
Displej | LCD, úhlopříčka 4,3“, rozlišení 540 x 960 px (256 ppi) |
Procesor | 2-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 200, grafika Adreno 302 |
Paměť | 1 GB RAM, paměť 4 GB + microSD až 32 GB |
Operační systém | Android 4.4.4 KitKat |
Fotoaparát | 5 Mpx, bez blesku, natáčení 480p videa, bez přední kamerky |
Baterie | 1 980 mAh |
Obsah balení | nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, léto 2014 |
Design a zpracování: Výborně se drží, ale vrže
Když si telefon Moto E vezmete do ruky, jako celek v dlani působí velmi příjemně. Potěší jistý úchop a kompaktní rozměry. Drží se zkrátka výborně. Jenom můžete mít trochu problémy s orientací, kde je vrchní a kde spodní strana. Na přední straně Moto E se totiž nachází dvě stříbrné lišty. Jedna (ta delší) slouží jako hlasitý reproduktor a kratší druhá jako reproduktor na hovory. Osobně jsem měl tendenci brát telefon delší lištou nahoru, což je vzhůru nohama. Když jsem nenašel spouštěcí tlačítko, obratně jsem přístroj otočil. Samozřejmě jde jen o zvyk.

Na přední straně se dále ukazuje displej o úhlopříčce 4,3 palce chráněný sklíčkem Gorilla Glass 3 a nalevo nahoře vedle kratší stříbrné lištičky i senzory okolního světla. Levý bok Motoroly je prázdný, pohodlně na pravém najdeme kolébku hlasitosti a spouštěcí tlačítko. Horní stranu okupuje 3,5 mm Jack a pomocný mikrofon, dolní strana pak slouží pouze microUSB konektoru. Na zadní straně nesmí chybět logo Motoroly v lehce propadlém kolečku a nechybí zde ani 5 megapixelový fotoaparát s kovovým objektivem. Obejít se ale musel bez LED diody, což je celkem škoda.

Co se konstrukce zařízení týče, nevím, zdali je to vada modelu, ale zadní odjímatelný kryt vrže a špatně přiléhá. Nebýt tohoto neduhu, nebylo by co po konstrukční stránce vytknout. Zadní kryt je matný a příjemný na dotyk, ale může mít tendenci vykluzovat. Plastové tělo u low-endů nelze vzhledem k ceně brát jako nedostatek. Po prvním krkolomném odstranění zadního krytu najdeme baterii, která není uživatelsky vyměnitelná, jelikož ji překrývá vrstva. Pod krytem se nachází slot na microSD kartu až do velikosti 32 GB a také na microSIM kartu.

Displej, prostředí a baterie: Čistý Android s výdrží
Motorola Moto E přichází s displejem o úhlopříčce 4,3 palce. Tato velikost je tak akorát do dlaně a ovládání jednou rukou bude taktéž bezproblémové. Obrazovka dostala rozlišení 540 x 960 pixelů, což vzhledem k její velikosti dá jemnost slušných 256 ppi. Při běžném používání je obraz dostatečně ostrý. Barvy displeje jsou věrohodné a syté. Obrazovka působí vyrovnaným dojmem a při pohledu na cenovku budete více než spokojeni.

Prostředí telefonu je kompletně v angličtině a dalších několika jazycích, mezi kterými bohužel chybí čeština či slovenština. To může být jednou z klíčových informací pro zákazníky. Kdyby měla Motorola Moto E českou lokalizaci, našla by si jistě více uživatelů, minimálně těch běžných, pro které může být cizí jazyk překážkou. V nastavení se ale dá alespoň přenastavit klávesnice na češtinu, z QWERTY na QWERTZ včetně české diakritiky. Tím to však s aplikací češtiny do telefonu de facto končí.



Potěší fakt, že Motorola u svých telefonů nijak moc Android nevylepšuje. Moto E není výjimkou. Setkáme se zde s prakticky čistým Androidem obohaceným o pár vlastních aplikací, které se ale mohou hodit. Jsou jimi Motorola Migrate pro přenos kontaktů a souborů ze starého telefonu. Dále pak Motorola Assist, která obsahuje dvě položky: pro nastavení doby spánku nebo meetingu. Přístroj se dá v tomto časovém úseku automaticky do tichého režimu. Lze zde nastavovat výjimky a také možnost automatického odeslání zprávy zmeškanému volajícímu.



Použít můžete Motorola Alert, kde si označíte rodinu či jiné osoby, kterým věříte, poté je automaticky kontaktujete stisknutím v nouzi. Zajímavá aplikace je také Protect Your Phone, kterou si nastavíte hned po zapnutí telefonu a umožní vám telefon lokalizovat na mapě, zamknout atp. v případě krádeže. Pro práci a tvorbu dokumentů, prezentací či tabulek najdete v zařízení kancelářský balíček Quick Office. Dále zde najdeme klasickou sadu Google, která je povinnou v každém přístroji s Androidem, jako jsou Obchod Play, Gmail, YouTube, Mapy, Vyhledávání, Kalendář a další, které se hodí spíše ke kapitole multimédií.



Samotné prostředí je plynulé. Při používání jsem se nesetkal s většími problémy či záseky a systém běhal, jak má. To hodnotím v této cenové relaci velmi kladně. Aplikace se taktéž většinou spouštěly bez většího čekání. Android je v Motorole Moto E ve verzi 4.4.4 KitKat. Bližší popisování systému je zbytečné, jedná se o klasický Android bez nadstavby, který nám dává volnou ruku s nastavení a dalšími možnostmi. Pouze lišta Google vyhledávače je na všech pětí obrazovkách fixně nahoře a nelze s ní manipulovat ani ji odstranit – tedy do té doby, než si stáhnete z obchodu Google Play kterýkoliv launcher.

Co se výdrže týče, lze telefon na dnešní poměry označit za nadprůměr, i když někteří výrobci začínají na výdrž klást větší důraz. Uvnitř telefonu nalezneme baterii o kapacitě 1980 mAh. V kombinaci se 4,3 palcovým displejem a daným rozlišením již svádí k myšlence slušné výdrže. A je to tak, telefon při náročném užívání (několika hovorů a zpráv denně, poslech muziky, surfováním na internetu, zahrání si nějaké té hry, zapnutým Wi-Fi a 3G a automatickým jasem) vydržel bez problémů celý den. S mírnějším používáním byste neměli mít problém ani se dvěma či třemi dny. Toto se v poslední době v recenzích často nepíše, ale s výdrží je na tom Moto E skutečně dobře.
Fotoaparát a multimédia: Základ s Androidem
Pro mnohé je fotoaparát velmi důležitou položkou při výběru telefonu. Motorola Moto E disponuje kamerkou o rozlišení 5 megapixelů. Fotky pořízené telefonem nejsou zas tak špatné. Ve své cenové kategorii si své místo drží. Když se podíváte na pořízené snímky, zjistíte, že lehce postrádají ostrost a detaily, ale svou práci splní. Kvalita se přirozeně zhoršuje s ubývajícím světlem, čemuž nenapomůže ani absence přisvětlovací LED diody, což hodnotím jako jeden ze zásadních nedostatků. Autofocus bohužel taktéž chybí. U low-endů je fotoaparát buď špatný nebo použitelný. Motorolu lze považovat za použitelný nadprůměr. Telefon ovšem zklame milovníky selfie, protože nedisponuje přední kamerkou.

Stejné hodnocení jako u fotoaparátu mohu použít v případě natáčení videa. Maximální rozlišení, které vám přístroj dovolí, je 480p. Záznam videa je taktéž použitelný, záznam zvuku stejně tak, ale samozřejmě nehledejte kvalitu hodnou nejvyšších tříd, jak co se týče fotoaparátu, tak co se týče videa. Každopádně záznam videa je plynulý a k rychlé prezentaci zážitků kamarádům postačí. V telefonu máte předinstalováno hned několik aplikací pro prohlížení fotografií a videí. A to klasickou Galerii a dále Photo od Googlu. Záleží na vás, která vám bude vyhovovat.
Snímky pořízené s Motorolou Moto E




