LG T500 – recenze obyčejného dotykáče s přízviskem Dakota

LG T500 Dakota je telefon spadající mezi low-endy, a to cenou i výbavou. Recenze LG T500 Dakota je určena pro ty z vás, kteří by rádi opravdu obyčejný telefon s dotykovým displejem, voláním, SMS, webovým prohlížečem a fotoaparátem.

LG T500 Dakota na první pohled může připomínat dotykáč Samsung Corby S3650. S cenou stlačenou na hranici dvou tisíc má tenhle telefon ambice na dobrou prodej v segmentu low-endů. Ve výbavě má dotykový rezistivní displej, prostředí od LG, 2 Mpx fotoaparát, webový prohlížeč, klienty sociálních sítí Facebook a Twitter.

Mobilní telefon LG T500 Dakota do recenze zapůjčil eShop X-Store.cz.


LG T500 Dakota – oficiální fotografie

Základní parametry – LG T500 Dakota

Rozměry 105 x 57 x 12,9 mm
Hmotnost 93 g
Displej LCD, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“
Procesor a paměť 50 MB + paměťové karty microSD až 8 GB
Operační systém ne, prostředí LG Cartoon
Fotoaparát 2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání QCIF videa s 15 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, záruční list
Cena a dostupnost 2 200 Kč, červen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG T500 Dakota

Co se nám líbilo: kompaktní pevné zpracování, dotykový displej s rezistivní technologií (pro ženy s nehty ideální), nízká hmotnost, obyčejné prostředí se snadnou orientací, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, jednoduché hry a aplikace

Co se nám nelíbilo: chybí autofocus u fotoaparátu, tato verze telefonu nemá rychlá data ani Wi-Fi, každému nemusí vyhovovat rezistivní displej, v balení chybí sluchátka

Obsah balení: jde to i bez sluchátek

Po rozbalení krabičky s telefonem toho uvnitř už moc nenalezneme. Kromě telefonu a baterie je tu nabíječka bez oddělitelného USB kabelu, návod a záruční list. Chybí tedy i sluchátka, která dosud LG ochotně dávalo i do podobně laděných low-endů. Paměťovou kartu typu microSD si budete také muset zakoupit, případně použít tu z vašeho současného telefonu.

Vzhled a konstrukce: plasťák, který neurazí

Při prvním seznámení s telefonem jsem si opět vzpomněl na kdysi oblíbený telefon Samsung S3650 Corby, který se konstrukčně opravdu s LG T500 nezapře. Rozdíl je snad jen v tom, že toto levné LG nemá výměnné zadní kryty.

Na přední straně telefonu hraje prim dotykový displej s trojicí hardwarových tlačítek, lemované lesklým černým plastem (u naší testované verze), na zadní straně je to naopak matný povrch. Konstrukce je poměrně pevná, kryty na sebe lícují a nemají snahu vrzat ani při pomačkání.

Na horní hraně telefonu je umístěn 3,5 mm konektor Jack a vypínací tlačítko displeje a samotného telefonu. Na levém boku je microUSB port s plastovou krytkou, na pravém boku tlačítka hlasitosti. Další prvky už na telefonu nenalezneme. Slot na microSD kartu je dostupný po odkrytí zadního krytu. Ke slotu na SIM kartu se lze dostat až po vyjmutí baterie.

Baterie a výdrž: nemá být čím vybit

LG T500 Dakota má standardní baterii typu Li-Ion o kapacitě 950 mAh, se kterou vykazuje dobré hodnoty výdrže při běžném používání. Nejvíce tedy telefon vybíjí vysoká hodnota jasu displeje, surfování ve webovém prohlížeči a poslech hudby. Telefon jsem neměl potřebu nabíjet častěji, než 1x do čtyř, pěti dnů. Uživatel s delšími hovory během dne může počítat s výdrží tří dnů.

Displej a ovládání: ideální pro prsty s nehty

Telefon uvítají zejména ženy, jelikož jeho displej je dotykový a typu rezistivní, který se lépe ovládá dotykem hrotu (nehtu), nežli ploškou prstu. Takových telefonů už na trhu není zdaleka tolik. Displej má úhlopříčku 2,8“, rozlišení QVGA (240 x 320 px) a zobrazuje 262 tisíc barev. Hodnotu jasu je třeba nastavit manuálně, senzor jasu chybí. Stejně tak musíte počítat s absencí proximity senzoru, který by displej uzamykal při volání a akcelerometr, který by měl displej přetáčet. Na šířku displeje lze psát SMS zprávy v režimu QWERTY klávesnice (po zvolení v nastavení). U displeje lze měnit – tapetu, písmo, téma, uvítací zprávu a zobrazení sítě. Reakce na dotyk jsou přiměřené, delší prodlevy nenastávají.

Prostředí telefonu: pro uživatele bez nároků

Kdo má rád jednoduchost, pak si u LG T500 přijde na své. V telefonu je prostředí LG Cartoon, které je prakticky totožné jako u modelů GS290 Cookie, GT350 Town či T310 Cookie Style. Základem jsou tři domovské obrazovky s widgety a menu s dvanácti ikonami a obrazovkami po sobě jdoucími. Vnitřní paměť 50 MB pokryje nutné minimum na SMS, MMS, emaily či několik fotografií, další obsah už se zde nejspíše nevejde a bude proto potřeba přiložit microSD kartu.

Při každém dotyku na displej lze nastavit doprovázení vibracemi. V režimu uzamknutého displeje je třeba po stisknutí tlačítka na horní hraně potvrdit odemknutí posunem lišty na displeji směrem vzhůru. Byť je prostředí velice jednoduché, nechybí ani možnost si jej zkrášlit k obrazu svému – změnou schéma, tapety domovské obrazovky, velikosti písma.

Telefonování a zprávy: se zájmem o uživatele

Telefon je bezesporu určen k běžným úkonům, mezi které se řadí volání, posílání SMS či vyřizování emailové korespondence. LG T500 v nich obstojí dobře. Telefonní seznam je schopen pohltit až 1000 kontaktů, u nichž může být kromě základních informací i fotografie a další podrobnosti. V historii je přehled všech posledních zmeškaných, přijatých či volaných hovorů, stejně tak i zpráv. Určitě se hodí vlastní vizitka, která může být pomocí SMS či Bluetooth rychle odeslána druhé osobě. Kontakty se třídí i do jednotlivých skupin, nepostradatelná může být funkce předvolených kontaktů pod číslicemi 1-9 či vyhledávání zadáním počátečních znaků jména.

Na LG Dakota se dají rychle a snadno vytvářet SMS zprávy, MMS či emaily. Psaní je možné na výšku i šířku displeje, a to formou běžné softwarové klávesnice, QWERTY klávesnicí v režimu na šířku displeje a oknem pro zadávání textu ručním psaním znaků. Zprávy se řadí dle konverzací, a tak máte snadný přehled pod každým kontaktem, co jste si s ním psali (pomocí pod sebou zobrazených bublin). Celkem se do telefonu vejde pět set zpráv. Kromě běžných zpráv lze psát i MMS zprávy, obsahující přílohy ve formě fotografií, videí, zvuků a dalšího obsahu.

V emailovém klientu je pro přihlášení vlastních účtů k dispozici výběr z protokolů POP3/IMAP4, nechybí automatická aktualizace schránek v rozmezí 15 minut – 1 hodiny či manuální aktualizace dle potřeby. Na prohlížení emailů v terénu tohle řešení dostačuje, dokonce s možností odeslání zpráv s přílohami (i když formáty Office a jejich prohlížení není možné).

Fotoaparát: jen do počtu

S fotoaparátem si dnes výrobci telefonů už moc hlavu nelámou, a tak do low-endů dávají stále nanejvýš 2 Mpx fotoaparát, jako je tomu i v případě LG T500. Docela schází autofocus, který by fotografiím dodal ostrost. V nastavení lze měnit: velikost fotografií, vyvážení bílé, barevný efekt, sekvence, samospoušť, noční režim, úložiště, zvuk spouště, zobrazení pořízeného snímku. Fotografie se pořizují v rozlišení max. 2 Mpx (1600 x 1200 px), videa v rozlišení QCIF (176 x 144 px) s 15 snímky/s. Na kvalitu fotografií se podívejte níže.

