Čtenářské recenze na smartphone LG Optimus L9
Společně s českým zastoupením společnosti LG jsme pro vás připravili zajímavou možnost vyzkoušet si očekávaný produkt výrobce a zahrát si tak trochu na redaktora. 5 z vás jsme začátkem prosince vybrali, tady jsou nyní vaše recenze na novinku LG Optimus L9.
Recenze na LG Optimus L9 od čtenáře Kubexx
Vrchol designové řady L je bezesporu tím nejelegantnějším z nich. Jak je na tom ale s funkčností? Spojení velkého displeje, atraktivního designu a průměrného výkonu je už na první pohled zajímavé, bude však stačit na konkurenci?
Série L byla vydána už na loňském veletrhu MWC 2012, v jejích řadách stojí přístroje Optimus L3, L5, L7 a L9. Smartphone, jemuž jsou věnovány následující řádky, byl vydán o něco později a je bezesporu tím nejpovedenějším. Atraktivní elegantní design doplňuje rozumný mix parametrů a rozumně nasazené ceny, a tak přístroj bude mít nesporně úspěch.
Základní parametry – LG Optimus L9
Rozměry | 132 x 68 x 9,1 mm |
---|---|
Hmotnost | 125 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), IPS LCD, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4,7“ |
Procesor a paměť | dvoujádrový 1 GHz procesor TI OMAP4430, grafika PowerVR SGX540 1 GB RAM, 4 GB vnitřní a microSD karty až 32 GB |
Operační systém | Android 4.0.4 + LG Optimus UI |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, NFC štítek |
Cena a dostupnost | 7 900 Kč, listopad 2012 |
Obsah balení
U vrcholu designové série, kterou „el-devítka“ je, bych čekal stylové provedení krabičky, opak je ale pravdou a setkáváme se s krabičkou hodnou přístrojů s cenovkou o pár tisíc nižší. Krabička však není to hlavní, a tak se tato skutečnost dá překousnout. V balení samozřejmě nacházíme samotný telefon, dále zde objevíme sluchátka. Jsou to klasické pecky a už při prvním pohledu zjistíme, že kvalitní reprodukcí zrovna neoplývají. Zvuk linoucí se z nich je dost mělký, basy nezpracuje moc dobře a výšky taky nejsou žádná sláva. Na druhou stranu však musím vyzdvihnout ovládání na sluchátkách, kde se pomocí jednoho tlačítka dá zastavit přehrávání, či posunout na další skladbu. Dále zde najdeme USB kabel a koncovku pro nabíjení. Na dně už objevíme jen pár manuálů. Nakonec musím bohužel konstatovat, že jsem v balení nenašel jednu důležitou součást, kterou jsem očekával. Byly to NFC štítky, na jejichž používání jsem byl opravdu zvědavý.
Design a konstrukce
Přístroj se nese v duchu hranaté designové série L, svou podobnost s vlajkovou lodí LG 4X HD však nemá šanci zapřít. Nyní už ale k tomu co se nám líbí a co zase ne. Přední straně dominuje 4,7 palcový displej, jehož rámeček sice není tím nejtenčím, do koncepce designu ale naprosto zapadá. Na jeho spodní straně se nachází mechanické tlačítko home, které obklopují dvě tlačítka senzorová. Tento styl je velmi podobný Samsungu, obzvlášť Galaxy S II vypadá jako nevlastní bratr tohoto přístroje. Vraťme se ale ke zmiňovaným tlačítkům. To mechanické je při stisku poměrně hlučné, a tak mírně kazí dojem z jinak téměř precizního provedení. Vlevo od něj se nachází šipka zpět, vpravo pak kontextová nabídka. Senzory nejsou při zhasnutém displeji vidět, což je velmi pohledná vlastnost.
Přesuňme se na horní stranu, kde na nás čeká výrazné logo LG, telefonní reproduktor, 0,3 Mpx kamerka pro videohovory a proximity senzor. Bohužel zde nenajdeme senzor pro automatickou regulaci jasu, což je v této třídě absolutní samozřejmost. Na levé hraně telefonu najdeme kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti, které má v prostředku jakési mezi-tlačítko, jenž se dá použít jako spoušť fotoaparátu. Ovládání hlasitosti je umístěno docela vysoko, a pokud přístroj držíte v pravé ruce, ne úplně pohodlně se ovládá, mohlo by tedy sestoupit tak o půl centimetru. Vpravo je jen uspávací tlačítko displeje, respektive tlačítko vypínací.
Horní hrana skýtá útočiště pro 3,5 mm jack a mikrofon pro odstranění ruchu při telefonování. Na spodu pak leží microUSB konektor, který by si zasloužil alespoň nějakou krytku, jež by ho chránila před prachem. Zdířka je též poněkud hluboko usazená, a tak není připojování kabelu zrovna nejpohodlnější. Dále zde už je jen mikrofon. Celá záda jsou vyrobena ve vroubkovaném provedení, díky němuž telefon lépe drží v ruce a nevyklouzává. Vlevo nahoře se nachází čočka 5 Mpx fotoaparátu, která je také hranatá, pod ní leží přisvětlovací LED dioda v témže tvaru. Níže už leží jen logo LG a mřížka reproduktoru. Vlevo dole je zářez pro nehet sloužící k odejmutí zadního krytu. Ten se velmi snadno sundává, je ale velmi nekvalitně z pracován a dá se ohýbat, jako by byl z gumy.
V krytu se ukrývá anténa NFC. V útrobách přístroje pak nalézáme akumulátor, nesmyslně umístěný slot pro microSD kartu, která se bez vyjmutí baterie vyndat nedá a slot pro kartu SIM, která je v klasické velké verzi (miniSIM). Až na zadní kryt, jenž nepříjemně vrže, je přístroj zpracován ukázkově. Na to jak je telefon velký má velmi příjemnou hmotnost 125 g.
Prostředí, výkon a funkčnost
LG Optimus L9 ukrývá ve svém nitru Android ve verzi 4.0.4 Ice Cream Sandwich, doplňuje ho však uživatelské rozhraní Optimus UI. Jeho hlavní vlastností je přizpůsobitelnost, upravit se dá téměř všechno, písmo, vzhled ikon odemykací obrazovka, rozmístění zkratek, a tak by trvalo dlouho, než bych všechny tyto vlastnosti vyjmenoval, uvedu vás tedy jen do úplných základů. Po probuzení přístroje se objeví odemykací obrazovka, ve spodní části se nachází čtveřice ikon, se kterými se dá libovolně hýbat, nebo nastavit jakoukoliv jinou zkratku. Způsobů zamykání přístroje také není málo, dá se volit mezi klasickým posunutím, PINem, heslem, odemknutím pomocí obličeje a skládačkou. Pokud se vám nelíbí tapeta této obrazovky, není problém, je možné ji libovolně změnit. Další věcí, která se dá změnit, je vzhled hodin. Můžete volit mezi analogovými, digitálními a hodinami s kalendářem. Zajímavé je, že se při tomto stavu obrazovky dá vysunout notifikační lišta.
Když se konečně dostaneme na základní plochu, zjistíme, že jich opět můžeme mít 7, čeká na nás nespočet widgetů a tapet, jak tomu u Androidu bývá. Je možné přepínat mezi cyklickým a klasickým posunováním. V nastavení je též možnost volit z několika různých animací rolování.
Další, co mne zaujalo, byla možnost tvorby složek, jako tomu je například u iOS, s podobností s tímto systémem se však ještě setkáme. Nyní ale už k výše zmiňované notifikační liště. Nabídne též velkou přizpůsobitelnost, dá se přehazovat pořadí prvků v ní nebo také některé ubrat či naopak přidat. V menu s aplikacemi se nachází základní mřížka 4×5 ikon, jejich velikost se ale dá zmenšit a rázem vzniká prostor pro 6×5 ikon. Je zde také možné ikony přeskupovat a tvořit složky.
V menu dále najdeme kartu stahování, kde se nalézají stažené aplikace a nakonec widgety. Mně osobně se prostředí velmi zamlouvá a za celou dobu, se mi telefon ani jednou nezasekl, k tomu přispívá dvoujádro TI OMAP a 1 GB operační paměť RAM. Zatímco prostředí je velmi svižné, to, co mě opravdu štve, je pomalost načítání souborů z paměťové karty, často se stává, že se galerie ani nenačte a vidíte jen černé náhledy ničeho.
Aplikace
Co říct k předinstalovaným aplikacím. Není jich moc, ale ani málo, za to se v seznamu objevují ty, které možná nikdo nikdy nepoužije a naopak chybí některé, jež uživatelé instalují hned po tom, co dostanou do ruky nový telefon. Začnu widgetem počasí, kterým si mě všechna LG, jenž ho měla, získala. V aktuálním čase nepřetržitě vidíte, kolik je venku stupňů a do toho se zobrazují pěkné animace, bohužel po rozkliknutí widgetu se nedozvíme předpověď na 15 dní dopředu či rozpis hour by hour, jak tomu bylo zvykem u starších LG. Dále se budeme věnovat mapám od Googlu. GPS přijímač funguje velmi dobře, stejně tak jako navigace, jen mne stále zaráží, proč když už je hlavní vývojář map pro Android Čech, nemůžou udělat hlasovou navigaci pro Česko, která by za něco stála.
Dále se setkáváme s velmi šikovným editorem Office dokumentů s názvem Polaris Office, funguje velmi dobře a tvoří se v něm jedna báseň. Další věcí, jež mne velmi příjemně překvapila, byla přítomnost správce souborů, který na spoustě Androidů chybí a je nutné ho otravně doinstalovávat.
Přítomnost dvou internetových prohlížečů je naprosto zbytečná Google Chrome je jednoznačně nejlepším prohlížečem, který se dá na Androidu používat, a tak je zbytečné vkládat oba. Zbytek aplikací je podle mého názoru prostě navíc, věřím ale, že si každý najde to pravé pro sebe.
Fotoaparát, displej, hudba
Nejsem žádný převeliký fotograf, přesto jsem držel v ruce hned několik opravdu kvalitních fotomobilů. LG Optimus L9 mezi ně nepatří, 5 Mpx snímač špatně funguje v horších světelných podmínkách a na svého hlavního konkurenta, Samsung Galaxy S II, absolutně foťákem nestačí. Přesto se jeho kvality dají přežít a nabízí pár zajímavých funkcí, jako je třeba focení hlasem nebo mechanická spoušť v podobě tlačítka ovládání hlasitosti. Dále umí natáčet video v HD rozlišení a při zachycování videa pořizovat snímky. To je k foťáku asi tak všechno a nyní se dostává na řadu displej. Je opravdu velký, 4,7 palce je prostě hodně, je na něm tedy všechno nádherně vidět. Bohužel na to, že se jedná o panel IPS, je jeho jas poněkud zachumlaný a možnost nastavení ve třech polohách není ideální, zvláště když přihlédneme k tomu, že nedisponuje čidlem regulace jasu. Hudba, pro spoustu uživatelů to nejdůležitější. Co říci k hudebnímu přehrávači, je klasický, jak ho známe z většiny zařízení s Androidem. Zaměříme se ale na kvalitu reprodukce hudby.
Při zapojených sluchátkách je připraven ekvalizér, který má bohužel pouze přednastavené módy a nedají se tedy vlastnosti zvuku ovládat manuálně. Reproduktor je sice hlasitý, ale jak už tomu u takovýchto zařízení bývá, nedokáže přehrávat výšky a basy a při vyšší hlasitosti má chřestivý zvuk.
Závěr
LG Optimus L9 byl velmi příjemným překvapením. Systém je skvěle vyladěný a grafická nadstavba Optimus UI příjemně dotváří dojem z přístroje. Za cenu oscilující okolo osmi tisíc kupujete vydařený telefon s velkým displejem a povedeným designem. Samozřejmě, že má nějaké neduhy, ale vzhledem k jeho přijatelné ceně jsme nuceni mu je odpustit. Na druhou stranu nejsme spokojeni s opravdu velkou podobností se Samsungem Galaxy S II, kde se tento přístroj nesporně inspiroval, dále mne také zaráží podobnost vzhledu systému s iOS. Přes to všechno hodnotíme přístroj kladně.
Recenze na LG Optimus L9 od čtenáře KleVr
Za posledních 7 let mi rukama prošlo nespočet telefonů různých výrobců s různými systémy. Ale je to asi rok, co jsem přestal experimentovat a telefon je pro mě primárně pracovní nástroj. Proto jsem byl opravdu zvědavý, kam se za 11 měsíců chytré telefony posunuly.
Nabídka na testování Optimuse L9 přišla opravdu vhod. Sází totiž na nejnovější verzi systému Android, tedy řadu 4. Poslední Android, kterého jsem měl v ruce, byl ve verzi 2.3, proto jsem byl na generační skok zvědavý.
Nadprůměrná baterie
Telefon se dodává v miniaturní krabičce s obvyklou výbavou. Nabíječka dává na výstupu 0,8 A, což je nepatrně méně, než umí konkurence. V kombinaci s baterií o kapacitě 2150 mAh, či přesněji 8,2 Wh, počítejte s tím, že baterii budete do plné kapacity dobíjet téměř tři hodiny. Na druhou stranu LG opravdu vydrží celý den i při náročném používání, což obzvláště u čtyřjádrové konkurence není samozřejmost. Pecková sluchátka jsem ani nevybalil, vlastně nechápu, proč je výrobci stále přikládají, když každý preferuje jiný typ sluchátek (inaurální, pecková, mušle, bezdrátová,…).
Pečlivé zpracování
Telefony z korejského poloostrova za svou konkurencí vždycky zaostávaly jak použitými materiály, tak zpracováním. Ospravedlňující byla obvykle cenovka telefonu, ovšem v tomto případě se LG pochlapilo. Na rozdíl od jiného jihokorejského obra, který neváhá použít lacině působící plasty i pro svůj vlajkový model, je zpracování výtečné. Záda jsou sice z tenkého plastu, ale s povrchovou úpravou, která navozuje pocit luxusu. Záda jsou navíc zakulacená, telefon dobře padne do ruky. Protlačené logo na zadním krytu nevadí, na přední části telefonu, nad displejem, bychom poměrně velké lesklé logo LG oželeli, narušuje čistý design přední strany.
Co chvíli zabere, to je nandání zadního krytu. Díky 12 pojistkám je třeba po obvodu krytu pečlivě přejet prstem, aby vše docvaklo tam kam má.
Na rozmístění tlačítek si lze zvyknout, tak jako u každého telefonu, výrazně postrádám mechanickou spoušť fotoaparátu.
Hardware
Nejsem zastáncem porovnání hardwaru. Ještě před pár lety by to tak bylo, dnes už chápu, že gigahertze a gigabajty opravdu nejsou všechno. Pro pořádek uvedu, že veškeré výpočty má na starosti procesor TI OMAP4430 se dvěma jádry taktovanými na 1 GHz. Za peníze, které L9 stojí, už dnes můžete sehnat i trochu výkonnější hardware. 1 GB RAM je v pořádku. Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a jak pro ostření, tak pro pořízení snímku, si umí přisvítit diodou. Z kvality fotografií na zadek nesednete, pro nasdílení na Facebook jsou však dostatečně kvalitní. Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že postprocessing je zbytečně silný, nápadné je patlání fotografií. To je ale u telefonů známý kolorit. Co nedožene kvalitní objektiv a velký snímač, tam přichází na řadu softwarové úpravy podle pravidla co je rozmazané, není zašuměné.
Ve výbavě nechybí NFC, které jsem ovšem vyzkoušet nemohl – tedy pro to, co by mě zajímalo primárně, a to jsou NFC platby. Moje banka je zatím nenabízí. Škoda.
Na první pohled mě nadchnul displej. 4,7“ už stačí na komfortní práci a rozlišní 540 × 960 bodů považuji za dostatečné. Díky IPS technologii je krásně čitelný i na přímém slunečním světle, barvy vypadají velmi přirozeně, což velmi oceňuji. Konkurence častokrát přesaturuje barvy do zcela nesmyslných hodnot, na kterých pak obzvláště fotografie vypadají hloupě uměle. Chci přeci vidět to, co fotím, pokud chci fotku zmršit, udělám si to sám, nemusí to dělat displej.
Studená sprcha přijde při přechodu do tmavé místnosti, kdy máte pocit, že sítnice bude vypálena do 10 sekund. Proč? LG nemá automatickou úpravu jasu displeje. Ve tmě tedy displej září jako Eskymák na Sahaře. Je to hodně nepříjemné, ale s přivřenými oči vejdete do menu a stáhnete jas displeje na příjemnou hodnotu. Uf. Spouštím internetový prohlížeč a ten zbytek světlocitlivých buněk, který zůstal na sítnici je doražen – při spuštění prohlížeče se jas opět zvýší. Proboha proč? Pokud jste zvyklí s telefonem šmudlat v noci pod peřinou, budete absenci čidla nenávidět.
Pan pomalý
Nejvíc zvědavý jsem byl na systém Android řady 4, konkrétně tedy 4.0.4, kterým je telefon vybaven. Příliš jsem nepochopil záměr snad všech výrobců na světě doplňovat čistý systém o nějakou svou nadstavbu, která systém „povznese“. Optimus L9 není výjimkou, takže dostanete i nějaké ty „bonusové“ aplikace. Skutečně tento krok nechápu. Vždyť Android je určen pro šťouravé uživatele a geeky, tak proč tyto nadstavby? To by ocenil uživatel, který nemá se smartphony zkušenost, ale pro tyto uživatele není Android dobrá volba.
Já se vskutku těšil, jak 1 GB RAM a dvě jádra moderního procesoru udělají z LG raketu, ale jsem spíše zklamaný. Systém nedokáže být tak plynulý jako třeba Apple iOS nebo Windows Phone. Telefon je zkrátka vždy krok za vámi, animace jen maskují pomalost. Plynulosti nepomáhá ani to, jak je vyřešeno dynamické scrollování. Funguje o poznání hůře, než na zmíněných konkurenčních platformách. Jsou to právě ty detaily, kvůli kterým jsem Android opustil. Pokud vás telefon brzdí při práci, raději vytáhnete notebook. A to je přesně tento případ. Pokud víte, že notebook vám nastartuje do 10 sekund, tak budete i jednodušší činnosti provádět na něm a pak smartphone postrádá smysl. Pokud naopak víte, že na telefonu uděláte práci stejně rychle jako na notebooku, tak je to zařízení, které opravdu usnadní práci.
Stvořen pro geeky
Pokud srovnám Android s konkurenčními platformami, tak zkrátka nestíhá v běžných činnostech, jako je navigace, surfování, prohlížení videa, při práci s e-maily. Ale má své kouzlo, které ocení každý technologický nadšenec. Nabízí svobodu, kterou nemá ani iOS, ani Windows Phone. S telefonem si můžete hrát podobně jako s Tamagotchi. Nabízí nespočet unikátních widgetů a bombastických aplikací, které vás budou bavit. Má i řadu vychytávek, nad kterými jen kroutím hlavou a ze kterých jsem nadšený. Proto je L9 ideální jako „nepracovní“ telefon, který bude sloužit pro geeky.
LG každopádně odvedlo dobrý kus práce. Telefon sice má řadu kompromisů, ale jako druhý telefon „na hraní“ poslouží opravdu skvěle. Zároveň si vážím toho, že LG jde svou vlastní cestou a nekopíruje konkurenci, případně nekrade patenty, tak jak bývá u výrobců ze Soulu poměrně častým zvykem.
Recenze na LG Optimus L9 od čtenáře Monika Vlachová
Já osobně vlastním telefon s QWERTY klávesnicí a testování LG Optimus L9 byla pro mě velká výzva. Je to moc pěkný telefon s velkým displejem, ale určitě ne do zadní kapsy kalhot.
Po rozbalení krabičky mě na první pohled zaujal velmi malý a skladný adaptér. Už méně mojí pozornosti dostala sluchátka, která jsou obyčejná. V balení byl ještě návod a kabel USB.
Nemám ráda návody, ale pro vyndání zadního krytu jsem pro něj sáhnout musela. Celkem jsem se bála, že ty pacičky, co ho drží, zlomím, ale kupodivu vydržely. Po zandání SIM karty a baterie ho konečně zapínám. Při zadávání PINu mi trochu trvalo najít tlačítko OK (nevím proč je menší a míň viditelné než nouzové tlačítko). Jen co se dá mobil do chodu, objeví se průvodce prvním nastavením (velmi dobrá věc). Po zadání všech potřebných informací, se konečně ocitám v samém centru telefonu.
A teď pár poznatků k: SMS – Pro přepnutí T9 se musím složitěji proklikávat nastavením, jinak v nabídce celkem slušný seznam symbolů. Telefon – Při práci v seznamu při zadávání čísla či jména je vidět pouze jedno nabízené, pokud chci vidět ty další, musím rozkliknout seznam a pak se zase vrátit na klávesnici a po přidání čísla nebo písmene to musím opakovat. Nastavení – Zde je vše přehledně uspořádáno do skupin. Nejvíce mě zaujalo v uzamykání obrazovky funkce Odemknutí pomocí tváře J. Je to něco jiného a člověka to pobaví. Fotoaparát – Dělání fotek opravdu paráda. Při denním světle krásně zaostřené fotky. Bohužel nejde vypnout zvuk spouště, a to se mi zdá celkem obtěžující. Paměťová karta – Bylo by lepší, kdyby se nemusela kvůli zasouvání paměťovky vyndávat baterie. Hry – Velmi, velmi pěkná grafika.
Toto „nadupaný dělo“, je vhodný jak pro puberťáky, kteří celý den tráví sledováním Facebooku, surfováním na webu a hraním her, tak i pro „důchodce“, kteří špatně vidí, protože jdou velmi snadno nastavit velká písmena.
Recenze na LG Optimus L9 od čtenáře Marek
LG optimus L9 nabídne pěkný design, velký displej a velice příznivou cenu v poměru výkonu telefonu. Bohůžel „malá“ cena a velký displej se podepsali na výkonu telefonu, ale to rozebereme níže. Je to novinka od LG řady L. Tento telefon by měl mít vychytané mouchy z předešlích LG telefonů řady L.
Balení, konstrukce, design a displej
Telefon přišel v naprosto běžné krabičce, kterou nabídne každý jiný výrobce. Při otevření najdeme telefon, baterii, USB kabel + adaptér a sluchátka, takže nic převratného nečekejte. První, co mě velice zaujalo po vyjmutí telefonu, byl jeho vzhled. L řada telefonu od LG se pyšní hranatým telefonem, který se dobře drží v ruce a neklouže. Bohužel, čeho jsem si po chvíli používání všimnul, bylo vrzání zadního krytu. Při psaní zpráv, kdy telefon nahýbáme, zadní kryt někdy opravdu nepříjemně vrže. Celkový pocit v ruce jsem z telefonu neměl zrovna dobrý. Telefon v ruce připadá jako hodně levná krabička z plastu. Když jeho konstrukci srovnám s telefonem Samsung Galaxy S2, tak tento dojem jsem u Samsungu neměl.
Když telefon prvně uvidíme, tak nás napadne, že má okraje z kovu, po uchycení bohužel zjistíme, že to je plast. Je to celkem škoda, protože s kovem by telefon v ruce vytvářel mnohem lepší dojem. Co se mi zase líbí, je váha telefonu, která je 125 gramů, což na tak velký telefon je opravdu krásné číslo. Zadní kryt telefonu není hladký, takže telefon neklouže z ruky. Na pravé straně telefonu máme zamykací tlačítko, které je ve výborné poloze, takže není žádný problém na něj dosáhnout palcem. Na levé straně máme regulaci hlasitosti. Na horní části telefonu najdeme 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Na spodní části najdeme druhý mikrofon a microUSB konektor. Na zadní části telefonu najdeme čočku fotoaparátu a LED diodu.
Displej je veliké překvapení u telefonu. Telefon disponuje displejem o velikosti 4,7 palců a rozlišení qHD (540 x 960 bodů). V této cenové kategorii telefonů jen tak takový velký displej neseženeme. Prvně se displej jeví jako velký, ale po pár hodinách používání si na něj zvykneme. Mně se s telefonem pracuje bez problému, protože nemám malé ruce. První nedostatky, které displej má, je odezva při dotyku. Na displej oproti jiným dražším telefonům musíme více zatlačit, protože displej není tak citlivý. Další mínus je použitý displej LCD. Černé pozadí se nám jeví jako šedé, takže oproti AMOLED displeji, kterým disponuje např. Samsung Galaxy S2, není tato věc moc potěšující. Já telefon Samsung Galaxy S2 používám a tato věc mi na telefonu vadila asi nejvíce, proto ji zmiňuji. Bohůžel ale s těmito nedostatky vůči cenně produktu musíme počítat.
Prostředí, hardware, výkon
LG Optimus L9 je vybaven Androidem 4.0.4 a nadstavbou Optimus UI, která mobilu dodává opravdu povedené prostředí. Hlavní, co bych zmínil, je opravdu velice dobře propracovaná notifikační lišta. Je v ní mnoho možností, jak si ji upravit podle svého. Dále můžeme na obrazovce přidávat aplikace do jedné složky, tato možnost u Samsung Galaxy S2 není, jedině po nainstalování launcheru. Prostředí je velmi rychlé, takže se nemusíte bát žádného sekání.
Hardware telefonu je dostačující na běžnou práci s telefonem. Jediná nevýhoda, která mě zasáhla, byla malé místo paměti. Osobné na paměťové karty nejsem zvyklí, takže mě tohle mrzelo, ale pro lidi, kterým nevadí dokoupení paměťové karty, je to malá věc. Při hraní nejnovějších her je načítání trošku pomalejší, ale při „zahřátí“ telefonu už nejsou žádné problémy.
Tento telefon není high-end, ale pokuď od telefonu očekáváte velký displej, rychlé prostředí a výkon na internet, video a nějaké hraní her, tak je telefon opravdu dostačující.
Baterie, klávesnice
Baterie má kapacitu 2150 mAh, která je opravdu dostačující. Při běžném používání telefonu (sms, hovory) se dostaneme s výdrží na krásné 4 dny. Pokuď ovšem telefon používáme prakticky pořád na internet, hraní her a pouštění videa, tak nám baterie vydrží jeden den.
Co se týče klávesnice, tak z té jsem byl opravdu nadšený. Na výšku máme klasickou klávesnici, ale na šířku si můžeme klávesnici speciálně roztáhnout, z čehož uděláme jakoby dvě klávesnice. Na této klávesnici se píše opravdu neskutečně dobře. Na delší zprávy je tato věc přesně dělaná.
Fotoaparát, internet, závěr
Fotoaparát mě u tohoto telefonu celkem zklamal. Fotky za dne vypadají slušně, ale při setmění nebo ve tmě to není ono. Je to další věc, u které asi LG ušetřilo, aby byla cena telefonu menší. Na druhou stranu fotoaparát nabízí opravdu velké množství nastavení. Každopádně tento fotoaparát není na běžné focení, ale spíše na to potřebné, když zrovna nemáme u sebe fotoaparát.
Internet je na tomto mobilu opravdu báječný. Hodně na tom má velký displej, který je na internet opravdu dělaný. Kdo má dobré oči, tak nemusí internetové stránky ani přibližovat. Podporovaná rychlost přenesení dat je také výborná, takže se nemusíte bát nějakého sekání a dlouhého načítání.
No a na závěr ? Tento telefon je pro lidi, kteří chtějí veliký displej, nepotřebují nejvýkonnější hardware a samozřejmě přijatelnou cenu. Osobně si myslím, že za cenu kolem 8 000 Kč je tento telefon opravdu skvělá volba.
Klíčové vlastnosti:
- pěkný vzhled
- velký displej
- poměr cena/výkon
- výborná klávesnice
- notifikační lišta
Hlavní nedostatky:
- LCD displej
- špatná odezva displeje
- chybí hardwarová spoušť fotoaparátu
- zadní kryt vrže
- chybí čidlo automatického nastavení jasu
Recenze na LG Optimus L9 od čtenáře Janina
Před Vánoci jsme obdrželi na zkoušku nový telefon LG Optimus L9. Nikdy předtím jsme v rodině nikdo neměli telefon této značky a mohu říci, že mě telefon velice příjemně překvapil. A nejen mě, ještě více z něj byl nadšen můj manžel, který s ním během týdenního testování strávil více času než já.
Designově je telefon povedený, a to nejen tvarem, ale také kombinací materiálů a barevným provedením. Testovaný telefon jsme měli v černé barvě a působí velice elegantně. Telefon je příjemný do ruky díky svým oblým hranám, rovněž je velice tenký a přestože je poměrně velký, mile mě překvapila jeho hmotnost.
Jako první kladnou věc bych uvedla velikost displeje. Úhlopříčka téměř 12 cm je skutečně nadstandard, na který jsem nikdy nebyla zvyklá, a je to velice příjemné nejen pro psaní textu (sms, emaily, poznámky), ale také pro prohlížení internetových stránek, fotografií, sledování videa, dostatečný prostor pro tlačítka menu apod.
Jedním z dalších mnoha kladů je druhá kamera umístěná na přední části telefonu, která slouží pro videohovory. Doteď jsem žádný takový telefon neměla a je to úžasná věc například při použití Skype.
Dále mohu pochválit fotoaparát. Kromě slušné kvality fotografií mě zaujala možnost ovládání spouště hlasovými povely, ovšem ne vždy to reaguje na správné slovo.
Těch kladů by se dalo najít více, líbí se mi některé nové nebo vylepšené aplikace, především kalendář na mě udělal dobrý dojem.
Ovšem negativně bych hodnotila zadní kryt telefonu, který je měkký a působí na takovýto telefon vyšší třídy docela levně. Zatím jsme jej otevírali minimálně (kvůli vkládání SIM a micro SD) a drží pevně, ale mám obavy, že tomu tak po delší době používání nebude. V autě nemáme držák pro tento telefon a proto jsme jej vozili na tzv. nanopodložce a při jeho zvednutí se velmi často kryt otevřel a bylo nutné jej zpátky zacvaknout.
Dále pak mě překvapila dlouhá odezva při stisknutí tlačítka při vypnutém stavu, kdy dojde k rozsvícení displeje až po přibližně jedné vteřině. Jinak je telefon velmi rychlý a baterie má dobrou výdrž.
Pokud bych to měla shrnout, tak si myslím, že tento telefon si oblíbí spíše muži, já na rozdíl od manžela nedokážu ocenit všechny jeho funkce a sama preferuji telefony menší. Přesto mohu prohlásit, že během týdenního používání telefonu LG Optimus L9 jsem si jej stihla zamilovat i já a přes drobné výhrady jeho klady násobně převládají a telefon hodnotím velmi kladně.
Klady
- velikost displeje
- přední kamera
- vylepšené aplikace
- výdrž baterie
Zápory
- zadní kryt z měkkého plastu
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.