LG Optimus Chat doplňuje model Optimus Me bez QWERTY a nahrazuje LG GT350 Town. Recenze telefonu LG Optimus Chat má za cíl ukázat, čím si tento jednoduchý telefon s výsuvnou QWERTY klávesnicí dokáže získat příznivce. Levných smartphonů s Androidem není nikdy dost, obzvlášť těch s klávesnicí.
LG Optimus Chat je smartphone, spadající do nižší střední třídy, který mnozí ocení především díky výsuvné QWERTY klávesnici. Telefon nepostrádá ani fotoaparát, standardní audio výstup, microUSB port či funkce a aplikace spjaté s operačním systémem Android. V Česku se v oficiální distribuci objevuje varianta s kombinací černé a modré barvy.
Rozměry | 109 x 59 x 16 mm |
---|---|
Hmotnost | 122 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“ podpora Multitouch, senzory – akcelerometr, proximity |
Procesor a paměť | 175,8 MB RAM, 122 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB |
Operační systém | Android (verze 2.2.2) |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa s 21 snímky/s |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, headset, 2GB microSD karta, záruční list |
Cena a dostupnost | , květen 2011 |
Co se nám líbilo: styl a zaměření telefonu na mladší generaci uživatelů, dotykový kapacitní displej, výsuvná QWERTY, klávesnice, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, rychlá data HSDPA, bezdrátové Wi-Fi s funkcí hotspot, GPS s Google mapami a navigací, úpravy menu (sekce), správce spuštěných aplikací od LG
Co se nám nelíbilo: lesklé černé plasty jsou hned upatlané, výsuvný mechanismus nemá dostatečnou vůli, horší rozlišení displeje, schází senzor jasu, chybějící autofocus u fotoaparátu, malá paměť RAM
LG Optimus Chat má v prodejním balení vedle telefonu dále baterii, nabíječku, USB kabel, sluchátka, návod a záruční list. Do telefonu je vložena 2GB microSD karta. Další příslušenství si může každý dokoupit v obchodech.
LG Optimus Chat mi od první chvíle připomíná dřívější model GT350 Town. Základem je plastová konstrukce s výsuvným mechanismem, který ukrývá plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Bohužel vůle mechanismu není taková, jakou bych očekával, a tak se při sebemenším potlačení dá horní díl odsouvat.
Na přední straně je dotykový displej, čtyři senzorová a dvě hardwarová tlačítka pod ním a reproduktor nad ním. Na levém boku není žádné funkční tlačítko, naopak na pravé jsou obě hlasitostní tlačítka. Spodní hranu telefonu okupuje standardní microUSB port. Zbývá nám horní hrana, kde má své místo 3,5 mm port pro připojení sluchátek. Rozmístění prvků je dle mého názoru správné.
Na zadní straně telefonu už zbývá jen fotoaparát, který je nepatrně zapuštěn pod kryt. Zatímco modrá matná barva na mě působí sympatickým dojmem, černá lesklá slibuje brzké ušpinění. Bohužel tomu tak je i v reálu. Spodní výsuvný díl je oblečen také do modré barvičky, která telefonu nesmírně sluší.
Baterie telefonu (BL-42FN) má kapacitu 1280 mAh. Dostaneme se k ní tak, že sejmeme zadní plastový kryt pohybem k horní hraně. Slot na microSD kartu je dostupný ihned, bez nutnosti vyjmout i baterie, zatímco při změně SIMky se bez toho neobejdete. Baterie sedí v otvoru pevně, ven se jí bez pořádné síly nechce. Výdrž telefonu se v době testu pohybovala v rozmezí dva až tři dny, pokud jsem s telefonem dělal jen občasné úkony. Když k tomu přidám navíc poslech hudby, hraní her nebo spuštěnou Wi-Fi či GPS, výdrž klesá rychleji. Chce to hlavně hlídat zapnuté procesy, včas ukončovat aplikace či snížit hodnotu jasu.
