Historický okamžik pro Česko – ČTÚ dostane na frak. Vláda už nebude přihlížet
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se má dočkat historického okamžiku. Vládě došla trpělivost se současným stavem lážo plážo, a tak do rady navrhne novináře, odborníka a kritika na slovo vzatého, Ondřeje Malého z Hospodářských novin. Dočkáme se revoluce?
Česko má drahé mobilní služby, nejhorší 3G pokrytí a naopak největší marži čeští operátoři. Vláda reaguje na studii, se kterou přišel před pár dny Informační institut, a se situací konečně hodlá něco dělat. Nejlepší by jistě byla hromadná čistka členů rady ČTÚ i předsedy samotného, nicméně toho se zatím nedočkáme. Do rady však bude navrhnut člověk, který tématice velmi rozumí a zároveň stojí na straně běžných občanů, kteří jsou nuceni platit nesmyslné částky za služby na úkor chabé kvality a možností sítě.
TIP: přečtěte si článek o zhodnocení stavu Informačním institutem.
Ministr průmyslu a obchodu, Martin Kuba z ODS, k tomu říká: „Chceme do tohoto poněkud až příliš poklidného rybníčku pustit někoho, kdo bude štikou, která rozproudí relevantní diskusi vedoucí ke snížení cen pro české rodiny i malé a střední podniky,“. Cílem vlády má být postupné omlazení členů rady ČTÚ, z níž se prý v současnosti odchází až v důchodu. Pro Česko je letošní rok klíčovým z pohledu aukcí volných kmitočtů. Pokud by je získala současná trojka operátorů bez jistého a vlivného ČTÚ, pak by na další desetiletí mohla přijít Česká republika o potenciální možnost nových subjektů mezi operátory a také o konkurenci, která zde již řadu let je více z doslechu než ve skutečnosti.
Ondřej Malý z Hospodářských novin
Také poslanec Jan Husák z TOP09 si z ČTÚ nebere servítky a říká: „Je neudržitelné, aby čeští operátoři drželi své nabídky cen tarifů několikanásobně výš, než je obvyklé v západní Evropě,“. V minulém roce to byl právě poslanec Husák, který si nechal zpracovat nezávislou analýzu cen českých operátorů, ze které vyplynula jasná předraženost. „Regulátor má předvídat situaci na trhu a předcházet takovému chování operátorů, které by vedlo ke zhoršení konkurenčního prostředí. Má svým aktivním rozhodováním chránit spotřebitele, a tedy zabránit „oškubávání“ zákazníka,“
„Každý podnikatel si zaslouží spravedlivou marži a výdělek, aby mohl dále rozvíjet svůj podnik. Kvůli pasivitě ČTÚ však vznikl absurdní stav, kdy operátoři mají z českých zákazníků nadstandardní zisky,“, doplnil Husák. Je tedy vidět, že situace už opravdu přerostla únosnou mez. Bude nyní proto zajímavé, jak budou na osočení reagovat operátoři, kteří jsou zatím naprosto mlčky přihlížející.