Mobilizujeme.cz

Každý druhý Windows telefon nezíská aktualizaci, je to ale špatně?

20. 3. 2016  |  názor  |  autor:

Microsoft uvolnil 17. března 2016 aktualizaci pro starší zařízení, nyní si tedy mohou podporovaná zařízení užívat oficiální verze Windows 10 Mobile, problémem ovšem je, že většina starších zařízení se aktualizace nedočká, je to však špatně? Pojďme to pořádně rozebrat.

angry-phone-man

Jak to vše začalo?

Microsoft představil na začátku loňského roku Windows 10 Mobile, nejnovější generaci operačního systému pro smartphony, jedná se již o čtvrtý restart celé platformy, tentokrát se vše nese v duchu jednotnosti, nový systém je totiž v podstatě lehce upravenou verzí stolních Windows 10, které Microsoft hodlá přenést i na Xbox a HoloLens. Všechno to zní skvěle, problémem ovšem je, že aktualizaci Microsoft odkládal a odkládal, nejasně se také vyjadřoval k tomu, která zařízení aktualizaci dostanou.

windows-10-mobile-aktualizace

Od začátku se spekulovalo o podporovaných zařízení, přestože Microsoft nikdy přímo nepotvrdil, že všechna Windows Phone zařízení se dočkají aktualizace, tak vznesl spoustu prohlášení, které mohli vést k této myšlence. Dokonce se vytvořila představa, že bude několik vln aktualizací, každá z nich přinese aktualizaci na další a další zařízení. Teď už můžeme přestat spekulovat, protože oficiálně se dočkala pouze hrstka vybraných zařízení a další vlna aktualizace se neplánuje.

Microsoft nás podvedl, zase!

Toto je nespíš myšlenkou většiny Windows Phone uživatelů, kteří vlastní starší zařízení a byli k Microsoftu loajální až do konce. Bohužel tato myšlenka je naprosto a kompletně špatná. Tohle není situace ala Windows Phone 7. Většina ze starších Lumia smartphonů byla zahrnuta do programu Windows Insider, Microsoft pečlivě poslouchal a třídil zpětnou vazbu uživatelů, vaše zpětná vazba rozhodla.

Windows-10-Insider-App

Vaše frustrace rozhodnutím Microsoft má kořeny právě u vás, toto rozhodnutí ovšem bylo fér a správné, ačkoliv to tak nevnímáte. Nadýchněte se a zeptejte se sami sebe, jak je doopravdy stará moje Lumia? Tohle je správná otázka. Například Lumia 920 byla představena v roce 2012, což z ní činí skoro čtyři roky starý telefon.

Už v době uvedení se nejednalo o high end hardware, jenže ve své době to Lumia 920 doháněla přidanou hodnotou. Vzpomenout můžeme na bezdrátové nabíjení, 60 Hz Puremotion displej s HD rozlišením a 2.5D sklem, ovládání rukavicemi, špičkový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a krásný design. Byla to jízda, ale už jsme se posunuli o čtyři roky dopředu, dnes jsou tyto funkce ve většině případů běžnější i u konkurence.

Více jak rok vývoje a sbírání zpětné vazby od uživatelů pouze potvrdil, že tato zařízení již nemohou obsluhovat moderní operační systém s lehkostí. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet Lumii 920 s Windows 10 Mobile, svou Lumii 930 jsem měl v servise, mohu potvrdit, že systém zdaleka neběžel dobře. Plynulost nehledejte vůbec, rychlost byla žalostná a spouštění aplikací úmorné. Microsoft dělal co mohl, systém neustále ladil a ladil, ale vaše zpětná vazba rozhodla a udělali jste správně.

Proč nenechal Microsoft toto rozhodnutí na nás? U mě to běží skvěle!

Další častá otázka, kterou uživatelé ze svých frustrací vznášejí. Je potřeba na věc pohlížet objektivně a přestat být naivní. Kdyby Microsoft rozhodl, že aktualizaci poskytne a uživatelé by s ní nebyli spokojení, stěžovali si na systém a Microsoft, tak komu by to přineslo něco dobrého? Nikomu.

