MIT: Průlom, který může přinést do telefonů noční vidění

Petr Uhlíř

Divíte se, proč váš smartphone ještě nemá noční vidění? Myslíte si, že to nemůže být náročné na pokročilé technologie, nebo ano? Vojáci přeci používali brýle pro noční vidění již ve druhé světové válce. Naše telefony umí rozpoznat tvář a přečtou si otisky prstů. Proč ale nemají noční vidění?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

I když noční vidění není tak technicky náročné a je relativně levné, tak velkým problémem při integraci do něčeho malého, jako je například mobilní telefon, je chlazení.

Normální kamery se chovají velmi podobně jako lidské oko, tedy že detekují světlo odrážející se od objektů. Pokud není žádný zdroj světla, tak nemohou také nic vidět. Nicméně, přístroje pro noční vidění fungují zcela jinak. Tyto přístroje naopak detekují infračervené světlo, které vyzařují všechny zdroje tepla.

Problém je v tom, že senzory, které detekují toto tepelné záření, se musí chladit. Kdyby nebyly dostatečně chlazeny, tak by se všechny zdroje infračerveného světla vyrušily a vy byste nic neviděli. Historicky byly brýle pro noční vidění chlazeny soustavou chladiv, podobně jako počítač chlazený kapalinou (tzv. vodní chlazení). Tento druh technologie je objemný a těžkopádný, proto zmenšení chladící soustavy by se mohlo značně prodražit.

Nicméně, tým MIT (Massachusetts Institute of Technology) přišel na jiný způsob, jak tento problém vyřešit. Pro tepelné čidlo použili velmi tenké plástvovité plechy molekul uhlíku. Tento materiál, tzv. grafen, se již používá v mnoha přístrojích pro noční vidění. Je pevnější než ocel, transparentní a flexibilní. Výzkumný tým vyřešil přehřívání pomocí dodatečných proužků grafenu přes senzor (přes kapsu vzduchu). To udržuje snímač v ideální teplotě pro detekci objektů a bez nutnosti chladiva.

Tato nová technologie má velký význam pro spoustu již rozběhlých projektů. Vezměte si, jak dnešní přístroje na rozpoznávání tvarů ruky pracují. Spoléhají se na ,,normální“ kamery, které jim poskytnout jen kontrast mezi viditelnými světly. Díky této zprávě z MIT budou chytré přístroje schopny rozpoznat tvar lidské ruky vůči pozadí dřív, než vůbec začne pohyb ruky. Je to díky tomu, že teplejší ruka vystupuje z chladnějšího pozadí.

I když tým MIT dokázal již vyvinout technologii chlazení senzoru a přístroj na rozpoznání tvaru ruky, tak tato technologie pro nasazení do výroby je stále daleko. Ale doufáme, že se již brzy podaří novou technologii přinést do mobilních telefonů a aut.

Zdroj: Engadget

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články