Huawei Ascend G300 – recenze překvapivého low-endu
V dnešní recenzi se dozvíte, jak moc se povedl Huawei Ascend G300, který balancuje na pomezí low-endu a střední třídy a který má za úkol udělat čáru přes rozpočet u konkurence.
Huawei se nedávno rozhodl, že přestane prodávat své telefony skrytě pod jmény operátorů a začne je nabízet přímo pod svojí vlastní značkou. A jak to tak vypadá, své rozhodnutí vzal pěkně od podlahy.
Huawei Ascend G300 v černém a bílém provedení
Huawei Ascend G300 se svojí papírovou výbavou řadí do střední třídy, posuďte sami. Jednojádrový procesor je taktovaný na 1 GHz a s během systému / aplikací mu pomáhá grafický čip Adreno 200. Operační paměť dosahuje kapacity 512 MB RAM a vnitřní úložiště pojme 2 GB vašich dat.
K tomu výrobce přidává slot na microSD kartu až do kapacity 32 GB. IPS displej dosahuje úhlopříčky 4” a rozlišení WVGA (480 x 800 px), 5 Mpx fotoaparát umí ostřit a má přisvětlovací diodu. K tomu připočtěte cenu atakující hranici 4 tisíc korun a vypadá to, že před sebou máme mobil střední třídy za cenu low-endu. Ne vše je ale růžové, jak se zdá, a já se Vám v následujících řádcích recenze pokusím nastínit, proč tomu tak je.
Základní parametry – Huawei Ascend G300
Rozměry | 123 x 63 x 10,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 140 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“ |
Procesor a paměť | 1 GHz procesor Qualcomm 512 MB RAM, 2 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 2.3 Gingerbread + nadstavba Huawei |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, blesk, nahrávání WVGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 4 000 Kč, 2. čtvrtletí 2012 |
Krátké postřehy z testování Huawei Ascend G300:
Co se nám líbilo: notifikační dioda, správce přenesených dat přímo od výrobce, příjemně padnoucí tvar telefonu do ruky, někdy překvapivý výkon
Co se nám nelíbilo: vzhled rozhraní a dodaných aplikací, špatné videosekvence, pomalá nadstavba výrobce, špatně reagující senzory pod displejem, použitá starší platforma a z toho vyplývající některé omezení
Obsah balení: standardní minimum
Jelikož se Huawei snaží stlačit cenu telefonu co nejníže, obsah balení logicky byla jedna z položek, kde se dalo ušetřit, ale popořadě. Ascend G300 je zabalen v malé krabici, po vzoru ostatních výrobců. Horní strana krabice zobrazuje telefon samotný s malým upozorněním, že se jedná o systém od Googlu. Zadní strana je téměř prázdná, pouze obsahuje stručnou charakteristiku přístroje a logo Androida. Uvnitř balení najdeme USB kabel s microUSB koncovkou a nabíječku, respektive adaptér do zásuvky na USB, dobrý to zvyk, poslední dobou, čím dál tím většího množství výrobců. Dále jsou v krabičce přítomná klasická sluchátka do uší s mikrofonem a s 3,5 mm Jack koncovkou.
Bohužel, sluchátka jsou opravdu nekvalitní a k tomu jsou to klasické pecky. Tedy tvrdé plastové něco, co si máte strkat do uší. Myslím, že by se koncová cena téměř nezměnila, kdyby výrobce zařadil podstatně pohodlnější in-eary. Na druhou stranu, Huawei nemusel do balení sluchátka dávat žádné, jak můžeme vidět u některé levnější konkurence.
Jako poslední najdeme na dně krabičky malý a stručný návod. Pokud vynechám titěrnost písma, které může lidem se slabším zrakem regulérně činit problémy, návod mě minimálně pobavil tím, že samotný text k ovládání telefonu se nachází na patnácti malých stránkách a na dalších 11-ti !!! stránkách se nachází výstrahy a bezpečnostní opatření, zřeknutí záruk ze strany výrobce, doporučení Evropské Unie, prohlášení FFC, právní upozornění, ochranné známky, omezení odpovědnosti a další záživné čtení. Obsah balení, pokud to shrneme, tedy odpovídá ceně a ničím nepřekvapil.