Zkušební fotografie – LG T500 Dakota:

Organizační funkce, zábava: marně hledám nedostatky

V telefonu je z běžných funkcí zastoupen budík, poznámky, Google vyhledávání, galerie, úkoly, kalendář, vyhledávač data, záznam hlasu, světový čas, kalkulačka, převodník jednotek a stopky. Pak lze využít hudební přehrávač, prohlížeč souborů (moje soubory), FM rádio s RDS (spustitelné po připojení sluchátek), služby SNS – klienti Facebook, Twitter, službu messenger či aplikaci YouTube. Z her nalezneme v telefonu tituly – Tetris Pop, MingleMangle, Containers Block. Nechybí ani jednoduchý přehrávač videí, který by měl zvládat formát 3gp.

Konektivita, webový prohlížeč:

LG T500 je nejhůře vybavenou verzí trojice telefonů, které byly představeny pospolu (T500, T505, T510). T500 má pouze pomalá data přes operátora GPRS/EDGE. Prohlížení přes webový prohlížeč LGE Phantom browser v2.0 je pomalejší vlivem datových přenosů, a tak se jako vhodnou alternativou nabízí Opera Mini. Phantom browser má integrovanou RSS čtečku, dovoluje otevírání více oken a vytváření záložek, naopak zobrazení složitějších stránek či Flash jsou pasé.

Bezdrátové přenosy zastupuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, díky němuž lze poslouchat s bezdrátovými sluchátky hudbu ve stereo režimu. Pro připojení nabíječky a USB kabelu poslouží standardní microUSB port. Sluchátka se připojují přes 3,5 mm Jack.

Závěr recenze LG T500 Dakota

Co říci závěrem od levného telefonu LG T500 Dakota? Naše očekávání model splnil, jelikož si na nic nehraje, a to, co nabízí, funguje relativně dobře. Poslouží dobře každému, kdo chce jednoduchý telefon s běžnými funkcemi, na němž může čas od času poslouchat oblíbenou hudbu, načítat webové stránky či zachytit fotoaparátem nějakou momentku. Rezistivní displej ocení uživatelky s dlouhými nehty. Pokud volit telefon s nízkou cenou a dotykovým displejem, pak LG T500 je jednou z možností.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
jednoduché funkce chybí autofocus
dotykový displej pouze GPRS/EDGE
3,5 mm Jack v balení nejsou sluchátka
webový prohlížeč
sociální sítě

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

LG T500 – recenze obyčejného dotykáče s přízviskem Dakota

LG T500 Dakota je telefon spadající mezi low-endy, a to cenou i výbavou. Recenze LG T500 Dakota je určena pro ty z vás, kteří by rádi opravdu obyčejný telefon s dotykovým displejem, voláním, SMS, webovým prohlížečem a fotoaparátem.

LG T500 Dakota na první pohled může připomínat dotykáč Samsung Corby S3650. S cenou stlačenou na hranici dvou tisíc má tenhle telefon ambice na dobrou prodej v segmentu low-endů. Ve výbavě má dotykový rezistivní displej, prostředí od LG, 2 Mpx fotoaparát, webový prohlížeč, klienty sociálních sítí Facebook a Twitter.

Mobilní telefon LG T500 Dakota do recenze zapůjčil eShop X-Store.cz.


LG T500 Dakota – oficiální fotografie

Základní parametry – LG T500 Dakota

Rozměry 105 x 57 x 12,9 mm
Hmotnost 93 g
Displej LCD, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“
Procesor a paměť 50 MB + paměťové karty microSD až 8 GB
Operační systém ne, prostředí LG Cartoon
Fotoaparát 2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání QCIF videa s 15 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, záruční list
Cena a dostupnost 2 200 Kč, červen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu LG T500 Dakota

Co se nám líbilo: kompaktní pevné zpracování, dotykový displej s rezistivní technologií (pro ženy s nehty ideální), nízká hmotnost, obyčejné prostředí se snadnou orientací, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, jednoduché hry a aplikace

Co se nám nelíbilo: chybí autofocus u fotoaparátu, tato verze telefonu nemá rychlá data ani Wi-Fi, každému nemusí vyhovovat rezistivní displej, v balení chybí sluchátka

Obsah balení: jde to i bez sluchátek

Po rozbalení krabičky s telefonem toho uvnitř už moc nenalezneme. Kromě telefonu a baterie je tu nabíječka bez oddělitelného USB kabelu, návod a záruční list. Chybí tedy i sluchátka, která dosud LG ochotně dávalo i do podobně laděných low-endů. Paměťovou kartu typu microSD si budete také muset zakoupit, případně použít tu z vašeho současného telefonu.