Na vině by byl opět Microsoft, přestože se snažil jen vyhovět uživatelům. Není možné do nekonečna podporovat starý hardware. Udělejte sami sobě službu a kupte si nový telefon, alespoň pochopíte, že systém rozhodně na vašem telefonu neběžel skvěle. Pokud se cítíte zrazeni, pak přejděte ke konkurenci, jednoduché.

Dnešní doba není zdaleka o sympatiích ke značce, pokud z této rovnice vyloučíme Apple, zde jsou sympatie ke značce neuvěřitelné, tím ovšem netvrdím, že je to špatně. Nelíbí se vám přístup Microsoftu? Jednoduše přejděte ke konkurenci, vyberte si telefon a utečte, nikdo vám za to nadávat nebude. Máte rádi Windows? Zakupte novější telefon, ovšem zde máte výběr značně omezený, pokud nenajdete ideální zařízení pro vás, tak vám stejně nezbyde nic jiného, než utéct ke konkurenci.

Přecházím na Android či iOS, Microsoftu už nevěřím, zklamal mě.

Jak jsem psal již výše, přejít ke konkurenci není problém. Nikdo vás nedrží, přejděte, třeba se vám i uleví. Jsem dlouhodobý uživatel Windows Phone, vlastnil jsem řadu zařízení, avšak nezasekl jsem se, kupoval jsem další a další moderní zařízení z produkce Nokia/Microsoft.

Nezklamali jste tedy spíše Microsoft? Proč jste si od doby Lumia 920 nezakoupili novější a lepší model? Pokud byste byli tak svatí, ptám se vás, proč jste nepomohli Microsoftu? Myslíte, že dlouhodobě je plánem výrobců prodat telefon, který bude někdo používat čtyři roky? Není.

lumia_920_predstaveni

Zklamali jste se sami, uživatelé Windows Phone, zklamali jste se sami. Poskytli jste zpětnou vazbu, díky které jste se odříznuli od moderního operačního systému, avšak udělali jste správné rozhodnutí, protože není o co stát. Windows 10 Mobile je složitým operačním systémem, který prostě neběží dobře na starších zařízeních.

Co tento krok znamená z hlediska Microsoftu?

Teď se můžete škodolibě pousmát, protože Microsoft tímto krokem odřízl více jak 50% aktivních Windows Phone zařízení.  Microsoft tedy na dále uvolňuje prostor a stahuje se z pole výrobců a vrací zpět možnost ostatním výrobcům, aby se vrátili. Otázkou ovšem zůstává, zdali ještě nějaký zájem o Windows 10 Mobile bude, nepodřízl si Microsoft už větev u výrobců i uživatelů? Dost možná ano.

windows_phone_marketshare_lumia

Žádný hlavní výrobce nemá v plánu vydat zařízení s Windows 10 Mobile. Zařízení, která vydal Microsoft se cílí na fanoušky a business segment. Stejným způsobem se budou cílit novinky: HP Elite X3, Acer Jade Primo i Alcatel Idol4 Pro. Microsoft opouští segment běžných uživatelů a vrací se zpět k firemní klientele, kde je stopa Windows Phone daleko větší.

hp-elite-x3-obr2

Odstřihnutí 50% uživatelů starších zařízení pro Microsoft problém nebude a není. Zůstane zde jen pachuť, kterou zanechává špatná komunikace Microsoftu ohledně aktualizací, možná kdyby Microsoft uvedl hned v roce 2015, že starší zařízení se aktualizace nedočkají, udělal by lépe. Těch 50% uživatelů jsou z drtivé většiny uživatelé low-end zařízení, kde se na nějaké sympatie ke značce nehraje. Zde se vybírá cenou, tito uživatelé povětšinou nepřecházejí na vyšší modelové řady jednoho výrobce, jednou za čas prostě zajdou koupit zase zařízení dle svých finančních možností, neřeší loajalitu.

Shrnuto a podtrženo

Microsoft udělal rozhodnutí, které je bolestivé pro některé fanoušky, avšak toto rozhodnutí pochází právě od fanoušků. Zpětná vazba, kterou po dobu roku poskytovali, ukázala, že nový moderní systém není vhodné provozovat na starém železe. Microsoft však udělal zásadní chybu, mlžil dlouhou dobu ohledně aktualizace a taktéž občas vydával zavádějící prohlášení. Zbývá tedy dívat se na vše objektivně. Staré železo prostě Windows 10 Mobile neutáhne. Microsoft odřízl více jak 50 % aktivních zařízení od aktualizace, neznamená to pro něj ovšem v podstatě vůbec nic.

