Minirecenze Vodafone Smart Prime 7: i šetření má své meze
Vodafone letos pokračuje s nabídkou cenově dostupných telefonů „vlastní výroby“. Po loňské úspěšné šestkové řadě (Smart Prime 6, Smart Ultra 6 a Smart Speed 6) přichází jako první z nové modelové řady určené pro rok 2016 očekávaný model Smart Prime 7. Jak ovšem naše recenze odhalí, parametry na papíře a praktické používání mohou být občas dvě naprosto odlišné roviny.
Loňská generace telefonů značky Vodafone se v České republice prodávala překvapivě velmi dobře. V prodejních kanálech tohoto operátora totiž tvořila téměř polovinu prodejů v kategorii telefonů do 6500 korun. A podle statistik společnosti GfK se dokonce konkrétně předchůdce v podobě modelu Smart Prime 6 držel v TOP 20 nejprodávanějších telefonů v ČR po dobu šesti měsíců od svého uvedení na trh. Za úspěchem stála především kombinace nízké ceny (něco málo přes 3 tisíce korun) a poměrně bohaté výbavy (nejnovější Android, čtyřjádrový procesor, LTE, NFC a další).
Nástupce, model Smart Prime 7, přináší lehce inovovanou výbavu (například novější Android 6.0 Marshmallow, vyšší rozlišení selfie fotoaparátu, větší baterii a další) v o něco kompaktnějším těle s navíc ještě moderně zakřiveným krycím sklem displeje. To vše za stále stejnou cenu, tedy zhruba 3 300 korun. Doba ovšem pokročila, a tak se jistě mnozí minimálně pozastaví nad parametry jako je jen 1 GB operační paměti RAM nebo vnitřní úložiště o velikosti pouhých 8 GB. Bude to alespoň na běžné používání stačit nebo to letos Vodafonu zabrání zopakovat loňský úspěch?
Vodafone Smart Prime 7: specifikace
Konstrukce | plast, 144 x 72 x 7,99 mm, 128 g |
---|---|
Displej | 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi |
Operační systém | Android 6.0.1 Marshmallow |
Procesor | 4 jádrový, 1,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 212 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty (až 128 GB) |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, HD video + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | microSIM, Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 2 540 mAh |
Cena a dostupnost | 3 277 Kč, květen 2016 |
Design, zpracování a displej: příjemný plasťák
Zatímco vloni pověřil Vodafone výrobou šestkové generace svých smartphonů čínský Alcatel (TCL), letos má výrobu na svědomí čínský konkurent ZTE. Moc se toho ale nezměnilo – pětipalcový Smart Prime 7 je opět celoplastový a jeho zpracování je v dané cenové relaci stále poměrně kvalitní, takže nikde nic nevrže ani se třeba zbytečně neprohýbá. Celé tělo je celkem pevné a bytelné.
V ruce se nový model drží o něco lépe, neboť je dokonce o 27 gramů lehčí (128 g) a o víc než 1 milimetr tenčí (7,99 mm). Čeho jsem se však nemohl za boha ubránit, byl divný pocit z lehce vystouplého zadního krytu, který ve mě evokoval takový pocit, jako kdyby skutečně kryt nebyl pořádně zacvaknutý. Telefon už tak byl ale navrhnutý.
Celkem zajímavě vypadá použití moderního po hranách zakřiveného krycího skla displeje, které většinou vídáme u telefonů vyšší třídy. Samotný displej pak ale rychle prozradí, do jaké cenové kategorie telefon patří. Smart Prime 7 disponuje parametrově stejným displejem jako loňský model, tedy 5″ HD obrazovkou s jemností téměř 300 ppi.
Pokud jde o samotné kvality displeje, za přímého slunce je čitelnost dost mizerná i při maximálním podsvícení. Za ne tak intenzivního osvětlení si ale nejspíše stěžovat nebudete, a to ani na sytost barev a ostrost obrazu. Co můžu ještě pochválit, je přítomnost senzoru pro automatickou regulaci jasu, barevná notifikační LED dioda a trojice systémových kláves, u kterých nechybí podsvícení a vibrace. To jsou věci, na kterých většinou výrobci v této cenové relaci šetří.
