LG Optimus Black v redakci – první dojmy a prostor pro vaše dotazy

Luboš Srb

LG Optimus Black je první telefon s Nova displejem, dále zaujme tělem tenkým 9,2 mm, operačním systémem Android 2.2, procesorem 1 GHz či rychlými daty HSPA. Právě na tento kousek řada z vás vyčkává, proto se nás neváhejte ptát na cokoliv s telefonem spjaté. Recenze LG Optimus Black vyjde po důkladném otestování.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

V redakci se sešlo hned několik zajímavých a zbrusu nových telefonů, mezi které řadíme stylový a velmi dobře vybavený LG Optimus Black. Telefon přichází s unikátním Nova displejem slibujícím dokonalou barevnost, vyšší maximální jas a nižší spotřebu než LCD či AMOLED, dále zaujme i jednojádrovým 1 GHz procesorem, 512 MB RAM, 5 Mpx fotoaparátem s nahráváním HD 720p videa, operačním systémem Android 2.2 (počítá se s aktualizací na verzi 2.3) či vychytávkami spojenými s gyroskopem.

První dojmy z LG Optimusu Black

LG Optimus Black na první pohled výrazně připomíná dvoujádrový model Optimus 2X (čtěte: recenze LG Optimus 2X). Při uchopení telefonu do ruky však pocítíte výrazný rozdíl – tloušťku pouhých 9,2 mm. Díky tomu byl alespoň krátkou dobu nejtenčím Androidem na světě, do chvíle, než jej překonal Samsung Galaxy S II s tloušťkou 8,49 mm. Optimus Black ale stále patří mezi nejtenčí telefony. Při pohledu ze strany navíc vypadá díky seřízlé zadní straně opticky ještě o něco tenčí, než ve skutečnosti je. Konstrukční zpracování telefonu je na vysoké úrovni, ačkoliv výrobce použil jen plastové kryty. Díky tomu se může Optimus Black pochlubit velmi nízkou hmotností 109 gramů. Plastový zadní kryt navíc dokonale imituje kov. Nevýhodou je pouze to, že na zadní straně ulpívají otisky prstů a nečistoty.


Optimus Black připomíná model Optimus 2X, je však mnohem tenčí a lehčí

Vedle velmi tenkého provedení zaujme u Optimusu Black i nový typ displeje, tzv. Nova displej, který vyrábí přímo LG. Jde o vylepšený IPS LCD displej, který používá iPhone 4. Výrobce svůj Nova displej srovnal s ostatními předními displeji na trh, viz. slidy z prezentace na obrázkách níže. Nova displej má vyšší maximální jas a barevný rozsah se pohybuje dle slov zástupců LG v (pro člověka) přirozenejších mezích. To také můžeme potvrdit, ze srovnání na přímém slunečním světle s konkurenčními displeji (TFT, IPS LCD u iPhonu 4) byl na tom viditelně lépe. Velkou konkurencí však pro Nova displej bude Super AMOLED Plus od Samsungu, který v určitých aspektech působil lépe. Srovnání displejů vám přineseme v příštích dnech.


Porovnání Nova displeje s ostatními konkurenty

Ve srovnání s OLED displeji je Nova displej mnohem efektivnější a konzistentní, pro zobrazení bílé spotřebuje méně energie, opět viz. slide níže. Jinak displej disponuje vysokým rozlišením WVGA (480 x 800 px) a úhlopříčkou 4″. Pochválit musíme okolní rámeček, který je o milimetr vyvýšený, takže trochu chrání displej před poškrábáním, pokud telefon položíte displejem dolů.

Optimus Black přijde na pulty prodejen ještě se starší verzí operačního systému Android 2.2 Froyo. Výrobce jej ale patřičně obohatil a vyladil, takže z praktického hlediska je to rozhodně lepší řešení, než kdyby měl telefon čistou novou verzi Androidu 2.3 Gingerbread bez inovativních vlastností a funkcí od LG. Výrobce již samozřejmě pracuje na aktualizaci na novější Android 2.3 Gingerbread a jakmile budou veškeré vlastnosti a funkce od LG zapracovány, dostane se oficiální cestou ke všem majitelům. Některé z nových funkcí Optimusu Black má v chystaném velkém updatu dostat také Optimus 2X.


S tloušťkou pouhých 9,2 mm patří LG Optimus Black mezi nejtenčí telefony na světě

S jakými inovacemi přichází LG u Optimusu Black? O největší inovaci – Nova displeji, již byla řeč, dále je to například vylepšení senzorových tlačítek pod displejem, které chytře po stisknutí daného ze čtveřice tlačítek změní barvu z bílé na modrou. Velkých změn pak doznalo prostředí telefonu. Widgety na úvodních plochách můžete zvětšovat i zmenšovat (pokud to daný widget dovolí), přidávání widgetů probíhá přehledněji přes spodní lištu (nikoliv se seznamu, jak je běžné u Androidu), v notifikační liště nahradilo ikonku pro uzamčení pozice displeje tlačítko pro aktivaci/deaktivaci mobilních dat.


Senzorová tlačítka pod displejem mění po stisku barvu z bílé na modrou

Velký kus práce pak LG odvedlo také v oblasti pohybových gest. Stejně jako u Optimusu 2X můžete klepnutím na stranu telefonu například přesunout kurzor v textovém poli, přeskočit na další přehrávanou skladbu, obrázek atd. Nechybí gesta pro ztlumení vyzvánění a pauzu video přehrávače (obojí otočením telefonu displejem dolů). Novinkou je pak speciální „G“ tlačítko na levém boku Optimusu Black, které když přidržíte například na úvodních obrazovkách, tak mezi nimi můžete nakláněním do stran přecházet, dále můžete zatřesením telefonu přijmout či ukončit hovor, listovat po stránce ve webovém prohlížeči či obrázkách v galerii. Praktické ukázky přineseme v příštích dnech a také v samotné recenzi.


Zkosené hrany na zadní straně ještě opticky ztenčují už jinak velmi tenký telefon

LG Optimus Black se v ČR začne oficiálně prodávat od 1. června 2011 za doporučenou maloobchodní cenu 9 990 Kč včetně DPH. Na trhu se objeví nejprve černá barevná varianta, další budou následovat v průběhu měsíců. Dočkáme se také například bílé verze, ovšem zatím není jisté, zdali výrobce raději telefon nepřejmenuje na LG Optimus White.

LG Optimus Black je tu pro vás, proto se nás můžete na cokoliv ohledně tohoto stylového telefonu od LG zeptat přímo v diskuzi pod tímto článkem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články