Uživatelé starších zařízení si mohou ponechat aktuální sestavení Windows Insider, které je v době psaní článku na stejné verzi jako oficiální aktualizace. V rámci programu Windows Insider nejspíše ještě pár aktualizací obdržíte, ovšem nebudete již zahrnuti do testování aktuální aktualizace Redstone 1, kterou Microsoft už nějakou dobu uvolňuje. Existuje cesta, kterou si můžete zařízení hacknout a dostat i nejnovější sestavení Redstone, avšak nedoporučujeme to.

Microsoft si nezaslouží být terčem nadávek, systém ladil dlouho, staré železo jej ovšem neutáhne. Pořiďte si Android ve střední či vyšší střední třídě a žádné aktualizace se v podstatě také nedočkáte. Apple vydává aktualizace pro některá starší zařízení, avšak třeba iPhone 4 na iOS 7 běžel strašně, skoro nepoužitelně, prostě vás tím nudí k upgradu na novější smartphone. Každý výrobce má něco, Microsoft ovšem naslouchal uživatelům. Nemluvím však ani o tom, že Microsoft vydal pro starší modely řadu aktualizací, takže si opravdu uživatelé nemají na co stěžovat.

Témata:, , , ,

Diskuze k článku (14 komentářů)

 1. Pastelka
  20.3.2016 v 20:41

  Proč jsem si nekoupil novější přístroj od MS? Protože žádný, který by můj stávajíc nahradil, či měl alespoň shodné parametry, není. A to nejsem sám. Opravdu bych na uživatele nepřenášel zodpovědnost za schizofrenní vývoj, který aktuálně u MS probíhá na mobilní i PC úrovni.

  Odpovědět

   Daniel Fibikar
   20.3.2016 v 20:59

   Nebyla náhrada za jaký telefon? Lumia 920 se dala krásně nahradit Lumii 830 nebo 930. Pokud Vám jde o displej, doba pokročila, většina telefonů už nemá 4,5″, pokud ano, pak nemají dobrou výbavu a to se bavíme i o Androidu, přesto se nové a větší telefony prodávají.

   Odpovědět

    XYZ
    20.3.2016 v 21:05

    „doba pokročila většina telefonů už nemá 4,5″ – A presne to je ten problem, nahrada kvoli velkosti NEEXISTUJE a preto neupgradujem! Cize neostava nic ine, ako hladat cesty (registry hack) na predlzenie zivotnosti (instalacia RS buildu).

    Odpovědět

     Daniel Fibikar
     20.3.2016 v 21:09

     Lumia 830 má pouhých 10mm do výšky navíc oproti Lumia 925, to by jste nezvládl? Osobně to handrkování o velikost nechápu, zvyknout se dá na vše.

     Odpovědět

      XYZ
      20.3.2016 v 21:16

      L830 som kupil priatelke, takze ho mam(e) doma. Ona by sice v pohode zvladla aj vacsi, ale u mna je obcas na hrane pouzitelnosti aj L925. Tie dva telefony neustale porovnavam kedze moja L925 pomaly ale urcite dosluhuje a presviedcam sam seba, ze 5″ je OK. Ale nie je a „zvyknout se dá na vše“ proste nie je riesenie. Pre mna by bol ideal 4″, resp. velkost telefonu +- ako HTC 7 Trophy, ktory bol pre mna velkostne idealny.

    finchcz
    21.3.2016 v 14:07

    „Dala se nahradit…“ a ted se da, prosim, 920ka nahradit cim (vykon, velikost displeje, vybava, design) ?

    Odpovědět

     Daniel Fibikar
     21.3.2016 v 17:19

     Pokud seženete ve výprodejích, tak ještě L930 nebo 830. Pokud ne, pak nemáte moc na výběr, buď L950 nebo L650. Nicméně v článku uvádím, že je nyní výběr omezený, nezbyde než kouknout ke konkurenci. Microsoft se prostě stahuje a nových výrobců nepřibývá. Otázkou tak zůstává, zdali je nyní optimální čas setrvávat na Windows, pokud neakceptujete stávající nabídku smartphonů. Možná se vám uleví, Android pokročil a nové telefony s Androidem rozhodně nejsou špatné.

