Motorola Flipout – recenze prťavého čtverce s otočnou konstrukcí
Motorola Flipout vybočuje z řady běžných telefonů netradiční otočnou konstrukcí. Recenze telefonu Motorola Flipout se tentokrát podívá především na konstrukci, nechybí ani zhodnocení funkčního obsahu telefonu, zkušební fotky a postřehy. Pokud rádi experimentujete, pak Motorola Flipout je právě pro vás.
Motorola Flipout (MB511) je smartphone s OS Android, netradiční otočnou konstrukcí s QWERTY klávesnicí, sympatickým výkonem, výměnným zadním krytem a 3,2 Mpx fotoaparátem. Tenhle telefon prostě vybočuje z řady a je docela škoda, že ho čeští prodejci poměrně přehlížejí. Podobně k němu vzhlíží i výrobce s aktualizací systému na vyšší verzi. Z množství barevných verzí si vybere snad každý. Pojďme se s telefonem seznámit v redakčním testu.



Motorola Flipout – oficiální fotografie
Základní parametry – Motorola Flipout
Rozměry | 67 x 67 x 17 mm |
---|---|
Hmotnost | 120 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (320 x 240 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“ |
Procesor a paměť | 171,1 MB + paměťové karty microSD až 32 GB |
Operační systém | Android (verze 2.1-update1), nadstavba Motoblur 1.5 |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), geotagging, panorama, nahrávání CIF videa se 30 snímky/s |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, výměnný zadní kryt, 2GB microSD karta, záruční list |
Cena a dostupnost | 6 000 Kč, listopad 2010 |
Krátké postřehy z testování telefonu Motorola Flipout
Co se nám líbilo: netradiční zpracování s otočným kloubem, pohodlná QWERTY klávesnice, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, 720 MHz procesor a takřka 476 MB RAM, nadstavba prostředí Motoblur, výměnné zadní barevné kryty, GPS, rychlá data
Co se nám nelíbilo: chybějící autofocus u fotoaparátu, horší rozlišení displeje, nepochopitelná blokace přístroje pro určitého operátora (přežitek), plastový zadní kryt
Obsah balení: myšleno na přebalení zad
V balení má Motorola Flipout vše potřebné – nabíječku, USB kabel, sluchátka, návod, záruční list i výměnný barevný zadní kryt. Přímo ve slotu na kartu je výrobcem umístěna 2GB microSD karta.


Vzhled a konstrukce: otočný kloub si oblíbíte
Motorola Flipout obnovuje myšlenku mobilních telefonů s otočným kloubem, který otáčí část s displejem a odkrývá tak klávesnici na spodní části konstrukce. Geniální řešení podtrhuje přiměřená pevnost a vůle obou částí. Nemám obavy, že by se brzy po koupi začala konstrukce sama vyklápět. Rozměry telefonu jsou 67 x 67 x 17 mm, hmotnost 120 gramů. Sympatický čtvereček.



Při uzavřeném stavu telefonu je předu pouze displej s dotekovými tlačítky pod ním, na zadní straně 3,2 Mpx fotoaparát. Po přetočení displeje o 90 stupňů máme rázem k dispozici QWERTY klávesnici se zkratkami i směrovými tlačítky. Odhalená zadní strana displeje je kovová, se čtvrtkruhy tažení ve směru otáčení.



Na bocích telefonu se nachází tlačítko zámku displeje, tlačítka hlasitosti, 3,5 mm konektor Jack, microUSB s informační LED diodou a výřez pro snazší sejmutí zadního krytu. Ten ovšem nedoléhá ve všech místech na konstrukci telefonu a občas tak vrže při uchopení či pomačkání. V případě použití kovového krytu by se jednalo o preciznější způsob. Otvory pro čočku fotoaparátu, zrcátko a reproduktor jsou na zadním krytu očekávané.



Baterie a výdrž: s baterií roste do tloušťky
Baterie typu Li-Ion má udávanou kapacitu 1130 mAh (typ BT60). Hodnoty výdrže od výrobce jsou – pohotovostní doba 377 hodin (3G)/ 365 hodin (2G), volání 275 minut (3G)/ 357 minut (2G). Běžná výdrž telefonu se pohybuje kolem dvou, tří dnů, v závislosti na využívání, zapnutých procesech, konektivitě či spuštěné GPS. SIM karta je umístěna vedle baterie, avšak podsouvá se směrem od baterie, která tomu brání. Musí se tedy nejprve vyjmout. Slot na karty je dostupný na boku telefonu, pod krytem.


Displej a ovládání: miniaturní, neobvyklé, precizní
Displej má rozlišení QVGA (320 x 240 px) na úhlopříčce 2,8“ a je přetočen podle potřebné polohy. Ve stavu bez otočení kloubu funguje i akcelerometr pro automatické přetáčení displeje. Nad displejem je ukryt senzor jasu a proximity senzor. Škoda snad jen toho rozlišení displeje, které na dnešní možnosti není kdejaké. Nechybí ovládání více prsty (multitouch). Na dotyky reaguje displej svižně. Zajímavější je ovšem miniaturní QWERTY klávesnice, na které je radost psát.



