Jsou QHD displeje u mobilů šílenost? Sharp už pracuje na 4K!

Luboš Srb

Pokrok nezastavíš a stejně tak zřejmě ani šílenost některých firem. Zatímco svět debatuje o tom, zda je ultravysoké QHD rozlišení u mobilů přínosem, u Sharpu už pracují dokonce na 4K displejích pro naše příští mobily!

Současné nejvyšší použité rozlišení u displejů mobilních telefonů je QHD a v řeči čísel jde o 2560 x 1440 px. Zpravidla se používají úhlopříčky 5,5 – 6 palců a jemnost takových displejů pak dosahuje přes 500 ppi. Nové displeje vyvíjené u společnosti Sharp, který je druhým největším výrobcem displejů na světě, pak mají v roce 2016 dosahovat 4K rozlišení.

Zatím však není jisté, jaké přesné rozlišení bude nasazeno – může to být 3840 x 2160 px nebo 4096 x 2160 px. Pravděpodobnější se zdá, vzhledem k dnes u mobilů používanému poměru stran 16:9, první z možností. V každém případě půjde o další výrazný nárůst počtu pixelů. A opět by se mělo jednat zejména o displeje s úhlopříčkami mezi 5-6 palci.

Jste příznivce toho „čím více pixelů, tím lépe“, nebo si myslíte, že je již další nárůst v tomto směru třeba i spíše kontraproduktivní vzhledem k nízkým výdržím baterií?


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Luboš píše o technologiích s důrazem na užitečnost pro čtenáře. Od roku 2007 publikoval přes 8 000 článků, začínal jako zakladatel magazínu Mobilizujeme.cz. V osobním životě sází na produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články