Prostředí, fotoaparát a výdrž: ta paměť …
Telefony s Androidem, které mají jen 1 GB RAM, jsou v roce 2016 vždy přinejmenším hodně podezřelé. A nový model od Vodafonu není žádnou výjimkou. Zatímco u loňského předchůdce šlo (ještě se starším Androidem) s jedním gigabajtem jakž takž vyžít, Smart Prime 7 s nejnovějším Androidem 6.0 Marshmallow je jiný případ. Když vám občas během používání zbývá jen neuvěřitelných 6 MB RAM (!), tak už vám opravdu nic před zamrzajícím a zpomaleným telefonem, na kterém také rády padají různé aplikace, nic nepomůže. Ne, takhle to zkrátka nejde.
Většina čtenářů si teď dost určitě řekne, že se tedy nedá s telefonem vůbec fungovat. Uznávám, že je to celkem peklo, kor pro obyčejného uživatele, který ani netuší, jak systém funguje a co mu dává nejvíc zabrat. Zkusil jsem tedy různé scénáře, abych zjistil, zda je telefon použitelný alespoň „nějak“. A výsledek? Pokud nebudete instalovat aplikaci Facebook (která dle statistiky v telefonu zabírá nejvíc operační paměti) a další podobné aplikace, dále budete průběžně ukončovat aplikace, které nepoužíváte, a nebude vám tolik vadit, že si občas počkáte na spuštění aplikací třeba i přes 5 vteřin, s telefonem se fungovat dá. Ale to mě vrací zpátky k tomu, že stačilo jen navýšit operační paměť na dvojnásobek a nic podobného by nikdo řešit nemusel.
Prostředí jako takové je stejně jako u loňské šestkové generace smartphonů v podobě čistého Androidu. Co zde operátor přináší navíc, je jen pár jeho aplikací (Call+, Message+, Můj Vodafone, Protect a Tips), které však můžete jednoduše z telefonu odinstalovat. Pochválit také můžu výborného průvodce, díky kterému se i první uživatel smartphonu přehledně a pomocí praktických ukázek dozví, jak vlastně s telefonem co dělat (co je notifikační lišta, menu s aplikacemi, jak uspořádat plochy a další). Ocení to jistě každý nový majitel.
Pokud jde o fotoaparát, přináší Vodafone Smart Prime 7 snímač opět o rozlišení 8 megapixelů a dokáže dělat celkem pěkné fotky, pokud k tomu vyjdou dobré sluneční podmínky. Snímky dokážou být ostré a dostatečně detailní, třeba v případě makro snímku odkvetlé pampelišky. Na druhou stranu, jindy může docházet ke slévání barev a ztrátě detailů, u nočních snímků se zase připravte na vyšší úroveň šumu. Za 3 tisícovky ale telefon fotí celkem slušně, tedy stejně jako u předchůdce. Nejvýraznějším zlepšením pak prošla přední kamerka, která navýšila rozlišení ze dvou na 5 megapixelů.
Jak fotí Vodafone Smart Prime 7
Paradoxně v tenčím těle Primu 7 najdeme o něco (málo) větší baterii než u loňského Primu 6, konkrétně s kapacitou 2540 mAh. V praxi mi telefon vydržel běžně asi jeden a půl dne, někdy i celé dva dny, než jsem jej musel zase připojit na nabíječku.
Zhodnocení
Vodafone letos s modelem Prime nezopakuje loňský úspěch. V roce 2016 už zkrátka není místo na trhu pro telefon s Androidem a pamětí jen 1 GB RAM. Většina lidí, kteří si skutečně vyzkouší používat tento telefon alespoň na jeden týden, se ještě rádi vrátí ke svému předchozímu zařízení, nebo si třeba připlatí za vybavenější přístroj. A přesně to bych každému doporučil – pokud nepočítáte každou korunu, připlaťte si za smartphone v ceně alespoň kolem 5 tisíc korun a nebudete litovat. Nebo si počkejte na phablet Smart Ultra 7, který by mohl po vzoru loňského předchůdce disponovat tolik potřebnou 2 GB RAM pamětí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.