LG Optimus Me rozšiřuje řadu telefonů LG s OS Android. Recenze modelu LG Optimus Me, který je levnějším parťákem modelů Optimus One a Chic, se zabývá zpracováním, funkční výbavou i možnostmi vyžití. Garance aktualizace na OS Android 2.3 je příslibem do budoucna.
LG Optimus Me (P350) je dalším přírůstkem do řady telefonů LG Optimus, která se vyznačuje operačním systémem Android, přijatelnou funkční výbavou a zajímavým zpracováním. LG Optimus Me má své místo někde u hranice střední třídy telefonů a low-endů, a proto se předpokládá jeho prodej zejména do rukou těm, kteří do telefonu nechtějí přehnaně investovat. V prodeji je hned několik barevných variant, lišících se barvou zadního krytu.
Mobilní telefon LG Optimus Me do recenze zapůjčil eShop X-Store.
Rozměry | 108 x 53 x 12,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 130 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“ |
Procesor a paměť | 175,8 MB RAM, 189,5 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB |
Operační systém | Android (verze 2.2.2) |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa s 21 snímky/s |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, headset, 2GB microSD karta, záruční list |
Cena a dostupnost | 3 700 Kč, březen 2011 |
Co se nám líbilo: celkem sympatická konstrukce, dotykový kapacitní displej, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, rychlá data HSDPA, bezdrátové Wi-Fi s funkcí hotspot, GPS s Google mapami, úpravy menu (sekce), správce spuštěných aplikací od LG
Co se nám nelíbilo: horší rozlišení displeje, změna parametrů od oficiálního představení, chybějící autofocus u fotoaparátu, malá paměť RAM, nadsazená cena
Balení se sympatickým potiskem obsahuje vedle telefonu i baterii, nabíječku, USB kabel, sluchátka, návod a záruční list. Do telefonu je vložena 2GB microSD karta. Víc není potřeba.
LG Optimus Me je přesně případem telefonu, na kterém výrobce použil tak evidentní ústupky, až to ohrožuje očekávanou prodejnost. Oproti oficiálnímu představení telefonu se změnily rozměry, baterie, rozlišení displeje a zmizel také autofocus fotoaparátu. Sympatický tvar konstrukce spolu s vhodnou kombinací lesklého plastu a kovově vypadající zadní části tak alespoň z části zachraňuje renomé.
Telefon převzal od modelu Chic, jehož je méně vybaveným kolegou, přední lesklou stranu a doteková tlačítka pod ním. Zcela navíc pak jsou zakomponována hovorová tlačítka, která uvítají zejména ti z vás, kteří nemají doposud zkušenosti s OS Android, a právě tato tlačítka by jim scházela. Pokládací (červené) sluchátko navíc funguje jako zámek displeje a k vypnutí/zapnutí telefonu.
Na vrchní hraně telefonu najdeme 3,5 mm konektor Jack, do kterého budou pasovat jakákoliv běžná sluchátka. Ne levém boku je pod krytkou umístěn microUSB konektor, na opačném boku tlačítka hlasitosti. Spodní hrana je správně bez funkcí, pouze s dírkou pro ukrytý mikrofon. Nad displejem je zapuštěn reproduktor telefonu, který se velmi snadno zanese nečistotami, které pak jdou obtížně vyjmout. Pozor na to.
Zadní plastový kryt by nás sice rád přesvědčil o tom, že je z kovu, ale pouze nástřik barvy k tomu opravdu nestačí. Sejmout lze z horní hrany telefonu, kde je k tomu určený ořez. Pod krytem, bez nutnosti vyjmutí baterie, je slot na microSD kartu, s již zmiňovanou 2GB kartou od výrobce. K SIM kartě se dostaneme až po vyjmutí baterie.
Na telefonu se mi líbí oblé tvary a celkové zpracování, i když použité materiály mohly být zvoleny lépe. V návodu se pak píše, že některé části telefonu jsou tvořeny sklem, které může nárazem prasknout. Myslím si však, že přední sklíčko displeje a potažmo celé strany telefonu je plastové a poškrábat tedy půjde snadněji, než kdyby se jednalo o sklo.
Baterie telefonu má kapacitu 1280 mAh a oproti původnímu plánu 1500 mAh tak razantně ubylo. Souvislost nalezneme snadno – jelikož se zmenšila úhlopříčka displeje a tím pádem rozměry, aby okolo displeje nebylo příliš materiálu, ubral výrobce i na baterii. Původní by se do telefonu jistě nevešla. Výdrž telefonu je nicméně uspokojivá, zhruba dva až tři dny, pokud budu s telefonem dělat jen občasné úkony. Když k tomu přidám poslech hudby, hraní her nebo spuštěnou Wi-Fi či GPS, výdrž klesá rychleji.
LG Optimus Me mělo původně disponovat 3“ displejem s rozlišením HVGA (tím jsem si jist, jelikož jsem psal preview telefonu), nakonec LG ubralo úhlopříčku na 2,8“ a rozlišení QVGA (240 x 320 px). Taková změna k horšímu mi přijde v této době jako osudová. Právě do LG Optimusu Me jsem vkládal hodně nadějí a parametry mi dávaly za pravdu. Displej trpí i absencí senzoru jasu, naopak akcelerometr a proximity senzor jsou přítomny. Čitelnost na slunci není nejlepší, ale při nejvyšší úrovni jasu je to ještě snesitelné.
LG spoléhá v současnosti na operační systém Android, a tak jeho nasazení u modelu Optimus Me není překvapivé. Telefon disponuje verzí OS Android 2.2.2 a garancí budoucího upgradu na verzi 2.3 (každý model řady Optimus má garanci alespoň jedné aktualizace na vyšší verzi OS). Od modelů Optimus One a Chic převzal totožný procesor s 600 MHz, operační paměť RAM má hodnotu 175,8 MB a nedá se považovat za dostatečnou při větším počtu spuštěných aplikací. Když vše povypínám, je volných zhruba 70 MB RAM. Vnitřní paměť telefonu je 189,5 MB a navyšuje jí přidaná 2GB microSD karta, jinak podporovány až 32GB karty. Především na paměť RAM jsem zvědavý při upgradu na verzi OS Android 2.3, poněvadž mi přijde hodně na hraně dostatečnosti a nedostatečnosti.
Test Quadrant Standard dopadl nad očekávání – 516 bodů. To telefon řadí zhruba na úroveň HTC Desire před aktualizací systému (tedy verze 2.1). Do menu se vstupuje pravým tlačítkem na spodním okraji displeje. Menu dovoluje upravovat pořadí ikon, vytvářet nové záložky, do kterých pak může každý ikonky rozdělit. To je velice přehledné řešení, speciálně u telefonů LG s Androidem. Líbí si mi také výsuvný horní panel, na kterém jsou kromě událostí i nejběžněji používané funkce. Počet domovských obrazovek může být 5 nebo 7, přičemž na každou se vejde hned několik widgetů formou ikonek či rozměrnějších nástrojů. Přidáváme je podržením prstu na ploše, odebíráme podržením konkrétního a přesunem do koše.
Podle návodu nepodporuje (lepší spíše nemá) telefon následující funkce: připojení k počítači přes Bluetooth, LG Air Sync (Web Sync, R-Click), aplikace OSP (telefon na obrazovce), úkoly v kalendáři, poznámky, aplikace Java.
LG u modelu Me přichystalo kromě čtveřice funkčních tlačítek pod displejem ještě obě hovorová tlačítka, která by měla usnadnit přechod uživatelům z klasického telefonu s klávesnicí na dotykový. Díky červenému tlačítko, které uzamyká a zhasíná displej, odpadl zámek displeje na boku telefonu. Uživatelů navyknutí na jiný způsob budou zpočátku zkoušet vypínat aplikace právě tímto tlačítkem, což nepůjde.
U kontaktů jsou změny nepatrné. Specifickou vlastností modelů LG s Androidem je možnost volby widgetů kontaktů s přímou funkcí volání či psaní SMS zprávy. Vedle numerické klávesnice (sekce telefon) je výpis hovorů, všechny kontakty a oblíbené. U nových kontaktů můžeme přidat důležité informace o bydlišti, fotografii, vyzvánění a další informace jako IM, webové stránky, poznámky, atd. Kromě telefonních kontaktů lehce přidáme i účty Facebooku, Twitteru, Googlu a Microsoft Exchange ActiveSync, ze kterých se mohou kontakty zobrazovat samostatně či sloučené mezi těmi v telefonu a na SIM kartě. Chceme-li rychle najít kontakt, využijeme vyhledávací kolonku či můžeme zadat požadované jméno hlasem.