Ještě nutno doplnit pár slov k prostředí samotné aplikace fotoaparátu. Ta se ovládá kompletně gesty, což je zajímavé řešení. Snímek pořídíte pouhým kliknutím na displej. Tudíž zapomeňte na ostření zvoleného místa před pořízením fotky, jelikož zde samostatnou spoušť nemáme. Pořízení snímku je okamžité. Dole v pravém rohu se nachází ikonka kamery, při jejím nakliknutí ihned začne natáčení. Gestem zprava doleva otevřete Galerii a gestem zleva doprava nastavení fotoaparátu, včetně možnosti HDR či Panorama. Ze shora dolů a naopak potom scénu přibližujete a oddalujete.
V základním balení Motorola Moto E spíše nedisponuje bohatou multimediální výbavou. Na druhou stranu máme Android, tudíž si každý může z Google Play stáhnout kteroukoli oblíbenou aplikaci, která multimédia jednoduše nahradí. Pro ty, kteří si raději vystačí s tím, co mají v telefonu, je zde balíček aplikací od Googlu: pro přehrávání hudby Play Music, pro videa Play Movie, čtečku Play Books, na novinky za světa poslouží Play News a pro hráče tu je Play Games. Přes všechny tyto aplikace si lze i jednotlivé položky stáhnout.
Co se týče zvukové reprodukce, velmi mile mě překvapil přední hlasitý reproduktor. Nezní totiž vůbec špatně a navíc ze sebe dokáže vydat zvuk velkých hlasitostí – testováno v přírodě, kde nebylo potřeba brát externí repro. Výstup ze sluchátek je dostačující. Audiofilové by ho zřejmě zas tak nevychválili, od toho tu jsou samostatně přehrávače či mobily nejvyšších tříd, ale běžnému uživateli plně postačí. Případně doladění zvuku lze obstarat prostřednictvím ekvalizéru v předinstalovaném výše zmíněném přehrávači, včetně předvoleb.
Závěr a zhodnocení
Jak uzavřít recenzi na Motorolu Moto E, není jednoduché. Osobně na mě telefon zanechal pozitivní dojmy. Kdybych si chtěl pořídit telefon s cenovkou okolo tří tisíc, Moto E by stálo na pomyslném žebříčku na předních příčkách a jistě bych ho zvažoval. Co mě celkově nejvíce potěšilo, byla plynulost prostředí a rychlé reakce systému. Opomenout také nelze výbornou výdrž, která dosahuje i dvou a více dnů, záleží samozřejmě na zátěži. Dalším z výčtu kladů je i nová verze systému Android 4.4.4 KitKat v téměř čistém provedení, dají se očekávat i pozdější aktualizace. Zastánce menších telefonů potěší kompaktní rozměry a bezproblémové ovládání jednou rukou. Displej také vypadá na pohled pěkně.

Nyní přichází na řadu i negativa, která ovšem v celkovém součtu rozhodně nepřevyšují pozitiva. Jedno z nich je chudší základní balení, kterému chybí zástrčka do zásuvky nebo sluchátka. Ti, kteří příliš nezvládají cizí jazyky, bych doporučil porozhlédnout se jinde, čeština není uživatelsky podporována, vystačit si budete muset s angličtinou, němčinou či jiným jazykem. Telefon doporučuji nosit v pouzdře, je totiž celkem náchylný na odřeniny a podobné nešvary. Tak to už ale u většiny telefonů bývá. Některým by mohla nevyhovovat absence uživatelské nadstavby. Kdyby Motorola přidala k zadnímu fotoaparátu LED diodu, nikdo by se jistě také nezlobil, osobně bych ji více než rád přivítal.

Vzhledem k ceně se zápory hledají hůře, jelikož telefon je velmi vyváženým kusem hardwaru. Někteří by zkritizovali i nedokonalý fotoaparát, ale nacházíme se v nižší třídě. Naopak si troufám říci, že vzhledem ke schopnostem by se Moto E mohla lehce rovnat i dražší konkurenci, plynulostí prostředím by i některé překonala. Jaká konkurence vlastně čeká tuto Motorolu? V dané cenové kategorii to popravdě nemá jednoduché. Z povzdálí na ni číhá Samsung Galaxy S III Mini s podobnými parametry, jen menším displejem. Dalším konkurentem by mohl být levný Huawei Ascend Y530, Sony Xperia M, LG L70 nebo z řad Windows Phone pak Nokia Lumia 520 či novější Lumia 630. Záleží na uvážení a uživatelských preferencích. Čemu byste dali přednost vy?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |