LG Prada 3.0 – recenze telefonu s puncem italské módy

Luboš Srb

Co má společného LG a Prada? Přeci luxusní telefony, pro rok 2012 model LG Prada 3.0. Recenze odpoví na to, jestli jsou použity exkluzivní materiály a jaký je vlastně obsah telefonu, v čem se liší oproti běžným smartphonům. LG Prada 3.0 disponuje navíc NFC či vzorovou konektivitou, po které prahneme.

LG Prada 3.0 je třetím společným telefonem korejského výrobce LG a italské módní značky Prada. Do třetice všeho dobrého? Tentokrát se jedná o chytrý telefon s extra velkým dotykovým displejem, dvoujádrovým procesorem, 8 Mpx fotoaparátem a systémem Android 2.3 Gingerbread. Získá si vás LG Prada 3.0 kvůli výbavě, nebo značce, kterou možná nosíte na sobě či při sobě?


LG Prada 3.0 – oficiální fotografie

Základní parametry – LG Prada 3.0

Rozměry128 x 65 x 8,5 mm
Hmotnost138 g
DisplejIPS LCD, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,3“
Procesor a paměťdvoujádrový, 1 GHz (TI OMAP 4430)
1GB RAM, 4GB uživatelské vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3.7 + nadstavba Prada UI
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, časovač, geotagging, zachycení obličeje
nahrávání HD 1080p videa se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost13 600, únor 2012

Krátké postřehy z testování telefonu LG Prada 3.0

Co se nám líbilo: precizní pevné zpracování, 4,3“ IPS LCD dotykový displej, Android 2.3.7 Gingerbread, speciální schéma telefonu, dvoujádrový 1 GHz procesor, 1GB RAM paměť, vnitřní 4GB paměti pro využití, slot na microSD, HSPA+, Wi-Fi Direct, NFC, GPS, 3,5 mm Jack, MHL port, 8 Mpx fotoaparát s autofocusem, nahrávání HD 1080p videa, v balení kvalitní špuntová sluchátka, 1 540 mAh baterie

Co se nám nelíbilo: použité materiály – plast, senzorová tlačítka mají velmi krátké podsvícení, chybí speciální obsah telefonu s motivem Prada, výdrž při aktivním využívání rapidně klesá

Balení, vzhled a zpracování: ve jménu značky Prada

LG Prada 3.0 se prodává v krabici, připomínající šperkovnici. Obsahově by přitom stačila možná s třetinovými rozměry, ale značka Prada si žádá výjimečnost. V balení nalezneme telefon, baterii, nabíječku, datový USB kabel, návod, záruční list a špuntová sluchátka Prada. Mrzí mě, že výrobce nepřidal nějaké značkové pouzdro na telefon, které bych vzhledem k ceně předpokládal.

Zpracování telefonu je perfektní, pevné. Rozměrově můžeme LG Pradu 3.0 srovnat třeba se Samsungem Galaxy S II, kterého přerůstá v šířce i délce, tloušťka je shodná (rozměry 127,5 x 69 x 8,5 mm, hmotnost 138 gramů. Na ovládání vyloženě jen jednou rukou proto spíše zapomeňte, jelikož vám telefon může snadno vyklouznout, jeho boky jsou totiž lesklé, s imitací kovu. Důraz při výrobě byl kladen zejména na rovné hrany a detaily, viz třeba tlačítka na horní hraně.

Přední strana telefonu je rozdělena na část se senzorovými tlačítky (dole), 4,3“ displej a nad ním senzory s kamerkou na videohovory. Tlačítko na horní hraně telefonu, přímo nad kamerkou, spouští přední fotoaparát, ale lehce přepneme i na hlavní fotoaparát. Takové řešení nepamatuji u jiných modelů. Místo značky výrobce je na přední straně název PRADA. Sklíčko displeje je celé schováno pod úroveň kovového rámečku, proto zde nehrozí poškrábání při každém nevhodném položení telefonu displejem na podložku.

Horní hrana nese standardní 3,5 mm konektor Jack, tlačítko zámku displeje, již zmíněný spouštěč přední kamerky a přesuvný kryt s microUSB pod ním. Tentokrát se však jedná o tzv. MHL port, což je společný port pro microUSB i microHDMI. Tlačítka hlasitosti nalezneme na levém boku telefonu, zatímco pravý zůstal nevyužit. „Kovový rámeček“ přechází zaoblením do zadní části telefonu, kde je nasazen plastový kryt, z horní a spodní hrany hodně vysunutý. Původně se přitom předpokládalo, že kryt bude z kůže. Co víc, kryt je z tvrdého zvrásněného plastu, takže v ruce nedrží a lehce vyklouzává. Spodní hrana pak má na pohled stejná tlačítka, jako na horní hraně, jenže zde to jsou pouze smontované spojky v konstrukci.

Zadní strana telefonu patří fotoaparátu s LED bleskem v elegantním rámečku. Ve spodní části pak nalezneme dvojici výpustí reproduktoru. Kryt sejmeme od spodní hrany, jde to poměrně dobře. Tím pádem se dostaneme ke slotu na microSD kartu, který není závislý na vyjmutí baterie. Také slot na SIM kartu lze použít, aniž bychom museli baterii přímo vyjmout. Lepší je však v takovém případě přepnout do režimu letadlo, pak SIMku vyjmout a znovu přepnout do běžného režimu. Oproti vypnutí a zapnutí přístroje ušetříme mnoho sekund.

Baterie a výdrž: dokáže se rozparádit

LG Prada 3.0 má mít dobrou výdrž na základě Li-Ion baterie s kapacitou 1 540 mAh (typ BL-44JR). Udávané hodnoty výdrže jsou 330 hodin pohotovostního režimu a kolem 4-5 hodin hovorů. Když budeme mobil aktivně používat, tzn. Se zapnutým displejem, daty, pak můžeme počítat dobíjení každý druhý den, možná i častěji, v závislosti na intenzitě. Tradičně nejvíc konzumuje baterii aktivní GPS, hotspot či displej s maximálním jasem.

Displej a ovládání: těžko viditelná tlačítka

Plus by ode mě dostal displej telefonu, který je typu IPS LCD. Úhlopříčka 4,3“ a rozlišení WVGA (480 x 800 px) je adekvátní, zobrazení 16 milionů barev samozřejmostí. Kapacitní dotyková technologie znamená ovládání ploškami prstů, nikoliv nehty. Přesnost dotyku a rychlost odezvy vás ihned přesvědčí o správnosti koupě telefonu. Displej může jas regulovat automaticky (včetně voleb optimalizovaného jasu a snížené spotřeby) nebo jej manuálně nastavíte. Zatímco interval vypnutí displeje lze definovat, u senzorových tlačítek platí konstantní prodleva jen 3 sekundy, po kterých se ihned vypne jejich podsvícení. Nejen ve tmě pak při zapnutém displeji prostě nevidíte, kam přesně máčknout, abyste zvolili to správné tlačítko ze čtyř v řadě.

Telefonu můžeme povolit automatické přetáčení displeje do obou boků, stejně tak zapnout animace a upravit písmo (na výběr kromě Prada písma i to klasické DroidSans, láska, hravý, moje srdce, balerína a displej). Jelikož na telefonu nejsou žádná hardwarová, musíme se spokojit s těmi softwarovými a také kvalitní klávesnicí v režimu na výšku i šířku displeje. Na velkém displeji je psaní opravdu pohodlné.

Systém, funkce, odlišnosti: Android s grafikou ala Prada

Systém telefonu (Android 2.3.7) je převlečen do černobílého schématu Prada. Ikonky tak jsou obrysové, bílé, zatímco pozadí černé. Pouze aplikace Google a stažené položky jsou barevné. Jinak se jedná o klasickou nadstavbu Optimus UI, ve které můžeme např. vytvářet nové záložky v menu telefonu a tím si přehledně škatulkovat obsah. Na domovských obrazovkách zas nechybí widgety.