Také zprávy se mohou pochlubit zaběhlým způsobem – zobrazení formou konverzací, možností vymazání zpráv v dané konverzaci po překročení určitého počtu zpráv, výpisy doručení a přečtení, vytvářením MMS zpráv s max. velikostí 300 kB, nabízením slov či hlasovým zadáváním. QWERTY klávesnice na displeji má patřičné rozestupy mezi znaky, čímž se LG pochlubilo už při uvedení modelu Optimus Chic na český trh. Je to tak, píše se na ní bezchybně, a to v režimu na výšku i šířku displeje (oba boky). Emailový klient rozlišuje MS Exchange či jiné emailové servery, nastavení je otázkou minuty. Správa jednoduchá, když tak pomůže nápověda.
Nevím, proč se stále více výrobců odhodlává ke kroku nasazení fotoaparátu bez autofocusu. Už si začínám připadat, jako kdyby to dělali redaktorům a testerům telefonů na truc. Kvalita fotek tím padá dolů a stejně tak musí i případný zájem lidí o telefon. Podívejme se, jaké má fotoaparát LG Optimusu Me za funkce. Jsou to: změna velikosti, barevné efekty, vyvážení bílé, ISO, samospoušť, kvalita snímku, automatické kontrola, geotagging, zvuk spouště. Fotoaparát pořizuje fotografie v rozlišení 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a video ve VGA rozlišení (640 x 480 px, 21 snímků/s, formát 3GP).
Telefon vás nenechá ve štychu ve chvílích volna, v pracovním procesu i při nudě. Díky obchodu Android Market si můžete do telefonu zdarma/za poplatek stáhnout mnoho aplikací či her, které následně přesunete na kartu, abyste ušetřili potřebné místo na ukládání dalšího obsahu v telefonu. Pokud pátráte po vybraných a odzkoušených aplikacích, pak zvolte v menu položku App Advisor, která vám zobrazí deset či dvacet vybraných titulů, které odzkoušeli zástupci LG ve zvolené zemi. Myslí se rozhodně na sociální sítě, čemuž odpovídají položky Facebook a Twitter v menu, YouTube pro snazší přehrávání videí a např. i Zprávy a počasí pro rychlý přehled.
Jako vždy u telefonů s OS Android nechybí Google mapy a aktualizacemi na nové verze, funkce Latitude a navigace (v ČR stále nefunkční), hlasové vyhledávání, Google Talk, Gmail a vyhledávání na Googlu. Pro prohlížení a částečnou úpravu Office souborů slouží balík ThinkFree Office (soubory Word, Excel a PowerPoint s možnou úpravou, PDF pouze čtení). Zcela běžné funkce telefonu zastupují u modelu Optimus Me – budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznam hlasu a prohlížeč fotografií a videí. Pro přehrávání videí se doporučuje stažení alternativních prohlížečů z Android Marketu, které umí přehrávat i filmy bez konverze a s titulky. Stejný je i webový prohlížeč, který zvládá zobrazit většinu stránek, na flash si příliš netroufá. Třeba u stream.cz ale existuje u mobilní verze stránek volba, kdy se video stáhne do telefonu ve formátu mp4 a to si pak spustíte. Alternativou k prohlížeči jsou věhlasné prohlížeče Opera Mini a Mobile, Skyfire, Firefox a další.
Hudební přehrávač má rozdělení dle interpretů, alb, skladeb či seznamů (např. nedávno přidané), umí hrát náhodně a s opakováním. Kvůli chybějícímu ekvalizéru však vždy volím raději jiný přehrávač, třeba PowerAMP, který je funkcemi daleko výše. Špatný není ani Winamp. Pro přehrávání FM rádií se zobrazením RDS je potřeba nejprve připojit k telefonu sluchátka, fungující jako anténa. Zejména v domácí Wi-Fi síti pak doporučuji aplikaci TuneIn Radio, která obsahuje rádia česká i světová, přehledně rozdělená dle oblastí, s nastavením kvality přehrávání.