Vzhled a konstrukce: plasťák, který neurazí

Při prvním seznámení s telefonem jsem si opět vzpomněl na kdysi oblíbený telefon Samsung S3650 Corby, který se konstrukčně opravdu s LG T500 nezapře. Rozdíl je snad jen v tom, že toto levné LG nemá výměnné zadní kryty.

Na přední straně telefonu hraje prim dotykový displej s trojicí hardwarových tlačítek, lemované lesklým černým plastem (u naší testované verze), na zadní straně je to naopak matný povrch. Konstrukce je poměrně pevná, kryty na sebe lícují a nemají snahu vrzat ani při pomačkání.

Na horní hraně telefonu je umístěn 3,5 mm konektor Jack a vypínací tlačítko displeje a samotného telefonu. Na levém boku je microUSB port s plastovou krytkou, na pravém boku tlačítka hlasitosti. Další prvky už na telefonu nenalezneme. Slot na microSD kartu je dostupný po odkrytí zadního krytu. Ke slotu na SIM kartu se lze dostat až po vyjmutí baterie.

Baterie a výdrž: nemá být čím vybit

LG T500 Dakota má standardní baterii typu Li-Ion o kapacitě 950 mAh, se kterou vykazuje dobré hodnoty výdrže při běžném používání. Nejvíce tedy telefon vybíjí vysoká hodnota jasu displeje, surfování ve webovém prohlížeči a poslech hudby. Telefon jsem neměl potřebu nabíjet častěji, než 1x do čtyř, pěti dnů. Uživatel s delšími hovory během dne může počítat s výdrží tří dnů.

Displej a ovládání: ideální pro prsty s nehty

Telefon uvítají zejména ženy, jelikož jeho displej je dotykový a typu rezistivní, který se lépe ovládá dotykem hrotu (nehtu), nežli ploškou prstu. Takových telefonů už na trhu není zdaleka tolik. Displej má úhlopříčku 2,8“, rozlišení QVGA (240 x 320 px) a zobrazuje 262 tisíc barev. Hodnotu jasu je třeba nastavit manuálně, senzor jasu chybí. Stejně tak musíte počítat s absencí proximity senzoru, který by displej uzamykal při volání a akcelerometr, který by měl displej přetáčet. Na šířku displeje lze psát SMS zprávy v režimu QWERTY klávesnice (po zvolení v nastavení). U displeje lze měnit – tapetu, písmo, téma, uvítací zprávu a zobrazení sítě. Reakce na dotyk jsou přiměřené, delší prodlevy nenastávají.

Prostředí telefonu: pro uživatele bez nároků

Kdo má rád jednoduchost, pak si u LG T500 přijde na své. V telefonu je prostředí LG Cartoon, které je prakticky totožné jako u modelů GS290 Cookie, GT350 Town či T310 Cookie Style. Základem jsou tři domovské obrazovky s widgety a menu s dvanácti ikonami a obrazovkami po sobě jdoucími. Vnitřní paměť 50 MB pokryje nutné minimum na SMS, MMS, emaily či několik fotografií, další obsah už se zde nejspíše nevejde a bude proto potřeba přiložit microSD kartu.

Při každém dotyku na displej lze nastavit doprovázení vibracemi. V režimu uzamknutého displeje je třeba po stisknutí tlačítka na horní hraně potvrdit odemknutí posunem lišty na displeji směrem vzhůru. Byť je prostředí velice jednoduché, nechybí ani možnost si jej zkrášlit k obrazu svému – změnou schéma, tapety domovské obrazovky, velikosti písma.

Telefonování a zprávy: se zájmem o uživatele

Telefon je bezesporu určen k běžným úkonům, mezi které se řadí volání, posílání SMS či vyřizování emailové korespondence. LG T500 v nich obstojí dobře. Telefonní seznam je schopen pohltit až 1000 kontaktů, u nichž může být kromě základních informací i fotografie a další podrobnosti. V historii je přehled všech posledních zmeškaných, přijatých či volaných hovorů, stejně tak i zpráv. Určitě se hodí vlastní vizitka, která může být pomocí SMS či Bluetooth rychle odeslána druhé osobě. Kontakty se třídí i do jednotlivých skupin, nepostradatelná může být funkce předvolených kontaktů pod číslicemi 1-9 či vyhledávání zadáním počátečních znaků jména.

Na LG Dakota se dají rychle a snadno vytvářet SMS zprávy, MMS či emaily. Psaní je možné na výšku i šířku displeje, a to formou běžné softwarové klávesnice, QWERTY klávesnicí v režimu na šířku displeje a oknem pro zadávání textu ručním psaním znaků. Zprávy se řadí dle konverzací, a tak máte snadný přehled pod každým kontaktem, co jste si s ním psali (pomocí pod sebou zobrazených bublin). Celkem se do telefonu vejde pět set zpráv. Kromě běžných zpráv lze psát i MMS zprávy, obsahující přílohy ve formě fotografií, videí, zvuků a dalšího obsahu.

V emailovém klientu je pro přihlášení vlastních účtů k dispozici výběr z protokolů POP3/IMAP4, nechybí automatická aktualizace schránek v rozmezí 15 minut – 1 hodiny či manuální aktualizace dle potřeby. Na prohlížení emailů v terénu tohle řešení dostačuje, dokonce s možností odeslání zpráv s přílohami (i když formáty Office a jejich prohlížení není možné).

Fotoaparát: jen do počtu

S fotoaparátem si dnes výrobci telefonů už moc hlavu nelámou, a tak do low-endů dávají stále nanejvýš 2 Mpx fotoaparát, jako je tomu i v případě LG T500. Docela schází autofocus, který by fotografiím dodal ostrost. V nastavení lze měnit: velikost fotografií, vyvážení bílé, barevný efekt, sekvence, samospoušť, noční režim, úložiště, zvuk spouště, zobrazení pořízeného snímku. Fotografie se pořizují v rozlišení max. 2 Mpx (1600 x 1200 px), videa v rozlišení QCIF (176 x 144 px) s 15 snímky/s. Na kvalitu fotografií se podívejte níže.

Zkušební fotografie – LG T500 Dakota:

Organizační funkce, zábava: marně hledám nedostatky

V telefonu je z běžných funkcí zastoupen budík, poznámky, Google vyhledávání, galerie, úkoly, kalendář, vyhledávač data, záznam hlasu, světový čas, kalkulačka, převodník jednotek a stopky. Pak lze využít hudební přehrávač, prohlížeč souborů (moje soubory), FM rádio s RDS (spustitelné po připojení sluchátek), služby SNS – klienti Facebook, Twitter, službu messenger či aplikaci YouTube. Z her nalezneme v telefonu tituly – Tetris Pop, MingleMangle, Containers Block. Nechybí ani jednoduchý přehrávač videí, který by měl zvládat formát 3gp.

Konektivita, webový prohlížeč:

LG T500 je nejhůře vybavenou verzí trojice telefonů, které byly představeny pospolu (T500, T505, T510). T500 má pouze pomalá data přes operátora GPRS/EDGE. Prohlížení přes webový prohlížeč LGE Phantom browser v2.0 je pomalejší vlivem datových přenosů, a tak se jako vhodnou alternativou nabízí Opera Mini. Phantom browser má integrovanou RSS čtečku, dovoluje otevírání více oken a vytváření záložek, naopak zobrazení složitějších stránek či Flash jsou pasé.

Bezdrátové přenosy zastupuje Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, díky němuž lze poslouchat s bezdrátovými sluchátky hudbu ve stereo režimu. Pro připojení nabíječky a USB kabelu poslouží standardní microUSB port. Sluchátka se připojují přes 3,5 mm Jack.

Závěr recenze LG T500 Dakota

Co říci závěrem od levného telefonu LG T500 Dakota? Naše očekávání model splnil, jelikož si na nic nehraje, a to, co nabízí, funguje relativně dobře. Poslouží dobře každému, kdo chce jednoduchý telefon s běžnými funkcemi, na němž může čas od času poslouchat oblíbenou hudbu, načítat webové stránky či zachytit fotoaparátem nějakou momentku. Rezistivní displej ocení uživatelky s dlouhými nehty. Pokud volit telefon s nízkou cenou a dotykovým displejem, pak LG T500 je jednou z možností.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
jednoduché funkce chybí autofocus
dotykový displej pouze GPRS/EDGE
3,5 mm Jack v balení nejsou sluchátka
webový prohlížeč
sociální sítě

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."