Výkon telefonu má na starost čipset od Texas Instruments (OMAP 4430), tedy stejný, jako v případě LG Optimusu 3D. Dvoujádrový procesor je taktován na 1 GHz, grafická karta je PowerVR SGX540. Operační RAM paměť má hodnotu 1GB. Chod systému tak nenarušují záseky či viditelné zpomalení zapínání aplikací. V telefonu je také dostatek místa na ukládání, systémová paměť si odkrajuje 2,1GB, interní čítá rovná 4GB. Rozšíření microSD kartou o dalších až 32GB pak bohatě pokryje potřeby každého uživatele.

Funkce telefonu jsou opravdu skryté pouze za černobílou záclonou, ve skutečnosti tu inovace nejsou. Šikovný je třeba správce aplikací, ve kterém zjistíme aktuální používanou a volnou operační paměť, vypínáme spuštěné aplikace a spravujeme instalované položky. Hodí se i přehled o dostupné úložné paměti. Domácí plocha je aplikace, která z telefonu udělá hodiny, kalendář nebo fotorámeček, vždy s možností spuštění hudby k tomu. Pokud by byl s telefonem dodáván stojánek, dokázal bych si takové řešení představit v reálu.

Pak tu máme aplikace, u nichž se blíže pozastavovat nebudeme, pouze je zmíníme, aby bylo zřejmé, že v telefonu nechybí – budík, editor obrázků, galerie, kalendář, kalkulačka, počasí, Polaris Office (čtení a úprava Office souborů), poznámky, stahování, video přehrávač, zálohování obsahu SIM karty, news. Funkce „na cestě“ udělá z telefonu panel s hlavními volbami, potřebnými během jízdy, připomínající navigaci. Pozornost si zaslouží funkce Remote call, která vyřeší problém s vaším telefonem na dálku prostřednictvím diagnostiky s LG. Aplikace SmartWorld nabídne jedinečný obsah do telefonu, stačí se při prvním spuštění přihlásit k této službě LG nebo se zaregistrovat.

Hudební přehrávač je vylepšen o některé zajímavé funkce, třeba prostorový virtuální zvuk, stejně tak ekvalizér s různými úrovněmi zvuku, které fungují až po připojení sluchátek. Časovač automatického vypnutí dokáže přehrávač ukončit, to se hodí třeba před spaním, kdy si pustíte oblíbené písně a naplánujete vypnutí (interval 10 min – 2 hod). Hudební obsah můžeme sdílet spolu s dalším (foto, video) v domácí síti přes funkci SmartShare. Video přehrávač disponuje podporou souborů DivX (VOD). Před prvním přehráním zaregistrujete přístroj dle pokynů a přiloženého hesla. Bez problému běží soubory v HD 1080p rozlišení. Pro zobrazení titulků je lepší volit alternativu přehrávače z Android Marketu.

Fotoaparát: 8 Mpx s Full HD 1080p videem

K prvotřídnímu telefonu patří i kvalitní fotoaparát na zádi, což lze v případě LG Prady 3.0 potvrdit. 8 Mpx fotoaparát (odpovídá rozlišení fotografií 3264 x 2448 px) produkuje poměrně dobré snímky, ostré díky autofocusu a ve špatných světelných podmínkách pomáhá LED blesk. Z Funkcí uveďme přibližování, režim blesku, sledování obličeje, časovač, sekvence snímání, panorama, zaznamenání polohy, kontrolu. Video je nahráváno ve vysokém rozlišení HD 1080p se 30 snímky/s. Chybí ovšem stabilizátor obrazu.

