Mobilizujeme.cz

Horko vs. zima: Vadí teplotní výkyvy dnešním smartphonům?

19. 1. 2016  |  názor  |  autor:

V pokračování naší rubriky Pohled redaktora jsem se zaměřil na téma, které je aktuální přes léto i v zimě. Může smartphone či běžný telefon utrpět nějaké poškození vlivem teplotních výkyvů? Ať už jde o extrémní horko či extrémní zimu. (aktualizováno 19.1. 2016 – původně článek vyšel 15. května 2014)

Teplo, zima, déšť, .. znáte to. Jak se říká, člověku se nikdy nedá zavděčit, pořád se mu bude zdát, že je buď hrozné horko nebo hrozná zima. Co v takových případech zažívá náš mobilní telefon? Dokáže se s těmito nepříznivými podmínkami vypořádat lépe, než většina paběrkujících lidí? Nebo jsou tu nějaké hrozby, o kterých by měl majitel telefonu, takže takřka každý, vědět?

Ideální pokojová teplota, kterou lidé považují za komfortní, se pohybuje v rozmezí 18 – 24 stupňů Celsia. U mobilních telefonů je to přibližně stejné, například Apple doporučuje teplotu kolem 22 stupňů Celsia. Co se ale může stát, když teplota začne stoupat? Překročí 30 stupňů, poté 35, 40, atd. Kde je hranice funkčnosti? Zde je potřeba říci, že u každého telefonu to může a zpravidla bývá jiné. Pokud se budu držet od výrobců doporučované max. okolní teploty, u Applu je to až 35 stupňů během používání a až 45 stupňů Celsia při nepoužívání, u LG až 50 stupňů Celsia bez rozlišení, zda telefon uživatel aktivně využívá či nikoliv, a ostatní výrobci se pohybují také zhruba v tomto rozmezí.

Když dojde k překročení těchto hranic, většinou to neznamená konečnou, telefony fungují dále, ale … mohou začít vykazovat známky zhoršené funkčnosti, rychleji se vybíjet a hlavně, hrozí exploze baterie v telefonu. Proto je lepší tyto hranice nepokoušet, jak se říká, nehrát si s ohněm. Zde by mohly nastat skutečně nepříjemné následky. Z tohoto důvodu se telefony mohou i sami vypnout, pokud teplota překročí doporučenou hranici. Nutno ještě podotknout, že během nabíjení telefonu je tato maximální hranice běžně o 5 stupňů nižší.

Na opačné straně jsou teplotní minima. Po jejich překročení již nehrozí takové scénáře, jako je exploze baterie. I tak ale mohou být nepříjemné. Hrozí opět omezení funkčnosti telefonu a některých jeho součástí. Z praxe mám vyzkoušeno, že výrobci například omezují funkčnost fotoaparátu, který nenechají uživatelem spustit, či zhoršená odezva dotykového displeje. Ve kterých teplotách to je, však nedokážu přesně říci. Opět se tedy budu držet spíše doporučení ze strany výrobců. V tomto ohledu charakteristický Apple doporučuje používat telefon jen do 0 stupňů Celsia a při nepoužívání garantuje až -20 stupňů Celsia, ostatní výrobci opět používání a nepoužívání telefonu nerozlišují a spodní hranici mají nastavenou kolem -10 stupňů Celsia.

V obou případech by si měl člověk dávat pozor na vlhkost, koneckonců i to je charakteristické počasí – déšť. Pokud prší, asi každého napadne telefon raději schovat a nevystavit jej zmoknutí, pokud tedy telefon nedisponuje některou z certifikací normy IPxx, například IP67, díky které se můžeme se zařízením klidně i vykoupat a nic se mu nestane. Když ale máme extrémní teplo či zimu, mohou se nám potit ruce či kapsy a telefon tak bude opět vystaven vlhkosti. A i když nepřekročíme doporučené teplotní hranice od výrobců k danému produktu, můžeme přijít o záruku. V navlhlém telefonu se automaticky po vniknutí vlhkosti změní barva štítku uvnitř telefonu a na poškození vzniklá touto situací se záruka nevztahuje.

