Ani nový Android 6.0 není dokonalý, co by se ještě mělo zlepšit?

Daniel Fibikar

Každý rok Google představí novou a inovovanou verzi operačního systému Android. Letos na podzim se dočkáme Androidu 6.0 Marshmallow. Po letech vývoje by člověk řekl, že nejpoužívanější platforma na světě nemá moc co zlepšit. Opak je ale pravdou. Uživatelé i vývojáři stále prahnou po nových funkcích a inovacích. Kde vidíme prostor pro zlepšení?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Tip: Kdy dostanete Android 6.0 Marshmallow? (aktualizovaný seznam)

Uživatelské rozhraní tabletu

Prostředí operačního systému Android pro tablety ušlo dlouhou cestu. První verze Androidu 3.0 Honeycomb byla určena přímo a pouze pro tablety. To ovšem částečně tříštilo Android jako takový. Google přišel s unifikací Androidu ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Ten přinesl tablet režim, který měl velmi výrazně lepší ovládání, nicméně naprosto rozdílné oproti smartphone rozhraní. V tomto směru Google přinesl kompletní unifikaci rozhraní pro tablety a smartphone, to vše přišlo s Jelly Beanem. Obě rozhraní vypadají velmi podobně, Lollipop zamaskoval rozhraní tak, že nepoznáte, zda-li jste na tabletu nebo máte puštěný smartphone. Je to zároveň dobře a špatně. Proč? Tablet ztratil svou unikátnost. Prostředí nenabízí žádné speciální softwarové úpravy pro tablety, ze kterých by uživatelé těžili.

Prostředí tablet režimu Androidu Lollipop.
Prostředí tablet režimu Androidu Lollipop.

Multitasking a správa operační paměti

Pokud používáte smartphone od Samsungu nebo LG, pak jste se asi potkali s možností mít spuštěných více oken na jedné obrazovce. V režimu multi-window může být vaše produktivita opravdu špičková. Můžete mít spuštěnou webovou stránku a třeba textový editor najednou. Doposud si tuto funkci do Androidu dodělávali přímo výrobci. Android M (ve vývojářské beta verzi) tuto funkci nabízí v experimentálním režimu. Má to ale háček. Nejen, že tato funkce špatně vypadá, ale také funguje velmi krkolomně a jakmile jedno okno zavřete, najdete pod ním další aplikaci. Což vede pouze ke zmatení uživatele.

Správa operační paměti je prostě problém Androidu. Google uvedl, že nedostatky ve správě operační paměti opravil ve verzi KitKat. Máme na cestě druhou generaci systému od verze KitKat a problém stále přetrvává. Spuštěním více aplikací se stane překreslování obrazu velmi pomalé, navíc doprovázené nepříjemnými lagy. Čím méně operační paměti smartphone má, tím horší tento problém je. V tomto směru by si Google mohl vzít příklad z Applu a Microsoftu, jejich optimalizace je opravdu příkladná.

Multi-window režim Androidu M.
Multi-window režim Androidu M.

Záloha a obnovení systému

Zálohování Androidu je možné, nicméně nic se nevyrovná pokročilosti kompletní zálohy. Tedy celá kopie OS s kompletní zálohou dat. Částečně toto řeší tzv. custom recovery, bohužel ale standardní cestou si jej nenainstalujete. Svůj systém musíte rootnout a tím porušit záruku zařízení. Android M by měl umět zálohovat účty a rozložení obrazovek, nicméně stále se to nevyrovná kompletní záloze. Pokud se něco pokazí musíte počítat s delší obnovou dat, znovu se vám budou stahovat aplikace a budete muset všechny znovu nastavit. Kompletní záloha v tzv. custom recovery vás obnoví rychle, snadno a bez nutnosti dalšího nastavování systému.

zaloha_systemu_pomoci_custom_recovery
zaloha_systemu_pomoci_custom_recovery

Gesta a větší možnosti úprav

Pokud by mohl být někdo Googlu vzorem, pak je to BlackBerry. Android doposud neumí v podstatě žádná unifikovaná gesta napříč celým systémem. Je to velká škoda, protože řada uživatelů i zařízení by z toho profitovala. Navíc ovládání gesty je velmi návykové a přináší lepší a rychlejší práci se smartphonem.

Android je vysoce upravitelný. Android 6.0 Marshmallow v tomto směru přináší mnohá zlepšení, tím hlavním je možnost sepnutí tmavého tématu, ten je vhodný hlavně pro displeje AMOLED. Další možností je měnit si pořadí rychlých přepínačů. Stále ale chybí možnosti pokročilého „skinování“ systému. Custom ROM nabízejí možnosti stáhnout a jednoduše změnit celý vzhled systému. Tato možnost v Androidu stále chybí a je to velká škoda.

BlackBerry má gesta zmáknuté.
BlackBerry má gesta zmáknuté.

Bezpečnost a soukromí

Aplikace nastavení práv aplikací, kterou Google poprvé představil v Androidu 4.3 Jelly Bean, byla velmi kvalitním pomocníkem. Pokud jste nechtěli, aby aplikace pracovala například s vaší polohou, mohli jste jí to zakázat. Aplikace App Ops byla odstraněna v Androidu 4.4.2 KitKat a od té doby nám velmi schází. Snad se Google umoudří a opět nechá správu soukromí v našich rukou.

sprava_prav_aplikaci
sprava_prav_aplikaci

Odstranění předinstalovaných aplikací

Minulý týden jsme vám přinesli informaci, že Google změnil své podmínky pro výrobce. Výrobci nyní nemusejí předinstalovávat tolik aplikací Googlu. Háček je ale v dalších aplikacích, které nelze odstranit. Jednak aplikace přímo nainstalované výrobcem zařízení a potom aplikace operátorů. S těmito aplikacemi běžný uživatel nic neudělá, přestože mu pouze blokují paměť. Hlavně u zařízení s menší vnitřní pamětí toto vnímáme jako velký problém.

aplikace_operatoru
aplikace_operatoru

Android prošel řadou úprav od svého prvního uvedení v roce 2008. I tak je ale prostoru pro zlepšení hodně. Android je nejpoužívanější platformou na celém světě, a tak doufáme, že Google částečně vyslyší své uživatelé a přinese jím více možností, po kterých se již několik let volá. Příklad by si Google mohl vzít z Microsoftu, který nám přinesl program Insider Preview, kde uživatelé aktivně testují rané verze OS a zároveň mají možnost podávat hlášení o chybách, návrhy funkcí a případně hlasovat pro návrh ostatních. Neberte to tak, že Android M nic nového nepřináší, řada zlepšení totiž skutečně přijde, hlavně v oblasti lepší správy baterie a celkové stability a rychlosti OS.

Zdroj: AndroidAuthority

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články