LG Optimus Me má co nabídnout z hlediska datové konektivity. Přes operátora podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA (až 3,6 Mb/s) a patrně zajímavější možností připojení je bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g), které může zároveň z telefonu vytvořit hotspot, a tak umožnit až pěti dalším přístrojům se připojit na tuto síť a společně využívat přenosy přes operátora na telefonu. Pamatujte však na to, že hotspot spotřebovává baterii telefonu velmi rychle a po pěti hodinách z ní nezbude nic. Dále můžeme využít Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. MicroUSB (High-Speed USB 2.0) port slouží k připojení nabíječky i USB kabelu k počítači. Správa obsahu telefonu a aktualizace systému přes LG PC Suite, obsaženém na microSD kartě, by neměla činit problém. Přes USB se telefon také dobíjí.
Co říci závěrem k telefonu LG Optimus Me, který je nepatrněji levnější alternativou k prodávaným modelům LG Optimus One a Optimus Chic? Rozhodně pochvala výrobce za to, že pracuje i na telefonech dostupných pro širší spektrum zájemců, na druhou stranu pokárání za nesmyslnou hru s parametry telefonu od představení po nástup do prodeje, které může řadu zájemců odradit. Odpustit si QVGA displej, chybějící autofocus či malou RAM paměť, pak mohl telefon směřovat ve stopách prvního modelu řady Optimus, One.
S cenou nasazenou při zahájení prodeje (konec března 2011) nad úroveň 4 500 Kč se LG moc nepochlapilo. Telefonu by slušela cenová nálepka zhruba o tisícovku nižší, pak by mělo smysl o modelu vážně uvažovat. Doplnění: Už v půlce dubna cena klesla cena telefonu na 3 700 Kč.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
OS Android 2.2 | chybí autofocus |
ponechaná hovorová tlačítka | paměť RAM |
3,5 mm Jack, microUSB | vyšší cena |
Wi-Fi, HSDPA | |
úpravy v menu |
LG Optimus Me rozšiřuje řadu telefonů LG s OS Android. Recenze modelu LG Optimus Me, který je levnějším parťákem modelů Optimus One a Chic, se zabývá zpracováním, funkční výbavou i možnostmi vyžití. Garance aktualizace na OS Android 2.3 je příslibem do budoucna.
LG Optimus Me (P350) je dalším přírůstkem do řady telefonů LG Optimus, která se vyznačuje operačním systémem Android, přijatelnou funkční výbavou a zajímavým zpracováním. LG Optimus Me má své místo někde u hranice střední třídy telefonů a low-endů, a proto se předpokládá jeho prodej zejména do rukou těm, kteří do telefonu nechtějí přehnaně investovat. V prodeji je hned několik barevných variant, lišících se barvou zadního krytu.
Mobilní telefon LG Optimus Me do recenze zapůjčil eShop X-Store.
LG Optimus Me – oficiální fotografie
Rozměry | 108 x 53 x 12,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 130 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“ |
Procesor a paměť | 175,8 MB RAM, 189,5 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB |
Operační systém | Android (verze 2.2.2) |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa s 21 snímky/s |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, headset, 2GB microSD karta, záruční list |
Cena a dostupnost | 3 700 Kč, březen 2011 |
Co se nám líbilo: celkem sympatická konstrukce, dotykový kapacitní displej, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, rychlá data HSDPA, bezdrátové Wi-Fi s funkcí hotspot, GPS s Google mapami, úpravy menu (sekce), správce spuštěných aplikací od LG
Co se nám nelíbilo: horší rozlišení displeje, změna parametrů od oficiálního představení, chybějící autofocus u fotoaparátu, malá paměť RAM, nadsazená cena
Balení se sympatickým potiskem obsahuje vedle telefonu i baterii, nabíječku, USB kabel, sluchátka, návod a záruční list. Do telefonu je vložena 2GB microSD karta. Víc není potřeba.
LG Optimus Me je přesně případem telefonu, na kterém výrobce použil tak evidentní ústupky, až to ohrožuje očekávanou prodejnost. Oproti oficiálnímu představení telefonu se změnily rozměry, baterie, rozlišení displeje a zmizel také autofocus fotoaparátu. Sympatický tvar konstrukce spolu s vhodnou kombinací lesklého plastu a kovově vypadající zadní části tak alespoň z části zachraňuje renomé.
Telefon převzal od modelu Chic, jehož je méně vybaveným kolegou, přední lesklou stranu a doteková tlačítka pod ním. Zcela navíc pak jsou zakomponována hovorová tlačítka, která uvítají zejména ti z vás, kteří nemají doposud zkušenosti s OS Android, a právě tato tlačítka by jim scházela. Pokládací (červené) sluchátko navíc funguje jako zámek displeje a k vypnutí/zapnutí telefonu.
Na vrchní hraně telefonu najdeme 3,5 mm konektor Jack, do kterého budou pasovat jakákoliv běžná sluchátka. Ne levém boku je pod krytkou umístěn microUSB konektor, na opačném boku tlačítka hlasitosti. Spodní hrana je správně bez funkcí, pouze s dírkou pro ukrytý mikrofon. Nad displejem je zapuštěn reproduktor telefonu, který se velmi snadno zanese nečistotami, které pak jdou obtížně vyjmout. Pozor na to.
Zadní plastový kryt by nás sice rád přesvědčil o tom, že je z kovu, ale pouze nástřik barvy k tomu opravdu nestačí. Sejmout lze z horní hrany telefonu, kde je k tomu určený ořez. Pod krytem, bez nutnosti vyjmutí baterie, je slot na microSD kartu, s již zmiňovanou 2GB kartou od výrobce. K SIM kartě se dostaneme až po vyjmutí baterie.
Na telefonu se mi líbí oblé tvary a celkové zpracování, i když použité materiály mohly být zvoleny lépe. V návodu se pak píše, že některé části telefonu jsou tvořeny sklem, které může nárazem prasknout. Myslím si však, že přední sklíčko displeje a potažmo celé strany telefonu je plastové a poškrábat tedy půjde snadněji, než kdyby se jednalo o sklo.
Baterie telefonu má kapacitu 1280 mAh a oproti původnímu plánu 1500 mAh tak razantně ubylo. Souvislost nalezneme snadno – jelikož se zmenšila úhlopříčka displeje a tím pádem rozměry, aby okolo displeje nebylo příliš materiálu, ubral výrobce i na baterii. Původní by se do telefonu jistě nevešla. Výdrž telefonu je nicméně uspokojivá, zhruba dva až tři dny, pokud budu s telefonem dělat jen občasné úkony. Když k tomu přidám poslech hudby, hraní her nebo spuštěnou Wi-Fi či GPS, výdrž klesá rychleji.
LG Optimus Me mělo původně disponovat 3“ displejem s rozlišením HVGA (tím jsem si jist, jelikož jsem psal preview telefonu), nakonec LG ubralo úhlopříčku na 2,8“ a rozlišení QVGA (240 x 320 px). Taková změna k horšímu mi přijde v této době jako osudová. Právě do LG Optimusu Me jsem vkládal hodně nadějí a parametry mi dávaly za pravdu. Displej trpí i absencí senzoru jasu, naopak akcelerometr a proximity senzor jsou přítomny. Čitelnost na slunci není nejlepší, ale při nejvyšší úrovni jasu je to ještě snesitelné.
LG spoléhá v současnosti na operační systém Android, a tak jeho nasazení u modelu Optimus Me není překvapivé. Telefon disponuje verzí OS Android 2.2.2 a garancí budoucího upgradu na verzi 2.3 (každý model řady Optimus má garanci alespoň jedné aktualizace na vyšší verzi OS). Od modelů Optimus One a Chic převzal totožný procesor s 600 MHz, operační paměť RAM má hodnotu 175,8 MB a nedá se považovat za dostatečnou při větším počtu spuštěných aplikací. Když vše povypínám, je volných zhruba 70 MB RAM. Vnitřní paměť telefonu je 189,5 MB a navyšuje jí přidaná 2GB microSD karta, jinak podporovány až 32GB karty. Především na paměť RAM jsem zvědavý při upgradu na verzi OS Android 2.3, poněvadž mi přijde hodně na hraně dostatečnosti a nedostatečnosti.