Přes léto, přes zimu a v jakýchkoliv nepříznivějších podmínkách doporučuji starat se o telefon co nejlépe, a to nejen dávat pozor na nějaká mechanická poškození, ale brát v potaz i hrozící nebezpečí přehřátí, zmražení či navlhnutí telefonu. V každém originálním balení najdete návod a v něm se dočtete, v jakém teplotním rozsahu doporučuje výrobce provoz vašeho telefonu. A pokud se zákazník doporučení bude držet, rozhodně může předejít nemile překvapujícím situacím.

Líbil se vám článek? Podívejte se i na další pohledy redaktorů Mobilizujeme.cz.

Témata:, ,

Diskuze k článku (12 komentářů)

 1. Kubyk002
  23.6.2013 v 11:31

  https://www.youtube.com/watch?v=h2xnWH724Ho
  Viz video, telefon přežije i nějakých -8°C(co je v mrazáku) tak i nějakých 200°F(což je necelých 95°C), jen při těch 95 mu totálně klekne baterie(byla plně nabitá, před testem :) )

  Odpovědět

   Hadas
   9.1.2015 v 16:47

   V mrazáku -8°C ? Spíš -18°C až -22°C

   Odpovědět

    Xzeit
    20.1.2016 v 11:58

    Spíš mínus 17 až mínus 23 aspoň u mého mrazáku

    Odpovědět

 2. Pavel
  24.5.2014 v 22:56

  A jak je to se smartphonem, když ho používám jako navigaci v autě, kde na něj praží slunce – mám zapnutou klimatizaci, takže teplota až tak vysoká není, ale přeci jen je vystaven slunečnímu záření… Nevadí mu to?

  Odpovědět

   Luboš Srb
   24.5.2014 v 23:24

   Vadí jakékoliv extrémní teploty, to ničí baterii. Takže pokud teoreticky klimatizace dobře ochlazuje telefon a tedy i ukrytou baterii, nebude to zas takový problém. Ale stačí si to ověřit, jestli telefon příliš hřeje v oblasti baterie nebo ne.

   Odpovědět

   blue.sun
   26.5.2014 v 07:21

   Chce to bílý telefon a ten se tolik od přímého slunce nerozpálí. :-) Ne, za ty roky, co jezdím s telefony jako navigací, se žádnému ještě nic nestalo.

   Odpovědět

 3. Ondra
  25.5.2014 v 00:55

  Co se teploty týče tak stačí jedna z x aplikací která vám teplotu baterie ukáže a pokud by to lezlo do extremu něco uděláte (několikrá jsem byl na 44°C a všechno ok)

  Odpovědět

 4. jarousek
  7.8.2014 v 23:19

  Znamemu praskl plast s dotykem pri vystupovani z auta. Novy pristroj, stary 3 dny. Rozdil teplot. Reklamace neuznana – mechanicka zavada. Porizovaci cena mobilu 2900,- Kc. Cenovy navrh nezarucni opravy na vymenu sklicka s dotykem v autorizovanem servise 1900,- Kc. Pri nesouhlasu s opravou si servis uctuje 800,- za zjisteni zavady, ktera byla uvedena pri dotazu na opravu. Takze pozor, tyto zavady se vyskytuji a myslim, ze takovych nestastniku bude vice. Ovsem bez naroku na zarucni opravu.

  Odpovědět

 5. spook79
  7.1.2015 v 17:09

  Ja mám fón poistený v rámci paušálu, takže toto nemusím riešiť.

  Odpovědět

 6. Jokeer
  4.7.2015 v 23:24

  Nechci prudit, ale kolikrát ten článek budete recyklovat? Nevím jestli se za tu dobu něco změnilo, ale ty obrázky k článku znám nazpaměť, hlavně proto, že Vaše články pořád sleduji :)

  Odpovědět

 7. Janda
  1.3.2016 v 16:20

  Jo, tohle je super aktuální téma stále.
  Nejen teploty, ale vlhkost a voda. Mám osobní zkušenost.
  Spočívá v nepovedeném telefonu LENOVO p1m – garantují odolonost proti polití a děšti a ejhle – telefon mi přestal nabíjet. Jinak ready. Ale v Arvatu (hrozný debi.ové) mi zjistili oxidaci a nabídli opravu v ceně novýho telefonu. Mobil jsem nevykoupal, nenamočil a nevystavil rozdílům teplot, kde by mohlo dojít ke kondenzaci!!! Lenovo a cokoliv co servisuje Arvato si nekupujte (Sony, Nokia apod.), protože rádi zamítají a případně opravují tak, že se telefon stejně vrátí na opravu. A mají hrozné jednání se zákazníkem.

  Odpovědět

 8. Adam
  15.4.2016 v 11:50

  Jarda má bohužel pravdu, zkušenost s tímto servisem je obecně otřesná

  Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  diskuze (31)

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  diskuze (60)

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  diskuze (26)

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  diskuze (15)

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  diskuze (37)

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  diskuze (43)

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  diskuze (3)

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  diskuze (127)

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

Video streamování dorazilo už i na mobilní YouTube

Video streamování dorazilo už i na mobilní YouTube

DNES  |    |  diskuze (0)

Mimo to, že je dnešek dobou virtuální reality, je to také epochou streamování. Ať už je řeč o úspěších streamerů…

Brexit se dotýká i Samsungu a dalších firem

Brexit se dotýká i Samsungu a dalších firem

DNES  |    |  diskuze (0)

Hlasy jsou sečteny a už je jasné, že Británie vystoupí z Evropské unie. Každý tušil, že pokud Británie odhlasuje vystoupení z EU,…

Applu unikají ceny chystaných iPhonů 7, 7 Plus a 7 Pro

Applu unikají ceny chystaných iPhonů 7, 7 Plus a 7 Pro

DNES  |    |  diskuze (5)

Už zbývá jen pár měsíců do oficiálního představení nové generace jablečných telefonů. V poslední době se setkáváme s mnoha informacemi o specifikacích,…

Windows Mobile 10 je na 11 % Windows mobilních zařízeních

Windows Mobile 10 je na 11 % Windows mobilních zařízeních

DNES  |    |  diskuze (2)

AdDuplex je jednou z nejdůležitějších reklamních platforem na Windows Phone (Mobile) zařízeních, proto se dostává k datům, které nejsou na první pohled…

Připravovaný phablet Xiaomi Mi Note 2 přijde v několika podobách

Připravovaný phablet Xiaomi Mi Note 2 přijde v několika podobách

DNES  |    |  diskuze (2)

Již jste se u nás mohli dočíst, že v Xiaomi pracují na vlajkové lodi Mi 5s, to ale zdaleka není…

Na Honor 5X přistane Android 6.0 Marshmallow / EMUI 4

Na Honor 5X přistane Android 6.0 Marshmallow / EMUI 4

DNES  |    |  diskuze (0)

Firma Honor je známá svými velmi úspěšnými smartphony, které se mezi lidmi rozšířily hlavně kvůli úžasnému poměru cena/výkon. Právě model…

Propagační video: Jak používat Samsung Charm

Propagační video: Jak používat Samsung Charm

VČERA  |    |  diskuze (0)

Samsung letos představil několik wearables, konkrétně jde o Samsung Gear Fit 2, Gear Icon X a Samsung Charm. Chytrý náramek…

Xiaomi Mi 5s přijde na trh se dvěma vychytávkami

Xiaomi Mi 5s přijde na trh se dvěma vychytávkami

VČERA  |    |  diskuze (11)

Xiaomi se už připravuje na zveřejnění updatované Mi 5. Xiaomi Mi 5s se stane vlajkovou lodí čínské společnosti pro druhé…

Mobilní zobrazení