LG Optimus Chat má dotykový kapacitní displej s úhlopříčkou 2,8“ a rozlišením QVGA (240 x 320 px), který zobrazuje 262 tisíc barev. Displej trpí absencí senzoru jasu, naopak akcelerometr a proximity senzor nechybí. Čitelnost na slunci není nejlepší, ale při nejvyšší úrovni jasu se to dá překousnout. Sklíčko displeje není tvrzené, a tak je dobré myslet na jeho ochranu nějakou folií.
Rychlé a hlavně pohodlné psaní zpráv, emailů a komunikace s přáteli skrze výsuvnou QWERTY klávesnici se 4 řádky tlačítek rozhodně oceníte. Tady je návaznost na oblíbený model GT350 Town velice patrná. Klávesnice má přiměřený rozestup tlačítek a skvělé podsvícení ve tmě. Jsou na ní i tlačítka – nastavení, vyhledávání a možná změna jazyku podržením tlačítka funkce a daného tlačítka s logem zeměkoule.
Telefon má prakticky totožnou výbavu jako jeho pohlavní bráška Optimus Me – procesor s 600 MHz, grafický čip Adreno 200, 175,8 MB RAM paměti a 122 MB paměti vnitřní, na kterou lze instalovat aplikace, hry, či ukládat jiný obsah. To každopádně nemusí každému dostačovat, a tak tu je možnost přesunu na microSD kartu, kterou výrobce dodává rovnou s telefonem (2GB). Operační systém Android 2.2.2 s garancí budoucího upgradu na verzi 2.3 (každý model řady Optimus má garanci alespoň jedné aktualizace na vyšší verzi OS) mi přijde dobrý příslibem do budoucna, avšak s minimální RAM pamětí zázraky vykouzlit nepůjde. Při chodu telefonu je volných zhruba 60 MB RAM a lehce se spuštěním několika aplikací přiblížíme k nule. V menu telefonu je položka s názvem „Aktualizace softwaru“, v níž můžete sledovat případné aktualizace telefonu či zvolit automatickou kontrolu.
LG Optimus Chat byl otestován následujícími aplikacemi, které měří výkon procesoru a grafiky. Výsledky mohou být pro někoho překvapivé:
Test Quadrant Standard – 526
AnTutu Benchmark – 816
Nenamark1 – 30,6 fps
Menu dovoluje upravovat pořadí ikon, vytvářet nové záložky, do kterých pak může každý ikonky rozdělit. To je velice přehledné řešení, speciálně u telefonů LG s Androidem. Líbí si mi také výsuvný horní panel, na kterém jsou kromě událostí i nejběžněji používané funkce. Počet domovských obrazovek může být 5 nebo 7, přičemž na každou se vejde hned několik widgetů formou ikonek či rozměrnějších nástrojů. Přidáváme je podržením prstu na ploše, odebíráme podržením konkrétního a přesunem do koše.
Podle návodu, který výrobce přikládá k telefonu, nemá sympatický LG Optimus Chat následující funkce: připojení k počítači přes Bluetooth, LG Air Sync (Web Sync, R-Click), aplikace OSP (telefon na obrazovce), úkoly v kalendáři, poznámky, aplikace Java. Úkoly nebo poznámky však lehce nahradíte stažením nějaké aplikace z Android Marketu.
Tak, jako tomu je u modelu Me, tak i u Chatu jsou kromě čtveřice funkčních tlačítek pod displejem ještě obě hovorová tlačítka, která by měla usnadnit přechod uživatelům z klasického telefonu s klávesnicí na dotykový. Díky červenému tlačítko, které uzamyká a zhasíná displej, odpadl zámek displeje na boku telefonu. Uživatelé, kteří už s Androidem mají své zkušenosti, budou zpočátku zkoušet vypínat aplikace právě tímto červeným tlačítkem, které je matoucí. Od LG je to i tak dobrý tah.
U kontaktů jsou změny nepatrné. Specifickou vlastností modelů LG s Androidem je možnost volby widgetů kontaktů s přímou funkcí volání či psaní SMS zprávy. Vedle numerické klávesnice (sekce telefon) je výpis hovorů, všechny kontakty a oblíbené. U nových kontaktů můžeme přidat důležité informace o bydlišti, fotografii, vyzvánění a další informace jako IM, webové stránky, poznámky, atd. Kromě telefonních kontaktů lehce přidáme i účty Facebooku, Twitteru, Googlu a Microsoft Exchange ActiveSync, ze kterých se mohou kontakty zobrazovat samostatně či sloučené mezi těmi v telefonu a na SIM kartě. Chceme-li rychle najít kontakt, využijeme vyhledávací kolonku či můžeme zadat požadované jméno hlasem.
Také zprávy se mohou pochlubit zaběhlým způsobem – zobrazení formou konverzací, možností vymazání zpráv v dané konverzaci po překročení určitého počtu zpráv, výpisy doručení a přečtení, vytvářením MMS zpráv s max. velikostí 300 kB, nabízením slov či hlasovým zadáváním. QWERTY klávesnice na displeji má patřičné rozestupy mezi znaky, čímž se LG pochlubilo už při uvedení modelu Optimus Chic na český trh. Je to tak, píše se na ní bezchybně, a to v režimu na výšku i šířku displeje (oba boky). Emailový klient rozlišuje MS Exchange či jiné emailové servery, nastavení je otázkou minuty. Správu zvládne i uživatel začátečník.
Kvalita fotografií se odvíjí od absence autofocusu, bez něhož prostě zázraky udělat nelze. Fotoaparát pořizuje fotografie v rozlišení 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a video ve VGA rozlišení (640 x 480 px, 21 snímků/s, formát 3GP). Podívejme se, jaké má fotoaparát LG Optimus Chat funkce: 2x digitální zoom, změnu velikosti fotografií, barevné efekty, vyvážení bílé, ISO, samospoušť, kvalitu snímku, automatickou kontrolu, geotagging, zvuk spouště. Pohledy mladších uživatelů směřují právě k fotoaparátu, a tak je může nevyzrálost foťáku modelu Chat snadno odradit.
V obchodě Android Market si můžete do telefonu zdarma/za poplatek stáhnout mnoho aplikací či her. Pokud pátráte po vybraných a odzkoušených aplikacích, pak zvolte v menu položku App Advisor, která vám zobrazí deset titulů, které odzkoušeli zástupci LG ve zvolené zemi (poslední dobou moc neaktualizují). Své místo mají v telefonu sociální sítě, čemuž odpovídají položky Facebook a Twitter v menu, YouTube pro snazší přehrávání videí a např. i Zprávy a počasí pro rychlý přehled.
Uživatel dále využije paletu dalších aplikací: Google mapy a aktualizacemi na nové verze, funkci Latitude a navigaci, hlasové vyhledávání, Google Talk, Gmail a vyhledávání na Googlu. Pro prohlížení a částečnou úpravu Office souborů slouží balík ThinkFree Office (soubory Word, Excel a PowerPoint s možnou úpravou, PDF pouze čtení).
Z organizačních funkcí se v telefonu nachází budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznam hlasu a prohlížeč fotografií a videí. Pro přehrávání videí se doporučuje stažení alternativních prohlížečů z Android Marketu, které umí přehrávat i filmy bez konverze a s titulky (mobo player, yxplayer, ad.). Stejný je i webový prohlížeč, který zvládá zobrazit většinu stránek, flash u něj nemá moc šancí (na to by byl potřeba výkonnější procesor). Alternativou k prohlížeči jsou prohlížeče typu Opera Mini a Mobile, Skyfire, Firefox a další.
O hudebním přehrávači se nedá říci něco nového, jelikož je naprosto standardním, který potkáme u telefonů s Androidem (kde výrobce nedodal vlastní). Má rozdělení dle interpretů, alb, skladeb či seznamů (např. nedávno přidané), umí hrát náhodně a s opakováním. Přímo v menu přehrávače jsou volby: použít jako vyzvánění či přidání do seznamu skladeb. Naopak chybí ekvalizér (ten je zase spíše u přehrávačů dodaných výrobcem, nebo alternativních, které stáhnete z Android Marketu). Pro spuštění FM rádia se zobrazením RDS je potřeba nejprve připojit k telefonu sluchátka, fungující jako anténa. V domácí Wi-Fi síti pak doporučuji aplikaci TuneIn Radio, která obsahuje rádia česká i světová, přehledně rozdělená dle oblastí, s nastavením kvality přehrávání.
LG Optimus Chat podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA (stahování až 3,6 Mb/s, odesílání až 384 kB/s) a patrně zajímavější možností připojení je bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g), které může zároveň z telefonu vytvořit hotspot, a tak umožnit až pěti dalším přístrojům se připojit na tuto síť a společně využívat přenosy přes operátora na telefonu. Pro někoho je důležitá síť VPN. Využít lze také Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. MicroUSB (High-Speed USB 2.0) port slouží k připojení nabíječky i USB kabelu k počítači (režim Mass Storage), kdy se telefon zároveň nabíjí.
LG Optimus Chat je zástupcem levnějších telefonů s operačním systémem Android, mezi nimiž má navrch výsuvnou QWERTY klávesnicí. Odpustit však nelze pouze QVGA displej, chybějící autofocus a malou RAM paměť. Jako přechod mezi „hloupým“ a „chytrým“ telefonem však model Chat lze doporučit, jelikož si uživatel může snadněji zvyknout na rozdílnost ovládání i při ponechání běžných hovorových tlačítek.
S cenou nasazenou při zahájení prodeje (květen 2011) na úroveň 4 500 Kč se LG Optimus Chat dostal na podobnou úroveň, na jaké začínal model Me. Krátce po uvedení na trh však klesl téměř o tisícovku, což je předpokladem i tohoto modelu.
Mobilní telefon LG Optimus Chat do recenze zapůjčil značkový eShop X-Store.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
OS Android 2.2 | chybí autofocus |
ponechaná hovorová tlačítka | RAM paměť |
výsuvná QWERTY | rozlišení displeje |
GPS, Google mapy a navigace | |
3,5 mm Jack, microUSB | |
Wi-Fi, HSDPA |
LG Optimus Chat doplňuje model Optimus Me bez QWERTY a nahrazuje LG GT350 Town. Recenze telefonu LG Optimus Chat má za cíl ukázat, čím si tento jednoduchý telefon s výsuvnou QWERTY klávesnicí dokáže získat příznivce. Levných smartphonů s Androidem není nikdy dost, obzvlášť těch s klávesnicí.
LG Optimus Chat je smartphone, spadající do nižší střední třídy, který mnozí ocení především díky výsuvné QWERTY klávesnici. Telefon nepostrádá ani fotoaparát, standardní audio výstup, microUSB port či funkce a aplikace spjaté s operačním systémem Android. V Česku se v oficiální distribuci objevuje varianta s kombinací černé a modré barvy.
LG Optimus Chat – oficiální fotografie
Rozměry | 109 x 59 x 16 mm |
---|---|
Hmotnost | 122 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“ podpora Multitouch, senzory – akcelerometr, proximity |
Procesor a paměť | 175,8 MB RAM, 122 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB |
Operační systém | Android (verze 2.2.2) |
Fotoaparát | 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání VGA videa s 21 snímky/s |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, headset, 2GB microSD karta, záruční list |
Cena a dostupnost | , květen 2011 |
Co se nám líbilo: styl a zaměření telefonu na mladší generaci uživatelů, dotykový kapacitní displej, výsuvná QWERTY, klávesnice, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, rychlá data HSDPA, bezdrátové Wi-Fi s funkcí hotspot, GPS s Google mapami a navigací, úpravy menu (sekce), správce spuštěných aplikací od LG
Co se nám nelíbilo: lesklé černé plasty jsou hned upatlané, výsuvný mechanismus nemá dostatečnou vůli, horší rozlišení displeje, schází senzor jasu, chybějící autofocus u fotoaparátu, malá paměť RAM
LG Optimus Chat má v prodejním balení vedle telefonu dále baterii, nabíječku, USB kabel, sluchátka, návod a záruční list. Do telefonu je vložena 2GB microSD karta. Další příslušenství si může každý dokoupit v obchodech.