     Odpovědět

      XYZ
      21.3.2016 v 20:13

      Problem je v tom, ze az na momentalne predstaveny iPhone SE nie je ani u konkurencie z coho vyberat (vynimkou je len Z3 Compact, ktory ma ale zalostny fotak, otrasny design a uz to tiez nie je ziadna novinka).

 2. XYZ
  20.3.2016 v 21:00

  Clanok napisany velmi rozumne, tak palec hore. Nesuhlasim ale s jednou vecou. U WP/WM proste nemozem zakupit novsie/lepsie zariadenie, lebo NEEXISTUJE! Moju L925 nemam cim nahradit. L830 velka a stara. L930 velka a nepodporuje GS. L650 slaby fotak, L950/950XL velka (nech mi ponukne niekto L950XL v 4-4.6″ prevedeni s HD rozlisenim a minimalnymi ramcekmi a dam za nu aj 1000EUR).

  Odpovědět

 3. Petr
  21.3.2016 v 00:05

  A pritom stacilo rict, ze autor ma potrebu hajit „vlastni garaz“ a omlouvat sve spatne rozhodnuti.

  Odpovědět

   XYZ
   21.3.2016 v 08:53

   S tym nesuhlasim. W10M ma stale co ponuknut, stale ho nieco odlisuje od konkurencie (a nehovorim o nedostatku aplikacii). S rozhodnutim neposkytnut update pre radu x20 na jednej strane chapem (nechcu, aby sa zariadenie stalo nepouzitelnym, vid Nexus 7 2012), na druhej strane, mohli ich nechat aspon v insider programe pre tych, ktori stale cakaju na adekvatneho nastupcu.
   Ano, stale hovorim o velkosti telefonu (pre mnohych, hlavne mladych asi nieco nepochopitelne), ale mobil mam od roku 1998, pamatam si eru zmensovania (od tehal s jednoriadkovym displayom a 1-dnovou vydrzou po celkom zaujimave male telefoniky ako napr. Ericsson T18 s cca 5-7 dnovou vydrzou) a naslednu eru zvacsovania na 6″ lopaty s 1-2 dennou vydrzou. Musim jednoznacne povedat, ze era zmensovania mi imponovala viac a nasledne zvacsovanie uz nie je pre mna. Aj L925 som kupoval s tym, ze uz je to pre mna hrane pouzitelnosti. Budem preto sakra rozmyslat ci ist do nejakej 5″ strednej triedy (zatial ale tiez v nedohladne) alebo prejdem na 4″ iPhone (lenze stratil by som napr. GS a live tiles, co by mi dost vadilo, iOS je proste najnudnejsie prostredie).

   Odpovědět

 4. Kubins
  21.3.2016 v 10:50

  Nevím co si o tom mám myslet :-/ jako fanoušek a uživatel WP jsem s W10M velmi spokojen. Pokud to MS zabalí tak to bude spatné. Smartfoun s Androidem nechci ani vidět a na iOS nemam náladu protože je jak android. takže pokud to vse špatně skončí koupím tlačítkový telefon, zrcadlovku a navigaci.

  Odpovědět

 5. Bar bar
  24.3.2016 v 00:36

  Článek napsaný pěkně, ale předpokládám, že autor buď má telefon, který dostal ofiko aktualizaci a nebo koupil nový s WM10 v základu. A ano i já budu tvrdit, že mi moje „stará“ (2,5 roku) Lumie na insideru jede bez problémů a to proto, protože to tak je. L1020 (alespoň u mě tedy) nemá žádné problémy s W10, což někteří uživatelé „vyvolených“ Lumií, kteří si již stáhli ofiko W10 zdaleka řici nemůžou, možná jen fotky nejsou tak kvalitní, jako u WP8,1, ale myslím, že to by šlo vyřešit FW. A ani pro mě nemá MS adekvátní náhradu za L1020 a i kdyby momentálně měl, hodně bych přemýšlela. WM10 je oficiálně na trhu od prosince (L950/950XL)? A stále si majitelé těchto přístrojů stěžují, to asi není úplně dobrá vizitka, nemyslíte? A opravdu se mi nechce po dvou letech dát za telefon opět kolem 17.000,- , abych se za 2 roky od MS dozvěděla, že je to starý krám, tudíž nemá nárok na podporu. Ta strategie MS vyloučit starší modely nebude jen o feedbacku, tam bude hrát velkou roli i vnucení nových modelů jako náhradu za starší Lumie, ale tohle jim tentokrát asi málokdo odpustí.

