Fotoduel: Samsung Galaxy A3 (2016) vs Galaxy A5 (2016)

Luboš Srb

První redakční fotoduel roku 2016 je tady. Postavili jsme v něm proti sobě netradičně sourozence – nejnovější modely Galaxy A3 (2016) a Galaxy A5 (2016) od jihokorejského Samsungu, tedy výrobce, který stále drží první příčku v našem srovnávacím fototestu s top modelem Galaxy S6. Jak dobře si vedou jeho následovníci?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Tip: Recenze Samsung Galaxy A3 a A5 (2016): vytříbené šperky

V dnešním fotoduelu bude zajímavé sledovat nejen to, jak dobře nebo špatně si nejnovější vyšší střední třída od Samsungu vede, ale také de facto zjistíme, jak výrazné jsou rozdíly mezi telefonem s optickou stabilizací a telefonem bez ní. Srovnávané modely A3 (2016) a A5 (2016) se totiž v parametrech liší pouze v tomto ohledu (OIS má samozřejmě vyšší model), jinak nabízejí srovnatelné rozlišení 13 Mpx, širokoúhlý 28mm objektiv se světelností f/1.9 či přisvětlovací LED blesk.

A3 (2016) vs A5 (2016): specifikace fotoaparátů

Galaxy A3 (2016)Galaxy A5 (2016)
max. rozlišení13 Mpx (4128 x 3096 px)13 Mpx (4128 x 3096 px)
poměr stran4:3 (13 Mpx) nebo 16:9 (9,6 Mpx)4:3 (13 Mpx) nebo 16:9 (9,6 Mpx)
velikost snímačevýrobce neuvádívýrobce neuvádí
světelnostf/1.9f/1.9
bleskano, klasickýano, klasický
optická stabilizaceneano
laserový autofocusnene
cena zařízení??

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a se stejným poměrem stran 16:9. Pro jistotu také uvádíme, že na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Nečekejte žádné rozdíly, oba telefony se ovládají naprosto stejně, mají stejné nastavení a spouští a fotí de facto stejně rychle. Snad jen, že do ruky může být někomu příjemnější menší varianta A3 (2016), ovšem na druhou stranu toho zase na větším displeji A5 (2016) vidíte o něco víc. Jde tedy jen čistě o osobní preference.

Jak jsme u Samsungu už zvyklí, jeho fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. Šikovné je pak také nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžeme následně snímek přeexponovat nebo podexponovat.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

S oběma telefony jsme nafotili přes 100 snímků, fotili jsme ve dne v noci, za různého počasí, které se naskytlo, a na různých místech.

Všechny snímky jsou v pořadí Galaxy A3 (2016) (vlevo) a Galaxy A5 (2016) (vpravo).

Makro snímky

Nepatrně ostřejší snímky má při bližším prozkoumání na počítači pochopitelně vyšší z porovnávaných modelů, ovšem rozdíl je to naprosto minimální. Barvy volí oba telefony stejné a jsou celkem přirozené. Za dobrého osvětlení dokáží obě zařízení vyprodukovat velmi krásné makro snímky. Zde však prakticky žádné rozdíly mezi A3 (2016) a A5 (2016) nepostřehnete.

Všechny snímky jsou v pořadí Galaxy A3 (2016) (vlevo) a Galaxy A5 (2016) (vpravo).

Exteriér

Opět jako vejce vejci, ani ve druhé várce porovnávaných snímků nedochází k výraznějším rozdílům, které byste při běžném prozkoumání postřehli. Znovu má jen lehce ostřejší snímky vyšší model, což je znát na těch nejmenších detailech, ale spíše jen až po přiblížení na počítači. Barevné tóny jsou opět volené stejně. Ani zde tedy nemáme jasného vítěze.

Všechny snímky jsou v pořadí Galaxy A3 (2016) (vlevo) a Galaxy A5 (2016) (vpravo).

Slabé světlo a noční scéna

Proč se většinou vyplatí připlatit, dokazuje až poslední srovnávaný okruh snímků. Při horším osvětlení – ať už jde o interiér, horší počasí nebo třeba o noční scénu, se výrazně začíná projevovat optická stabilizace obrazu, kterou má jen vyšší model. Snímky jsou tak podstatně ostřejší, nemají tolik šumu a přinášejí mnohem více detailů. Podívejte se sami.

Závěr, zhodnocení

Dnešní fotoduel má přeci jen svého vítěze. Až v poslední kapitole dokázal vyšší a dražší model A5 (2016) porazit nižší a levnější model A3 (2016) o víc, než jen o prsa somálské závodnice. Svět tedy (snad ještě) není na hlavu, optická stabilizace stále hraje významnou roli při focení s mobily. Ovšem rozdíl oproti dobře vyladěnému a srovnatelnému telefonu bez ní je za dobrého osvětlení nepostřehnutelný. A to je dobrá zpráva pro všechny, kteří váhají, zda si pořídit menší model A3 nebo vyšší A5. Vybírejte opravdu jen podle velikosti, výbavu mají oba telefony prakticky totožnou a pokud jde o fotoaparáty, za dobrých podmínek fotí s ohledem na svou cenu výborně.

Který z těchto telefonů byste si vybrali vy a proč? Podělte se s ostatními čtenáři o svůj názor v diskuzi pod článkem.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články