LG Optimus Chat mi od první chvíle připomíná dřívější model GT350 Town. Základem je plastová konstrukce s výsuvným mechanismem, který ukrývá plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Bohužel vůle mechanismu není taková, jakou bych očekával, a tak se při sebemenším potlačení dá horní díl odsouvat.
Na přední straně je dotykový displej, čtyři senzorová a dvě hardwarová tlačítka pod ním a reproduktor nad ním. Na levém boku není žádné funkční tlačítko, naopak na pravé jsou obě hlasitostní tlačítka. Spodní hranu telefonu okupuje standardní microUSB port. Zbývá nám horní hrana, kde má své místo 3,5 mm port pro připojení sluchátek. Rozmístění prvků je dle mého názoru správné.
Na zadní straně telefonu už zbývá jen fotoaparát, který je nepatrně zapuštěn pod kryt. Zatímco modrá matná barva na mě působí sympatickým dojmem, černá lesklá slibuje brzké ušpinění. Bohužel tomu tak je i v reálu. Spodní výsuvný díl je oblečen také do modré barvičky, která telefonu nesmírně sluší.
Baterie telefonu (BL-42FN) má kapacitu 1280 mAh. Dostaneme se k ní tak, že sejmeme zadní plastový kryt pohybem k horní hraně. Slot na microSD kartu je dostupný ihned, bez nutnosti vyjmout i baterie, zatímco při změně SIMky se bez toho neobejdete. Baterie sedí v otvoru pevně, ven se jí bez pořádné síly nechce. Výdrž telefonu se v době testu pohybovala v rozmezí dva až tři dny, pokud jsem s telefonem dělal jen občasné úkony. Když k tomu přidám navíc poslech hudby, hraní her nebo spuštěnou Wi-Fi či GPS, výdrž klesá rychleji. Chce to hlavně hlídat zapnuté procesy, včas ukončovat aplikace či snížit hodnotu jasu.
LG Optimus Chat má dotykový kapacitní displej s úhlopříčkou 2,8“ a rozlišením QVGA (240 x 320 px), který zobrazuje 262 tisíc barev. Displej trpí absencí senzoru jasu, naopak akcelerometr a proximity senzor nechybí. Čitelnost na slunci není nejlepší, ale při nejvyšší úrovni jasu se to dá překousnout. Sklíčko displeje není tvrzené, a tak je dobré myslet na jeho ochranu nějakou folií.
Rychlé a hlavně pohodlné psaní zpráv, emailů a komunikace s přáteli skrze výsuvnou QWERTY klávesnici se 4 řádky tlačítek rozhodně oceníte. Tady je návaznost na oblíbený model GT350 Town velice patrná. Klávesnice má přiměřený rozestup tlačítek a skvělé podsvícení ve tmě. Jsou na ní i tlačítka – nastavení, vyhledávání a možná změna jazyku podržením tlačítka funkce a daného tlačítka s logem zeměkoule.
Telefon má prakticky totožnou výbavu jako jeho pohlavní bráška Optimus Me – procesor s 600 MHz, grafický čip Adreno 200, 175,8 MB RAM paměti a 122 MB paměti vnitřní, na kterou lze instalovat aplikace, hry, či ukládat jiný obsah. To každopádně nemusí každému dostačovat, a tak tu je možnost přesunu na microSD kartu, kterou výrobce dodává rovnou s telefonem (2GB). Operační systém Android 2.2.2 s garancí budoucího upgradu na verzi 2.3 (každý model řady Optimus má garanci alespoň jedné aktualizace na vyšší verzi OS) mi přijde dobrý příslibem do budoucna, avšak s minimální RAM pamětí zázraky vykouzlit nepůjde. Při chodu telefonu je volných zhruba 60 MB RAM a lehce se spuštěním několika aplikací přiblížíme k nule. V menu telefonu je položka s názvem „Aktualizace softwaru“, v níž můžete sledovat případné aktualizace telefonu či zvolit automatickou kontrolu.
LG Optimus Chat byl otestován následujícími aplikacemi, které měří výkon procesoru a grafiky. Výsledky mohou být pro někoho překvapivé:
Test Quadrant Standard – 526
AnTutu Benchmark – 816
Nenamark1 – 30,6 fps
Menu dovoluje upravovat pořadí ikon, vytvářet nové záložky, do kterých pak může každý ikonky rozdělit. To je velice přehledné řešení, speciálně u telefonů LG s Androidem. Líbí si mi také výsuvný horní panel, na kterém jsou kromě událostí i nejběžněji používané funkce. Počet domovských obrazovek může být 5 nebo 7, přičemž na každou se vejde hned několik widgetů formou ikonek či rozměrnějších nástrojů. Přidáváme je podržením prstu na ploše, odebíráme podržením konkrétního a přesunem do koše.
Podle návodu, který výrobce přikládá k telefonu, nemá sympatický LG Optimus Chat následující funkce: připojení k počítači přes Bluetooth, LG Air Sync (Web Sync, R-Click), aplikace OSP (telefon na obrazovce), úkoly v kalendáři, poznámky, aplikace Java. Úkoly nebo poznámky však lehce nahradíte stažením nějaké aplikace z Android Marketu.
Tak, jako tomu je u modelu Me, tak i u Chatu jsou kromě čtveřice funkčních tlačítek pod displejem ještě obě hovorová tlačítka, která by měla usnadnit přechod uživatelům z klasického telefonu s klávesnicí na dotykový. Díky červenému tlačítko, které uzamyká a zhasíná displej, odpadl zámek displeje na boku telefonu. Uživatelé, kteří už s Androidem mají své zkušenosti, budou zpočátku zkoušet vypínat aplikace právě tímto červeným tlačítkem, které je matoucí. Od LG je to i tak dobrý tah.
U kontaktů jsou změny nepatrné. Specifickou vlastností modelů LG s Androidem je možnost volby widgetů kontaktů s přímou funkcí volání či psaní SMS zprávy. Vedle numerické klávesnice (sekce telefon) je výpis hovorů, všechny kontakty a oblíbené. U nových kontaktů můžeme přidat důležité informace o bydlišti, fotografii, vyzvánění a další informace jako IM, webové stránky, poznámky, atd. Kromě telefonních kontaktů lehce přidáme i účty Facebooku, Twitteru, Googlu a Microsoft Exchange ActiveSync, ze kterých se mohou kontakty zobrazovat samostatně či sloučené mezi těmi v telefonu a na SIM kartě. Chceme-li rychle najít kontakt, využijeme vyhledávací kolonku či můžeme zadat požadované jméno hlasem.
Také zprávy se mohou pochlubit zaběhlým způsobem – zobrazení formou konverzací, možností vymazání zpráv v dané konverzaci po překročení určitého počtu zpráv, výpisy doručení a přečtení, vytvářením MMS zpráv s max. velikostí 300 kB, nabízením slov či hlasovým zadáváním. QWERTY klávesnice na displeji má patřičné rozestupy mezi znaky, čímž se LG pochlubilo už při uvedení modelu Optimus Chic na český trh. Je to tak, píše se na ní bezchybně, a to v režimu na výšku i šířku displeje (oba boky). Emailový klient rozlišuje MS Exchange či jiné emailové servery, nastavení je otázkou minuty. Správu zvládne i uživatel začátečník.
Kvalita fotografií se odvíjí od absence autofocusu, bez něhož prostě zázraky udělat nelze. Fotoaparát pořizuje fotografie v rozlišení 3,2 Mpx (2048 x 1536 px) a video ve VGA rozlišení (640 x 480 px, 21 snímků/s, formát 3GP). Podívejme se, jaké má fotoaparát LG Optimus Chat funkce: 2x digitální zoom, změnu velikosti fotografií, barevné efekty, vyvážení bílé, ISO, samospoušť, kvalitu snímku, automatickou kontrolu, geotagging, zvuk spouště. Pohledy mladších uživatelů směřují právě k fotoaparátu, a tak je může nevyzrálost foťáku modelu Chat snadno odradit.
V obchodě Android Market si můžete do telefonu zdarma/za poplatek stáhnout mnoho aplikací či her. Pokud pátráte po vybraných a odzkoušených aplikacích, pak zvolte v menu položku App Advisor, která vám zobrazí deset titulů, které odzkoušeli zástupci LG ve zvolené zemi (poslední dobou moc neaktualizují). Své místo mají v telefonu sociální sítě, čemuž odpovídají položky Facebook a Twitter v menu, YouTube pro snazší přehrávání videí a např. i Zprávy a počasí pro rychlý přehled.
Uživatel dále využije paletu dalších aplikací: Google mapy a aktualizacemi na nové verze, funkci Latitude a navigaci, hlasové vyhledávání, Google Talk, Gmail a vyhledávání na Googlu. Pro prohlížení a částečnou úpravu Office souborů slouží balík ThinkFree Office (soubory Word, Excel a PowerPoint s možnou úpravou, PDF pouze čtení).
Z organizačních funkcí se v telefonu nachází budík s opakováním, kalendář, kalkulačka, záznam hlasu a prohlížeč fotografií a videí. Pro přehrávání videí se doporučuje stažení alternativních prohlížečů z Android Marketu, které umí přehrávat i filmy bez konverze a s titulky (mobo player, yxplayer, ad.). Stejný je i webový prohlížeč, který zvládá zobrazit většinu stránek, flash u něj nemá moc šancí (na to by byl potřeba výkonnější procesor). Alternativou k prohlížeči jsou prohlížeče typu Opera Mini a Mobile, Skyfire, Firefox a další.
O hudebním přehrávači se nedá říci něco nového, jelikož je naprosto standardním, který potkáme u telefonů s Androidem (kde výrobce nedodal vlastní). Má rozdělení dle interpretů, alb, skladeb či seznamů (např. nedávno přidané), umí hrát náhodně a s opakováním. Přímo v menu přehrávače jsou volby: použít jako vyzvánění či přidání do seznamu skladeb. Naopak chybí ekvalizér (ten je zase spíše u přehrávačů dodaných výrobcem, nebo alternativních, které stáhnete z Android Marketu). Pro spuštění FM rádia se zobrazením RDS je potřeba nejprve připojit k telefonu sluchátka, fungující jako anténa. V domácí Wi-Fi síti pak doporučuji aplikaci TuneIn Radio, která obsahuje rádia česká i světová, přehledně rozdělená dle oblastí, s nastavením kvality přehrávání.
LG Optimus Chat podporuje datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA (stahování až 3,6 Mb/s, odesílání až 384 kB/s) a patrně zajímavější možností připojení je bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g), které může zároveň z telefonu vytvořit hotspot, a tak umožnit až pěti dalším přístrojům se připojit na tuto síť a společně využívat přenosy přes operátora na telefonu. Pro někoho je důležitá síť VPN. Využít lze také Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech. MicroUSB (High-Speed USB 2.0) port slouží k připojení nabíječky i USB kabelu k počítači (režim Mass Storage), kdy se telefon zároveň nabíjí.
LG Optimus Chat je zástupcem levnějších telefonů s operačním systémem Android, mezi nimiž má navrch výsuvnou QWERTY klávesnicí. Odpustit však nelze pouze QVGA displej, chybějící autofocus a malou RAM paměť. Jako přechod mezi „hloupým“ a „chytrým“ telefonem však model Chat lze doporučit, jelikož si uživatel může snadněji zvyknout na rozdílnost ovládání i při ponechání běžných hovorových tlačítek.
S cenou nasazenou při zahájení prodeje (květen 2011) na úroveň 4 500 Kč se LG Optimus Chat dostal na podobnou úroveň, na jaké začínal model Me. Krátce po uvedení na trh však klesl téměř o tisícovku, což je předpokladem i tohoto modelu.
Mobilní telefon LG Optimus Chat do recenze zapůjčil značkový eShop X-Store.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
OS Android 2.2 | chybí autofocus |
ponechaná hovorová tlačítka | RAM paměť |
výsuvná QWERTY | rozlišení displeje |
GPS, Google mapy a navigace | |
3,5 mm Jack, microUSB | |
Wi-Fi, HSDPA |