Recenze BlackBerry Z3: Levný vytrvalec z říše ostružin

Tomáš Drahoňovský

Takhle má vypadat firemní telefon. Unikátní vlastnosti ostružinového operačního systému v kombinaci s dlouhou výdrží baterie uspokojí zejména ty, kteří používají telefon výhradně k práci. Dnešní recenze však ukáže, proč BlackBerry Z3 jen těžko osloví i kohokoli jiného.

BlackBerry Z3 představuje vůbec prvního apoštola nového kurzu kanadské společnosti. Už žádné experimenty s oslovováním co možná nejširší veřejnosti. Bezpečnou cestou zvyšujeme produktivitu těch, podle nichž se řídí svět – to je heslo, které si nyní můžeme přečíst vyvedené velkými písmeny na webových stránkách společnosti. Nová BlackBerry se zkrátka zaměřují na korporátní klienty a model Z3 má za úkol oslovit zaměstnance z řad modrých límečků.

Aby se dosáhlo co možná nejnižší cenovky, vzniká základní model ostružiny v dílnách čínské společnosti Foxconn a hardwarová výbava plně odpovídá modelům nižší střední třídy. To by však cílové skupině příliš vadit nemělo. Obzvlášť, pokud „zet trojku“ dostane coby služební telefon od svého zaměstnavatele. Coby pomocník v práci totiž dokáže BlackBerry v lecčems překonat i telefony daleko dražší.

Základní parametry: BlackBerry Z3

Rozměry140 x 73 x 9,3 mm
Hmotnost164 g
DisplejLCD, úhlopříčka 5“, rozlišení 540 x 960 px (220 ppi)
Procesor2-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 400, grafika Adreno 305
Paměť1,5 GB RAM, paměť 8 GB, slot microSD až 32 GB
Operační systémBlackBerry OS 10 (10.2.1)
Fotoaparát5 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, 1,1 Mpx přední kamerka
Baterie2500 mAh
Obsah balenímicroUSB + USB nabíječka
Cena a dostupnost?, podzim 2014

Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme obchodu ShopBlackberry.cz.

Vzhled a zpracování: Plastový tank

Dokud BlackBerry Z3 leží před vámi na stole, jeho cenovku odhalíte jen stěží. A pokud byste přes logo položili třeba noviny, dešifrujete těžko také výrobce telefonu. Pokud se o dnešních dotykových telefonech říká, že jsou to jen kvádry bez nápadu, platí to pro Z3 dvojnásob. Absenci jakéhokoli designového nápadu navíc podtrhuje černý lesklý plast, z něhož ve Foxconnu telefon vyrobili. Celé tělo přístroje jako by křičelo: „Designéry jsme vyhodili.“ Jakkoli to určitě není pravda, nedá se než konstatovat, že výhody BlackBerry Z3 musíme hledat jinde, než v oslňování kolemjdoucích módním doplňkem.

Výhody nenápadného designu (který mimochodem poměrně dobře funguje v kombinaci s oblekem) poznáte, jen co „zet trojku“ vezmete do ruky. Díky zakulaceným bočním hranám se telefon velmi pohodlně drží – to se o řadě dražších přístrojů se stylovým, leč ostrým kovovým rámem, rozhodně říci nedá. Strukturovaný, napevno přichycený kryt baterie z mírně měkčeného plastu zase překvapí velmi dobrou trakcí. Zkrátka neklouže, a to ani po poměrně radikálně nakloněných rovinách.

Hlavní výhoda BlackBerry však spočívá v tom, že laciné materiály rozměrného a poměrně těžkého těla modelu Z3 vynikají prémiovým zpracováním. Žádná část jeho korpusu nevrže, neviklá se a i tlačítka na boku telefonu mají jen minimální vůle, což v kategorii kolem šesti tisíc rozhodně nebývá pravidlem. Škoda jen, že to samé se nedá říct o „sklíčku“, které kryje displej. Nejde totiž ani o Gorilla Glass, ani o jakýkoli jiný podobně odolný materiál. Byť tuto informaci nemám ověřenou u výrobce, sázím na nějaký typ tvrzeného plastu. Pokud totiž na „sklíčko“ zatlačíte jen trochu silněji, prohne se a přilepí na displej pod ním. Raději to proto příliš často nezkoušejte.

Ani ergonomie těla „zet trojky“ není zcela bez chyby. Nezvykle na levém boku umístěné tlačítko zamykání telefonu se nachází poměrně dost vysoko. A protože většina uživatelů drží telefon ve spodní části, musí často přehmatávat (osobně jsem si během používání nacvičil efektní, byť poměrně nebezpečný trik s nadhozením a následným chycením telefonu ve správné poloze). Při odemykání přístroje naštěstí pomůže sám operační systém. Stejně jaké každé BlackBerry s OS10 se i Z3 dá odemykat gestem přejetí prstem od spodního okraje displeje nahoru.

Displej, prostředí, baterie: Výkonnost v nízkém rozlišení

Právě na gestech celý ostružinový systém stojí. Jakkoli je mezi námi BBOS 10 už téměř dva roky, řada uživatelů netuší, že vůbec existuje a jaké jsou jeho hlavní výhody oproti konkurenčním platformám. Zejména v případě modelu Z3 se vyplatí je krátce zrekapitulovat. Důvod je ten, že oproti dražším přístrojům u nejlevnějšího BlackBerry nenajdeme téměř žádné funkční limity. Většinu z toho, co zvládají ostružiny za dvojnásobek ceny, umí také „zet trojka“.

„Killer feature“ všech BlackBerry včetně základního modelu představuje takzvaný BlackBerry Hub. Ten sdružuje všechny notifikace a všechny nepřečtené zprávy do jednoho prostoru, ze kterého na ně můžete ihned reagovat. Tedy: už nikdy žádné přecházení z aplikace do aplikace jen proto, že si chcete přečíst mail z jiného účtu. Vše je přehledně k nalezení na jednom místě. Z pohledu dlouholetého uživatele přístrojů kanadské značky mohu potvrdit, že teprve BlackBerry Hub mě naučil pružně reagovat i na e-maily, které jsem s jinými přístroji podvědomě odkládal.

 

V rámci BlackBerry Hubu navíc můžete dokonce vytvořit soubor pravidel, pomocí nichž se některé zprávy budou třídit do podskupiny „Priority Hub“ – tyto pak naleznete vždy zcela nahoře, od ostatních barevně odlišené. V Hubu také pomocí vestavěné aplikace OpenOffice otevřete a můžete ihned editovat jakoukoli mailovou přílohu ve formátech MS Office.

V době, kdy si každý z velkých výrobců chce vytvořit ekosystém výhradně sám pro sebe, představuje tímto BBOS 10 světlou výjimku. Dokáže bez jakéhokoli limitu implementovat funkce ze všech ekosystémů. Podporou MS Office to začíná, pokračuje přes bezproblémovou synchronizací všech kalendářů a kontaktů z Exchange, Outlooku i Google a končí to možností editace poznámek z Evernote ve vestavěné poznámkové aplikaci nebo chatováním na Facebooku přímo v Hubu, jako byste psali SMS. Liberálnější systém v tom ohledu nenajdete a to vše dokonale funguje i v Z3.

 

Zejména ten, kdo někdy platformu BlackBerry na chvilku opustil, dobře ví, jak rychle si člověk zvykne také na velmi povedenou klávesnici s predikcí, která našeptává slova hned nad klávesami, jež by teoreticky mohly následovat po napsaném písmeni. Slova pak „házíte“ do zprávy swype pohybem, což zrychluje psaní na nejvyšší možnou úroveň. Návykové je také psaní SMS a volání pomocí vyťukání příkazu „volej jméno“ nebo „sms jméno“, což zejména korporátním klientům dokáže výrazně usnadnit orientaci v přeplněných telefonních seznamech.

Tolik dobré zprávy. Ty špatné však u levné Z3 přicházejí hned u další unikátní funkce ostružinového systému. Každý telefon s BBOOS 10 zvládá plnohodnotný multitasking. Všechny spuštěné aplikace zkrátka skutečně běží – prohlížeč načítá stránku, navigace naviguje, facebook se obnovuje. „Zet trojka“ však dokáže udržet naživu pouze čtyři aplikace. Po startu páté se první spuštěný program ukončí (výjimku tvoří například přehrávač hudby, který hraje, dokud jej neukončíte ručně).

 

Pokud jste někdy pracovali s některým z dražších modelů kanadské společnosti, může vás zaskočit také o něco menší rychlost reakcí systému. Dvoujádrový Snapdragon 400 a 1,5 GB RAM k plynulému chodu stačí, pokud však položíte Z3 a třeba model Q10, rozdíl poznáte na první pohled. Když navíc spuštíte některou náročnější aplikaci, na první pohled zpozorujete v uživatelském prostředí i drobné záseky animací. Naštěstí to není nic, co by uživatele limitovalo v práci, a to zejména pokud nemá zkušenosti s jiným BlackBerry. Proti některým levným modelům Androidu je i základní BlackBerry neporovnatelně odladěnější.

Zákazníci zmlsaní displeji s vysokým rozlišením se dočkají nepříjemného překvapení od qHD zobrazovače. Na pěti palcích je 960 x 540 pixelů už zkrátka málo. Mřížka je vidět pouhým pohledem i na čistě bílé obrazovce. Hrany písmem lze subjektivně vyhladit zvětšením fontu, číst se vám ale zkrátka bude lépe na dražších telefonech.

Jak už to však bývá, právě nízké rozlišení má své světlé stránky. Z akumulátoru 2500 mAh se totiž Kanaďanům podařilo vyždímat maximum. Běžný uživatel může počítat se dvěma dny výdrže bez problémů. Ani firemní zákazníci a nároční telefonisté však nezůstanou ošizeni. Bez nabíječky můžete bez ostýchání vyrazit i na opravdu náročnou služební cestu s několika hodinami hovorů, desítkami odeslaných zpráv a surfování po internetu. I v těchto případech podle mých zkušeností Z3 vydrží celý pracovní den – do věčných lovišť se během testu v podobných dnech „zet trojka“ pravidelně odporoučela bratru po velmi nadprůměrných patnácti hodinách práce. A to přesto, že stávající verze operačního systému postrádá jakýkoli úsporný režim.

Fotoaparát a multimédia: Legraci až po práci!

Protože BlackBerry Z3 skutečně jeho výrobce nevyprojektoval coby multimediální telefon, dá se jeho výbava v této oblasti shrnout jen několika řádky. Fotoaparátu s pětimegapixelovým čipem scházejí jakékoli „zábavní“ funkce, na jaké si zákazníci zvykli především u androidové konkurence. Přesto však BlackBerry nabídne HDR, optickou stabilizaci a dokonce i funkci TimeShift, která dovede vyfotit několik snímků za sebou, přičemž si z nich můžete vybrat nejlepší výsledek. Výsledné snímky lze zhodnotit jako použitelné, byť průměrné. Překousnout však musíte poněkud delší dobu ostření (které se ne vždy zcela povede) a také nízkou účinnost přisvětlovací LED diody.

Snímky pořízené s BlackBerry Z3

Uchváceni pravděpodobně nebudete ani ze záznamu videa, který trpí přepálenými barvami, a rozkostičkovaný obraz bez větších obrazových detailů připomíná záznamy s uměle interpolovaným nižším rozlišením.

Přehrávač hudby bez vestavěného ekvalizéru překvapí zejména poměrně jasným, konkrétním a nepřebasovaným zvukem. Přehrávač videa zase podporou formátu MKV. Na SRT titulky si však bohužel musíme nechat zajít chuť.

Samozřejmě, všechny multimediální aplikace můžete nahradit jakýmkoli jiným programem z obchodu BlackBerry World. Teď však přichází to nejlepší: protože motivace vývojářů tvořit aplikace pro BBOS 10 zůstává stále nízká, umí i BlackBerry Z3 spustit aplikace pro operační systém Android. Stačí si nainstalovat například Amazon Appstore a už lze vesele stahovat. Ne všechny aplikace fungují bez zádrhelů – například u závodní hry GT Racing nefungovalo ovládání nakláněním přístroje. Pro základní programy, jako je například čtečka diskusních fór Tapatalk nebo monitor srážek Meteoradar, se však vyplatí do zdrojů androidovských aplikací nahlédnout.

Závěr a konkurence

Uživatel jiných operačních systémů si možná položí otázku, proč BlackBerry Z3 stojí téměř šest tisíc, když na první pohled vlastně „nic neumí“. Ostružinovému systému skutečně scházejí poslední vymoženosti mobilních operačních sytémů, jako například synchronizace obsahu s cloudovým úložištěm, pokročilé vyhledávání jaké nabízí Google Now nebo multifunkční hlasoví asistenti typu Siri. BlackBerry i v případě svého nejlevnějšího modelu zkrátka kráčí svou osobitou cestou – například v pracovní oblasti své konkurenty v nejedné oblasti snadno překoná.

Pro firemní zákazníky totiž znamená Z3 hotový poklad. Za relativně malé peníze získají telefon, který dokáže spolupracovat se všemi šifrovacími technologiemi kanadské společnosti, komunikuje s firemními BES servery a k tomu přidává mechanickou odolnost, „blbuvzdorné“ ovládání gesty a nepřekonatelný komunikační potenciál ztělesněný možnostmi BlackBerry Hubu. Všechna BlackBerry navíc v nejbližších týdnech čeká update na nový operační systém ve verzi 10.3, který možnosti kanadských ostružin ještě o něco rozšíří po vzoru zavedenějších operačních systémů. A to za necelých šest tisíc vůbec není málo.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní konstrukcePlus malý počet aplikací třetích stran
Plus BlackBerry HubPlus horší displej bez tvrzeného krycího skla
Plus dlouhá výdrž

Komentáře


Nejnovější články