Mobilizujeme.cz

Bluetooth – modrozub pod drobnohledem (vědecké okénko)

18. 12. 2011  |  článek  |  autor:

Bezdrátová technologie zvaná Bluetooth, kterou v dnešní době zná již téměř každý, je tu s námi již více než 15 let. Za tu dobu se stihla masově rozšířit a dnes je obsažena téměř ve všech elektronických zařízeních. Většina z nás se s ní setkává dnes a denně. Pojďme se tedy společně podívat, na jakém principu pracuje, či kdo všude se najde její uplatnění.

Vítejte v pořadí již třetím vědeckém okénku, tentokrát věnovanému technologii Bluetooth. Společně se dnes podíváme na jednotlivé verze,  či jejich specifikace a funkce. Bluetooth je označení standardu pro bezdrátovou komunikaci, který byl vytvořen v roce 1994 dvěma zaměstnanci firmy Ericsson – Jaapem Haartsenem a Svenem Mattissonem. Původně byl vyvinut jako bezdrátová náhrada k sériovému portu RS 232 a spadá do takzvaných osobních počítačových sítí – PAN (Personal area network).

Jeho název byl odvozen od anglického překladu jména dánského krále Haralda Modrozuba, vládnoucího v 10. století našeho letopočtu. Ten byl znám pro svou skvělou diplomacii a komunikaci – odtud tedy označení pro bezdrátový komunikační standard. V roce 1999 byla založena skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG), jejíž zakladatelé byly firmy IBM, Toshiba, Intel, Ericsson a Nokia. Tato skupina se stará o aktualizace a rozšiřování tohoto standardu. Dnes má toto společenství již více než 10 000 členů. Prvním certifikovaným Bluetooth zařízením byl bezdrátový headset GN 9000, prvním mobilním telefonem pak Ericsson T36 – oba představeny v roce 2000.


První mobilní telefon s Bluetooth – Ericsson T36

Jak to vše funguje

Bluetooth se v mnoha aspektech podobá bezdrátové technologii Wi-Fi. K přenosu využívá rádiové vlny a pracuje ve stejném frekvenčním pásmu 2,4 GHz. V případě překážek mezi dvěma komunikujícími zařízeními, i zde rapidně klesá dosah signálu. Ten se pohybuje v rozmezí 10 až 100 metrů, rychlost přenosu je pak do 24 Mb/s, v závislosti na použité verzi. Na rozdíl od Wi-Fi však pracuje na aplikační vrstvě síťového modelu ISO/OSI.

Jelikož Bluetooth pracuje ve veřejném, nelicencovaném frekvenčním pásmu, vyskytuje se zde velká pravděpodobnost rušení od jiných vysílačů. K minimalizaci rušení se využívá technologie FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum), která zajišťuje změnu frekvencí v určitém časovém intervalu. Řádově se jedná o tisíce přeladění za sekundu mezi několika desítkami frekvencí, které mají mezi sebou rozestup maximálně 1 MHz. Jelikož byl od začátku Bluetooth navrhován pro malá kapesní zařízení, velký důraz byl kladen na úsporu energie – tomu byl uzpůsoben také výkon, který se pohybuje v řádu mW. Podlé výkonu se také Bluetooth rozděluje do tří tříd:

 • Class 1 – výkon 10 mW – dosah až 100 metrů
 • Class 2 – výkon 2,5 mW – dosah až 10 metrů
 • Class 3 – výkon 1 mW – dosah zhruba 1 metr

Technologie Bluetooth podporuje dva typy komunikace – dvoubodovou a vícebodovou. V případě dvoubodového přenosu se jedná o klasickou point to point komunikaci, tedy přímé spojení dvou zařízení. V případě vícebodové, takzvané multi point komunikace, má jedno zařízení status master. Zařízení s tímto označením tak slouží jako jakýsi přístupový bod, na který lze následně připojit až 7 jiných zařízení, které mají statut slave. Takto vytvořené seskupení se nazývá piconet. Tyto pikosítě je možné dále sdružovat do takzvaných scatternet – rozprostřených sítí. V jedné rozprostřené síti může být maximálně 10 pikosítí. Každé Bluetooth zařízení by mělo mít svůj název, tzv. Bluetooth Device Adrress, což je jakýsi ekvivalent MAC adresy u internetových protokolů.


Ukázka sítí piconet a scatternet

Zabezpečení

Co se zabezpečení týče, Bluetooth využívá takzvanou metodu párování. Žádost o párování se obvykle odešle od uživatele, vyžadujícího spojení. Při párování oba uživatelé potvrzují svoji totožnost a zároveň zadávají společný utajený klíč. Po vygenerování a potvrzení zadaného klíče mohou být přenášená data šifrována, tudíž jsou chráněna proti odposlechu. K šifrování se používá 48 bitový klíč.

Jednotlivé verze a jejich specifika

Již od samého počátku vzniku této technologie docházelo k postupnému vyvíjení a doplňování tohoto standardu, čímž vznikaly postupně nové verze značené od verze 1.0.

Bluetooth 1.0a byl uveden na trh v létě roku 1999. Ještě v zimě téhož roku se objevila verze 1.0b. Tyto verze obsahovaly povinnou hardwarovou adresu zařízení, jelikož anonymita zařízení byla velikou překážkou pro nově chystané služby. Tyto první standardy však trpěly řadou nepřesností a chyb, a tak nebyly příliš komerčně využity. V roce 2002 byl schválen Bluetooth 1.1, který především opravoval chyby předcházejících verzí, přinesl implementaci pikosítí, či indikátor síly signálu. Tato verze se již dočkala prvního komerčního využití. Následovala verze Bluetooth 1.2, které byla zpětně kompatibilní se starší 1.1. Byla přijata v roce 2003 a jednalo se o zcela přepracovanou specifikaci. Ta nově nabízela přenosové rychlosti až do 721 kbit/s, technologii přeskakování frekvencí AFH (což zmírnilo účinky okolního rušení),  a také možnost rychlého vytvoření připojení (Fast Connection Setup).

Standard Bluetooth 2.0, schválen roku 2005,  jako první přináší technologii EDR, pomocí níž je možné dosáhnout rychlosti přenosu až 2,2 Mbit/s. O dva roky později přichází vylepšená specifikace Bluetooth 2.1 + EDR. Hlavním rysem v2.1 je bezpečné jednoduché párování (SSP), což nejenže usnadňuje párování zařízení, ale zároveň zvyšuje bezpečnosti přenosu. Dále pak přinesl režim nízké energie, rozšířené informace o okolních zařízeních, či podporu NFC. Bluetooth 3.0 + HS byl přijat skupinou Bluetooth SIG v roce 2009. Verze 3.0 používá technologii Ultra Wide Band, která by měla zajistit přenosovou rychlost až 24 Mbit/s. Této rychlosti dosahuje díky spojení a souběžnému přenosu s jinou bezdrátovou technologií – Wi-Fi. Posledním uvedeným standardem je Bluetooth 4.0 slibující větší dosah, nižší spotřebu energie a podporu 128 bitového šifrování. Zařízení s touto verzí modrého zubu jsou dle využití dále dělena na Bluetooth Smart a Bluetooth Smart Ready. První telefon pracující s verzí 4.0 je smartphone společnosti Apple – iPhone 4S.

TIP: přečtěte si podrobněji o Bluetooth Smart a Bluetooth Smart Ready.

Profily

Pro každou činnost se u Bluetooth používá jiný profil a každé zařízení obsahuje jinou sadu profilů podle toho, k čemu je využíváno. Profil je jakýsi soubor instrukcí, pomocí kterých propojená zařízení komunikují.  Existuje jich celá řada a schvaluje je skupina Bluetooth SIG. Pojďme si společně představit ty nejznámější z nich:

 • A2DP – bezdrátový přenos zvuku
 • HFP – ovládání handsfree sady
 • FTP – přístup k adresářům a složkám jiného zařízení
 • OPP – snadné posílání menších souborů jako jsou obrázky, či vizitky
 • HID – připojení periferií k osobnímu počítači, vyznačuje se nízkými prodlevami a spotřebou energie


Typická ukázka Bluetooth headsetu

Závěr

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je v poslední době Bluetooth na ústupu, není tomu tak. V rychlosti přenosů ani v dosahu signálu se sice nemůže standardu Wi-Fi rovnat, jsou však situace, kde je modrý zub naprosto ideálním řešením. Nejvíce pak v zařízeních, které vyžadují co nejnižší energetickou náročnost – od výše zmíněných Bluetooth headsetů či bezdrátových periferií k PC až po monitoring srdečního tepu, či dálkové ovládání oken ve vašem domě. Bezdrátový standard Bluetooth tedy rozhodně ze světa komunikace jen tak nevymizí.

Témata:, ,

Diskuze k článku (2 komentářů)

 1. xsarahdi
  18.12.2011 v 00:53

  DIK ZA PERFEKTNÝ ČLÁNOK :)

  T28,T39,T36 to boli skvostné telefóny…kde sú tie časy :)

  Odpovědět

   David Kovařík
   18.12.2011 v 02:01

   I Vám díky, kladné ohlasy vždy potěší :)

   Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  diskuze (31)

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  diskuze (58)

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  diskuze (24)

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  diskuze (15)

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  diskuze (37)

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  diskuze (43)

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  diskuze (3)

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  diskuze (127)

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

Specifikace OnePlus 3 odhaleny, zničí opět vlajkové lodě?

Specifikace OnePlus 3 odhaleny, zničí opět vlajkové lodě?

DNES  |    |  diskuze (3)

Do řady očekávaných telefonů zapadají už každoročně svým způsobem také „zabijácké“ telefony od společnosti OnePlus. Ta se soustředí na vývoj…

Samsung nevěří Androidu Wear, prozradil své důvody

Samsung nevěří Androidu Wear, prozradil své důvody

DNES  |    |  diskuze (1)

Jihokorejský výrobce představil chytré hodinky postavené na platformě Android Wear od Googlu již před dvěma lety – Samsung Gear Live,…

Google nás chce do budoucna zbavit hesel

Google nás chce do budoucna zbavit hesel

DNES  |    |  diskuze (0)

Znáte to, jste ve spěchu a potřebujete se podívat na mobilní klient vaší banky, ale aplikace po vás chce heslo…

Pebble 2 & Pebble Time 2: nové chytré hodinky pro zdravý život

Pebble 2 & Pebble Time 2: nové chytré hodinky pro zdravý život

DNES  |    |  diskuze (1)

Pebble právě odhalil novou generaci svých chytrých hodinek, jmenují se Pebble 2 a Pebble Time 2. Přinášejí vylepšenou výbavu –…

Testujeme Huawei P9 Lite: první dojmy + ptejte se

Testujeme Huawei P9 Lite: první dojmy + ptejte se

DNES  |    |  diskuze (15)

Minulý týden nám do redakce dorazila očekávaná odlehčená varianta povedené vlajkové lodě od Huawei, tedy model P9 Lite. Začali jsme…

Asus Zenfone Zoom v prodeji, cena za 3x optický zoom překvapí

Asus Zenfone Zoom v prodeji, cena za 3x optický zoom překvapí

DNES  |    |  diskuze (5)

Asus začíná na českém trhu prodávat očekávanou „novinku“ Zenfone Zoom, která je nejtenčím fotomobilem s trojnásobným optickým zoomem na světě. Za…

Sony omylem odhalilo chystaný model Xperia E5

Sony omylem odhalilo chystaný model Xperia E5

DNES  |    |  diskuze (4)

Japonské Sony už nejspíše brzy oficiálně představí nového zástupce nejnižší třídy, model Xperia E5. Omylem jej totiž předčasně ukázalo na své facebookové…

Androidí aplikace samy odvodí, kdy se mají zapnout

Androidí aplikace samy odvodí, kdy se mají zapnout

DNES  |    |  diskuze (1)

Chytré telefony by do budoucna mohly být ještě chytřejší. Alespoň to plánuje Google, který chce do Androidu implementovat predikci, díky…

Switch to mobile version