Design a konstrukce: plastové příjemno
Design telefonu taktéž odpovídá cenovce, která se u něj v obchodech houpe. Zadní kryt baterie má Ascend G300 vyveden v klasické šedo-stříbrné barvě, oživené černými plochami ve spodní a horní části zadního krytu, které mají příjemný, lehce pogumovaný povrch. Tyto části přechází až do boků přístroje, kde splývají do středu přístroje, ale samotný střed boků je stále vyhrazen šedo-stříbrnému krytu baterie, který dosahuje až sem.
Musím přiznat, že v rámci možností se výrobce pokusil telefon přeci jenom nějak oživit a celkem se mu to daří. Telefon má relativně dost zaoblené rohy, a tím, že pogumované části přechází i do horní a spodní hrany, se opravdu příjemně drží v ruce, úchop je pevný a přirozený. Vzhledem k ceně musím pochválit taktéž tuhost konstrukce, telefon se, se slabým zavrzáním, přihlásí až po opravdu silném stisku.
Na přední straně přístroje najdeme 4” IPS displej. Nad displejem je stříbrné logo Huawei a nad ním tenká mřížka reproduktoru. Co nad displejem ale nenajdeme, je kamerka pro videohovory. Senzor okolního osvětlení a senzor přiblížení přítomny jsou, byť nejsou vidět. Výrobce je šikovně schoval pod černou část předního skla. Pod displejem najdeme klasické Androidí senzorové plošky, tedy “vstup do kontextového menu”, “domů” a “zpět”. Tlačítko lupa chybí a bohužel, výrobce jej ani nenahradil dlouhým stiskem některé senzorové klávesy. Pokud budete chtít rychle cokoli vyhledávat, po stisku senzoru kontextové klávesy se vám v nabídce, která se objeví na displeji, objeví i ikonka lupy.
Levý bok přístroje obsahuje pouze kolébku regulace hlasitosti, na pravém boku přesně na středu najdete malý otvor pro vložení nehtu, za účelem vypáčení krytu baterie. Jinak jsou boky prázdné. Na horní hraně telefonu nalezneme otvor pro 3,5 mm Jack sluchátka a vypínací / uspávací tlačítko. Na spodní straně přístroje se nachází microUSB konektor a otvor pro mikrofon.
Na zadní straně je přítomná čočka 5 Mpx fotoaparátu včetně autofocusu, LED diody pro přisvícení, výdech reproduktoru a druhý mikrofon pro eliminaci ruchu okolo vás během hovoru. Nezbytné je též logo Huawei a tradiční nápis “With Google”. Pokud sundáme zadní kryt, objevíme baterii o kapacitě 1500 mAh (tato kapacita je exkluzivně pro Evropu, respektive evropský Vodafone, jinde výrobce prodává mobil s 1350 mAh baterií), zdířku na standardní miniSIM kartu a otvor na microSD kartu, která je vyjímatelná bez potřeby vyndat baterii. Zadní kryt drží na 15-ti plastových zámcích a při každém sundání jsem měl pocit, že už se jeden z nich musí konečně ulomit. Neulomil, ale nevím, jak dlouho jim to vydrží při používání v řádu měsíců, či dokonce let.
Baterie a výdrž: klasika…
Jak já se těším, až budu mít v ruce mobil, který přežije moje používání po delší dobu než 24 hodin. Huawei Ascend G300 to bohužel není. Na druhou stranu, telefon používám opravdu intenzivně a 12 provolaných hodin měsíčně není výjimkou. Mobil využívám jak pracovně, tak soukromě, a ani v jedné rovině jej nešetřím. GéTřístovka se držela slušně, byla schopná v mém provozu odolávat vábení nabíječky od ranního odpojení vždy téměř až do večera, což je pro mě lepší průměr.
Výrobce nicméně udává pohotovostní dobu až 350 hodin. Chtěl bych potkat člověka, který tohle číslo napsal. Zeptal bych se ho, jestli by mi neporadil pár triků. Když jsem totiž G300 téměř nevytěžoval, dostal jsem se na 2 a půl dne, tedy cca 60 hodin. Samozřejmě si jsem vědom, že udávaná stand-by doba od výrobců je měřená v laboratorních podmínkách, z nich jsou nám ale výsledky platné jako mrtvému zimník.
