Budoucnost nabíjení pouze teplem lidského těla
Vědci přišli s převratným řešením, které může výrazně ovlivnit prodeje a směr vývoje nositelné elektroniky. Co byste řekli na chytré náramky či hodinky, které bude nabíjet pouze teplo vašeho těla?
Poměrně žalostná výdrž baterie je pravděpodobně jedním z hlavních problémů, který dnes většinu uživatelů omezuje při užívání nositelné elektroniky, která v poslední době vysokým tempem získává na popularitě a významu.

Zatímco představa elegantního a užitečného přístroje na ruce, nebo třeba také na hlavě, láká mnoho zákazníků, těžkopádný proces nabíjení, který je navíc nutné provádět v lepším případě jednou za pár dní, mnoho potencionálních zájemců o nositelnou elektroniku odrazuje. Nemusíme být ale daleko ode dne, kdy budeme podobné přístroje nabíjet mnohem méně často, u těch méně náročných zařízení snad dokonce nebude třeba nabíjet vůbec.
Korejský výzkumný institut (KAIST) totiž přišel s řešením, které transformuje tělesné teplo na elektřinu díky velmi tenkému (asi 500 um) termoelektrickému generátoru elektrického proudu, natištěnému na transparentní látku. Je nejen velmi tenký, ale také velmi lehký, pružný a ohebný a má vlastní udržitelné struktury „bez horních a dolních podkladů“. KAIST tvrdí, že jejich termoelektrický generátor má energetickou hustotu výstupu několik desítek krát vyšší, než obdobné generátory.
„V našem případě sama skleněná látka slouží jako horní a dolní podklad termoelektrického generátoru a udržuje anorganické materiály v jeho vnitřku,“ uvedl Byung Jin Cho, profesor elektrotechniky na institutu. „Přišli jsme se zcela revolučním přístupem k designu generátoru a přitom se nám podařilo významně snížit jeho váhu, což jsou základní požadavky nositelné elektroniky.“
V současné době jsou stávající termoelektrické generátory poměrně objemné a nevhodné pro využití v nositelných zařízeních. Vynález korejského institutu ale umožňuje výrobu podstatně menších zařízení, které jsou schopné využívat pro svůj běh tělesné teplo. Výzkumníci institutu KAIST také tvrdí, že jejich technologie by mohla být použita také v automobilech, továrnách, letadlech či lodích, kde by mohla být využívána k eliminaci plýtvání tepelnou energií.
Zdroj: Knovel via: PhoneArena