Zkušební fotografie – LG Prada 3.0:

Datová výbava: HDMI i skvělé NFC

Dominantou telefonu bych zvolil konektivitu, ve které se objevuje snad vše, co dnešní smartphony mohou nabídnout. Nejdříve tedy v rychlosti – GPRS, EDGE, HSPA+, Bluetooth 3.0, Wi-Fi, GPS, NFC, MHL port (microUSB i HDMI), 3,5 mm Jack. Něco chybí? Myslím, že ne. S operátorem se dostanete v případě použití rychlých dat HSPA+ až na hodnotu 21Mb/s při stahování (teoretické a musí to operátor nabízet samozřejmě), odesílání max. 5,76 Mb/s. Pomalejší GPRS/EDGE můžeme hlavně v Česku stále ještě považovat za častější ze způsobů, který využijeme při připojení mimo velká města. Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi se standardy 802.11 a/b/g/n. S tou je spojena možnost vytváření Wi-Fi hotspotu, kdy sdílíme vlastní datové připojení až pěti dalších zařízením (včetně hesla nebo bez), Wi-Fi Direct a funkce SmartShare (DLNA), o které jsme již psali výše.

Bluetooth ve verzi 3.0 každopádně podporuje A2DP profil pro stereo poslech a EDR. LG ukrylo pod společný MHL port (na pohled microUSB) i možnost připojení HDMI kabelu, stačí patřičná redukce. Podobné řešení už využívá třeba Samsung či HTC. V případě firemního použití telefonu se hodí i VPN. Poslech hudby je zajištěn skrze standardní 3,5 mm konektor Jack. Zvláštní zájem si zaslouží technologie NFC, kterou telefon taktéž disponuje. Čtení a výměna štítků může být jen začátkem, do budoucna pak i realizace plateb (v případě aplikací). Sdílet lze kontakty, URL, poznámky, hovory, textové zprávy či plán. Načtení pak probíhá tak, že štítek nebo jiný telefon přiložíme k zádům LG Prada 3.0. Okamžitě naskočí obsah.

Přečíst později, to je jedna z nových funkcí, která na vás čeká ve webovém prohlížeči, jinak zcela standardním androidovském. V něm můžeme označit a kopírovat text, přidávat RSS kanály, vyhledávat na stránce, přidat konkrétní obsah na plochu, otevírat více oken a lehce mezi nimi přecházet. LG Prada 3.0 má GPS s mapami a navigací Google, takže je potřeba mít zařízeno datové připojení, bez kterého to jinak nebude fungovat korektně stále. Proto je lepší si sehnat nějaké offline mapy s navigací, třeba Sygic nebo Route 66. Přesnost a rychlost GPS je vskutku dobrá, zaměření do minuty s GPS, do pár sekund s A-GPS.

Závěr recenze telefonu LG Prada 3.0

LG Prada 3.0 je svým způsobem výjimečný telefon, i když jeho předností není tolik, jak se při představení očekávalo. Luxusní prvky na konstrukci vystřídal plast a leštěný kov. Menu s netradičním konceptem černobílých ikon a pozadí přijde vhod, stejně tak pestrá konektivita telefonu včetně NFC. LG použilo rovněž velmi dobrý IPS LCD displej. Pozitiva tak u telefonu jednoznačně převažují. Vyplatí se ale investice částky, uvedené níže, do telefonu, který je svým způsobem spjat s módní italskou značkou Prada a není obdařen luxusními materiály?

Především záda telefonu z tvrdého zvrásněného plastu mě hodně zklamaly, čekal jsem kůži. V menu kromě schématu není žádný přidaný obsah, který by měl souvislost se značkou Prada, což může být také minusový bod. Krátké podsvícení senzorových tlačítek nechápu vůbec, asi si nikdo u výrobce nezkusil ovládání po vypnutí podsvícení. Aktuálně je prostě LG Prada 3.0 dražší, než elitní Samsung Galaxy S II, Nokia Lumia 800 či HTC Sensation, a tak si nejsem jist, že se prodá nějaké převratné číslo telefonů na trhu.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus spojitost se značkou PradaPlus zadní plastový kryt
Plus 4,3″ IPS LCD displejPlus krátké podsvícení senzorových tlačítek
Plus 8 Mpx fotoaparát, HD 1080p video
Plus Wi-Fi, HSPA+, BT 3.0, NFC
Plus jedinečné černobílé schéma
Plus dvoujádrový 1 GHz procesor
Plus MHL port – microUSB + HDMI

Autor článku

Luboš Srb - Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články