Test Quadrant Standard dopadl nad očekávání – 516 bodů. To telefon řadí zhruba na úroveň HTC Desire před aktualizací systému (tedy verze 2.1). Do menu se vstupuje pravým tlačítkem na spodním okraji displeje. Menu dovoluje upravovat pořadí ikon, vytvářet nové záložky, do kterých pak může každý ikonky rozdělit. To je velice přehledné řešení, speciálně u telefonů LG s Androidem. Líbí si mi také výsuvný horní panel, na kterém jsou kromě událostí i nejběžněji používané funkce. Počet domovských obrazovek může být 5 nebo 7, přičemž na každou se vejde hned několik widgetů formou ikonek či rozměrnějších nástrojů. Přidáváme je podržením prstu na ploše, odebíráme podržením konkrétního a přesunem do koše.
Podle návodu nepodporuje (lepší spíše nemá) telefon následující funkce: připojení k počítači přes Bluetooth, LG Air Sync (Web Sync, R-Click), aplikace OSP (telefon na obrazovce), úkoly v kalendáři, poznámky, aplikace Java.
LG u modelu Me přichystalo kromě čtveřice funkčních tlačítek pod displejem ještě obě hovorová tlačítka, která by měla usnadnit přechod uživatelům z klasického telefonu s klávesnicí na dotykový. Díky červenému tlačítko, které uzamyká a zhasíná displej, odpadl zámek displeje na boku telefonu. Uživatelů navyknutí na jiný způsob budou zpočátku zkoušet vypínat aplikace právě tímto tlačítkem, což nepůjde.
U kontaktů jsou změny nepatrné. Specifickou vlastností modelů LG s Androidem je možnost volby widgetů kontaktů s přímou funkcí volání či psaní SMS zprávy. Vedle numerické klávesnice (sekce telefon) je výpis hovorů, všechny kontakty a oblíbené. U nových kontaktů můžeme přidat důležité informace o bydlišti, fotografii, vyzvánění a další informace jako IM, webové stránky, poznámky, atd. Kromě telefonních kontaktů lehce přidáme i účty Facebooku, Twitteru, Googlu a Microsoft Exchange ActiveSync, ze kterých se mohou kontakty zobrazovat samostatně či sloučené mezi těmi v telefonu a na SIM kartě. Chceme-li rychle najít kontakt, využijeme vyhledávací kolonku či můžeme zadat požadované jméno hlasem.
Také zprávy se mohou pochlubit zaběhlým způsobem – zobrazení formou konverzací, možností vymazání zpráv v dané konverzaci po překročení určitého počtu zpráv, výpisy doručení a přečtení, vytvářením MMS zpráv s max. velikostí 300 kB, nabízením slov či hlasovým zadáváním. QWERTY klávesnice na displeji má patřičné rozestupy mezi znaky, čímž se LG pochlubilo už při uvedení modelu Optimus Chic na český trh. Je to tak, píše se na ní bezchybně, a to v režimu na výšku i šířku displeje (oba boky). Emailový klient rozlišuje MS Exchange či jiné emailové servery, nastavení je otázkou minuty. Správa jednoduchá, když tak pomůže nápověda.
Nevím, proč se stále více výrobců odhodlává ke kroku nasazení fotoaparátu bez autofocusu. Už si začínám připadat, jako kdyby to dělali redaktorům a testerům telefonů na truc. Kvalita fotek tím padá dolů a stejně tak musí i případný zájem lidí o telefon. Podívejme se, jaké má fotoaparát LG Optimusu Me za funkce. Jsou to: změna velikosti, barevné efekty, vyvážení bílé, ISO, samospoušť, kvalita snímku, automatické kontrola, geotagging, zvuk spouště. Fotoaparát pořizuje fotografie v rozlišení 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a video ve VGA rozlišení (640 x 480 px, 21 snímků/s, formát 3GP).
Telefon vás nenechá ve štychu ve chvílích volna, v pracovním procesu i při nudě. Díky obchodu Android Market si můžete do telefonu zdarma/za poplatek stáhnout mnoho aplikací či her, které následně přesunete na kartu, abyste ušetřili potřebné místo na ukládání dalšího obsahu v telefonu. Pokud pátráte po vybraných a odzkoušených aplikacích, pak zvolte v menu položku App Advisor, která vám zobrazí deset či dvacet vybraných titulů, které odzkoušeli zástupci LG ve zvolené zemi. Myslí se rozhodně na sociální sítě, čemuž odpovídají položky Facebook a Twitter v menu, YouTube pro snazší přehrávání videí a např. i Zprávy a počasí pro rychlý přehled.
Jako vždy u telefonů s OS Android nechybí Google mapy a aktualizacemi na nové verze, funkce Latitude a navigace (v ČR stále nefunkční), hlasové vyhledávání, Google Talk, Gmail a vyhledávání na Googlu. Pro prohlížení a částečnou úpravu Office souborů slouží balík ThinkFree Office (soubory Word, Excel a PowerPoint s možnou úpravou, PDF pouze čtení). Zcela běžné funkce telefonu zastupují u modelu Optimus Me – budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznam hlasu a prohlížeč fotografií a videí. Pro přehrávání videí se doporučuje stažení alternativních prohlížečů z Android Marketu, které umí přehrávat i filmy bez konverze a s titulky. Stejný je i webový prohlížeč, který zvládá zobrazit většinu stránek, na flash si příliš netroufá. Třeba u stream.cz ale existuje u mobilní verze stránek volba, kdy se video stáhne do telefonu ve formátu mp4 a to si pak spustíte. Alternativou k prohlížeči jsou věhlasné prohlížeče Opera Mini a Mobile, Skyfire, Firefox a další.
Hudební přehrávač má rozdělení dle interpretů, alb, skladeb či seznamů (např. nedávno přidané), umí hrát náhodně a s opakováním. Kvůli chybějícímu ekvalizéru však vždy volím raději jiný přehrávač, třeba PowerAMP, který je funkcemi daleko výše. Špatný není ani Winamp. Pro přehrávání FM rádií se zobrazením RDS je potřeba nejprve připojit k telefonu sluchátka, fungující jako anténa. Zejména v domácí Wi-Fi síti pak doporučuji aplikaci TuneIn Radio, která obsahuje rádia česká i světová, přehledně rozdělená dle oblastí, s nastavením kvality přehrávání.
LG Optimus Me má co nabídnout z hlediska datové konektivity. Přes operátora podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA (až 3,6 Mb/s) a patrně zajímavější možností připojení je bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g), které může zároveň z telefonu vytvořit hotspot, a tak umožnit až pěti dalším přístrojům se připojit na tuto síť a společně využívat přenosy přes operátora na telefonu. Pamatujte však na to, že hotspot spotřebovává baterii telefonu velmi rychle a po pěti hodinách z ní nezbude nic. Dále můžeme využít Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. MicroUSB (High-Speed USB 2.0) port slouží k připojení nabíječky i USB kabelu k počítači. Správa obsahu telefonu a aktualizace systému přes LG PC Suite, obsaženém na microSD kartě, by neměla činit problém. Přes USB se telefon také dobíjí.
Co říci závěrem k telefonu LG Optimus Me, který je nepatrněji levnější alternativou k prodávaným modelům LG Optimus One a Optimus Chic? Rozhodně pochvala výrobce za to, že pracuje i na telefonech dostupných pro širší spektrum zájemců, na druhou stranu pokárání za nesmyslnou hru s parametry telefonu od představení po nástup do prodeje, které může řadu zájemců odradit. Odpustit si QVGA displej, chybějící autofocus či malou RAM paměť, pak mohl telefon směřovat ve stopách prvního modelu řady Optimus, One.
S cenou nasazenou při zahájení prodeje (konec března 2011) nad úroveň 4 500 Kč se LG moc nepochlapilo. Telefonu by slušela cenová nálepka zhruba o tisícovku nižší, pak by mělo smysl o modelu vážně uvažovat. Doplnění: Už v půlce dubna cena klesla cena telefonu na 3 700 Kč.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
OS Android 2.2 | chybí autofocus |
ponechaná hovorová tlačítka | paměť RAM |
3,5 mm Jack, microUSB | vyšší cena |
Wi-Fi, HSDPA | |
úpravy v menu |