Čím Ascend G300 překvapil, byla rychlost nabíjení. Mobilní telefon byl schopen během 30 minut nabít 60% z kapacity akumulátoru, což je výsledek, který se málokdy vidí. Při měření rychlosti nabíjení mu mohl konkurovat jediný telefon, konkrétně Sony Xperia P. V jednu chvíli dokonce Ascend v rychlosti nabíjení vedl, po třiceti minutách u něj, na rozdíl od Xperia P, rychlonabíjecí proces ale končí a dál pokračuje již pomaleji. 100% nabití ukázal po 1:53 hod.
Displej a ovládání: sice IPS, ale low-end zpracování
Displej má velikost, jak jsem již zmínil, 4” a je vytvořen IPS technologií. Rozlišení má WVGA (480 x 800 pixelů). Telefon tím pádem disponuje 384.000 pixely a jemnost displeje činí 233 DPI. Určitě si dokážu představit jemnější kresbu na takto velkém displeji, za danou cenu je ale myslím uvedené rozlišení vůči úhlopříčce displeje slušný nadstandard. Displej je barevně neutrální, nemá tendence barvy přepalovat a činit z obrázků omalovánky.
Pozorovací úhly špičkové nejsou, to ale ani za cenu kolem 4 tisíc korun čekat nelze. Z bočních úhlů je patrná mírná ztráta barevné sytosti, displej se přelije jemně šedým závojem a černá se změní v tmavě šedo modrou. Z bočního pohledu je ve tmě též vidět prosvěcující podsvícení displeje ve spodní části. V běžných podmínkách toto ale nebudete vnímat nijak zásadně.
Co už ale odpovídající není, je fakt, že výrobci dost ujelo umístění senzorů dotykového spodního ovládání vůči piktogramům, které vidíte. Pokud budete mačkat tyto ikony přímo, dost často se vám stane, že telefon bude velmi špatně reagovat. Senzory jsou totiž pod krycím sklíčkem umístěné o něco výše, než běžný uživatel čeká. Pokud se naučíte prstem tyto senzory mačkat zhruba v polovině plochy mezi obrázkem ikony a displejem samotným, budou fungovat většinou bez problémů. Jakmile se ale pokusíte mačkat přímo ikony, telefon sice zavibruje, váš dotek tedy registruje, ale dost často nic neudělá. Osobně v tomto spatřuji, ať si kdo chce říká cokoli, zásadní nedostatek. Mobil by se měl přizpůsobit v co největší míře mně, a ne, abych po týdnu používání objevit tuhle “vychytávku” a pak si na ní ještě musel zvykat.
Prostředí telefonu: pomalé, ale občas s nápadem
Pokud se podíváme na nadstavbu Androidu ala Huawei, mnoho radosti nám výrobce taktéž neudělá. První, čeho si všimnete, je určitá trhanost prostředí. Zde je na vině zcela jistě neodladěnost samotné nadstavby, kterou Huawei použil. V momentě, kdy jsem jí nahradil ADW Launcherem EX, bylo prostředí již zcela plynulé. Vraťme se ale k tomu, co nám přichystal výrobce.
Po spuštění najdeme pět ploch, jejichž počet je finální. Dotekem klávesy “zpět” zobrazíte náhled na všechny plochy a velmi jednoduše si můžete vybrat, která z nich bude domovská. Za tohle Huawei chválím. Ve spodní části ploch najdeme 4 ikony, které si, kromě ikony vstupu do menu aplikací, můžeme libovolně měnit. Po vstupu do menu zjistíme, že výrobce použil matici 4×4, zobrazí najednou tedy 16 ikon. Bohužel, některé ikony aplikací jsou v příjemném šedém rámečku, jiné jsou naopak bez rámečku, ale o to větší. Nepůsobí to zrovna dvakrát sourodě.
V menu aplikací můžeme vytvářet překvapivě složky, byť se do každé z nich vejde maximálně 8 aplikací. Přímo z menu aplikací můžeme doinstalované programy zase odinstalovat, hezky po vzoru Applu s červeným křížkem u aplikace. Automatické třídění aplikací není veškeré žádné, tak jak je instalujete, tak se vám budou doplňovat do mřížky. Na samotnou plochu si můžete umístit pár widgetů, které Huawei přichystal, obecně se ale jedná spíše o jednodušší kousky. Do notifikační lišty výrobce přidal rychlé přepínače, konkrétně Wi-Fi, Bluetooth, GPS, vypnutí / zapnutí mobilních dat a přepínač automatického otočení displeje. Zde tedy mohu vyjádřit spokojenost.
Pokud prohlídku telefonu dokončíme a uspíme jej, po opětovném pokusu o oživení nás čeká zámek displeje, který obsahuje jednoduchý rozcestník. Pohybem zámku ze středu obrazovky směrem doprava mobil odemknete, pohybem doleva se přenesete do zpráv, směr nahoru ukáže zmeškané hovory a posun dolů aktivuje fotoaparát. Jednotlivé ikony nelze bohužel měnit, své zástupce si na plochu zámku tedy nepřiřadíte. Pokud máte zmeškanou SMS či hovor, jsou nepochopitelně čísla u zmeškaných událostí na zamykací obrazovce dost malá a relativně snadno přehlédnutelná. Zamykací obrazovka ještě ukazuje aktuální čas, datum a operátora. Pokud mobil aktuálně nabíjíte, zobrazuje v procentech stav akumulátoru. Bohužel, při přehrávání hudby neumožňuje rychlé ovládání přehrávače.
Telefonování a zprávy: černobílá klasika
Zde nám Huawei nepřichystal nic zvláštního. Číselník pro vytáčení standardně dokáže prohledávat pomocí T9 telefonní seznam, jak od příjmení, tak od jména. Prohledávat uvnitř kontaktů, třeba poznámky či firmy, neumí. V telefonním seznamu to samé ale již zvládá. Tyhle nesourodé nedodělky nikdy nepochopím. Seznam kontaktů je zobrazený formou černé pozadí / bílé písmo v kombinaci s modrými přepínači mezi číselníkem, výpisem volání, kontakty, oblíbenými uživateli a skupinami. U každého kontaktu lze zobrazit kromě klasických informací taktéž výpis hovorů. Kontakty lze označovat a následně označeným lidem odeslat SMS, email apod.
Menu zpráv je pro změnu zobrazené stylem bílé pozadí / černé písmo. Proč výrobce v jedné části telefonu zvolí příjemné tmavší téma a v druhé ostře bílé nevím, působí to ale přinejmenším zvláštně. SMS zprávy jsou ale jinak zcela androidí klasika. Jsou zobrazené do konverzací, umožňující vyhledávání ve zprávách libovolné slovo, taktéž není vynechána možnost hromadných SMS / MMS, případně hromadné odpovědi.
Hudební a video přehrávač, GPS navigace: základ + 2x překvapení
Hudební přehrávač se moc neliší od toho klasického, v holém Androidu. Huawei ho pouze převlékl do modrého nádechu. Widget na plochu dokáže zobrazit obal alba, zapnout vypnout skladbu a případně jí přeskočit vpřed či vzad. Pokud se dostaneme přímo do přehrávače, dokáže skladby třídit na alba, skladby, seznamy skladeb, žánry, skladatele či interprety. Čím si u mě ale získal body, je možnost poslední, pro mě menší překvapení – složky. Ano, přehrávač dokáže procházet vaší adresářovou strukturu a v rámci každé složky dokáže přehrát buď vše, tak jak jdou skladby za sebou, nebo v dané složce náhodně skladby přeskakovat. Možností práce se složkou není moc, ale díky za tuto funkci, mnohdy dražším přístrojům toto v základu schází.
Přehrávač samozřejmě podporuje soubory typu MP3, bohužel si v něm nespustíte WMA. Čím mě ale přehrávač překvapil, je podpora formátu OGG Vorbis, přehraje ho bez problémů. Během přehrávání dokáže firemní přehrávač zobrazit obal alba (který si ale nedokáže sám stáhnout). Jednotlivé skladby dokáže ukládat do seznamů uživatele, sdílet pomocí emailu či obsahuje možnost skladbu rovnou odeslat na Google Disk, pokud používáte. Taktéž umí melodii nastavit jako vyzváněcí tón, případně zobrazit ID3 tagy, které již ale neumí upravovat. Toť vše. Jednoduchý, přesto funkční hudební přehrávač, který umí pracovat se složkami. Kdo chce, stáhne si pokročilejší z Google Play.
S videem je to už horší. Kromě faktu, že samotný videopřehrávač v přístroji nenajdete, tak ten, který je integrovaný v galerii, má 4 funkce. Play, pauze, přetáčení vzad a dopředu. Tečka. Víc neumí. Přehrávač dokáže přehrát soubory typu MKV v SD rozlišení, HD rozlišení díky starší architektuře procesoru již přehrát nedokáže. S MX Playerem, či Mobo Playerem HD rozlišení v MKV souborech sice pustíte, ale obraz je trhaný, opět je na vině slabší výkon. S AVI soubory má mobil obecně problémy a je jedno, jaký videopřehrávač používáte. Není to ale vždy pravidlem, jsou AVI, které bez problémů pomocí MX Playeru pustíte, další *.avi ale již nikoliv. Integrovaný videopřehrávač každopádně AVI nepustí v žádném případě.
WMV v HD telefon nezvládne, v SD rozlišení ano, ale pouze pomocí MX playeru. Integrovaný přehrávač tento formát videa opět nepustí. Obecně integrovaný přehrávač překvapil svojí podporou MKV souborů v nízkém datovém toku, přesto doporučuji stáhnout třeba MX Player z Google Play, poradí si s více typy souborů a poskytuje nesrovnatelně vyšší komfort. Na HD ale rovnou zapomeňte, starší architektura Cortex-A5 toto nedovolí a je úplně jedno, že má procesor 1 GHz. Při standardizovaném testu přehrávání videa dokázal Ascend G300 přehrávat AVI soubor v SD rozlišení po dobu 4:57 hod, než kapacita akumulátoru klesla na hranici 10%, kdy byl test ukončen. GPS navigace funguje bez problémů, fixace na satelity je rychlá, Google mapy jsou Google mapy, tedy funkční na jedničku. Zde není nic, co bych vytknul, či obšírněji rozebral.
Předinstalované aplikace: většinou nic neobvyklého
Zde kromě jedné výjimky Huawei ctí holý základ Androidu. V telefonu máte předinstalovanou jednoduchou kalkulačku, pro základní poznámky stačí poznámkový blok, bohužel bez možnosti exportu, takže až přijdete o mobil, máte po poznámkách. Někteří lidé s radostí využijí klienta Facebooku či jednodušší předpověď počasí, které sice v jednu v noci zobrazuje sluníčko nad stromy místo měsíce, ale jinak funguje bez problémů.
Documents To Go v trial verzi umožňují prohlížet office dokumenty, pro editaci si budete muset připlatit. U tohoto kancelářského balíku prokázal výrobce buď hodně černý smysl pro humor, nebo opět někdo něco nedomyslel. V přístroji, přímo v menu aplikací, máte ikonu “Uživatelská příručka”, která je v podstatně podrobnější návod k přístroji v PDF formátu, než rychlý průvodce přibalený v krabičce. Problém je ten, že abych to mohl zjistit, musel jsem si nainstalovat mnou zakoupenou aplikaci ezPDF Reader. Documents To Go totiž v trial verzi PDF neumí a uživatel, který lační po návodu, se při pokusu tento návod otevřít dočká pouze hlášky “Tato funkce není do zakoupení úplné verze aplikace zahrnuta” a dostane možnost si aplikaci rovnou zaplatit v plné verzi.
Jako další aplikace je oficiální Twitter klient, který může určitě někomu přijít vhod. Přítomný je i jednoduchý správce souborů, který účel plní, dle svého názvu, bez větších problémů. Dále v mobilu najdeme diktafon a již na začátku recenze zmiňovaný správce přenosu dat. Lze si v něm nastavit měsíční limit, odděluje přenos v rámci 2G/3G sítě či Wi-Fi, a je schopný ukázat, která aplikace si procentně sebrala kolik z přeneseného balíku dat. Škoda, že tuto utilitu nedávají v základu k Androidu 2.x.x podstatně věhlasnější výrobci.
Výkon: “GéTřístovka” solidně překvapila
Jak jsem již zmínil dříve, výkon je u G300 postaven na starším procesoru, konkrétně se jedná o procesor Qualcomm MSM7227A, jinak řečeno, Snapdragon S1. U těchto procesorů se o grafickou část stará GPU Adreno 200, který byl mimochodem představen již v roce 2009. Frekvence procesoru dosahuje 1 Ghz, což je pro tento typ strop. Ve výsledku máme v Huawei Ascend G300 papírově sice slušný základ, nutno ale podotknout, že základ již staršího data. Pro zajímavost, stejný procesor, ale ještě na nižší frekvenci, konkrétně 800 MHz, z nových telefonů používá třeba Nokia Lumia 610.
Díky staršímu použitému jádru procesoru, Cortex-A5, se vám bohužel občas stane, že některá hra z Google Play vůbec nepůjde nainstalovat. Viz třeba Let`s Golf 3, BackStab, N.O.V.A. 2, Modern Combat 3 apod. Obecně se jedná o 3D hry. Klasiky typu Angry Birds, Cut The Rope, Osmos HD atd. fungují bez problémů. Jenže. Jak jsem tak procházel sbírku mnou zakoupených her, tak po prvotním ujištění, že nefungují 3D náročné aplikace, Ascend těžce překvapil! Frontline Commando na něm běží zcela bez problémů, taktéž Asphalt 5 (šestý díl již nikoliv).
Když jsem ale nakonec viděl, jak se G300 poprala s Shadowgunem, pomyslně jsem smeknul. Hra běží absolutně plynule a bez jediného problému. Je tedy zcela evidentní, že herní výkon G300 nabídnout může, pouze některé tituly ke svému běhu vyžadují novější hardware a tudíž vám fungovat nebudou, rovnou se totiž odmítnou nainstalovat. Pokud si chcete Ascend G300 pořizovat i na hraní her, bude to dvojsečná volba. V těch případech, ve kterých funguje, funguje na výbornou a některé tituly, které G300 podporují, opravdu patří mezi špičku. Na druhou stranu, najde se dost titulů, které prostě nenainstalujete… Za částku, za kterou se ale Ascend G300 prodává, podává výkon někdy až nečekaný.
Dle našich měření pomocí programu Quadrant sice Ascend G300 nedisponuje vysokým výkonem v CPU části, kde vykazuje zhruba 3x nižší výsledky než třeba Sony Xperia P, ale na druhou stranu Adreno 200, tedy GPU část v Ascend G300, vykazuje výborné, často i lepší výsledky v 2D vykreslování, vůči konkurenci. A ve 3D se též zahanbit nenechá. Suma sumárum, poměr výkon/cena je zde opravdu velmi zajímavý.
Fotoaparát a kamera: odpovídá ceně
Specifikace říkají, že Huawei Ascend G300 disponuje 5 Mpx fotoaparátem s autofocusem, včetně přisvětlovací LED diody, o videu se v oficiálních specifikacích nedočteme. Samozřejmě ale víme, že jej natáčet dokáže a to v rozlišení 800 x 480 px. Důvod nízkého rozlišení videa je opět Cortex-A5 jádro procesoru, které vyšší rozlišení hardwarově nepodporuje. Bohužel, nejenom díky tomuto, videosekvence jsou velmi špatné. Rozlišení videa subjektivně působí nižším dojmem, než které má, navíc video není zcela plynulé, mírně se při pohybu kamery do stran trhá, zvuk u videa je též velmi špatný.
Doporučuji jej tak používat pouze v případě nouze. I přes (ne)kvalitu samotné nahrávky, můžete během natáčení měnit barevný efekt videa (negativ, solarizace apod.). Taktéž máte možnost si vybrat vyvážení bílé barvy z přednastavených hodnot. Místo “zářivka” ale máte nápis “světélkující” a místo “žárovky” máte “zářící”, zbytek hodnot je přeložen správně. Během videa si též můžete trvale zapnout LED diodu, pro lepší osvětlení scény, její dosah ale nijak vysoký není. Jako poslední možnost, co můžete nastavit, je změna rozlišení videa a datového toku. Z již tak dost nekvalitní nahrávky můžete tedy ještě vytvořit nahrávku extrémně špatnou.
Kvalita fotoaparátu ve své cenové třídě patří určitě k těm lepším, s vyššími modely se přesto zdaleka rovnat nemůže. Pokud nemá telefon ideální podmínky, má sklony při focení k přepalům na velmi světlých plochách. Též nemá dobrou drobnokresbu a pokud budete chtít z výsledné fotografie udělat výřez, nadšeni asi nebudete. Co se týká nastavení, můžeme si vybrat expozici v rozmezí od -2 do +2, následně si lze vybrat režim focení, například sport, krajina, portrét apod..
Vyvážení bílé barvy je identické jako u videokamery, včetně špatného překladu. “Blesk”, jak výrobce diodě říká, můžete v režimu focení mít zapnutý při každém snímku, vůbec, nebo nechat jeho použití na automatice. Poslední možnost, kterou máte, je digitální zoom. Jelikož se s fotkou po použití tohoto zoomu stane něco strašlivého, raději si této volby nevšímejte, pokud tedy nechcete fotografie záměrně likvidovat. Nutno též dodat, že aplikace pro foto / video je bez jakékoli úpravy převzatá z holého Androidu.
Zkušební fotografie – Huawei Ascend G300
Organizační a datové funkce: Androidí univerzo
Z datové výbavy Huawei Ascend G300 podporuje GSM na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 Mhz, samozřejmě též GPRS/EDGE a UMTS HSDPA až do 7,2 Mbit/s, HSUPA až 5,6 Mbit/s. G300 též disponuje GPS čipem, včetně asistované A-GPS. Telefon podporuje Bluetooth ve verzi 2.1, včetně AD2P profilu. Samozřejmě v G300 najdete též podporu Wi-Fi, standard b/g/n. Wi-Fi, bohužel, má v tomto mobilu jednu velmi nepříjemnou vlastnost. Po delší době uspání telefonu, asi aby G300 šetřil energii, (s)prostě Wi-Fi odpojí. Jakmile mobil probudíte, opět jí bleskurychle aktivuje, navíc s hláškou o přenosu dat. V daný čas, než mobil probudíte, tedy můžete zapomenout na doručený email, zprávu z Gtalku na pozadí atd. Jelikož jsem v menu, ani v podrobném návodu, nenašel o této “vlastnosti” žádnou zmínku, považuji to za velkou chybu tohoto přístroje. Pokud máte jinou, či naopak stejnou, zkušenost s fungováním Wi-Fi na tomto telefonu, vyjádřete se prosím v diskuzi. Pouze upozorňuji, že k deaktivaci Wi-Fi v mém případě docházelo po cca 20-ti minutách nečinnosti.
Telefon dále obsahuje standardní kalkulačku, poznámkový blok, který jsem zmínil již dříve a kalendář. Kalendář zobrazuje klasický měsíční, týdenní a denní náhled a desingnově vychází z čistého Androidu, pouze opět v modrých barvách ala Huawei. V týdenním pohledu kalendář v rámci časové osy zobrazuje opět pouze 10 hodinový náhled a je tedy nutné časovou osu posouvat pro zjištění schůzek před, či po zobrazené části. Kalendář v tomto režimu nijak neindikuje, že by daný den měl obsahovat ještě jinou schůzku, než která je viditelná. Telefon, jakožto pravověrný Android, disponuje též klasickým Gmail klientem pro příjem emailů, zároveň ale obsahuje i e-mail aplikaci pro používání jiného, než Google mailu.
Závěr recenze smartphonu Huawei Ascend G300
Pokud bych měl tento smartphone nějak shrnout, jedním slovem bych napsal: “Překvapující”. Za 4 tisíce dostanete solidně zpracovaný smartphone se slušným displejem, díky kterému se po doinstalování kvalitnějšího přehrávače a zakoupení dostatečně dimenzované microSD karty, stane Ascend G300 solidním společníkem pro přehrávání filmů v SD rozlišení.
Jako MP3 přehrávač poslouží bez větších problémů a překvapivě se nezalekne ani některých pokročilých herních titulů. Toto vše vás bude těšit ale pouze za předpokladu, že si zvyknete na špatně reagující senzorové klávesy, nebude vám vadit prazvláštně se vypínající Wi-Fi a když, pokud možno, nahradíte firemní nadstavbu Androidu za nějakou svižnější. Pokud vaše nároky nesahají dál, bude vám Huawei Ascend G300 dobře sloužit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |