Mělo jít o supertelefony z budoucnosti, svůj osud ale nenaplnily
Přístrojů, které měly „změnit pravidla hry“ a stát se průkopníky své doby, byla celá řada. Jen málokterým se to ale opravdu povedlo. Těch neúspěšných bylo pochopitelně více, přestože třeba přinášely velmi zajímavé nápady nebo funkce, které často naprosto předběhly svou dobu a uživatelé by je dokázali ocenit až mnohem později. Pojďme se nyní v krátkém přehledu podívat na ty, od kterých si výrobci slibovali mnohem více, než se jim podařilo dosáhnout.

1. Amazon Fire Phone
- datum představení: 2014
Fire Phone je prvním a zatím posledním dílem v produktovém portfoliu internetového obchodního giganta – Amazonu. Jeho vývoj stál nemalé prostředky a trval bezmála tři roky. Nejvíce času spolkla příprava 3D rozhraní, které na první pohled vypadá sice efektivně, ale většinou uživatelů bylo vnímáno tak, že nemá žádný podstatný význam. Prodejním výsledkům nepomohla ani nadstavba Amazonu nad operačním systémem Android, či průměrná hardwarová výbava, která se však ale prodávala za cenu vlajkových lodí. Amazon po prvním neúspěchu sice cenu snížil a navázal k prodeji svou úspěšnou službu Amazon Prime, ale ani to nepomohlo. Po ani ne jednom roce tak neslavně skončil jeho prodej a černá můra manažerů Amazonu.

2. HTC First
- datum představení: 2013
Často také označován jako první „facebookový telefon“. Přístroj samotný běžel na OS Android, na kterém byl přítomen velmi „agresivní“ launcher, který prostupoval prakticky celým telefonem. Mimochodem, tento launcher je stále přístupný v obchodě Google Play, kde má mezi launchery jedno z nejnižších hodnocení. Přestože na Facebooku tráví miliony lidí denně velké množství času, ideu Facebook-telefonu tak pohřbila špatná uživatelská přívětivost launcheru.

3. Ubuntu Edge
- datum představení: Nikdy oficiálně nepředstaven (představení bylo plánováno na rok 2013)
Mělo se jednat o sen všech technických hračičků. Již v roce 2013 sliboval např. 4 GB RAM (tuto hodnotu stěží kdo nabídne v roce 2015!) a možnost přepínat mezi dvěmi operačními systémy – Androidem a Ubuntu. Telefon startoval na crowdfundingovém serveru Indiegogo, kde na zahájení jeho výroby bylo požadováno vybrat 32 milionů dolarů. Vybrat se však podařilo od přibližně 27 000 lidí pouze necelých 12 milionů dolarů a tak se telefon do výroby nikdy nedostal.

4. LG Optimus Vu
- datum představení: 2012
Někdy výrobci přicházejí s opravdu zajímavými myšlenkami. Krátce poté, co Samsung začal mít úspěch se svými phablety, řeklo si LG, že ve velkých telefonech je potenciál, ale je nutné se od Samsungu odlišit. Představilo tak opravdu velký LG Optimus Vu s poměrem stran displeje 4:3. Bohužel, telefon už byl tak široký, že se velmi špatně ovládal a ještě hůře se vešel do běžné kapsy. V naprosté většině světa tak slavil značný neúspěch. Dařilo se mu jen na několika málo trzích v Asii a asi díky tomu LG vydalo i druhou a třetí generaci tohoto telefonu, než to s ním nakonec vzdalo.

5. HP Veer
- datum představení: 2011
Aneb absurdně malý smartphone. Na svět tento telefon s 2,6″ displejem přišel díky spojení společnosti Palm a HP a obě společnosti s ním chtěli navázat na původní úspěšný Palm. V této době se již displeje začínaly zvětšovat a tím, že šlo proti trendu se toto malé „vajíčko“ neuchytilo.

6. Microsoft Kin
- datum představení: 2010
Microsoft během posledních let předvedl dvě neuvážené akvizice. Nedávným příkladem je finská Nokia, tím starším pak společnost Aquantive. Právě díky Aquantive chtěl Microsoft v roce 2010 uspět na poli mobilních telefonů. Zatímco ale Apple s iOS a další výrobci s Androidem se soustředili na vývoj smartphonů založených na těchto dvou velkých ekosystémech, Microsoft vsadil na omezený operační systém Kin. Není se co divit, že jinak zajímavé přístroje s vysouvacími klávesnicemi tak velký úspěch nezaznamenaly.

7. Dell Streak
- datum představení: 2010
Svou dobu opravdu předběhl. Pokud byste v roce 2010 někde vytáhli 5″ telefon, spousta lidí by si asi klepala na čelo. V té době šlo o opravdového giganta, který neměl obdoby. Dell si od něj sliboval, že mu pomůže prosadit se na trhu chytrých zařízení. Bohužel byl ale příliš pomalý a ani designově nepřinesl zajímavé prvky, což ho odsoudilo k neúspěchu.

8. Palm Pre
- datum představení: 2009
Již v roce 2009 přišel s bezdrátovým nabíjením. Na tehdejší dobu věc zcela nevídaná. Přišel i s pěkným uživatelským prostředím a vcelku povedeným designem. Za jeho neúspěchem však stála jeho pomalost. Hardwarová výbava byla i na rok 2009 příliš slabá.

9. Nokia N97
- datum představení: 2009
Mělo se jednat o odpověď Nokie na úspěchy Applu s jeho iPhonem. Oproti iPhonu přinášel pohodlí hardwarové klávesnice, na kterou v roce 2009 velké množství zákazníků nedalo dopustit. Nokia si však nepřipouštěla jak prehistoricky OS Symbian (který na Nokii N97 byl) působil ve srovnání s iOS nebo s Androidem.

10. BlackBerry Storm
- datum představení: 2008
BlackBerry si jako jeden z prvních výrobců uvědomilo hrozící konkurenci od Applu a jeho iPhonu a rozhodl se tak rychle přispěchat s odpovídající odpovědí v podobě celodotykového telefonu. Nepříliš povedený Blackberry OS 5 však naděje záhy pohřbil.

11. Motorola Rokr E1
- datum představení: 2005
V roce 2005 zbývaly do představení prvního iPhonu ještě 2 roky. V této době spolupracovala Motorola s Applem a výsledkem jejich práce byl právě Rokr E1. Hlavní ideou tohoto přístroje byl přístup k hudební službě iTunes, nejednalo se však tedy ještě o smartphone. Konkurence již však s prvními smartphony (v té době ještě komunikátory nebo PDA) experimentovala a tak kdo chtěl vlastnit „chytré zařízení“ sáhl spíše po konkurenci.

Jaké je podle vás největší zklamání poslední doby?
Zdroj: Phonearena.com