  Odpovědět

 6. Petr
  24.3.2016 v 18:08

  XYZ mě promluvil z duše. Má 925 je moje srdeční záležitostí a po více než dvou letech nemá jedinou vadu na kráse. Mám doma sbírku Nokii, které jsou všechny funkční. Telefon je pro mě tvrdě pracující dělník v mé osobní firmě a tak není tak jednoduché jej jen tak vyměnit za nový. Je tu hned několik důvodů, proč je tomu tak. 1.dispay- chci Amoled. 2.chci hardwarová tlačítka. 3.chci telefon probouzet dvojdotekem na display. 4.chci slušný foťák. 5.chci stylový design. 5.chci jej za slušnou cenu. 6. chci Win. Myslím, že tohle je telefon, který by měl na trhu úspěch. Pokud tedy o nějakém takovém víte, tak předem děkuji za tipy.

  Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  diskuze (34)

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  diskuze (60)

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  diskuze (31)

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  diskuze (15)

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  diskuze (38)

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  diskuze (44)

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  diskuze (3)

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  diskuze (128)

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

Ulefone Metal: kovový pětipalec s LTE za neuvěřitelných 2700 Kč

Ulefone Metal: kovový pětipalec s LTE za neuvěřitelných 2700 Kč

VČERA  |    |  diskuze (0)

Pokud nechcete zbytečně přerostlý smartphone, máte na výběr rok od roku méně možností. A ještě těžší to bývá, pokud máte…

Verizon kupuje internetovou legendu Yahoo

Verizon kupuje internetovou legendu Yahoo

VČERA  |    |  diskuze (0)

Uzavření smlouvy mezi Verizonem a Yahoo se dala považovat za téměř hotovou věc. Verizon se s jeho akvizicí nikterak netají a…

Peklo zamrzlo. V ČR koupíte první Xiaomi s evropským LTE

Peklo zamrzlo. V ČR koupíte první Xiaomi s evropským LTE

VČERA  |    |  diskuze (4)

Mnozí fanoušci populární čínské značky čekají na tuhle zprávu už dlouhé roky. Xiaomi má konečně (!) první telefon s evropským LTE, tedy…

Bezplatná aktualizace na Windows 10 už brzy skončí

Bezplatná aktualizace na Windows 10 už brzy skončí

VČERA  |    |  diskuze (1)

Bezplatná aktualizace na nejnovější Windows 10 je pro uživatele operačních systémů Windows 7 a Windows 8.1 k dispozici jen do…

Hra Pokémon Go: těšte se na nové funkce a nové pokémony

Hra Pokémon Go: těšte se na nové funkce a nové pokémony

VČERA  |    |  diskuze (1)

Vývojáři fenomenální hry Pokémon Go už pracují na jejím významném vylepšení. Asi nejzajímavěji zní přidání možnosti měnit pokémony s ostatními…

Populární fotoaplikace Prisma dorazila v plné verzi na Android

Populární fotoaplikace Prisma dorazila v plné verzi na Android

VČERA  |    |  diskuze (2)

Na úpravu fotek z mobilu existuje nespočet různých aplikací, žádná však zatím nezaznamenala takový humbuk jako právě fotoaplikace Prisma. Jak…

Google Play je přehlednější a šetrnější na data

Google Play je přehlednější a šetrnější na data

VČERA  |    |  diskuze (0)

Google opět vylepšil svůj obchod s aplikacemi. Tentokrát po stránce přehlednosti, kdy se uživatelé dozví například přesnou velikost aktualizace, nebo…

Víme, kdy mají být představené nové iPhony

Víme, kdy mají být představené nové iPhony

23. 7. 2016  |    |  diskuze (1)

Obecně se velmi mluvilo o tom, že nové iPhony vyjdou v září, tím pádem není žádným překvapením, že se začíná…

Přepnout na mobilní zobrazení