Prostředí telefonu: Android 2.1 a Motoblur navrch
Motorola Flipout má operační systém Android 2.1-update1 a je velkou škodou, že si výrobce nedá záležet s uvedením oficiální aktualizace na verzi 2.2. Co však nelze cestou oficiální, jistě jednou napraví cesta neoficiální. V případě instalace takové verze ovšem pozor na možnou ztrátu záruky. Prostředí má výrobcem přidanou nadstavbou Motoblur.


Motoblur (verze 1.5) umožňuje lepší správu účtů sociálních serverů – ve výběru jich je mnoho, za všechny jmenujme MySpace, Facebook, Last.fm, Twitter, Google a další. Stejně tak lze nastavit lepší datovou konverzi, která šetří přenesená data. Na pozadí je několik live widgetů.
https://www.youtube.com/watch?v=tFBWoyijzwc
Vnitřní paměť telefonu je 171,1 MB, operační paměť RAM 475,9 MB a volných zhruba 270 při povypínání všeho možného. Chod telefonu přitom obstarává procesor ARMv7 s taktem 720 MHz. Výsledek testu Quadrant Standard – 524 – je velmi příjemný. Ještě bych rád zmínil podstatné senzory telefonu, mezi které patří ukazatel teploty, magnetometr a akcelerometr. Google mapy používají digitální kompas. Další senzory již byly zmíněny.
https://www.youtube.com/watch?v=wkxH9J8P3Bg
Telefonování a zprávy: bezchybná QWERTY klávesnice
Běžný telefonní seznam umožňuje vyhledávání kontaktů, vytváření skupin, skupiny a u každého kontaktu přidávání řady údajů včetně fotografie, vyzváněcího tónu, atd. Opět zde platí to, že funkce jsou dané systémem a tak je nebudeme podrobně rozebírat. Podívejme se spíše na zprávy a jejich psaní. Klávesnice je v tomto ohledu naprosto dokonalá a nedovoluje téměř chybné psaní. Zobrazení zpráv formou konverzace je přehlednější. Emailový klient rozlišuje účet u Motoblur a ostatních serverů zvlášť, takže v tom není zmatek. Automatická aktualizace emailů, přikládání příloh, výpisy o doručení a omezení množství zpráv, po kterém se složka promaže, je samozřejmostí.
https://www.youtube.com/watch?v=VUB080WWSPI
https://www.youtube.com/watch?v=vwUor6wla9Q
Fotoaparát: 3,1 megapixel psáno, 3,2 Mpx dáno
Čtvercová placka má na zadní straně 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) fotoaparát, který pořizuje video v rozlišení CIF (352 x 288 px, 26-30 snímků/s). V nastavení lze měnit jen minimum vlastností, a to velikost (3, 2, 1 Mpx), přibližování, panorama a geotagging. Vedle čočky fotoaparátu je zrcátko, kterým snadněji uděláte autoportrét. Citelně schází snad jen autofocus.


Zkušební fotografie – Motorola Flipout:



Organizační funkce, zábava: zamilujete si ho
V telefonu nalezneme klasické nástroje organizace času a pomocníky v každodenní realitě. Jsou to: budík, kalkulačka, kalendář, hlasové vyhledávání, YouTube, Google Talk, Google mapy, webový prohlížeč, plánování srazů (Happenings). Výbavou se telefon neodlišuje od jiných modelů s OS Android, co se těchto aplikací týče. Stejné je to i v případě hudebního přehrávače. Překvapením může být funkce rozpoznání hudební ukázky (Sound Hound). Rádio je rozděleno na FM a Shoutcast (internetová rádia ve spolupráci s Winamp), nechybí funkce RDS. Spuštění je však možné až po připojení sluchátek.
Datová výbava: vytříbený styl
Motorola Flipout je nebývale dobře vybavena v oblasti připojení. Podporuje datové přenosy GPRS, EDGE, HSPA (HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA 2 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g/n) a Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech s bezdrátovými sluchátky. K počítači se telefon připojuje přes microUSB (High-Speed USB 2.0), které zároveň přístroj i dobíjí. Synchronizace s počítačem je možná skrze USB nebo WiFi pomocí odkazu v Menu – Phone Portal (podobné řešení jak DLNA).
Závěr recenze Motoroly Flipout
Motorola Flipout je netradičním telefonem v pravém slova smyslu. Konstrukce s otočným kloubem musí potěšit snad každého. Telefon nezklame ani výbavou, kterou určuje svižný 720 MHz procesor, OS Android 2.1 s nadstavbou Motoblur 1.5, QWERTY klávesnice, rychlá data, Wi-Fi či GPS. Vše šlapalo tak, jak má. Nebudu ovšem skrývat zklamání nad QVGA displejem a nepochopitelnou blokací telefonu daným operátorem, kterou odstraní až draze zaplacený kód.

Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |